HANOI bedreigd door zes V ietminhdivisies De Europeanen Worden tot evacuatie gemaand en de itan Norfo 200.000 Duitsers bij sluiting van Kerkendag te Leipzig Kardinaal Feltin consacreert nieuwe basiliek te Lisieux E Plechtige Omgang trekt door Bossche straten Steen tjesactie A msterdamse Votiefkerk een succes mM 'fr l i ARAM Openhartige discussies tussen vertegen woordigers van Oost en West Mgr. Montini over woningvraagstuk Spanning in Triest neemt toe Opnieuw terreur in Tunesië H. Vader stelt Theresia's deugden ten voorbeeld aan onze tijd Betogingen te Boedapest SSWr A Chefarine „4" doet wonderen gehuldigd MAANDAG 12 JULI 1954 PAGINA 4 Overeenstemming over ^sgevangenen krijgs Bevordering particulier initiatief bepleit H. Vader waarschuwt vijanden der Kerk Herinnering aan Canossa Nieuw Israëlisch Egyptisch incident Generaal Bennike stelt vredesplan voor Comité van ministers: Permanent Europees T.V.-net aanbevolen Vlaanderen herdenkt Gulden Sporenslag Strijd tegen verfransing Geen pol. delinquenten in Alg. Mil. Pensioenfonds Dr. H. Riemens IN AANWEZIGHEID VAN 100.000 PELGRIMS Na Hongaarse nederlaag V er keer songelukken eisen drie doden Ned. Toneelverbond Opbrengst f 40.000 Paul Robeson wil naar Europa ALEX A. POLAK „Reinaert de Vos" in Nijmegen Grenadiers en Jagers j Prins Bernhard bij korpsmaaltijd Afscheid missionarissen S.V.D. WEER FOTO'S VAN VLIEGENDE SCHOTELS Genomen tijdens recente zonsverduistering Oudheidkundige Bond vergadert VROUW VERDWENEN Zes divisies van de Vifetminh staan gereed om de aanval in te zetten op het laatste gebied dat de Fransen rest in Noord-Indochina, de strook Hanoi- Haiphong, De bevolking van Hanoi is een massale uittocht begonnen en Franse, Britse en Amerikaanse bewoners van de stad is aangeraden zo spoedig mogelijk naar veiliger oorden te vertrekken. De rebellen staan op ongeveer veertig kilometer van Hanoi. Hun sterkte wordt geschat op onge veer 70.000 man. De onderhandelaars van de Franse Uniestrijdkrachten en van de Vietminh hebben intussen algehele overeenstemming bereikt over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen en de behandeling van de anderen. De uitwisseling zal waarschijnlijk Donderdag worden be gonnen. De gevechtshandelingen in het gebied van Hanoi beperken zich thans nog tot patrouille-activiteit. Voortdurend vinden overal kleine schermutselingen plaats. De rebellen hebben een viertal kleinere versterkingen opgerold. De Franse luchtmacht heeft een reeks zware aan vallen opgezet. Van Franse zijde ver wacht men overigens dat de grote aan val nog wel enkele weken op zich kan laten wachten. Misschien heeft men in die tijd overeenstemming bereikt over het staken van het vuren, aldus een woordvoerder van het Franse opper bevel. De bevolking van Hanoi' wacht ech ter de loop der gebeurtenissen niet af en tracht weg te komen. De rijke inwoners van de stad hebben beslag gelegd op alle taxi's en verlaten de stad. De vliegtuigen van de „Air Vietnam" die op Saigon vliegen zijn tot 27 Juli volgeboekt. Van een pa niekstemming is evenwel geen spra ke. Generaal Ely, de Franse mili taire en burgerlijke vertegenwoordi ger in Indochina heeft de Franse be woners van Hanoi' aangeraden de stad te verlaten. De Engelsen zullen waar schijnlijk per R.A.F.-transportvliegtui- gen naar Singapore worden overge bracht. Zij moeten zich gereed hou den. De Amerikanen, die niet strikt nodig zijn, hebben eveneens aanzeg ging gekregen om de stad te verla ten. In Trung Gia, een plaatsje op 40 kilometer ten Noorden van Hanoi, zijn de Fransen en de Vietminh overeen gekomen op 14 Juli 200 zieke en gewon de gevangenen uit te wisselen. Dat zal plaatsvinden in Viet Tri en Hai Thon in Noord-Indochina. Er zullen nog meer gevangenen worden uitgewisseld, waar bij de ernstig-gekwetsten voorrang zul len genieten. Verder is overeengeko men, dat de