Vandaag een informele gedachtenwisseling f en de &<dui£6en, Van Morfolfo ARAM UNKRA doet voor derde maal beroep op Nederland Gunstige ervaringen van prof. Van Heel in Zuid-Gotland Staten KRUISWOORDRAADSEL Ned-Indon. Uniebesprekingen Kajotters naar Lourdes vertrokken Acht gewonden bij autobotsing Verkeersongelukken eisen twee doden Afstraffing kost kind het leven Wederopbouwplan in Korea door geldnood bedreigd Zomverduistenng gefotografeerd Samenstelling van de Gedeputeerde WOENSDAG 7 JULI 1954 PAGINA 4 Vitesse-spelers door K.N.V.B. van lidmaat schap uitgesloten Drie zwaar gewonden Moeder vrijgesproken Enige onrust in woon oord van Keiezen Dr. D. C. J. v. Rompu t Negen maanden geëist wegens brandstichting Bergense kunstenaars in Rotterdam Maar geen tweede keer Elf uur aan één stuk in wachtlokaal Zonder eten of drinken Prof. Meijers herdacht in Raad van State Egyptische kunstfotografie Koningin Juliana in de Harskamp CHURCHILL en EDEN terug in Londen Nieuw-Suez-plan Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag JARIGE DUDOK WAS IN ALMELO Talloze schriftelijke gelukwensen Na afloop van de derde zitting van de Nederlands-Indonesische Uniebespre kingen is Dinsdagmiddag het volgende gezamenlijke communiqué verstrekt: „De Indonesische en Nederlandse de legaties voor de Uniebesprekingen zijn heden onder voorzitterschap van minis ter Sunarjo in derde zitting bijeenge komen. De voorzitter van de Indonesi sche delegatie legde een nadere ver klaring af ter uitleg van het standpunt, dat mr. Sunarjo op 29 Juni j.l. heeft gegeven. Besloten werd, dat de bespre kingen voortgang zullen hebben op morgen 7 Juli om elf uur in de vorm van een informele gedachenwisseling tussen de leden van beide delegaties." Naar wij vernemen is het initiatief tot het houden van een informele bespreking uitgegaan van Nederlandse zijde. De tot dusverre gehouden drie bijeen komsten hebben nog niet geleid tot het vaststellen van een agenda voor de con ferentie en er is dan ook nog geen volg orde bepaald voor de behandeling van de te bespreken onderwerpen. Naar wij vernemen heeft de vooTzit- ter van de Indonesische delegatie, die tevens deze week voorzitter van de con- „Wij gaan niet uit liefhebberij, maar namens anderen, namens het hele Nederlandse volk". Met dat doel hou den in totaal 5000 meisjes en jongens tussen de 17 en 25 jaar van de KAJ een nationale Lourdes-bedevaart, die na twee jaren van geldelijke offers einde lijk is begonnen. Verleden week Vrijdag waren reeds de bedevaartgangsters vertrokken en Maandag vertrokken met extra-treinen uit Amsterdam, Nijmegen, Tilburg, Den Haag en Eindhoven de jongens. Met hen reisden honderd zieke ka- jotters mee en door de meisjes werd een evengroot aantal meegenomen. Omstreeks drie uur verzamelden zich Maandagmiddag bij de St. Nicolaas- kerk te Amsterdam 800 kajotters uit de provincie Noord-Holland waaronder 180 uit Amsterdam. In de St. Nicolaaskerk woonden de jongens een kort lof bij met afscheids toespraak van de voorzitter van de de kenale jeugdraad, rector E. H. Huppe- retz. Na het lof werd het lied „Te Lourdes op de Bergen" gezongen en trokken de kajotters naar het Centraal Station. Op het perron kwam Mgr. G. P. J. van der Burg, Deken van Amsterdam, afscheid nemen van de bedevaartgan gers en wenste hij hun een plezierige reis toe. De meisjes en jongens zullen respec tievelijk Vrijdag en Maandag a.s. weer in Nederland terug zijn. Op de weg 's-Hertogenbosch-Waal- wijk onder de