door" „Wij gaan gewoon zegt de K.A.B. Teleurstelling om terugkeer van oude weerstanden WEEK-END VOL WATER Recidivist Vele vacantiegangers gaan de weg terug.... m m Twee schepen in moeilijkheden Strijd om gewetensvrijheid van meer belang dan samenwerking De breuk NA DE VERKLARING VAN HET N.V.V. Op stap met Geneviève Ruppert zeer verrast Coaster en logger behouden binnengebracht Tot hoofd en hart Kosten van levens onderhoud weer hoger Roofoverval op 21-jarig meisje Eén dode. vijfswaar gewonden De Chaplins bij Tsjoe en Lai Het weer OOSTERHUIS VAN HET N.V.V. eifüufjiy! MAANDAG 19 JULI 1954 s 78sfe JAARGANG No. 25643 Verontwaardiging over -i eae C.N. VG voorzitter Marie Dionne uit het klooster getreden Dijkje bij Den Bommel doorgebroken Na een dag hard werken gedicht De schade van de ramp in Oostenrijk Hoog water op de Elbe Tragische dood van Nijmeegs caféhouder Slachtoffer ernstig door mes verwond Meisje onder locomotief; been afgereden Ongelukken op de weg Veulen led. Damesjasjes 97.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W, Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENI IE IARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.15 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze redacteur) Het Verbondsbestuur van de Kath. Arbeidersbeweging heeft vanmorgen op zijn wekelijkse vergadering de ver klaring van het NVV besproken. De KAB zal de verdere ontwikkeling rustig afwachten en zeker geen over haaste besluiten nemen. Dit werd ons Zaterdagmiddag van KAB-zijde mede gedeeld, naar aanleiding van de ver klaring van het NVV, waarin de sa menwerking met KAB en CNV ui de Raad van Vakcentralen en de Be- drijfsunies werd opgezegd. Later op de middag hadden wij nog een kort onderhoud met de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de KAB, die nog geen commentaar wilde leveren, omdat hij er geen behoefte aan had dit „heet van de naald" te doen. „Ik onderschat het besluit van het NVV niet, maar met of zonder het NVV zal de wereld toch wel blijven draaien", aldus de heer Middelhuis, die vervol gens verwees naar hetgeen hij 14 Juni op de Verbondsraadsvergadering van de KAB heeft gezegd: ,,Aan de samenwer king in Stichting van de Arbeid, Raad ?,an Vakcentralen, Bedrijfsunies e.d. gelegd^et Mandement niets in de Welnu8 ons niet meer zien wil, Middelhuis nleV' vervolgde de heer zeker bliivó zullen elkaar echter 'n Baarn ontmoeten, zoals gisteren de Sticht-' Want de samenwerking in gezeird vv T Van de Arbeid is niet op- Woon a 0,ls' betreft, blijft alles ge- dae gaan- We zullen er Maan- hele i,„ ?r over spreken, maar niet de hen. uur.svergadering, want we heb- ders t\faracht,i,g ook n"? wel wat an- jju;s doen, besloot de heer Middel- de°rnaafre? ?dn de '"drukken die door See ^gelen van het NVV in krin- line zhn^e k?lhodeke arbeidersbewa- fP gewekt, ;n een woord samen te vatten: teleurstelling. Teleurstelling, Aan dc Zaterdag gepubliceerde ver klaring van het N.v.v., waarin de sa menwerking met de K.A.B. en het CNV in de Raad van Vakcentralen en de Bedrijfsunies wordt opgezegd, ont lenen we nog het volgende. Het NVV heeft voorts met verbazing en verontwaardiging kennis genomen van de rede van de voorzitter van het CNV de heer Ruppert, op de algemene vergadering van deze vakcentrale op 30 Juni, voor zover deze aan het man dement was gewijd. Wanneer de voor zitter van het CNV stelt, dat hij nog andere en sterkere motieven heeft om het lidmaatschap van het NVV af te raden dan de bisschoppen, ondergraaft hij daarmede de morele fundamenten, waarop de samenwerking in de Raad van Vakcentralen berust in moet berus- van6hetVCNva^ing van de voorzitter van het Mamw de na de afkondiging eetuivi van g^ent ontstane situatie omdat men beseft dat de oude weer standen bij de principieel anders-den kenden weer zullen worden 'opgewekt. Teleurstelling om het verbreken van het vele goede, dat in jaren was opge bouwd. ,,Wij