Aalsmeers bloemencorso en stadionspel: Jloemenrhapsodie" Feike Boschma's Marionetten theater in de Vleeshal Speelbank in koffiehuis Betonningsvaartuig aan marine en loodswezen overgedragen OPRUIMING voor H prijzen SJORS EN SJIMMIE VERWACHTEN JUILIE Woensdag a.s. in Openluchttheater Het zilveren priesterfeest van pastoor K. Lautenschütz Tot straks... in Royal De heer G. Scholte overleden Feestelijke receptie met vele gaven AGENDA Leerlingen-uitvoering Anny Bonanus Schipperskinderen huldigen G. de Jong SI Sc he f k fUMSchous A offieh uishouder veroordeeld van Kimmenaede ECHTE: zonnebril Poppenspel vol levens vreugde DONDERDAG 15 JULI 1954 PAGINA 2 Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij Administrateur van gebouw St. Bavo Zaterdagmorgen COSTUUMS v.a. 38.60 REGENJASSEN v.a. 19.6© SPORTCOLBERT v.a. 21 Extra koopjes in onze Herenmode-afdeling. O.a. OVERHEMDEN v.a. 4.90 Burgerlijke Stand esperantocongres Wijkcomité Haarlem-Oost Bij wedstrijden op circuit: Politie geassisteerd door vliegtuig R.K. MEISJESLYCEUM „SANCTA MARIA" KUNST EN WONING BOUW Fonds voor oud-verpleegsters Dankwoord jubilaris Koop 'n Het Stadionspel Stadsbibliotheek en -Lees zaal in Juni Min. Zijlstra brengt werkbezoek Aan Noord-Holland SOFTBALL Waterstanden Onze T exiiel-af deling zomer- en wintercollectie biedt U van 17 Juli-1 Aug. 10% korting Jongetje te water ge raakt en bijtijds gered JONGETJE UIT RAAM GEVALLEN Voetgangster ernstig gewond Brandje richt geen schade aan Wie zag dit ongeval gebeuren? KOOP NU BEHANG BAK bezoek leeszalen. Fraude bij bollenexport- bedrijf in Hillegom Beurs van New °rl< Tijdens een korte plechtigheid is van morgen op de werf van de Haarlem sche Scheepsbouw Maatschappij het betonningsvaartuig de „Terneuzen" over gedragen aan de marine en daarna aan het loodswezen. Het schip is namelijk in Haarlem gebouwd in opdracht en onder toezicht van de marine, maar werd meteen toevertrouwd aan het loodswezen. De „Terneuzen" zal haar ligplaats hebben in Vlissingen. Op 17 Maart 1953 werd de kiel gelegd, de te waterlating geschiedde op 3 Dec. 1953 en vandaag is het schip, een beton ningsvaartuig, uitgevaren naar Rotter dam onder schipper K. Timmer. Het vaartuig is ongeveer 40 m. lang en heeft een waterverplaatsing van 350 tot 400 ton. De directeur van de Haarlem se Scheepsbouw Mij., de heer B. M. Vlielander Hein, sprak een kort woord en verheugde zich er over, dat reeds binnen het jaar het tweede schip aan de marine kon worden afgeleverd. Het vorig jaar werd namelijk de „Zaan dam" overgedragen. Hij bracht dank aan al degenen, die aan de bouw had den medegewerkt, in het bijzonder de heer A. Groeneveld, die de leiding heeft van de afd. marine bij de Scheepsbouw Maatschappij. De samenwerking met de opdracht gever was prettig geweest en de heer Vlielander hoopte, dat er spoedig nog meer opdrachten zouden volgen. Hij wenste schipper Timmer tenslotte een behouden vaart toe. Namens de minister sprak ir. G. de Rooy en met plezier nam deze het schip in ontvangst. Ook hij gewaagde van de goede samenwerking en hij bracht hulde aan staf en personeel, die In de leeftijd, van 70 jaar is Woens dag overleden de heer G. Scholte, een bekende figuur in het Haarlemse ka tholieke leven. De naam van de heer Scholte is als net ware onverbrekelijk verbonden met het Gebouw St. Bavo, waar hij de vraagbaak was voor ieder een, zeker als het K.A.B.-aangelegen heden betrof. Vijf en dertig jaar geleden werd hij benoemd tot administrateur van het gebouw St. Bavo en sedertdien zijn er daar zeer vele en belangrijke verbete ringen aangebracht. Het heeft hem destijds verdriet gedaan, dat de Duit sers de hand legden op het gebouw, maar groot was ook zijn vreugde, toen hij na de oorlog weer in „St. Bavo" kon terugkeren. Het zakelijk inzicht van de heer Scholte heeft er toe geleid, dat er steeds ruime afschrijvingen konden geschieden. Met een groot aantal or ganisaties heeft hij te maken gehad en de besturen hebben steeds van zijn capaciteiten kunnen profiteren. Wij noemen slechts het brandstoffencomité en het is bekend, hoe hij velen aan brandstof hielp, hoewel zij lang nog niet met hun spaargeld aan het beno digde bedrag gekomen waren. Maar de.heer Scholte kende zijn pappenhei mers en het kwam altijd weer voor