andere gevangenen wat kleding, voeding en huisvesting betreft, op gelijke voet zullen worden behandeld met de militairen waar zij bij hoorden. Zij zullen post en medicamenten mogen ontvangen en zij zullen geen politieke uiteenzettingen hoeven te horen en even min voor militaire werkzaamheden wor den misbruikt. Zelf zullen ze voortaan ook mogen schrijven. De onderhande lingen waren verleden week Zondag be gonnen. (Reuter-AFP-UP) In een schrijven aan de 14e Sociale Week, die momenteel wordt gehouden in Burgos in Spanje, schrijft de Vati caanse prostaatssecretaris, Mgr. Mon tini, namens de H. Vader, dat de re geringen „in alle gevallen, en ook in het woningvraagstuk, het particulier initiatief mogelijk moeten maken, het moeten bevorderen en zeker niet tegen moeten werken." De prelaat roept iedereen, „ook de regeringen" op het woningvraagstuk tot een oplossing te brengen. Als mogelijke maatregelen, die aan dit doel dienstig zijn, noemt mgr. Montini verlaging van de belastingen op onroerende goederen, het verlagen van de kostprijs van bouw materialen en het rechtstreeks subsidi ëren van het bouwen. De 14e Sociale Week houdt zich vooral met het wo ningvraagstuk bezig. Mgr. Montini her innert in ztjn schrijven aan een over eenkomstige toespraak, die de H. Vader verleden jaar heeft gehouden. (UP) De H. Vader heeft gisteren de vijan den van de Kerk gewaarschuwd, dat elke aanval op de Kerk „gedoemd is af te stuiten op het onoverwinnelijk schild van God". De Paus verklaarde dit tijdens een radiorede tot de bewo ners van Salerno, die de officiële her kenning vierden van de stoffelijke res ten van Paus Gregorius VH, die in 1085 te Salerno in ballingschap stierf na een leven van strijd tegen de keizer van het H. Roomse Rijk, Hendrik IV. De Paus herinnerde er in zijn radio rede aan, dat Gregorius VII Hendrik IV gedwongen had blootsvoets naar Ca nossa te komen om vergiffenis te vra gen. Hoewel deze Paus stierf in balling schap, verslagen en vernederd, bleek na zijn dood dat hij de ware overwin naar was geweest in de strijd om de vrijheid van de Kerk om haar eigen bisschoppen te benoemen. De H. Vader sprak woorden van troost en bemoedi ging tot de priesters en leken achter het ijzeren gordijn. „Wij zijn er zeker van dat ook uw lijden eens vruchten zal afwerpen", aldus de Paus. (UP) In het Israëlisch-Egyptisch grensge bied is het Zaterdag weer tot enige incidenten gekomen, waardoor zes Egyptenaren en een Israëliër het leven verloren. Beide partijen beschuldigen elkaar en hebben klachten ingediend bij de VN-commissie voor Palestina. Intus sen heeft de Jordaans-Israëlische be standscommissie Zaterdag de schietpar tij in Jeruzalem besproken, waarbij tien dagen geleden negen personen het leven verloren en 52 anderen gewond werden. De voorzitter van de VN-com missie, generaal Bennike, heeft een plan ingediend om de rust in Palestina te herstellen. Generaal Bennike stelt beide partijen voor meer officieren en onderofficieren beschikbaar te stellen om de grensbe wakers te controleren en hij doet een beroep op beide partijen om zich voort aan van vergeldingsschietpartijen te onthouden. Zowel Israël als Jordanië hebben zich niets van het plan aange trokken en eisen, dat de tegenpartij als agressor wordt aangemerkt. Er is ech ter niet voldoende bewijsmateriaal voor handen om uit te maken wie in die noodlottige dagen het eerste schot heeft gelost. (Reuter-UP) Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft aan de regeringen van de 15 leden-landen voorstellen voorge legd voor de organisatie van een net van Europese televisie-relayszenders op per manente basis. Zij hebben de betrokken technische organisatie (Europese Omroep Unie en de Internationale Unie voor Te- lecommunicaties) verocht een studie z te maken, welke zal moeten leiden tot de indiening van concrete voorstellen