De strategen van de Tour treffen de laatste voorbereidingen ZWITSERSE PLOEG IS TOPZWAAR c J 1 Br r Nederlanders zullen het hard te verduren krijgen Voorzitter Hockeybond: Gelukkig besluit Nationale turntitels voor Cito en Raphael Zwitsalettei Het vraagstuk van de voedsel- overschotten be GEHEIMZINNIGE AUTO M j Teleurstelling in Denemarken 7 spelers tekenden voor N.B. VB. Tour de France op Televisie Nog veertien dagi en... DINSDAG 6 JULI 1954 PAGTNA 4 JAN COTTAAR P -BHE Fotofinish sprintfinale professionals De koerswijziging van de K.N.Y.B. Duitse spelers hartelijk gehuldigd Engeland wint met innings van Pakistan Opvallende suprematie van het Westen Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Rodoni licht verklaring nader toe Een Nederl. speurdersroman Uitslagen K.N.V.B.-bestuur accoord met competitie-indeling NED. LANDBOUWWEEK GEOPEND AMSTERDAM, Maandag. De invasie is begonnen. Op de parkeerplaatsen van de hoofdstad, voor de hotels, de restaurants, het Olympisch stadion en de permanence in Krasnapolsky zijn de eerste voertuigen verschenen met de borden van de Tour de France. Voertuigen die de stad onveilig zullen maken, wanneer de braniechauffeurs er ondanks het stoplichtenlegioen hun kunststukjes gaan uithalen, waarmee ze elk jaar, in Parijs of Brest, in Metz of Straatsburg voor een klassieke en niet geheel ongevaarlijke ouverture plegen te zorgen. Vandaag te beginnen zullen vreemd toegetakelde reclamewagens met gal mende luidsprekers het stadsbeeld een absoluut onnederlands, ja zelfs bizar accent geven en van dag tot dag, tot Donderdag toe, zal men meer en meer de indruk krijgen, dat een ware zigeunerkolonie haar tenten tussen Amstel en IJ heeft opgeslagen. Intussen treffen de strategen hun laatste voorbereidingen voor de Donder dag beginnende strijd. Ze komen uit Parijs, uit Brussel, uit Genève, uit Ma drid, uit Luxemburg en uit alle moge lijke streken van La Grande Patrie; ieder met hun eigen opdracht, hun eigen hoop, hun eigen berekeningen en plan nen en hun eigen moeilijkheden. De Ne derlanders, gastheren op deze eerste dag van de één en veertigste Tour de Fran ce, zinnen in stilte op 'n prolongatie van hun daverende triomf van het vorige jaar in het ploegenklassement; de Fransen dromen over de herhaling van de prestatie waarmee Bobet in 1953 op het beslissende moment naar de gele trui greep; de Spanjaarden van een re prise uit de dagen waarin de verrich- door tingen van Trueba, Ruiz, Langarica en Loronjo op de boulevards van Madrid en Barcelona complete volksoplopen te weeg brachten; de Belgen hopen op revanche, de Luxemburgers op de te rugkeer van de tijden waarin Gold- schmidt, Kirchen en Diederich zich onder de allereersten schaarden; de Zwitsers op het wonder dat hun met vier eigenzinnige candidaten voor het leiderschap topzware ploeg, aan die over daad tóch niet ten onder zal gaan. Vorige week Zondag heeft Kübler het Zwitserse wegkampioenschap oe- haald in een strijd waarin van alles gebeurde, behalve dan dat er strijd werd geleverd. Is dat soms een voor schot op de prijs waarmee de Zwit sers Ferdi's onderdanigheid in de Tour de France aan de athletische Koblet hebben gekocht. Koblet, natuurlijk. Koblet is de man die de Tour de France kan winnen nu zijn voor naamste tegenstander Bobet is; Bobet, een man van klasse, ongetwijfeld, maar niet de onbetwiste kampioen waartoe de Franse pers in een periode dat zij dringend om „helden" verlegen zat, de jonge Bretonse matador heeft op gevijzeld. Koblet, ja. Maar dan zal ploegleider Burtin het inderdaad moe ten klaarspelen zijn allerlastigste klant Kübler tot en met de grote slag on der de knie te houden en tevens te verhinderen dat Schaer en Clerici, die ook al enige pretentie beginnen te krijgen, tegen hun eigen kopman van leer trekken, gelijk Schaer dat tijdens de vorige Tour met zoveel ijver heeft gepoogd. Dit is de kans van de Zwitsers; een niet onredelijke kans wanneer Burtin Inderdaad de gezochte tovenaar blijkt te zUn. Maar ook de enige. Want de Franse ploeg is solider, gedisciplineer- der en gemiddeld ook sterker. Zij rijdt voorlopig op en om Bobet en wanneer fe u wel realiseert dat de Tour de rance een ploegenwedstrljd is en dat niemand op zijn eigen houtje die Tour kan winnen, zult ge wel verplicht zijn de Franse jeune premier enige kans te geven nu de grote Italiaanse cracks niet van de partij zullen zijn. Want ziet, er starten niet alleen geen Italiaanse cracks, maar