gemeente Vlijmen heeft zich een ernstig auto-ongeluk voorge daan, waarbij acht personen werden ge wond. Een benzinetankwagen kwam uit de richting Waalwijk en moest ter hoogte van de Wolput in de gemeente Vlijmen een kromming van de weg nemen. Te zelfdertijd naderde uit de richting 's-Hertogenbosch een vrachtauto van de firma F. te Gemert. Een aanrijding was onvermijdelijk. Met een hevige klap ramde de benzinewagen de vrachtauto. Deze kantelde op een zijde. Een viertal kinderen van de bestuurder, de heer F., en een volwassene, die op de open laad bak, met zeil overspannen, gezeten wa ren. werden van de wagen geslingerd. De vrachtauto vloog in brand. Het vuur werd met een snelblusapparaat geblust. De inzittenden in de cabine, de heer en mevrouw F. moesten via de voorruit bevrijd worden. Zes gewonden werden naar een der ziekenhuizen te 's-Her togenbosch overgebracht Vier slacht offers moesten daar achterblijven. Van het gezin F. zijn de vader en twee kin deren ernstig gewond.. De familie F. was met vacantie op weg naar „De Efte- ling" te Kaatsheuvel. Naar de „Sportkroniek" meldt, zijn de Vitesse-spelers D. Faber, W. Hendriks, F. Hendriks, E. Jansen, G. Jansen en G. Kluin, ingaande 28 Juni 1954 van het lidmaatschapvan de KNVB vervallen verklaard wegens overtreden van artikel 13 (door toe te treden tot een niet door de KNVB erkende voetbalorganisatie) Voorts de VUC-speler W. van der Wolk, H. Kramer van de Alkmaarse Boys en L. Rijkers van HRC. Dinsdagavond is in Vorden een personen auto uit Winterswijk tijdens een hevige regenbui tegen een trailer opgereden. Zwaar gewond werden de twee inzittenden uit de wrakstukken van de auto gehaald en naar het R.K. ziekenhuis te Zutphen overgebracht. Een van hen, mevr P. uit Eibergen. is daar overleden. De andere inzittende, de bestuurder. V. uit Winters wijk. heeft een zware hersenschudding. De 62-jarige heer F. J. B. is te Apel doorn op de Deventerstraat bij een aan rijding met zoveel kracht met zijn hoofd tegen een boom geslingerd, dat hij in le vensgevaarlijke toestand naar het Juliana- ziekenhuis moest worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde, toen B. zonder richting aan te geven plotseling links af sloeg. Hü werd bij deze onverwachte manoeuvre ge grepen door een personenauto, bestuurd door de heer F. v. O. uit Epse. De be stuurder van deze personenauto trachtte door krachtig remmen en snel het stuur om te gooien nog een aanrijding te voor komen. De wagen gleed echter op zij en kantelde vervolgens, daarbij met het ach terste gedeelte de wielrijder rakend. Op een onbewaakte overweg te Eefde bij Zutphen is Dinsdagmiddag een bestelauto, bestuurd door de 28-jarige H. F. de G. uit Deventer gegrepen door de sneltrein die om 15.34 uur uit Zutphen naar Deventer was vertrokken. De bestuurder werd ern stig gewond naar het algemeen ziekenhuis te Zutphen overgebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. ferentie is, in zijn verklaring van Dins dagochtend de beginselen uiteengezet, op basis waarvan de Indonesische delegatie de besprekingen kan voortzetten. Inmiddels kan men in kringen van de Indonesische delegatie de mening be luisteren, dat een redelijk optimisme voor het bereiken van een resultaat op de conferentie gerechtvaardigd is. Mevr. V. H. B. uit Amsterdam, die veertien dagen geleden voor de Am sterdamse rechtbank terechtstond zes jaar nadat zij een harer elf kinderen zulk een afstraffing had gegeven, dat het kind overleed, is Dinsdag