Zusters van oprecht en Maria" werd een afscheid bereid BOSCH Wij willen een dappere dood sterven om elders weer te ontbloeien" Eerste plechtige H. Mis in parochiekerk Bloemendaal Spaarndam huldigt pastoor K. J. H. Lautenschütz Stijlvolle receptie Pater A. Wehmeyer feestelijk ingehaald Zilveren feestweek ten einde Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" Sjors en Sjimmie geven een vlag Circus Strassburger Snelheidswedstrijden te Zandvoort MAANDAG 19 JULI 1954 PAGINA 2 DE HEER G. SCHOLTE TEN GRAVE GE DRAGEN Collecte „Herwonnen Levenskracht" en „Santos" Diploma-uitreiking „Credo Pugno" Arm in de knel Groot respect Offervaardigheid Dankwoord Diefstal in bad Receptie Dankwoord van jubilaris T oneeluitvoering Keur van paardan in aan trekkelijk programma Vingervlugge dames aangehouden Spregkuur wethouders JEUGDKOOR „INTER NOS" Uit Engeland terug ST. GER. MAJELLA- SGHOOL Voor V.G.L.O. afd. jongens Haarlem-Oost VERKEERS ONGEVALLEN Jongetje verdronken Mej. Brom gaat Zandvoort verlaten Ouderavond Mariaschool KIND VERMOEDELIJK VERDRONKEN Geen faillissementen HEEMSTEDE Speldjesdag H. L. NAGEKOMEN SCHEEPSBERICHTEN Beurs van Amsterdam BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Quo Vadis" 14 jr., 2.30 en 8 uur. PALACE: „Het oerwoud roept", a. 1„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; 's morgens 10.30 „Bongo de Beer". LUXOR: „Weekend in Parijs", 14 jr., 2, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; 's morgens 10.30: Montagne's Jeugdvariété. LIDO: „Ontvoerd uit de harem", 14 jr., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De schat van de gouden Condor", 14 jr., 2.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „De duivel van Diablo", 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „IJsco-touristen" a. 1,, 2, 7 en 9.15. MINERVA: Di. tot en met Don. 2.30: „Las sie komt thuis", a. 1.; 8.15: „The Beggar's Opera", 14 jr. Maandag 19 Juli Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 15.30—16.30 uur. Dinsdag 20 Juli. Grote Kerk: Gratis orgelconcert door gastorganist Jacob Bijster van 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 1317 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huis van Looy: Eretentoon- stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 25 Juli). Geopend van 10—12.30 en van 1.305 uur. Zo. van 2—5 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. DIVERSEN Haarlems Cultureel Centrum „De Vlees hal": Marionettentheater „Prins Poucet" van Feike Boschma. Voorstellingen om 2, 3.15 (voor kinderen) en 8 uur. Heemsteeds Sportpark: Circus Strass burger. Ma. 19 en Di. 20 Juli 8 uur; Wo 21 Juli 14 en 20 uur. Advertentie De provinciaal-overste der zus ters Franciscanessen van Heyt- huysen, Moeder Longina, dankt dr. L. van Dis, de rector van het Coornhertlyceum, voor zijn fijn- gestemde toespraak, die hij hield namens de kring van rectoren en directeuren bij het afscheid van de zusters van „Sancta Maria". Ter linkerzijde van Moeder Lon gina zit zuster Madeleine. De zang van het oudste mannen koor van Haarlem, tevens één der oudste Nederlandse koren, zal vanaf heden zijn te beluisteren door middel van de gramofoon. Niet alleen de gramofoon- bezitters onder de liefhebbers van mannenzang, doch wellicht ook de radio-omroepen zullen wel een dank baar gebruik maken van de Z. en V.