waren tot elkpar gekomen en hebben elkaar leren waarderen. De scherpe kanten waren eraf geslepen en het was onder die omstandigheden veel gemakkelijker het gezamenlijk belang van de arbeiders te dienen," zo zei ons de heer N. Vugts, voorzitter van de KAB te Den Haag en secretaris van de plaatselijke Raad van Overleg van Vak centrales. De heer Vugts gaf als zijn persoon lijke mening te kennen, dat dit een zeer drastische maatregel is, waardoor de zaak van de arbeiders in hoge mate wordt geschaad. Een maatregel die het NVV ongetwijfeld te vlug heeft geno men. Men kan dit gedaan hebben in een opwelling van geprikkeldheid vanwege het Mandement, maar men heeft on getwijfeld ook de positieve waarde van het Mandement niet begrepen, dat juist samenwerking aanbeveelt. Van de zijde van de Katholieke wejjk" gevers werd ons er op gewezen, dat door deze maatregel de structuur weë" valt, waarop ook de Stichting van de Arbeid berust. In deze stichting werken van werknemerszijde de Raad van Vak centrales en van werkgeverszijde de Raad van Bestuur in Overheidszaken samen. Valt eerstgenoemde weg, dan zal naar een andere formele structuur moeten worden gezocht. Het kan dan mogelijk zijn, het lijkt waarschijnlijk, dat het materiële overleg blijft bestaan. Men zal echter tot een andere opzet moeten komen. Men zal mogelijk stre ven naar het voortzetten van dit over leg door middel van een contactcom missie, waarin werkgevers- en werkne mers-organisaties elkaar zullen vinden. Formeel is de zaak kapot gemaakt. Het besluit van het NVV komt niet geheel onverwacht. Men heeft al eni- *e tijd duidelijk bemerkt, dat de span ningen sterk toenamen. Dat het NVV, dat altijd zo hoog opgegeven heeft van de Stichting als bijzondere bijdrage van de arbeidersvakverenigingen tot het scheppen van een beter klimaat dan voor de oorlog tussen werkgevers en werknemers had bestaan, hiertoe heeft kannen overgaan, is wel een bewijs van de sterke politieke contacten, die er tussen de PvdA en de vakverenigingen bestaan. Wat de directe materiële consequen ties van deze 'demonstratie zullen zijn, kon onze zegsman nog niet overzien. Een Amerikaanse vlieger, die vorige week Oostenrijkse boeren van hun boer derijen haalde, heeft op een van zijn vluchten een gezicht onder zijn passa giers gezien, dat hem bekend voorkwam. Toen hij later eens navraag deed, bleek, dat de eerste helicop tere vlucht van de boer hem zo goed was bevallen, dat hij zich nog driemaal had laten red- I den. Hij was steeds teruggegaan naar het overstroomde land, waarbij hij tot aan zijn middel door het water moest waden. (Reuter) Marie Dionne, een van de meisjes van de bekende Dionne-vijfling, is na negen maanden in een klooster te heb ben doorgebracht, weer uitgetreden. Zij heeft haar besluit genomen om gezond heidsredenen. Marie Dionne is op 3 November 1953 als soeur Marie-Rachel ingetreden bij de Dienaressen van het Allerheiligste Sacrament. Op 24 Mei werd zij als novice aangenomen. (U.P.) In menig huis heeft de kachel gebrand, vele vacantiegangers hebben hun vacan- tie afgebroken, loodsdiensten werden ge staakt, de scheepvaart had te kam pen met een Zuidwester, die een topsnelheid van 75 km. per uur haden voor de tweede maal in korte tijd heeft circus Mullens, dat thans in Tilburg staat, van wege het water een behoorlijke schade opgelopen Deze en andere trieste feiten en feitjes bepaalden het beeld van hel afgelopen weekend. Vrijwel nergens in ons land kwam de temperatuur boven de 17 graden uit. In de buurt van Zandvoort ondervond het 349 ton metende schip „Hoe Vinces" moeilijkheden. Het werd door de „Cy cloop" op sleeptouw genomen en door eer. woeste zee naar IJmuiden gesleept Ook bij Scheveningen moesten enkele scheepjes hulp inroepen. De badplaatsen en de watersportcen tra boden een naargeestige verlaten aan blik. Vele badgasten gaven de hoop, deze maand nóg Behdorlijk weer te krijgen, maar op en