vrij gesproken, omdat het college juist als de raadsman in zijn pleidooi be toogd had niet overtuigd was ge worden van opzet. „De rechtbank heeft tijdens de zitting de officier al niet ontvankelijk verklaard op grond van verjaring van de zaak," zeide de rechter, die het vonnis voor las, „maar zij spreekt u bovendien vrij, omdat zij het opzettelijk gewelddadig tegen het ledikant aangooien van het kind niet bewezen acht." Op 22 Juni jl. had de officier van justitie tegen deze vrouw een jaar voor waardelijk geëist. Zij was ervan beschul digd op 9 April 1948 een bijna 4-jarig dochtertje na een afstraffing een duw te hebben gegeven met het gevolg, dat het kind met haar hoofd tegen de rand van een kinderledikant viel, een schedel- basisfractuur opliep en hieraan tijdens overbrenging naar het ziekenhuis over leed. Ter zitting werd haar wel kwalijk ge nomen, dat zij een ouder zusje dat er bij tegenwoordig was geweest, had op gedragen tegenover de vader en alle an deren vol te houden, dat het meisje an de trap was gevallen. Zowel moeder als dochter hielden deze lezing jaren lang staande. Eerst dit jaar kwam de ware toedracht door het dochtertje aan het licht. Acht gezinnen uit het woonoord Laar- brug bij Ommen, waar ruim tweehonderd Keiezen zijn ondergebracht, zijn Dinsdag per vrachtauto naar andere woonoorden gebracht als gevolg van enige onrust, die de laatste dagen in Laarbrug heeft ge heerst. Zondagavond heeft zich daar een vecht partij voorgedaan, waarbij een der bewo ners licht werd gewond. Als gevolg hier van zouden twee bewoners naar een ander kamp worden overgebracht. Dit werd Maandagmiddag bekend gemaakt. Hiermee waren de bewoners het niet eens. zodat zij Maandagavond samendrongen. De politie wist de orde snel te herstellen. Om op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. zijn on geveer twintig politiemannen in de nacht van Maandag op Dinsdag in reserve ge houden, doch zij behoefden niet op te tre den. Na de overplaatsing van de gezinnen is het in het kamp rustig gebleven. Te Amsterdam overleed op 76-jarige leeftijd de bekende vrouwenarts dr. D. C. J. van Rompu, oud-directeur van het St. Anna paviljoen te Amsterdam. Hij werd te Terneuzen geboren. Na voltooiing van zijn medische studie te Amsterdam in 1907 trok zijn hart hem weer naar de provincie van zijn geboor te. Hij vestigde zich als huisarts in Hulst, waar hij zich o.m. grote verdien sten verwierf, toen in 1914 een groot deel van de Belgische gewonden en vluchtelingen hulp zocht in het bevrien de Zeeuwsch-Vlaanderen. Zijn liefde voor de obstetric dreef hem er toe in 1916 assistent te worden aan de Universiteits-Vrouwenkliniek te Amsterdam, waar prof. Treub zijn leer meester was. Bij diens opvolger, prof. Van Rooy, leidde hij de polikliniek, tot het bestuur van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam de tijd rijp achtte over te gaan tot het stichten van een verloskundige kliniek. Samen met dr. Van Spanje adviseer de hij het bestuur en de architect en toen in begin 1927 het Anna-Paviljoen geopend werd, sprak het wel vanzelf, dat aan hem de leiding werd opgedra gen. Hier kon hij zijn gaven pas ten volle ontplooien. De vrees van velen, dat de opzet van de kliniek te groot zou zijn, werd snel gelogenstraft. Zijn liefde voor moeder en kind, die van hem een goed echtgenoot en zorg zaam huisvader maakte, was er borg voor, dat de aanstaande moeders naast de bekwame vakman aan hun bed een uiterst gevoelig mens ontmoetten. Dit