Tienduizenden vangen glimp op van de mannen met klinkende namen Verdienstelijke zuster verliest tas Haarlems Muziek-Instituut Vakmanschap en ontroering bij het Burgtheater Haarlemse raad haastte zich door een 33 punten tellende agenda TOUR-SENSATIE IN HAARLEM Tot straks. in Royal Slotuitvoering Orkèstklasse Wenteltrap in Stadsbibliotheek zo veilig als een wenteltrap maar zijn kan Vijf ponten bij Velsen nodig Leer lingenuitvoering Aad en Jan Plas Prins Starhemberg wint zijn proces HAARLEMSE RATTEN WORDEN GEËLECTROCUTEERD pNgj DONDERDAG 8 JULI 1954 PAGINA 2 jfilSp „Holland" wint dual- meet van militairen Burgerlijke Stand Gemeente koopt twee tekeningen Kansen voor Haarlem mers op Amsterdams tournooi MR.STUFKENS BREEKT RECHTERBEEN Beurs van Amsterdam Geen zandsteen Personeel Grote Houtstraat Voetgangerstunnels op Kennemerplein? Versoek van de Kamers van Koophandel Jeugdgroep H.H.B. Waterpolo HaarlemMeeuwen 2—8 Haarlem 1D.W.T. 1, dames, 03 kwam. ZAJSÜVOORT Voetbal-estafette De doorrit van de Tour de France door Haarlem is een evenement van goed drie minuten geweest, waarvoor dui zenden en nogmaals duizenden stede lingen zich uren tevoren een plaatsje hadden veroverd langs de route, die de karavaan had uitgestippeld. Een schat ting van het aantal toeschouwers te geven is een moeilijke opgave; vermoe delijk zal dit gelegen hebben tussen de 25 en 30.000. Het reclame-echelon pas seerde vroeger dan was verwacht. Om streeks tien uur had de stoet van vreemd opgetuigde en felgekleurde vehikels de Buitenrustbrug al achter zich. Voor Nederland is zo'n reclameoptocht in deze vorm wel iets ongekends. Toen gebeurde er een hele tijd niets; alleen reed af en toe een gierende motorfiets met daarop een gehelmde agent voorbij, of een eenzame persauto. Omstreeks tien minuten voor twaalf bekroop een zekere spanning de wach tende scharen. Toen steeds meer groep jes motorrijders en auto's voorbijronk- ten was het eenieder wel duidelijk, dat het ogenblik, waarop al die tienduizenden stonden te wachten, was aanebroken. Om zeven minuten voor twaalf klonk ujt een der auto's bij de Buitenrustbrug: de renners komen over vier minuten. En Inderdaad stoof even later het pele- ton, «dicht opeen, met een snelheid van veertig kilometer, over de Schipholweg met de Zwitser Hugo Koblet aan de kop. Henk Faanhof volgde enkele me- De op het Gem. Sportterrein aan de Kleverlaan gehouden dual-meet tussen de 168e en 198e afd. van de Zware Lu» Is door Holland gewonnen. Hoewel de militairen steun hadden van enige all round athleten, bleken de anderen niet in staat te zijn zich in de strijd om de overige plaatsen te handhaven. De sprintnummers, 100 en 400 m., werden beide gewonnen door Zuider duin, sedert kort omgeschakeld van lange afstand naar sprint, in 12,2 en 55,4 sec. Wachtmeester de Zwager plaatste zieh op de 100 m. en bij het versprin gen als tweede, op de 400 m. als derde en wist daarna zowaar nog 't hink-stap- springen te winnen met royaal 12 m. Luitenant Van Melle deelde de eerste plaats op hoogspringen met Th. Piek en bereikte bij het kogelstoten, gewon nen door De Bruyn, de tweede plaats. De veteraan Mathot won het versprin gen en werd tweede bij hink-stap- sprong. Op de 1500 m. nam d'Herripon onmiddellijk de kop en stond deze niet meer af. Bij de 3000 m. verweerde kornet Wee- nink zich uitstekend tegen het Holland duo Van Wees-Kling. De tussensprints van de oranjebroeken werden prompt beantwoord tot in de voorlaatste ronde. Toen kon Van Wees eindelijk een voor sprong nemen, die de mooie strijd be sliste, ondanks dat Weenink met een verwoede eidsprint nog dicht achter de winnaar kwam. Kling werd derde. Het slotnummer, de Zweedse esta fette, was eveneens voor Holland. Ondertrouwd: J. Kruijer en P. Th. Chr. Spronk; B. J. Stroosnijder en G. M. van Bakkum; J. Hooglugt en D. F. R. Over- beeke; J. F. N. van Raaphorst en A. H. C. van Ophem; J. P. Schaafsma en A. Schomagel; M. Teunissen en E. Balk; A. van Schuppen en L. Vroege; J„ Post- ma en A. ten Brinks; H. W. Stam en T. Kooren: G. B. Kok