Het festijn van de „ridderlijcke sc[^Nl™s oeffeninghe Tijdgenoten SCHIET- BOOM Hl" Hoe mooi het was en hoe echt hhemstukje v. Empelen II Prof. H Andriessen ZATERDAG 17 JULI 1954 PAGINA 6 Edelman, bedelman, dokter, pastoor, koning, keizer, schutter majoor." Wij hebben het springtouw-rijmpje van bij ons de meisjes op de gracht, langzaam opgezegd en nadrukkelijk gearticuleerd, want bij elke sprong een moeilijke, dubbele slag van het touw, gestalte zien krijgen op het Oud-Limburgse Schut tersfeest, dat wij te Margraten hebben bijgewoond, het meesi massale rendez-vous van schutters, ooit in het Limburgse land gehouden. Niet minder dan 141 schutterijen van beide oevers van de Maas, uit Nederland en Belgisch-Limburg tezamen tus sen de vijf en zes duizend man, viermaal zoveel als alle dorps bewoners bij elkaar, waren voor deze gelegenheid samengeko men, nog ongeacht ieder zijn aanhang, rijen van autobussen vol, en dit geeft alleen reeds enig idee van leven en bedrijf, heel zo'n lieve, lange dag, ginds in het zomers Margraten. Inderdaad, alle figuren van dat oude springtouw-rijmpje bleken hier verte- herinneren, zoals de model uitgeruste genwoordigd: de schuttermajoor in martiale luister, jonglerend Schutterij van voerendaai, het roem- i ruchte Akkermansgilde uit Venlo en zijn staf voor de troep uit, de dorpse majesteiten, keizers en ko- van de Belgen vooral het st. joris- ningen, behangen met oud en eerbiedwaardig zilver en vaak gilde uit KauUiie, dat nog geheel ge- vergezeld van hun gala-madammen, pastoor Terpoorten van Margraten, die het landjuweel heeft geopend met zegen en ge- ning compleet tot de aangeplakte mous- bed, dr. Houben de gouverneur, die 's middags het ereschot heeft tachekens toe- gelost op de schietwei. En edellieden waren zij elk voor zich, al Wat zuilen wij u_ verder vertellen die zoveel duizenden deelnemers aan de „ridderlijcke oeffe- ninghe". Waar tenslotte ook de bedelman niet ontbreken mocht op dit Breugheliaans festijn. Hecatomben van frites FRED THOMAS KERKBERIGHTEN ZANDVOORT f 1850 voor Rode Kruis Concert Zamd'bouwwedstrij d Trommen roffelen in Margraten Een „echt apart" Koning, Keizer, Schuttermajoor Er is een tijd geweest, dat feesten als deze overal in de Nederlanden zijn gevierd, waarbij stad en dorp wed ijverden in het beschikbaar stellen van de schoonste prijzen, zilveren wijnkan nen, zilveren vierendelen, zilveren kop pen voor de allerbeste schutters, maar ook een vette os of enige kannen wjjns voor de troep, die boven andere uit blonk in pracht van palluren en ka proenen, dje de verste reis had gemaakt of het talrijkst was opgekomen. In 1394 verschenen op een Landjuweel te Doornik de Brugse schutters in purpe ren en damasten kledij, rijk versierd met neteldoek en kant, terwijl zij gou den halskettingen droegen, met edel stenen bezet. In 1458 behaalden de Haarlemmers de prijs voor het mooiste inkomen te Mechelen en in 1548 zouden de Amsterdammers op een Landjuweel in den Briel vier kannen wijns verove ren voor hun talrijke opkomst. En van zo'n schuttersfeest. Natuurlijk, dat er inderdaad geschoten wordt. Daartoe was op het feestterrein van maar even 6 HA, dat een schitterend uitzicht bood op de blauwe heuvelin- gen in het verschiet, een groot aantal schietstangen opgericht, hoge masten die in hun constructie iets weg heb ben van de telefoonpalen in onze grote steden in het begin dezer eeuw. Hoog op die masten zitten de prij zen, stokjes, die men wegschieten moet, hetzij in corpsverband dan wel in individuele strijd. Geschoten wordt met buksen van een formaat, dat in de dertigjarige oorlog gehanteerd kon zijn: inderdaad bij het richten rustend als haakbussen op grote hou ten steunsels. Maar