elkaar. Verder de begrafenisvereniging „Sint Barbara", waarvoor hij veel ge daan heeft, en de bedevaart naar Den Briel, waarvan hij de stuwkracht was. Bovenal ging zijn belangstelling uiter aard uit naar de K.A.B., en de Haar lemse afdeling, met haar vele onder afdelingen, heeft zeer veel aan hem te danken. Al de verdiensten van de heer Scholte werden ten slotte bekroond, toen hij bij gelegenheid van zijn ze ventigste verjaardag onderscheiden werd met het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". De uitvaartmis wordt Zaterdagoch tend om 10 uur gezongen in de St. Liduinakerk. Daarna volgt de begrafe nis op het St. Barbara-kerkhof. Advertentie begint onze Oen. Cronjéstraat 86. Tel- 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 GEBOREN: M. C. de VriesHoppen brouwer, z; C. J. Helmusvan der Rooi, z; E. VisserKlaassen, z; D. L. Klinkenbergvan 't Hof, z; E. Th. van Gellekomvan Heese, d; A. G. Th. GiesbergenPerk, d; H. C. Dekker Kroon, d; W. P. M. VeenstraBorg- hols, d; G. H. E. VisserBooms, d. ONDERTROUWD: 14 Juli: B. J. J. Dubelaar en E. Meulenbroek; A. A. de Graaf en P. F. van den Haak; C. H. Logmans en J. M. Halderman; J. G. Pirovano en E. M. G. Bon; L. Kwak kel en J. E. Kauffeld; H. H. Pietersma en A. M. H. van de Wetering; M. Geel en C. H. Proost; J. A. Picavet en M. A. Oud; G. J. A. Habraken en H. Th. C. Kol; H. J. Nijenhuis en G. van Me- chelen J. J. Wensveen en J. M. J. Kramer; H. J. van der Goes en L. van der Heijden; H. Schuurman en C. I. Lo-A-Njoe; J. W. Horneman en A. van Stejjnen; H. Bolink en N. A. van der Werf; H. 3urggraaf en J. C. Prins; C. O. J. Pas en J. L.van Erven; W. J. Kappelle en W. van der Sluys Veer J. C. Bijhouwer en A. Niegeman; J. Bakker en E. W. S. Alrich. GETROUWD: 14 Juli: A. Krol en L. J. Harder; H. J. Steeman en Y. Duurs- ma; H. J. Kuijper en C. P. Geerlings; M. van Dijk en R. F. Jansen; H. J. Moore en A. A. Kuurstra; S. de Vries en T. Beer; L. Swiers en X. S. van Gel der; E. Broekman en L. H. Fluitsma; D. Mulders en H. M. van Dienen; J. C. van der Peet en C. M. Dijkzeul; G. W. Stals en J. A. de Vos; C. G. van Leeuwen en A. van Kampen; H. Hen driks en C. A. G. Kaijk; H. B. L. van der Eijken en F. P. H. Sourbag; J. Montagne en J. C. van der Meulen. OVERLEDEN: J. P. Oosterveer, 65 jaar, J. Evertsenstraat; L. L. Jansen, 61 jaar, HazepaterslaanP. C. van der Meer, 56 jaar. Anjelierstraat; H. P. Kuipers, 85 jaar, Kamperlaan; W. G. Weijers, 76 jaar, M. v. Heemskerkstr. zoveel met de bouw te maken hebben gehad. In de toekomst zullen er wel niet zo veel betonningsvaartuigen meer gebouwd worden, maar de reputatie van de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. zal een volgende bestemming wellicht naar Haarlem doen gaan. Ir. De Rooy voelde zich overigens als een reder met een schip maar zonder bedrijfs kapitaal en deed het vaartuig maar weer gauw van de hand door het over te dragen aan de directeur van het loodswezen, de kapitein ter zee F. Krips. Deze aanvaardde het vaartuig met veel genoegen en hij hoopte dat de „Terneuzen" vaak zijn neus in de Zeeuwse wateren zou steken. Daarna werd de vlag van de maatschappij ge streken en werd gelijktijdig het rood- wit-blauw gehesen. Het sein van ver trek kon tenslotte door schipper Tim mer worden gegeven en vandaag zal het vaartuig in Rotterdam arriveren. Morgenochtend vertrekt het naar de Zeeuwse wateren. Het programma van het 39e Espe rantocongres van 31 Juli 7 Augus tus te Haarlem luidt als volgt: Zaterdag 31 Juli. 20 uur. Kennismakings-avond. Con certgebouw. Zondag 1 Augustus. 11 uur. Kerkdienst in de Grote Kerk; 12 uur. Fotograferen (op 't Kalfje); -14.30 Openingszitting in het Krelagehuis; 16.45 Openingszitting Congres van Blinden Esperantisten. (Krelagehuis); 19.45 Opening Zomer Universiteit. Concertgebouw. 20.00 le Lezing Zomer Universiteit. Con certgebouw. 21.00 2e Lezing Zomer Universiteit Concertgebouw. Maandag 2 Augustus. 9 uur. le Algemene vergadering van de Universal Esperanto Asocio. 11.30 3e Lezing Zomer Universiteit. 14.00 Inleiding: Esperanto en de Unesco. 16.00 Lezing over Nederland. 16.30 4e Lezing Zomer Universiteit. Allen in het Concertgebouw. 20.00 Schouwburg. Ballet der Lage Landen. Declamatie. 20.00 Filmvoorstelling. Concertgebouw. Dinsdag 3 Augustus. 