en H. Chr. A. Berkhof; L. D. Schmidt en S. P. de Liefde; Chr. H. Reiber en P. M. van Eerden: A. van Zeeland en J. J. Lam mens; R. Palm en M. A. Opdam; A. G. van Veldhuizen en J. G. Cornelissen; N. Hoogerwerf en Th. de Mooij; H. Wit tenberg en E. C. M. Stolle; J. H. Elf rink en M. Koper; C. G. Peterse en A. M. Neeskens; W. Geldorp en A. Wa ning; W. de Haas en B. van den Noort; P. J. Steeman en M. G. de Gooijer; A. J. Janse en M. Fijlstra; C. Stekelbos en W. Slagman; F. Fuchs en J. E. Officier; J. Grüter en J. W. van Drunen; F. J. van Kampenhout en M. Kuiper; J. F. G. Grosze Wipper en D. A. Langeveld; E. Leenstra en E. de Boer J. P. Arnold en F. W. D. Blijleven. Gehuwd: P. J. A. Koelemij en A. M. B. Stellbrink; J. Verhoeven en P. Snel; S. Schoon en C. Roos; W. P. Geerlings en A. M. Hetem; A. H. van der Sluis en J. F. A. Pot; Chr. Martens en J. M. van der Vossen; W. J. K. Burdorf en W. van Rijn; J. A. Koppen en C. van der Veldt; J. C. Crucq en M. W. Brokerhof; J. Dekker en G. J. Moleman. Gehuwd: T. P. Westbroek en M. P. W. van Hamelsveld; Ch. M. Kuster en J. A. G. Labots; J. Admiraal en A. C. van Dijk; A. Wolthuizen en E. L. Broer tjes. Geboren: W. A. van LeeuwenWienk, z; M. A. Terstegenvan Rooijen, z; A. H. KuijkenLegebeeke, z; B. H. Sand- hövelStock, z; M. HogelandLahaise, d; M. BolijnBal. d; A. J. Wientjens Wempe, d; M. B. WeijersBooms, d. Overleden: J. Doornhouwer, 82 jaar, Badelochstraat; M. van Berkel, 9 jaar, Kamperlaan; M. KraftSwart. Abra- hamsz., 71 jaar, Kamperlaan; M. F. J. Hoekstra-van Emmerik, 55 jaar, Dutry- straat. ters achter hem al eerste Nederlander. Het peleton van 110 renners werd ach tervolgd door een ordeloze zwerm auto's en motoren, die al ronkend en toeterend elkaar zelfs nog trachtten te passeren, foen de sto^t voorbij was, kwam de Haarlemse politie, die met ongeveer vijftig man op de been was, nog voor de moeilijkste taak te staan om al het iesgebroken verkeer, auto's, motoren, fietsers en voetgangers, ordelijk en vlot zijns weegs te laten gaan. Vijf minuten later was nergens meer uit op.te maken, dat Haarlem betrokken was geweest in een internationaal sportevenement. De gemeente Haarlem heeft ter plaat sing in de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum, op de ere-tentoon- stelling van Dirk Harting in museum „Het Huis van Looy" een tweetal teke ningen aangekocht (geëxposeerd onder catalogushummer 60). De mannen van de Tour de France op de .nieuwe Schipholweg. Vanaf de Buiten rustbrug leverde dat een imposant schouwspel op. Bij het Maandagavond in Den Hout bij „Dreefzicht" gehouden tuinfeest voor bejaarden heeft een van de Rode Kruis- zusters, die zich zo uitermate verdien stelijk gemaakt hebben, haar tas met voor haar nuttige 'inhoud, waarbij een bril, verloren. Tot nu toe is de tas niet teruggebracht. Moge dit bericht er toe bijdragen, dat zulks alsnog geschiedt. Het niet terugkomen van de tas zou voor de be treffende zuster een wel bijzonder kwa lijk loon zijn voor de ondanks stort buien ten bate van de bejaarden ge geven moeite en inspanning. Haarlem Agenda vijf TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huis van Looy: Eretentoon stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 25 Juli). Geopend van 1012.30 en van 1.30—5 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102 Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.) Schilderijen, tekeningen en reproducties Concertgebouw: Auto- en bloemenshow Geopend van 1022 uur (t.m. 11 Juli). Donderdag 8 Juli Grote Kerk: Orgelconcert door gastor- ganist A. Heiller uit Wenen, van 1516 u Grote Kerk: Vierde Intern. Orgelcon cours. Improvisatiewedstrijd, 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 2021 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Joegosla- visch Danstheater, 20.30 u Tour de France door Haarlem, aankomst renners ongeveer 11.52—12.07 vanaf de Schipholweg. Vrijdag 9 Juli Openluchttheater Bloemendaal: Joegosla- visch Danstheater, 20.30. Grote Kerk: Internationaal Orgelcon cours 1954; concerten door Gaston Litaize, Helmut Walcha en Hendrik Andriessen' 20 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads beiaardier Arie Peters van 11-3012.30. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Quo Vadis". Tijden 2 30 en 8 uur. Boven 14 jaar. PALACE: „Salto des doods". Tijden 2 4 15 7 en 9.15 uur, 14 jaar. LIDO: „Zij, die zich verkopen" Tijden 2 4.15, 7 en 9.15 uur, 18 jaar. FRANS HALS: „Het recht van de sterk ste". Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur 18 Jaar CITYMa. tot en met Donderd Bittere rijst", str. volw. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Ma. tot en met Do.: De rode ha vik", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur MINERVA: Di. tot en met Do.: De verove ring van de Mount Everest" 815 uur Wo. ook 2.30 uur. Advertentie Het hoogtepunt van het achttal eind uitvoeringen van Hoogerwerf's Muziek instituut werd, zoals gewoonlijk, bereikt op de slotuitvoering. Dan treedt de orkestklasse op, afzonderlijk en met solisten. Als orkestwerken had dirigent Jan Laarveld gekozen Ouverture „Les petits Riens" van Mozart en de eerste Symphonie van Beethoven. Dirigent Toon Verhey leidde het orkest bij piano-concerten van Mozart en Mendels sohn en de „Variations Symphoniques" van César Franck, gespeeld door drie veertien-jarige pianisten. Voorwaar een zware opgave, zowel voor de solisten als voor het orkest. Onze verwachtingen waren niet ge ring, zij zijn echter ver overtroffen. Ge dachtig het „Honneur a dames" vangen wij aan met de bespreking van de solo- werken. De prestaties van de pianisten waren lofwaardig en dit absoluut niet alleen vanwege hun leeftijd. Zeker, men zou in het concert van Mendelssohn en nog meer in Franck's Variaties meer inner lijke verdieping wensen, doch die komt zeker binnen enkele jaren. Gespeeld zoals thans, voldeed reeds hun spel. Al j was er niet altoos een sterke spanning aanwezig, het spel trok toch steeds de aandacht, niet het minst wat de voor dracht betreft. Wel hadden wij het tem po van het Mozart-concert liever iets vlugger zien genomen (het Allegro deed ons iets traag en het Andante wat af gemeten aan) en de solopartij in Men delssohn's concert met grotere dynami sche schakeringen gehoord, waardoor nog meer afwisseling zou zijn geboden. Jammer, dat de celli in het Andante iets boven de toon speelden. In de Variaties overtrof de solist zelfs het orkest wat technische beheersing betreft. Uit deze opmerking moet de lezer niet de conclusie trekken, dat het orkest zijn taak niet voldoende be heerste. De orkestpartij is technisch zeer moeilijk en wij zijn door de beroeps ensembles verwend. Neem dit in aan merking! Dirigent Verhey zorgde voor een be hoorlijk sluitend geheel en bovenal voor muzikaal spel. Dit laatste domineerde en hield dan ook de aandacht gespan nen. Het deed ons, en wellicht alle bezoe kers, goed, dat na het derde solowerk de drie pianisten met Frieda Hooger werf op het podium verschenen, om hun artistieke lerares in de grootse en spon taan gebrachte hulde te laten delen! Het orkest speelde afzonderlijk be- wonderingswaardig knap. Mozart's Ouverture klonk uiterst verfijnd, ge nuanceerd. echt stijlvol, sierlijk en voor naam. De Symphonie gaf gelegenheid tot grotere klankontwikkeling, markant en levendig en kleurrijk spel. Hiervan maakte dirigent Laarveld volop gebruik. Alleen vonden wij het volume in de Andante cantabile een weinig te groot. Het volume van het strijk woog op tegen hout en koper, waardoor door gaans een mooi afgerond geheel werd verkregen. Zo hier enkele kleine, tech nische oneffenheden opvielen, dan zeg gen wij hier: het muzikale stak boven het technische uit! Van dit amateursorkest kan men niet spreken, dat het zich maar „waagt" aan meèsterwerken. Het beheerst de wer ken vooral muzikaal bewonderenswaar dig. Beide dirigenten hebben eer van hun werk. Het zeer grote succes is daarvan een bewijs. O. K. Het kampioensteam van Needrland, HHC, zal Zondag 18 Juli deelnemen aan het tournooi van het Amsterdamse DEC. Dit tournooi wordt voor de vijfde