MARS zal het een opbiechtenu Concentrische aanval op de rosse planeet ander moeten of in 1956 en Werkstukjes van 10.000 kinderen I ZEEHOND IN MOEILIJKHEDEN D AKKERTIE Geen komkommertijd voor de astronomen KINDERPRIJSVRAAG Het lijkt de Tour wel! Versterking van de vrijwillig gesmede banden Reorganisatie van de werk- gelegenheidspolitiek Na 13 jaar m Kinderlijke uitingen van Maria-devotie 11 Geslaagde prijsvraag Plotseling hoofdpijn v.j REGERING OVER HET STATUUT ZATERDAG 10 JULI 1954 PAGINA 6 Oplossing kruiswoordraadsel van Vrijdag Tentoonstelling van Franse boeken j 't h ijd makkelijk Piet van Egojottd dirigeert in Oostenrijk De ..Operatie-Zonsverduistering 1954" is achter de rug. De eclipsen] agers, die naar de totaliteitsgordel waren geijld, hebben hun kostbare instru menten, hun kijkers, hun camera's, hun spectografen weer uit elkaar geschroefd en in kisten en koffers gepakt en zijn naar huis teruggekeerd. Zij zitten nu de resultaten van hun inderhaast verrichte waarnemingen te bestuderen. Ze hebben het er druk mee. Het zal voor hen wel geen komkom mertijd worden, dit jaar Maar terwijl zij op de terugweg waren, stond al weer een nieuwe cohorte aangetreden voor een andere sterrenkundige krijgsoperatie, de „Operatie- Mars". Een groots opgezette, geconcentreerde aanval van de astronomen op de rosse planeet, die naar de krijgsgod Mars werd gedoopt en die u in deze nachten als een opvallend roodachtig hemellicht laag aan de Zuidelijke hemel kunt zien staan. Die „Operatie-Mars", dat is geen kinderspel. Een zeventiental observa toria in tien landen: zes observatoria in de Ver. Staten, twee in Zuid-Afrika, twee in Japan en één in Frankrijk, in Egypte, Indië, Indonesië, Australië, Nieuw-Zeeland en Argentinië hebben er zich op geprepareerd. Zij hebben een „Mars-comité" gevormd, dat bestaat uit astronomen, physici en meteo rologen en ze zijn van plan de planeet Mars gedurende de campagne letterlijk geen ogenblik uit het gezicht te verliezen. Dat kan prachtig, want de waar nemingsposten liggen zó om de aardbol heen gegroepeerd, dat op het ogen blik, dat aan de ene kant van de aarde Mars het veld moet ruimen voor de opkomende zon, aan de andere kant, waar de nacht.valt, een observatorium de bewaking kan overnemen. Aardse detectives zouden van „schaduwen" spreken en hun principalen een gepeperde rekening zenden: „Voor UEdele geschaduwd de planeet Mars.Maar zo zijn de astronomen niet. Voorpaginanieuws van de grote, we reldbekende bladen. Ook nu nog. Kinderspel was ook nauwelijks te verwachten. Een verstandig man knoeit niet met kostbare tijd. En de tijd is kostbaar: de astronomen hebben op de kans voor deze aanval dertien jaar moeten wachten. Want sinds 1941 heeft Mars niet meer zo dicht bü de aarde gestdan als dit jaar het geval is. U behoeft dit niet van mij aan te nemen, U kunt er zelf iets van zien. Immers, zelfs door een toneelkijker vertoont de rode planeet zich op het ogenblik dui delijk als een s c h ij f j e. Iets, wat U b\j een ster nooit te zien zult krijgen. Bij Mars trouwens ook niet altijd: wan neer de planeet weer verder van de aarde verwijderd is, is het ook niet meer mogelijk. Maar deze zomer staat Mars dicht bij. Dat dichtbij betekent nu ook weer niet, dat de Aarde en Mars elkaar de hand zouden kunnen reiken of dat lieden die het hier op het onder maanse niet erg meer waarderen, zonder veel moeite op de rode pla neet zouden kunnen overstappen. Het betekent, dat de afstand tussen Mars en Aarde op het gunstigste moment dit jaar 64.480.000 km. bedraagt. Een respectabel bedrag, inderdaad. Maar gezien het feit, dat die afstand zelfs kan aangroeien tot een bedrag van 375 millioen km. dat is dus vijf maal zoveel is die afstand van nog geen 65 millioen km. toch wel