verlieten hun pensions om de weg terug te gaan. De exploitanten van de zeebadin richtingen te Bergen aan Zee, Schoorl en Camperduin zijn Zaterdag volkomen verrast door een voor de tijd van hei jaar abnormale hoge waterstand. Op j vele plaatsen kwam de uiterste vloed lijn tot aan de voet van de duinen, zo dat alle strandmaterialen snel hogerop moesten worden gebracht. Paviljoens stonden in het water en tentendorpen moester worden afgebroken. Zaterdagmorgen vroeg merkte een boer die zijn koeien ging melken, dat de kleine dijk, die in verband met het maken van een nieuwe waterkering de haven van Den Bommel afsluit, was doorgebroken. De haven, die droog lag, dreigde daardoor vol te lopen. De boer sloeg onmiddellijk alarm en de burgemeester riep brandweer en Bescherming Bevol king op om hulp te verlenen. Met be hulp van de inwoners is men direct begonnen het gat te dichten en het water, dat in de haven was gelopen, er uit te pompen. De waterstand was GC 70 cm. hoger dan normaal. Na een dag van hard werken is het dijkje met behulp van honderden zandzak ken gedicht. aan eerbied vnnl verregaand gebrek raadt ook een N.V.V. Zij ver- brek aan «„Wenend ga- Desgevraagd is namens het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland bij monde van de voorzitter de heer M. Ruppert, het vol gend commentaar gegeven op de be slissing van het N.V.V. om de samen werking in de Raad van Vakcentralen en de Bedrijfsunies te beëindigen: De eventuele gevolgen van deze beslissing komen uiteraard geheel voor rekening van het N.V.V. In het beleid van de t-hristeljjke vakbeweging brengt deze beslissing vanzelfsprekend niet de min ste wijziging. Ue heer Ruppert, die zich bij het Jernemen van de verklaring van het N.V.V. zeer verrast toonde, zal van avond 18.15 uur voor de N.C.R.V. com- bientaar leveren op de beslissing van het N.V.V. De stormvlaag, die Zaterdagmiddag alle illusies over toch nog een zomer opnieuw de bodem insloeg, heeft op onze kust een tweetal schepen in moeilijkhe den gebracht. Op 12 mijl ten Zuiden van IJmuiden werd de met machineschade ronddrijvende Nederlandse coaster Hoe Vinces, bij windkracht 8, gevaarlijk dicht naar de kust gestuwd. Even benoorden Scheveningen kampte de Scheveningse logger Johanne Maria SCH 78 met de zelfde gevaren als gevolg van een ka potte schroefas. De 354 ton metende kustvaarder had Zaterdagmiddag 2 uur al laten weten, dat hij met een lading van 120 ton in moei lijkheden verkeerde. Toen de wind bleef aanwakkeren werd assistentie ingeroe pen. Om 4 uur vertrok uit IJmuiden de sleepboot Cycloop van Bureau Wijsmui- Ier, die al eerder voor een berging op pad geweest is, maar tot dan toe steeds tevergeefs. 's Avonds 8 uur had kapitein A. v. d. Wiele de Hoe Vinces vast. Juist op tijd, want het schip zat toen nog slechts 2Vs mijl uit de kust. De verbinding kon tot stand gebracht worden door het over gooien van een lijn, waarna de sleep-ma chine, waarmee de Cycloop uitgerust is, de rest deed. Tegen middernacht kwam het convooi in IJmuiden binnen. De Nestor heeft toen de taak van de Cy cloop overgenomen en de coaster de Vis sershaven binnengesleept. De Johanne Maria SCH 78 was met een kapotte schroefas van de visserij gesleept door zijn naam- en plaatsgenoot Johanna Maria SCH 3. Een paar maal was de tros reeds geknapt en gezien de smalle ingang van de Scheveningse haven werd het niet raadzaam geacht op een inge korte tros te proberen bij storm binnen te lopen. De sleepboot „Schelde"' van L. Smit en Co. te Rotterdam heeft de pech vogel op goed een mijl benoorden Sche veningen overgenomen en in Vlaardin- 'gen binnengesleept. Volgens voorlopige cijfers zijn door de overstromingen alleen al in Neder- en Opper-Oostenrijk 25.000 personen dak loos geworden. 