niet alleen de schietvaardigheid wordt beproefd, er zijn prijzen voor alle mogelijke kwa liteiten van een schutterij: voor de beste houding, de meest volmaakte exercitie, het mooiste geheel, het grootste aantal gewapende leden, zo als ook de beste tamboer-majoor, de beste hoornblazer, de „modelste" generaal. En natuurlijk het mooiste Konings- en Keizerspaar, de mooiste Koning en mooiste Keizer alleen staand, want lang niet allen zyn ge paard. Men ziet, dat een jury op een feest als dat te Margraten met zoveel deelnemers, heel wat te be disselen en heel wat te beslissen heeft, wil iedereen tenslotte tevreden zijns weegs gaan. klinkt het vandaag de dag niet nau welijks nog geloofwaardig, dat zelfs Urk zijn schutterskoning heeft gekend, die vergezeld van een frisse, blauwogi ge koningin ,,met vendel en trompet" het eiland werd rondgeleid. De grote bloei van de Schutters- Landjuwelen, vertelt ter Gouw, da teert tussen de 14e en het midden der 16e eeuw, daarna zouden de Spaanse troebelen veel bederven en vervolgens natuurlijk de predikanten, in wier oog de vrolijke schutters feesten „insolentiër." waren, de Sint Jorissen en St. Sebastianen en ande re Schuttersheiligen „onnutte super stitiën", maar vooral de gildegoede- ren zeer begerenswaard. In de vori ge eeuw kenden in Holland alleen Alkmaar en Noordwijk nog een schuttersgilde, maar verder moest men, zoals ook vandaag, uitsluitend in Brabant, Gelderland en Limburg zijn om nog de schutterij te zien optrekken, „met sabels en met plui men". De oudste gilden, die aan het schuttersfeest te Margraten hebben deelgenomen, dateren dan ook it de zestiende eeuw, zoals St. Sebas- inaadnezrtdageangvfetreewéndbLtondt De geweren, die de schutters in de optocht meedragen, zijn als regel volkomen verouderd en onbruikbaar. Om de prijzen wordt geschoten met de schietbuks, een Deze eeuwenoude tradities nebben manen dat. als voorheen de haakbus hii het. richten aesteund moet worden. het begrip en de liefde voor de Schut- Behalve gedefileerd, geschoten en ge- exerceerd, wordt er op zo'n schutters- feest gegeten en gedronken. Dat deed De klassieke schutter, zoals nog altijd de leden gekleed gaan van de Schutterij men vroeger nog heel wat royaler dan Sint Joris uit Kaulille in Belgisch'Limburg, onveranderd hetzelfde als vierhonderd thans: vier maaltijden op een enkel jaar geleden, toen dit gilde werd opgericht. festijn was in de zestiende eeuw maar matig, de Amsterdamse handboogschut- feest versierd, met mosterd uit de ters brachten het doorgaans tot zeven Ardennen, mayonnaise of pickles, maar of acht, al naar de kas het toeliet, legendarisch zijn de kwanta bier ge- Ook in Margraten is heel wat gecon- weest, heel de productie van Wylre, sumeerd, al was het dan geen tafelen Gulpen en Valkenburg, die hier in Mar ais bij de vaderen van voorheen. Het graten in de loop van een enkele dag hele dorp bleek vrijwel huis aan huis verzwolgen zijn. Wij hebben nog nooit in eet- en drinkgelegenheid herschapen: van ons leven zoveel vaatjes bier in vooral de toegangspoorten tot de oude klein bestek gelijktijdig in actie gezien, boerderijen leenden er zich voortref- een ononderbroken gulden stroom, die felijk voor en elders weer had men zijn weg vond naar de dorstige kelen van in de boomgaard zitjes gearrangeerd, de wakkere Schutters en hun aanhang. Hecatomben patates frites hebben het Was het wonder, dat men, naar mate het uur vorderde, wel eens een schutter tegenkwam, die los ge raakt van zyn troep, als een tra gische solitair aan het zwerven was geraakt, een beetje ontluisterd, de halskraag open en de zware, be nauwende uniformjas verlossend ont knoopt. Overigens bleven maar wei nig schutters alleen, er