9 uur. Inleiding: Esperanto en de Unesco. 11.30 5e Lezing Zomer Uni versiteit. 16.00 Lezing over Rem brandt. 16.30 6e Lezing Zomer Uni versiteit. Allen in het Concertgebouw. 20.00 Schouwburg. 2e Voorstelling. 20.00 Filmvoorstelling. Concertgebouw. Woensdag 4 Augustus. 9 uur Literaire wedstrijd. 11 uur Lezing over de drooglegging Zuider zee. 14 uur Jeugd debat. 14 uur 7e Lezing Zomer Universiteit. 15 uur 8e Lezing' Zomer Universiteit. Allen in het Concertgebouw. 20 uur Schouw burg 3e voorstelling. 20 uur 'Filmvoor stelling. Concertgebouw. 21 uur Ont vangst ten Stadhuize voor genodig den. Donderdag 5 Augustus. Excursies. Vrijdag 6 Augustus. 9 uur 2e Algemene Vergadering van de U.E.A. 11 uur 9e Lezing Zomer Universiteit. 14 uur 10e Lezing Zomer Unive'rsiteit. Concertgebouw. 20 uur Internationaal Bal in het Krelage huis. Zaterdag 7 Augustus. 9 uur Sluitingszitting. De werkzittingen der vakgroepen zijn niet vermeld. Deze zijn ook da gelijks. Het wijkcomité Haarlem-Oost houdt hedenavond zitting op de volgende adressen: Hofmeijerstraat 12, Spaarn- oogstraat 40 en Vooruitgangstraat 19a van 7.308.30 uur. Vorige week Zaterdag hebben we het onze jeugdige lezers al ver teld: SJORS van de Rebellenclub en zijn zwarte vriendje SJIMMIE komen weer hun spannende avonturen vertonen in het Bloemendaalse Openluchttheater op Woensdag a.s. om half 3. PEDRO, de dief, zal er ook weer bij zijn, maar ge zult zien hoe het dappere tweetal Sjors en Sjimmie hem, als het er op aan komt, de baas zijn. Het wordt een heerlijke vacantiemiddag voor de kinderen van onze abonné's. Voor 50 cents kunnen zij een kaartje krijgen aan ons kantoor in de Smedestraat. Eigenlijk kosten de kaartjes 75 cents, maar wij geven een kwartje reductie. Men zal er echter vlug bij moeten zijn, want de kaartjes vliegen weg! Bij grote wedstrijden op het circuit te Zandvoort staat de Zandvoortse po litie voor grote moeilijkheden van het verkeer. Voor de wedstrijden van 25 Juli (gecombineerde motor- en sport wagenraces) zal de politie nu de as sistentie krijgen van een vliegtuig van de Rijkspolitie, een 2-persoons Piper Cub. Op een hoogte van 300 meter zal men dan de ontwikkeling van het ver keer kunnen gadeslaan en mogelijke verkeersopstoppingen op de aanvoer- wegen tijdig kunnen signaleren. Via een mobilofoon staat het vliegtuig in verbinding met de verkeerspolitie op de begane grond. Het betreft hier een proefneming, omdat men wil nagaan in hoeverre het vliegtuig kan worden ingeschakeld voor verkeersregeling bij evenementen met massaal bezoek. Morgenavond om 7.15 uur nemen de leerlingen en oud-leerlingen van Sanc- ta Maria afscheid van de zusters, die Haarlem gaan verlaten. Dit zal gebeu ren door de aanbieding van een feest avond in het Minervatheater te Heem stede. Voor de ouders der leerlingen zijn nog een aantal plaatsen beschikbaar. De toegangsbewijzen hiervoor kunnen afgehaald worden aan het lyceum op Vrijdagmorgen tussen 9 en 12 uur. Drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) stelt in een schrijven aan B. en W. van Haar lem vast, dat de gelukkige praktijk is gegroeid om bij de bouw van scho len een gedeelte van de bouwsom te besteden aan beeldende kunst. Bij woningcomplexen vindt dit voorbeeld echter weinig navolging en hij vraagt of het niet mogelijk is om de nodige stappen te ondernemen, dat bij derge lijke bouw zinvolle opdrachten kun nen worden versterkt aan schilders, beeldhouwers, glazeniers, edelsmeden en andere kunstenaars. Vrijdag 16 Juli Concertgebouw: Zomerconcert door N. Ph. O. 8 uur. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Quo Vadis", 14 jaar. Tijden 3.30 en 8 uur. PALACE: „Het meisje van kamer 17", 18 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De 5 Sullivans", a. 1. Tijden 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. CITY: „Zij, die zich verkopen". Strikt volw. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY's Middags 2.30 uur ,,'t Zal je niet gebeuren", a. 1., 8 uur: „Biechtgeheim", 18 jaar. MINERVA: Donderdag 8.15 uur: „Die Drei- groschen Oper", 18> jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur Zo van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huis van Looy: Eretentoon- stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 25 Juli). Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. DIVERSEN Haarlems Cultureel Centrum „De Vlees hal": Marionettentheater „Prins Poucet" van Feike Boschma. Voorstellingen om 2, 3.15 (voor kinderen) en 8 uur. Advertentie Een geweldig uitgebreid programma met vanzelfsprekend eenvoudige num mers voor de kleine muziekbeoefe naars, maar daarnevens ook menig omvangrijk, waardevol en uitstekend vertolkt werk. De openingsnummers door de zang klas brachten aldus de juiste echt-mu- zikale stemming in Brinkmann's Bilder- dijk-zaal aan. Men weet, dat de leid ster liefde voor de zang aankweekt, beschaafd laat zingen en muzikaal be grip bijbrengt. Dit reeds bij de aller kleinste vocalisten. Er werden frag menten uitgevoerd uit Gertrude van Vladeracken's mooie operette „Ko ningskeuze", die in het volgend seizoen voor het voetlicht zal worden gebracht. De zangklasse ging er zicht- en hoor baar geheel in op en de luisteraars eveneens. Het is goede, bevattelijke muziek en als nu de kleine en grote meisjes plus „onze Dirk" in mooie costuums tussen sprekende decors er bij gaan acteren, dan komt die sprook jes-operette zeker ten volle tot haar recht. Na vele min of meer succesvolle pianowerkjes door beginnelingen (wie weet daar nu eens een aangenamer klinkend woord voor?) en ietwat gevor derden, kwamen de meer ontwikkelde, gewoonlijk ook tevens van nature meer begaafde leerlingen aan de beurt. Van dezen memoreren wij hen, die door hun prestaties de sterren van dit waarlijk belangrijke jeugdconcert, zo wel door, als voor de jeugd (en ouders), waren. Merry Nonnekens, in het bezit van een omvangrijk, mooi donker getim- breerd altgeluid, nu al van groot vo lume, droeg een Italiaanse aria van Sarri en liederen van Brahms en Azensky muzikaal voor. Vooral het geestige lied van de Russische compo nist typeerde zij zeer goed. Een toe komstige Annie Woud?! Annie Sernée bezit een fijn getim- breerde, aangenaam klinkende sopraan- stem en bezit een natuurlijke aanleg voor het sierlijke Franse genre. Haar „Chansons" vielen dan ook bijzonder in de smaak van het auditorium. Van Ria Bonarius, mezzo-sopraan, vielen niet alleen haar mooie stemmid- delen, doch ook haar blijkbaar aange boren muzikaliteit op. „De Berceuse" van de Sévérac maakte diepe indruk en de samenzang met Christine Reus in de prachtige muziek uit Humper- dinck's „Hans und Gretel" werd ka rakteristiek voorgedragen. Tenslotte de lijfdeun van de „ge wone man", maar nu compleet; „Wals" van Khachaturian, door Jo Romein, eer vol vermeld, alleen al door haar uit houdingsvermogen op de niet bepaald nieuwe piano. Vanwege het late uur hebben wij het eerste deel van Beet hoven's 5de Symphonie niet gehoord. O. K. De collecte ten bate van het fonds voor Oud-Verpleegsters, welke tijdens het concert aan de samenwerkende Santpoortse koren op Donderdag 8 Juli gehouden werd, heeft een bedrag van 52.72 opgebracht. Het zilveren priesterfeest van pastoor K. Lautenschütz van de parochie van Jacobus de Meerdere in Haarlemmer- liede is gisteravond in het Verenigings gebouw in Spaarndam met een druk bezochte receptie besloten. Burgemees ter drs. J. Visser bevond zich o.m. onder de vele belangstellenden. Kapelaan Schoenmakers opende de bijeenkomst met een kort woord en overhandigde de verschillende geschenken aan de jubi laris. De afdeling van de L.T.B. opende de rij van feestgaven met een nieuwe klok. Het geschenk van de parochie bestond uit drie koorstoelen. De jubilaris ont ving daarnaast een zilveren doopschaal, uit de hand gedreven. De parochianen van Spaarndam boden nieuwe para menten aan, waarvan één een geschenk van de naaikrans in Haarlemmerliede, alsmede vier nieuwe toga's. De scho lieren van Haarlemmerliede zongen en declameerden o.l.v. de heer Antonissen. Burgemeester drs. Visser huldigde pastoor Lautenschütz als de werkzame priester. Namens kerk- en armbestuur bood de heer C. Nelis een Evangelarium aan. De jeugdige spelers van de Spaarn- wouder jongensclub gaven een uitbeel ding van het werk, dat pastoor Lauten schütz in de loop der tijden voor de pa rochie had gedaan. De sportclub bood een boekwerk aan, de voorzitter van de N.K.J.B. overhan digde een stel kristallen vazen. De heer C. Stapel van de Wijkraad Spaarndam, de heer Mientjer, voorzitter van het parochieel