Stralen Op 7 Augustus Flora's kleuren pracht aan zee Eenmalige telling van gehele middenstand Nieuwe credietreg Belastingdruk middenstand wordt niet geminimaliseerd Bloemencorso in Rijnsburg Katwijk en Noordwijk Van Dalsum vliegt naar Nijmegen Afzonderlijke fiscale behandeling is echter niet mogelijk Nederland draagt opnieuw bij Melk te duur door gesloten handel? Kamer accoord met bedrijfschap P.B.O. belangrijk yoor middenstand U vliegt nu door de was heen! PAGINA 3 VRIJDAG 16 JULI 1954 Verhoging pensioenen Kamerleden Burgerlijk wetboek Voortzetting werk van prof. Meijers Unesco-Zaandam-Lybië Don Camillo in de Goffert Vestiging nieuwe middenstandszaken ME.T FILTER MONDSTUK 85 CT. V.N.-vluchtelingenfonds Eeuwfeest geboorte van kardinaal Van Rossum Steenkolenmijnindustrie Woutje mijn eigen Bredase Woutje heeft 9 de gele trui heroverd. In- middels zal hij wel een lr"'r3l beetje verschoten zijn; de ItnUff trui bedoel ik. Maar goed, yBÉBf het blijft de gele trui. Als symbool. En nu hoop ;k maar, dat Woutje er blij mee is, met het kleding stuk. Net zo blij als ik. Want ik ben reuze trots. En nou geen gedonder, Wout. Nu niet direct weer spijt krijgen van je succes. Ik zei laatst: „Verover de gele trui en haal het niet in je her sens het ding weer uit te trekken". Toen wilde ik je maar een opkik- kertje geven. Maar nu herhaal ik het. En nu meen ik het ook. Aan houden dat ding. Pel, ik stel jou persoonlijk verantwoordelijk. Mis schien wordt het je momenteel geel en groen voor de ogen, maar dat is nu eenmaal je vak. Goed, je wordt kleurenblind; maar dan had je maar geen ploegleider moeten worden. En zorg er voor, dat Bredase Woutje niet te "'eel suiker in zijn kouwe thee doet. dat weet je, daar kan ie niet tegen. Daar wordt ie misselijk van. Denk er om, dat ik mij straks niet moet afvragen: wie, wie heeft er sui ker in Woutje's kouwe thee gedaan. Pas op. En nu heb ik zelf nog een beken tenis af te leggen. Laatst vroeg ik ■mij af wat ik moest doen als Woutje de gele trui zou heroveren: stralen of rouwen. Welnu, ik heb stralen gekozen. Rouwen kan ik altijd nog doen als Woutje Bredase Woutje straks stralend erkent, dat ie hem weer kwijt is, de gele trui. bloemencorso nog eens extra „in het zonnetje" zetten. In Katwijk wordt het feest besloten met een groots vuurwerk. Ook Noordwijk krijgt zijn aandeel. Op Franse wijze wordt een zogenaamde Bataille des Fleurs gebracht. Charmante turnsters zullen met bloemenkorfjes op de boulevard rondgaan en kleine bou- quetjes aan het publiek verkopen. Het is dan de bedoeling, dat het publiek .de tuiltjes naar de meisjes, die op de praal wagens zitten, werpt. Op hun belirt zul len de meisjes zich niet onbetuigd laten. Het bloemencorso is aangekondigd als „Flora's kleurenpracht aan zee". Hier in wordt de samenwerking tot uitdruk king gebracht tussen het bloemendorp Rijnsburg en de Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer in de badplaat sen Katwijk en Noordwijk. Gezien het resultaat van vorig jaar, is -besloten, dat het corso een jaarlijks in het bad seizoen terugkerend evenement zal worden. Nu in de badplaatsen het aan tal buitenlandse gasten steeds groter wordt, is het van groot belang de naam van Nederland als bloemenland uit te dragen. In dit corso rijden naar verwacht wordt tussen de 60 en 70 wagens mee, namelijk luxe wagens en praal wagens met en zonder reclame. Reeds nu zijn 55 definitieve inschrijvingen binnengekomen. Ook wordt gerekend op deelneming van de badgasten. Voor de eerste maal rijden ongeveer tien grote praalwagens mee, die worden opge maakt voor kwekers, grossiers, expor teurs en Rijnsburgse verenigingen. De heer Jos van Driel uit Amstelveen zorgde voor de ontwerpen van deze wa gens en ook oefent hij de supervisie bij de bouw uit. Ongetwijfeld zal het aantal van deze wagens volgend jaar groter worden. De stoet wordt in Katwijk en Noord wijk voorafgegaan door de rijvereni- gingen en afgewisseld door muziekcorp sen en gymnasten. Om 1 uur des middags vertrekt het corso uit veiling „Flora" voor een rondrit door Rijnsburg, daarna gaat het naar .Katwijk, waar