ook geen vroe gere Italiaanse lijfeigenen in de Tour de France. De startlijst van de heer Goddet, toch al niet van het allersterk ste nu verschillende veelbelovende Jon gelieden uit Frankrijk zelf verstek laten gaan, moet het doen zonder de fraai klinkende namen van de Italianen, die als straf voor hun allermatlgste re presentatie in de Giro d'Italia, een start verbod in het buitenland hebben gekre gen. Dat is jammer, want nu de last van de dienstbaarheid aan de H. H. cam- pionissimi deze Jonge cracks van de schouders is genomen, had men wel eens wonderlijke ontdekkingen kunnen doen in de Italiaanse ploeg. De eerste deze: dat er ook nog wel andere cracks zijn in het land van de tenoren en de ci troenen dan de heren Fausto Coppi, Gino Bartali en Fiorenzo Magni hoogstder- zelven. Het zal u wat moeilijk vallen, zo ge u ervoor interesseert en er enig begrip van hebt, de Belgen te scha ren onder degenen die iets bijzonders hebben te vertellen in dit gezelschap. Houd slechts rekening met de beproef de homogeniteit van hun ploegen en onderschat vooral niet de kwaliteit van het appeltje dat zij willen schillen met hun Noorderburen, onze brave Van Est en de zijnen, die hen de laatste jaren wel volledig hebben ver drongen en wiel1 daverenlde successen van het vorige jaar er niet weinig toe hebben bijgedragen, dat de man nen vah Sylver Maes met lange ge- BflLANS V.O. TOUR OE FRANCE 1903-1953 WINNAARS VAN OE TOUP (naar nationaliteit Frankr. Beigiè Italië Luxemb. Zwitser! 268 AAN' 192 96 49 20 12 3 cr ZL q. o. zichten en een tamelijk lege beurs uit de Ronde van 1953 zijn teruggekeerd. Trouwens, die waren er meer. Men had het in het begin wel aardig ge vonden toen die brave, vlijtige Neder landers ook eens een voertje uit de ruif meepikten, maar toen de frankskens als aan de lopende band in de Neder landse kas rolden, begon men daar ta melijk zure opmerkingen over te maken. En bij zure opmerkingen zal het dit jaar niet blijven. Men moet er rekening mee houden dat onze equipe ditmaal geheel voor vol wordt aangezien en dat er van de eerste dag af bepaalde com binaties te signaleren zullen zijn, welke beogen het leven van de renners der allerlaagste landen zo zuur mogelijk te maken. Hetgeen voor een man die graag gewaarschuwd wil zijn overigens prettig is om te weten. Is onze ploeg geheel voor „vol" aan te zien? Laat het ons zó stellen dat zij een zeer goede kern bezit. Beter en ver- scheidener van aard dan met renners als Wagtmans, Voorting, Van Est, Nolten en mogelijk ook weer Roks. kan men 't zich nauwelijks wensen. Waarbij we de uitverkiezing van Nolten na Pellenaar's aanvankelijke weigering om hem mee te nemen als een feit van betekenis signaleren en hopen dat hij niet alleen zijn conditie van de Dauphiné zal hand haven, maar ditmaal ook onvoorwaarde lijk aan de regie van zijn opperste chef Pellenaars zal gehoorzamen. Dat hij zulks het vorig jaar niet heeft gedaan, heeft hem menig plaatsje in het eindklasse ment gescheeld. Onze verwachtingen dusVoor- De fietsen voot de Franse renners zijn in Amsterdam aangekomen. In reus- zichtig zijn, dat op de eerste plaats, vchtige camions, die van binnen bezien meer op een rijwielfabriek lijken, Ons vooral niet mee laten sleuren hangen de frames netjes op een rij. In de kisten zit de rest van de onder door de opgebleekte roes van een ver- delen, die hier gemonteerd zullen werden. jaard succes. Wat voorbij is, is voor bij en om dat wéér te bereiken moe ten we helemaal opnieuw beginnen, van de eerste dag af. Verrassingen zijn niet uitgesloten en dus zal net moeten gebeuren na een strijd van hard tegen hard, waarbij niet alleen do cracks, maar ook de renners van de tweede linie, Van Breenen, Faan- hof, Suykerbuyk, Nico Van Est en Maenen voor het front zullen moeten komen. Niet al deze renners hebben hun onderscheiding dit seizoen kunnen ^onderstrepen met resultaten waar de nationale wielerwereld de mond van vol had en ongetwijfeld heeft de keuze van enkelen hunner verwon dering gewekt. Maar dat doet er allemaal zoveel niet toe. Aan de zorgen van de Zwitserse ploegleider Burtin zien we hoe gevaar lijk het is wanneer men een compleet sterrenspan moet mennen en aan onze eigen zorgen hebben we genoeg. Die zorgen zijn bijvoorbeeld dat de atmos feer onder de Nederlandse renners iets minder gunstig lijkt dan verleden jaar, al is het ook toen onderweg en bij het behalen van steeds meer sucessen wel gegroeid. Trouwens dat