aan het comité. Meer dan 200.000 protestanten uit Oost- en West-Duitsland hebben gister middag te Leipzig de slotbijeenkomst bijgewoond van de zesde Evangelische Kerkendag, de grootste religieuze bij eenkomst die ooit in de Sovjet-zone van Duitsland is gehouden. Aan deze sluiting waren in het weekeinde bijzon der openhartige, zakelijke discussies voorafgegaan, waaraan o.m. werd deel genomen door de Oost-Duitse minister van Cultuur, Johannes Becher. Hij heeft voorgesteld de Oost- en West-Duitse ra diozenders eenmaal per week of per maand Duitse avonden te laten verzor gen. Ook stelde hij groter uitwisselings- mogelijkheden voor. De plaatsvervan gend premier van Oost-Duitsland, Otto Nuschke heelt verklaard alle moeite te zullen doen om voor «te a.s. katho liekendag in Fulda ook een aantal Oost- Duitse treinen beschikbaar te stellen. De slotbijeenkomst van de Kerken dag vond plaats op een weide bij Leip zig waar 300 kerkelijke vlaggen waren opgesteld. De plechtigheden voltrokken zich rond een 20 meter hoog kruis beeld. Bijna 30 extra-treinen voerden de deelnemers aan. Nadat de klokke- toren op het terrein een kwartier lang had geluid, zongen de aanwezigen ge zamenlijk het slotkoraal „Nun dankt alle Gott." Zaterdag reeds was de Oost-Duitse Nu er steeds meer geruchten de ronde doen. dat de geallieerden binnenkort een nieuw verdelingsplan van Triest be kend zullen maken, neemt de spanning in het „vrije gebied" van de stad toe. Communisten en anti-communisten be reiden protestmeetings en stakingen voor. De havenarbeiders hebben Vrij dag al vier uur gestaakt. Dorpelingen uit de grensgebieden zullen een pro testmars naar Rome en zelfs naar de Verenigde Naties organiseren. De Britse gouverneur generaal-ma- joor sir John Winterton is Zaterdag van een tiendaags bezoek aan Londen in Triest teruggekeerd. Volgens welinge lichte kringen zou het nieuwe plan neer komen op een verdeling van het ge bied van Triëst. Italië zou de A-zone, Joegoslavië de B-zone krijgen, terwijl er een aantal kleine grenscorrecties zul len worden uitgevoerd. Naar verluidt zullen de geallieerden het nieuwe ver delingsplan Vrijdag bekend maken. iVan onze Brusselse correspondent) Brussel, hedenmorgen. Gisteren is in het hele Vlaamse land met grote geestdrift het 11 Juli-feest, de herdenking van de Gulden Sporenslag van 1302, gevierd. De sporenviering stond dit jaar in het teken van een her nieuwde Vlaamse strijdbaarheid. In al le Vlaamse steden legden de sprekers de nadruk op de noodzaak van eensgezind heid in de strijd tegen de verfransing en op het feit dat er geen tegenstelling be staat tussen het Vlaamse ideaal en de Belgischè staat. In dit opzicht was de rede die de soci alistische burgemeester van Antwer pen Lode Craeybeckx hield een krach tig pleidooi tegen de verfransing die vooral vanuit Brussel het Vlaamse land aanvreet. De hoofdstad van Brussel, al dus de burgemeester, kan voor ons Vla mingen niets anders dan een waar schuwing zijn. Een waarschuwing die op dit ogenblik haar uitdrukking vindt in een verwerpelijk taairegime. Die hoofdstad zou een symbool van de hele natie moeten zijn, maar zij is een wer kelijkheid die tegen het hele Vlaamse land is gericht. Het Verbond rekent er echter op dat de heeft naar aanleiding van 11 Juli een manifest bekend gemaakt, waarin het zijn loyaliteit betuigt tegenover België. Het Verbond rekent ereechter op dat de Belgische overheid haar plicht zal be grijpen om het Nederlandse taalgebied te beveiligen en aan de Vlamingen recht te laten wedervaren inzonderheid te Brussel, dat de ware hoofdstad van Vlamingen en Walen moet worden. Tijdens de in Arnhem voortgezette 26e jaarvergadering van de Algemene Militai re Pensioenbond is besloten het in 1947 ge nomen besluit om geen politieke delinquen ten tot de bond toe te laten, te handha ven. Bij K. B. is