WAGTMANS herovert de gele Faanhof, Suykerbuyk en Maenen goede „knechten Turkse vrouw beseft haar eigen vrijheid nog niet Tekst voor bestand in de maak Locomotief VLAMINGEN VERDEDIGEN HUN TAALGRENS Verschillende demonstraties Uitslag achtste etappe oot succesmaar ook vx voor onze landgenoten Forlini geeft f4000 prijs Vietminh-druk op Hanoi neemt toe Omloop der Zes Provinciën DE HAREM SLECHTS UITERLIJK OVERWONNEN Oude vooroordelen hechten zich dikwijls aan de Islam Optimisme omtrent Indo-China Maandag waarschijnlijk ondertekening Dulles: de eenheid hersteld PAGINA 5 VRIJDAG 16 JULI 1954 Algemeen klassement Val Peterson V.S. niet te beveiligen tegen atoomaanvallen Snelle evacuatie blijft beste bescherming Tachtig renners nemen er aan deel Ploegenklassement Speedway Nederland Australië Puntenklassement Kunstmarkt te Maastricht KINGS JËr De sigaret f met het grootste aantal vaste rokers! 1 'oopt altijd lichterI 'Hen voor sport, toerisme en voor dagelijks gebruik (Rtr-UP) De uitslag van de achtste etappe van de Ronde van Frankrijk, van Vannes naar Angers over 190 km., luidt: 1 De Bruyne (Belg.) 4 uur 27 min. 4 sec. 2 Wagtmans (Ned.), 3 Meunier (Frankr. Noord Oost Cen traal). 4 Croci Torti (Zwits.), 5 Sta- blinski (Frankr. Noord Oost Cen traal), 6 Guerinel (Frankr. West), 7 Mirando (Frankr. Zuid Oost), 8 Brankart (Belg.), 9. Van Breenen (Ned.), 10 Telotte (Frankr. Noord Oost Centraal), 11 Le Guilly (lie de France), 12 Dierkens (Lux./Oostenr), allen z. t. als De Bruyne; 13 Pianez- zi (Zwits.) 4.27.28, 14. Remangeon (Frankr. Zuid West) 4.31.22, 15 Dar- rigade (Frankr.) 4.35.28, 16 Kübler (Zwits.) z. t„ 17 Ockers (Belg.) z. t„ 18 Forlini (lie de France) z. t„ 19 Derijcke (België) z. t., 20. Schaer (Zwits.) z. t., 21 ex aequo het grote peloton waarin onze landgenoten Nico van Est, Wim van Est, voorts Bobet (Fr.), Deledda (Fr.), Huber (Zwits.), Koblet (Zwits.) en DeSmet (Belg.) allen in dezelfde tijd als Dar- rigade, 81 Nolten 4.41.16, 82 Faanhof 4.44.24, 84 Maenen z. t., 88 Suyker- buyk z. t., 89 Voorting z.t. De Belg Van den Branden staakte de strijd. tallen Vlaamse en gemengde gemeen ten, van honderden Vlaamse en twee talige betrekkingen en van een kwart millioen mensen. Zondag heeft Vlaanderen zijn Nationa le Feestdag gevierd: de Gulden-Sporen herdenking. Ook voor de Nederlanders is deze dag van grote betekenis. Wat zou er niet gebeurd zijn indien de Fran sen in 1302 de slag gewonnen hadden en de Franse taalgrens was opgescho ven tot aan de monding van de Schelde. Het zou er ongetwijfeld jammerlijk uit zien met ons Nederlands taalgebied, dat tot een miniem gebied zou zijn inge krompen. Twaalf vooraanstaande verenigingen in Vlaanderen hebben gezamenlijk be kend gemaakt, dat alle Vlaamse feest dagen van dit jaar: Guldensporen-her denking, het Vlaams Nationaal Zang feest te Antwerpen op 18 Juli en de Ijzerbedevaart te Diksmuiden, op 22 Augustus, in het teken zullen staan van de taalgrensverdediging. Hoe jammerlijk verdeeld de Vlamin gen soms zijn in belangrijke kwesties, die hun zelfverdediging betreffen, het schijnt thans gelukkig anders te wor den na de aanslag van minister Ver- meylen op de taalgrens waardoor met één slag 27 gemeenten met meer dan 200.000 inwoners voor het Nederlands verloren zijn gegaan. Reeds heeft de Vlaamse Vereniging van oud-hoogstudenten een open brief gezonden aan haar medelid, minister Vermeylen, waarin o.m. gezegd