zijn niet anders dan normaal-menselijke verschijnselen in een milieu waar het er zo fel om gaat tot de besten te behoren en we durven het er wel op te houden dat de loutering zal komen, wanneer straks de noodzaak van de eenheid deze strijd makkers weer tot elkaar drijft. Wie weet hoe spoedig reeds in deze anders moeilijk met succes te rijden Tour de France 1954.... Teneinde eventuele moeilijkheden te voorkomen heeft de KNWU in samen werking met de directie van het Olym pisch Stadion besloten, dat Woensdag avond in de ritten om het sprintkam pioenschap van Nederland voor pro fessionals tussen Van Vliet en Derksen foto's van de finish gemaakt zullen worden. Voor dit doel zullen bij de eindstreep twee camera's opgesteld wor den, die in werking treden zodra de renners de finish naderen. Het zal mo gelijk zijn vijf zeven minuten latei- de foto's ontwikkeld te hebben, zodat geschillen als die tijdens de finales van de kampioenschappen op Donder dag 24 Juni j.l. spoedig uit de weg geruimd kunnen zijn. De dressuurwedstrijden om het wereld kampioenschap. welke te Aken zijn ge houden, zijn gewonnen door de Deense Lis Hartel op „Jubilee". „Een zeer gelukkig besluit, dat ik van harte toejuich" zei jhr. L. J. Quar- les van Ufford, vlce-vobrzitter van het Nederlands Olympisch Comité en de secretaris-penningmeester van de Kon. Ned. Hockeybond, toen wij hem vroegen naar zijn mening over de maatregelen van het KNVB-bestuur. „Ik acht, het de juiste oplossing voor het heersende probleem", aldus ging de heer Quarles van Ufford verder. „Ongetwijfeld zal hierdoor de rust in de Nederlandse voetbalwereld weerke ren. Bovendien zal het instellen van de nationale eerste klasse, die we rustig hoofdklasse kunnen noemen, het spelpeil bevorderen. De mogelijkheid van terug keren naar Nederlandse clubs van onze profs in het buitenland, waarvan, naar ik veronderstel, zeker een deel gebruik zal maken, kan het spelpeil èn de een heid in de KNVB alleen maar ten goe de komen". De heer Quarles van Ufford be sloot zijn commentaar als volgt: „Ik ben er van overtuigd, dat de Neder landse Beroepsvoetbalbond zal ver dwijnen door deze maatregelen, waar mee ik de KNVB van harte geluk wens. Te hopen is nu, dat thans ook de weg open zal zijn voor het Instel len van voetbalpools ln Nederland. Want daarmee zal de gehele Neder landse sport en niet alleen de sport gebaat zijn." De voorzitter van de Zwitserse voet balbond, de heer Thommen, achtte het besluit van de K.N.V.B. juist en aan de tijdsomstandigheden aangepast. Be langrijk is echter hoe de K.N.V.B. het premie-stelsel straks in toepassing zal brengen. „Worden alleen de spelers in de topklasse betaald of ook die in de overige klassen? Ik zou de KNVB gaar ne het Zwitserse recept willen aanra den. Dit behelst, dat alleen de „licen tie-spelers" van de hoogste klasse pre- miën voor wedstrijden en training ont vangen. Voor de overige klassen is dit verboden. Het is verstandig gelijk met het invoeren van het premie-stelsel een hoofdklasse te formeren. Beide maatregelen tezamen zullen stellig re sultaten brengen", aldus de Zwitser Thommen. De heer Strup, secretaris-penning meester van de Deense Voetbalbond liet zich verre van geestdriftig uit over de koerswijziging van de KNVB. Hij formuleerde zijn mening als volgt: „Wij hebben er ons altijd over ver heugtl in Nederland een medestander te hebben bij het handhaven van stren ge "amateursbepalingen. Wii zouden het dan ook sterk betreuren wanneer Ne derland de vesting verliet en alleen De nemarken, Finland en Noorwegen als enige in Europa het zuivere amateu risme trouw blijven." De secretaris-penningmeester van de Noorse Voetbalbond, de heer Hal- vorsen, had weinig commentaar. Hij was van mening, dat het geheel moest worden beschouwd als een interne aan gelegenheid van de K. N, Voetbalbond. „Wanneer het voorstel door de bonds vergadering wordt aanvaard zal dit geen enkele wijziging brengen in de re laties welke tussen de Noorse en Ne derlandse Voetbalbond bestaan." Slechts zeven spelers hebben tot nu toe voor de Nederlandse Beroeps Voet balbond getekend, n.ll Geritsen (Die- rense Boys), Jac. Heijster en Joop Heij- ster (HDVS), Kamphuis (Heracles), Toren (Heracles), Van der Veen (Hera cles) en Weijand (Vitesse), aldus be richt de „Sportkroniek". De KNVB heeft zich n.l. tot alle spe lers gewend waarover berichten circuleerden, dat zij waren toegetreden tot de NBVB. In totaal waren dit er 59. Vier