iets bijzonders. Een prachtkans voor de nieuwsgierige astronomen. Het blijkt dus al, dat Mars eigenlijk maar een vreemde sinjeur is. Dat is Ïouwens ook aan de hemel op te mer en. Niet, als u zich eens een keertje vermant, een toneelkijker neemt en de hemelwacht betrekt in uw achtertuin tje. Maar wel, als u hem eens een paar jaar regelmatig in de gaten houdt. Dan blijkt, dat hij op een wonderlijke ma nier tussen de vaste sterren door zwerft. Niet voor niets noemde de oude taalzuiveraar Simon Stevin Mars kort en krachtig een „Dwaalder". Dat dwa len was overigens geen ontdekking van hem. Wij, wij zouden het waarschijnlijk nooit ontdekt hebben. Als het donker wordt, knippen wij het licht aan, of gaan naar de bioscoop of misschien wel naar de televisie zitten kijken, maar aan de hemel ,,is niks te zien". Doch bij de herdersvolken van de Oud heid, toen de sterrenkunde nog in de windselen lag, was dat anders. Als des avonds het vuur was uitgebrand en er hoogstens nog wat vonkjes spetterden in de as, dan keken zij omhoog, naar de sterren en zij bevonden zich er wel bij. En zij hadden die rosse sinjeur en zijn dwaaltocht al gauw in de gaten ge had en begrepen, dat het iets anders was dan de gewone sterren. Het was een zwerveling, een planeet. Maar ook planeten zwieren niet als een dronkeman langs de hemelstraat. Zelfs niet, als het zo schijnt. Wat er dan vvèl gaande was, dat ontdekte pas de beroemde Kepler, in de 17e eeuw, de geniale leerling van de gro te Deense sterrenkundige Tycho Brahe, van wie hij de hele astrono mische nalatenschap erfde. De waar nemingen van Mars, die ertussen za ten, waren voor hem als een uitda ging. Zeventien jaren had hij nodig om er achter te komen, hoe het nu pre cies zat met die „Dwaalder" Mars. En toen wist hij het en kon hij de wereld zijn twee wetten, de wetten van Kepler, geven, waarin de oplos sing was neergelegd. Mars had dank zij het genie Kepler de as tronomie een enorme stap vooruit geholpen. Wat vond Kepler? Mars en ook de andere planeten, de aarde erbij inbe grepen bewegen zich om de zon, maar niet in cirkelbanen, doch in el lipsbanen, waarbij de zon in een der brandpunten staat. En tijdens hun tocht bestrijkt de verbindingslijn planeet - zon in gelijke tijdsruimten gelijke op pervlakken. De aarde legt haar baan af in een jaar van 365 dagen. Maar de aarde is een vluggerd: Mars heeft wel 687 da gen nodig om zijn baan af te leggen. Een Marsjaar duurt dus 687 dagen, dat is bijna twee aardse jaren. Die twee zitten dus elkaar achterna in een wel zeer ongelijke wedstrijd en als Mars een rondje gemaakt heeft moet hij nog even doorzetten om met die vlugge Aarde gelijk te komen. Dat lukt hem telkens na 780 dagen, ruim twee jaar, en dan zijn zij vrij dicht bij elkaar. Ze bevinden zich dan allebei aan dezelf de kant van de zon, ze zijn in opposi tie, zoals de sterrenkundigen het zeg gen. Niet alle opposities zijn even mooi, soms komen ze bijzonder dicht bij el kaar. Dat was bijvoorbeeld in 1941 het geval en is dit jaar wéér zo. Op 2 Juli j.l. was het critische ogenblik van de oppositie aangebroken, toen stonden ze „maar" 65 millioen km. van elkaar af. Half April was dat nog meer dan het dubbele. En over twee jaar, in 1956, zal het nog groter feest zijn: dan zal Mars nóg dichter bij de Aarde komen n.l. slechts 56.640.000 km., zodat de astro- nomen dan wéér hun hart zullen kun nen ophalen. In dat grote Marsjaar zal de „Operatie-Mars" dus nog eens dunnetjes kunnen worden overgedaan. En daar zal het niet aan mankeren. Geen reclame-chef Eigenlijk is dat al zo sinds het ge denkwaardige jaar 1877. Hoe gaat dat? Iemand spreekt een woord en men zoekt er veel meer achter dan er mee bedoeld is. „Pour cacher le vide rien de meilleur qu'un mot", heeft een