VLIEGENDE SCHOTELS KONING DER MAFFIA op Sicilië overleden DE geheimzinnige AUTO Geheimzinnige schietpartij in Dominicaanse ambassade Eerzaam grootgrondbezitter hoofd van gevreesde terreurorganisatie wensen Derde man aanwezig bij twist tussen twee diplomaten DINSDAG 13 JULI 1954 PAGINA NEDERLANDSE FILMS VOOR „LIFE" bochten Opschudding in Londen Een Nederl. Speurdersroman Advertentie Advertentie (Vervolg van pag. 1) De laatste tijd zijn er twee boeken verschenenn over het onderwerp van de vliegende schotels: „Flying Saucers from Outer Space" van de Amerikaanse reserve-majoor Donald E. Keyhoe en „.Flying Saucers Have Landed" van George Adamski. Dit laatste boek ver schaft de critiek de minste moeilpk- heden. Adamski, die in de tuin van de sterrenwacht van Palomar een toeris tenrestaurant drjjft, beschrijft, hoe hij op 20 December 1952 in de Californische woestijn een vliegende schotel zag lan den. Er stapte een jonge man uit met haar, dat hem tot de schouders reik te. De jonge man maakte Adamski volgens diens verhaal met gebaren duidelijk, dat hij afkomstig was van de planeet Venus. De schotel, waar mee hij reisde, was slechts een ver kenningstoestel, aldus Adamski, dat behoorde bij een veel groter lucht schip. Adamski maakte foto's, maar mocht de schotel van de jongeling niet binnen. Op 13 December keerde de jongeling van Venus terug met een van de op namen die hij van Adamski geleend had. De foto vertoonde nu enkele hiëro- glyphen, die volgens Adamski het ge heim van de vliegende schotels bevat ten. Er is weinig scherpzinnigheid voor nodig om dit boek van Adamski te doorzien als een poging om door ge boekstaafde fantasie de omzet van zijn restaurant was uit te breiden. Iets anders ligt het geval van majoor Keyhoe en zijn „Flying Saucers from Outer Space". Hij tracht in zijn boek het bewijs te leveren, dat de verhalen over „vliegende schotels" geen onzin zijn en bovendien, dat deze schotels af komstig zijn van een andere planeet. Keyhoe noemt zichzelf een „man van nuchtere sensaties". Hij vertelt, dat Amerikaanse piloten reeds tijdens de tweede wereldoorlog voorwerpen aan de hemel hebben gezien, die overeenkomst vertoonden met de latere „vliegende schotels". Men nam aan, dat men hier te maken had met nieuwe Duitse wa pens, maar uit een onderzoek na de oorlog bleek, dat ook Japanse en Duitse piloten wel eens ronde gloeiende schij ven hadden gezien zonder nochtans te weten, wat dat voor dingen waren. Toen de pers zich in 1947 voor het eerst meester maakte van de vliegen de schotels, aldus Keyhoe, verschenen de schijven opvallend dikwijls hoven strategische punten in Amerika. Boven het raket-station White Sands meende men waar te nemen, dat vliegende scho tels de achtervolging inzetten van proef- raketten. Nu eens zweefden de geheim zinnige voorwerpen boven de atoomstad van Los Alamos, dan weer boven mi litaire vliegvelden. De Amerikaanse luchtmacht bedacht de officiële naam UFO voor de vlie gende schijven (Unidentified Flying Objects) en trachtte er door het stéllen van schriftelijke vragen aan piloten iets meer van te weten te komen. Een pro fessor van Harvard, dr. Donald C. Men- zels, opperde de mogelijkheid, dat men in alle „onopgeloste gevallen" van vlie gende schotels te maken had gehad met luchtspiegelingen, ongeveer te vergelij ken met de befaamde fata morgana's. Maar