en dertig van hen hebben geant woord. Verschillende spelers hebben bericht, dat het contract ongedaan is gemaakt. Dit zijn Corbran (Blauw Wit), Dahrs (Blauw Wit) en Mesman (Blauw Wit). Nog niet geantwoord hebben o.a. Bak (Excelsior), Bouwens (UW), Kabel (ZFC), Kuiper (ZFC), Kok (KFC) Ra makers (ZFC), E. Smit en K. Smit '(Vo- lendam), Van der Sluis (De Kenne- mers), Vermunt (RBC), Weigraven (Wageningen), Van Vliet (KFC) en Peggeman (De Kennemers), Duizenden enthousiaste mensen zijn te Constanz het station binnengestroomd toen de extra trein, waarmede de Duitse voet balploeg, die het wereldkampioenschap be haald had. aankwam. De autoriteiten, die een officiële ontvangst hadden voorbereid, kregen geen gelegenheid de festiviteiten volgens het programma af te werken. Van het moment af dat de trein de Duits- Zwitserse grens gepasseerd was, moest in vrijwel elk plaatsje gestopt worden, daar de bevolking rijen dik langs de spoorlijnen stond om de wereldkampioenen toe te jui chen en met bloemen en geschenken te overladen. (Van onze cricketmedewerker) De laatste vier wickets van Pakistan heb ben gisteren in de tweede testmatch tegen Engeland te Nottingham nog taaie tegen stand geboden. Zij verhoogden het totaal van 189 voor 6. tot op 272. Fazal maakte 36, Ghazali 14 en Aslam 18. Engeland won derhalve met innings en 129 runs. Statham bowlde: 3 voor 66; Bedser: 2 voor 83, Ap- pleyard nam 2 wickets voor 77 en Wardle 3 voor 44. Op Donderdag 22 Juli a.s. begint de derde testmateh te Manchester. De eindscores waren: Pakistan: 157 en 272: Engeland 558 voor 6 (gesl.). (Van onze turnmedewerker) De Limburgse organisatoren hebben in Swalmen één probleem niet kunnen oplossen: het verdelen van drie kam pioenschappen over twee verenigingen. Goed beschouwd was dat hun zaak ook niet, het was uitsluitend een affaire tus sen de dames van het hoofdstedelijke ,,Cito" en het Haagse „Raphael". Als twee eenzame pioniers tussen de kam pioenen van alle bisdommen „doolden" de twee keurig geüniformeerde groep jes eveni gracieus als indrukwekkend °ïST. *'e binnenplaats van het kasteel „Hillenraad" Ver boven alle andere deelnemende verenigingen uitstekend, hadden zyelkaar opgezocht, trokken nana in hand verder, namen stil de uit bundige vorm van waardering voor hun boeiende en bekoorlijke oefeningen in ontvangst, al beraadslaagden zy, hoe dat nu moest gaan. Zij spanden zich tot het uiterste in, en dat was dan eigenlijk het enige wat in hun vermogen lag om tot een beslissing te geraken, de jury nam dat in laatste instantie over. Zo leefde onder de rond elfhonderd aanwe zigen drie uren lang een grote spanning. Namen van allerlei favorieten waren er in de loop van de ochtend, tijdens de receptie ten stadhuize, gedurende het feestelijke défilé door Swalmen naar de historische domeine van Graaf Wolff Metternich, door leek en vakman gefluis terd. U.N.A. uit Almelo, sterk domine rend tijdens de voor-wedstrüden in bis dom Utrecht, O.N.A. uit Eindhoven (bis dom Den Bosch) en Cito uit Amsterdam. Maar aan Raphaël werd niet gedacht. Cito had zich in Den Haag immers op alle onderdelen, rhythmische oefeningen zonder gereedschappen, met bal en hoe pel, vóór Raphaël geplaatst. Doch de Amsterdamse dames wisten wel wat hun Haagse sportzusters waard zijn. Zij hadden niets te verliezen, en voor Cito was de taak weggelegd naam en faam hoog tc houden. En hef leek' ét1 op, dat dit best zou lukken. De Amsterdamse meisjes, met een ontwapenende vlot heid en een fris, ongekunsteld bewegen, werkten elke illusie van genoemde con currentie Weg. Na het eerste optreden met de oefening zonder gereedschap, stond het voor een ieder vast, dat men niet met wat bijgeschaafde vrije oefe ningen moest komen, door een gemaak te houding van hand of lichaam „ver fijnd", maar met een degelijke compo sitie van bewegingsvormen, grondig voorbereid en in overeenstemming ge bracht met de begeleidende muziek; zo wel in karakter als in melodie. Er was geen twijfel mogelijk, hier stond de kam pioen reeds vast, daar was geen jury voor nodig. Maar Raphaël diende zich vlot aan met dezelfde eigenschappen: verantwoorde bewegingen, keurig uit gevoerd en bedachtzaam en met een even smaakvol uniform dat getuigde van begrip en smaak voor bijkomstigheden, die het geheel verfraaid. Niemand heeft het na dit begin nog in zijn hoofd gehaald zich te mengen in de affaire Cito-Raphaël. Alleen deze twee kenden al haars zwakke punten. De De