De bom van TIEN JAAR GELEDEN MISLUKTE DE AANSLAG OP ADOLF HITLER De wraak der Nazi's overtrof die van „de nacht der lange messen „Ik ook! Beek en Gördeler trachtten tevergeefs de Duitse catastrofe te verhinderen Hongarije nu slachtoffer van de overstromingen Oranje" partij valt „blauwe schepen in het Kanaal aan de GEHEIMZINNIGE RESA-HILVERSUM De wereld helpt Oostenrijk Vermindert België divisie-aantal? Ramp brengt verbroedering NATO-vlootoefening begonnen ZATERDAG 17 JULI 1954 PAGINA 9 (Van onze redacteur) Donderdagmiddag 20 Uuli 1944 om half één begon in Hitler's hoofdkwartier in Oost- Pruisen een z.g. Lagebesprechung. Het was een hete zomerdag. Men verwachtte in de loop van de middag een bezoek van Mussolini. Ge woonlijk werd de Lagebesprechung in een be tonnen bunker gehouden, maar omdat daar nu reparatiewerkzaamheden werden uitgevoerd, kwamen Hitier en enkele medewerkers van zijn staf ditmaal bijeen in de „Gastebaracke", een houten gebouw. Ongeveer vijf minuten na het begin van de conferentie kwam de chef van de generale staf van de opperbevelhebber der territoriale troepen binnen, kolonel Claus Schenk Graf von Stauffenberg. Zijn plaats was aan een lange tafel onmiddellijk rechts van Hitier. Stauf fenberg werd geraadpleegd als deskundige in kwesties betreffende de aanvulling van troe penonderdelen, die beneden de sterkte waren geraakt. In een actentas bewaarde hij zijn ge gevens, maar ook een tijdbom. Slechts tien mi nuten duurde de bespreking over de aanvul lingen. Stauffenberg ruimde zijn papieren op en stelde tevens het ontstekingsmechanisme van de bom in werking. Vervolgens plaatste hij zijn tas tegen de tafelpoot tussen zijn stoel en die van Hitier en verliet de conferentiezaal. Nauwe lijks had hij de deur achter zich gesloten, of Hitier stond op en liep naar de andere muur, waar een grote landkaart hing. Uit de zak van zijn uniformjas haalde de Führer de bril te voor schijn, waarmee hij nooit gefotografeerd mocht worden, en poogde met zijn bijziende ogen de geheimen van het oleaatpapier te ontsluieren. Op dat ogenblik explodeerde met een dave rende knal de tijdbom van Stauffenberg. Dat was de aanslag, die de Duitse dictator nauwe lijks letsel toebracht, maar die later aan 4890j mensen het leven zou kosten, die behandeld is in tientallen publicaties, maar die in de zes dik ke delen van Churchill's mémoires niet meer dan welgeteld, dertien regels beslaat. ONDERWIJZERSEXAMEN Bloedbad Bezuiniging van 85 millioen gulden Een Nederl. speurdersroman i N Kort voor de oorlog ging een van de samenzweerders, Fabian von Schla- brendorff, naar Engeland om daar te vertellen, dat een oorlog tegen Polen voor de deur stond. Zijn mededelin gen werden doorgegeven aan de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Lord Halifax, en hij had zelf een onderhoud met Winston Churchill op diens buitenverblijf. „Ik ben geen nazi", zo leidde Von Schlabrendorff zichzelf in, „maar een goed patriot." Er trok een grijns over het brede ge- zich van Churchil, toen hij zei: „Ik ook." i Ludwig Beek, de voormalige stafchef fan het Duitse leger, die als „Reichs verweser" na de putsch een militaire dic tatuur zou leiden. Het verzet tegen Hitier en tegen het hationaal-socialisme is niet ontstaan Van de ene dag op de andere. Al jaren lang werd er geconspireerd door een betrekkelijk klein aantal losstaande fi guren. Generaal Ludwig Beek, voorma lig stafschef van het Duise leger, en dr. Karl Gördeler, voormalig „Oberbürger- meister" van