Hotellerie bezorgd over besluit van A.N.V.V. Loononderhandelingen moeilijk te verteren punt DÉBRAIINE Tussen neus en lippen Andere landen veroveren toeristische markt ten koste van Nederland Ontevredenheid over Rijtijdenwet Simca neemt Franse Ford over A.N.W.B. GAAT EEN NIEUW HOOFDKANTOOR BOUWEN Overheid loopt bij wegverbetering steeds achter de feiten aan Veertien handelaars in smokkel auto's veroordeeld DINSDAG 6 JULI 1954 PAGINA R.K. Transportarbeiders Is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Nieuwe lonen in de bloemisterij De obligatie-emissie van België Inschrijving op 12 Juli terug?" De ««Jeens Zondagmorgen ftond te Utrecht een persconferentie plaats, tijdens welke door mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P., een verklaring werd afgelegd van het partijbestuur naar aanleiding van de Zaterdag gehou den kaderdag van de P.v.d.A. Deze verklaring werd in een reportage van de K.R.O. opgenomen om 's avonds te worden uitgezonden. Door de K. R. O. werd dit in de loop van de dag diverse malen aangekondigd. De gra- mofoonplaten werden zoals te doen gebruikelijk na het afleggen van de verklaring naar de N.C.R.V.-studio overgebracht, waar dergelijke pro gramma's sinds de verbouwing in de K.R.O.-studio worden uitgezonden. Even voor acht uur, het tijdstip waar op de uitzending moest beginnen, ont dekte de dienstdoende technicus, dat er van de drie platen er een slechts geluidloze groeven bevatte. Omroe per P. Niehoff zag zich daardoor plotseling voor een grote moeilijkheid geplaatst. Hij kondigde daarom toen twee minuten pauze aan wegens technische omstandigheden, zoals hij zei. In die tijd stelde hij aan mr. Van Doorn voor de verklaring even voor te lezen, maar de voorzitter van de K.V.P. stond erop dit zelf te doen. In de studio te Den Haag, die Zondags gesloten pleegt te zijn, kon hij 's avonds alsnog, zij het dan omstreeks half tien, terecht. in alle landen. Er wordt echter geen of onvoldoende gebruik van gemaakt. De hotellerie is bij deze zaak ten zeer ste geïnteresseerd. Dit behoeft geen ver der bewijs dan het percentage van over nachtingen van vreemdelingen in onze hotels. Het is er zo mee gesteld, dat, wanneer het buitenlands bezoek zou verminderen, de bestaansmogelijkheid van een belangrijk deel van de Neder landse hotellerie in gevaar komt. Dit is niet iets waar men rustig ken nis van neemt om daarna over te gaan tot de orde van de dag. Het is een hoog ernstige zaak en daarom is het voor het Nederlands hotelbedrijf zo uiterst be langrijk. dat de toeristische propaganda met de grootst mogelijke inspanning en op volstrekt zakelijke wijze wordt ge voerd. Het kan en mag niet worden ge doogd, dat terwille van ondergeschikte overwegingen de zo dringend nodige op voering vanonze toeristische activiteit zou worden gehinderd Prestigeverhou- dingen moeten wijken voor zakelijke be langen, aldus „De Hotelwereld". Advertentie De Franse Simca Automobielmaatschap- pij heeft bekend gemaakt dat zij de Fran se Ford-maatschappij geabsorbeerd heeft. De aankondiging van opneming door een Franse onderneming van eèn tak van het gigantische Ford-monopolie kwam als een volledige verrassing in Parijs. Houders van Ford-aandelen krijgen één nieuw Simca-aandeel voor 23 oude Ford aandelen. De Simca verklaarde dat de toevoeging van de moderne fabriek van Ford te Pois- sy nabij Parijs Simca een van de mach tigste groepen in Europa zal maken. Behalve dat de Amerikaanse Ford Mo tor Company met aandelen in de vergrote Simca maatschappij geïnteresseerd is, zal zij zekere technische hulp verschaffen met betrekking tot producten, die op het ogen blik vervaardigd worden door de Ford S. A. F. (Franse Ford). Wanneer de fusie haar beslag zal heb ben gekregen zal Simca de op een na grootste producent van personenauto's in Frankrijk zijn. Simca