een was n.l. in Den Haag op het nippertje met hoepels de baas gebleven. Nu kwam dan de baloefening. En dat werd 'n tegenvaller. Niet qua oefening, want door de kleine feiltjes heen glans de er een fraaie opbouw van bewegin- Advertentle Uitsluitend bü Apothekers en Drogisten ZWITSAl In een communiqué heeft Rodoni, pre sident van de Italiaanse Wielerbond ztin verklaring toegelicht, welke hij na afloop van ztin onderhoud te Rome met de pre sident van het Italiaans Olympisch Comité heeft afgelegd zulks naar aanleiding van de uitleg welke sommige bladen aan deze verklaring hadden gegeven. „Het gaat niet", aldus Rodoni. ..tegen de Tour. maar om uitvoering van een disci plinaire maatregel. Als wil uitsluitend te gen de Tour de France hadden geageerd, zouden wij zeker een andere weg zijn in geslagen." door H. A. v. O. 9) „Luister eens, Grijpinck, je hebt uit mijn verslag aan de commissaris ver nomen, dat deze man een vrouwelijke passagier bU zich in de wagen had," zei Bijlman. „Ik kan mij nog goed herin neren, dat het meisje tegen my zei: „toen er geschoten was en ik zag, dat hij getroffen was, ben ik uit de auto ge sprongen." Ze sprong dus uit de auto, toen hij nog reed. Nu zullen we de weg straks op remsporen moeten onderzoe ken, doch ik neem aan, dat de man, nadat hü getroffen was, inderdaad nog de onbegrijpelijke en bovenmenselijke prestatie heeft verricht, de wagen op de normale manier tot stilstand te bren gen. Het remmen en gas-afsluiten is misschien een reflex-beweging geweest ln een toestand, dat hij reeds buiten "bewustzijn was." „En dit laatste klopt met het feit, dat hij ieder idee van richting kwijt was," mengde Drost zich in het ge sprek. „De laatste tien meter zyn beide rechterwielen door de grasberm gereden en wellicht is de Buick net op tijd tot stilstand gekomen, want was hij nog een halve meter doorgereden, dan was de neus met deze boom in botsing gekomen." „MmjnmNiet kwaad gerede neerd," hoorde hij commissaris Holdam achter zich opmerken en Drost glom van trots. Dokter Grijpinck trok eens aan z'n neus en verschoof de bril weer eens. „V(at Bijlman veronderstelt, kan voor komen," begon hij aarzelend. „Laten we aannemen, dat deze man inderdaad de wagen tot stilstand heeft weten te brengen, dan vraag ik me af of hij wellicht voor dat het schot viel wist, dat hij ieder ogenblik voor het feit geplaatst kon worden te moeten remmen en gas-afsluiten. Dit hangt er natuurlijk van af, hoe de toestand was op het moment, vlak voordat het schot afging."1- „Wel, dat moment meen ik te kunnen reconstrueren," beweerde Bijlman. „Luister: de blauwe auto haalt deze wagen in en sommeert de chauffeur te stoppen. De aanvallers dreigen met een revolver, hebben misschien al eer der op hem geschoten! of trachten hem met hun wagen naar de kant van de weg te dringen. Hiermede is je vraag practisch beantwoord. Deze man vermoedde, dat hij iedere seconde ge dwongen kon worden te stoppen. Een chauffeur met verantwoordelijkheidsge voel, ook tegenover zijn mede-passa giers, heeft dan nog slechts aandacht voor zijn rem en het gas. Welnu, wat hij verwacht, geschiedt ook: het schot valt en treft hem in 't hoofd. Automa tisch sluit hij nog gas af en trapt de rem in. Laten we het intuïtie of een reflex-beweging noemen, maar de mo gelijkheid bestaat! Zonder dat hij het weet, springt het meisje er uit, maar tóch weet hij zijn wagen tot stilstand te brengen. Dat hij nog zo goed de juiste ichting heeft kunnen houden, moeten we denkelijk aan het geluk toe schrijven. Wie weet, heeft hij de handen krampachtig om het stuur geknepen en als ik die handen zo bekijk, lijkt mij dit niet onmogelijk." „Goed, met die theorie kan ik mij verenigen," zei Grijpinck en na een vluchtig onderzoek vervolgde hij: ,,'t schot is gelost op een afstand van hoog stens 5 of 6 meter. De aanvallers zijn dus voor hem gaan rijden, om dan op hem te schieten, 'n Goed schutter, zou ik zeggen." „Of eén géluks-schot," meende Drost. „Lijkt mij meer aannemelijk," be aamde Bijlman. „Zeg dokter, kan je mij morgen die kogel verschaffen?" „Mórgen is nu al, Bijlman, 't Is al over twaalvenMag ik asjeblieft eerst gaan slapen, Of heeft U-edele erge haast? „Sluit eerst je moede oogjes en ver schaf mij dan morgenochtend dat din getjeWil je?" lachte Bijlman. „Dan ben ik nu klaar. Je kan d'r bij, Verraart." „Wat denk je, Bijlman," zo wendde deze zich tot de Inspecteur, „zal ik de hele wagen uitkammen?" „Van binnen en