- platen. Reeds tientallen jaren geleden werd van de Koninklijke Liedertafel o.a. het bekend „Ecce quomodo moritur" van Handel opgenomen. Toenmaals nog niet electrisch en dit genre platen is vanzelfsprekend niet meer in trek. Thans zijn een viertal Oud-Neder landse liederen op de plaat vastge legd volgens de nieuwste methode: Wilhelmus, Wilt heden nu treden, O, Heer die daar des hemels tenten spreidt en Merck toch hoe sterck. Het eerstgenoemde in de bekende bewer king van Fred. J. Roeske de andere liederen in die van Z. en V's dirigent Jack P. Loory. De opnamen geschiedden in de Ba- kenesserkerk door een Heemsteedse firma. Er is grote zorg aan besteed. Meerdere proeven werden genomen, voordat de definitieve opnamen plaats vonden. Wij hebben, daartoe door het be stuur van Z. en V. in staat gesteld, de opnamen beluisterd en geconstateerd, dat alles beschaafd, muzikaal en zo welluidend mogelijk klinkt. Vanzelf sprekend steekt het ene lied of couplet boven het andere uit. Trouwens lied en bewerking geven naar hun eigen aard hiertoe aanleiding. Over het al gemeen genomen kan men echter toch spreken van geslaagde opnamen. Dat ook deze platen bijdragen tot verspreiding van Z. en V's mannen- zang door geheel Nederland! O. K. Dat de heer G. Scholte, die de vori ge week op 70-jarige leeftijd is overle den, als administrateur van Gebouw St. Bavo een zeer geziene figuur was in het katholieke openbare leven, is wel duidelijk geworden uit de zeer vele blijken van belangstelling, die de fa milie mocht ontvangen. Talrijke vrien den woonden Zaterdagochtend de Re quiemmis bij, die in de parochiekerk van St. Liduina door kapelaan M. C. Klijn werd opgedragen. Na deze plechtigheid reed de rouw stoet langs het Gebouw Sint Bavo in de Smedestraat, waar de vlag halfstok hing. De heer A. J. M. Angenent, voorzit ter van de Haarlemse K.A.B. hechtte een krans aan de lijkwagen en daarna vond de begrafenis plaats op het St. Barbara-kerkhof, waar de absoute werd verricht door kapelaan Klijn. De heer G. Scholte Jr. sprak een kort woord van dank voor al de be langstelling. De collecte in Haarlem voor „Her wonnen Levenskracht" en „Santos" heeft de afgelopen week het weer niet mee gehad. De speldjesdag van Zater dag is zo goed als verregend en Zon dag was het bij de ingang der kerken allesbehalve pleizierig. De propagandisten en collectanten hebben derhalve met de moed der wanhoop moeten werken, maar alles bijeen is er toch nog f '4500 ingezameld. In de kapel van de Broeders aan net Nagtzaamplein kwam de Credo Pugno- club van de kring Oost der Haarlemse K. A. B. bijeen, waar aan enige leden het diploma werd uitgereikt. De plech tigheid stond onder leiding van kape laan H. van der Plas en het diploma werd uitgereikt aan de heren G. van Eeden, P. Lemmers, E. v. d. Peijl en J. van Kimmenade. De overige leden ver nieuwden hup opdracht. Zaterdag raakte in een drukkerij aan de Bakenessergracht een 17-jarig meisje met haar rechterarm en -hand bekneld tussen een wals. Zij kreeg een slagaderlijke bloeding en een diepe snee aan haar onderarm. Honderden handen hebben de zusters van „Sancta Maria" Zaterdagmiddag moeten schudden, toen na afloop van de hulde, haar bereid, ouders, oud-leer lingen en vele andere belangstellenden in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw afscheid namen van het Convent Franciscanessen, wier naam onverbrekelijk zal verbonden blijven met het katholiek meisjeslyceum aan de Dreef. Het is een afscheid en een hulde geworden in stijl, niet nuchter en niet sentimenteel, een afscheid vooral, waarbij de dankbaarheid bij beide partijen prevaleerde: bij de achterblijvers, omdat de zusters zulk voortref felijk werk hebben verricht in Haarlem, bij de scheidenden, omdat zij dat werk hebben mogen doen en omdat er zulke uitstekende leken gereed staan om „Sancta Maria" over te nemen. Met Moeder Longina, de provinciaal overste der Franciscanessen van Heijthuyzen, zuster Madeleine en zuster Cherubine uit Amsterdam aan het hoofd stapte de lange stoet van zusters bescheiden maar lachend de tuinzaal binnen. En toen kon onder de vaardige regie van de heer P. A. M. Haanappel, de voorzitter van de pas opgerichte oudervereniging van „Sancta Maria" het „tuinfeest" beginnen. Gelaten moesten de zusters al die woorden van lof over zich heen laten gaan en zij zullen wellicht nimmer haar Franciscaanse deugd van nederigheid zo op de proef gesteld hebben gevoeld. Desondanks moet het haar deugd hebben gedaan, dat de toespraken weinig met