Leipzig} gaven er de toon aan. uirich von Hassel, voormalig am- bassadeur in Home, de Pruisische mi- en veldmaarschalk' Johannes P°PitZ' hoorden ve/der Von Witzleben be- Admiraal ni de samenzweerders. heime dienst van'hU^ Vai\f ge; zijn autoriteit de h ,leger' dekle T®! complot van rrü„ deelname aan het ter; Hans von ?ls generaal Os- brück; twee EeS5"' JuS!US r seph Wirmer en Claus® T? u n Broer van Cia,l ^laus Bonnhoeffer. n Rnnnhneffer hL Predikant Dietrich Bonnnoetier, had enige tijd gewerkt in de Duitse gemeente in Londen en hij was in 1942 in staat, met medewer king van Canaris, naar Zweden te rei zen om daar de bisschop van Chiches- ter op de hoogte te stellen van de voor nemens van Beek en Gördeler. De chefstaf van de Duitse territoriale troepen, generaal Olbricht, en generaal Henning von Tresckow, verbonden aan Pe staf van de Centrale Legergroep ®3n het Oostfront, namen eveneens ac- ef deel aan de complotten. Buitendien waren er nog twee groe pen, met wie een nauwe samenwerking bestond. De eerste was de „Kreisauer loreis", die zijn naam ontleende aan ®en landgoed in Opper-Silezië, waar de leden veelvuldig bijeen kwamen. Graf Helmuth von Moltke en Graf Peter zorek von Wartenburg waren er de voornaamste leiders, ofschoon ook de hamen van pater Delp, een Jezuïet uit ^lunchen, en Eugen Gerstenmaier, de Lutherse predikant, die later zitting kreeg in de CDU-fractie van de West- Lu itse Bondsdag, genoemd mogen wor sen. De „Kreisauer Kreis" stond sterk onder invloed van Christelijk-socialis- Psch theorieën. De tweede groep recruteerde zijn le ven voornamelijk uit vakbondskringen. Julius Leber, voormalig socialistisch af- pvaardigde in de Rijksdag, Wilhelm ireuschner, voormalig leider van de Vrije Lüitse Vakbond, en Jakob Kaiser, oud- °orzitter van het Katholiek Vakverbond en thans lid van Adenauer's kabinet, hadden hier de leiding. Reichsverweser Ten tijde van de aanslag was men het er vrijwel over eens geworden, dat Beek onmiddellijk na de staatsgreep eniee tijd als „Reichsverweser" een mi litaire dictatuur zou uitoefenen. Von Witzleben zou opperbevelhebber van de land- zee- en luchtmacht worden. Zo dra de junta zijn taak had vervuld, zou not hurcerlijk bestuur in volle omvang worden hersteld, wellicht reeds na drie maanden. Dr. Gördeler was voorbestemd tot rijkskanselier, Wilhelm Leuschner zou zijn plaatsvervanger worden. Ais men nu nog de regeringsverkla ring leest, die dr. Gördeler begin 1944 heeft opgesteld, wordt men getroffen door de academische toon, waarin ge sproken wordt over het herstel van „recht en waarheid" en over de zware financiële lasten, die het nationaal-so- cialistische avontuur aan Duitsland heeft opgelegd. Nergens blijkt in dat stuk enig besef van collectieve schuld jegens de andere landen van Europa. Nergens ook wordt er gesproken over de onvoorwaardelijke capitulatie, die door de geallieerden als voorwaarde tot beëindiging van de oorlog was ge steld. Gördeler en Beek beschouwden het nationaal-socialisme stellig als een ramp, maar dan als een nationale ramp! Hun samenzwering wa? be doeld als een poging om Duitsland te behoeden voor een totale vernede ring. Men hoopte zijn oogmerken te bereiken, nog voordat het Rode leger de Duitse grenzeft onaangenaam dicht zou zijn genaderd en voordat de Wes telijke geallieerden hun invasie had den uitgevoerd. Men bracht zichzelf in de waan, dat bet nog mogelijk was met Engeland, Amerika en Rusland te onderhandelen op basis van gelijk heid, en