was ook de reden, dat velen, nog lang, nadat hij zijn werkkring in het Anna-Paviljcen had opgegeven, bij hem raad en hulp kwamen zoeken. De begrafenis zal geschieden Vrijdag a.s. om kwart voor twaalf op het R.K. kerkhof Buitenveldert te Amsterdam na de plechtige Requiemmis om tien uur in de kapel van het O. L. Vrouwe gasthuis. Negen maanden met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, heeft de officier bij de Aimelose rechtbank geëist tegen de 32-jarige En- schedese vertegenwoordiger J. H. B. we gens opzettelijke brandstichting met ge meen gevaar van goederen De man had schulden bij zijn werkgever en daarom zou hij hebben willen voorwenden, dat bij de brand ongeveer t 3500 was verloren gegaan. De vertegenwoordiger zou een pakje tabak hebben aangestoken en dit tussen papieren in zijn bureau hebben gelegd. Zijn moeder ontdekte echter de brand voor deze erntsig kon worden. Toen geen oorzaak aan het licht kwam ging de politie aan opzet denken. B. werd aan de tand gevoeld en hij bekende vrij snel. Uitspraak 20 Juli. Van 15 Juli af zal een 20-tal werkende leden van het Kunstenaars Centrum te Bergen (N.H.) hun werken exposeren in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. De tentoonstelling, welke is ingericht in de hall op de 7e verdieping, zal worden ge opend door de burgemeester van Rotterdam, de heer G. E. van Walsum, op Donderdag 15 Juli a.s. des voormiddags 11 uur. De opening zal worden bijgewoond door dr. W. Huijgens, burgemeester van Ber gen (N.H.) en de heer G. A. Giltay Veth van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Op deze éxpositie, die niet alleen schilderijen, gouaches en aqua rellen zal bevatten, maar ook beeldhouw werk en naaldkunst, zullen zowel oudere als jongere kunstenaars vertegenwoordigd zijn, zodat mede ook door de uiteenlopende inzendingen, de bezoeker een algehele in druk krijgt van hetgeen momenteel in ber gen wordt gepresteerd. De tentoonstelling is tot en met 15 Augus tus a.s. dagelijks geopend en gratis toegan kelijk. 9. De toeluisterende vreemdeling scheen er echter anders over te denken. „Ziezo," zei Bazijn, opstaand, „thans moet ik gaan, als ik Closter nog wil inhalen." „Doe het niet meer," raadde de waard, „het is reeds nacht en de streek is onveilig!" „Dat zeggen herbergiers altijd," lachte Bazijn, „maar mij strikt ge niet voor een logies; hoewel ik gaarne was gebleven, want uw wijn is goed." Hij wierp enkele geldstukken op tafel en begaf zich naar buiten. Onbekommerd, onder het zingen van een vrolijk lied, hervatte hij zijn reis. Helaas zag hij de vreemdeling niet, die hem gevolgd was en thans meer en meer naderbij kwam. Tervnjl Bazijn door reed, vroeg Perguye, toen zij na het avondmaal met Aram bij hei vuur zat: Dus Bazijn heeft de schatkaart meegenomen?" Aram, knikte. „Hij zal de kaart aan Closter gevendan moet die zelf maar bepalen, wat hij verder zal doen. Ik wil niets meer met die ongelukkige Norfolk-schat te maken hebben." Plotseling werd hun gesprek verstoord door Ronald die de zaal kwam binnen rennen. „Vader," zei de knaap, naderbij komend, „ik geloof, dat Bazijn mijn zadel tas mei de zijne heeft verwisseldmijn houten zwaard is weg en dit vind ik ervoor in de plaats!" Met grote ogen staarde Aram naar hetgeen zijn zoon in de hand hield. Het was de schatkaart, die hij reeds ver weg, bij Bazijn waande. „Er zit ook nog een kruik wijn in," zei Ronald. Dan is die tas zeker van Bazijn!" riep Aram uit. „De benevelde dwaas! Hij