28.000 huizen en 100.000 ha grond zijn overstroomd, 7.000 huizen moesten ontruimd worden, 200 huizen en 200 bruggen werden verwoest, 20 spoorlijnen verbroken en 200 bedrijven, waaronder stikstoffabrieken, stopgezet. De Oost-Duitse premier, Otto Grote- wohl, heeft meegedeeld dat bij over stromingen in zijn land veertien men sen zijn omgekomen. 23.000 mensen heb ben hun woningen moeten verlaten. Het ergste was nu voorbij. Grote scha de was aangericht in en om Chemnitz, Dresden, Gera en Leipzig. Tengevolge van het hoge water is het scheepvaartverkeer langs de beneden loop van de Elbe ook vrijwel geheel gestremd; te Lauenburg, 40 km ten Zui den van Hamburg, is het peil reeds drie meter hoger dan normaal. Men ver wacht echter, dat het water de komende dagen nog twee meter zal stijgen. Te Avendorf, nabij Lüneburg, loopt het water op verscheidene punten over de dijken. Britse troepen en West-Duit se grenspolitie zijn aan het werk om de waterkeringen te versterken. 500.000 zandzakken, die aanvankelijk waren be stemd voor de watersnoodgebieden in Nederland, zijn in allerijl naar de be dreigde plaatsen gebracht. (AFP-ANP-Reuter) Öe voorzitter van het N.V.V., de Seer H. Oosterhuis heeft in een rede, vierdag voor de V.A.R.A.-microfoon ^gesproken, t.a.v. de opzegging van ^.samenwerking met de K.A.B. en het tsfcV. in de Raad van Vakcentralen 2(> Bedrijfsunies o.a. het volgende ge- kjJL De gereglementeerde samenwer- in de Raad van Vakcentralen be- be^ op de eerbiediging van eikaars gjfhseien. Die grondslag is weggesla- dell kil onze partners, bij de heer Mid- Öcv, is> de voorzitter van de K.A.B. het feit, dat hij zich achter het d atldement heeft gesteld, ook achter -Passages betrekking hebbend op het 0'V-V., bjj de heer Ruppert door de „/waardige aanval. Wij zouden in zelf- am^ect te kort schieten, indien wij het bleve°0rd dez® aanvallen schuldig -Wy achten de samenwerking in de ftaad van Vakcentralen van het hoog- belang voor het Nederlandse volk. ™laar de strijd om de gewetensvrij heid en de vrijheid van organisatie ee" hoger belang en daar gaat N vns om- Daarom heeft het ant,, in het vohe besef van zijn ver- ^mwoordelijkheid moeten besluiten, xnet gereglementeerde samenwerking ue Katholieke Arbeidersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakver bond te beëindigen. Dit besluit is met algemene stemmen door de boofdbestuursvergadering van het N.V.V. genomen. Daar het hier om de democratie gaat, is meteen het ant woord gegeven op eenheidsaanbiedin gen, die ons ongetwijfeld van commu nistische zijde zullen bereiken. Dat ant woord zal even duidelijk afwijzend zijn als in het verleden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze op- zegging van de samenwerking er net N.V.V. niet van zal weerhouden, zijn con structieve sociale en sociaal-economi sche politiek in het belang van het Nederlandse volk met kracht voort ,e zetten. Wij betreuren diep, dat anderen de grondslag van een samenwerking, wel ke zo zegenrijk voor ons volk heeft ge werkt, hebben ondermijnd. Grootdoeners doen erg klein j Twee Deense studenten uit Kopenhagen, Jörgen ^"^Jchri^^redTtusle^X met een oud Fordje, dat is versierd met o.m. het opschrift vrede tussen de volkeren!', en dat zij „Geneviève"hebben jedoop^ ^J^LTa^kZïn, :ncer Zuidelijk, gelegen landen Zij hebben Noord-Duitsland doorgereisd en zijn nu in Amsterdam aangekomen, -. -.- j. -J D „J k' Pwn/n 7/.W117/* n tP '77.l van waaruit zij door België en Frankrijk de hebben dë van het continent gaan bezoeken. Enige Deense f gedekt door dp een gedeelte gefinancierd, de rest van de kosten XïfhetRokinte AmlZ' koop van prentbriefkaarten van hun „Genevieve A rechts Jorcien Rn,nn dam staan bij het antieke wagentje links Jörgen Holm en rechts Jorgen Bruno. (Van onze correspondent) Een alom bekend en geacht caféhou der te Nijmegen, de heer F. A. Rissen- beek, is in de nacht van Zaterdag op Zondag op tragische wijze om het le ven gekomen. In verband hiermee heeft de Nijmeegse politie Zondag avond laat de 27-jarige W. uit Nijme gen gearresteerd. Zaterdagavond kwam W. 