gebrek aan waakzaamheid /ugcii is ontslagen van rechtsvervolging Nederlandse kernreactor op practijk afgestemd Bossche Hof: Minister heeft bevoegdheid overschreden Ontstemming in V.E.K.-bestuur Wij zijn echter nog lang niet aan het productiestadium toe Beschuldigd van prijsopdrijving Wrijf Kou en Pijn DONDERDAG 15 JULI 1954 PAGINA 5 Beroepsvoetbal vereniging „Bergen op Zoom Missionarissen van Mill Hill Wijziging in het Davis Cup reglement Dodelijke aanrijding weg met DAMPO Naar wij vernemen heef» groot deel van het bestuur der V.E.K. (Ver eniging van Eerste Klassers) het voor nemen op de vergadering, welke de V.E.K. Zondag a.s. in hotel „Esplanade" te Utrecht houdt, als bestuurslid te be danken. Het bestuur is van mening, dat de groep eerste klassers, die een zelfstan dige actie hebben gevoerd om verrui ming van de amateur-bepalingen te ver krijgen, van de formele organisatorisch voorgeschreven weg zjjn afgeweken, waardoor het hestuur van de V.E.K. zijn prestige ondermijnd acht. Op de agenda van Zondag 18 Juli staat als belangrijkste punt: bespreking nieuwe toestand. De beroepsvoetbalclub Bergen op Zoom heeft bekend gemaakt in Augus tus een begin te zullen maken met de training. De BVC Bergen op Zoom omvat het rayon Bergen op Zoom, Roosendaal, Steenbergen, Tholen, Zuid-Beveland en Putte. Zo klein kan het plaatsje niet zijn waar de Tour de France-karavaan cv zijn i ml de vlucht door het Franse land passeert, of er zijn altijd wel mensen, die uitlopen, om de renners te begroeten. Overal staan wieler-enthousiastelin- pen langs de wegen om de reuzen van de weg op hun flitsende fietstocht toe te juichen of op een warm applaus te onthalen, zoals op bovenstaande plaat. Na de plechtigheid van de priester wijding heeft de algemene overste van de St. Josephconcregatie van Mill Hill dr. T. Mc. Laughlin, de volgende be noemingen bekend: Missies: Kuching: frs. T. Sheridan M. A. en G. Jansen, Hillegom. Nw. Zeel. fr. D. Horrigan. Rawalpindi: frs. R. v. Eijndhoven, Bergen op Zoom en I. v. Goozen, Apeldoorn. Kampala: frs. G. Heins, Utrecht, J. Rainer en A. Schoo- ne, Lisse. Basankusu: frs. W. Beentjes D. C. L„ Castricum en C. d. Lange, Alkmaar. Philippijnen: frs. J. Dela- ney, W. Parschalk en H. Timmermans, Ittervoort. Buea: frs. L. Flinn, M. Koopmans, Harlingen, C. Oprins, Fy- naart brs. Engelbert Sinkeldam, Zaandam. Denis Bakkum, Uitgeest en Baptist Trimbach, Apeldoorn. Jessel- ton: frs. M. Henselmans, Obdam en F. Jud. Nellore: frs. B. Sullivan en A. Winstanley. Kisumu: frs. A. Bots, Val- kenswaard, P. Connolly en H. v. d. Laan, Wormerveer. Malakal: fr. L. Versluys, Amsterdam. Tororo: frs. J. Vaneman, Zoeterwoude, J. O'Brien B. A. en M. v. d. Hulst, Schermer. Falk land eilanden: Fr. C. Landman, Hengelo. Hengelo. Colleges en huizen: Mill Hill: Broe der Erasmus Kofier. Freshfield: Fa ther W. Adamson. Roosendaal: father A. Foreman. Geest. dir. Brixen: father A. Nagler. Tilburg: fathers F. Körner, Roermond, M. Kaanders, Eindhoven, Th. v. Dijk. procurator, Waalre en F. Hoefnagels, Haaren. Absam: father F. Sint. Hoorn: father G. Willems, De venter. Burn Hall: fathers N. Prior, di recteur, en F. Mc. Grath, M. A. Haelen: broeder Leo Kaanders, Voorburg. Freshford: fathers D. Twoomey, direc teur, A. Galvin, M. A., B. Hayes, B. A. en P. Neville. Lochwinnoch: fathers Th. Feldbrugge, Nijmegen, P. Logue en Broeder Norbert Heesterbeek, Heemskerk. Herbert House: father F. Woodman, procurator Oosterbeek: fathers J. Leffers, procurator, Gronin gen en A. v. d. Eeden, Breda. Glas gow: fathers J. Rogan, directeur, en P. Downy, hoofdprocurator. Albany: father S. Deegan. St. Louis: father P. I Heymans, Weert. Los Angeles: fathers IH. Moran, J. Courtney B. A., J. Gal- I in en broeder Bernadinus Verhaak, I Amsterdam. Hogere studies: Rome: fathers N. Hanrahan en B. Welling, Doesburg. Cambridge: father J. Reusen. Breeden- broek. Liverpool: father Th. Koop manschap, Naarden. Durham: Fathers J. Burton en M. Sweeney. Londen: fa thers C. Meraner, B. Sc.. en H. Pall- huber, B. A. Haelen: fathers S. v. d. Meer, Den Helder en A. Kurstjens, Te- gelen, algemeen studieprefect: father P. Grimbergen, B. A., IJmuiden. Via de K.R.O., Hilversum II, geeft •Jan Cottaar Vrijdagmiddag tussen vier en vijf uur een reportage van de finish van de negende etap pe te Bordeaux. Deze uitzending zal om zes uur worden herhaald. De dagelijkse nabeschouwing volgt om tien minuten voor half negen. (Van onze parlementaire redacteur) De waarde van de bouw van een eigen kernreactor voor Nederland is tweeërlei: wij kunnen in de toekomst mogelijk sterk profiteren van de ener gievoorziening, die met een dergelijke atoomzuil is op te wekken en Neder landse geleerden zullen er hun vorming op het gebied der kernphysica bij kunnen opdoen, aldus minister Cals in zijn antwoord op wat de Kamer ter zake had opgemerkt. Hij was het volmaakt eens met de beschouwing van de heer Ankersmit (V.V.D.), die erop had gewezen, dat Nederland thans, wat de energievoorziening betreft, voor 40 pet. afhankelijk is van het buiten land en dat het dus zaak is op dit punt zeer waakzaam te zijn en alle kansen met twee handen aan te grijpen. De kosten een eerste tranche van 8!4 millioen; in totaal f 14 millioen, als het bedrijfsleven voor de helft deelneemt zijn volgens de minister niet van dien aard, dat Nederland zich kan ver oorloven door misplaatste zuinigheid deze kansen niet waar te nemen. De Internationale Lawntennis Federa tie, die onlangs te Parijs is bijeen ge weest, heeft een wijziging in de regle menten aangebracht, waardoor het voortaan zal zijn toegestaan Davis-Cup- wedstrijden op cement- of asphaltbanen te spelen, op die voorwaarde, dat beide partijen er mee accoord gaan. door JAN COTTAAR RONDE VAN FRANKRIJK 9° ETAPP E,6 jul, 1954 .Provincie kregen van het bedrijfsleven, dat dit laatste voer vijftig procent zal deelne men in de kosten, (dus voor 14 millioen in totaal.) Reeds is voor 5.4 millioen deze toezegging in principe verkregen. Bekend is dat nog aanzienlijke bedra gen hieraan zullen worden toegevoegd. Van de organisatie kon de minister nog slechts een vaag beeld geven. Alles hangt af van de ontwikkeling der werk zaamheden in het reactorcentrum. Er zal zeker een nieuwe zelfstandige or ganisatie komen en de overheid zal in het project sterke zeggenschap moeten hebben. Het bestuur der nieuwe stich ting zal door de Kroon worden be noemd, zij het op aanduiding van be