DONDERDAGAVOND: hevige spanning in Tweede Kamer OUD leidt sterke accoord met de oppositie West tegen Bij komende stemming meerderheid van twee derden niet verzekerd Ramp als oppositie haar krijgt" ■gpïÉÈ Djakarta teleurgesteld Ex-pleegmoeder van Anneke Beekman voor de rechtbank DIJK bij WENEN doorgebroken Tsjechoslowakije en Hongarije op het ergste voorbereid Liefde brengt schip in gevaar zin ORR „Nieuw-Guinea niet goedschiks terugdan kwaadschiks Storm maakt einde aan hittegolf in VS. ïot hoofd en hart SS Prinses Margaret terug in Londen Smokkel van gouden dollars weer PROF. ROMME: S, ZAAK BETTY MELJADO »j "«SS J VRIJDAG 16 JULI 1954 78sfe JAARCANC No. 25641 r Ned—Indon. Uniebesprekingen: Meer dan 100 slachtoffers Bromfietser gedood en ander ernstig gewond Belofte maakt schuld Ned. maatschappij legt T urkse vliegvelden aan Van overal stroomt hulp toe In Franse Alpen Verkenners en studenten bouwen Vredeskapel IBliSiS - - I 4 V A m I :3 N:: Scheepsjongen voor komt brokken Alle Prinsessen zijn overgegaan Critiek op de regering 3 Nederlanders en 5 Javanen gegrepen E wonen gabard. mantels 69.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIENIItlARIEF 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 **UII||||||||||||||||||i||||i||||||||||||lllilllilll||l,|II (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer de Tweede Kamer vandaag voor het laatst bijeenkomt om haar Parlementaire jaar te beëindigen, moet zij nog een belangrijke en moeilijke beslissing nemen. Na een dag die gevuld was met veler twijfel aan de grondwettigheid van het statuut voor het nieuwe Koninkrijk, zal de rege ring moeten trachten de bezwaren van dé Kamer te weerleggen en ee meerderheid van twee derden van de aanwezige leden voor aanvaarding va het statuut te vinden. Dit is nodig omdat het statuut afwijkt van de «r - wet. Deze stemming zal ongetwijfeld spannend zijn. Tegen de verwachting is plotseling een sterke oppositie tegen het statuut ontstaan, waarvan maal de heer Oud de leiding nam. Hij nam de zaak zeer ernstig op en v dat de beraadslagingen beter geschorst kunnen worden, omdat bij aanva - ■weg van wt te.kil die de regering aan de Kamer heeft voorgelegd, lang zal kunnen wor<iUUt- op verstrekkende wijze in het Nederlandse staatsbestel worden ingegrepen. Het moge theoretisch zijn, aldus Pr°^ Oud, maar men zou wijzigingen, waar voor onze grondwet een meerderheiu va twee darden van de Kamer vereist, aan met een eenvoudige meerderheid kun nen invoeren. Men zou bijvoorbeeld de voorzitters van de gemeenteraden, die thans door de Kroon worden aangewe- voortaan door de raad zelf kun- lan„„'aten benoemen. Zelfs zou men liiker ?^?e weS °P een veel gemakke- van on^v dan de Grondwet toelaat, nen makp^°nj?krïk een Republiek kun de West -J?" de bedoeling dat met zodanige whz?^ir,°nderhandeld ever een de grondwStL?HL.s Yan het statuut, dat dwijnen en dat <la©eZWiaren eruit ver" de regering hem niet bevredigt. ^e'hid uit deze hoek kwam vrij en bracht de nodige span- Êëif rond het Binnenhof, roep dte te*afen van de Wereldom- 'nZLl dë w»sï°n,ï om het debat di rect naar d© West over te seinen, werd OUD nog voordat de vergadering begon naar huis gestuurd. Men was kennelijk be- ducht voor een verkeerd psychologisch effect. Op het postkantoortje in het Kamer gebouw kwam het ene telegram na het andere binnen om afwezige Kamerle den op te trommelen en in de vergader zaal zelf was de regeringstafel bezet met vele excellenties. De minister-pre sident dr. Drees, de vice-minister-presi- dent prof. Beel, de minister van Over zeese Rijksdelen