de vraag mag gesteld wor den, of dit Duitse complot, zelfs al ware het tactisch geslaagd, niet in strategisch opzicht tot mislukking was gedoemd. Maar zelfs dat tactische succes bleef de samenzweerders onthouden. Wel vonden enkele medewerkers van Hitier de dood, maar de Führer zelf bleef in leven. Men zegt dat zijn trommelvliezen werden beschadigd en dat ook zijn rechterarm was verlamd; verder bleef de schade beperkt tot een gescheurde broekspijp en enkele onbetekenende brand- en schaafwonden. „Ik beschouw dit als een bevestiging van de taak, die mij dopr de Voorzienigheid is opge legd", zo klonk nog diezelfde avond de hese stem van Hitier voor de Duitse radio. Maskers af Maar Stauffenberg was alleen afge gaan op de knal en op het eerste bloed, dat er vloeide. In de stellige mening, dat Hitier dood was, spoedde ««WA "OW, da, ®e'e9enbeid van de tiende verjaar- post Tn de 20 JuH~Putsch hebben de erÜen van West-Berlijn bovenstaande postzegel uitgegeven. Een jeugdfoto van Von Stauffenberg hy zich naar Berlijn, waar de samen zweerders het masker afwierpen. De opperbevelhebber van de territoriale troepen, generaal Fromm, werd op het bureau van de generale staf in de Bendlerstrasse gevangen genomen en de door Hitier ontslagen generaal Höppner nam zijn plaats in. Beek en Von Witzleben namen de leiding van de staatsgreep, maar het ongeluk achter volgde hen. De commandant van de verbindings dienst, generaal Fellgiebel, had beloofd de centrale van Hitler's hoofdkwartier te vernietigen, maar om onbekende oorzaak kwam hij die belofte niet na. De bezetting van Berlijn door de samenzweerders was in volle gang, toen twee jonge nazi-officieren, luitenant Hagen en majoor Remer, het initiatief namen veldmaarschalk Keitel op te bel len. Deze verzekerde hun, dat, de Führer nog in leven was en om dat te bewijzen kwam Hitier zelf aan de tele foon. Hij benoemde Hagen onmiddellijk tot kolonel en droeg hem op de revolte neer te slaan in afwachting van de komst van Himmler. Onmiddellijk veranderde het toneel. Generaal Fromm werd bevrijd en op zijn beurt arresteerde hij nu Beek, Stauffenberg, Olbricht, Mertz von Quirnheim. Haeften, Höppner en enkele anderen. Behalve Höppner, die er de voorkeur aan gaf voor een rechtbank te verschijnen, en Beck, die zichzelf een kogel door de slapen joeg, werd het hele gezelschap nog diezelfde avond gefusilleerd. Alleen in West-Europa hadden de samenzweerders succes. De comman dant van Parijs, generaal Von Stülp- nagel, de stafchef van Rommel's Leger groep B, generaal Speidel en eigenlijk ook Rommel zelf waren het geheel eens met de idee van een staatsgreep. Advertentie De kortste er voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) Rommel was door dr. Strölin, „Ober- bürgermeister" van Stuttgart, in con tact gekomen met de groep Beek Gördeler. Nog op 15 Juli 1944 stuurde hij Hitier een soort telegrafisch ultima tum. waarin hij te kennen gaf, dat de geallieerde invasielegers binnen twee of drie weken door de Duitse linies zouden breken. Hij eindigde zijn boodschap al dus' „Die Truppe kampft allerorts hel- denmütig, jedoch der ungleiche Kampf neigt dem Ende entgegen. Ich musz Sie bitten, die Folgerungen aus dieser Lage unverzüglich zu ziehen. Ich fühle mich verpflichtet, als Ober- befehlshaber der Heeresgruppe, dies klar auszusprechen. w.g. Rommel, Feldmarschall". Tegen zijn stafchef, generaal Speidel, zei hij; „Nu heb ik Hitier zijn laatste kans gegeven. Als hij geen consequen ties trekt, zullen