staande instellingen. De Kamer hoort er nog nader van Wat de vorming van geleerden be treft, Nederland heeft op het gebied van natuurwetenschappen een naam te verliezen. Om twee redenen dus was de minister verheugd over de vrijwel algemene instemming van de Kamer met deze plannen. Alleen de commu nisten hebben van wantrouwen bijk gegeven, maar zij kregen de wind van voren. „U bestrijdt alles met spoken uit uw eigen fantasie", zei de minis ter vinnig tot de heer Haken, die het over de „ach^i-gronden" van dit we tenschappelijk 'project had gehad. Hij zag die achtergronden daar waar de Kamer had aangetoond, dat wij bijzon der actief moeten samenwerken: n.l. in de internationale wetenschappelijke relaties van Nederland op dit gebied, die in de knooppunten Kjeller en Genè- ve samenkomen „Het zou verleidelijk zijn eens de achtergronden van de an dere zijde van het IJzeren Gordijn naar voren te brengen", zei de minister. I De Kamer had gewezen op het be- j treurenswaardig feit, dat Nederlandse geleerden de Jaatste tijd in toenemen- de mate naar het buitenland worden I weggezogen. „Juist daarin zie ik een I van de voornaamste redenen voor hel wetsontwerp", aldus de minister. Deze geleerden zullen nu immers niet meer naar Kjeller en Genève hoeven te gaan om zich te bekwamen. Het karakter van de kernreactor fn Noorwegen is meer van wetenschappe lijke aard, bjj de Nederlandse plannen ligt het zwaartepunt op de tepassing van de verkregen kennis. Maar tussen het eerste stadium waarin wij ons thans bevinden en dat nog geheel op onder zoek berust en dat waarin de produc tie mogelijk zal zijn, ligt nog een lange weg, aldus de minister. Ais de reactor er komt hopen wjj spoedig tot proef- productie te kunnen overgaan. Het zuiver wetenschappelijk onderzoek is dc eerste phase. Daarna volgen het toe gepast wetenschappelijk onderzoek en de verdere ontwikkeling. De reactor werkt met natuurlijk ura nium maar zij zal niet het „honderd procent verrijkt (splijtbaar materiaal" gebruiken dat voor oorlogsdoeleinden zou kunnen dienen. Hoogstens „zwak verrijkt" uranium. Met de experts van de volksgezondheid zal op korte ter mijn worden bekeken wat kan worden gedaan om de gevaren te voorkomen die aan het experimenteren met deze stoffen verbonden zijn. De minister heeft de Kamer nog eens duidelijk laten weten, dat van de mach tiging in het wetsontwerp verleend geen gebruik zal worden .gemaakt, in dien niet eerst toezeggingen zijn ver- ANGCAS "O' *5les ponts oc ce 'AC Ty» Puy Notr* Dom* Thouars Onder deze omstandigheden zal de heer Goddet, het dolce far niente welke de Nederlandse matado- ren zich tussen Caen en St. Brieuc en daarna tussen St. Brieuc en Brest per mitteerden, moeilijk kunnen waarderen. Hij zal weinig gevoel kunnen hebben op dit ogenblik voor ons beproefde va derlandse gezegde dat het „niet elke dag kermis" kan zijn, want vooral tus sen St. Brieuc en Brest in een tamelijk korte, maar overigens zware étappe op een zeer geaccidenteerd terrein, heb ben de Nederlanders hün reputatie geen eer aangedaan. Ze zijn niet energiek ge noeg geweest en strategisch hebben ze onder ons gezegd, een complete mis slag begaan. Het was al een beetje griezelig dat bü de eerste