't café bin- hen en vroeg om 2 flessen bier, die hij echter niet wenste te betalen. Toen de caféhouder weigerde het bier te geven gaf de late indringer hem over de tap kast heen een stomp tegen de borst. De heer Rissenbeek begaf zich daarop naar de telefoon om politiehulp in te roepen, waarop de indringer hem een slag in de nek gaf. Twee stamgasten, die op het late uur nog aanwezig waren, be moeiden zich daarop met de affaire. Zij overmeesterden de wildeman en werkten hem de deur uit. Bij hun terug komst bemerkten zij echter tot hun ont steltenis dat de heer Rissenbeek dood achter de telefoon op de .grond lag. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Canisiusziekenhui® voor het verrichten van een sectie opdat de juiste doodsoorzaak kan worden vastge steld. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt mede, dat het totaal prijsin dexcijfer van het gezinsverbruik de z.g. kosten voor levensonderhoud tus sen 15 Mei en 15 Juni 1954 is gestegen met 1 punt, n.l. van 126 naar 127. De oorzaak hiervan lag vrijwel uit sluitend bij de groep voedingsmiddelen, waarvoor het indexcijfer met 2 punten opliep. Deze stijging werd voor een be langrijk deel teweeg gebracht door de hoge prijzen per 15 Juni 1954 voor oude en nieuwe aardappelen. Ook het index cijfer voor fruit, zij het in mindere ma te dan dat voor aardappelen, liep tussen 15 Mei en 15 Juni op. Voorts deden zich prijsstijgingen voor bij vlees en vlees waren, melk, koffie, thee, vis, eieren en chocoladerepen. Een aanzienlijke daling van het indexcijfer voor groenten bracht gedeeltelijke compensatie van de hierbo ven vermelde stijgingen. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een 21-jarig meisje uit Amsterdam op de rijksweg Nijmegen - Velo het slachtoffer geworden van een laffe roofoverval, voorafgegaan door een poging tot moord. De dader, een naar schatting 25-jarige jongeman, wist te ontkomen. Het meisje bracht haar vacantie door in Mook en is waarschijnlijk Vrijdag avond in Nijmegen naar de bioscoop ge weest. Tegen middernacht keerde zij per fiets naar Mook terug via de rijks weg Nijmegen - Venlo. Onder de ge meente Heumen schijnt zij te zijn aan gesproken door de bewuste jongeman, die plotseling een zakmes of een ander scherp voorwerp te voorschijn haalde, waarmee hij het meisje enkele diepe steken toebracht in hals en linkerborst. Daarna maakte hij zich op een heren rijwiel met medeneming van het hand tasje van het meisje uit de voeten. Hij verdween in de richting Nijmegen. Het meisje dat hevig uit haar wonden bloed de wist zich desondanks nog voort te slepen naar het hotel Molenhoek, dat aan de rijksweg gelegen is. Hier waar schuwde men direct politie en dokters hulp. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleeend werd het slachtoffer overge bracht naar het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen. In de loop van Zondag trad een aanmerkelijke verbetering in haar toestand in, die zich aanvankelijk door veel bloedverlies nogal ernstig liet aanzien. De rijkspolitie te Groesbeek heeft di rect een scherp en uitgebreid onderzoek ingesteld. Nabij het viaduct tussen Grubben- vorst en Blerick is Zaterdagmiddag het 2j4-jarig dochtertje van de milie C. uit Grubbenvorst door locomotief gegrepen. Het kind was de spoorlijn opgegaan om naar haar vader te gaan, die aan de andere zijde van de lijn op zijn akker werkte. Het raak te niet een voetje tussen de rails be kneld en viel, juist op het moment, dat er een losse locomotief naderde, waarvan de machinist het kind blijk baar te laat heeft opgemerkt.. Het slachtoffertje werd een been afgere den en liep ernstige hoofdwonden en kwetsuren aan het andere been op- Voor haar leven wordt gevreesd. Op de Groene Kruisweg onder Rhoon is Zaterdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een dode viel te be treuren en een tweede persoon zeer ernstig werd gewond. De 28-jarige J. in 't Veld uit