prof. Kernkamp, de mi nister van Buitenlandse Zaken mr Beyen en later nog de ministers van Thiel (Maatschappelijk Werk) en Zijl stra (Economische Zaken) waren aan wezig. Dit duidde erop, dat er belang rijke zaken op het spel stonden, waar tegenover de regering zich terdege zal laten gelden. Uit het debat is niet gebleken dat de aanvaarding met een meerderheid van twee derden verzekerd zou zijn. De P.v.d.A. en de K.V.P. zullen wel voorstemmen. Zij vertegenwoordigen nominaal 60 stemmen. Er zijn echter enkele leden afwezig en het is niet uit gesloten dat ook onder deze fracties nog leden zijn die hun verantwoorde lijkheid anders zullen voelen. Het res tant van de benodigde stemmen zou dan uit de C.H.U. moeten komen, die negen leden telt. Maar, al heeft de heer Tilanus zich vóór het wetsontwerp ver klaard, het is niet zeker dat hij al zijn mensen meekrijgt. Dr J. Schouten heeft reeds op de laatste vergadering van de delegaties die over het statuut hebben onderhan deld tot zijn grote spijt moeten beken nen dat hij niet voor de aanvaarding zou kunnen zijn. De communisten zijn fel tegen vanwege het koloniale spook aat zij nog altijd in de regeling met de West zien, terwijl ook de Staatkundig Gereformeerden en de Kath. Natio nale Partij aan de kant van de opposi tie staan. Naar gelang het debat gisteren ver liep werd de stemming spannender. Be halve prof. Oud spraken ook de frac tieleiders prof. Romme, dr Schouten, de heer Burger en de heren Tilanus en Zandt. Prof. Kernkamp heeft om half twaalf de voorzitter verzocht om eerst vandaag te antwoorden. De regering zal vermoedelijk de gedachte verder uitwerken die reeds in de gewisselde stukken te vinden is, dat de wijziging van het statuut en middels het statuut van de Grondwet practisch geen ge vaar kan inhouden, omdat er andere speciale waarborgen in zijn gelegd. Het gaat dan ook niet meer om goedkeuring door een enkel parlement het Neder landse de drie parlementen in de verschillende Rijksdelen zullen het over deze kwestie eens moeten zijn. (Vervolg op pag. 9) Een plotseling opstekende storm, die gepaard ging met hevige regen- en onweersbuien, heeft gisteren een einde gemaakt aan de hittegolf, die een aan tal Amerikaanse staten de afgelopen dagen geteisterd heeft. In totaal zijn 105 personen als gevolg van de hitte en de storm om het leven gekomen. Hierbij zijn niet inbegrepen degenen, die bij het zwemmen om het leven kwamen. In St Louis in de staat Missouri steeg het kwik tot 45 graden Celsius. Daar alleen vielen tien slachtoffers, terwijl meer dan 100 personen in het zieken huis moesten worden opgenomen. In Missouri kwamen 24 mensen om het leven, in Kansas 12, Oklahoma 11 en in Illinois 3. Wind en onweer hebben voor millioenen dollars schade aange richt. (Reuter-UP) (Van onze correspondent) Woensdagavond reden op de hoofd weg tussen Nijmegen en 's Hertogen bosch vier Waalwijkers per brom fiets in de richting 's Hertogenbosch. In een bocht werden de twee ach terste bromfietsers door een slippen de volkswagen gegrepen, waarbij zij ernstige verwondingen opliepen. De heer M. van Steen overleed korte tijd na aankomst in het ziekenhuis te Oss. De overledene is 31 jaar oud en was gehuwd. Het tweede slacht offer mej. van Bokhoven werd even eens naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand was gisteravond naar omstandigheden bevredigend. (Van onze verslaggever) Voor de Amsterdamse rechtbank wordt vandaag de zaak tegen me vrouw G. M. Langedijk-van Moorst, de vroegere pleegmoeder van Anneke Beekman, met betrekking tot haar be weerd aandeel in de verdwijning van