keer gehouden met als inzet de „Glory Cup" waarvan HHC bekerhoudster is. Voor de derde klasse teams is reeds thans vatgeteld, dat op Zondag 15 Augus tus te Amsterdam de promotiewedstrij den worden gespeeld door de zes kam pioensteams voor vier plaatsen in de tweede klasse. Behalve de Haarlemse teams HCK 4. en Rooswijk 1 en 2 heeft ook het eerste team van TYBB een prachtige kans op een plaats in de tweede klasse. Deze week hebben het eerste en twee de negental van TYBB weer flink van zich afgebeten en zij behaalden zelfs een 200 en 266 overwinning. Vooral de no-run van het eerste team is een prachtige prestatie. In de eerste klasse gaat de strijd nog slechts tussen HHC, Schoten en HCK, waarvan HHC ongetwijfeld de beste kansen heeft. Dinsdagavond spelen HHC en Schoten de belangrijke retüinwed- strijd. Bij de tweeed klassers hebben EDO en RCH nog uitstekende kansen op promo tie naar de eerste klasse. EDO behaalde tegen het Amsterdamse TIW een kleine zege, doch RCH kwam resoluut te voor: schijn en behaalde twee klinkende over winningen, waarbij vooral de zege te gen het leidende OVVO (122) voor zichzelf spreekt. De voornaamste uitslagen waren deze week in de derde klassen: Gymnasion 6TYBB 1 020 S.C. Haarlem 3—HHC 3 11—6 Gymnasion 4Rooswijk 1 141 TYBB 2—THB 2 26— 6 HCK 4—S.C. Haarlem 4 39— 2 THB 1—Schoten 3 12— 6 Gisterenavond konden wy de ge dachte niet terugdringen, dat het Ar thur Schnitzler moeite gekost zou heb ben, in de voorstelling door het Burg theater zijn „Komtesse Mizzi" ter her kennen. Hij zelf noemde het een blij spel, hetgeen ons overigens een te mooie naam lijkt voor het geval van het stel Oostenrijkse edellieden, die door buitenechtelijke verhoudingen fa milie van elkaar geworden zijn. Of hjj moet de ondertitel van zijn stuk, „De Familiebijeenkomst" ironisch be doeld hebbenIn de met enige span ning verwachte voorstelling door het Burgtheater, gisteravond in de Stads schouwburg, begon het echter aardig op een klucht te lijken. Wellicht is dat ook beter: men kan het publiek ertoe brengen, de eigenlijk wrange situaties wèg te laten lachen, door enkele figu ren caricaturaal aan te zetten. Maar ook dan blijft het op z'n minst een beetje erg vrij, een zoon goedkeurend te horen praten over een verhouding van zijn vader, waaraan hij zelf (de zoon) het leven dankt. Het wil er even min bij ons in, dat een jongeman van zeventien jaar zich gedragen kon zo- Hemr. Schweiger dat gisteren deed; de Oostenrijkse adel in den jare 1908 zou dat in gezelschap nooit geduld hebben. Er kwam ook niets naar buiten van de verbittering, welke zeventien jaar lang aan de levenslust van gravin Mizzi geknaagd moest hebben. Dat alles maakte „Gravin Mizzi" tot een teleurstelling. De voorstelling bracht zeven voortreffelijk geschoolde artisten uit Wenen bijeen, die allen knappe staaltjes van typeringskunst ga ven. Maar meer ook niet. De goede wijn werd echter vóór de pauze geschonken, het programma be gon met „Minnespel", waaraan men meer voldoening kon beleven. In dit ongeveer vijftig jaar oude stuk herkent men duidelijk Arthur Schnitzler (1862-1931), de medicus die spoedig to neelschrijver werd en wiens voorkeur uitging naar de gevolgen van zinnelijke Onbeheerstheid. Rechtschapen, eerlijke moed is niets waard, maar omwille van positie en aanzien moet men de schijn van fatsoen ophouden, ,,'t Liefst zou ik myn dochter vergiffenis willen 'iZ6ugt de vader in „Minnespel", In aar 20 goed beschermd heb tegen elk gevaar...en tegen elk geluk", uitspraak is kenmerkend voor hmtzler, die zijn sujetten graag zocht in melancholische, leeg-geleefde mensen; leeg door nutteloze, in rijk dom gesleten dagen, leeg door saaie braafheid. A-moreel en. bewust of onge wild, cynisch. Het eerste bedrijf is vrij onbelangrijk door een. te lange expositie...als men het léést. In de voorstelling door het Burgtheater bespeurde men de zwakhe den echter niet; het vriendenavondje in i j aIner ,van Fritz werd een spranke lend feestje, zeer soepel in de over gangen en met perfect samenspel; ge zellig