dr. H. Riemens, laatstelijk gezant te Caracas, bevorderd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse. Dr. Riemens is tijdelijk ter beschik king gesteld van het ministerie van Eco nomische Zaken, waar hij met de persoon lijke titel van directeur van de buitenland se economische betrekkingen werkzaam zal zijn aan het directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen. minister Becher te gast op de Kerken dag. Hij woonde de discussies bij over de mogelijkheden van culturele samen werking tussen beide delen van Duits land. Becher deed zelf concrete voor stellen. Tijdens een persconferentie werd hem de vraag gesteld wat de Oost-Duit se regering verwacht van de aanplak biljetten die op de West-Duitsers zo af stotend werken. Becher antwoordde: „Niet alleen op de West-Duitsers. Hij geloofde dat die kwestie zich van zelf zou oplossen. Een vrouw beklaagde zich erover, dat zij onlangs tijdens het referendum over de EDG gedwongen geweest is te frauderen. Zij verzocht Becher er voor te zorgen dat „Christenen niet weer gevraagd wordt een dergelijke gewetensbeproeving door te maken." Een jongeman wierp de minister te gen, dat het West-Duitsers niet mo gelijk was aan één tafel te zitten met lieden die een terreurbewind toepas sen. Becher vroeg: „En Uw eigen regering dan? Heeft afgevaardigde Maier (een communist) niet gezegd dat uw land een gestapo-staat was? De jongeman antwoordde: „Ja, maar hij mocht het tenminste zeggen." Vice-premier Otto Nuschke heeft tij dens een persconferentie verklaard, dat het uitgesloten was, dat Oost-Duitsers die tijdens de besprekingen op de Ker kendag zich critisch hadden uitgelaten over het Oost-Duitse bewind, strafrech telijk vervolgd zouden worden. „Deze vrije meningsuiting is ons veel liever dan fluister propaganda", aldus Nusch ke. Hij kondigde ook opheffing van de beperkingen aan, waaraan de kerken in de verboden zone langs de zone-grens onderworpen is. (Rtr-UP) In Ferryville, 65 km ten Noord-Wes ten van de Tunesische hoofdstad Tunis, hebben terroristen Zaterdagavond vier Fransen en twee Tunesiërs gedood en zestien personen gewond. In enkele ge deelten van de havenstad is een uit gaansverbod afgekondigd. De aanval lers waren met machinegeweren gewa pend en schoten op een bus en op caféterrasjes. Ook in Marokko zijn de terroristen weer actief geweest. In Casablanca is een tabaks-depot in brand gestoken. In Fez zijn een aantal kin deren gearresteerd die bekend hebben de laatste weken verschillende oogsten en boerenschuren in brand gestoken te hebben. 13. Aram sprong uit het zadel en snelde de brandende hut in. Vechtend tegen rook en hitte bereikte hij een oude vrouwdie aan de stutbalk van de hut was vastgebonden. Het was Kara, de zigeunerin. Met enkele sneden van zijn dolk be vrijdde Aram haar van haar bpeien en bracht haar in veiligheid. Mijn hemel!" riep Bazijn, toen hij Aram met zijn last naar buiten zag komen, was Kara nog binnenIsis zij dood?" Aram schudde het hoofd. „Zij is bezwijmdantwoordde hij, haar zacht neer leggend. Op dat ogenblik sloeg Kara de ogen op. „Aram," prevelde zij „vergeef mij." „Vergeven?" vroeg Aram verbaasd, „waarvoor?" „Ik ik heb met Morgahn samengespannen om uw zoon te ontvoeren ik zou Ronald in mijn hut verborgen houdengij redde mij van de wolvenkreeg berouwMorgahn merkteHaar stem werd zwakker, maar met een uiterste krachtsinspanning dwong zij zich nog iets te zeggen: „Zoek Ronald in de druip steengrot hij het schaduwmeertje Toen sloot zij voor goed de ogen. Nadat zij Kara de zigeunerin een laatste rustplaats hadden gegeven, sprongen Aram en Bazijn weer in het zadelop weg naar de druipsteengrot. Diep onder de indruk van het voorgevallene, dachten zij na over de laatste woorden, die de zigeunerin go» sproken had. „Het is duidelijk, dat zij oorspronkelijk een handlangster van Morgahn waszei Aram. „En