van buiten! Onder zoek alles op vingerafdrukken, ofschoon ik je van te voren kan vertellen, dat de heren moordenaars met handschoe nen gewerkt zullen hebben." „Dan laat ik de wagen op sleeptouw nemen en zal lk je morgen de resul taten rapporteren. Ik zal d'r vannacht aan door moeten werken," bekende hij met een diepe zucht. „Voordat je de boel wegsleept, wil ik eerst nog even deze papieren inkij ken." Bijlman greep de papieren van de vloer en keek ze vluchtig in. Een paar brieven met aanhef „Beste Ar- n 1 en een onleesbare ondertekening met de slotwoorden „je vriendeen contributiekaart benevens bewijs van lid maatschap van een korfbalvereniging, een lege sigarenkoker en een nummer- J36 5 P'us rÜbewijs w&s de hele oogst, doch de twee laatstgenoemde dingen had den zyn bijzondere aandacht. Het num- merbewjjs stond op naam van H. G. van Bennekom, Damrak, Amsterdam het rijbewijs vertoonde in de hoek een foto van de dode en stond op naam van Arnold Rentenaer, oud 28 jaar, even eens wonende Damrak, Amsterdam. „Dus de verslagene heet Arnold Ren tenaer," zei Bijlman peinzend. Het meisje had het ook al over een zekere Arnold, dus behoeven we niet verder te on derzoeken, wie ze daarmee bedoelde. Deze Buick blijkt echter niet zijn eigen dom te zijn, want zo we zien staat het nummerbewys ten name van H. G. van Bennekom op 't Damrak.... Is dat niet die grote juwelierszaak?" „Inderdaad, dat is 'm. Het huisnum mer klopt," beweerde de commissaris met stelligheid. „Ahdan wordt mij tenminste iets duidelijk! Nu begryp ik het verband van Bennekom Rentenaer de moord en het onbekende meisje! Rentenaer woont op hetzelfde adres als de juwelier van Bennekom, dus mogen we aanne men, dat eerstgenoemde tot zijn intie me kennissen behoorde. Rentenaer krijgt opdracht een partijtje juwelen naar een bepaald adres te brengen „Dacht ik ook juist over," zei com- Dacht ik ook juist over," zei com missaris Holdam goedkeurend. (Wordt vervolgd) gen die zijn weerga niet vond. Maar de pianist had het zwaar te verduren met de piano, die in de loop van de middag soms zo hardhandig was „bespeeld", dat de levensduur van enkele snaren gewetenloos was bekort. Kortom, Cito was niet als anders. En toen kwam Ra phaël, feilloos werkend, in bedwang ge houden door zijn technisch leider, die ae nukken yan het muziekinstrument on der de knie kreeg en van begin tot eind zijn groep tot wonderlijke presta ties inspireerde. De rollen waren omge draaid. Hier vestigden de Haagse dames hun kampioenschap! En het grote duel moest nog komen. Het was toen weer aan Cito om voor een verrassing te zorgen en op het kampioenschap van dit onderdeel beslag te leggen, zonder de andere een „kans te geven" Zo kwa men de leiders dus voor verrassingen te staan maar de grootste was wel: het uiterst merkwaardig punten ver schil. Zonder gereedschappen: (kampioen)ë Cito, 54,5 pt; 2 Raphaël, 53,5: U.N.A., 47,5 pt; Odiles (Bergen op Zoom) 42,5. Ballen: (kampioen) Raphaël, 54 pt; 2 Cito 53,5; 3 U.N.A., 46; O.N.A.42,5. Hoepels: (kampioen) Cito, 56,5 pt; 2 Raphaël, 53,5; 3 Odiles, 46,5; 4 U.N.A., 42 pt. De Nederlandse Televisiestichting zal een drietal programma's uitzenden die betrek king hebben op de Tour de France. Op de eerste plaats zal Woensdagavond tussen half acht en half negen vanuit het Amster damse Stadion een deel worden uitgezon den van de vooravond van de Tour. o.é. de hernieuwde sprint om het kampioen schap tussen Jan Derksen en Arie van Vliet. De commentator ls Jan Cottaar. Donderdagmorgen van half tten tot elf uur 7,al er eén' reportage zt)n van de start- van de Tour en alles wat-daarbij betrok ken is. Het commentaar hierbij wordt geleverd door Siebe van der Zee en Ba rend Barense. Deze uitzendingen zullen worden gerelayeerd door de Belgische en Franse televisie-omroepen. In samenwerking met de Belgische te levisie zal Donderdagmiddag tussen vier en kwart voor vijf vanuit Brasschaet in België een reportage worden gegeven van de aankomst van de winnaar van de eerste etappe. Het commentaar zal worden gele verd door een Vlaamse omroeper. Het bestuur van de KNVB heeft zich accoord verklaard met het voorstel van de commissie, belast met de Indeling en regeling van de competitie voor de eer ste klas, inzake de indeling voor het seizoen 1954-1955. Aan het internationaal concours-hippique, dat van 13 tot en met 18 Juli a.s. te Spa zal worden gehouden, zal door een Neder landse springéquipe worden deelgenomen, bestaande