werd gedanst en gezongen en de levenslust vierde hoogtij in het avondlijk Margraten. Dit laatste is een goed en gevestigd recht, zo oud ais dit volksfeest zelf. tertj dan ook diep in de volksziel maar liep in de optocht als eerste verankerd. Wanneer een stoet, zoals voorop, een grote generaalssteek met wij daarginds in Margraten passeren piuimen op het hoofd en een sabel zagen, eens defileren zou in de Am- langszij. De functie van generaal ver- sterdamse Willemsstraat, zouden wij de vldde hij met diepe ernst, luide commentaren van het Jordaanse _hh„T, «„willekeurig a»n de™ iubliek wel eens hebben willen horen. W,J hebben onwillekeurig aan deze Matthies uit de jeugd van Erena moeten denken, terwijl wii daar in Margraten de schier eindeloze stoet van opeenvolgende schutterijen zagen passeren. Wii zaten pal naast de eretribune met de plaatselijke autori teiten, en daar moesten de schutters defileren, zodat zij reeds op onze hoogte in paradehouding overgingen. En daar hebben wii onze ogen op uitgekeken. Wü, Nederlanders, mo gen over het algemeen waarschijn lijk geen mooi volk te zijn, maar wat daar in die schutterijen, zowel van wapen, dat als voorheen de haakbus bij het richten gesteund moet worden. mannen-lelijkheid bijeen bleek ver gaard, was bijwijlen ontstellend. En dat werd nog geaccentueerd door een verkrampte houding van lichamen, zovele tropheeën, vaak van honderden jaren her, triomfantelijk meegedra gen, bedekkend de borst en de buik en soms dansend in het rhythme van een stoere pas, tot op de knie- en. aar in Limburg is dit wonderlijk beeld vanzelfsprekend en vertrouwd, het wordt op heel andere waarden ge toetst en in alle gemoedelijkheid hoogst ernstig genomen. Zoals de schutters zelf, ook de meest groteske verschij ningen, volkomen vervuld zijn van hun eigen, indrukwekkende rol. Frans Erens in zijn jeugdherinneringen vertelt van de ongetrouwde knecht Matthies, die, toen in Nieuwenhagen een schutterij werd opgericht, tot generaal en chef van de troep werd gekozen. Dit gene raalschap was voor de stilzwijgende Matthies de grootste vreugde van zijn leven. Wanneer hij er aan dacht of als men hem er over sprak, begonnen zijn ogen te fonkelen en kwam er licht in zijn gezicht. Hij commandeerde nooit, Het Is ondoenlijk om in kort bestek het beeld te schilderen van een zo die van nature elke soepelheid en reusachtige schuttersstoet als ditmaal élégance misten, maar zich nochtans door Margraten trok. Met zoveel varia- dwongen tot zowaar de ganzenpas, ties in kleding en uitrusting. De gala- zo nit lie Pruisische school of de uniformen, van omtrent de eeuw-wisse- zo uit de Pruisiscne scnooi of de üng zijn wel he(. meest karakteristiek, Britse dril, oude heertjes met maar verder is men op alle denkbare minder dan hun nog jeugdige wijzen gekleed of uitgedost: met zon- gezellen. Het deed haast tra- derlinge gasfitterspetjes, als houtves- ters en matrozen, in sober tropen-kha- gisch aan door de onverbiddelijke ki zo goed als een uitmonstering, die ernst, waarmee het vertoond werd, een bioscoop-portier in Tehuantepec de terwijl steken en pluimen, de ar- neus zou doen krullen of een liftboy flatteren in het Waldorf Astoria Hotel. chaische uniformen het soms iets Q0k- heel moderne, nuchter-sportieve gaven van noodlotsverschijningen, tenues met baretten en witte hemden, angstwekkend van onbedoelde komie- de pas zeer kort bestaande schutteijj t h-ij en, want er komen er nog altijd bij. g Markante verschijningen in de stoet Maar tegelijk: wat was het mooi vormen de z g Bielemennekens, zeer deze als gene kant van de Maas, aan S krijgshaftige gestalten met berenmut H. Bavo, Kathedraal: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 9 Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Antonius v. Padua. Zondag H.H. Mis sen 6.40 7.30, 8,30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. H. Jozef. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis), 11 en 18 (Avondmis) uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mis sen 6, 7.30, 9, 10.30 en 12 uur. H. Joannes de Doper, Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8,30, 9,30 (Hoogmis), 11 en 12 uur. H. Hart. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina. Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9.45 (Hoogmis). 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45. 9 (Hoogmis) en 10.45 Allerheiligste Drieëenheid: Zondag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 u. Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. Mis sen 7.30 en 10.15 (Hoogmis). O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, Overveen: Zondag H.H. Missen 7, 8, 9 (Hoogmis) en 10.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) en 11 u. H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. Mis sen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. I.. Vr. Hemelvaart. Heemstede. Zon dag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout). Zondag H.H. Missen 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. De straat- en huiscollecte voor het Ne derlandse Rode Kruis heeft te Zandvoort opgebracht rond f 1850. Heden (Zaterdag) avond concerteert de IJmuider Harmonie op het Raadhuisplein te Zandvoort. Het is het vierde zomer avond-concert van „Touring Zandvoort". Op Dinsdag 20 Juli wordt op het strand bekend gemaakt. Voor deelname kan men zich op Maandag 19 Juli aanmelden bij het bureau van „Touring Zandvoort" op het Raadhuisplein te Zandvoort. et is bij het ondernemen van de studie der muziek, naar wezen en verschijnselen, prin cipieel van het grootste belang te be seffen, dat, zo wij al het phenomeen methodisch kunnen bestuderen en kennis als bezit kunnen boeken', wij de kern der zaak toch als een geheim zullen moeten blijven erkennen en zelfs prijzen. Het is geen gebrek van de menselijke geest, d" ziel der mu ziek als onpeilbaar te moeten schat ten. Behoort het zelfs niet tot de eer van ons verstand, toe te geven, dat er tussen hemel en aarde meer is, dan door onze schoolse wijsheid wordt gedroomd? Slechts zij, die door oppervlakkigheid zijn beperkt, wil len of kunnen deze waarheid niet begrij pen". Dit zijn woorden, die prof. Hendrik Andriessen uitsprak, toen hij zijn inaugurale rede hield aan de R.K. Universiteit in Nijmegen. En zij zijn. geloven wij, karakteristiek voor zijn persoon en voor zijn muziek. Maar die twee zijn nauwelijks te scheiden. Vraagt men hem naar zijn eerste contact met de muziek, dan woordt hij: „Ik kan me met herin neren. dat ik niet componeerde en ik kan me evenmin herinneren dat ik geen orgel speelde". Als er iemand met recht en reden kan stellen dat „de ziel der muziek onpeilbaar is", dan is hij het. er in mee; alles wat een menselijk hoofd maar verzinnen kan." En hij loopt voor Dorpse majesteit in volle glorie: een der meest luisterrijke koningsparen in de stoet. sen en gefriseerde baarden, die gewa- omdat het in wezen zo ontroerend was, pgnd met reusachtige bijlen, soms bo zo heerlijk ongekunsteld en naïef: de vendien met een lederen voorschoot, stramme veteranen en de bloedjonge voor een groep schutters uit marche- jochies, gelijkelijk in hun Bronbeek- ren 2ij vormen een herinnering aan bij badinrichting „Termes" een zandbouw- gala van overjarige sjako s, overdadig de nadagen van de bloeitijd van de wedstrijd voor kinderen gehouden. Aan- goud op donkerblauwe uniformen, de schutterij, toen de Reformatie