wordt: „Onze 'grootste vernedering is, dat een Vlaming, een Vlaams intellectueel, zich ertoe geleend heeft deze maatregel te nemen. „Omwille van de herinnerin gen, aan de grote naam van de minis ter verbonden en wegens het in het schrijven vervatte verzoek tot aftreden, is deze open brief van grote betekenis. De publicatie van de talentelling van 1947, zoveel jaren na datum, en nadat het hele land heeft kunnen weten, hoe roekeloos er met de telling is omge sprongen, heeft inderdaad een gezamen lijke Vlaamse actie en mobilisatie van de Vlaamse macht tot gevolg gehad. Alle Vlaamse culturele en niet-politieke organisaties hebben elkaar gevonden om op te treden tegen de „roof" van tien- (Van onze speciale verslaggever) Kees Bellenaars en Wout Wagtmans stonden Donderdag middag aan de finish te Angers nerveus de chronometers te bestuderen. De 23-jarige Alfred de Bruyne, een van de yrolijkste ploegmaats van de Belgische equipe, had zo- Juist uit een groepje van twaalf renners in de sprint gezegevierd vóór Wagtmans, die, zoals de laatste ver klaarde, misschien nog wel had gewonnen als zijn con currenten hem niet op de laatste tweehonderd meter Volledig hadden ingesloten. Het feit, dat de Belgen mèt De Bruyne hun eerste etappezege hadden binnengehaald en dat Wagtmans een bonificatie kreeg van dertig seconden voor zijn tweede plaats, moge belangrijk zijn voor de latere geschied schrijving van de achtste rit van deze Ronde van Frank rijk, op dat ogenblik ging aller belangstelling uit naar het peloton, waarin de drager van de gele trui, Louison De Sovjet Unie is in staat om een atoomaanval op Amerikaanse steden te doen, zonder dat men dit tevoren kan zien aankomen. Atoombommen kunnen het land binnengesmokkeld worden en geleide atoomprojectielen kunnen van onderzeeërs en „andere emplacemen ten" worden afgevuurd. De grootste ge varen dreigen echter uit de lucht. Daar om zal getracht worden in ieder Ame rikaans huis een alarmschei aan te brengen, die mogelijk al twee tot zes uur voor een atoomaanval waarschuwt. Dit is bekend gemaakt door de direc teur van de Amerikaanse Burgerbe scherming, Val Peterson. Hij was van mening dat zijn dienst slechts moeizaam vorderde met haar werk door de ont wikkeling van telkens weer nieuwe wa pens. In het Huis van Afgevaardigden heeft hij gepleit voor meer gelden voor zijn dienst. De meest afdoende beveili ging is nog altijd snelle evacuatie van grote steden, aldus Peterson. Hjj be toogde dat de alarmschei binnen twee jaar in ieder huis zou kunnen zijn aan gebracht. Zij zou in werking gesteld kunnen worden door vermindering van de stroom-frequentie. (UP) Twee Franse posten in het gebied van Hanoi in de delta van de Rode Rivier zijn gisteren in handen van de Vietminh- ops tan delingen gevallen. Grote groepen rebellen zwerven nu uit in deze streek, klaarblijkelijk om het resterende Franse gebied te splitsen. De eerste 100 zieke of gewonde krijgsgevangenen zijn giste ren uitgewisseld. Het waren voorname lijk Legionnaires en koloniale troepen, die bij Dien Bien Phoe hadden gevoqp- ten. Er waren slechts zes „brancard- gevallen" bij. Het algemeen klassement na de achtste etappe luidt: 1. Wagtmans (Ned.) 43.20.07, 2 Bobet (Frankr.) 43.21.09 op 1.02, 3. Koblet (Zwits.) 43.21.26 op 1.19, 4. Schaer (Zwits.) 43.22.08 op 2.01, 5 De Bruyne (Belg.) 43.25.34 op 5.27, 6 Kübler (Zwits.) 