zangkoor en vele anderen voerden vervolgens het woord. Het zang koor offreerde een kist sigaren. Pastoor Lautenschütz dankte voor de vele goede gaven, die hij had mogen ontvangen en hij toonde zich erkentelijk voor de woorden van sympathie, die tot hem werden gericht. In het bijzonder legde hij de klemtoon op de prettige samenwerking met de dokter van Spaarndam. Van de gelegenheid tot feli citeren maakten velen gebruik. Er Is reeds veel geschreven over bloe mencorso en stadionspel 1954 en stellig nog meer gesproken. Desondanks heb ben slechts weinigen een idee, wat de 4e September te zien zal geven, noch omtrent het corso, noch over hetgeen in het Stadion gaat gebeuren. Men weet hoogstens, dat het spel dit jaar voor 't eerst met medewerking van de Aals- meerse bevolking wordt opgevoerd. Het corso zal een waarlijk glorieuze intocht maken in het Stadion. Naast een sym phonie van lijnen en kleuren in corso, van klank en beweging in spel, zal er nu ook een harmonie bereikt worden. Het Bloemencorso heeft zijn begin in Aalsmeer en wordt uitgevoerd door Aalsmeerders. De scheppers van het corso, de heren T. Noyons en C. Nauta, hebben het corso 1954 de titel gegeven: „Bloemenrhapsodie" Dit jaar is het eigenlijk anders ge gaan, zelfs met het motto. Het is nog nooit voorgekomen, dat de inhoud van corso en spel reeds vaststond, zonder dat een passende titel was gevonden. De idee, als motto te bezigen „Bloemen rhapsodie", werd dus geboren, toen het Advertentie bij de vakman-opticien Rijksstr.vveg 246B Feike Boschma en Ans Wierda zijn twee ondernemende kleinkunstenaars, die gedurende enkele weken in de Haarlemse Vleeshal met hun marionet tentheater „Prince Poucet" zullen op treden. Zowel voor de kinderen als voor volwassenen hebben zij een gevarieerd programma samengesteld, dat vanaf vandaag tot en met 27 Juli en vervol gens vanaf 10 Augustus tot en met 21 Augustus vertoond wordt. pagina's in verschillende kleuren zijn uitgevoerd. Het is niet le eerste keer, dat Feike Boschma in Haarlem optreedt. Vorig jaar immers kon men hem vinden, sa men met Don Vermeire in de kelder van het Stadhuis, waarin het spelen la ter door een raadsbesluit onmogelijk werd. Vandaar ook, dat Boschma deze keer zijn toevlucht heeft gezocht in het gebouw van Lieven de Key. Door in die ruimte te spelen, kwam Bosch ma direct voor het probleem der ac- coustiek te staan, waarvan de oplos sing hem alleen nog bekend is. Feike Boschma is ongeveer tien jaar geleden begonnen met zijn marionetten. Vroeger wijdde hij zich aan de poppen kast, nadat zijn eerste optreden met ma rionetten een grandioze mislukking was geworden. Nu na tien jaar is Bosch- Dit programma wordt geafficheerd in ma een man, die weet wat hu wil. Zijn een alleraardigst boekje, waarvan de I ideeën zijn niet geforceerd, maar fris en zuiver. Hij bezit de juiste maat zijn publiek aan te voelen, al geeft hij grif toe, dat hij er wel eens naast zit. Voorts zijn Feike Boschma en Ans Wierda mensen zonder pretenties, voor wie het spelen een plezier is. De levensvreug de, die zij bezitten, dragen zij met hun spel gaarne aan hun toehoorders en kijkers over. In de kleinkunst, waartoe men het ma rionettentheater mag rekenen, draagt het poppenspel de rode lantaarn. Nog ai te vaak wil het grote publiek het pop penspel beschouwen als alleen bestemd voor kinderen, die op een regenachtige Woensdagmiddag zoet moeten worden gehouden. Toch bevat het repertoire van Boschma, en van hem niet alleen, stukken, waarin het meer om de strek king dan om het verhaaltje gaat. Be grijpelijk is het echter, dat de belang stelling voor deze vorm van kunst nog niet groot is, hoewel een wending valt waar te nemen. In dit verband mag het wellicht verheugend zjjn, dat Haarlem de eerste stad in Nederland is, die in tensief bespeeld is. De voorstellingen voor kinderen vin den plaats des middags om 14 en 15.15 uur. De voorstelling des avonds begint Een moment uit het spel JDe wunk". om 20.15 uur. besluit was genomen de wagens ditmaal bekende Nederlandse liederen te doëli uitbeelden. Onze vaderlandse liederen schat biedt enorme rijkdommen en men heeft zich kunnen beperken tot het meest ingevoerde genre. De naam rhap- sodie, die betekent een Verzamelcompo- sitie van bestaande volksmelodieën, geeft