daarom wist zij van diens plan om mijn zoon te ontvoeren Toen wij haar echter van de wolven gered hadden, kreeg zij berouw." Bazijn knikte. ,JZij wilde u waarschuwen, maar omdat zij bang voor Morgahn was, goot zij haar waarschuwing in de vorm van die zonderlinge voorspelling. De schurk schijnt echter iets gemerkt te hebben en dat werd haar noodlottig." De gehele dag reden zij voort. Tegen het vallen van de avond hield Aram zijn paard in. „Wij zijn er thans bijna," zei hij. „Kent gij die plaats dan?" vroeg Bazijn. „Ja;' antwoordde Aram langzaam, „het is dezelfde plek, die op de schatkaart van Norfolk staat aangegeven." „Wat?" riep Bazijn„dus in die grot moet ergens de schat verborgen zijnV Misschienantwoordde Aram, „maar thans interesseert mij meer, dat mijn zoon daar verborgen is. Wij zullen de paarden hier achterlaten en te voet verder gaan; het is te verwachten, dat Morgahn de grot laat bewaken." En dit bleek inderdaad het geval te zijn Onder zeer grote belangstelling uit de gehele katholieke wereld heeft kardinaal Feltin, de aartsbisschop van Parijs, als pauselijk Legaat gisterochtend om om 11 uur de nieuwe basiliek van de kleine H. Theresia te Lisieux geconsa creerd. Onmiddellijk daarna werd een indrukwekkende processie gehouden door de straten van Lisieux. Vijf kardi nalen, ruim zestig aartsbisschoppen en bisschoppen onder wie de bisschop van den Boseh, mgr. YV. Mutsaerts, en tai van leken namen aan de ommegang deel. Later in de middag richtte de H. Vader zich via radio-Vaticana tot de ruim 100.000 pelgrims die in Lisieux bij een waren. De processie die een boodschap wilde zijn van Theresia's grote deugden, liefde en overgave aan Gods Wil, vormde een indrukwekkende bekroning van de vijf daagse plechtigheden ter gelegenheid van de consecratie der basiliek. Woens dag zijn de reliquien van de heilige overgebracht naar het hoofdaltaar van de basiliek. Donderdag hebben duizen den kinderen de nieuwe kerk bezocht en Vrijdag werd een speciale gezins dag gehouden. Zaterdagavond verricht te kardinaal Feltin het eerste deel der kerkwijdingsceremoniën. Tevoren was h;j officieel door de gemeentelijke auto riteiten van Lisieux ontvangen. Gisteravond om half zes sprak de H. Vader vanuit zijn particuliere biblio theek in het Apostolisch Paleis een ra dioboodschap uit via radio-Vaticana. De toespraak werd door de Franse Natio nale Radio gerelayeerd. De Paus schetste in zijn toespraak de betekenis van de kleine, eenvoudige heilige, wier deugden van liefde en overgave aan Gods H. Wil zo zeldzaam schijnen in onze vermaterialiseerde wereld. De H. Vader herinnerde aan de woorden van het Evangelie: „Als gij niet wordt als Advertentie (Herplaatsing wegens misstelling der prijs) BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET i TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN t 85 «l Onder belangstelling van vele tien duizenden is Zondagmiddag de Plechti ge Omgang ais een zegetocht van de Zoete Lieve Vrouw door de Bossche stra ten getrokken. Begunstigd door eén voor deelnemers en toeschouwers ideaal weer hebben Bosschenaren en vreem delingen deze indrukwekkende stoet aanschouwd, die een creatie is van de Brabantse kunstenaars Marius de Leeuw en Lucas van Hoek, die respectievelijk het dogmatische en het historische deel van de Omgang hebben ontworpen. Deze beide delen vormen een kleur en stijlvol schouwspel, waarin respec tievelijk het aandeel van Maria in het verlossingsplan van God en de historie van :t wonderbeeld met de vele wonderen die eraan zijn toegeschreven worden uitgebeeld. Daarop volgt het liturgische gedeelte, dat na de godsdienstige ver enigingen, het mirakelboek en de ere tekenen van de basiliek van Sint Jan als hoogtepunt van de stoet het beeld der Zoete Lieve Vrouw omvat. Daar achter liepen de vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch mgr. F. Hen- drikx, de commissaris der Koningin in Noord-Brabant dr. J. de Quay, de ge- neraal-majoor J. Warringa, commandant van de derde divisie en het gemeente bestuur van Den Bosch. Overal waar het mirakelbeeld getooid in de prach tige staatsiemantel passeerde, verhie ven zich de toeschouwers van hun zit plaatsen, de hoofden werden ontbloot en langs die biddende menigte ging de Zoete Moeder haar jaarlijkse triomf tocht door haar dierbare stad. De, Plech tige Omgang werd o.m. bijgewoond door een deputatie uit het aartsbisdom Me- chelen. kinderen, zult ge het R-ijk der Hemelen niet binnengaan." Theresia deed afstand van alle aardse rijkdom en eer en of ferde zichzelf helemaal op aan God. Maar daarin juist vond zij de rust en de zekerheid die haar de weg wezen naar de Hemel, aldus de H. Vader. Tenslotte stelde hij dan ook de kleine H. Theresia van het Kindje Jezus ten voorbeeld aan onze wereld en smeekte haar de mensen haar rozen van nederigheid en liefde te schenken. (UP-KNP) Betogers te Boedapest hebben opna men van leden van het Hongaarse na tionale voetbalelftal vernietigd, aldus berichten reizigers, die uit Hongarije te Wenen zijn aangekomen. Een menigte van 15.000 betogers trok naar het ge bouw van het blad van de Hongaarse communistische partij en trachtte ook het gebouw van de Hongaarse radio binnen te dringen. Zij werden tegengehouden door de veiligheidspolitie, die op haar beurt door demonstranten verhinderd werd arrestaties te verrichten. Het Hongaarse elftal is één halte voor het station Boedapest uit de trein gegaan om betogers te ontwijken. In de nacht van Zaterdag op Zondag botste op de weg Maasniel-Duitse grens een motorrijwiel met twee Belgische militairen tegen een boom. De 19-ja- rige duo-passagier M. uit Maaseik werd op slag gedood. De 20-jarige bestuurder, de piloot van de Belgische luchtmacht N. uit Luik werd zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis van de vliegba sis te Elmpt vervoerd. Tijdens het vervoer van een groep muzikanten van het internaat De Hei bloem onder de gemeente Heythui- zen naar het zusterhuis Stokers horst, eveneens nabij Heythuizen, viel de directeur van de fanfare van De Heibloem, kloosterbroeder C. van een tractor en werd door de wielen van de aanhangwagen waarin de muzikan ten zaten overreden. Hij was op slag dood-. De muzikanten zouden een uit voering geven i.v.m. de opheffing van het internaat De Heibloem. De wachtmeester le klasse W.A.S. van de verkeersgroep der Rijkspolitie te Roermond botste Zaterdagochtend tengevolge van het springen van een band van zijn motor tegen een boom. Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis te Roermond. Het slachtof fer was gehuwd en vader van twee kinderen. In de Zaterdagmiddag in Amsterdam onder leiding van de heer Ary den Her tog gehouden algemene vergadering van het Nederlands Toneelverbond werd het hoofdbestuur aangevuld met de heren notaris N. M. Posch te Amsterdam, mr. J. C. van Leeuwen te Utrecht en drs. G. J. de Voogd te 's-Gravenhage. Laatstge noemden zullen resp. als penningmeester en als secretaris optreden. Het hoofdbe stuur werd gemachtigd een statutenwij ziging voor te bereiden, die de veran derde positie van het Nederlands To neelverbond tot uitdrukking moet bren gen. (Van onze verslaggever) Katholiek Amsterdam heeft gisteren een halve dag in spanning geleefd, totdat tegen zes uur een vliegtuig, laag cirkelend over de stad, de oplossing van het geheim der steentjesactie voor de bouw van de Christus Koning-votiefkerk openbaarde. Achter het vliegtuig aan gesleept, verkondigde een lange wimpel aan allen, die het zien wilden, de oplos sing van het mysterie, dat des mor gens aan alle kerken in groten getale verkochte steentjes in zich besloten hiel den. „Sodawater" stond erop, en ten allen overvloede lichtten affiches, die aan