Franse schrijver Joseph Delteil naar ik meen eens gezegd. Zo was het toen ook in dat fameuze Marsjaar 1877. De Italiaanse sterrenkundige Schiaparelli wilde van de gelegenheid van de Marsoppositie gebruik maken en een geheel nieuwe Marskaart teke nen. Daarop zou hij precies aangeven _wat er zo al op Mars te zien viel. Nu is er niet zo heel veel te zien op een cirkelvlak ter grootte van een dubbel tje, gezien op een afstand van 10 cm., maar toch nog genoeg om een ge traind observator enthousiast te maken. En toen hij net als nu staat te ge beuren twee jaar later weer de ge legenheid kreeg om zijn werk nog te verbeteren, zag hij, hoe het Marsop pervlak doorsneden werd door een net werk van strakke, smalle, rechte lij nen. Hfl zette ze netjes op zijn kaart en in een onbewaakt ogenblik gaf hij ze de naam „canali". Hij bedoelde er ei genlijk niets mee, maar dat hoefde ook niet. Op het dorre, troosteloze maanop pervlak hebben de astronomen ook be paalde gebieden met de naam „Zee" aangeduid, hoewel er geen druppel wa ter te vinden is. Maar ditmaal ging er iets mis. Het woordje „canali" werd gretig door het grote publiek geaccepteerd en vertaald met „kanalen", waarbij men het zon der enige schroom ging uitleggen als kunstmatige constructies, die dus aan intelligente wezens hun aanzijn moes ten danken. Nog één stap, en die was niet eens zo heel groot: Mars was be woond door intelligente wezens, waar het grote publiek al heel gauw veel meer van wist dan alle astronomen bij elkaar! Al hadden die raadselachti ge „kanalen" toch ook al gauw de be langstelling van de sterrenkundigen los geslagen. De mensheid leefde onder de ban van het Mars-mysterie. Zozeer zelfs, dat een rijke Amerikaanse diplo maat, Lowell, steek en degen resoluut aan de kapstok hing, een eigen sterren wacht bouwde en, betoverd door Mars, voor astronoom ging studeren. En met succes! Lowell was van het bestaan van de Marsmensen heilig overtuigd. Hij zag kleine vlekken, die de naam van „oa sen" kregen en waarvan hij meende, dat het misschien zelfs wel steden van dé Martianen konden wezen. Hoewel andere astronomen deze mening niet deelden, waren er toch meer die het geloof aan de Marsbewoners niet kwijt konden. Zo rees bij de Weense astronoom Littrow zelfs het denkbeeld een po ging te maken om contact met hen op te nemen. Marsbewoners, die zul ke knappe ingenieurs zijn, dat ze der gelijke gigantische kanalensystemen konden aanleggen, zo redeneerde hij, hebben natuurlijk de gewone H.B.S.- wiskunde stevig onder de knie. De stelling van Pythagoras moet voor hen geen geheimen hebben. Wij moe ten daarom in de Sahara een gewel dig vuur ontsteken in de vorm van de rechthoekige driehoek met de vierkanten op de zijden. De Marsheren zullen ons dan wel be grijpen en op de een of andere manier een seintje: Gesnapt!" terug geven. Dat er wel enige complete wouden in brand gestoken zouden moeten wor den om op de Marsbewoners enige in druk te maken, was maar een kleinig heid. En zelfs bij de Marsoppositie van 1924 heeft men nog geprobeerd door middel van radio-signalen met de Marsbewoners in contact te komen. Wat is leven? Is er leven op Mars? Ook nu nog wordt die vraag vlijtig gesteld. En niet zonder zin zelfs. Ook nu nog raken wij daarmee een van de mysteries van Mars aan. Maar daarbij denken de as tronomen dan niet meer aan Marsman netjes. Leven, dat betekent voor hen nu een lagere vorm van plantaardig leven. De vraag of Mars b.v. begroeid is met korstmossen in de geest zoals wij die kennen. Het is niet eenvoudig, om uit te maken of er ergens, zo'n vijf-en-zestig millioen kilometer ver weg, misschien korstmossen groeien. Maar het is niet onmogelijk. En als men het antwoord weet te geven, is dat knap. Al is het uiteraard minder