in op- van„ 9 uur Dm 13 uur wordt de uitslag witte broeken, waaronderuit de arge- komst was. Deze met bijlen gewapen- loos bruine Zondagse burger-trappers de mannen hadden destijds tot taak opmarcheerden. En omdat het dan Voor een processie uit te trekken om toch nog bestond, vandaag de nag. eventuele versperringen op de weg, anno 1954. Volstrekt met overleefd, door boosaardige andersdenkenden op- want al die gilden, heel de litanie van geworpen, tijdig te verwijderen, zodat alle heiligen uit zoveel dorpen van heel het jj Sacrament ongehinderd passe- Limburg, zyn stuk voor stuk spring levend. Alle jaargangen van de man baarheid blijken vertegenwoordigd, ook heel wat jeugd, de jonge jongens aan doenlijk in hun te wijd zittende uni formkragen, sjako's tot op de oren, en alles een beetje slobberig om hun prille leden. Zoals men zich trouwens voortdurend verbaast waar men het alles vandaan heeft gehaald: al dat legergala van vijftig en honderd jaar terug, de steken en kolbakken, het goudgalon en de tressen, epauletten als draperieën, de wuivende vederdos- sen en pluimen. En de sabels en de museumgeweren, die geen van alle schieten kunnen, want daarvoor, 's mid dags op de schietwei, bestaat heel ander materiaal. Wel modern en van voortreffelijke kwaliteit zjjn de trommen, de lage trommen, de diepe trommen, de Turkse trommen, de imposante Landsknechten-trommen. Heel Mar graten was de lieve, lange dag vol tromgeroffel, een opwindend rhyth me als een Afrikaanse tam-tam. En natuurlijk met muziek, want een groot deel van de gilden bezit een eigen corps, een volledige harmonie, met rinkelbommen en schellebomen, of alleen maar pijpers en hoornbla zers. Maar trommels hebben ze al lemaal, zelfs de heel bescheiden, ne derige gilden, die in hun burgerpak je optrekken, zij het met een grote oranje, rode of paarse sjerp als een slendang zo sierlijk over de borst geplooid. Alle respect tenslotte voor de vaandels, het grote, bonte, speels in de wind ontplooide dundoek, dat heel de rijkdom demonstreert van het gildéwezen, zijn historie, zijn na tuurlijke schoonheidszin, heel zijn fantasie. De rijke historie van menig gilde blinkt ook de toeschouwers te gen in al het koningszilver, waar bei mihhe—s mee bThaneen8zif™adeStketüngenel^e Dr. Houben, de gouverneur van de provincie, zoals dat in Limburg heet, lost het vogels df platem 'de schUdenf e^en- ereschot op het Oud-Limburgs Schuttersfeest. ic. A r.rof lluuia maar veiz,mnen Kan. jl.il nij Wie het voorrecht heeft gehad P 0p t ogenblik rond met plannen Hendrik Andriessen te ontmoeten weet, i' fLeede opera. eewoon mens k&TwiPdoefe'n daarmee Hendrik Andriessen houdt zich, naar niet op d^r gewoonheid" zoals die in hij zelf zegt, altijd bezig met de stuk- burgeriijke zin amW wordt beschouwd ken, .die hij maakt. Maar dat belet als een gebrék aan pretentie; maar wel hem inmiddels met twee maal per week degelijk on die gewoonheid, die het ken- college te geven in Nijmegen, dat ver- aegeigK op aiege ware sen hindert hem niet een nauwgezet direc- „„I w Moorachtige. Elk woord dat teur te zijn van een veeleisend insti. van het waara - k ^°°agt het tuut als het Koninklijk Conservatorium Hendrik Andnes«n spreekt, draMJ ongetwijfeld is. Wat dat laatste be stempel van «ie waarachtigheid, heeft thuis. z0 vertelt hij, twee muziek e bureaux. Eén om aan te werken en Hendrik Andriessen werd op 17 Sep- een om aan te componeren. „Want, ziet tember 1892 in Haarlem geboren. „De u, als ik weet dat in een van de laden muzikaliteit erfde ik van mijn vader", van een bureau een giro-biljet ligt, dan zegt hij, „het artistieke van mijn moe- kan ik er niet aan componeren De der. Zij was schilderes." Aanvankelijk zakelijkheid