wel zeer juist de bedoeling weer. Er zullen 27 wagens aan het corso deel nemen. De praalwagens worden thans gebouwd over de gehele lengte-as; het aanzicht loopt parallel met de straat en beide zijkanten worden dus precies ge lijk. Naast de voordelen van technische aard biedt deze methode ook gelegen heid tot grotere expressie, tot rijker bloemengebruik en tot beter acteren. De tractoren, die de praalwagens trek ken, zullen een showbord dragen met de titel van het liedje, dat de wagen uitbeeldt. Het blijkt, dat steeds meer landelijke firma's belang gaan stellen in dit jaarlijkse bloemenfeest. De cos tuums in dit corso zullen dit jaar wor den gehuurd in de stad Arnhem. De motto-wagen is een prachtig draai orgel, uitgebeeld door een groot orna ment met orgelpijpen en verdere ver sierselen, rijk opgesmukt met bloemen. „In naam van Oranje doe open de poort" stelt een groot kasteel voor met vele spitse torentjes. De attracties van deze wagen zijn de bloemenschietende kanon nen op de wallen. „In Holland staat een huis" toont een specifiek Hollandse wo ning. Het zou te ver voeren om alle wagens tot in details te bespreken, maar zeker is, dat het evenement overvloe dige bewondering zal oogsten door de overvloedige pracht, waarmee wordt te werk gegaan. Aalsmeer zal in het stadionspel het publiek laten zien wat het betekent. Het spel bestaat uit ,drie delen: proloog show en finale, waarin een kort histo risch overzicht van Aalsmeer is ver werkt. Door middel van het spel zal in zeer korte trekken worden uitgebeeld de ontwikkeling van de cultuur van 1850 af tot heden. De proloog bestaat uit vijf phasen. In het eerste deel is te zien, hoe de toenmalige bewoners van Aalsmeer een bestaan vonden in de veenderij, visserij, veeteelt en land bouw; de tweede phase toont de droog legging van het Haarlemmermeer en vestigt voorts de aandacht op de fruit teelt, die uitgeoefend werd in 1875. we derde deel brengt de bloemencultuur beeld en phase 4 toont de ontwikkeling van de bloemencultuur, met de. verbonden verandering van strut Het laatste deel van de Prol?°fmDe Aalsmeer uit als bloemencentru In het wandelbos Groenendaal te Heemstede waren hedenmorgen onge veer 350 schipperskinderen uit de in ternaten van Amsterdam, Rotterdam, Sneek en Zwolle bij elkaar gekomen om de heer G. de Jong Azn. uit Castri- cum, oud-directeur van het Onderwijs fonds voor de Binnenscheepvaart, te huldigen ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag. De jarige heeft zich altijd bijzonder voor dit onderwijs beijverd. Hij nam o.a. het initiatief voor het vormen van fondsen, waaruit later het schoolfonds voor onderwijs aan schip perskinderen is voortgekomen. De heer De Jong is hiervan vele jaren direc teur geweest. Tegen half 12 arriveerden de heer De Jong en zijn echtgenote In het wandel bos Groenendaal. Alvorens de heer J, Tabak, vice-voor- zitter van het fonds, het woord nam, werd eerst de nieuwe vlag gehesen. Spr. verklaarde, dat duizenden schip perskinderen aan de heer De Jong veel te danken hebben. De jubilaris werd namens alle kinderen een fraai tuin- ameublement aangeboden. De heer De Jong sprak een dankwoord. Daarna heeft nog het woord gevoerd ds. F. T. Emous uit Hilligersberg en hem een korte hulde gebracht. Daarna verenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner en vervolgens zullen de kinderen de middag heel genoeglijk in Groenen daal gaan doorbrengen. De huldiging ge schiedde in het verversingshuis. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra zal Vrijdag 16 Juli een werkbezoek brengen aan de provin cie Noord-Holland. In een bijeenkomst in het Provinciehuis met het college van Ged. Staten zullen de verschillende economische problemen van Noord-Hol- lana en de planologische aspecten hier van woiden besproken. Vervolgens zal de minister met de commissaris der Koningin en de leden van Ged. Staten een bezoek brengen aan het ontwikke lingsgebied Oostelijk West-Friesland en aan de Zaanstreek. In Oostelijk West-Friesland zal het gezelschap de lichtmastenfabriek te Hoorn bezoeken. In de Zaanstreek zal de minister een bespreking hebben met het algemeen bestuur van het Industrie schap, terwjjl in aansluiting daarop zul len wordn bezocht Bruijnzeel's Potloden- fabriek en de fabriek van de N.V. Mey- pro, beide in Zaandam, almede de Li- noleumfabriek te Krommenie. Voor de Haarlemse softballsters staat deze week een groots evenement op het programma. Het is de vereniging H.C.K. namelijk gelukt het Amerikaanse soft- ball-negental Maxwell naar Haarlem te krijgen. De Amerikaanse dames zullen Zaterdagavond om 19.30 uur een wed strijd spelen tegen het Nederlandse negental, waarna Zondagmiddag het eerste negental van H.C.K. tegen Max well in het veld zal komen. Beide wed strijden worden gespeeld op het H.C.K.