Bloemendaals nieuwe kerk uit de steigers m AwÈÊ Nieuwe kerk in Bloemendaal wordt 14 September ingewijd Propaganda en cynisme in de politiek De mens wordt gemassificeerd BOSCH EXAMENS „SANCTA MARIA" Worden busroutes in Heemstede gewijzigd? Bedelen voor zieken en Studieboek De doctrine van Paul Reiwald Visserijgolf y - Kapel voor Maria: O.L. Vrouw Heil der Zieken ZUSIER HEEFT HAAR IAS TERUG (2?oefjfanc/efJ cr/yf'rC'/t MAANDAG 12 JULI 1954 PAGINA 2 -v vf. De toren Gevallen op Melkbrug Succesvol volksfeest Spreekuur wethouders Burgerlijke Stand Geitenfokkers bijeen T oonkunstmuziekschool ^yéaae/em Zïefi7^77 (L cküccrsc/ïccf- TWEE ZILVEREN COLLECTANTEN In parochie H.H. Elisabeth en Barbara Haarlemse Cricket Bond Negende Zand voort estaf ette Concert der Accordeon vereniging Toenemende bevolking JUBILEUM A. M. MICHALIDES Begin van brand Bedrijfsvoetbal Beurs van Amsterdam - SFAARIM DAM VOLKSFEESTEN M 3 -y:_ l> /•->-: De in aanbouw zijnde kerk van de parochie der Allerhei ligste Drieëenheid te Bloemendaal is nu uit de steigers 14 September zal de kerk, gebouwd naar ontwerp van archi tect Van de Leur (een leerling van Dom Bellot) worden geconsacreerd. Dat betekent dan tevens de bekroning van het werk van pastoor L. Beurie, die helaas de laatste werk zaamheden niet meer heeft mogen meemaken. De datum van de consecratie van de nieuwe parochiekerk in Bloemendaal aan de Bloemendaalseweg is thans definitief vastgesteld. 14 September zal de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de plechtige inwijding verrich ten en daarmee Bloemendaal officieel in het bezit stellen van een waardig Godshuis, dat in al zijn soberheid zijn majesteitelijk karakter niet verloo chent. In Juni 1953 werd be eerste steen gelegd en had de langdurige vorst periode in de afgelopen winter niet zo vertragend gewerkt, dan zou de kerk, zoals aanvankelijk ook was berekend, reeds 31 Mei 1.1. geconsacreerd kunnen zijn. Bij de bouw van dergelijke grote projecten moet echter altijd rekening worden gehouden met vertragingsmoge lijkheden, zodat men thans nog binnen redelijke tijd gereed is. Over twee weken zal het altaar geplaatst worden en zullen de ramen worden gezet. Omdat in Bloemendaal de zetel is gevestigd van het Wereldziekenaposto- laat. is thans in overleg met het bestuur besloten, in de nieuwe kerk de kapel links van de hoofingang toe te wijden aan de H. Maagd Maria, die daar ver eerd zal worden onder de titel Onze Lieve Vrouw Heil der Zieken. Door de inrichting van dit centrale heiligdom wil men op devote wijze de bijzondere plaats, die Maria in Bloemendaal in neemt, tot uitdrukking brengen. In de kapel zal een Mariabeeld worden ge plaatst, dat een juweeltje moet worden. Over de grootte en de vorm is echter nog niets bekend. Het staat thans ook vast, dat t.z.t. het kerkgebouw zal worden voltooid met een fraaie toren. Er was aanvankelijk besloten af te zien van de bouw van een toren, omdat de toestemming daar voor te laat af kwam. Achitect v d Leur heeft echter onlangs een nieuw ontwerp gemaakt van een toren, dat ze in de smaak valt, dat alles in het werk zal worden gesteld om tot verwezen- king van het project over te gaan. Zo als het ontwerp laat zien, komt de to ren op ongeveer 3 meter afstand van het kerkgebouw te staan, vlak tegen de Korte Kleverlaan aan. Hij is geheel in overeenstemming met de sobere maar imposante Neo-Romaanse stijl van de kerk zelf. Er zal een klok in worden aangebracht. Het laat zich echter aan zien, dat het plan voorlopig nog moet worden gerangschikt onder de rubriek toekomstmuziek, al is het besluit om de toren te doen verrijzen er niet min der vast om. Een 42-jarige huishoudster kwam Zaterdagavond 9 uur met het voorwiel van haar fiets terecht in de gleuf van de waterafvoer op de Melkbrug. Zij liep door de val een wond op aan haar rechter scheenbeen, die is gehecht in het Diaconessenhuis. Zaterdag werden de festiviteiten voortgezet. Om 3 uur werden de ver makelijkheden geopend met het ring steken per rijwiel. Hiervoor hadden zich 26 deelnemers opgegeven, zowel dames als heren. Er werd verwoed en met enthousiasme gstreden om de overwinning. De uitslag luidde: 1. Jo Willemse. 