formali teit te maken hadden. Want dat was juist het bijzondere van het afscheid, dat de negen sprekers hetzelfde onderwerp „behandelden", maar dat ieder weer een bepaald facet van het werk der zusters belichtte, daarmede onbe wust samen de veelzijdigheid van de zusterlijke verdiensten memorerend. Wij kunnen per 1 Aug. plaatsen FLINKE HANDIGE JONGEN (±15 jaar) ter assistentie van de etaleur. Tevens per 1 Sept. NET MEISJE om in het vak te worden opgeleid. TEXTIELHUIS PETERS Gen. Cronjéstraat 62-64, Haarlem. De inspecteur bij het V.H.M.O., de heer A. J. S. van Dam, gewaagde van „Sancta Maria" ais van een school met een fijne geest, een hoge beschaving en met een diepe belangstelling voor de dingen des geestes. Hij achtte dat aller eerst het werk der Zusters, van wie hij met piëteit Zuster Christiana herdacht, die hij een stoere en flinke persoonlijk heid noemde. Zijn contact met de reli gieuzen was voornamelijk beroepshalve, maar daarom had hem de geest bij de Zusters getroffen, wellicht meer dan hen, die geregeld met haar omgaan. De inspecteur betreurde het derhalve, dat nu met de Zusters de laatste door reli gieuzen geleide school uit zijn inspectie verdwenen was. Wethouder D. J. A. Geluk, sprekend namens het Haarlems gemeentebestuur, legde de nadruk op de aesthetische vorming op „Sancta Maria" en hij dank te de Zusters voor haar medewerking aan alle activiteiten op interscholair ter rein. Ook persoonlijk speet het hem, dat de Zusters Haarlem gaan verlaten, maar het was hem een troost, dat de leiding in handen kwam van mej. Nolte, die als wethouder van Onderwijs in Bloemen- daal ongetwijfeld een bekwame rectrix zou zijn. Deken W. N. Zijlstra van Haarlem besprak meer de godsdienstige vorming op „Sancta Maria", welke niet zonder vruchten is gebleven. Door de natuur lijke gaven der leerlingen zo zeide hij op een hoger plan te ontwikkelen, hebt u aan de school een speciaal signa tuur gegeven. In een bijzonder fijn-gestemde toe spraak sprak de rector van het Coorn hertlyceum, dr. L. M. van Dis, zijn er kenning voor de Zusters uit. Hij deed dat ook in zijn kwaliteit van voorzitter van de Kring van rectoren en direc teuren en met veel geest maakte hij de aanwezigen duidelijk, dat die Kring bij na alleen uit mannen bestaat, waarin de rectrix van „Sancta Maria" een opval lende figuur was. „Nu hebben mannen in leidende onderwijsfuncties geen te kort aan zelfgevoel", aldus dr. Van Dis, „en daardoor begroeten zij een vrouw, die hoofd is van een meisjesschool, meer met hoffelijkheid dan met hoog achting. Zo niet ten opzichte van de rectrix van „Sancta Maria", voor wie steeds bij allen mannen van velerlei rich ting een diep respect heeft be- Met piëteit herdacht dr. Van Dis Zuster Hortense, een krachtige en doortastende rectrix, en Zuster Chris tiana, de hartelijke vrouw, die bij ie dereen hoog stond aangeschreven. Hij noemde Zuster Cherubine een voor beeldige rectrix en Zuster Madeleine een waardig opvolgster en spreker meende tenslotte, dat het toch maar zelden kan voorkomen, dat een Con gregatie zulke uitnemende figuren opbrengt. Dr. B. M. I. Delfgaauw, voorzitter van het onlangs benoemde curatorium, her innerde aan de angst der ouders, hoe het wel zou moeten gaan zonder de Zusters. Die angst achtte hij in ieder geval een compliment voor de Congre gatie. Hij stelde verder, dat nog al een® gezegd wordt: Zusters zijn goed om te bidden, maar van financiën bren gen zij niet veel terecht. Dat kan ech ter van deze Zusters niet gezegd wor den. Dr. Delfgaauw sprak tenslotte zijn bewondering uit voor de grandeur waar mede de Congregatie de school had overgedragen. De ouders werden gerepresenteerd dr. V'. van der Laan en deze merk- 's O-'. d?t feitelijk niemand beter dan een ouder kan aanvoelen, wat de Zus ters voor de opvoeding van de meisjes betekend hebben. Als kinderen gaan de meisjes naar het Lyceum, als jonge vrouwen, de een met meer, de