- terreiri te Overveen (achter het Kenne- mer lyceum). Behalve dit evenement siaat er echter nog veel meer te gebeuren. Zondag a.s. wordt het traditionele jaarlijkse D.E.C.- tournooi te Amsterdam gehouden, waar aan door vele sterke negentallen uit Haarlem en omgeving wordt deelgeno- men. Waarschijnlijk ook een team van T.Y.B.B., hoewel wij daaromtrent nog geen zekerheid kregen. Indien dit echter zo is zullen de dames van T.Y.B.B. hier aan een prachtige training krijgen, aan gezien reeds zeer binnenkort de strijd voor een plaats in de tweede klasse zal aanvangen. Om precies te zijn zullen deze wed strijden worden gespeeld op Zondag 15 Augustus a.s. te Amsterdam. Behalve T.Y.B.B. zal ongetwijfeld ook het eerste team van het Beverwijkse Rooswijk thans een prachtige promotiekans krij- gen. De clubkampioenschappen van Neder land zullen eveneens op Zondag 15 Au gustus a.s. op hetzelfde terrein te Am sterdam worden gespeeld en het ziet er naar uit, dat ook dit jaar H.H.C. het dis trict Haarlem zal vertegenwoordigen. In dien het rood-witte H.H.C, deze week (Donderdagavond) de belangrijke uit wedstrijd tegen H.C.K .weet te winnen mogen de speelsters van Mien Beren donk zich wederom kampioen van Haar lem noemen. Hoog water: 3.04 u. en 15.32 u. Laag water: 11.05 u. en 23.32 u. Vrijdag 16 Juli Hoog water: 3.45 u. en 16.13 u. Laag water: 11.49 u. Maanstand: volle maan 1.29 u. Advertentie Oude Groenmarkt 16-1* ffl ^f\ Oude Groenmarkt 16-1* Haarlem-Tel. 11266 ck29< De zes-jarige Rinie Uitewaal uit de Van Keulenstraat beleefde Woensdag een hachelijk avontuur. Met zijn negen jarig broertje speelde hij omstreeks zes uur 's avonds aan de Zomervaart. In een onbewaakt ogenblik raakte hij te water. Zijn broertje zag het ongeval gebeuren en waarschuwde een juist passerende wielrijder, de 39-jarige M. Weyers, wonende aan het Zuiderbuiten- spaarne 2 rd. Deze bedacht zich niet lang en sprong de drenkeling na, die intussen op ongeveer 2 meter van de wallekant onder water verdwenen was, De wielrijder wist het jongetje op de kant te krijgen, dat eerst nog wat ver suft was, maar spoedig ongedeerd huis waarts kon keren. De 3Vt-jarige Theo van der Horst uit de Jephtastraat is Woensdagavond half 9 uit het raam van de bovenverdieping op straat gevallen en ernstig gewond. Hij was uit zijn bed gestapt en had het raam, dat gesloten was, geopend. Plot seling verloor hij zijn evenwicht en viel van vier meter hoogte omlaag. Met een zware hersenschudding en waar schijnlijk een schedelbasisfractuur werd bij opgenomen in het ziekenhuis St. Johannes de Deo. Gisteravond omstreeks zes uur stak de 44-jarige voetgangster W. W. van V. uit Rotterdam de Gierstraat over en lette daarbij vermoedelijk met voldoen de op het verkeer. Zij liep tegen een juist passerende motorrijder op en viel op het wegdek. Met een zware hersen schudding werd het slachtoffer overf gebracht naar het Grote Gasthuis. D® motorrijder werd gewond. In een huis aan de Zaanenstraat brak Woensdag een begin van brand uit, dat echter door de bewoonster kon worden geblust, zodat de brandweer met op heeft hoeven treden. De kinderen van de hoofdbewoner hadden een branden de lucifer geworpen onder de vloer van een slaapkamer waar zich een hoeveel heid papier bevond. Het papier vatte vlam. doch voordat enige schade werd asftg'êHcfir,~"Wlst"'ft)«r het vtra?'» dó- ven. Dinsdagmiddag half 2 is de bestuur der van een lichtgroene volkswagen te vlug naar rechts uitgeweken, na een bromfietser in de Grote Houtstraat ge passeerd te hebben. De bromfietser moest daardoor krachtig remmen en kwam in aanraking met de tienjarige G. Hogendijk, die kwam te vaiien en een hersenschudding opliep. De jongen is opgenomen in het Grote Gasthuis. De politie verzoekt nu deze bestuurder van de volkswagen zich te melden en zij roept eveneens getuigen op van dit ongeval. Advertentie Pracht RESTANTEN tegen ONGEKFND LAGE PRIJZEN! Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Te'- 11657 UITLENING. Bibliotheek voor volwassenen. Hoofdbibliotheek Filiaal Haarlem Noord Filiaal Haarlem Oost Filiaal Spaarndam Muziekbibliotheek Club- en buurthuizen Tehuis voor ouden van dagen Jeugdbibliotheken. Schouwtjeslaan Haarlem Noord Haarlem Oost Filiaal Spaardam Club- en buurthuizen 11575 4667 182 1043 53 138 17863 3369 1789 165 49 Totaal 23235 Hoofdbibliotheek Krantenzaal 2883 Hoofdbibliotheek Leeszaal 1499 Filiaal Haarlem Noord 549 Filiaal Haarlem Oost Jeugdbibliotheek Schouwtjeslaan 317 Jeugdbibliotheek Haarlem Oost Totaal 5248 (Van onze verslaggever) Ruim anderhalf jaar lang had de Am sterdamse koffiehuishouder, die Woens dag voor de Amsterdamse politie rechter verscheen de speelautomaat in huis gehad. Het apparaat een zg. fruit automaat, dat veel weg had van een ouderwets kasregister, had zich al die tijd in de goklustige belangstelling der cafébezoekers mogen verheugen. Woens dag stond hetvoor de laatste maal in het middelpunt der belangstelling. de politierechter veroordeelde de koffiehuishouder alsmede de speelauto maatexpert, die het duivelse instrument geplaatst had, tot zestig gulden boete met bevel tot verbeurdverklaring en vernietiging van de automaat. Dg dienstdoende wachtmeester stelde het gevaarlijke speelgoed voiij eng vlak voor de groene tafel °P en de politierechter liet zich de wetking er van haarfijn uitleggen. Nu, aat lukte de koffiehuisman maar "a/ wfnt hij was ook niet zo technisch onderlegd Maar het kwam er op neer aat je een dubbeltje erin moest doen, en dan kwam er werking in t mysterieuze in gewand. Als je gelukkig was dan kwam er een aantal dubbeltjes uit rollen Maar meestal waarschijnlijk was ie niet zo gelukkig en behield het toestel zonder meer de buit, dacht de politie rechter. Wist U niet dat het niet mocht?" vroes hij d6 veidachte. Nee edelachtbare," getuigde deze in roerende onschuld. Maar waarom stond de automaat dan in de W.C. opgesteld? Soms om er een aangenaam luchtje aan te ge ven?" informeerde de rechter verder. „Nee, edelachtbare," getuigde deze hij" had verondersteld dat het in de caféruimte niet mocht, en zodoende had men de bestekamer (het W.C.- kamertje, zoals de man het uitdruk te) uitverkoren. „Fruit in de W.C., een vreemde combinatie" vond de rechter. En als er nu iemand van de sanitaire installatie gebruik wilde maken?" wilde hij verder weten. Nu, dan moesten de g°kkers het casino ontruimen. De officier van justitie achtte de kof fiehuisbaas en de automaatexpert, die de opbrengst onder elkaar verdeelden, even schuldig en vorderde tegen ieder twee maanden voorwaardelijk plu3 f 150 boete. De politierechter maakte er tenslotte f van. En de baas van de speelbank gaf hem zijnerzijds de „heili ge verzekering, dat U mij hier noon mee** zult zien Onlangs nam de economische recher che de boekhouding van een Hillegom? oloembollenexportbedrijf, de N.V. de O. en Co., in beslag. Een der directeu ren, de heer de G„ wordt verdacht van knoeierijen met Scandinavische, Duitse en Italiaanse deviezen. Inmiddels heeft een voorlopig onderzoek uitgewezen, dat het hier een uitgebreide deviezen- overtreding betreft, waarvan de om vang nog niet is vast te stellen. Men neemt aan, dat eerst over enkele we ken het totaal bedrag bekend zal zijn- De onregelmatigheden zijn gepleegd over een periode van vijf tot zes jaar. Intussen is de heer H., mede-direc teur van de zaak, van zijn reis uit Duitsland teruggekeerd. Over enkele dagen wordt de heer de G., die zich vermoedelijk in Scandinavië bevind' terug verwacht. Zoals bekend hebben aanwij*'"?01} van een personeelslid geleid nel ingrijpen der recherche. 13/7 14/7 1 na. cu lulu .upper Bethlehem Steel üirysiei CorP lerm Ele.''i'C ïenerai Motors Kennecott c o p pr„ domgonierv War North American co Hhoio Corp 31%' epublic rueei 'hell Union UJJ ,,t rern fiihc ut hern Railway i f> WH tei s Steel 391 j 71% 62% 45% 79% 84% 66% 24% 59% 45% 43% 58% 18% 511'- 39% 71% 63 45 79% 84(4 66% 24% 31% 59% 45% 44 59 18% 51% 51';'. <-> Stemming: prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2