Betty Meljado in Mei 1948, behandeld. Nadat reeds geruime tijd ruchtbaar heid ontstaan was om mevrouw Lan- gedijk inzake de verdwijning van Anneke Beekman (die nog steeds on vindbaar gebleven is), werd zij op 22 Maart jl. te Hilversum gearresteerd op last van de Amsterdamse officier van justitie, mr. F. Hollander, omdat de laatste over aanwijzingen beschik te dat zij mede de hand zou hebben gehad in de verdwijning van Betty Meljado. Rechercheurs van de rijks politie vonden Betty op 13 Maart van dit jaar terug in een Belgisch inter naat. De rechbank, die gepresideerd wordt door mr. R. P. Cleveringa, heeft voor deze zaak een gehele dag uitgetrokken. Een en twintig getuigen, onder wie ook Betty IVÏeljado, en haar vroegere pleegmoeder mej. M. van Hoogdalem uit Heerlen, staan op de getuigenlijst. In de dagvaarding wordt me vrouw' Van Moorst allereerst ten laste gelegd, dat zij, alleen of samen met mej. Van hoogdalem, op 5 Mei 1948 (bij het uitgaan van de school) het kind in Den Haag met een auto heeft meegenomen en aldus onttrokken heeft aan het wettig over het meisje gesteld gezag (de stichting Oorlogs pleegkinderen). Het kind zou. aldus de dagvaarding, naar een zuster van mevr. Langedijk, mevr. Dubelaar-van Moorst te Haarlem zijn overgebracht, vanwaar zijn onder valse naam Bet ty van Laar op een meisjespensionaat te Bussum geplaatst zou zijn. Ver volgens heeft mevr. Langedijk, aldus de dagvaarding, het kind in Juni van hetzelfde jaar samen met de han delsvertegenwoordiger B. per auto naar een meisjesinternaat te Valmeer in België gebracht. Subsidair is daarom ten laste gelegd medeplich tigheid aan de ontvoering „door het verschaffen van het adres en het voorbereiden van de ontvoering"; daarnaast ook „het verbergen van een aan het wettig gezag onttrokken kind". Gisteren is ongeveer 40 km. ten Oosten van Wenen een dijk langs de Donau doorgebroken, waardoor opnieuw drie dorpen dreigen overstroomd te wor den. In het dorpje Hainburg is daar de noodtoestand afgekondigd. Het wa ter in Tsjechoslowakije en Hongarije begint nu sterk te stijgen, zodat men het ergste daar na vreest. Meer naar het Westen, in Oost- en West-Duitsland en in Oostenrijk beschouwt men het gevaar nu wel als bezworen, hoewel zich nog altijd dijkdoorbraken kunnen voordoen, zoals gisteren gebleken is. In tussen komt van alle kanten hulp. Het internationale Rode Kruis heeft en de Katholieke Caritas verleent, Radio-Oeganda is er mee opge houden weerberichten uit te zen den, omdat de inheemse luisteraars ze als beloftes beschouwden in plaats van voorspellingen. Als het weerbericht luidde: „regen", en er kwam geen regen, dan werd daar door in inheemse ogen het begelei dende officiële en regeringsnieuws in de uitzending meteen ook tot leugens gebrandmerkt, aldus be stuursambtenaren van de Engelse kolonie. (UP) ^eer Sidik Djojosukarto, de al ee Voorzitter van de PNI, heeft in en gesprek met journalisten in Dja karta verklaard ontevreden te zijn over het verloop van de Uniebesprekingen, "ij zei, dat deze besprekingen niet vlot Verlopen, omdat er te veel informeel •verleg wordt gepleegd. De voorzitter van de sectie Buiten landse Zaken van het Indonesische par lement, de heer Rondonuwu, zei het ten zeerste te betreuren, dat de kwes tie Nieuw-Guinea niet op de agenda is opgenomen. Hij zei het Nederlandse standpunt in deze niet te kunnen begrij pen. De kwestie is reeds lang een ge schilpunt waarom de gelegenheid haar °P ministerieel niveau te bespreken hiet aangegrepen? aldus Rondonuwu. Hot hoofd van het bureau voor Irian, Hiapari betreurde het eveneens