op windend dan wanneer men Marsman netjes, compleet met steden en aange legde kanalen zou vinden. Wij weten aardig wat van Mars, al is het dan nog lang niet alles. Zo we ten wjj bij voorbeeld, dat er op Mars seizoenen voorkomen, net als op aarde. Waarom? Omdat de as van de planeet Mars, net als die van onze aarde, een scheve stand heeft. Aan die scheve stand danken wij ook onze seizoenen. Wij weten, dat Mars slechts een uiterst ijle dampkring heeft en dat er aan zijn polen witte poolkappen voorkomen, die slinken en aangroeien met het wis selen van de seizoenen. Waarschijnlijk een uiterst dun laagje rijp. Wij weten dat de oppervlakte van Mars bij het wisselen van de seizoenen kleurwisse- lingen vertoont, vermoedelijk niet tengevolge van warmteverschillen, doch van vochtigheidsveranderingen. Deze kleurwisselingen, van groen in de zomer tot bruinrood in het najaar, heb ben de vraag naar de mogelijkheid van een jaarlijkse cyclus van plantengroei op Mars in het leven geroepen. Tijdens de Marsoppositie van 1948 heeft prof. G. Kuiper, van de Yerkes- sterrenwacht in Amerika, een oud-land genoot, hieromtrent interessante onder zoekingen gedaan. Hij kon het voor groene planten typerende absorptie- spectrum van chlorophylbladgroen en water niet vinden, doch wel een reflectie van het zonlicht niet ongelijk aan de wijze waarop korstmossen hier op aarde dit licht reflecteren. Hij toonde ook aan, dat de poolkappen uit Ijskristallen moeten bestaan. Geen dikke laag, zoals hier op aarde, doch een uiterst dun laagje rijp. De Marsjaren 1954 en 1956 geven nu het Marscomité o.m. de gelegenheid om voort te bouwen op prof. Kuiper's onderzoekingen. Wat is het program voor de Campagne? Metingen van het door Mars gereflec teerde licht. Nader onderzoek omtrent de „kanalen". Nauwkeurige opmeting van de middellijn van de planeet, door middel waarvan de astronomen hopen te kunnen uitmaken of Mars ook een Ijzeren kern heeft, zoals de aarde. En bovendien nog een uitgebreid onder zoek naar de meteorologie van Mars. De betekenis van dit laatste onderzoek heeft de voorzitter van het Mars-comi té, de veteraan van het Lowell obser vatorium als volgt omschreven: „In zicht in de meteorologie van Mars zal van zeer veel belang zijn voor het in zicht in de meteorologie van onze aar de". Dat klinkt wonderlijk, doch luister slechts naar zijn argumentatie: „Wij worden", zo zegt hij, „bij het bestude ren van de aardse meteorologie ge hinderd door het feit, dat wij ons be vinden op de bodem van de aardse luchtzee. Wat wij doen is zo iets als studie maken van de oceaangolven, Wat willen de geleerden nu van Mars? Antwoord op een hele reeks van klemmende vragen. Mars bezit geen reclamechef, maar hij is er desondanks heel aardig in geslaagd „in het nieuws te komen", zoals dat in krantenjargon heet. van de bodem van de zee uit" zit wat in, nietwaar? Opbiechten De Marsjagers van 1954 arbeiden bij voorkeur op het zuidelijk halfrond. Geen wonder. Zoals u kunt consta teren staat op het noordelijk halfrond Mars vrij laag aan de horizon, terwijl de astronomen op het zuidelijk half rond Mars elke nacht hoog boven hun hoofden vrijwel door het zenith zien gaan. Onder deze omstandigheden zijn de voorwaarden voor de waar nemingen véél gunstiger. Zo is dr. Slipher dan ook naar Zuid-Afrika gereisd. Men heeft daar reeds via de telescoop een groot aan tal kleurenfoto's van de „Dwaalder" gemaakt en ook kleurenfilms, om zo wel de kleurwisselingen als de topo grafische veranderingen op Mars nauwkeurig te kunnen volgen. De aanval op Mars is een groot scheepse en de rode planeet zal het een en ander moeten opbiechten. Nu en in 1956. HENRI VAN MANDELE Horizontaal: 1 iara, 5 carmen, 9 p.s., 11 gevaar, 13 alie, 15 boek, 17 kan, 19 m.o., 