heeft de tassen natuurlijk bij ongeluk verwisseld, toen wij bij de hut van de zigeunerin waren! Het lijkt, wel, of het noodlot mij die schatkaart op wil dringen." „Ik hoop maar, dat Bazijn zijn vergissing tijdig bemerkt en terugkeert om de kaart te halen," merkte Perguye op. Bazijn had echter op dat ogenblik niet veel gelegenheid om aan iets naders te denken. Morgahn, die hem ongemerkt gevolgd had, liet plotseling een schril gefluit horen en op dit sein sprongen enkele mannen uit een hinderlaag te voorschijn. Met verwonderlijke vlugheid had Bazijn zijn goededag in de handen en velde hiermede de eerste aanvaller. Doch de overmacht was te groot. Ondanks zijn dapper verweer werd hij uit het zadel gesleurd, waarna een knotsslag hem geheel buiten gevecht stelde. Haastig opende Morgahn de zadeltas om de schatkaart te bemachtigen. Maar zijn triomfantelijke glimlach verdween, toen hij, in plaats van de begeerde kaart een houten zwaardje in de hand hield. „Misleid siste hij, het speelgoed tussen zijn sterke vingers krakend, „hiervoor zal hij boeten." (Van een onzer verslaggevers) Sir Arthur N. Rucker is een kleine, reeds bejaarde man, met een tanig, of schoon niet onvriendelijk gezicht. Hij is het hoofd van het Europese bureau van de UNKRA, een lettercombinatie, die u wellicht wat onwennig in de oren zal klinken. Zij betekent: United - Na tions Korean Reconstruction Agency, alzo een instelling, die onder auspiciën van de Verenigde Naties de wederop bouw van Korea op zich genomen heeft. Sir Arthur Rucker reist thans de Eu ropese landen af, om de regeringen en de openbare mening voor het Koreaan se wederopbouwwerk te interesseren. Sir Rucker bevindt zich thans gedu rende enige dagen in Nederland om bij de regering voor een derde bijdrage te pleiten. Daar in Korea wordt wat groots ver richt. Het land was geteisterd door een oorlog, welks frontlijn als een niets ontziende vernietigingsmachine heen en weer over het land schoof, daarbij steden platbrandde, de irrigatiewerken van de rijstcultuur vroeger de bron Naar schatting een half millioen pelgrims waren te Kurukshetra in Indië, dicht bij Delhi, samengekomen in afwachting van de zonsverduistering. Zij waren niet gewapend met donkere ruitjes of foto-negatieven, gereed om de verduis tering met interesse gade te slaan. Zij baadden zich in de Heilige Waieren en brachten de wachttijd door met gebeden tot de gc-den. Vurig werd er ge smeekt om terugkeer van de zonEen grote menigte verzamelde zich rond priesters en fakirs en velen eerden deze godenbeelden. „Ik ben voldaan over de gunstige omstandigheden, waaronder wij in Zuid-Gotland hebben kunnen werken. Maar het is mijn eerste en mijn laat ste poging geweest om de verschijnse len, welke verband houden met een zonsverduistering te fotograferen. De kans, dat een zwaar wolkendek de zon aan de waarneming onttrekt, is zo groot, dat de langdurige voorbe reidingen te kostbaar zijn om het grote risico te nemen". Zo luiden kort samengevat de indruk - pen van prof. dr A. C. S. van Heel, hoog leraar in de natuurkunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft, die de Delftse expeditie heeft geleid welke naar Zuid-Gotland is geweest om de schaduwbanden over de aarde, tijdens de zonsverduistering van vorige week Woensdag, te fotograferen. Hij voegde er overigens aan toe, dat de Delftse ploeg goed heeft kunnen werken. De andere expedities, welke zich in Canada en Rus land bevonden, konden tengevolge van het dichte