volgens Keyhoe reageerden honderden Amerikaanse piloten, ra dar-specialisten en luchtwaarnemers op al deze vx-agen en theorieën met de verontwaardigde mededeling, dat zij heus wel wisten, wat een lucht spiegeling was en wat niet. Keyhoe's grootste troef is een brief van de perschef van het Pentagon. Daar in wordt gezegd dat de Amerikaanse luchtmacht de conclusie van majoor Keyhoe, als zouden de vliegende scho tels afkomstig zijn van een andere pla neet, kent. HIf7 vergalt Uw leven. Gij zult verbaasd zijn over de snelle ?"en afdoende werking van het beroemde huidgeneesmiddel -= Perschef ontslagen De brief gaat verder: „De luchtmacht heeft die mogelijkheid nooit bestreden. Enkele leden van de commissie van onderzoek geloven, dat men hier te ma ken heeft met een vreemd natuurver schijnsel, dat ons nog volkomen onbe kend is. Ais het hier echter werkelijk gaat, zoals door vele ervaren waarne mers is gemeld, om vluchten van klaarblijkelijk bestuurde machines, dan is de enige verklaring, dat zij van in terplanetaire herkomst zijn." Opmerkelijk is, dat de perschef, die deze brief schreef, reeds de volgende dag plotseling werd ontslagen. Keyhoe zegt de indruk te hebben, dat het Pentagon in de zomer van 1952 be gonnen is meer aandacht te schenken aan zjjn theorieën. Waarschijnlijk niet aan alle theorieën van Keyhoe, want het boek van de Amerikaanse reserve majoor loopt tenslotte uit op een zeer aanvechtbare heilsleer, een meer sensa tionele dan nuchtere poging om het on bekende te manipuleren ten behoeve van een sectarische ideologie. In dit verband is de theorie van be lang, die de grote Zwitserse psycho loog C. G. Jung ontvouwt in „Die Weltwoche". Hij ziet in de vliegende schotels meer dan een gerucht. Het hele verschijnsel is volgens hem een bewijs, dat de mensheid haar ver antwoordelijkheid niet meer aan kan. Schotels, die uit het heelal komen, zjjn nu volgens Jung de massa-psycho logische fictie, die deze verantwoor delijkheidscrisis moet overwinnen. Dat is ook de reden, dat de schotel epidemie vooral heerst in de Verenig de Staten, aldus Jung. Gisteren is op 77-jarige leeftijd don kreeg men niet eens een brief, maar Caligero Vizzini overleden. Hij stierf in werd de tegenstrever zonder vorm van een ziekenauto, die hem van Palermo proces gedood en op zijn lichaam vond terugbracht naar zijn kasteel in Villal- men dan weer het lugubere symbool ba op Sicilië. Don Caligero Vizzini werd van de Maffia terug, alom op Sicilië en daarbuiten erkend ais „de koning van de Maffia", het Vizzini resideerde op zijn kasteel geheimzinnige ondergrondse leger van dat een heuveltop in Villalba was de Zwarte Hand, dat op Sicilië een i. j schrikbewind voerde. De Maffia wordt gelegen. Hij had een eigen regeimg tevens beschouwd als het verbindend die de geheime wetten opstelde waar element tussen de misdaadsyndicaten naar <je Sicilianen leven moesten. Ook r"ka6 Verenigde State" Van Noord-Ame" voerde deze „regering" de door Viz- zini bevolen executies uit. Officiéél ge?" niets Tnd'erf d^ een^roo^gronci: bestond cr geen enkel bewijs tegen de bezitter, die een zwavelmijn exploiteer- oude grootgrondbezitter. Hij ontkende de. In feite echter voerde hij vanuit zjjn iets met de Maffia te maken te heb- kasteel een schrikbewind over het ei- ben en zelfs iets van haar bestaan af land. Zijn woord was wet en wie zich