20 en, 21 ster, 23 curare, 25 lt„ 26 recht, 28 prooi, 29 elke, 32 s.l., 33 le, 35 Sneek, 36 o.a., 38 kalebas, 41 en, 42 koker, 44 ob, 46 t.a., 47 mist, 49 Adrie, 50 essen, 53 la, 55 Nellie, 57 edel, 58 ijs, 60 da, 61 da.v., 63 likt, 65 leeg, 67 Londen, 70 st, 71 eervol, 72 snaar. Verticaal: 1 tabel, 2 age, 3 rekstok, 4 a.v., 5 ca., 6 ark, 7 minuut, 8 nama ken, 9 pi, 10 sen, 12 Amerika, 14 lor, 16 ontplooien, 18 ach, 22 re, 24 erken telijk, 27 Celebes, 30 lee, 31 e.k. 34 eb, 35 s.s., 37 aks, 38 kr, 39 l.o., 40 abandon, 42 km., 43 etalage, 45 trillen, 48 leider, 51 sea, 52 ee, 54 aster, 56 Ede, 59 els, 62 vlo, 64 Ina, 66 et, 68 o.l., 69 ds. In een zaal van de Rijksverzekerings bank te Amsterdam zal, ter gelegen heid van het bezoek van de Franse president en mevrouw Coty aan Neder land, van 19 tot 24 Juli een tentoon stelling worden gehouden van het mo derne Franse wetenschappelijke boek op medisch en natuurwetenschappelijk gebied. Enige leerboeken van Franse geleer den die te Amsterdam in de 17de en 18de eeuw werden gedrukt en uitgege ven zullen mede worden tentoongesteld. Op even spontane als toegewijde wijze heeft de katholieke jeugd van Nederland gevolg gegeven aan de oproep van Zijne Eminentie Kar dinaal Valeri, Prefekt van de H. Congregatie van de Religieuzen, om in verband met het Maria-jaar uiting aan haar Maria-devotie te geven door het vervaardigen van kleine werkstukjes, zoals opstellen, toneelstukjes, tekeningen, boetseer-, plak- en figuurzaagwerk, nuttige handwerken, enz. Een uitnodiging, welke gericht was aan de Oversten van Orden en Congre gaties, die zich bezig houden met opvoeding en onderwijs van de jeugd in alle landen ter wereld. Voor Nederland werd deze invitatie opgenomen door de redactie van het tijdschrift „Op Weg", een wekelijkse uitgave van uit gewerkte godsdienstlessen voor katholieke lagere scholen ten dienste van priesters en onderwijzers. Van de spontaneïteit, waarmede onze jongens en meisjes van zes tot veer tien jaar, leerlingen van Lagere- en Voortgezet Lagere Scholen, zich van de opgave hebben gekweten, getuigt o.m. de deelname van meer dan 10.000 kin deren. Uit alle Nederlandse provincies en Vlaanderen zond men werk ter be oordeling in, terwijl zowel de steden als de dorpen, tot de meest onbekende toe, op het appèl waren. En dit succes behoeft men niet op de allereerste plaats toe te schrijven aan de verleidelijke vorm, waarin de initiatiefnemers de idee van kardinaal Valeri hebben gegoten, nl. een prijs vraag met een totaal van 120 prijzen ter waarde van rond duizend gulden en 500 eervolle vermeldingen. Ook zonder dat zou de animo van Neerlands katho lieke jeugd waarschijnlijk niet minder groot geweest zijn. Nu is het aantal inzendingen welis waar niet gelijk aan het aantal deel nemers, want aan de uitwerking van de opgave kon ook worden voldaan in groeps- en in schoolverband, maar het aantal ingekomen werkstukken be draagt enige duizenden. Acht weken hebben Otto van Rees, Jook Steenhoff, Kees Galesloot en de fraters Bellarminus en Meinardus no dig gehad om door de berg van in zendingen heen te worstelen. Maar ze hebben dat met liefde en plezier ge daan, want zo staat te lezen in het jury-rapport de liefde en tederheid, waarmede het grootste deel der werk stukken was vervaardigd, maakte de zware taak der beoordeling toch tot een zeer genoeglijke. De heren wisten niet, waarover zij zich wel het meest moesten verheugen en verbazen: over de kwaliteit van de toegezonden werk stukken, de hoeveelheid, de grote ver scheidenheid der toegepaste technieken dan wel de originaliteit, waarmede de intenties gerealiseerd werden. Gezegd kan worden, dat het werk over het ge heel van goede tot buitengewoon goede kwaliteiten was. Zeer veel werkstukken