en fleurig', aanstekelijk door frisse natuurlijkheid, nergens gestoord dooi hinderlijk uit de toon vallend solowerk. Misschien werd de indruk gewekt, dat de zeer levendige en bruisende Mizzi schlager van Susi Nicoletti zich naar de voorgrond drong, en Christine (Inge Konradi) wèg speelde. De opvatting, waarvan wij gisteren getuigen waren,' lukt ons echter de juiste. Christine, die alleen leeft in en door haar liefde, en De griffier der Staten van Noord- Holland, mr. M. A. Stufkens, heeft Woensdagavond ten gevolge van een ongeval zijn rechterbeen gebroken. Hij reed omstreeks kwart over zes op de fiets over de Kruisweg te Haarlem. Ter hoogte van de Rozenstraat werd hij in gehaald door een wielrijdster, die hem echter aan de rechterkant passeerde. Een botsing was het gevolg, mr. Stuf kens kwam te vallen en met een ge broken rechterbeen moest hij naar het Haarlemse Diaconessenhuis worden ver voerd. (Niet officiële koersen) Vorig slot Slot 7/7 3% Ned. 1953 103 103% 3% Ned. 1953 101% 101» 3'/t Ned. 1948 99% 99» 3'i pCt. Ned. 1950 99% 99» 31/4 Ned. 1954 99% S-3% Ned. 1947 99 H 3 Ned. 62-64 bel. fac. 100 ti 100» Inschr. Grtbk. 1946 3 pCl 98» 98» Ned. Handel Mij., cert. 179% A.K.U. 223 (4 223% Van Berkel's Patent 149% Calvé-Delft cert. 188 195 Van Gelder 230 234 Kon. Hoogovens cert. 194% Unilever cert. 350%-% 363% Ned. Kabel 216 Philips 254% 258% Kon. Petroleum 429% 430% „Amsterdam" Rubber 81% 83 Holi. Amerka Lijn 153 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 135 136% Ned. Scheepv. Unie 130% 131% H.V.A. 117% 117% Deli My. Cert. 117% 110% Gisterenmiddag kwam de gemeente raad van Haarlem in openbare verga dering bijeen. Ofschoon de agenda 33 punten telde, heeft de Haarlemse raad niet langer dan twee en half uur nodig gehad. De heer Wensing (CH) kwam nog eens terug op zijn destijds aan B.en W. ge stelde vragen over de onzekere toestand bij het bijzonder kleuteronderwijs. Hij merkte op, dat in het oritwerpwet, dat ingediend is, belangrijke wijzigingen zul len komen en voorts, dat de totstand koming nog niet impliceert, dat de ge meente behoeft te wachten op het in werking treden van die wet. Andere gemeenten hebben toch ook niet ge wacht: een onderzoek is dus niet nood-, zakelijk. Op dit terrein heeft Haarlem zijn eerste plaats verloren, aldus de heer Wensing. De subsidie-regeling van Haar lem heeft het grote nadeel, dat de scho len in de binnenstad zich moetën base ren op te laag schoolgeld. Zij krijgen wel een aanvulling, maar een betere re geling zou vele moeilijkheden uit de weg helpen. Wethouder Geluk (Pv.d.A.) deelde me de, dat thans een nieuwe verordening in de maak is, die van andere gedach ten uit gaat dan de huidige. Binnenkort zal de raad bovendien een voorstel kun nen verwachten tot wijziging van de bestaande verordening, waardoor de so ciale lasten voor rekening van de gemeente komen. Na het bekend wor den van de nodige gegevens, zal de ver werkelijking niet zoveel tijd vragen. Woorden van lof zwaaide de heer Voogt (PvdA) de sportraad toe om het keurige verslag over de reis naar Dene marken. Hij achtte het noodzakelijk, dat het verslag doorgestuurd zou worden naar de besturen van de bijzonder^ scholen in Haarlem. Het was hem na melijk gebleken, dat bij de bouw van de gymnastieklokalen in het Mendelcol- lege en het Tweede Christelijke Lyceum niet voldoende rekening was gehouden met verschillende punten in het verslag genoemd. Wethouder Geluk merkte naar aanlei ding van deze bemerking op, dat de plannen voor die lokalen reeds klaar waren, toen de commissie kennis nam van de verschillende resultaten. Som mige bijzondere scholen hebben echter van de opmerkingen van de Sportraad gebruik gemaakt. En da,t verheugde hem. Mevrouw Scheltema VVD) vroeg de wethouder, waarom het zo lang geduurd had, voordat er iets gedaan was aan het vernieuwen van de trap in het ge bouw van de stadsbibliotheek en lees zaal. Zij had gelezen, dat de trap half September best gereed kan komen, wan neer gebruik gemaakt kon worden van andere dan zandsteen. Is dit