zal de Vedette en alle andere mo dellen blijven vervaardigen die op het ogenblik te Poissy gemaakt worden. volgens spr. nog niet vlotten. In het be roepsvervoer lijkt het er nog niet op dat er ooit een ondernemingsraad tot stand zal komen. En daar, waar men dan wel oren heeft voor het in het leven roepen van zo'n raad, wil men in practisch alle gevallen de ongeorganiseerden inschakelen en het is begrijpelijk en logisch dat de vakbonden zich daartegen met hand en tand verzetten aldus spr. Over het bisschoppelijk Mandement zei de heer Van het Schip: „Anderen, buitenstaan ders. voorzover het onze hoogste beginselen betreft, en misschien zelfs Rooms-Katholie- ken, mogen zich dan ongerust maken, wij willen op de ingeslagen weg van gehoor zaamheid aan onze bisschoppen blijven voortgaan en anderen mogen zich daarover slechts verheugen. Nog nimmer is waar dan ook gebleken dat de zelfstandige Rooms- Katholieke organisaties een beletsel waren voor een doeltreffende samenwerking." Het College van Rijksbemiddelaars heeft de voorstellen der werkgevers- en werk nemersorganisaties tot wijziging van de C.A.O. in de bloemisterij goedgekeurd. De nieuwe Ionen gelden met terugwerkende kracht tot 7 Juni 1954. De nieuwe lonen voor arbeiders boven- 23 jaar zijn: in Noord-en Zuid-Holland voor vakarbeiders 53.80. voor ongeschoolden 49.05 per week: in de andere provincies resp. 51.70 en f 47.75 per week Voorts zullen zowel vaste als losse arbei ders een vacantietoeslag ontvangen. Deze bedraagt voor vaste arbeiders het loon over een week. met inbegrip van de vaste toe slagen, waarop de arbeider aanspraak kan maken. Met ingang van dezelfde datum is voorts de bovenwettelijke uitkering bij ziekte en ongeval ten aanzien van losse arbeiders vervallen en ten aanzien van vaste arbei ders teruggebracht van zes tot vier weken. Verenigde Staten. De Republikein se leider in de senaat, William F. Knowland heeft het Amerikaanse elec toraat opgewekt te eisen dat iedere candidaat in de congresverkiezingen een cjuidelijk standpunt inneemt t.a.v. toelating van communistisch China tot de Verenigde Naties. Reeds eerder heeft Knowland er op aangedrongen dat de Verenigde Staten zich uit de V. N. te rugtrekken "als communistisch China wordt toegelaten. Ook heeft hij ver klaard dat hij zijn leidende functie in de partij zal opgeven als communistisch China die zetel krijgt, opdat hij een actie kan leiden om de Verenigde Sta ten uit de V. N. terug te trekken zon der dat dit de regering Eisenhower in verlegenheid brengt. (UP). De Nederlandse R.K. Bond van Trans- sportarbeiders „St. Bonifatius" houdt van daag en. morgen te Utrecht zijn bondsraads vergadering. Deze tweejaarlijkse vergade ring, die als steeds besloten is, werd van ochtend geopend door fle voorzitter de heer W. A. van het Schip. De heer Van het Schip onderstreepte hetgeen de voorzitter van de K.A.B. onlangs zei toen deze de moeizaam verlopen loononderhandelingen van het vorig jaar een moeilijk te verteren, punt noemde. Evenzo was spr. het met de K.A.B.- voorzitter eens. dat men zich er niet over moet verwonderen indien de vakbeweging naar andere middelen zal zoeken om een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen te bewerkstelligen. De tegenwoordige Rijtijdenwet kan spr. niet bevredigen om haar inhoud, die nog steeds toelaat een werkweek van 55 uur, waarop dan nog tal van dispensaties mo gelijk zijn. maar ook om wat er van de naleving der wet terecht komt. Er wordt volgens hem geknoeid op een beestachtige manier. Met de P.B.O gaat het. volgens de voorzitter, in de sectoren van het be drijfsleven waarmede zijn bond te maken heeft allesbehalve naar wens. Ook met de ondernemingsraden wil het Rusland De VS hebben opnieuw een Russische beschuldiging van de hand gewezen, dat de Amerikaanse marine vorige maand in de