in mercantiele zin M dacht hjj dat de journalistiek „wel wat zijn fort niet. Maar dat neemt niet weg voor hem zou zijn." Maar het bleef bij dat hij er zich, wanneer dat nodig i». die ietwat vage gedachte. Want in feite m gepaste mate mee bemoeit, ging hfl studeren aan het Amsterdamse Hendrik Andriessen is een onbevan- Conservatorium. Compositie bij Ber- n man. wij kennen geen musicus, nard Zweers en piano bij J. B. de Pauw. met zujk een serene onbevooroor- Zweers leerde hem het vak in tech- deeldheid spreekt en schrijft over 't grot# nische zin. Van Alphons Diepenbrock, ievensgebied der Toonkunst en over het met wie hg na de voltooiing van zijn yak dat h» liefheeft als hij. Hij heeft studie bevriend raakte, leerde hi) de energie genoeg om er bij al zijn over- rest. En waarin die rest bestaat is „rote activiteit nog liefhebberijen op moeilijk te zeggen. Vraagt men Hendrik *a te houden. Hij wandelt graag; en Andriessen of hij als componist werd leest graag. Franse literatuur en beïnvloed door zijn leraar Zweers, dan Buss;sche. Flaubert, de Balzac en Dos- zegt hij „neen". Vraagt men hem of hij tojewsky. „Heuse kerels". Hij kan hele werd beïnvloed door zijn vriend Die- passages uit Dickens uit zijn hoofd op- penbrock, dan zegt hij „Ja". Maar zeggen. Maar hjj leest net zo goed de daarbij dient men zelf in het oog te modernen. Alleen: hij leest nooit iets houden dat deze beïnvloeding alleen be- omdat ze zeggen; „dat moet je gele- rust op een soort geestverwantschap en zen hebben". Want hij leest voor zijn in géén geval op onderhorigheid. In die plezier en nimmer uit plichtsgevoel, zin werd Andriessen ook beïnvloed door Het is ook kenmerkend voor een fi- César Franck, over welke componist guur a)s prof. Hendr k Andriessen dat hij een zeer verhelderende monografie jjjj een der grootste organisten van schreef. deze tijd wie hem ooit heeft noren In 1934 volgde Andriessen Johan Win- improviseren zal dat nimmer verge- nubst op als organist-directeur van de ten ;n staat bleek irJ. zi]n boekje Utrechtse Kathedraal en drie jaar later Qver Muziek" een geestig en puntig werd hij directeur van het Toonkunst- pieidooi voor het draaiorgel te schnj- Conservatorium in die stad. m die tijd Ven.. Wij geloven dat hij de muziek schreef hij veel kerkmuziek, die alles liefheeft, omdat hij van het leven houdt, met de muziek en alles met „de kerk" En hij kan dat des te meer doen om- van doen heeft en die in die zin baan- dat hij om tenslotte nogmaals zpn brekend genoemd mag worden. In 1949 inaugurale rede te citeren gelooft werd hij benoemd tot directeur van het in i de superieure onnaspeurlijkheid van Koninklijk Conservatorium in Den Haag. haar wezen". En dat is hij nog steeds. Andriessen componeerde symphoni- sche muziek waarvan de „Kuhnau- variaties" en de ..Ricercare" repertoi re-stukken van menig orkest zijn ge worden. Hij heeft drie symphonieën ge schreven en hij werkt aan een vierde, die hij schrijft in opdracht van de Johan Wagenaar Stichting en ter gele genheid van het ophanden zijnde jubi leum van het Residentie-Orkest. En hij is een van de zeer weinige Nederlandse componisten die op een libretto van Jan Engelman een opera hebben geschreven'. „Philomela" „Som mige mensen verwonderen zich daar over", zegt Andriessen, „maar ik heb nochtans 'n grote voorkeur voor 't genre. De opera beantwoordt aan mijn behoef te tot plastiek in de muziek. Alles doet Advertentie is niet duurder dan iets wat U overal ziet. Dat is alleen een kwestie van opmaak. Voor artistiek verzorgd bloemwerk Bloemenmagazij n BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 Wij bezorgen in de gehele omg. v. Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 8