uit de heren J. J. Arts (Am- sterdam) met „Tatjana' „Roszi" en „Ro sette"' J J- A. van Vilsteren (Wassenaar) met „Wodan" en w. G, Hendrickx (Gathem) met „Patrick" en „Bijou." Uit niet minder dan vijf plaatsen, verspreid over drie werelddelen, heeft ons in de afgelopen ander halve week het nieuws aangaande Indo-China bereikt. Dit nieuws staat op het ogenblik in het middelpunt van de internationale belangstelling. De wereld politiek wordt beheerst door de strijd van de Franse Unie tegen de Vietminh. In Washington en in Genève, in Troeng Gia, in Parijs en in New Delhi is dezer dagen de Indo-Chinese kwestie het voornaamste onderwerp van gesprek ge weest. En de jongste gebeurtenissen in de delta van de Rode Rivier drijven de spanning ten top. De hoogst verontrus tende militaire ontwikkelingen in het Noorden van Vietnam spelen zich intus sen af tegen de achtergrond van minder spectaculaire maar daarom niet min der belangrijke politieke evene menten. ln de Amerikaanse hoofdstad hebben de Westerse Grote Twee vorige week Maandag Frankrijk gewaarschuwd niet op buitensporige eisen van de commu nisten in te gaan. Ook verklaarden de Britten en Amerikanen, dat zij plannen zouden maken voor de collectieve ver dediging van Zuid-Oost Azië. Zowel in het geval van een wapenstilstand, als in het geval van een mislukking der be sprekingen te Genève zouden zij aldus paraat zijn. En in het vorige week Dins dag gepubliceerde zogenaamde Potomac Handvest zijn Eisenhower en Churchill, in minder concrete bewoordingen, op het onderwerp teruggekomen. „Wij zul len geen deel hebben aan enig verdrag, dat de gedwongen onderwerping van een ^vroegere souvereine staat beves tigt," zo stelden de twee staatslieden vast. De Amerikaanse president heeft intussen, op zijn wekelijkse persconfe rentie, een allerminst overbodige uitleg gegeven van deze vrij duistere uit spraak: Als Frankrijk in Indo-China een overeenkomst zou sluiten, waardoor inwoners van Vietnam onder het rode juk zouden komen, zou Amerika geen p a r t ij kunnen zijn bij een dergelijk contract, aldus Eisenhower. Hij sloot de mogelijkheid echter niet uit, dat de V.S. op enigerlei wijze zouden meewerken aan een wapenstilstand. Het was een subtiele positiebepaling, waarmee Wash ington zich niet te zeer aan een bepaald beleid bond. Tevoren had echter het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in deze affaire een radicaler standpunt ingenomen, in de vorm van een reso lutie, die overigens vooral tegen het Britse plan voor een „Aziatisch Locar no" gericht was. In Genève werden de laatste dagen geen opzienbarende vorderingen ge maakt bij de diplomatieke onderhande lingen inzake Indo-China. maar in het plaatsje Troeng Gia zijn Zondag de eer ste besprekingen begonnen tussen offi cieren van de Franse Unie en de Viet minh over de voorbereidingen van een staakt het vuren. En gisteren is over eenstemming bereikt over het uitwisse len van zieke en gewonde krijgsgevan genen. Mendès-France heeft inmiddels op twee achtereenvolgende Zaterdagen het Franse volk vanuit Parijs via de radio on de hoogte gehouden van zijn vorde ringen. Op 17 Juni had hij de Nationale Vergadering verteld, dat hij vóór 20 Juli een wapenstilstand wenste, en blijkens zijn jongste „praatje bij de haard" ge looft hi) nog altijd in „een eervol be stand binnen de gestelde tijdslimiet". Tenslotte is er nog één asnect van het uitermate gecompliceerde Indo-Chinese probleem, dat de bijzondere aandacht verdient: Het recente bezoek van t-ioo En-lai aan Nehroe. De eerste ministers van Azië's twee grootste mogendheden hebben in hun gesprekken immers voor al aandacht besteed aan Indo-China. In het communiqué, dat vorige week Maan dag, na het jzertrek van de Chinese pre mier, in New Delhi is gepubliceerd, wordt de indruk gewekt, dat de com munistische staatsman en zijn neutrale collega het volkomen eens zijn over de ideale oplossing voor de Indo-Chinezen. In feite wordt Nehroe's buitenlands be leid natuurlijk door heel andere motie ven bepaald dan dat van Tsjoe En-lai. maar de laatstgenoemde is er toch maar in geslaagd de publieke opinie in Zuid- Azië in verwarring te brengen, specu lerend op het aldaar heersende histori sche wantrouwen tegen de politiek der Westerse „koloniale mogendheden" De Franse premier heeft nog maar veertien dagen voor de boeg. Vóór deze termijn verstreken is zal hij zijn parle ment rapport moeten uitbrengen over de resultaten van