dat van |®uw-GeutaeT1StsVaeen kwSSe Ui?jÜ zei: „Krfjgen wij Nieuw-Guinea met goedschiks terug, dan moet a Nedët}SC,ëks' doch zowel in 't belang ederland als van Indonesië wensen w« L<?chthTUrkSe •^v-ntnaven- *oad autoriteiten en de en wegenbouwcompagnie and Airforce Construction hebben de contracten ge- m'cevLi voor de aanleg van twee u n en 11 'n Turkije, en wel te Bat- Malatya. De luchthaven- en ndse °hwcompagnie is een Neder- ninklj., hiaatschappij, waarin de Ko- Ventvg Nederlandse Mij. voor ha- de N.v en N.V. te Amsterdam en "iciaispL naimemers- en wegenDouw- Rosrria) apPij v/d firma Huymans te Somm.ep11 Participeren. De aannemings- Van f 4 belopen in totaal een bedrag den wom Met de werkzaamhe- gernaakt binnenkort een aanvang Se Zij worden door Nederland- beiders verricht. I W" ie bang is voor mislukking zal 7noeilijk een succes behalen van het Westen naar het Oosten is verplaatst", aldus dr. Diapari. Het parlementslid de heer S. Papare, die zitting heeft in het bureau-Irian, zei, dat z.i. eerst de politieke proble men dienen te worden afgewikkeld en daarna de economische. Hij voegde er aan toe: „Eerst dient Nieuw-Guinea aan Indonesië te worden terug gegeven, daarna kunnen de financieel-economi— sche vraagstukken worden geregeld." v oigens de heer Papare zijn de meeste ieaen van het bureau-Irian deze me- toegedaan. Het omgekeerde zou in strijd zijn met de wens van het In donesische volk, aldus Papare. hulpkonvooien uit Genève gestuurd eveneens op grote schaal bijstand- De drie bedreigde dorpen in Oosten rijk zijn Hainburg, Jagerhaus-Siedlung en Worthau nabij de Tsjechoslowaakse grens. De burgemeester van Hainburg heeft de noodtoestand afgekondigd. De dorpen zijn geëvacueerd. Het water stroomde met zulk een kracht door de bres, dat het stationsgebouwtje enige centimeters verschoof en een brug van 32 ton werd vernield. Toen de dijk door brak, begonnen de kerkklokken te lui den om de bevolking te waarschuwen. Alle mannen en jongens werken aan het dichten van het gat. Uit andere delen van het land zijn hulpploegen onderweg. Onmiddelijk aan de andere zijde van de Tsjechoslowaakse grens staan Tsjechische troepen gereed om op een eerste teken hulp te kunnen bie den. Daar zowel als in Hongarije zijn .Overstromingscommissarissen'aan gesteld en noodfondsen in het leven geroepen. Radio-Praag maakte gisteren bekend, dat een waterkering in de Donau nabij Bratislava op zes punten was doorgebroken. Verscheidene dor- Een in de districten Komarno en unajska zijn geëvacueerd. In Hon garije is bekendgemaakt, dat het vee in de bedreigde gebieden naar hoger gelegen plaatsen is overgebracht en dat de oogst zoveel mogelijk is bin nengehaald. Fabrieksarbeiders zijn opgeroepen om de boeren te helpen bij het binnenhalen van de oogst, waar dit nog nodig is. Het eiland Sint André in de Donau ten Noorden van Boedapest is gedeeltelijk onder water komen te staan. Aan de sa menvloeiing van Donau en Raab is in Hongarije het gebied van Sziget- koetz ontruimd. Verscheidene dijken zijn daar reeds bezweken. Vanmorgen is in het Beierse nood- centrum van het Rode Kruis, Eben- hausen, een konvooi van zeven vracht auto's uit Genève aangekomen. Het In ternationale Rode Kruis heeft 6.000 dekens, 1.200 lakens, een hoeveelheid schoenen van het Canadese Rode Kruis en 300.000 vitaminetabletten van het Luxemburgse Rode Kruis naar Beieren gestuurd. Voor een waarde van 5.000 dollar is naar de zwaar-getroffen Oos tenrijkse plaats Linz gezonden. De Duitse Caritas heeft zeer veel goederen naar Beieren gezonden. Ook uit België, Nederland, Frankrijk en