alle pastorieën in de stad en in de randgemeenten tegelijkertijd opge hangen werden, wat dit magische woord betekende. Volgens de aanwijzingen werden pan nen en teilen met sodawater aange sleept, en tegen half zeven bereikte bouwpastoor v.d. Berg de eerste mel ding van een gelukkige, die temidden van de roodkleurende steentjes, welke evenzoveel nieten betekenden, een wit- bljjvend steentje had aangetroffen. Dit betekende een prijs, en een metalen plaatje met een nummer, dat- na stuk slaan van het steentje te voorschijn kwam, vertelde welke prijs men had gewonnen. De actie der votiefkerk-steentjes is een onmisbar succes geworden Vol- •ft, De traditie getrouw werd ondag m Den Bosch de Plechtige Omgang gehouden ter ere van de Zoete Moeder, als immer een indrukwekkende processie, gedrenkt in kleurige fantasie. Het Wonderbeeld werd omstuwd door tal van Hoogwaardig heidsbekleders. gens een eerste schatting werden rond 150.000 steentjes verkocht, hetgeen derhalve een bruto-opbrengst van een kleine 40.000 betekent. Voor deze kort stondige, maar uiterst doeltreffend* ge voerde campagne, had de E.H.B.O., die de organisatie in handen had, onge veer 500 medewerkers ingeschakeld. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson, wiens paspoort vier jaar ge leden werd ingetrokken, omdat hij Rus sisch gezinde redevoeringen had ge houden, heeft verzocht de Verenigde Staten voor 'n tijd van zes maanden te mogen verlaten om op te kunnen tre den in Engeland, Israël en „andere Europese landen". In zijn verzoek zegt Robeson, dat hij wegens „gebrek aan politieke over eenstemming" door het Amerikaanse toneel, film, radio en televisie op de zwarte lijst is geplaatst. Door contrac ten in Engeland en Israel zou hij in zijn onderhoud kunnen voorzien. De Amerikaanse regering heeft Ro beson vorig jaar niet toegestaan naar Moskou te gaan om de hem toegeken de Stalinprijs in ontvangst te nemen. In d-e ronde benedenzaal van het Con certgebouw te Amsterdam heeft Zater dagmiddag met zijn vrienden en oud leerlingen, tet gelegenheid van zijn tigste verjaardag, de heer Alex A. gerecipieerd, oud-concertmeester van net Concertgebouworkest en mede-opriChtar van de gelijknamige vereniging- p-1 J_s daar o.a. toegesproken door mr- J-1VJ- Kappeyne van de Copello, secretaris van de N.V. „Het Concertgebouw uoor de heer D. C. Mesman, voorzitter van (je vereniging „Het Concertgebouworkesten door een van zijn leerlingen. Namens de collega's en oud-leden _va. orkest heeft de heer H. Stips de jubilaris een cadeau aangeboden. (Van onze correspondent) Het Beroepstoneel Limburg heeft het voorbije weekend het openluchttheater van de Nijmeegse Goffert bespeeld en daarbij een helaas) gering publiek laten genieten van het kostelijke middelneder- lands-e dierenepos .Reinaert de Vos De toneelbewerking van dit dierenepos van de hand van Eduard Veterman volgt in de handeling vrij nauwkeurig het om trent 1250 in Vlaanderen geschreven dichtwerk. Het werk leverde stof ten over voor een satyrieke toneelbewerking en Veterman heeft de vele mogelijkheden ten volle uitgebuit. Het Beroepstoneel Limburg bracht het stuk op een gemoe delijke toch vlotte wijze, waarbij de regie van Albert van Dalsum zich duidelijk deed gelden. Als onderdeel van de feeste/jkheden ter gelegenheid van het 125-jarig be staan der Grenadiers en Jagers hebben, zich Vrijdagavond officieren en oud officieren van de beide garde-regimen ten aan een korpsmaalt.d in het Kur- haus te Scheveningen verenigd. Ook Prins Bernhard zat aan deze maaltijd aan. De Prins droeg de geklede tenue van generaal der Grenadiers. Als tafelpresident fungeerde de voor zitter van de vereniging van officieren der Grenadiers, luitenantgeneraal b/d J. J. G. Baron van Voorts tot Voorst. Deze bracht, na de Prins in hartelijk® bewoordingen welkom te hebben gehe ten, een dronk uit