men om ongeveer 3 uur op de boulevard hoopt te zijn. Half vijf denkt men in Noord wijk aan te komen. Tijdens het door trekken van het corso worden aan het publiek corsage-anjers uitgereikt, die door de Kring van Nederlandse Bloe menveilingen beschikbaar zijn gesteld. Voor het vervoer naar Rijnsburg en de badplaatsen Katwijk en Noordwijk, worden nog onderhandelingen met de N.Z.H.V.M. gevoerd. Zaterdag 7 Augustus zal voor de twee de maal het badplaasen-corso door de dorpen Katwük, Noordwijk en Rijnsburg trekken. Bedroeg het aantal kijkers vo rig jaar ongeveer 100.000, dit jaar ver wacht men minstens 200.000 mensen langs de weg. Een bloemencorso is voor die omgeving niets nieuws meer, maar de organisatoren hebben toch een nieuw element ingevoerd. Op de avond van de zevende Augustus rijdt het corso weer in Katwijk, verlicht door in en bij de bloementoeven aangebrachte lichtpunten. Op meerdere punten van het dorp zijn grote schijnwerpers opgesteld, die het Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere regeling van de pensioenen der leden. In de memorie van toelichting van de minister van Binnenlandse Zaken wordt o.a. meege deeld, dat voor de voorlaatste schade loosstelling ad f6000 (als grondbedrag) als basispensioen een bedrag van f 187,50 gold voor elk jaar Kamerlidmaatschap, tot een maximum van f3500. Weliswaar zijn deze bedragen inmiddels door aan passing aan de gestegen kosten van le vensonderhoud en door toekenning van een huurtoeslag verhoogd tot onder scheidenlijk f218 en f3938, doch het grondbedrag der schadeloosstelling heeft in die tijd geen wijziging ondergaan. De regering meent dat een verhoging van het pensioenbedrag tot een afgerond bedrag van f240 voor elk jaar Kamerlid maatschap in het huidige stadium billijk is te achten. Verder ware het maximum bedrag te stellen op f4800, zodat niet langer 18 jaar, doch, evenals voor 1947, 20 jaar voor de berekening van het pen sioen in aanmerking zullen komen. De bepaling heeft ten doel de reeds verleende pensioenen dienovereenkom stig te herzien mét ingang van de dag van inwerkingtreding dezer wet. De kosten van deze herziening worden ge raamd op f 350.000. De minister van Justitie heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat het werk van wijlen prof. mr. E. M. Meijers met betrekking tot het ontwerpen van een nieuw burgerlijk wetboek zal worden voortgezet door prof. mr. J. Drion te Leiden, prof. mr. J. Eggens, advocaat- generaal bij de Hoge Raad en mr. P. J. de Jong, raadsheer in de Hoge Raad. Alle drie heren zijn lid van de staats commissie tot herziening van de burger lijke wetgeving en als zodanig nauw be trokken geweest bij de arbeid van prof. Meijers. gemerkt, dat de eerstgenoemde bran che in 1950 een uitzonderlijk slechte in komenspositie had en de textielbranche daarentegen een buitengewoon gunstige steeds gezien in verhouding tot de inkomenspositie in de verschillende branches. Men kan niet beweren, dat de slagers tot de hoger geclasseerde mid- denstandsgroepen behoren. In het am bacht worden de laagste gemiddelde in komens aangetroffen bjj de kappers en de schoenmakers. De hoogste gemid delde inkomens vindt men bll.de aan nemers en de electriciëns. Bij de de tailhandel treft men de laagste inko mens aan in de bloemen- en vishandel, de hoogste bij de textiel- en schoenen- handel. (Van onze Haagse redacteur) Aangezien bij het verzamelen en verwerken van het cijfermateriaal voor je Middenstandsnota bijzondere moei lijkheden zijn ondervonden door het ge brek aan een doelmatig opgezette mid denstandsstatistiek wordt een dergelijke statistiek thans door het C.B.S. opgezet. Men is enkele maanden reeds begon nen met een telling branchegewijze van het ambacht. Het ligt in de bedoeling niet alleen het ambacht, doch de ge hele middenstand bij deze eenmalige tel ling te betrekken. Er zijn voorts maat regelen getroffen om te komen tot een doelmatige middenstandsstatistiek met een permanent karakter. Aldus wordt medegedeeld in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer bij de Middenstandsnota. In aansluiting op de gegevens van slechts beperkte omvang, waarmee in deze nota gewerkt moest worden, geeft de Memorie van Antwoord thans aan vullende cijfers. Hieruit blijkt, dat zo wel bü ambacht als detailhandel In het algemeen het hoogste percentage van het aantal ondernemers ligt bü een on dernemersinkomen tussen 3000,- en 5000.