het Vaticaan werd hulp toegezegd. Het gebouw van de Caritas in Passau is zelf onder water komen te staan. Tal van goede ren, die in de kelder waren opgeslagen, konden deels met moeite worden gered, maar zijn ook deels verloren gegaan Mgr. Penzkofer, de directeur van de Caritas, heeft verklaard, dat er even wel nog veel nodig zal zijn. (Reuter-AFP-UF-KNP) Katholieke verkenners en studenten van meer dan 10 nationaliteiten zijn bezig in de Franse Alpen, in de omgeving van het dorp Doran, een kapel te bouwen, die on der bescherming zal staan van „Onze Lie ve Vrouw van de Wereldvrede". Sedert 1952 komen jaarlijks grote groe pen jongens uit Duitsland, Spanje, Italië, India, Frankrijk en enige andere landen naar Doran om mee te helpen aan de bouw van deze kapel. Iedere avond wordt op het bouwterrein met bijzondere toestemming van de H. Stoel de H. Mis gelezen, waarbij de misgebeden in tien of meer talen wor den gebeden. (K.N.P.). A.,...:;" -/ .- 1 Vest-Duitslumm Oostenrijk, en Hongarije zijn door de aanhoudende regenval de dijken beschadigd. Van alle zijden stromen vrijwilligers toe en de regeringen rcauireren hun het geweld van het opdringende water te kunnen keren. Bij Wenen heeft dit niet mogen politie- en militaire machten om versterkingen de Donaudijk toch bezweken. Grote stukken Land worden baten. Daar is ondanks de aangeor opnieUw met over stroming bedreigd. Op vete plaatsen in Oost- en van de grote rivieren ernstig Twee jeugdige zeelieden, Robert Ed monds en Charles Martin, hadden bei den een oogje laten vallen op hetzelfde meisje. Deze onderlinge concurrentie verhinderde hnn niet gezamenlijk een plan te smeden om nog enkele uren langer in de nabijheid van hun geza menlijke geliefde door te brengen. Hun verlieidheid ging zelfs zo ver, dat zfj het riskeerden terwille van hun plan hun schip van 5.385 ton en de lading ter waarde van ruim vier millioen dollar in gevaar te brengen. En daardoor ver schenen zij vandaag voor de rechter op een aanklacht van de reder van hun schip, de vrachtboot „Trevelynn", dat zij een handeling hadden verricht „wel ke had kunnen uitlopen op vertraging van het vertrek of zelfs op het verlies van het schip". Toen de Trevelyan in de haven van New Westminster, in Brits Columbia voor anker lag hadden de twee zee lui op een dansavond een meisje ont moet. Het scheiden viel hun zo zwaar dat zij besloten het vertrek van het schip te vertragen, opdat zij haar opnieuw zouden kunnen ontmoeten. Het tweetal besloot een belangrijke pen uit de stuurinrichting te verwijde ren. Maar een scheepsjongen luisterde het complot af en waarschuwde de kapitein. Het tweetal werd gearresteerd toen het aan de stuurinrichting prutste en het schip heeft zonder moeilijkheden kunnen vertrekken. „Als zij niet gesnapt waren zou het schip hulpeloos op de Frazer rivier hebben gedreven, tijdens een eb van vilf knopen en met een zandbank nabij. Als het schip op de zandbank was ge lopen zou het zijn omgeslagen en zou Aan het einde van de zojuist af gelopen schoolcursus zijn Prinses Bea trix tot de 5e klasse gymnasium (alpha) en prinses Irene tot de 3e klasse M.M.S. (middelbare meisjes school) van het incrementum, afde ling van het Baarns Lyceum, bevor derd. Prinses Margriet en prinses Ma rijke zijn bevorderd tot respectieve lijk de 6e en 2e klasse van de Nieu we Baarnse school. In Oldenburg, Duitsland, heeft Prinses Margaret Rose van Engeland een nieuw vaandel uitgereikt aan het 20ste jagers-eskader van de R. A. F. Het vaandel werd geaccepteerd door officier-vlieger John Craven op de 25ste verjaardag van het eskader. H. K. H. reikte het vaandel uit tijdens haar bezoek aan de Oldenburger R. A. F.