2. Wies Roels (bekerhoud ster) 3. Freek Kuiper. Om half vijf werd een behendig heidswedstrijd gehouden per rijwiel voor dames en heren. Ook hiervoor hadden zich 26 deelnemers opgegeven. De uitslag was: 1. W. Ruijghaver; 2. Jan in 't Veldt; 3. Jo Willemse. Dan werd nog een wedstrijd voor dames gehouden in kegelrapen, hetgeen vele dames niet al te gemakkelijk af ging. Hiervan luidde de uitslag: 1. Mevr. Rademaker-v. Es; 2. Mej. Jo v. d. Putte; 3. Mevr. Oorver. Er was verder veel vertier op het feestterrein en er werd druk gebruik gemaakt van alle vermakelijkheden tot 12 uur toe. Het feestcomité kan met voldoening terug zien op een succesvol volksfeest. Morgen zal wethouder W. C. Bakker geen spreekuur houden. Wethouder W. F. Happé zal Woensdagmorgen geen spreekuur houden. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Quo Vadis", 14 jaar. Tijden 2.30 en 8 uur. PALACE: „Het meisje van kamer 17", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: ,,De 5 Sullivans", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „Zij, die zich verkopen". Strikt volw. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: 's Middags 2.30 uur ,,'t Zal je niet gebeuren", a. 1-, 8 uur: „Biechtgeheim", 18 jaar. MINERVA: Ma. 8.15 u.: „L'eternel retour", 18 jaar. D:i. en Wo. 8.15 uur. Wo. ook 2:30 uur: „Schandaal in New Orleans". Maandag 12 Juli Concertgebouw: Internationaal Orgelcon cours. Concert door Noordh. Philh. Or kest. Aan het orgel Albert de Klerk en prof. A. Heilier, 20.15 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 15.3016.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 1317 uur. Teylers Museum, Spaame 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huis van Looy: Eretentoon- stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 25 Juli). Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. Advertentie Reeds meer dan 50 jaar Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM-W - TEL 84211 (4 U1NEN) Het bericht in de plaatselijke Haar lemse pers over de Rode Kruis zuster, die haar tas had verloren bij het tuin feest der bejaarden, is niet zonder ef fect gebleven. De vinder heeft de tas in de oude St. Baal gedeponeerd en van daar uit werd de gedupeerde zuster weer in het gelukkige bezit gesteld van haar tas. Van de inhoud was niets ver dwenen, er was zelfs iets aan toege voegd, namelijk een krantenknipsel met het bericht van de verloren tas! GEBOREN: E. L. W. Buis-Van der Linden, z.; A. H. Velu-van Dusseldorp, d.; A. C. Ligtvoet-Nolet, d.; G. H. van den Berg-Luttik, d.; C. AldersSchra- der, d.;A. Keizer-Feenstra, d.; W. M. Rol-Reijngoud, d. ONDERTROUWD: C. Waaijer en C. S. M. van der Veldt. GEHUWD: L. Heerens en M. Vene- ma; J. G. Martin en C. Verschie; W. J. Beuker en E. Heijdenrijk. OVERLEDEN: H. Wiilemse-Scnoon Holsteijnstraat; J. Smit-Van den Dik kenberg, Westerhoutpark; D. Dolle Kenaupark; W. Nekeman, Gasthuis- vest; W. Metselaar-Lasschuit, Heren- "•«Tel; J. A. Baarda, Zonnebloemstraat De examens op het R.K, Lyceum voor meisjes te Haarlem, „Sancta Maria", hadden het volgende resultaat Toegelaten tot de eerste klas: Helena Bemelman; Mary Bemelmans; Godelieve Beming; Carla Beuker; Pienke Beynes; Marion Boerma; Adri Braam; Kitty Broek hof; Maria Clarenbeek; Marijke Clignett; Mia Comaita; Riet Diemer; Tineke van Doomewaard; Carla Driessen; Yvonne v. Emmerik; Ria de Graaff; Man ja van Geel; Riet Gigengack; lesje Haanappel; Lucia v. der Helm; Eiske Henneman; Hanneke Hen- ning; Winny Hofland; Lia den Hollander; Ellen Honcoop; Annemarieke Hooij Ineke Huysman; Joke Kipshagen; Ria Klein; Stien Klink; Lena Kluwen; Els Koers; Agatha Koop Yvonne Kuipers; Paula v. Lierop; Maria v. der Mey; Joosje Mulder; Annette Nieuwenhuys; Marianne Nieuwenhuys; Lia- wine .Olie; Irene Ophoff; Maria Peeperkorn; Jeanne Perquin; Marlies Pierrot; Corrie Quax; Greet je Roozen; Yvonne de Rosa Spierings; Henny Schaik; Joyce Schepdaai; Willy Schopman; Petronella Schrama; Inge Schroder; Joke Sens; Lisette Smit; Maria Spee; Margriet Spee; Greetje Stokman; Willemijn Swarte; Joke van Veen; Fransje van Velsen; Maria Veltkamp; Irene Ver meulen; Anneliesje Versnel; Rita Vos; An neke Vijn; Thea de Wit; Elisabeth de Wolf Tineke Uzer; Joke van der Putten. Bevorderd naar de 2de klasseTineke Arents; Maud Arnoldus; Bernadette Belder- bos; Mleke Benda; Conny van den Bergh eerv. vermelding; Greetje Beyersbergen, eerv. vermelding; Tineke Beuger; Hetty Bisschot; Mathilde Blom; Marianne de Boer; Anneke Boersma; Ineke Boersma; José Bottelier; Greetje Brantjes; Anneke de Bruin; Jeanne Buckens; Truusje Bus man; Rosemarie Cremers; Ria Degenhart; Myrna Dumpel; Frieda Eggers; Truusje van der Eng; Tiny Feith- Truusje Goemans, eerv. vermelding; Liesbem Helmer; Ans Hendriks; Anneke Hokkeling, eerv. vermel ding; Elsje Jacobs; Ria de Jong; Riet Juf