43.27.07 op 7 m., 7 Forlini (lie de France) 43.27.55 op 7.48, 8 De Smet (Belg.) 43.28.45 op 8.38, 9 Bauvin (Frankr. N.O.C.) 43.29.39 op 9.32, 10. Wim van Est (Ned.) 43.30.13, op 10.06, 11 Forestier (Frankr.) 43.31.44, 12 Deledda (Fr.) 43.32.35, 13. Ockers (Belg.) 43.33.53, 14. Meunier (Frankr. N.O.C.) 43.34.34, 15. Brankart (Belg.) 43.35.08, 16. Aio- mar (Spanje) 43.35.40, 17. Gaul (Lux./Oost.) 43.35.44, 18. Vivier (Frankr. Zuid West) 43.35.57, 19. Carle (lie de France) 43.36.09, 20 Vi- tetta (Frankr. Zuid Oost) 43.36.39, 40. Voorting (Ned.) 43.45.33, 45. Van Breenen (Ned.) 43.47.13. 54. Nolten (Ned.) 43.50.13, 55. Nico van Est (Ned.) 43.54.00, 74. Faanhof (Ned.) 44.10.28, 82. Maenen (Ned.) 44.30.53, 88. Suykerbuyk (Ned.) 44.47.55. 23, 24 en 25 Juli a.s. organiseert de ASC „Olympia" de „(Jmloop der Zes Provinciën", een driedaagse etappe wedstrijd voor amateurs, die waar schijnlijk een kort leven beschoren zal zijn, want het ligt in de bedoeling, om in 1955 een Ronde van Nederland voor amateurs te houden. De driedaagse wedstrijd is dan ook bedoeld als een proefneming voor het grotere gebeuren, maar is desniette min op wielergebied voor amateurs een evenement van de eerste rang. Ook al door de medewerking van de K. N. W. U., die bepaald heeft, dat de renners, die voor uitzending naar de wereldkampioenschappen in aanmer king willen komen, in de omloop der zes provinciën moeten uitkomen. Het gevolg is, dat een klein maar select veld is verkregen van ongeveer tach tig renners. De eerste etappe, over een afstand van 230 km„ loopt van Amsterdam via Hilversum. Barneveld, Brummen, Zut- pben en Wierden naar Enschede. Op de tweede dag voert het parcours van Enschede via Tubbergen, Coevorden, Borger en Westerbork naar Hooge- veen, een afstand van 170 km. Zondag 25 Juli is de start in Zuidwolde. De karavaan gaat over Frederiksoord, Emmeloord, Kampen en Nunspeet naar Amersfoort, totaal 180 km. Rotterdam en Amsterdam hebben de primeur van het internationale speed wayduel Nederland - Australië, Rotter dam (Feyenoord Stadion) Zondagmid dag 18 Juli en Amsterdam Maandag avond 19 Juli, 8 uur (Olympisch Sta dion) Het algemeen ploegenklassement luidt: 1 Zwitserland 129.51.58, 2 Bel gië 130.08.34, 3. Frankrijk N. O. C. 130.09.16, 4 Frankrijk 130.10.50, 5. Nederland 130.11.20, 6 Frankrijk West 130.25.59, 7 lie de France 130.32.14, 8 Frankrijk Zuid West 130.38.20. 9 Frankrijk Zuid Oost 130.45.13, 10 Spanje 130.47.50, 11 Luxemburg/Oostenrijk 130.5630. Het puntenklassement luidt thans: 1. Kübler (Zwits.) 71 pnt., 2 Schaer (Zwits.) 93 pnt., 3 Forlini (lie de France) 110 pnt., 4 Ockers (Belg.) 122 pnt., 5 Koblet (Zwits.) 125 pnt., 6. Wim van Est (Ned.) 127 pnt., 7 De Bruyne (Belg.) 175 pnt., 8. Wagtmans (Ned.) 181 pnt., 9. Bau vin (Frankr. Noord Oost Centraal) 194 pnt., 10. Derijcke (Belg.) 200 pnt. meisjes uit de steden zullen het op haar beurt weer gemakkelijker kunnen dan die uit de dorpen. Maar ook die uit de steden maken beslist niet de indruk bijzonder geëmancipeerd te zijn. Een Turkse man zal een buitenlandse vrouw niet graag te woord staan. Een kenmerkend verhaal, waaruit blijkt, dat de vrouw nog niet voor vol wordt aangezien is het volgende: Een buitenlander, met zijn vrouw per auto op reis, stopt bij een dorpscafé. Zij gaan naar binnen en hij bestelt: twee limonade. De herbergier brengt na verloop van tijd in Turkije heeft men de gewoonte om niet al te snel het bestelde te brengen de flesjes en één