wij handelen". De „woestijnvos" werd echter tijdens een autorit door geallieerde jachtvliegtuigen beschoten en op de twintigste Juli lag hij bewusteloos in een ziekenhuis. Von Stülpnagel en Speidel werkten volledig met de samenzweerders mee en nog diezelfde avond was het leger in Parijs de baas over SS en partij. Maar veldmaarschalk Von Kluge, de bevelhebber van het Westfront, die al sinds 1942 op de hoogte was van de samenzwering, durfde op hef beslissen de ogenblik de verantwoordelijkheid niet aan en op de morgen van de 21ste Juli zakte in Parijs deze onbenutte putsch ineen, evenals dat In Berlijn het geval was geweest. Von Stülnnagel werd d"or Hitier naar zijn hoofdkwar tier ontboden Direct na de aanslag hmlj^ Hitier zich merkwaardig rustig. Hij ging naar het station en haalde Mussolini af. Pas toen beide dictators de Wolfsschanze weer bereikten, barstte de Führer los in een hysterische monoloog, die zeker een half uur in beslag nam. Eerst had hij gedacht, dat hij het slachtoffer was ge worden van een luchtaanval, maar al spoedig werd het zijn medewerkers en hem. duidelijk, dat hier sprake was van een aanslag door de oorlogsinvalide Stauffenberg (in Noord-Afrika had deze zijn rechterhand, twee vingers van zijn linkerhand en het gezichtsver mogen van zijn rechteroog verloren). Hitier raasde en tierde tegen de gene rale staf, tegen de adel en tegen de advocaten. Hij beloofde wraak te zullen nemen op een manier, waarbij vergele ken de zuivering na de affaire-Roehm in 1934, de beruchte „Nacht der Lange Messen", kinderspel zou zijn. Het dreigement werd letterlijk uit gevoerd. Behalve de werkelijke deel nemers aan het complot stierven nog duizenden anderen, die er alleen maar van verdacht werden de geest drift voor het nationaal-socialisme te ontberen. Het werd met recht een „revolutie van het nihilisme" of liever van het „annihilisme". Men heeft een lijst opgesteld van 4.890 personen, die na de twintigste Juli werden terechtgesteld of die, zoals Rommel opdracht kregen zichzelf van het leven te beroven. Maar er is geen enkele waarborg, dat deze lijst compleet is. De aanslag van de twin tigste Juli was met de enige poging om Hitler van het leven te beroven. Na de val van Stalingrad heeft men niet minder dan zeven keer iets der gelijks geprobeerd. r„„oraal Von Tresckow en zijn adju dant Fabian von Schlabrendorff, nlaatsten b.v. een tijdbom, in de vorm van twee flessen cognac, in het vlieg- waarmee Hitier terugkeerde van eenbezoek aan het Duitse hoofdkwar tier in Smolensk.. Door een uniek toe val bleef de explosie echter achterwege en Von Schlabrendorff vloog direct met bewonderenswaardige kalmte naar Hit- Iers hoofdkwartier en haalde de bom uit het vliegtuig, n°S voordat de toeleg was ontdekt. Aan het verzet fegen Hitler is door de na-oorlogse publicaties waarschijn lijk meer samenhang en vaste vorm ver leend dan in werkelijkheid het geval was. Men kon nauwelijks groter tegen stelling bedenken dan b.v. tussen de willen treffen, maar zi) waren met aanwezig by de Lagebesprechung. Het kolkende water van de Donau teistert thans Hongarije. De Szigetkoez. een streek van 500 km2 tussen twee Donau-armen in Noord-Oost-Hongarije staat onder water. De belangrijkste industriestad Gyoer, in Oost cenrum van dez» streek, is voor het grootste deel overstroomd. Hongaarse en Russische militairen werken samen met duizenden arbeiders by de reddings- en herstelwerkzaamheden. Meer dan 40.000 personen zjjn reeds dakloos. De hoofdstad