Ameide reed daar op de motor met zijn 34- jarige zuster S. in 't Veld, een ver pleegster uit de psychiatrische inrich ting te Leidschendam op de duo. Door nog onbekende oorzaak botste de motor tegen een uit de richting Spijkenisse komende personenauto. De heer In 't Veld en zijn zuster liepen een schedel- basisfractuur op. De motorrijder werd in ernstige toestand in het Zuiderzie kenhuis te Rotterdam opgenomen. Zijn zuster, die er nog erger aan toe was, werd naar het Ziekenhuis Berg weg te Rotterdam vervoerd, waar zij kort na aankomst overleed. Auto tegen boom Zondagmorgen is te Berlicum een auto uit Groesbeek met volle vaart in de bocht tegen een boom gereden. De klap was zo hevig, dat de boom ver in de auto drong. Van de vijf inzittenden werden mevr. V. en mevr. C. zo zwaar gewond, dat ze ter plaatse van de H. Sacramenten der Stervenden werden voorzien. De heer F. V. en de heer J. R. werden eveneens zwaar gewond, terwijl de vader van de heer R. minder ernstige kneuzingen opliep. /n verband met het N.V.V.-besluit, de samenwerking met K.A.B. en C.N.V. op te zeggen, kan moeilijk worden gesproken van een donderslag bij hel dere hemel. Reeds eerder verschenen nu en dan donderkopjes aan de horizon der samenwerking. We behoeven alleen maar te denken aan het optreden van de N.V.V.-vertegenwoordiger Ad Vermeulen in Genève in 1949, toen deze op een be ledigende wijze zich uitliet over de Bis schoppen van Nederland. Toen was het A. C. de Bruyn, die een ogenblik ge rammeld heeft met de portefeuille en die zich ernstig afvroeg of het mogelijk bleef met zulke lieden in de Raad van Vakcentralen te blijven samenwerken. Er bestonden meningsverschillen over de grondgedachten van maatschappelijke ordening, sociale wetgeving en loonbe- leid. Slechts sporadisch kwamen ze naar de oppervlakte, maar de meningsver schillen waren er niettemin. Op zich is dat begrijpelijk en aanvaardbaar. De sa menwerking kon moeilijk anders zijn dan een compromis tussen de maat schappelijke consequenties van twee le vensovertuigingen. Het ging tenslotte om de raakpunten in de praktijk en daarom was in het reglement van samen werking de belangrijke bepaling opgeno men, dat, indien de vertegenwoordigers van een der centralen verklaarden, dat een aan de orde gesteld punt voor hen van principiële betekenis was, dit punt dan, indien daarover bij de besprekingen geen overeenstemming werd verkregen, van de agenda werd afgevoerd. Deze be paling toont zeer duidelijk het karakter van de gereglementeerde, federatieve sa menwerking aan. Trouwens daar was het fundamentele artikel één, dat volle dige garanties stelde voor het behoud ran ieders zelfstandigheid van karakter, ook in de samenwerking. Het heeft op een moment als dit zin, een tweetal vragen te stellen. Ten eer ste: is er iets wezenlijks veranderd in de houding van de K.A.B., waarin het N.V.V. aanleiding kon vinden, om de sa menwerking te beëindigen? Ten tweede, welke zullen de consequenties zijn van dit besluit? Bij de beantwoording van de eerste vraag dienen de feiten even op een rij te wor den gezet. Welnu, reeds in 1918 ver klaarde het Nederlands Episcopaat het lidmaatschap o.a. van de socialistische vakorganisaties voor de katholiek verbo den. In 1946 werd dit verbod herhaald en In 1949 werd opnieuw vastgesteld, dat een katholiek lid behoorde te zijn van de voor hem geëigende katholieke stands- en vakorganisatie. Wij zien in, dat dit niet prettig was en is voor de socialisten en wij begrijpen het, dat zij iedere keer opnieuw van hun misnoegen hebben doen blijken. En nu kwam dan na de oorlog de derde herhaling. Maar deze herhaling had een zeer bijzonder karakter. Het was niet een op zichzelf staand verbod, maar een wezenlijk deel van een bisschoppelijke instructie aan alle gelovigen om zich hun positieve taak als katholieken in het maatschap pelijk leven meer en beter bewust te doen worden. Dat de socialisten