getuigden van een zo goede smaak en een zo grote technische kundigheid, dat ze verdienden tentoongesteld te worden. Wat men hier zag aan tekeningen, boetseerwerk, nuttige handwerken enz. was alleraardigst, soms zelfs be wonderenswaardig. Vooral hep teken werk van de lagere klassen trof door fantasie, durf en spontaneïteit. Dik wijls waren ze bijzonder geestig. Zo trof ons b.v. in een tekening van het huisje te Nazareth, waar de engel Gabriël de Blijde Boodschap aan Maria brengt, vervaardigd door een achtjarig meisje, dat aan de wand een duidelijk portret van St. Jozef was aangebracht, timmerend aan de werkbank. Merkwaardig overigens, dat dit Bijbels tafereel behoort tot de geliefkoosde onderwerpen van de kinderfantasie, zoals verder Christus' geboorte, de vlucht naar Egypte en de blijde geheimen van de Rozen krans. Opvallend was voorts, dat het teken werk van de lagere klassen aanmerke lijk beter was dan dat der hogere leer jaren; dit kenmerkte zich nl. door een grote oorspronkelijkheid en fantasie. De oudere kinde ren tekenden te veel na of poogden het werk als vol wassen in te leve ren, hetgeen vrij wel altijd mislukte. De klassikale pro jecten waren dik wijls veel te gelijk soortig van inhoud, n.l. dezelfde verzen, verhalen en plaat jes. Wel troffen vele schriften door uitnemend gete kende versieringen, in de regel waren de illustraties ori gineler dan de op stellen, welke vrij wel uitsluitend de verschijningen te Lourdes en Fatima gaven. Enkele scholen zonden door de kinderen gemaakte gebedjes en gedich ten in, waarbij wer kelijk uitnemende voorbeelden waren van kinderlijke ex pressie. Wat denkt U b.v. van onder staand gedichtje van Annemieke van de Hei, een 9-jarige leerlinge van de St. Ursulaschool te Til burg: MOEDER MARIA Er is geen betere moeder Dan die in de hemel woont En omgeven door haar engelen Op een gouden zetel troont. En moest ge eens gebukt gaan Onder een groot verdriet Als gjj tot haar gaat bidden Vergeet ze u zeker niet Steeds zal ze u blijven helpen Steeds staat ze voor u klaar En daarom vraag ik u nog: Doe ook eens wat voor Haar. En dan deze geestige uitbeelding van de Bruiloft te Cana, door Gerrie de Bie, leerlinge van de 5e klasse te Rotter- dam. Jezus en Maria hadden erg geboft Ze mochten naar Cana daar was een bruiloft Maar onder de maaltijd was er een strop Want de wijn raakte op. Maria zei: „De wijn is op" De wijnschenker zei: „Wat een strop Toen sprak Jezus even later Vul zes kruiken met water. De oplossing van de puzzle, die wij op een briefkaart schrijven en in d® jullie op 19 Juni opgaven, is zo Horizontaal: 2 stop, 4 spant, 6 ader, 7 aard, 9 ier, 10 teil, 12 even, 13 slang, 14 lont. Verticaal: 1 spar, 2 staart, 3 paraplu, 5 kasteel, 8 dienst, 11 eend. En nu beginnen we, net als in de Tour de France, meteen maar aan de volgende etappe. Aan de nieuwe puzzle dus. Oplossingen kun je inzenden aan het bureau van dit blad. Zoals altijd: woorden „horizontaal" en „verticaal" rechter bovenhoek vermelden „Kinder prijsvraag". Veel succes maar weer. Bijna zouden wij de prijswinnaars hebben vergeten. En daar zijn jullie juist het meest nieuwsgierig naar, durf ik wedden. i,u dan, hier zijn ze. le Prijs (voetbal) Ton Deijle, Kon. Wilhelminastraat 17, Uitgeest. 2e Prijs (Portemonnaie) Ria Ronde, Damiatestraat 6, Haarlem. 