Boedapest, waar de Donau vandaag of morgen haar hoogste stand zal bereiken, loopt weinig gevaar, al zullen bepaalde wijken onder lopen. In Oostenrijk blijkt de schade van de overstromingen een '«taai van circa 150 millioen gulden te belopen. Van alle kanten stromen giften binnen om de ergste nood te lenigen. In Hongarije is een centrale commis sie in het leven geroepen, die de hulp verlening coördineert. Militaire vlieg tuigen voeren verkenningsvluchten uit en rapporteren over de bedreigde ge bieden. De commissie heeft duizenden militairen en burgers naar de bedreig de gebieden gestuurd. Ten Zuiden van de Szigetkoez worden in allerijl steden en dorpen geëvacueerd. Op verscheide ne plaatsen zijn de dijken doorgebro ken. Bij Boedapast stijgt het water ongeveer 40 cm per dag. Premier Nagy en de min. van Binnenlandse Zaken, Piros, zijn naar het rampgebied ver trokken om persoonlijk het reddings werk te leiden. Bij Bratislava in Tsjechoslovakjje be gint het water te zakken, maar het gevaar is nog lang niet bezworen. Ge brek aan drinkwater in de rampgebie den is een van de ergste problemen waarmee men te kampen heeft, aldus radio-Praag. Militairen en burgers wer ken nog altijd aan het herstel van de dijken. In Oostenrijk is de dezer da gen gevormde nationale rampcommis sie gisteren voor het eerst bijeen ge weest. Bondskanselier Raab noemde de overstromingen de „grootste natuur ramp sinds mensenheugenis". In Oostenrijk zal morgen op last van kardinaal Innitzer, de aartsbis schop van Wenen, een nationale boe te- en gebedsdag worden gehouden voor de slachtoffers van de ramp. In alle kerken zal het Allerheiligste ter aanbidding worden uitgesteld. De Oostenrijkse Caritas heeft de gezin nen opgeroepen kinderen van daklo zen op te nemen, omdat de terug keer vooralsnog niet mogelijk is. De Amerikaanse regering heeft 300 ton voedsel en 500 dekens ter beschikking gesteld voor de overstromingsslacht offers in Oostenrijk. Amerikaanse burgers, militairen en diplomaten hebben daar nog 200 ton voedsel bij gedaan, zodat voor een totale waar de van 65.000 dollar is geschonken. De leiding van deze inzameling be rust by de waarnemend Hoge Com missaris in Oostenrijk, Yost, en de bevelhebber van de Amerikaanse troepen- in Oostenrijk, generaal Wil liam H. Arnold. De Liga van Rode Kruisverenigingen heeft bekendgemaakt, dat 14 landen, waarender Nederland, voor meer dan 150.000 dollar kleding, beddegoed, ge neesmiddelen en levensmiddelen naar Oostenrijk hebben gestuurd. Het Zwit serse Rode Kruis en de Internationale Rode Kruis-comm. hebben voor 5000 dollar aan goederen naar het zwaarge- troffen Linz gestuurd. Het Duitse Rode Kruis heeft gemeld, dat in de West- Duitse overstromingsgebieden geen in ternationale hulp meer nodig is. (Reuter-UP) In kringen die in nauw contact staan met de Belgische regering, doet het gerucht de ronde, dat in October a.s. door de Belgische minister van Defen sie, Spinoy, aan de Atlantische minis terraad zal worden voorgesteld, dat België slechts twee in plaats van drie divisies onder de wapenen zal houden. Deze divisies zouden dan een voldoende aantal manschappen omvatten, en een even grote krachtsinspanning betekeygn als wordt geleverd door gelijk welk an der land van dezelfde grootte, bevolking en economische mogelijkheden als Bel gië. Die inkrimping wordt tegen 1956 ver wacht, in welk jaar de vermindering van het legercontingent, ingevolge de achttien maanden dienst, zich zal doen gevoelen. Samen met de