JUi verzette tegen de actie van de Maffia, te weten. Voor de Sicilianen was.bij bracht zijn leven in gevaar. Dan kreeg J echter ,,11 Capo", de leider. Toen men een dreigbrief thuis, waarop een gisterochtend gestorven was, na zwarte hand stond afgedrukt. Soms r PaWrnn „nora_ ZWITSAL) hem met een handgebaar verder te gaan. „Welnu dan, inspecteur, ofschoon ik natuurlijk in mijn recht sta, om alleen een beslissing te nemen, vond ik het toch beter even Zonsveld's opinie te vragen. Tenslotte toch zit ook zijn geld in de zaak," meende van Bennekom. „Ik belde hem dus op en...." „Deed U dat voor of na Uw uiteinde lijke beslissing?" Van Bennekom zweeg enige ogen blikken. „Na mijn uiteindelijke beslis sing," bekende hij met zichtbare tegen zin. ..Zeer eigenaardig," vond Bijlman. „Maar gaat U verder." „Och waarom?Mocht Zonsveld nog tegenwerpingen hebben gemaakt, dan had ik altijd nog een andere be slissing kunnen nemen en Rentenaer niet met de collectie weg kunnen stu ren, ofschoon dit niet erg zakelijk was geweestEnfin, zo ver kwam het niet. Hoewel Zonsveld mij zei, dat hij diezelfde avond nog naar Haarlem moest, beloofde hij mij nog even langs te komen en inderdaad kwam hij hier een kwartier later in de zaak. De trans actie stond hem een beetje tegen en hij raadde mij aan er niet op in te gaan, doch toen ik hem vertelde, dat ik kans had een extra voordelig zaakje te doen, maakte hij verder geen tegenwerpingen meer. Dadelijk vertrok hij weer, want, zoals ik U reeds vertelde, moest hij nog naar Haarlem." „Wilt U mii even het adres van die man ongeven?" „J. Zonsveld, Van Breestraat 983." „Heeft hij verstand van juwelen?" „Absoluut niet! Ik kan hem een stuk geslepen glas voor een diamant verko pen. Neen, Zonsveld heeft alleen'ver- stand van zijn eigen zaak. Hij maakt zoiets als gekleurde inkten, die hij ook zelf aan grossiers vei'koopt en volgens zijn zeggen heeft hij daar zijn kapitaal tje mee verdiend." „Is Zonsveld in het bezit van een auto?" „Voor zover ik weet niet. Hij bezoekt zijn afnemers altijd per spoor en tram." „Nu iets anders: bestond er naar Uw weten enige verhouding tussen Uw dochter en Eentenaer. of misschien tus sen haar en Zonsveld." „Zonsveld.... ha. ha, ha, een man van mijn leeftijd. Hoe komt U er bijEn Rentenaer?Neen, Elly is een zeer modern meisje en ze vond Arnold altijd ouderwets en stijf". „Tenslotte nog dit: hebt U enig ver moeden, wie de overval kan hebben gepleegd? Hebt U misschien vijan den?" „Geen idee wie de verrader kan zijn. En vijanden?Neen, die heb ik niet." „Een rare vraag, mijnheer van Ben nekom: gebruikte Rentenaer wel eens van die kleine dropjes, zo'n soort hoest- pastille?" Van Bennekom keek verbaasd. „Neen, de jongen was nooit verkouden." „Nog zo'n gekke vraag: droeg Uw dochter vanavond een japon of schoen tjes, waarop goudglanzende lovertjes waren gehecht?" „Nee, inspecteur." „Herkent U dan misschien dit stuk ketting?" vroeg Bijlman en hij hield de ander plotseling het afgerukte stuk voor de neus. Van Bennekom bekeek het aandach tig. ,,'t Is goud," mompelde hij, „maar ik zou U niet kunnen zeggen, van wie die afkomstig is." Bijlman stond op. „U bent natuurlijk de gehele avond thuis geweest?" vroeg hij terloops. „Zeker Mijn huishoudster zal U dit kunnen bevestigen." CWordt vervolgd) door H. A v. O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7