3e Prijs (jongensboek) Fred Brouwer, Emmastraat 27, Hillegom. Ten aanzien van de aspecten van de nieuwe vorm van samenwerking met Suriname en de Ned. Antillen geeft de regering de verzekering, dat zij zal doen wat in haar vermogen is ter positieve Een der inzendingen: borduurwerk van de 4e klas uit Lage-Zwaluwe. Jezus veranderde 't water in wijn De mensen spraken: „Wat zal dat voor een man zijn?" Ze konden nog zes dagen drinken en eten En zijn die dag nooit meer vergeten. Laat ons besluiten met de zakelijke vermelding, dat de eerste prijs werd toegekend aan de H. Hartschool te Be verwijk, die voor een rijk verscheiden collectie zorgde. En dat er een extra prijs voor de meest originele inzending werd toegekend aan Lies Nederstigt te Haarlem, leerlinge van de 5e klasse, die een tuintje met diverse bloemen in natura had ingezonden, compleet met gazons en bloemvazen. e badplaats St. Ma ry's op de Scilly- eilanden bezit op het ogenblik een van de grootste attracties voor toeristen aan de Engelse Zuidkust. Een week of twee geleden merkten vis sers een zeehond op, die grote hinder ondervond van een soort rubberband om zijn hals. Telkens als het dier van een rots dook om wat vissen te verschalken, maakte de tand het onmogelijk om ver onder het waterop pervlak te komen. Ver slaggevers kwamen naar de Scilly-eilanden, doop ten de zeehond eerst „Sammy' Honderden toeristen ko men nu naar de Scilly's om „Sally" met eigen ogen te zien en om haai rechtstreeks van hun me delijden te laten blijken Drie jongelui, die met el kaar een muziekgezel schap je vormen, hebben zich ook naar St. Mary's begeven. Zij hopen, dat het dier zich dank zij hun „Sammy" moest later „Sally" heten nu een flinke hoot ge charterd, die voortdurend ten dienste zal staan van de mannen van de d - renbeseherming- Dat was wel nodig- Aanvankelijk maakte „Sally niet de in druk dat haar gezondheid had'geleden als gevolg van de hinderlijke hals ketting. Een zeehond kan the oretisch drie maanden zonder voedsel, maar het schijnt, dat „Sally" lang zamerhand aan het eind van haar krachten raakt. Daarom is de dierenbe scherming begonnen met het uitwerpen van grote hoeveelheden haring, spie ring en wijting. Als de B C a. De planeet Mars volgens waarnemingen van Antoniadi te Parijs in 1909. b. Veranderingen van het Zuidpoolgebied op Mars in de zomer van 1924 vol gens Graff: van boven naar beneden 1 Juli, 22 Augustus en 2 September. c. Sterk vergrote opnamen van Mars volgens Lowell. muziek gemakkelijker zal laten vangen. De eilanders, die boot- maar moesten jes verhuren, beleven een zeehond eenmaal gewend deze naam later wijzigen gouden tijd. Alleen ver in „Sally". In alle kran- tellen ze hun klanten met, ten kon men lezen, hoe dat het vrijwel uitgesloten „Sally" de dag doorbracht, is om met een klein roei- De plaatselijke inspecteur bootje de rots te naderen, net, zodat het vervolgens van de dierenbescherming waar „Sally" meestal ver- mogelijk wordt haar te stelde pogingen in het blijf houdt. Inplaats daar werk om het dier te na- van sturen ze de toeristen deren, maar „Sally" bleek naar een ongevaarlijk een gewiekste tante. Nie- punt, waar al in geen ja mand is er tot dusver in ren meer zeehonden zijn geslaagd, dichter dan geweest. 15 meter bij haar te ko- Het grote Engelse dag- vliegtuig zou zijn verlo- men. blad „Daily Mirror" heeft ren. geraakt aan deze manier van ravitaillering, wil men proberen haar te omgeven met een groot ontdoen van de rubber band. Sommige vissers menen, dat „Sally" geen band om haar nek heeft, maar een soort rubber slang, die dan door een bevordering van de Koninkrfjksgedach- te. In het bijzonder zal haar beleid er op gericht zijn, de bepalingen betref fende de samenwerking en de onder linge bijstand in zodanige geest toe te passen, dat zij strekken tot bloei der landen en tot versterking van de vrij willig gesmede banden. Aldus zegt mi nister Kernkamp in zijn antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van een statuut voor het Koninkrijk. Bij de onderhandelingen is reeds ge bleken, dat Suriname en de Ned. Antil len er niet op gesteld zijn verantwoor delijkheid voor Nieuw-Guinea te dra gen. Het is te