inmid dels de houding van de katholieken in het algemeen en van de katholieke arbeiders in het bijzonder, ten opzichte van net Bisschoppelijk beleid, niet begrijpen, kunnen wij verstaan en verklaren. Men moet de sensus catholicus, de wezenlijke katholieke zin, bezitten, om te kunnen aanvoelen en te kunnen verklaren, waar om van de eerste dag af dat de K.A.B. haar werkzaamheden begon zij zich on derworpen heeft verklaard aan het Ker kelijk Gezag, althans voorzover het ging en gaat om zaken van geloof en zeden. Welnu, in deze houding is nog nooit iets veranderd. Ook nu niet. En nadrukkelijk verklaarde Middelhuis, in zijn Mande ment-rede op de Verbondsvergadering van 14 Juni j.l.: „Ook de K.A.B. wil zich zelf blijven, ook wij willen vanuit en met inzet van onze eigen zelfstandige centrale, bonden, diensten en instellin gen gaarne samenwerken met allen wier gezindheid, werken en program zich daartoe lenen." Heel dit gedeelte van Middelhuis' redevoering getuigt van de vaste wil, die bij de K.A.B. bestond om dóór te gaan. Er was immers niets we zenlijks veranderd. Maar waarom dan toch dit N.V.V.-besluit? Het is eigenlijk niet redelijk verklaarbaar en we heb ben zo de indruk, dat invloeden voor een groot deel werkende buiten het hoofdbestuur van het N.V.V., in de wet gevende vergadering van het N.V.V. doorslaggevend hebben gewerkt. Zou het optreden van een man als Dominee Ban ning en de vorming van een sociaal democratische werkgemeenschap, geheel vreemd zijn aan de nieuwe situatie In deze kring juist vindt men nog die oude geheide klassestrijders, die èn de verburgerlijking van de P.v.d.A. en N.V.V èn het samengaan, enerzijds van P.v.d.A. en K.V.P., anderzijds van N.V.V. en K.A.B. blijvend een doorn in het oog is gebleven. Benadert onze veronder stelling de waarheid, dan kunnen we tot geen andere conclusie komendan dat in deze breuk de stok werd gevonden om het katholieke volksdeel als de kwa de hond te slaan. Het is nog te vroeg om de consequen ties van deze breuk te overzien. Wel me nen we te mogen waarschuwen tegen dramatisering van het gev-l. De verkla ring van het N.V.V., dat het vanzelf sprekend zijn constructieve bijdrage zal blijvei. leveren in de vormgeving van de sociale en sociaal-economische politiek in Nederland, in de Stichting van de Arbeid, de Sociaal Economische Raad en op ander terrein in het belang van de werknemers, achten wij geheel vanzelf- zelfsprekend. Zou het dat niet doen dan zou het zichzelf in de hoek der geisoleer- den drukken. Tenslotte menen we, dat deze uitspraak van het N.V.V. ook een goede kant heeft. We weten nu weer iets duidelijker met wie we te doen hebben. De katholieke arbeiders zullen zonder twijfel hieruit de consequentie trekken, die voor de hand ligt: In versterkte trouw achter hun Bisschoppen en achter de nationale leiding van de K.A.B. Charly Chaplin en zijn vrouw Oona O'Neill zijn gisteravond ruim vier uur fa- de gast geweest van de Chinese pre- een mier Tsjoe en Lai, in diens villa te Genève. Er waren ongeveer 50 gasten, o.w. de hoofdrolspeelster in de Chi nese film over „de strijd der Chinese boeren". Chaplin vertelde, dat hij en zijn gastheer niet over politiek hadden gesproken. Het bezoek van de Chaplins aan de Chinese premier vond plaats als dank voor het bezoek van een aan tal Chinezen aan een filmavond die Chaplin drie weken geleden gegeven heeft te Genève. De films „Citylights" en „Limelight." werden bij die gele genheid vertoond. (UP). Advertentie BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EERO. B0LSTRn48 A DAM TEL, 717162 (Tot Dinsdagavond) Aanvankelijk flinke opklaringen, later weer toenemende bewolking met van het Noordwesten uit enige regen. Meest matige wind krimpend van Noordwest naar Zuidwest. Ta melijk koude nacht, morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 4.43-20.49. Maan: 22.16—10.22.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1