fermans; Truusje Kat; Ginny Keim; Han neke Klein; Brunhilde Koch; Jet Kooy- mans; Elsje Krieger; Fransje Krouwels; Angelique Lammers; Truusje Louman, voor waardelijk); Elly Mudde; Klaasje Mul; Car la Niedenzu; Riekje Nouwens; Hetty Oude Aarninkhof; Lineke Paanakker; Clementine Pieters; Loesje van der Poel; Bridget Prinz. eerv. vermelding; Miriam Romme, eerv. vermelding; Gerda Rooyackers; Anneke van Ruiten; Paula Rusman; Veronica Schaffers; Anneke van Schie, eerv. vermelding; Astrid schreuder; Emilie Schroder; Miriam Simo- nis; Mieke v. Stekelenburg; Angelique Tim merman; Yvonne van der Vaart; Dita Veh- meyer; Tilly van der Ven; Josephine Ver- berne; Marijke Verhoeven; Dineke de Vries; Oda Walta; Olga Wenting; Marianne Weus- tink; Truus van der Weijden: Trees Wilms Floet; Ineke Wösten; Marlies Zumpolle: Lies beth Stuifbergen, eerv. vermelding. Afge wezen: 14; herexamen: 6. Bevorderd tot de derde klas: Clara An- ra Andriessen; Diny Bekker; Marieke van den Berg; Leonie Braam; Marliesje Bus; Elly Buys; Miesje Campfens; Mia van Doorn; Ineke van den Eerden; Annemieke Endenburg; Rosemarie Evers; Ineke Fischer, eerv. vermelding; Annemarie Frijters; Ma rijke van Geest; Irene Haverman; Lia Hart; Isoline Herkenhoff. eerv. vermelding; Lies- beth Hin; Lideke Hofscholte; Maria Hup- kens, eerv. vermelding; Arlette de Jager; Ronny Jansen; Ria van Keulen, eerv. ver melding; Octa Kimman; Anneke Kloes; Ineke Konincks; Trees Kuttschrütter; Trees- je Larsen, eerv. vermelding; Liesbeth Lau- tenslager; Annemieke Leeuwenberg; Willy Meijer, eerv. vermelding; Lizzy Nieuwen huys; Oda van Ogtrop; Marianne Oudejans; Addie v. d. Pavoordt; Nelly Rooyakkers: Johanna van den Rotten; Liesbeth Schmitz: Titia Schmitz; Elsje Schor; Ingrid van der Schoot; Marie José Seuter; Gonneke Stap horst; Ansje Steenman; Henny Stoop; Her mine Stranger; Stanny Sueters; Hermine Swarte; Betty Terpoorten; Thea Ursem; Corrie Voets; Regine Westerwoudt; Lise- lotte Wösten, eerv. vermelding; Tineke Zoon, eerv. vermelding. Afgewezen: 8; herexamen: 5. Bevorderd tot de 4e klas M.M.S.: Rietje Aarts; Anneke v. d. Berg; Juliette Berg mans; Hetty Bodde; Reinilda Bolsius: Willy van de Broek; Marianne Cremers; Henny Daniëls; Mieke Eicholtz; Ellen Faase; Guy- teke de Goey; Corrie de Groot; Elana Ha- gemeijer; Elsje Havermans: Joke Heerkens Thijssen; Bea Hin; Hiske Hin, eerv ver melding; Moekie Kerkhoff; Betty Koenen; Trudy van der Laan; Agnes Leeuwenberg; 1 Mia Linders; Nora Nederstigt; Tineke Nuyens, met lof; Astrid Odekerken; Gerda Peltenburg; Fien Quik; Marianne van der Raadt; Els Randag; Nelly Sandberg; Truus Schoutens; Anita Schroder; Margaret Schro der; Dora Steffens; Marion van der Vaart; Carla Vehmeyer; Nelleke Verhoeven. Afge wezen: 11; herexamen: 2. Bevorderd tot de klas 5 M.M.S.: Hermie van der Aart; Hanny Baard (vw.); Ria Bok; Liesbeth Bruggemann; Riet Bun; Thera Cohen (eerv. verm.Yvonne Heer kens; Truike van der Heyden; Trudy Klein Schiphorst; Lore Koets (met lof); Nettie Levelt; Ria Meijr; Truus Oorthuis, Marga Pas; Ans van der Ploeg (eerv. verm.); Truus Rutte; Corrie Schackman; Truus Schavenaker; Mieke Schlatmann; Dory Smolenaars; Henny Stolvoort; Anneke van Tetering; Ineke van Velsen; Annie Verde- gaal; Ria de Vilder; Willemijn Wösten; Joost Zwetsloot. Afgewezen: 5. Bevorderd naar IV Gymnasium; Ria van de Bronk; Marianne Douves; Ineke van Emmerik- Ineke Eekhout; Ria Faase; Leonie Fischer; Jeannette van Geest; Truusje van Grieken; Anneke Haanappel; Ruth Hesse- ling (eerv. verm.); Trudy Hilt: Cora van Liemt; Marianne Lohman; Lucie van der Mey; Ria Ronde; Willy van Ruiten; Annie Schlamann: Annemieke Sueters. Afgewe zen: 3. Herexamen: 1. Bevorderd naar V Gymnasium: Joke van den Berg (met lof); Fera Blom; Henny Eoeree; Truusje Brugman; Els Bungener; Ria van Doornewaard; Joke van den Heu vel; Riek van der Kolk; Goke Pierrot; Carla van der Vaart; Agnes Zwaneveld (met lof). Afgewezen: 2. Bevorderd naar VI Gymnasium A: Digna Beijersbergen; Ineke Borghouts; Enny Francken; Ankie Hermes; Elly Houtsma; Madeleine Prinz (met lof). B: Annie Co- nijn; Hanneke Hin; Ank Neelissen- Elly Ronde; Maria Simonis. Afgewezen: 7 Her examen 1. Geslaagd voor Gymnasium ARiek Borghouts: Marianne Braam; Justine Brunsmann; Adriënne Cremers; Berna dette Duynstee; Fletje Hin; Vera Hissink Trudy Hoge; Charlotte Pas; Cunera Rik- kers. Geslaagd voor Gymnasium B: Maria Haanappel; Yvonne Peeperkorn- Wies van Riet; Paula Schuckert; Ria de Vaan. Deze week van 12 tot en met 18 Juli is het de