wolkendek geen waarne mingen verrichten. Nog een uur voor de verduistering had ook prof. Van Heel weinig ho< p. De lucht was zwaar bewolkt, zodat er van de zon niets te zien was. Op het ogen blik echter, waarop de verduistering begon, was de lucht volkomen schoon- gevaagd. In ander opzicht heeft men succes ge had. Bij zonsverduisteringen kan het gebeuren dat men de schaduwbanden over de aarde ziet gaan, doch vaak komt het voor dat dit niet het geval is. Bij de jongste verduistering kon men echter de schaduwbanden heel duidelijk waarnemen en op de film vastleggen. Voor het werk van de Delftse expe ditie bestond grote belangstelling Om streeks zesduizend personen woonden in de omgeving de gebeurtenis bij, doch zij werden door veertig militairen op een afstand gehouden, zodat de leden van de expeditie ongestoord hun werk konden verrichten. „Het was bijzonder geheimzinnig'' ver telde prof. Van Heel. „Toen de verduis tering totaal was heerste er een vreem de stilte. De vogels staakten hun gefluit, de sterren waren duidelijk zichtbaar en aan de horizon zag men een band van rose licht. Pas een minuut nadat de maan voor de zon vandaan was geschoven, kwamen de vogels tot de ontdekking dat zij bedrogen waren en zongen zij hun lied weer". Zoals gezegd is het de eerste en tevens laatste poging geweest om tijdens een zonsverduistering de schaduwbanden te fotograferen. Wel echter zullen deze schaduwbanden in de toekomst vaker worden gefotografeerd. Daarbij zal men echter niet meer afhankelijk zijn van een zonsverduistering. Met toepassing van een geheel andere methode ver wacht prof. Van Heel tot het nemen van die foto's ook zonder zonsverduis tering in staat te zijn. Over deze me thode kon hij nog geen nadere mede delingen doen. De Provinciale Staten hebben vandaag de colleges van Gedeputeerde Staten van de verschillende provincies opnieuw samengesteld. In het college van Ged. Staten van Overijsel zijn gekozen: G. J. Steggink, Hengelo, (K.V.P., aftr.); J. M. Rudels- heim, Zwolle, (P. v. d. A., aftr.); J. Ha verkamp, Kampen, (A.R., aftr.); G. A. R. von Piekartz, Zwolle, (K.V.P.); Ir. D. I. Luteyn, Steenwijk, (P. v. d. A.); J. M. J. Zandscholten, Deventer, (C.H.); Buitengewoon lid: P. Corée. Zwolle, (C.H., aftr.). In de provincie Utrecht zijn herkozen: mr. H. W. de Vink (KVP). mr. G. A. Die penhorst (A.-R.). Jos. Veldman (KVP), mr'. P. P. Agter (Arb.), H. van Galen Last (C.-H.), en A. C. Verhoef (Arb.), Tot buitengewoon lid werd herkozen de heer J. H. van Lonkhuyzen (A.-R.). In Drente werden herkozen: H. Dekker (CHU), J. Smallenbroek (AR), H. Dekker Wzn. (AR), M. Nijhuis (PvdA), H. Meye- ring (VVD) en J. C. Wilmans (PvdA). Tot buitengewoon lid werd herkozen H. Sik- kens (PvdA). In Zeeland zijn herkozen; C. Hamelink (PvdA), mr. A. J. van der Weel (PvdA), A. L. S. Lockefeer (KVP), mr. A. J. J. M. Mes (KVP), C. Philipse (CHU). A. Schout AR). Tot buitengewoon lid werd gekozen A. H. S. Stemerding (CHU). In Groningen werden herkozen: D. H. Vinkers (PvdA), Scheemda; mr. G. L. P. Warburg (PvdA), Groningen en gekozen: J Abels (AR), Groningen; A. W. Bie- wenga Wzn. (AR), Garsthuizen. Tweede- Kamerlid; S. H. de Groot (CHU), Appin- gedam. Tot buitengewoon lid werd ge kozen mr. H. S. Siebers (VVD). Gronin gen. Voor de Arnhemse rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de verzeke ringsagent, O. Z. van S. te Oosterbeek, die er van werd verdacht in de nacht van de negende Juni te Arnhem een auto te hebben bestuurd onder