-groep, als onderdeel van haar reis langs verschillende R. A. F.-posten op de tweede dag van haar verblijf in Duitsland. Het slechte weer stuurde echter het programma van de tocht geheel in de war. Prinses Margaret Rose is gisteren na een vermoeiend vierdaags bezoek aan de Britse troepen in Duitsland naar Londen teruggekeerd. Opnieuw kon we gens de weersgesteldheid een helicop- tervlucht niet doorgaan. In enkele En gelse bladen is scherpe critiek geoe fend op de Britse regering in verband met de reis van de prinses. De prinses bezocht gisteren voor haar vertrek de 62 echtgenotes van Britse militairen die in Triëst zijn gele gerd. De vrouwen moesten verleden jaar tijdens de relletjes in Triëst ge- evacueerd worden. Daarna maakte zij een reisje met de marine-barkas „Prin- .ce Charles" over de Rijn. Het links-so cialistische blad „Tribune" vroeg zich af wie die „stomme ezel" was geweest die de prinses naar Duitsland heeft la ten reizen op het ogenblik dat er in Pa rijs zoveel moeilijkheden worden uitge vochten rond de EDG. Het blad verzoekt de regering de prinses buiten de politiek te willen houden. In de „Daily Ex press" wordt critiek geleverd op het „ondemocratische galabal" dat in Bad Eilsen is gegeven ter gelegenheid van het bezoek van de prinses. In ingezon den stukken in de „Evening Standard" werd eveneens verzocht prinses Mar garet buiten de politiek te houden. Hier werd critiek geleverd op de politieke toespraak die men de prinses had la ten houden. (UP) de waardevolle lading en misschien ook levens verloren zijn gegaan," zo verklaarde de aanklager. Martin en Edwards vertelden dat zij de gedachte niet konden verdragen het meisje niet meer terug te zien. Zij waren echter bang geworden en hadden de pen weer willen monteren. Het tweetal is op borgtocht vrijgela ten. De datum van de uitspraak is nog niet vastgesteld. Het leven van een zeeman is zwaar. (Van onze verslaggever) Samen met de centrale recherche heeft de douanerecherche te Amsterdam drie Nederlanders en vijf Indonesiërs gearresteerd, die verdacht worden van smokkel van gouden dollarmunten van Nederland naar Indonesië. De munten werden door zeelieden op een adres aan een der Achterburgwallen in Am sterdam gehaald. Een 62-jarige Amster dammer J. K„ een 61-jarige Rotter dammer en een inwoner van Assendelft zorgden voor de levering van het geld. Dezer dagen had de politie bij de woning aan de Achterburgwal in Am sterdam een val opgezet. Bij het ver laten Van het huis werden drie Javanen gegrepen. Bij het overbrengen met de overvalwagen naar het politiebureau Warmoesstraat probeerde een hunner enige gouden munten weg te werken. Drie Javanen, die enige tijd later bij hetzeiide huis werden gegrepen, bezorg den de politie meer moeilijkheden. Er ontstond een vechtpartij. Een der Java nen verdedigde zich met een mes. Een ander beet een politieman. Revolver en gummistok moesten er aan te pas ko men om het strijdlustige drietal te over weldigen. Een hunner gelukte het echter om te vluchten. Tijdens de vechtpartij verliet een vrouw met een tas de woning. Zij werd gegrepen. De tas bleek voor 3000 aan Nederlands geld en voor 600 aan gou den tien- en twintigdollarstukken te be vatten. De gearresteerden zijn inmiddels voorgeleid bij de officier van Justitie. Advertentie (Tot Zaterdagavond) ..Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Matige tot krachtige wind tus sen West en Zuid. Zon: 4.39—20.52. Maan: 21.25—6.19.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1