week van bedelen voor zieken, en wel ten bate van „Herwonnen Le venskracht" en „Santos". Deze instel lingen zijn voor iedereen in de loop der tijden een begrip geworden, zodat aan niemand behoeft te worden verteld van het prachtige doel: het bittere leed te verzachten en de levensdreiging te be strijden van hen die getroffen zijn door de gevreesde t.b.c. Daarom vragen Herwonnen Levens kracht en Santos weer met groot ver trouwen uw gaven. Als dus deze week een collectant bij u aanbelt met een lijst voor een gave, geeft dan met milde hand. Heeft Christus zelf niet de liefde tot de naaste en het offeren als voor naamste deugden aangewezen voor al len die Hem willen volgen? Bitter is het leed, dat wacht Op „Herwonnen Levenskracht" Gij, die zo gezegend zijt Toon uw solidariteit Als de hand die helpt en schraagt Ook aan u een gave vraagt. Zaterdagmiddag 3 Juli j.l. is op het buitengoed het „Huis met de Beelden" gelegen Wagenweg te Haarlem, een om derlinge keuring gehouden door de gei- tenfokkérsvereniging, afd. Haarlem. De Rijkskeurmeesters waren de heren de Wit uit Berkhout en Biere uit Zaan dam. De aangevoerde dieren vielen niet te gen, niettegenstaande de vereniging nog in de kinderschoenen staat en er op dit gebied van sport nog veel te leren is. De vereniging stelt tot doel de verzor ging, productie, vermenigvuldiging, maar bovenal de verbetering van het geitenras. De 29 ingezonden dieren werden ver deeld in 5 groepen, te weten: 3-jarige en ouder, 2-jarige, 1-jarige, overlopers en lammeren geboren 1954. Voor iedere groep waren er 3 prijzen, in de vorm van medailles. Na deze beoordeling volgde het num meren en registreren der jonge lam meren, vervolgens het castreren der jonge bokken, daar bij overheidsveror- dening wettelijk verboden is boven de 4 weken ongecastreerde bokken te hou den, tenzij men vergunning heeft. De leden konden met tevredenheid op deze keuring terugzien. 29 Juli zal de prijsuitreiking plaats vinden. Bij de Staatsexamens voor muziek te 's-Gravenhage slaagden voor het diplo ma B (M.O.) piano: mej. A. Uittenbosch te Aerdenhout, en voor piano A (L.O.) theoretisch gedeelte de heer Frans Schreuder uit Haarlem. Beide geslaagde candidaten zijn leerlingen van de Toon kunstmuziekschool. Advertentie De formulieren Inzake de gehouden enquête onder de inwoners van de straten in het ninnengedeelte van Heemstede waarlangs vele malen per dag de autobussen van de N.Z.H. rijden, zijn thans binnen en afgewacht dient te worden, wat het resultaat is. Intussen mag niet uit het oog worden verloren, dat aan deze kwestie nog heel wat meer kanten zitten dan alleen beschadiging van woningen en de voor naamste is wel: de veiligheid van het verkeer in het algemeen. Wanneer in derdaad de bussen over de Heem- steedse Dreef gaan rijden, is het zeker, dat de veiligheid van deze snelweg danig in het gedrang komt en dat geldt in het bijzonder voor de wielrij ders. Weliswaar is op de Heemsteed- se Dreef aan beide kanten een deel van de weg met witte strepen afge bakend als rijwielpad, maar officieel is het niet als zodanig aangewezen en het komt dus nog elke dag voor, dat er auto's op het rijwielpad parkeren. Dit heeft tengevolge dat wielrijders zich op de grote weg moeten begeven en dat is met het oog op de snelhe den waarmede op deze weg gereden wordt, niet zonder gevaar. Gaan nu de bussen over deze weg rijden ge deeltelijk gebeurt dit al met de dien sten op Hillegom en Leiden dan worden de risico's nog groter, omdat, zelfs al houdt de bus het rijwielpad vrij, dit dan toch weer gebruikt wordt voor in- en uitstappende passagiers. Aan de andere kant behoeft men niet de ogen te sluiten voor de bezwaren die de bewoners van de woningen heb ben, gelegen aan de straten waardoor elke dag het busverkeer gaat, terwijl verder ook de belangen van de passa giers, vooral de forensen, een woordje meespreken. De meest radi cale oplossing zou zijn, het gehele tra ject te voorzien van een gesloten weg dek en de kosten daarvan gelijkelijk te verdelen tussen gemeente en N.Z.H, Tenslotte hebben beide belang bij een zo goed mogelijke busverbinding en dus ook bij een goede weg. Deze meest eenvoudige oplossing is echter niet mogelijk omdat de N.Z.H. wettelijk niet verplicht kan worden tot deelne ming in de kosten van het onderhoud van de door haar voertuigen gebruikte wegen. Op het ogenblik draaien de gemeen ten alleen op voor de kosten en de busondernemingen Kijken toe, of alles wel goed gaat. Helemaal ongelijk kan men ze ook alweer