invloed van sterke drank. De politie nam hem mee naar het bureau, waar hij en hierover beklaagde verdachte zich, on dersteund door zijn raadsman mr. J. Arnold elf uur aan één stuk door, van half drie 's nachts tot 's middags half twee in het wachtlokaal had moe ten doorbrengen zonder eten of drin ken. Toen hij tenslotte werd verhoord was hij flauwgevallen. Met zwarte kof fie was hij bijgebracht. De officier van Justitie zei dat ver dachte niet in een toestand verkeerde om een auto behoorlijk te kunnen be sturen. Hij is al eerder tot een boete van f 1500 veroordeeld. De officier eis te veertien dagen gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van één jaar. Uitspraak 20 Juli. In. de pinsdag gehouden vergadering' van de Raad van State, derde afdeling (Justi tie), heeft de voorzitter, mr. J. R. M. van Angeren, een herdenkingswoord gesproken bij het overlijden van prof. E. M. Meijers. In de expositiezaal van de Moderne Boekhandel te Amsterdam heeft de Egyp tische consul-generaal een tot en met Don derdag durende tentoonstelling van Egyp tische kunstfotografie geopend. Behalve een groot aantal foto's van oud en modem Egypte wordt een aantal oude boeken tentoongesteld van Korea's welvaart vernietigde; kortom de gehele Koreaanse economie ontwrichtte. Zo was de toestand, waar voor de UNKRA zich geplaatst zag. toen zij na het voorlopige einde van de Koreaanse oorlog aan het werk ging. Het was waarlijk pionierswerk, om daarin orde te scheppen. Het to tale project van nieuwbouw, vernieu wingen en verbeteringen, omde Ko- reaan weer een bestaan te geven, zou 366 millioen dollar vergen. Sinds het vorig jaar wist men hiervoor 100 millioen dollar bijeen te brengen. „Het werk begint op gang te komen", zo zegt sir Arthur, „de eerste resul taten worden reeds zichtbaar". Maar die eerste 100 millioen zijn uitgege ven, en van de rest hebben de Ver enigde Naties 65 pet. gegarandeerd.... als de overige 35 pet. uit andere lan den bijeen gebracht wordt. Waarom al dat geld aan deze landen, die waarlijk ook hun eigen problemen hebben op te lossen, speciaal voor Ko rea te vragen? Hier heeft sir Arthur een duidelijk en precies antwoord. „Ik ben er van overtuigd, dat een derde oorlog veel dichterbij zou geweest zijn, als de Koreaanse oorlog niet ge voerd was. Maar het zijn hoofdzake lijk de Koreanen, die met hun bloed en hun bezit hiervoor hebben moeten betalen. Daarom is het de plicht van de westerse wereld om het hare in de wederopbouw van dit vernielde land bij te dragen Er werken ook een aantal Nederlan ders voor de UNKRA in Korea, waar onder ir. Paulen en enige andere inge nieurs van de Staatsmijnen, enkele ver pleegsters en verder administratief per soneel. Een hunner, de heer R. S. Uit den Bogaard, Chief Welfare Officer, vertelde na sir Arthur van het om vangrijke en gevarieerde werk in Korea. Koningin Juliana heeft Dinsdagmid dag een bezoek gebracht aan de leger plaats Harskamp. Omstreeks vier uur arriveerde de Koningin per auto in de Harskamp om getuige te zijn van de onderlinge wedstrijden die daar gehou den werden door de parade-bataljons van de garderegimenten grenadiers en jagers, zulks in verband met het 125- jarige bestaan dezer regimenten. Nadat zij de erewacht der grenadiers had geïnspecteerd werd de Landsvrou we verwelkomd door kolonel A. van Santen, commandant van het 41 R.I. en de plaatsvervangend commandant luit- kolonel J. J. C. Taets van Amerongen. Een dochter van laatstgenoemde bood de