glas. Het flesje met glas plaatst hij bij de man en het andere zet hij ongeveer bij de vrouw. Dat hij voor de vrouw een flesje moet brengen gaat hem blijkbaar al aan zijn hart, maar de vrouw behandelen op dezelfde voet als de man wil er bij hem nog lang niet ,in. Dit zijn, naar men mij ver zekerde, gewone voorbeelden. Gewoon, omdat zij helemaal niet zeldzaam zijn. De Turkse vrouw heeft weliswaar alle rechten die ook haar Westerse zusters hebben, maar zij heeft ze zich eenvoudig nog niet toegeëigend. Zy beeft teveel opeens gekregen. Stel het u maar eens even voor: in eens weg van achter de getraliede vensters en weg uit de beschermende harem, zonder daarvoor ook maar enigszins te zijn toegerust. Zo bekeken is het eigenlijk een geweldige prestatie dat de meisjes van de huishoudschool in Ankara zulke gewone meisjes zijn, en dat er nu, na nog geen dertig jaar van gelijkheid, al meisjes bereid ge vonden zijn om stewardess te worden, of verpleegster, of typiste. Dat we een vrouw konden tegen komen die het heeft aangedurfd lei ding te geven in een laboratorium van een glasfabriek aan de oever van de Bosporus. Hoofd van een labo ratorium; een baan, die met zich brengt dat zij leiding moet geven aan het werk van mannen. Dat is wat in Turkije; zelfs nog in het Turkije van vandaag! En misschien zou deze bescheiden vrouw het ook nooit aangedurfd hebben als zij niet (wat op zich zelf al heel wat was) enige jaren in Engeland, Frankrijk en Amerika was geweest om zich in haar vak te bekwamen. En om te zien hoe haar zusters daar het vrouw- zpn opvatten. Zaterdag 17 en Zondag 18 Juli zal op het Vrijthof te Maastricht voor de vierde maal de jaarlijkse kunst markt worden gehouden, waaraan ook ditmaal weer een groot aantal plaatse lijke schilders, beelhouwers, keramici e.d. zal deelnemen. De wethouder van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr A. Baeten zal des middags deze kunstmarkt na een inleidend woord van de heer J. GodXrpy openen. Advertentie VIRGINIA Advertentie De commissie moet toezicht houden, mag beslissingen van de gemengde wa penstilstandscommissie ongedaan ma ken en geen der leden zal het veto recht bezitten. 6. Frankrijk, Engeland, de Indochinese staten en mogelijk de Colombolanden zullen het bestand garanderen. De VS zullen zich schriftelijk er voor uit spreken, dat de oorlog niet opnieuw mag ontvlammen. In Troeng Gia in Noord-Indochina zijn ide twee partijen bezig een zone in te stellen waarin de Franse Uniestrijd krachten zich na de order „staakt het vuren" zullen moeten terugtrekken. Volgens zegslieden zou dit een recht hoekig gebied rond Haiphong worden. De Franse troepen zullen waarschijn lijk drie maanden krijgen om zich terug te trekken op dit bruggenhoofd. In die tijd zouden zij gebruik mogen maken van de grote weg Hanoi-Haiphong die in die periode onder toezicht van de ge mengde bestandscommissie zal komen te staan. Van de zijde van de Vietnam is men niet bereid zover te gaan. Viet nam heeft de VS een nota gezonden, waarin het verklaart niet accoord te kunnen gaan met het prijsgeven van de delta van de Rode Rivier. Dr. Hoang Co Binh, voorzitter van het defensie comité van Noord-Vietnam heeft ver klaard zich rechtstreeks tot de VS te zullen richten om wapens te vragen, als de Fransen de delta ontruimen. i CReuteivAFTUUF)]. vandaag weer fit, meteen in het gele shirt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5