niet geven, want zij betalen per jaar een zeer behoor lijk bedrag aan wegenbelasting, welke het rijk ten goede komt. Feitelijk komt dus de toestand hier op neer dat gemeenten en busonderne mingen kibbelen over het onderhoud van wegen, terwijl het rijk als lachen de derde de gelden opstrijkt en pro centueel slechts een klein gedeelte be steedt aan het aanleggen en onderhou den van rijkswegen, maar de gemeen ten verder laat tobben. T~\ie jaar geleden is in Zwitserland overleden Dr. Paul Reiwald, een jurist I t en psycholoog. Zijn denken bewoog zich voornamelijk op het gebied van criminologie en massa-psychologie. Zijn belangrijkste werken zijn Erobe- rung des Friedens „Die Gesellschaft und ihre Verbrecher", (waarin beweerd wordt, dat affectieve driften aan de totstandkoming van het gesystematiseerde strafrecht meegewerkt hebben), en Vom Geist der Massen." Dit laatste boek is in onze taal overgezet door Dr. W. id. Kruseman en J A Rispens en genaamd „De geest der massa". Tenslotte verscheen van Reiwald „bas bedrohte Ich", in het Nederlands onder de titel „Het bedreigde Ik." Deze twee boeken vatten elk in verschillende vorm de doctrine samen, waarvan Reiwald zich de verkondiger gemaakt heeft. Het is de doctrine van de dreigende massifi- cermg van onze samenleving, van de onophoudelijke mechanisering van alle men selijke functies en de bureaucratisering van de sociale verhoudingen. Van deze schijnbaar onafwendbaar verlopende processen ziet Reiwald toch een cmtspan- ningsmogelijkheid, zij het een kleine. Maar overal ziet hij voor het individu het gevaar van de toenemende nerveuze en zinloze hyperactiviteit, die geen ruimte laat aan ontwikkeling van eigen gedachten en de uitwisseling van gevoelens redu ceert tot afgesleten beleefdheden en even afgesleten ruzies. De industrialisering bedreigt ook het gevoelsleven; in het maatschappelijk verkeer worden steeds meer gevoelsuitingen gestandaardiseerd volgens een vast patroon „De geest der massa" is gelukkiger wijs geen vage aanklacht van onverhelp- bare toestanden, maar een gede gen studie, die een enorme belezenheid en een bescheiden optimisme vertoont. Wie een overzicht wil hebben van de literatuur inzake massa-psychologie vindt hier een grondig compendium. Het denkgebied wordt doorvorst aan de hand van a ®n die enige bijdrage hebben, het zij Gustave le Bon, Kurt Baschwitz of Mary Baker Eddy. Van Freud, Hitier Jung, Stalin en nog anderen zijn er lange citaten. Op nadrukkelijke manier legt Reiwald verband tussen de commerciële en de politieke propaganda. Hij zegt, dat er geen betere voorbereiding voor de poli tieke onderwerping van de geest bestaat dan de moderne bedrijfsreclame, daar die immers overal het eigen denkleven en het eigen gevoel wil uitschakelen en alleen kortdurende en vaak herhaalde schokken toebrengt met alle middelen van letter, kleur, beeld en geluid* Dit cynisme van de moderne reclame wordt, sinds Hitier, steeds feller in de politiek toegepast. Het recept is bewering, her haling, bewering, herhaling, ook van de grootste leugen. (Aperte nonsens als de bacterienoorlog in Korea is op die manier tot een voorwerp van serieuze discussie geworden.) De propaganda in een dïctatuurstaat is te zien als de voortdurende opfrissing van voorwaardelijke reflexen; er klinkt het woord „vrede", en onmiddellijk ziet de willoze massa de andere party als de oorlogshitser, zoals de hond speeksel in de bek krygt bij het rammelen aan zyn etensbak. In „Mein Kampf" staat het koel en klaar: „In de afmeting van de leugen ligt in zekere mate zijn geloof waardigheid, daar de primitieve mensen grote beweringen eerder geloven dan kleine; immers de massa liegt genoeg in kleinigheden, maar zou zich schamen, voor grote leugens." De successen van de practische po litici, de staatsleiders, hebben vooral geleerd, dat hoe groter de massa's zy'n, des te hulpelozer ze zy'n. De tech niek van de propaganda geeft de mas sa de woorden in de mond, waarmee zy haar behoeften uit, maar zelf be denkt zij niets. De grote massa (beti teld als gemeenschap, volk, staat, volksdemocratische republiek) wordt verheerlijkt, juist omdat zij willoos en machteloos is tegenover de leiding. Het individu, platgedrukt tussen bu reaucratie en politiemacht, wordt een nulliteit. De ongelukkige enkeling zoekt dan een surrogaat voor zyn ver loren individualiteit juist in de massa, tracht daar een uitlaat voor zyn ver bitterd sentiment te vinden. Daaruit ontstaan het verschrikkelijke radica lisme en fanatisme