zijn vredesactie. In die twee weken kan nog heel veel ge beuren, maar de kans op een voor het Westen acceptabele overeenkomst met de Vietminh is op het ogenblik gerin ger dan ooit. De communisten hebben geen reden om concessies te doen. Hun machtspositie is zeer sterk. Wat zouden de Fransen tegen de rode troeven kun nen uitspelen? De vooruitzichten zijn allerminst hoopvol. (Van onze correspondent) In vele gebieden van de wereld lij den millioenen mensen honger, In an- der© |£©bi©d©n btBCkt nicn zich het hoofd over de vraag, hoe men van zijn voedseoverschotten af kan komen. Een paradoxale situatie, die vermoedeiyk eerder een kwestie van verdelende rechtvaardigheid dan van economie is, maar welke nochtans op internationaal niveau handelend optreden eist. De directeur-generaal van de Voed selvoorziening, ir. J. A. P. Franke» heeft dit beklemmend vraagstuk Maan dagmiddag uitvoerig belicht by gel®" genheid van de opening der 10e Neder" landse Landbouwweek in de Schouwburg te Wageningen. De wereldproductie van voedingsmid delen neemt zeer sterk toe, zei ir. Franke; in de laatste jaren meer dan 2 pet per jaar. Aangezien de. bevolking zich iets langzamer uitbreidt dan de voedselproductie, zal de gemiddelde con sumptie enigszins moeten gaan toene men wil men het nog stedes actuele ver schijnsel der onverkoopbare overschot ten niet versterken. Terwijl ten aanzien van de vooroor logse jaren de voedselproductie in Ame rika steeg tot bijna 150 pet. steeg de bevolking slechts tot 120 pet. In het Verre Oosten zien we echter een bevol kingsstijging tot meer dan 120 pet. van voor de oorlog terwijl de voedselproduc tie ternauwernood het vooroorlogs pr°- ductlepeil heeft kunnen halen. Het ge volg is aan de ene kant onverkoopbare overschotten, aan de andere kant ern stige honger. De normale wereldexport van tarwe bedraagt ongeveer 22 millioen ton per jaar terwijl de voorraden bij de vier grootste tarwe-exporterende landen ge zamenlijk bi) het begin van de komende oogst op rona 48 millioen ton worden geschat. Als men die voorraden verge lijkt met de totale wereldproductie van rond 125 millioen ton, kar men hier toch wel spreken van een abnormaal groot overschot. Spr. is van mening, dat er in het algemeen geen overschotten zouden zijn indien men de wet van vraag en aanbod volkomen vrij zou laten wer ken. Hoofdoorz»ak van het probleem der overschotten acht Ir. Franke de poli tiek van ingrijpen bij de prysvorming. Als een der verdere oorzaken noemde hij de afzetpolltiek van bepaalde grote exporterende landen. In de laatste tien jaren vooral is de overheid in agrari sche landen zich meer en meer met de landbouwers gaan bemoeien om de boer een redelijk inkomen te waarborgen. Dit heeft tot gevolg dat men streeft naar een eigen nationaal prijspeil, dat niet geheel afhankelijk is van het interna tionale evenwicht tussen vraag en aan bod. De voedingsoverschotten bevinden Zich in de eerste plaats in de Verenig de Staten. Voor tientallen producten zit men daar met grote onverkoopbare voorraden, zowel in de graansector als in de zuivel, oliën, tabak en katoen. In Canada is bij het begin van de nieuwe oogst een tarwevoorraad, die ongeveer even groot is als de verwachting voor de nieuwe oogst. Ook in Australië en Argentinië zit men met abnormaal gro te voorraden. In Argentinië had men in 1953 een voorraad lijnolie, die ruim anderhalf maal de jaarproductie van het land bedroeg. Cuba heeft grote voor raden suiker, waarvoor op dit moment geen afzet te vinden is. De katoenvoor- raden in Brazilië waren anderhalf ma»1 de normale oogst. Spr. vroeg zich af, hoe deze over schotten moeten worden opgeruimd en voor de toekomst beperkt. De meest algemene en juiste oplossing zoekt hij in een nationaal zowel als internationaal streven naar opvoering der consumptie via verhoging van het welvaartspeil. Daarnaast zijn incidentele oplossingen mogelijk, b.v. door het beschikbaar stel len van overschotten voor vluchtelin genkampen e.d., het bijmengen van boter in margarine of aardappelmeel in broodbloem en het denatureren van melkpoeder voor veevoeder. Van de allerhoogste betekenis is het verder, te zoeken naar wegen om de thans onverkoopbare overschotten voed sel te laten bijdragen tot verhoging van de economische welvaart in andere lan den. Tijdens de laatste internationale be sprekingen is de prioriteit hiervan doof vrijwel eenieder erkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4