inkrimping van de landstrijdkrachten zal tevens een aanzienlijke inkrimping van de lucht strijdkrachten kunnen worden doorge voerd. De hoogste krachtsinspanning die van België tot nu toe werd gevraagd, bedroeg zes divisies, namelijk drie ac tieve en drie reservedivisies. De voor gestelde maatregel zal een bezuiniging van 85 millioen gulden betekenen. Op het ministerie van Defensie kon van deze berichten noch bevestiging noch ontkenning worden verkregen. De chansonnière Lys Gauty, die in 4 jaar niet in Nederland is opgetreden, zal op Dinsdag 20 Juli in de Kurzaal te Scheveningen een programma van Franse chansons ten gehore brengen. Mr£iTienge. rev°lutionnair Helmuth von ivioitke, die er niets voor voelde bloed eL V?rg,ieten' en de energieke Von btauffenberg. Ook was er onenigheid er de vraag, of er vrede moest wor sen gesloten met Oost, met West of met allebei. Stauffenberg was sterk gepor teerd voor een overeenkomst met de Russen. En hoezeer ook de heldenmoed sommige samenzweerders moet worden geprezen, anderen lieten zich leiden door gewoon ressentiment wegens verloren posities of bénomen kansen. Het voornaamste gebrek van het hele complot was echter, dat men een tech nische staatsgreep beoogde, uit te voe ren door een kiein aantal technische deskundigen, en zonder medewerking van het Duitse volk. Het is waarschijn lijk niet toevallig, dat de na-oorlogse democratie in Duitsland de datum van 20 Juli niet ziet als een crltisch tijdstip in haar eigen wordingsgeschiedenis, ter wijl zy daarentegen een nationale feestdag heeft gemaakt van de 17de Juni, toen de bevolking van Oost-Duits- land in opstand kwam tegen het com munistische schrikbewind. 19) „Job," had hij gezegd, „dat is de tweede keer, dat ik je kom halen. Laat het de laatste keer zijn". Job had reeds een bokshouding aangenomen maar de twee vonkjes, die uit Bijlman s ogen schenen te springen, deden hem z n ar men langzaam laten zakken en gewillig als een kind was Job hem naar het bureau gevolgd. De aai kostte hem ne gen maanden en na die tijd had de po litie geen last meer met hem gehad, zodat ook Bijlman hem bijna verge ten was. Tot dat telefoon nummer 29006 Job Bulder weer op het eerste plan bracht.. Bijlman kon zich het smalle, doch tamelijk lange cafétje nog wel. herinne ren; geheel rechts een viertal tafeltjes met stoelen en links de tapkast, waar voor een aantal hoge krukken stond. Geheel achterin voerde een trapje naar de achter het café gelegen woning en als Job Bulder de zaak even alleen moest laten, kon hy de bezoekers van de hoger gelegen kamer uit, tóch door ifi-°^d^nt^es ln het oog houden. „Wel wel, inspecteur, wat een ver rassing, herhaalde Job en terwijl hij ?'LnSuhaU1 nog steeds omklemd hield, ïl™ em Yerder het lokaal in, om daarna vierkant op één der stoe- "Gaat u toch zitten", vervolgde hy buitengewoon vriendelijk met z'n hoge stem, „en doet U alsof U thuis bent! Koppie koffieprima hoormèt room." Hij grinnikte bij deze laatste woorden, maar dit kwam alleen tot uitdrukking in het schudden van z'n buik; het pafferig-bleke gelaat behield dezelfde emotieloze uitdrukking. „Nou Job, een kop koffie sla ik niet af," antwoordde Bijlman en aangezien Bulder thans zijn hand had losgelaten, gespte hy de leren oorkleppen van z'n motorkap los en stak een sigaret op. Opmerkelijk vlug slofte de man het lokaal door, het trapje op, om een mi nuut later met een kop écht geurige koffie terug te keren. „U boft inspecteurde koffie was nèt bruin. Nou, smaakt