van de massa. De hartstochten, die de massa bewe gen, mogen niet afgebogen worden naar het particuliere terrein. De sexuele or- dening neigt in de dictatoriaal geregeer de staat gauw naar autoritair puritanis me. (Italië tijdens Mussolini, Rusland van heden). De sexueel onderdrukte mens bezit geen moed tot zeUDestem- ming; hy zal een onderdaan zyn, geen burger. De onbevredigde en geprikkelde is eerder bereid in de massa en in de verering van de leider schadeloosstel ling te zoeken voor zijn geremde affec ten. Reiwald ziet in de grote toeneming van sexuele neurosen een reden tot ern stige bezorgdheid voor de toekomst der democratie. Wellicht is dit wat overdre ven, maar wie moet niet dadelyk denken aan de profetie van George Orwell in zyn roman „1984", waarin verliefdheid als een staatsgevaariyk misdrijf zwaar gestraft werd? Men hoeft het intussen met Reiwald inzake het „verbond dat politiek en bedryfsreclame gesloten hebben" niet eens te zijn, om toch in te zien dat deze beide in het afstompen van de critische zin en het overprikkelen van Zondag 8 Augustus zullen de heren P. van Hotten en C. Broosens de dag her denken, dat zij 25 jaar als collectant verbonden zijn aan de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara. Er heeft zich een feestcommissie gevormd om de jubi larissen een prettige dag te bezorgen. Om 9 uur zal de H. Mis worden opge dragen en 's middags wordt er in res taurant „Bolwerk" een receptie gehou den van 12.30 tot 13.30 uur. De dag wordt besloten met een feestavond. Haarlem 3BMHC 2. Gewonnen door Haarlem met 77 runs. Haarlem 132, P. A. L. v. Bueren 48, mr. K. van Giffen 12, Th. Hetem 13, N. Schenk 41, Extra's 12. Bowlingcijfers BMHC K. F. Creutzberg 736, W. Goed koop 149, A. Went 29. BMHC 55, K. F. Creutzberg 12, M. Sluijter 21. Bowlingcijfers Haarlem E. ter Haar 411, Th. Hetem 57, G. Goos- sens 120. CVHW 3Haarlem 4. Gewonnen door CVHW met 48 runs. CVHW 69 voor 9 wickets, F. Kottman 12, H. Lokman 11, R. van Eek 15, Extra's 10. Bowlingcijfers Haarlem F. van Dok 113, R. Heijdeman 622, H. Schlatmann 2—8. Haarlem 21. Bowlingcijfers CVHW A. J. Leijer 73, H. Lokman 311. Rood en Wit 5 CRood en Wit 5 B. Gewonnen door R. en W. 5 C met 5 wickets. Rood en Wit 5 B 69, J. v. d. Valk Bou- man 10, H. Vaandering 19. Bowling cijfers R. en W. 5 C, J. C. Luining 626, F. L. van Muiswinkel 1—12 C. de Ruig 1—4. Rood en Wit 5C 71 voor 5 wickets, F. L. van Muiswinkel 20, G. van Mars. Hartsinck 31 not out. Bowlingcijfers R. en W. 5 B, C. J. C. Voors 212, E. Dei- num 228, H. Thon 19- De negende Zandvoort-estafette heeft een buitengewoon spannend verloop ge had. Meer dan twintig estafette-ploegen van voetbalverenigingen startten Zater dag om kwart voor acht op de Grote Krocht. Aanvankelijk lag Zandvoort- meeuwen aan de kop, onmiddellijk ge volgd door „Kruisster" uit Amsterdam. Maar DSB uit Haarlem bedreigde de kopgroep en toen Joustra zijn ronde had gelopen, had DSB de eerste plaats veroveru. De vijfde ronde leverde een spannend duel tussen DSB en Kruisster,- maar DSB kwam, toegejuicht door de duizenden toeschouwers, het eerst over de eindstreep in 33 minuten 27 secorv den. „Kruisster" werd tweede en Wï C derde. DSB won voor de vyfde maal deze estafette; een bijzondere attractie was nog, dat een Zandvoortse badgast voor elk van de lopers van de winnende club een fraai armbandhorloge heeft ge schonken, evenals voor de loper van de snelste ronde, de Zandvoorter Claudius Schuiten, die zijn ronde in 6 min. 33 sec. had gelopen. Burgemeester Van Fenema reikte de prijzen uit. De Zandvoortse Accordeon-vereniging gaf Zaterdagavond een concert op het Raadhuisplein. Er werd pittig gemusi ceerd en het is duidelijk merkbaar, dat dit gezelschap goede vorderingen maakt. Een talrijk publiek dankte herhaaldelijk met hartelijk applaus. In Juni nam de bevolking van Zand- voort toe door vestiging met 152 en door geboorte met 19 personen. Zij verminderde door vertrek met 54 en door overlijden met 4 personen. Het aantal inwoners steeg van 11586 tot 11699. Op de N.V. Drukkerij De Spaarne- stad stond de heer A. M. Michalides Zaterdag j.l. in het middelpunt van de belangstelling, omdat hy die dag vijf entwintig Jaar aan deze zaak verbonden was. De directie liet dit feit. niet onop gemerkt voorbijgaan en overhandigde de nieuwe zilverling een portefeuille- met-ritselende-inhoud. In de cantine, waar de feestelijkheden werden voortgezet, trad de bedrijfslei der, de heer Herber, als eerste spreker op. Hij ontleedde en