verwachten, dat ten aan zien van Nieuw-Guinea als regel Neder land alleen voor het Koninkrijk op treedt. Bij de voorbereiding van de eerstvol gende voorstellen tot Grondwetsher ziening wordt zorgvuldig nagegaan, welke artikelen van het statuut aanpas sing van Grondwetsartikelen vereisen. Het overleg daaromtrent tussen de hier bij betrokken departementen is reeds geopend. De regering heeft vertrouwen, dat het samengaan der Rijksdelen zich zodanig zal ontwikkelen, dat ruime mogelijkheden ontstaan voor nauwe samenwerking op financieel en eco nomisch gebied, zonder vrees, dat aangegane verplichtingen niet zullen worden nagekomen. De regering jS het er mee eens, dat men overzee de band als knellend zou gaan gevoelen, zodra de positie van Nederland te dominerend zou zijn. Zij is het eens met de leden, die heb ben aangevoerd, dat het gebruik maken van het statuut om veranderingen in de Nederlandse grondwet te brengen, welke betrekking hebben op specifiek Nederlandse verhoudingen, een politiek van kwade trouw zou zijn, welke kan sen in het Nederlands milieu vrij we1 nihil zouden zijn. Advertentie j behoef) Uw dag ni«| ,e bederven." bij U te hebben, d'e helpen direct! Bij K. B. Is bij het departement vaI1 Sociale Zaken en Volksgezondheid onder gelijktijdige opheffing van Rijksdienst voor de Uitvoering Werken (D.U.W.) en van het Bureau Werkgelegenheid met 1 Juli 1954 ingesteld een Directl oor de Arbeidsvoorziening. In de interdepartementale functie van Commissaris voor de ®§er>" heid, thans vervuld door Pr°t- r- Fred. L. Polak, tevens voorzitter van het toegevoegd, wordt met de niuwe or- coördinatie-college voor openbare wer ken aan wie het Bureau werkgelegen heid was toegevoegd, wordt met de nieuwe organisatie op andere wijze voorzien. Aan prof. Polak is eervol ontslag ver leend als commissaris voor de werkge legenheid en als voorzitter van het C.Ó.W., onder dankbetuiging van de regering voor de belangrijke door hem als zodanig bewezen diensten. Prof. Polak heeft zich bereid verklaard op te treden als persoonlijk adviseur van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, door deze te belas ten met de uitvoering van bijzondere opdrachten. Tot directeur-generaal voorde Ar beidsvoorziening en als zodanig tot directeur-generaal van het Rijksar beidsbureau is benoemd dr. ir. D. R. Mansholt, laatstelijk directeur van de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken en wnd. directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau, tevens be last met de voorbereiding van de re organisatie der rijkszorg voor de aanvullende werkgelegenheid. Ove.r deze reorganisatie hebben wij reeds eerder uitvoerig bericht. Het coördi natie-college voor Openbare Werken (C.O.W.) zal na de daartoe vereiste wijzigingen in zijn samenstelling fun geren als interdepartementaal coördi natie-college voor het beleid inzake de aanvullende werkgelegenheid, dr. ir. D. R. Mansholt wordt belast met het voorzitterschap van het C.O.W. Het uitgangspunt van deze reorgani satie is geweest, dat de werkgelegen- heidspolitiek in de ^ste plaats de voorwaarden moet scheppen, waaron der het bedrijfsleven de grootst moge lijke werkgelegenheid kan bieden. Voor zover nodig en mogelijk dient dit onderstf.' aanW jlend leid daarna te worden door het scheppen van werk. Voor alle aanvullende werken zul- ien de gebruikelijke loon- ^1- voorwaarden van het vrue Deunjt gei den. Piet van Egm°nd heeft uitnodigingen uit Oostenrijk ontvangen om in de maand Augustus van dit jaar .Orkest- concerten te dirigeren waarbu enige Serenadeconcerten m het Arkadenhof te Innsbruck. De heer van Egmond zal o.m. werken van Bach, Weber, Grieg, Smetana en van Hollandse com ponisten uitvoeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6