-. Ten aanzien van de detailhandel in kruidenierswaren en in textiel wordt op- In de eerste helft van September zal in Zaandam een actie worden gevoerd, die de aandacht wil vestigen op het werk van de Unesco. Deze organisatie ziet als een van haar voornaamste taken de verspreiding van het onderwijs in de economisch minder ontwikkelde gebie den. Met dit doel worden zes regionale centra voor basisonderwijs opgericht. Het eerste kwam in 1952 tot stand in Patzcuaro, 300 km. ten Westen van Mexico City. „World without End", een film, die over Patzcuaro handelt, zal tijdens een openluchtvoorstelling in Zaandam vertoond worden. Ook de tentoonstelling „Onderwijs en Vrede" is aan dit onderwerp gewijd. In het kader van het Unesco-geschenk- bonnensysteem zullen geschenkzegels worden verkocht voor de Kweekschool voor Onderwijzers in Sidi-Mesri, Libye. In dit land met zijn 1.200.000 inwoners is de bevolking nog voor 90 pet. analpha beet. De kweekschool in Sidi-Mesri werd in 1952 gesticht en telt thans 346 leer lingen, van wie 243 intern. De actie wordt op 31 Augustus inge luid tijdens een officiële bijeenkomst ten stadhuize. De oud-Zaankanter, Adriaan Pelt, thans directeur van het Europees Bureau der Verenigde Naties te Genève, voormalig Commissaris der V.N. in Li bye, zal worden uitgenodigd deze bijeen komst bij te wonen. De heer Pelt heeft in de voorbereiding van deze onafhan kelijkheid van de jonge staat Libye een belangrijk aandeel gehad. (Van onze correspondent) Albert van Dalsum zal op 24 en 25 Juli zijn vacantie in Frankrijk onder breken om even per vliegtuig heen en weer naar Nederland te wippen om in het openluchttheater van de Goffert in stemming zwart op een oud fietsje te kunnen rondrijden. De acteur zal op die dagen namelijk tezamen met het Arnhemse toneelgezelschap „Theater" 'n tweetal voorstellingen van Don Camil lo in het Nijmeegse openluchttheater verzorgen. „Theater" en daarmee van Dal sum heeft het stuk in het afgelo pen seizoen reeds meer dan vijfenze ventig maal gespeeld, maar het ziet er naar uit, dat. er in het komend seizoen weinig van zal komen, daar Van Dal sum door verschillende andere verplich tingen verhinderd is zijn glansrol voort te zetten. De twee voorstellingen in het magnifieke openluchttheater van de Goffert behoren dan ook tot de laatste die op het programma staan. Ondanks herhaalde verzoeken uit vrijwel alle landen waar een vertaling van ziin boek is verschenen, heeft de geestelijke va der van „Don Camillo", de Italiaanse schrijver Giovannino Guareschi. tot nu toe hardnekkig geweigerd om een be werking van zijn boek tot toneelstuk in een andere taal dan het Nederlands toe te staan. „Theater" is dan ook het enige toneelgezelschap ter wereld, dat dit we reldsucces op de planken brengt en bin nenkort dus op de grasmat. Voor beide voorstellingen zijn maatregelen getrof fen opdat de bezoekers na afloop nog over busverbindingen kunnen beschik ken. Inmiddels beperkt de activiteit van „Theater" zich niet alleen tot het bren gen van beroepstoneel. Het gezelschap streeft ook nog een ander doel na, na melijk het op een hoger plan brengen van het amateurtoneel. Rob de Vries regisseert daartoe het komend weekend de voorstellingen van de gezamenlijke Nijmeegse amateurtonelisten die de „Gebarsten Kruik" in het openlucht theater brengen. In Hengelo (O) heeft Bernhard Droog de regie op zich ge nomen van een stuk, dat door Henge lose amateurs zal worden gebracht. Advertentie Rubber bootjes voor het redden van drenkelingen in volle zee zijn langszij de Durban Castle" in de Koning George V-haven van Londen gedemonstreerd. De ronde bootjes zijn gemaakt voor tien of twintig personen en ontworpen, om onmiddellijk te kunnen drijven in de meest ongunstige omstandigheden. Voor bescherming van de inzittenden tegen de invloeden van weer en wind is voor een uitstekende afscherming gezorgd. De bootjes zijn oorspronkelijk gebouwd voor militaire doeleinden en worden automatisch met lucht volge pompt. Zij hebben zeer weinig diepgang, grote zeewaardigheid en nemen wei nig plaats in. Voor het voortbewegen er van kunnen riemen, zeilen of een buitenboordmotor worden gebruikt. Het grootste type kan een snelheid van meer dan 24 knepen per uur bereiken. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoge- commissaris van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen, heeft bekend gemaakt, dat bepaalde landen hebben besloten een nieuwe bijdrage te storten in het noodfonds. De Nederlandse rege ring stortte een bedrag van 190.000 gul den. Dit bedrag komt bij de reeds ge storte bijdrage van 35.000 dollar en een speciale gift van 200.000 dollar, be stemd voor de plaatsing van „moeilijke gevallen", die op 3 Mei 1954 werd toe gezegd. (AFP-UP) 4 September is het honderd jaar ge leden, dat Z.Em. Willem Marinus Kardi naal van Rossum, een groot Nederlan der en een wijs bestuurder van de H. Congregatie van de Voortplanting van het Geloof te Rome te Zwolle werd ge boren. De Priester-Missiebond en de Pauselijke Missiegenootschappen koeste ren het voornemen dit eeuwfeest op 4 en 5 September te Zwolle op plechtige wij ze te vieren. Daartoe zijn verschillende comité's gevormd; in het ere-comité heb ben o.a. zitting genomen drie kardinalen, de Em. Pietro Kardinaal Fumasoni en Celso Kardinaal Costantini te Rome en Joannes Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht; de overige leden van het Hoogwaardig Episcopaat, enkele missie bisschoppen, de katholieke ministers, de Commissaris van de Koningin in Over- ijsel, de burgemeesters van Zwolle en Zwollerkerspel, de provinciale oversten van orden en congregaties, waarvan Kardinaal van Rossum de protector was en enige andere vooraanstaande per soonlijkheden. Het correspondentie-adres voor deze nationale herdenking is: Mgr. H. J. J. van Hussen, nationaal directeur van de Pau selijke Missiegenootschappen, Laan Copes van Cattenburch 127 te 's-Gravenhage. (Van onze Haagse redacteur) Dat het gesloten karakter van de melkdetailhandel een te hoog prijspeil in de hand werkt, is niet uitgesloten. Een gefundeerd oordeel hierover kan echter eerst gevormd worden als het advies van de Commissie Bedrijfsrege lingen beschikbaar is, zo wordt opge merkt in de Memorie van Antwoord b(j de Middenstandsnota. Het „gesloten" karakter van de melk detailhandel houdt slechts ten dele ver band met het reserveren van de ver koop van flessenmelk voor detaillisten, die zich op de verkoop van zuivelpro ducten gespecialiseerd hebben. Bedoeld karakter berust daarnaast op het aan leggen van een omzetcriterium voor de afgifte van bezorgersvergunningen, op de regionale en plaatselijke melksane- ringsregelingen en op het verbod voor melkveehouders om als slijter op te treden. Een eventuele voorziening t.a.v. de verkoop van flessenmelk door krui deniers zou getroffen kunnen worden ter gelegenheid van de vervanging van het bestaande erkenningsreglement voor de melkdetailhandel door een op de Vestigingswet Bedrijven gebaseerd vestigingsbesluit voor die branche. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich met uitzon dering van de communisten kunnen vereni gen met de instelling van een bedrijfschap voor steenkoolmijnindustrie. Hoewel de heer Posthumus (P. v. d. A.) tot twee maal toe pogingen deed door amendering verordenende bevoegdheden op economisch gebied aan dit bedrijfschap toe te kennen, is de Kamer daar niet toe overgegaan. Mi nister de Bruyn had gewaarschuwd dat daaruit moeilijkheden zouden ontstaan met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De gemeenteraad van Sittard heeft gisteravond met algemene stemmen het voorstel van B. en W. tot stichting van een schouwburg in deze gemeente aan de Wilhelminastraat aangenomen. Te vens ging de raad accoord met het ver lenen van een subsidie in de bouwkos ten tot een bedrag van f 1.600.000,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3