vertaalde de naam Michalides als „Zoon van Michael" en, zo zei hij, „zoals Michael de eerste on der de goede engelen is, zo bent u de eerste onder de goede snyders. U hebt zich in de afgelopen vijfentwintig jaren doen kennen als een kundig en rustig werker. Dat u er bijna altyd in bent geslaagd, de gebreken van de rotatie druk op te vangen en door vakkundig snijden het uiterlijk van de bladen zo goed mogeiyk te maken is een compli ment voor uw vakbekwaamheid en nauwgezetheid. Ik feliciteer u daarom van harte met dit jubileum en ik betrek in mijn gelukwensen ook uw echtge note, want een vrouw bepaalt immers voor een groot deel de carriere van haar man. God geve. dat u nog vele jaren in goede gezondheid aan de Spaarnestad verbonden zult zijn. De heer Verhaart, chef van de Expe ditie, roemde in een aardige speech de wijze, waarop de jubilaris zyn taak al tijd heeft opgevat en de manier waarop hij zijn collega's steeds met raad en daad terzijde heeft gestaan. Hij over handigde mevrouw Michalides een bloemstuk en maakte toen plaats voor de heer A. J. Mathot, die namens de Jubileum vereniging ook al met goede gaven kwam: een enveloppe-met-inhoud en voor mevrouw Michalides een fruit schaal. Nadat mej. A. Bruin enkele lie deren ten gehore had gebracht, sloot de heer Michalides zelf deze jubileum viering met enkele welgekozen woorden van dank. De brandweer van Haarlem werd Zon dagmiddag gealarmeerd voor het begin van een brandje in een huis op de hoek van het Houtplein en het Lorentzplein. Een bezoekster bemerkte, dat er nie mand thuis was, maar zy rook wel een brandlucht. Zy wist een raam open te schuiven en naar binnen te klimmen. Op het petroleumstel zag zij een pan netje staan, dat droog stond te koken, maar er was verder weinig schade aan gericht. De brandweer behoefde niet op te treden. De uitslagen van afgelopen week lui den: Vermaat II Vermaat I 1"7: ^e" der land SVDW 3-3; HeeremansvJ MHSV 1-5. Programma komende week: Maandag 12 Juli Nederland Vermaat i, DSK; Maandag 12 Juli Vermaat II HSM, VVH; Dinsdag 13 Juli Beeremansvl SVDW, Slaperdijk; Woensdag 14 Juli Vermaat I MHSV. Zeeweg. (Niet officiële koersenj de emotionaliteit dezelfde uitwerking hebben. De massa's worden verleid tot willoosheid, impulsief reageren en af keer van denken. De wrevel tegen intellectuelen, de vervlakking van het oordeel, de smaak in kortstondige on benulligheden en het onvermogen on» werkelyk van het leven te genieten komen steeds meer voor, ook onder hen die eens tot een leidende positie geroepen worden. Van de millioenen die heden ten dage naar dezelfde da- gelykse arbeid, dezelfde bioscopen en vacantiepretjes, dezelfde massale con gressen en overvolle touristenoorden optrekken, is een gevaarlijke ineen- schrompeling van de individualiteit ontstaan. Zy worden gemassificeerd. Zij zullen het vermogen verliezen om zich eens tegen een Hitler of Mussolini te weer te stellen. De wijze Chinezen zeiden het al: „Een groot man is een ongeluk voor de gemeenschap." Decentralisatie een geneesmiddel? Er is een geneesmiddel, maar Reiwald schynt er zelf niet al te zeer in te gelo ven. Dat heet decentralisatie en vorming van kleinere eenheden. De enige hoop om de gigantische politieke en economi sche machine te humaniseren ligt in de schepping en instandhouding van meer beperkte minderheden. De overheid zou het ontstaan van regionale gemeen schappen moeten bevorderen. Wie gelooft daarin? Wellicht enkele heldere koppen, maar zeker niet de mas sa's zelf. Kleinere groepen kunnen met minder succes hun belangen verdedigen. Dit geldt voor economische groepen, als arbeiders, zowel als voor de naties van West en Oost, die door de voortdurende spanning tot een oorlogseconomie ge dwongen worden en de mogelijkheid moeten openhouden om grote massa's snel te mobiliseren. Bovendien is de- entralisatie geen parool waar kracht van uitgaat, evenmin als van andere eisen van het gezond verstand Nochtans ziijn eir enkele lichtende voor beelden. Kleine productieve gemeen schappen zijn er over de wereld in ver schillende vormen ontstaan. Frankrijk kent de „Communauté Boimondeau", een groep families die een kleine fabriek voor fyne apparaten drijft met als doel een humanisering van de betrekkingen binnen de gemeenschap; in Zwitserland zijn er bouwverenigingen en verenigin gen van volkstuinders met soortgelyke doeleinden. In Amerika heeft men de beroemde Tennessee Valley Authority. Overal zyn er binnen scholen, opvoe dingsgestichten en gevangenissen kleine