een nood sprong om toch nog op tijd klaar te komen? De heer Wensing benadrukte nog, dat de trap beloopbaar moest zijn. Voorts vroeg hij of het mogelijk was, dat er een binnenleuning werd aan gebracht. In zijn beantwoording liet wet houder Happé uitkomen, dat de restau ratie niet gemakkelijk zal zijn. Hij zeg de voorts toe, dat de trap zo veilig gemaakt zal worden als een wenteltrap maar zijn kan. Men is niet van zand steen afgestapt om eerder klaar te ko men, maar er is een zandsteenbesluit, dat het gebruik van zandsteen verbiedt. Ontheffing van dit besluit is niet mo gelijk, zo deelde de wethouder nog mede naar aanleiding van een interruptie van uit de vergadering. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aanvaard. De raad voteerde vervolgens ongeveer een halve ton voor het verbouwen en treffen van voorzieningen aan het per ceel op de Grote Markt-Grote Houtstr. De heer Schreurs (KVP) zei, dat hem de vrees bekropen was, dat een aesthe- tisch aanvaarde oplossing verder weg was dan ooit. Hij had gaarne gezien, dat nu van de gelegenheid gebruik werd gemaakt om een alleszins aan vaarde oplossing aan te brengen. Het raadslid Proper (CPN) liet zich in de zelfde geest uit. Hij memoreerde ter loops het destijds bestane plan van ir. G. Friedhof. Wethouder Happé, die gistermiddag practisch de enige in 't college was, die het woord voerde, was verheugd, dat de raad accoord ging met de reorgani satie, die B. en W. op de gemeentesecre tarie beogen. Hy vond de opmerking van het raadslid Proper niet helemaal juist. Ir. Friedhof had zich bezig te houden met een totale oplossing van het aanzien van de Grote Markt. Wat er in de verschillende gebouwen moest komen, was voor hem niet zo bepalend ais voor de dienst van Openbare Wer ken die daarmee wel rekening moest houden. Niettemin zijn B. en W. ervan over tuigd, dat binnen afzienbare tijd een op lossing voor de gehele Grote Markt moet komen. Ook moest men niet uit het Het bespreken van verkeersproble men zit de Haarlemmers een beetje in het bloed. Wy mogen dat zo lang zamerhand wel gaan geloven. In dat geloof werden wjj gistermiddag ty- dens de Haarlemse raadszitting weer gesterkt, toen de heer BET- TINK (V.V.D.) de reorganisatie van het Kennemerplein in discussie bracht. Hy gaf het college van B. en W- en de raad in overweging op het Kennemerplein voetgangerstunnels aan te brengen, omdat hy meende, dat het voor de voetganger daar ter plaatse allerminst veilig is. De tun nels zouden in tijd van nood dienst kunnen doen als schuilkelders. Wethouder HAPPÊ bracht in het midden, dat wellicht in de toekomst deze suggestie het overwegen waard is, maar vooralsnog achtte hy de noodzaak niet aanwezig. Hy was van oordeel, dat het leven van de voet gangers thans nog voldoende be schermd is en wanneer deze wegge bruikers via de oversteekplaatsen oversteken, is er voorlopig n°£ seen enkele reden verkeerstunnels aan te brengen. oog verliezen, dat het onderbrengen van de verschillende diensten in het pand aan de Grote Houtstraat slechts van tydelyke aard zal zyn. Hy verklaarde nog, dat B. en W. een definitieve be stemming gepaard gaande met een aesthetische verbetering zullen blyven nastreven. Aan het einde van de vergadering werden de vragen van de heren Proper en Hennevelt betreffende de vacantie- legeling van jeugdig gemeente-personeel behandeld. De heer Hennevelt voerde het woord en vroeg of B. en W. bereid wa ren om dit jaar alsnog een dergelyke regeling in het leven te roepen, waar wethouder Happé, die zyn collega Bak ker in deze kwestie verving, antwoord- del dat dit niet verwacht mocht wor den. Hij wilde niet vooruit lopen op de landelijke regeling, maar beloofde, dat in ieder geval het volgend jaar de re geling er zou zijn. Daartoe zal alles in het werk worden gesteld. De overige agenda-punten werden zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Het punt be treffende een toekennen van een voor schot aan de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering voor hej bouwen van 125 middenstandswoningen