OP do Koningin, Prinses Wiihelmina en Prins Bernhard. Zowel aan de Koningin als aan Prin ses Wilhelmina werden telegrammen aan trouw en aanhankelijkheid verzon- Na afloop van de maaltijd voerde de Koninklijke Militaire Kapel, met de drumband van 41 R.I. en het ensemble van trompetters en jachthoornblazers van Grenadiers en Jagers, allen in cere- monieel teneu, op de boulevard voer het Kurhaus een taptoe uit, waarnaar ook de Prins, te-midden der van de beide garderegimenten, bleef luisteren. Zondag is in het Missiehuis te Tete- ringen het feest van de uitzending der missionarissen gevierd. De volgende pas benoemde priester-missionarissen hebben in de kapel van het missiehuis het mis- siekruis ontvangen: drs. N. Beutener uit Maarsseveen, benoemd voor Nieuw-Gui- nea; A. Ekkelboom uit Millingen; H. Gie- zeman uit Loosduinen en Matth. Opden- acker uit Boorsem (België), alle drie benoemd voor Belgisch Congo; en P- Veugelaers uit Haelen, benoemd voorr Brazilië. Voor zover de missionarissen voor het verkrijgen van een diploma voor de missie niet langer hier hoeven te blijven, zullen zij in de komende weken naar het land van hun bestemming vertrekken. Op 7 Juli vertrok p. drs. Th. Stelten pool SVD naar dé missie van Indore (India). P. Steltenpool, die thans 47 jaar oud is, was vele jaren werkzaam als leraar op de seminaries van de SVD in Nederland en België. Na de oorlog was hij bovendien werkzaam in apologeti sche kringen en beijverde hij zich voor hét herenigingswerk. Hij schreef het be kende boek „Is het Katholicisme totali tair?" In het grootste blad van Helsinki, de Uta Sanomat, heeft Zaterdag een foto afgedrukt gestaan, waarop een rond voorwerp voorkomt dat door lucht vliegt. Volgens het blad is de beste toto die ooit is van datgene wat over de geh«le we reld bekend is als een vliegeh"= s>cno- tel." De foto zou gemaakt zQ" door een amateurfotograaf tijdens oe recente zonsverduistering. Dr. Kaarinen van stituut in Helsinki heeft \astgesteld^da de foto echt is, dat het voorwerp geen natuurverschijnsel f .®n dat e platte, ronde scldJf,iSj waarschijnlij van metaal Op kaatst het voor werD het licht teruS van een klem ge deelte van de f°n. dat nog niet door de maan bedekt was. De fotograaf, ITusi Virta, had de foto pas Vrijdag ont wikkeld V°°r die tijd wist hij zelf niet, Hat hii een vreemd voorwerp had gefo tografeerd. Maandagavond heeft een Noorse geleerde in Londen een filmpje van de zonsverduistering vertoond, waar- op eveneens schijf-achtige voorwerpen voor bleken te komen die men nog niet eerder ontdekt had. (UP) (Van onze correspondent) De Koninklijke Nederlandse Oudheidkun dige Bond heeft in Nijmegen haar algeme ne veïeadering gehouden. Tijdens de huis houdelijke vergadering werden totnieunn. leden van het bestuur gekozen de heren A P Schilt gaarde te Arnhem, ir. H. Ger- zon té Den Haag, R. Meischke te Amster dam dr. R. C. Hekker te Amsterdam en Th. Lunsing Scheurleer te Amsterdam. O» der grote bijval van de vergadering wer prof dr. E. H. ter Kuile als voorzitter her- J™. n. vergadering besloot om volgend ?aar in 4ord-Wel"r?iesland bijeen te ko- jaar in n°°r°- V.. gurell werden de leden officieel ten stadhuize verwelkomd door h„t Nhmeegs gemeentebestuur, waarna een bezoek werd gebracht aan het historisch Vandaag staan er excursies op het prfg gramma in de omgeving van Nijmegen.^, zullen o.m de Hampoort en de Shsteel sabethkerk te Grave, de ruïne van jjet Batenburg, het kasteel Hernen S£zocm kasteel-raadhuis Wychen worden De hoofdinspecteur <=bef V$ het bureau centrum vertoef ^pt^de Verblijfplaats van Mart*} gemaakt niet echtgpnn+o W. val* derdag 14-45 uur ln ziekelijke toestand nj* dl trein uit Stockach in Baden (Zuid Duits land) vertrokken naar Rotterdam. Tot OP heden Is niet in Rotterdam aangeko men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4