demarrages I geen enkele Nederlandse matador zich liet zien en men het verdedigen van trfhtnoy^ SAIMT- M Al XENT1 Sevres Me/ft \RAVtrAllL£AING\ Chorcnte Motho ^■Coffnocl Chorcnte •223K» Maritime/* iARCHIAC -OOo/gnfëf »27Skm -.AVION AC Anctr'i cf* Crnóroc RONDE VAN FRANKRIJK Q° ETAPPE 15 JU Li .Provincie Achtst9 floppy 190km Vonnts m Angtr 15 Juli 1954 De 33-jarige Haagse motorrijder J. J. van T. is tengevolge van een verkeers ongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij werd aangereden door een auto die geen voorrang verleende. VANNES (Bk THEI» LA TRINITE Vmuzillac VERN Iroin Nort- sur- freighi Erdr Rioi/H .LA MEM- WBROLLE Het zou overigens binnen afzien- bare tijd wel eens kunnen ge beuren, dat de Tour de France 1954 een andere attractie wordt ont nomen. De attractie namelijk van de spanning. Zoals de Zwitsers op dit ogen blik de wedstrijd controleren en domi neren, ziet het er naar uit dat hun ploeg, welke vandaag al de eerste Condf Pont-ChbtfOu ANGERS RAF! TAILLCRING Het gerechtshof te 's-Hertogcnbosch heeft arrest gewezen in een strafzaak tegen de Tilburgse oogarts K. Het hof heeft in appèl de arts van rechtsver volging ontslagen. Hem werd prijsop drijving ingevolge de Hamsterwet ten laste gelegd. Op 28 Januari van dit Advertentie Succesvolle slofaanval VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA7 00 nieuws, 7.13 «ram.. 8.00 nieuws, 8.18 or gel, 8.45 huisvrouw. 9.00 gym., 9.10 gram., 9.40 kleuters. VPRO: 10.00 caus 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram.. 10.55 radiofeuilleton, 11.15 orgel. 11.45 gram. AVRO: 12.00 amus.muz., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 amus.muz., 14.00 kookpraatje, 14.20 lichte muz., 14.50 voordr. m. muz„ 15.10 LIvrogne corrigé, opera. VARA: 16.00 orgel, 16.30 kinderen. 17.00 lichte muz 17.20 muz. caus.. 18.00 nieuws, 18.15 gram., 19.00 caus.. 19.15 gemengd koor. VPRO: 19.30 op bezoek bij anderen. 20.00 nieuws, 20.05 klankbeeld, 20.30 caus., 20.40 caus. VARA: 21.00 De heer en me vrouw Grenzeloos en Marjan ontdekken Europa, 22.00 buitenl. overz., 22.15 gram. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram.. 7.15 gym., 7.30 gram.. 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws. 8.15 gram.. 9.00 huisvrouw, 10.00 gram., 10.10 lichte muz., 10.30 gram., 11.00 zieken. 11.40 klein koor, 12.00 Angelus. 12.03 gram., 12.33 salonork. en solist, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 tenor en orgel. 13.45 vrouw, 14.00 gram.. 14.15 amus.ork., 14.45 Utrechts Sted. Ork., 15.30 bariton en piano, 16.00 zieken. 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.40 kamerork 18.00 Tour de France. 18.10 amus.muz 18.40 vragenbenntw., 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 regeringsuitz., 19.30 verz- progr. militairen. 20.20 Tour de France. 20.30 Brabants halluur. 21.00 Holland- Festival: Die Zauberflöte, opera, 22.15 est Tln-v, V. iiu.uv.oo. Oost lleïj;0 116.42.14. 5. Frankrijk FrancPetltra^' 6' Frankrijk Noord West 116.48.04. 7. Ile de Franlre--?"5602 8- Frankrijk Zuid f^ankruk 9 o11-701 ofl in ,7 Spanje 117.01.26. 10 )5\ Oost 117.07.13. 11. ostenrijk 117.18.30. ®|iklassement

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5