omgeving vat Formosa de Russische tankboot „Toeapse" heeft aaigehouden en opge bracht. Zoals bekend heeft de' regering van nationalistisch China inmiddels la ten weten, dat zij et Russische schip heeft laten aanhouden. (Reuter). H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard hebben Maandagmiddag op Paleis Soestdijk de lunch ge bruikt met luitenant-admiraal Jerauld Wright, opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachten in de Noord- Atlantische Oceaan, diens echtgenote, en minister ir. C.Staf en echtgenote. Tijdens de ontvangst, voorafgaand aan de lunch: v.l.'n.r. It.-admiraal Jerauld Wright; H.M. de Koningin; minister ir. C. Staf; mevrouw Wright; mevrouw Staf en Z.K.H. Prins Bemhard. Bij de Twentsche Bank en Van Mierlo en Zonen staat op 12 Juli aanstaande de inschrijving open op 35.000.90®- 3obligaties, in stukken van f 1000, nom. aan toonder ten laste van het Ko ninkrijk België, tot de koers van 100 pet. Van de 3%% Buitenlandse lening 1954 groot f 100 millioen, worden f 50,ntil- lioen in obligaties uitgegeven, waarvan, reeds f 15.000.000 op inschrijvingsvoor- waarden zijn geplaatst. De obligatielening zal worden afge lost a pari in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, elk groot 2,5 millioen, ver vallende op 1 Aug. van elk der jaren 1965 t.m. 1984. Vervroegde aflossing of conversie der lening zal niet voor 1 Aug. 1965 kunnen geschieden en daar na a pari. Hoofdsom en rente zijn be taalbaar in guldens, zonder aftrek van enig® Belgische zakelijke belasting. De coupons der lening verschijnen per 1 Februari en 1 Augustus. Zoals bekend zal de opbrengst van de lening worden aangewend tot aflossing van vlottende buitenlandse schulden van de Belgische schatkist. De officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. Het prospectus bevat mededelingen van de minister van Financiën van het Konink rijk België, waarin een kort overaicht wordt gegeven van de financiële en eco nomische toestand van dit land. De cijfers van het betalingsverkeer over 1953 zijn nog niet bekend, volgens vrü nauwkeurige schattingen zal de totale betalingsbalans dit jaar in evenwicht zijn. met een klein overschot tegenover de dollarlanden en een weinig belangrijk tekort tegenover de rest van de wereld. Per 31 Mei j.l. bedroeg de nationale Bel gische schuld 289.8 millard Belgische francs. Per 31 Mei j.l. bedroeg de nationale Bel gische schuld 289,8 millard Belgische francs. Dit cijfer is lager dan het jaarlijkse na tionale Inkomen. die in rolstoelen en op brancards waren aangereden, opgesteld; achter hen schaarde zich een bijna onafzienbare schare van Nederlandse meisjes, allen gekleed in het blauw-witte uniform van de Kajotsters. Terwijl rector F. Robroek, hoofdaalmoeze nier van de bedevaart, de misgebeden voor bad droegen bij de Offerande twee Kajot sters Toos Hansen uit Tilburg en Bertha Verschuilt uit Eindhoven, een grote offer kaars naar voren, gevolgd door een hon derdtal meisjes met de ongeveer 130.000 intentie-brieven, die door het thuisfront in Nederland zijn meegegeven. Massaal klonk tijdens deze offergang het Kajotstersgebed: „Heilig Hart van Jezus, zegen de V.K A.J Heilig Hart van Jezus, heilig de V.K.A.J.I Heilig Hart van Jezus, heers over de V.K.A.J." De reis van Nederland naar Maria's ge nadeoord is in alle opzichten voorspoedig verlopen. Vooral in de z.g. rose trein, die behalve de honderd zieken nog ruim 500 pelgrims vervoerde voornamelijk uit het Haarlemse katholieke jeugdwerk, was de stemming opperbest. Op het station te Bordeaux werden de pelgrims opgewacht door pater Lucas de Bruin O.F.M. Conv vergezeld door een aantal leden van de Franse katholieke jeugdbeweging. Hij kwam de gaven in ont vangst nemen, die zijn landgenoten voor de arbeidersjeugd in de sloppen van Bordeaux hadden meegebracht. Pater de Bruin, die reeds twee en een half jaar in Bordeaux werkzaam is. legde voor de K.RO.