werd aangehouden. Voor de aanvang van de raaasvergadering werd de heer SAP (Pv dA) als raadslid geïnstalleerd. In deze functie volgt hij de heer Van der Gies- sen op. haar geluk louter in de aanwezigheid van haar geliefde vindt, móét wel op de achtergrond blijven. Wij misten ech ter de nerveuze, slopende gespannen-, heid bij Fritz (Robert Lindner), en de innigheid van onderdrukt gevoel en be dwongen passie bij Christine. Voor het overige was het bedrijf een voorbeeld van perfect ensemble-spel en welover wogen regie. In het derde bedrijf kwam het grote moment, waarop de toneelminnaar had gewacht. De ontroerende scène, waar in Christine de dood van Fritz verneemt Omgeven door de mooi beheerst spe lende Susi Nicoletti, Alex. Trojan en Hans Moser wrong Christine de woeste wanhoop uit haar gekwelde ziel...vooral zo aangrijpend, omdat zy laat voelen, niet te begrijpen dat een mens zo'n on draaglijk verdriet wordt opgelegd. Zon der lege uitbundigheid, met een prach tige innerlijke harmonie van woord en gebaar, met de gepijnigde oer-mense- lijkheid van de tragische heldinnen schonk zij ons een ontroerend moment van groot toneel, waarvoor men zyn erkentelijkheid niet in applaus kan uit drukken. Hadden wij het befaamde Burgthea ter, de hogeschool van het Duits spre kende toneel, dus liever gezien in een klassiek meesterwerk, de (niet geheel gevulde) schouwburg heeft toch kennis kunnen maken met" een sterk ensemble en een grootse rol, die een dankbare herinnering meegeeft, omdat het geen toneel meer is. Hetgeen ons nog altijd even belangrijk lijkt als dé Tour de France, die vandaag naar de bergen en de premies is begonnen te rollen. Met instemming heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster- dag geconstateerd, dat sinds medio Ja nuari j.l. een vierde veerpont bij Vel sen definitief in de vaart is gebracht, aldus schrijft de Kamer aan de minister van Waterstaat. De Kamer meent, dat het varen aldaar met vier ponten het minimum is waarmee kan worden vol staan. Derhalve dient er voor te worden gezorgd, dat steeds over vier ponten kan worden beschikt. Herhaaldelijk is het gebeurd, aldus de Kamer, dat een der ponten in revisie was en ook bestaat de mogelijkheid, dat plot seling een pont uitvalt. Wil derhalve tot 1957 (het jaar, waarin men hoopt de tunnel bij Velsen in gebruik te kunnen nemen) op een verbinding met vier pon ten kunnen worden gerekend, dan zal een vijfde pont als reserve aanwezig moeten zijn. De Kamer verzoekt derhalve in een brief aan de minister mede namens de kamers te Alkmaar, Den Haag, Haarlem, Hilversum, Hoorn, Leeuwarden, Leiden en Zaandam, maatregelen te willen ne men, opdat een reservepont aanwezig is. Voorts zou hij gaarne de verbinding bij Buitenhuizen zien verbeterd door al daar in plaats van één twee ponten te doen varen, waardoor enige verbete ring der verbindingen bij de Hembrug Hk A. en Velsen wordt verkregen. De einduitvoering van de paedagogen Aad, pianiste, en Jan Plas, violist en cellist, bewees wederom opnieuw, dat meerdere leerlingen goede vorderingen hebben gemaakt. De klasse van de kleinste instrumentalisten leverde het bewijs, dat men hun zowel technische eigenschappen als muzikaal begrip bij gebracht heeft. Er werd door de kleinen wel eens iets bedeesd. Woeh ook menigmaal aar dig en vrijmoedig gespeeld. Het meest voldeed ons het spel van de celliste José Vlaming met o.a. een Arietta van Luily, uitstekend begeleid door Gerrie Grillis. De middenklasse had ook uitblinkers: o.a. pianist Paul Wiesenhoen met „Ecas- saicn" van Beethoven, cellist Evert Grillis met Concertino van Bréval, volgzaam begeleid door zus Ineke, en bovenal pianiste Corrie Andrea met een Impromptu van Schubert. Uit het solo- spel van Gerrie en Ineke Grillis (Cho- pin-walsen) sprak zeker een belofte voor de toekomst. Allen beheersten hhn taak goed, muzikaal stond Corrie An drea bovenaan. Het spel van deze leer lingen zal zeker voor de minder ont wikkelden een aansporing zijn hun stu die met ernst door to zetten' De hoogste klasse (deze Klassenbena- mingen zijn van ons) bracht verrassin gen. Pianiste Meie Grottschal vertolkte óp zeer verdienstelijke wijze een Kon- zert van Joh. Chr. Bach met begeleiding van strijkorkest. De klankkleur laten wij buiten beschouwing (de vleugel is niet meer geschikt voor concertgebruik). al het overige is te loven: voordracht, stijlbegrip, technische beheersching en bovenal nuancering. Ook was deze pia niste een goede steun in trio-spel, dat door niet bijzonder fraai vioolspel min der gelukte. Bovendien begeleidde zij uitstekend het voortreffelijke cello-spel van Henny Philippo. In deze klasse be geleidde Corrie Andrea opmerkelijk correct haar broeder Wim, die in 2 delen uit een Corelli-sonate beter spel gaf dan in het Trio. Het spel van de uitblinkers van de hoogste klasse zal eveneens een aan sporing voor de zwakkere zusters en broeders in de kunst zijn, hun studie zo serieus mogelijk voort te zetten. De leiding is bepaald goed, dit is in meer dere nummers door een zeker aantal wellicht van nature reeds begaafde leer lingen bewezen. Het spel van deze leer lingen werd door de talrijke aanwezi gen in de Kroonzaal van Brinkmann on der doodse stilte beluisterd. O. K. De hengelwedstrijden voor de leden van de jeugdgroep H.H.B. zyn naar aan leiding van de wedstrijd voor volwasse nen op Zondag 25 Juli (ten bate van de kankerbestrijding) gewijzigd. Zon dag 11 Juli vissen de jongens aan de Bennebroekervaart om 2.30 en Zater dag 24 Juli aan de Nieuwe Brug te Vijfhuizen, eveneens om 2.30 uur. Kort na de aanvang had Meeuwen door Van Feggelen reeds de leiding. Nadat enkele schoten van Ijzer niets hadden opgeleverd trok Haarlem zich m de verdediging terug. Verkeerd overnemen werd door Van Feggelen benut om er 2-0 van te maken en nog voor rust maakte hij er 3-0 van. Na de hervatting ging het er wat te fel aan toe. Bijlsma (Haarlem) en Smit (Meeu wen) werden toeschouwers. Paanakker wist hierna de achterstand te verklei nen. Even laaide toen de Haarlem- strijdlust op want direct hierop liet Bijlsma het tweede Haarlem doelpunt noteren. Nadat Silovic 4-2 voor Meeu wen had gemaakt bleef het woord aan Van Feggelen die de eindstand op 8-2 voor Meeuwen bracht. In Stoops bad wist Dinsdagavond voor de tweede klasse dames DWT ook Haarlem aan haar zegekar te binden. Na eenschot van Cokky Somers had DWT de leiding. Het was dezelfde speelster die met een ver schot de rust met 2-0 voor DWT deed ingaan. In de tweede helft maakte Ton Scheer der er 3-0 van waarmede het einde Het Oostenrijkse opperste gerechtshof heeft de wet-Starhemberg, volgens wel ke de indertijd door de Duitsers in be slag genomen bezittingen van oud-kan selier Dollfuss en prins Rüdiger von Starhemberg onder staatsbeheer zouden blijven, in strijd met de grondwet ver klaard. Door deze uitspraak zal prins Starhem berg; die sedert de oorlog in Zuid-Ame- rika woont, zijn 27 kastelen, villa's, hui. zen en ruim 8500 hectare grond terug, krijgen. (AFP). Een groot aantal voetbalverenigingen heeft reeds ingeschreven voor de ne gende Zandvoort-estafette, welke as. Zaterdag, 's avonds om half acht op de Grote Krocht zal starten. Het parcours van 2150 meter, via Haltestraat, Kost- verlorenstraat en Haarlemmerstraat, zal vijf maal gelopen worden. Dit evene ment, destijds ontstaan op initiatief van de heer J. Vissers, thans secretaris van het comité Zandvoort-estafette, trekt telkenjare een groter aantal belang stellenden, ook uit Haarlem en omge ving. Sinds Woensdag is op een binnenplaats van het stadhuis te Haarlem by een oud rioleringsgat een electrische rattenval ge plaatst om aan het schrikbarend aantal ratten een eind te maken. De val bestaat uit een electrisch veld van kippen gaas en daaroverheen koperdraad, dat gevoed wordt door een 220 Voltleiding- Zodra een rat „in de val loopt" zorgt de stroom voor een pijnloos einde, 's Avond* na kantoortijd wordt de val onder spanning gezet, want eerst als 't stadhutsrumoe verstild is, komen de ratten te voorschijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2