ze?Ha ha ha, dacht ik wel. Ja ja, bij Job kry'g je altijd kwaliteit voor je centen!" „Ik denk, dat je hier heel weinig koffie zult schenken, Job." „Tuurlijk niet, inspecteur. Bier, is de hoofdzaak," antwoordde Job en hij zette de dikke lippen in de schuimmanchet van het glas bier, dat hy zich zojuist getapt had. ,,'s Morgens heb ik hier geen klap te doen en ik houd de tent meestal tot een uur of elf gesloten. Dan U'men m'n eerste klantjes opdagen, s Middags gaat 't ook nog wel, maar zoatussen en zeven, zie je...dan wor den d'r heel wat glasles naar binnen geslagen. Zo 's aves mag ik ook niet mopperen; dan komme d'r verschillen de dames en heren d'r natje halen en dan mag ik niet mopperen, begrijp U? Maar afijn, dat zal U alles weinig kan- ne schelen...Ik vin' 't reuze van U, dat U me nog es komt opzoeken. Ja ja, inspecteur, Job Bulder is op de rechte weg gebleven hoor! Aan myn lyf geen polleneize!" Bijlman inhaleerde de rook van z'n sigaret en bleef Job Bulder geheel on opvallend aankijken. Zonder op diens zakelijk verslag in te gaan, vroeg hij hem: „Heb je hier alleen maar vaste klanten, Job?" Ja ..hoe bedoelt U dat? deed de ander" niet-begrijpend. „Kom kom...Als je t zó misschien beter snapt: kopt er hier wel eens een vreemde eend in de byt „Ohbedoel je dat! Tuurlyk, die krijg je in iedere zaak. „Gisteravond °°K., misschien een vreemd eendje gehad. Job kneep de ogen toe, ten teken dat hy nadacht. „Neeeee antwoordde hij eindelijk lang gerekt, „voor zover ik me kan herinneren, neeeeee." „Weet je dat héél zeker, Job?" Bijl- man's toon werd iets dringender en het onverschillige in z n ogen was verdwe nen, om plaats te maken voor iets ste- kends, dat Job onwillekeurig even de ogen deed neerslaan. Job Bulder krab de zich eens achter het oor. „Tjonge inspecteur, ik weet warempel niet waar je naar toe wil. M n kop is geen ijzeren pot en zoals ik al zei.... vreemde een den zie je zo vaak, nietwaar ...en... „Ik bedoel hier de vreemde eend, die gister-avond hier, onder jouw te lefoon-nummer 29006 werd opgebeld!" zei Bijlman snel. Bijna onmerkbaar trokken Jobs ogen zich iets samen en Bijlman wist eigen lijk zelf niet, of hij goed gezien had, of dat hij het zich slechts verbeeldde. Bulder dronk zijn glas in één teug leeg, nam zich de tijd met de rug van z'n hand het schuim van de lippen te vegen en antwoordde toen kalm: „ah ...bedoelt U die!... Maar wie zegt U, dat hij een vreemde was," liet hij er snel op volgen. „Des te heter, Job. Als 't geen vreem de was, is het dus een bekende en daarom moet je mij eens heel gauw vertellen, wie de man was!" Bijlmans woorden ratelden hard en helder als een mitrailleur. „Wie de man was?" .„Wie zegt U dat 't een man was?" ontweek Job het directe antwoord. „Je zegt zelf: „Wie zegt U, dat hij een vreemde was," maar daarvan af gezien... ik wéét dat 't een man was, die hier in jouw café op een telefoontje zat te wachten. Nogmaals Job en thans geen gezeur en gedraai meer wie was die man!" Bijlman had de ellebogen op het tafeltje geplant en z'n vierkante kin rustte op z'n vuisten, ter wijl hy Job Bulder met half toegeknepen ogen doordringend aankeek. Job ging lui in z'n stoel hangen en de stem klonk enigszins brutaal, toen hij antwoordde: „Als je 't dan per se wil weten:ik ken de kerel niet, al breek ik me nek over 'm." „Eerst laat je doorschemeren, dat hij een bekende is, nu zeg je, dat je de man niet kent. Jobik verlang de waarheid en niets dan de waarheid te horen. Begrijpen we elkaar?" „Ik