-micro foon een korte verklaring af en vertelde de pelgrims en de luisteraars in Neder land over zijn werk. Hij dankte daarbij van harte voor de meegebrachte gaven. Toen de ziekentrein aankwam was ook de vicaris- generaal van Bordeaux op het perron aan wezig. België De Belgische luchtvaart maatschappij Sabena zal morgen nog maals trachten de eerste vlucht met een helicopter van Brussel naar Londen uit te voeren. Een eerdere poging werd op 26 Juni afgelast in verband met slecht weer. (UP). heeft behaagd prof. Reeser te benoemen tot officier in de Orde van Oranje Nasgm en de algemeen-bibliothecaris J-. cDelde daar ridder in die Orde. Mr. Reinink spelde^daar- Japan In Japan zijn 24 personen °mgekomen door overstromingen en grondverschuivingen die optraden na een van de zwaarste stromen in het re genseizoen. Het pas opgerichte leger heeft bij het reddingswerk geassisteerd. (Reuter). Winkelbediende iLV1 winkelier in Rusape ZnÏTd:Ajnka heeft me- diende" y fat "be" zal t °h vit de zaak te onefu9trekken om zich het trZn bekwamen voor de'. {°neel Deze „bedien- ïlaur een parkiet, die utis'en tïLaarn van Peter ennd beest was ge- toe ^eer ,e toonbank heen klantl dijken'n?velen krpoa u>i. wanneer de winkel' Zad^eienlitertT M Ul^ rïeTlet de parkiet rnjïelier heeft genomen, waar t>nair huis Perfect; Qoct eter thans Queen" e'n m^e The kory-dock" ïepr, 0r'y-dte- orn die t. zeggen, te kunnen vlrtolem^' (Van onze correspondent) De Economische Kamer van de Utrechtse Rechtbank heeft vonnis gewezen in de za ken tegen veertien handelaren van uit Duitsland gesmokkelde, voornamelijk ook daar gestolen auto's. Twee weken geleden stonden deze personen, voor het merendeel afkomstig uit diverse plaatsen in Gelder land. voor genoemde instantie terecht en hoorden vrij zware straffen tegen zich eisen.. Hoewel het aantal achterhaalde wa gens slechts negen bedroeg, wordt door de justitie aangenomen dat het aantal door hen verhandelde „besmette" Wagens nog aanmerkelijk groter is. De twee hoofddaders, de gebroeders C. K en A. K. uit Boxmeer, die de hand heb ben in de meeste transacties, werden resp. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf zonder aftrek en zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Geëist was resp. twee jaar met aftrek en tien maanden met aftrek, waarvan vier voor waardelijk. De overige vonnissen Mden: de 35-jartee autohandelaar J. B. te Elburg en de 40- jarige autohandelaar J. v. O. te Nunspeet elk zes maanden gevangenisstraf, de 30- jarige koopman L. D. te Nunspeet vier maanden gevangenisstraf. de 33-jarige handelaar J S. te Elspeet t 500 of twee maanden hechtenis, de 48-jarige aannemer H. S. te Epe een maand gevangenisstraf, de 34-jarige taxihouder C. G. te Schaes- berg I 500 of twee maanden hechtenis, de 58-jarige kippenhandelaar C. v. H. te Put ten zeven maanden gevangenisstraf, de 40- jarige schilder J. Th te 's-Gravenhage 200 of een maand hechtenis, de 41-Jarlge winkelier H. v. R. te Barneveld en de 29- jarige grossier J. P. uit Broek op Lange- dijk elk 1 100 of 20 dagen Tenslotte werd aan de 48-jarige kippenhandelaar C. v. H. uit Putten nog een gevangenisstraf van een maand opgelegd wegens het opmajeen van een frauduleuze kwitantie tijdens een transactie van een smokkelwagen De 54- jarige garegehouder J. S. te Barneveld en de 33-jarige koopman W. R. te Putten wer. den beiden vrijgesproken van het hun ten mn Utftfii'i Niet vriendelijk De heer Septimus Da niel Gilbes uit Kibburton in Yorkshire heeft in zijn testament bepaald, dat hij in hetzelfde graf als zijn vrouw begraven wenste te worden. Het grafschrift zou dan moeten luiden: Daniël in de leeuwen kuil." Gelukkig te laat Enige minuten, nadat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7