Koningin een bouquet anjers aan. Kort na haar aankomst begaf de Ko ningin zich met haar gevolg per auto naar het terrein waar de wedstrijden gehouden werden. Deze omvatten o.m. schieten, behendigheidswedstrijden met jeeps, verbindingsdienst, E.H.B.O. en dergelijke. Ook op de hindernis- en de moderne gevechtsbaan waren de man schappen volop in actie. Geruime tijd volgde H.M. de verrichtingen. Na afloop reikte zij staande in een schiettent van de legerplaats de prijzen uit, elke win naar met een handdruk feliciterend. De Britse -premier, Sir Winston Churchill, en minister Edeii zijn gisteren in Engeland teruggekeerd van hun reis naar de Ver enigde Staten en Canada. De premier heeft, toen de Queen Eliza beth nog in volle zee was, telefonisch twee kabinetsvergaderingen uitgeschreven, een voor vandaag en een voor morgen. Politieke waarnemers zijn van mening, dat Eisenhower en Churchill een nieuw plan hebben opgesteld om de besprekin gen met Egypte over de ontruiming van de Suez-kanaalzone te hervatten Als Egypte bereid is geallieerde troepen toe te staan terug te keren in de zone zodra een der landen van het nabije Oosten wordt aangevallen, zal Engeland in twee jaar tijds al zijn troepen uit dit gebied terugtrekken. Britse burgers zullen achter blijven om de bases te onderhouden. Minister Eden zal waarschijnlijk Zater dag weer naar Genève gaan. (Reuter). Horizontaal: 1. god der liefde; 5. genees heer; 8. titel; 9. elk; 12. uitroep; 13. kloos- ^rhoofd; 14. gelofte; 16. krantenjongen; 18. Eng. titel; 20. indien; 22. inktvis; 24. groet; 25. deel der wet; 26. pl. op de Veluwe; 28. boom; 30. indien; 32. onvrucht baar; 34. pers. vnw.; 36. roofdier; 38. goud (Fr.); 39. delfstof; 40. verharde huid. Verticaal: 1. bekende opera; 2. titel; 3. gebogen been; 4. de somma van; 5. vlakte maat; 6. Technische Hogeschool; 7. gebakje; 10. wandversiering; 11. lof; 13. slagader; 15. bedrijven; 17. visnet; 19. boom; 21. onder wijs; 25. jongensnaam; 26. Europeaan; 27 pl. op de Veluwe; 29. deel; 31. niet vast; 33. vr. munt; 35. vr. munt; 37. voorzetsel; 38. geogr. aanduiding. Horizontaal: 1. snuf; 4. inkt; 8. ahoi; 10. vlot; 12. foutief; 15. i.p.i.; 16. r.p.; 17. deurknop; 19. rap; 20. alk; 21. weg; 22. UEd.; 24. ver; 26. hit: 28. sportief; 31. ae; 32. sul; 33. comfort; 35. rite; 37. opoe; 38 kerk; 39. akal. Verticaal: 1. shop; 2. nou; 3. uitdager; 5. N.V.; 6. klinket; 7. topo; 8. afrij; 9. keu; 11. tips; 13. iep; 14. fra; 18. kluiffok; 19. revolte; 23. U.S.S.R.; 25. R.T.C.; 26. hem; 27. vete; 29. puik; 30. I.O.C. 31. AROL; 34. opa; 36. er. Uit alle delen van het land zijn Dinsdag telegrammen, brieven (en briefkaarten als mede een groo aantal bloemstukken ge stuurd naar het huis van de gemeente architect W. M. Dudok bij gelegenheid van diens zeventigste verjaardag. De jarige zelf had er de voorkeur aan gegeven zijn feest in familiekring te vieren. Hij verbleef dan ook bij zijn dochter in Almelo, 's Avonds was er een familiediner te Amsterdam. Evenals dat met zoveel andere Koreaanse dorpen is gebeurd heeft de oorlog ook zijn jonge mannen en lange jaren van beze;ttl^9h ^bhben Jetln en wat organisatie te brengen in de deskundigen naar Koengyangjang-m cm er tecnniscne aamezen ze geven en wu andere kunst- arbeid. Dank zij de UNKRA-deskundigen werden bij Koengyangjang-m waterreservoirs en anaere ku werken aangelegd, die de bevloeiing van de rystvelden zullen verbeteren. (z, e p u

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2