kèn 'm niet." hield Job koppig vol. Bijlman zag, hoe hij de grote vuis ten balde in een plotselinge spiertrek- king, zodat de knokkels wit uit het vlees puilden. Bijlman legde de handen plat op het tafeltje en kwam langzaam overeind. En terwijl hij het gelaat steeds dichter bij dat van Bulder bracht, zei hij lang zaam, doch zó, dat ieder woord sneed als een mes: „Wees voorzichtig met je verklaring, Jobhet gaat hier om een... moord!" Als door een adder gestoken, veerde de man van zijn stoel op en de klap, toen deze tegen de vloer sloeg, klonk sinister in de plotselinge stilte, die op Bijlmans woorden volgde. Bulder leunde tegen de tapkast en wiste zich met een rode zakdoek het voorhoofd af. „Moord!" herhaalde hij eindelijk en het klonk als een zucht. (Wordt vervolgd) Op de Muckendorfer Dam in het Tullner Veld bij Wenen, die onder het geweld van de door de Donau aangevoerde watermassa's dreigt te bezwijken, werken Amerikanen en Russen eensgezinder dan ooit tevoren tezamen, om de Dam en daarmee het Fullnèr vliegveld te redden. Gistermiddag om twaalf uur is in het gebied van Het Kanaal en de Noordzee de NATO-vlootoelening „Haul" begon nen. Meer dan honderd oorlogsschepen en talrijke vliegtuigen van Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Noorwe gen en Amerika nemen aan de oefening deel. In deze oefening zal de nadruk worden gelegd op de beveiliging van de scheepvaart tegen onderzeeërs, mij nen en vliegtuigen. Het leggen van oefenmijnen is reeds geschied en gis termiddag begonnen convooien van de „blauwe" partij door het Kanaal te stomen. Zij werden daarbij door de lucht en te water aangevallen door de oranje" partij. Behalve op zee, heerst er uiteraard ook een koortsachtige activiteit op het land, aan beide zijden van het Kanaal. De oorlogshoofdkwartieren in Groot- Brittannië, Frankrijk, België en Neder land zijn op oorlogssterkte bezet en tal van officieren en manschappen zijn dan ook voor deze operatie in actieve dienst geroepen. De beide Beneluxlanden Bel gië en Nederland staan onder een eigen hoofdkwartier, dat „ergens op Walche ren" is gevestigd. Hier zwaait admiraal Benelux de scepter, voor welke post de commandant Zeemacht Nederland is uitgezocht. Admiraal Benelux heeft te zorgen voor de veilige doortocht van transpor ten koopvaardijschepen langs de Ne derlandse en Belgische kust. Het hoofd kwartier is zo gevestigd, dat de talrijke toeristen op Walcheren er niets van te zien krijgen, maar binnen is het des te drukker. De convooien worden nauw keurig op de kaart gevolgd en alle meldingen van „gevaarlijke vijandelijke activiteit" worden met zorg geregi streerd. Aan de hand daarvan worden de convooien gelast van koers te ver anderen of wordt hen een vluchthaven aangewezen. De „blauwen" beschikken over sche pen van Britse, Franse, Nederlandse en Belgische nationaliteit en worden ge steund door vliegtuigen, die opereren vanaf de Britse eilanden. De „oranjes" gebruiken snelle Amerikaanse, Britse en Noorse motorboten, Britse en Neder landse onderzeeërs en vliegtuigen uit de centrale sector van Europa. De nieuwste typen schepen, zoals de on langs uit Amerika ontvangen kust- mynenveger van het type „Beemster" nemen aan de oefening deel. De Britse luchtverdedigingsoefening „Dividend" is tegelijkertijd met de vlootoefening „Haul" begonnen. De transportoefe ning Winch", die gericht is op de stranden nabij Zeebrugge, zal later plaatsvinden. (ANP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11