gemeenschappen met een zeker zelfbe stuur in het leven geroepen, soms onder dwang van bovenai, maar ook vaak uit eigen initiatief der deelhebbenden. Dit is vrywillige zelfopvoeding... Cids voor opvoeders Met die zelfopvoeding wordt het ter rein der individualiteit betreden, en dit wordt door Dr. Paul Reiwald in zyn laatste werk „Het bedreigde Ik" op een nogal luchtige en anecdotische wyze be handeld. Het is uitnemend vertaald door drs. Frank de Vries (medewerker van de Ned. Stichting voor Psychotechniek, het Utrechts wetenschappelyk instituut dat de wereld niet met publicaties pleegt te overstelpen) en ontwerpt een duide- iyk beeld van het affectieve leven van ds mens, voorzover dat in het maatschap- pelyke verkeer betrokken is. Meer moet men er niet in zoeken. Het is geen theo- -etische verhandeling, maar wil slechts een gids ztjn. Een gids voor hen die ziclJ willen verheffen boven de massa-exjstetv tie, het confectie-bestaan, de psychische routine, het statistische denken, de ver duistering van de individuele ziel. Het is 'n puur rationalistische handleiding, die zich bescheiden zowel van de Wes terse als de Oosterse metaphysica dis- tancieert. Tenslotte was Reiwald een advocaat en geen theoloog. v. S. 3% Ned. 1953 3V2 Ned. 1953 3)4 Ned. 1948 31/4 pCt. Ned. 1950 3'/4 Ned. 1954 0-31/2 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 Cel. fac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pC Ned. Handel Mij., cert, A K U. Van' Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerka Lijn Kon. Ned. Stoomb My Ned. Scheepv. Unie H.V.A. 1 Deli Mij. Cert. Vorig Opening slot 12/9 1037/s 99% 99% 100 99iX 100 j> 98% 181 225 152 200% 236 194% 364 Va 217 261V* 439V2 86% 155 1371/a 135% 119% 124% 99% 99% 228 371 265 470 921/2 139 140 125 127 Paui Reiwald, De geest der massa, Uit geverij Kroonder, Bussum. Paul Reiwald, Het bedreigde Ik, Meu- lenhoff, Amsterdam. Voor de Zaterdagmarkt waren in IJmuiden binnen de trawler Zeelandia IJM 38 met 480 kisten makreel, 30 kis ten piepers, 15 kisten diversen, de log gers RO 2 met 100 manden schelvis, 80 manden gul 5 manden tarbot, 15 manden diversen, 60 stuks stijve kabel jauwen, Cornelia Maria SCH 135 met 750 manden makreel, 125 manden schel vis, 30 manden gul, 10 manden wyting, 20 manden kabeljauw, 5 manden kool- vis en KW 59 met 90 kisten schelvis en piepers, 60 kisten radio, 20 kisten ma kreel, 70 kisten diversen, 100 stuks sty- ve kabeljauwen. Daarnaast waren er nog 30 kotters met een totaal van 1480 kisten vis, waarvan 11.500 kilo tong, 600 kisten schol en 160 stuks styve ka beljauwen. De totale aanvoer aan de Zaterdagmarkt beliep 2.380 kisten verse vis. De ruimere aanvoer van schol bleek geen nadelige invloed van betekenis te hebben op de prijzen. Grote schol werd verkocht voor 43,- per kist, grootmid del 47, tot 44, kleinmiddel 73, tot 51,- schol 1 56,- tot f 42,-schol 2 ƒ30,- tot /2°.- de drietjes ƒ17, tot 12,- per kist. Ook de tong bracht goed geld op. Grote tong noteerde 3,20 tot f 2,80 per kilo, grootmiddel 2,35 tot 2,20 kleinmiddel 2,12 tot 1,98 tong 1 2,10 tot f-96 en tong 2 1,58 tot 1,32 per kilo. De makreelprys kreeg door het war mere weer een domper. De makreel liep van 19,50 tot 13,50 per kist. Gro te schelvis kwam op 38,- per kist, middelsoorten deden 40 en 39, pen nen 38, tot 34- en de braad ging voor 16, tot 12, per kist in andere handen over. Grote kabeljauw werd per kist van 125 kg. gewaardeerd op 90,- tot 80,- per regel van 10 stuks op 75, tot 55,- Haring was er Zaterdag niet. De Zeelandia IJM 38 sloot zyn reis af met een besomming van 8650.- HU werd in deze overtroffen door de logger SCH 135, die 11,350,- besomde. De KW 59 besomde 5,025 en de RO 2 kwam tot 4.600,- By de kotters ging de hoog ste besomming naar de IJM 11 met 2.600.- Gistermiddag werden de kermi^®rT makelijkheden ingezet en uit^fS ging de belangstelling aanvankeJJK u" van de jeugd, 's Avonds er ee» drukke toeloop van de rüP®r® K.ugd en de groten. De deelname f nnfl njderij op het losse Paard Was maa^ matig, in vergelijking met voorgaande jaren. Telde men toe» pL®- 30 ryder nu waren hét er zod nummer vlot afgewerkt kon worden. met als uitslag: 1. Dekker, Haarlem. 2. Rutte, Santpoort. 3. v. Veen, Haarlem N. De rede van deze matige deelna me moet wel gezocht worden in het feit, dat de hooibuuw in volle gang in volgende keer beter. Zaterdagmiddag ringrijden, geen rijwiel en behendig heidswedstrijden voor dames en here®-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2