ander met minder succes, verlaten zij het weer. In die jaren zijn er voor de op voeding van de meisjes vele rooster- uren, maar ook vele bid-uren voorbij gegaan. Dr. Van der Laan bood de Con gregatie een afbeelding aan van de te schenken kelk, die binnenkort gereed zal komen. Pater dr. Modestus van Straaten, rec tor van het Triniteitslyceum, sprak te vens uit naam van het Mendelcollege, en hij gewaagde van zeer nauwe con necties. „Het verschil tussen de Fran ciscaanse en Augustijnse geest is toch niet zo groot, dat wij vreemden voor el kaar zijn geweest", zo zeide hij. „De samenwerking is steeds in de beste verstandhouding geschied. Voor de buitenstaander heeft het geleken, dat een Trinitariër met argwaan op „Sanc ta Maria" werd bekeken en dat een Ma- riaan als een gevaarlijk element op het Triniteitslyceum werd beschouwd. Er is echter een geheel andere geest geko men; men is gaan beseffen, dat distan- cie geen voordelen oplevert en daarom wordt er naar een methode gezocht om de nadelen der separatie te ondervan gen." Pater Van Straaten roemde het enthousisasme van de Zusters en vooral de offervaardigheid van de Congregatie, j die de school ruim dertien jaren moest exploiteren zonder subsidie van staats wege. Dr. A. van Haasteren, sprekend na mens het docentencorps, vond, dat de docenten verweesd achterblijven, maar hij hoopte, dat het stempel der eenheid in het corps dank zij de Zusters een eeuwigdurend merkteken zou blij ken te zijn. Hij haalde herinneringen op aan ping-pongende, korfballende of om de tafel rennende Zusters, daarmee het goede humeur en de vrolijkheid van deze Franciscanessen bewijzend. In zijn dank betrok hij evenzeer de leden van het convent, die niet direct bij het on derwijs waren betrokken, maar toch zo veel voor „Sancta Maria" hebben ge daan. De oud-leerlingen, die ook haar bij drage hebben geleverd in het geschenk der ouders, werden vertegenwoordigd door mevrouw Brühlv. d. Weijden, die de jaren terugriep van degelijke schorten en lange kousen. Zij verzeker de, dat de oud-leerlingen de prettigste herinneringen bewaren aan „Sancta Maria", een vreugde, die zij de kinderen van de moeders-oud-leerlingen even zeer toewenste. Na al die hulde was het woord aan de provinciaal Overste, Moeder Longina. Zij deed dat vlot en bescheiden, iedere spreker afzonderlijk dankend, maar al gemeen stellend, dat juist de Zusters dankbaar moesten zijn, dat zij in Haar lem hebben mogen werken. „Wij heb ben het werk mogen beginnen, merkte zij °P> ,«en dankbaar geven wij het over met vertrouwen op God, op het curato rium, de ouders, de docenten en niet het minst op mej. Nolte". Zij memoreerde de woorden van de stich teres van haar Congregatie, een eenvoudig boerenmeisje, die tot lijfspreuk had: „het zal mijn werk niet zijn, God zal daarin voorzien". „Zo gebeurt dat ook in Haarlem", zeide zij, „en onze Congregatie heeft al zo dikwijls ergens een begin gemaakt orri dan opnieuw elders weer te gaan bouwen. Zo mogen wij nu wel met enige trots vast stellen, dat de Congregatie thans 4500 leden telt, werkzaam in Amerika, Brazilië, Duits land, Polen en Nederland". Moeder Longina was getroffen door de hulde, gebracht aan Zuster Hortense en Zuster Christiana. Zij meende overigens, dat ondanks deze afscheidsreceptie er feitelijk niet zo heel veel gebeurt. „Er was nu een maal geen andere mogelijkheid!, zo ver klaarde Moeder Longina. „En feitelijk is Zuster Christiana de oorzaak. Want het bleek gewenst, dat de Congregatie in Pre toria ging werken. Zuster Christiana was daar meteen enthousiast voor en toen aan de orde kwam, welke school de Congrega tie in Nederland dan moest laten schieten, stelde Zuster Christiana Haarlem voor, om dat daar voortreffelijke leken^ waren om „Sancta Maria" over te nemen". „Zuster Christiana is gaan hemelen, vervolgde spreekster, zij gaat niet mee naar Pretoria en zij heeft ons feitelijk met d'e problemen laten zitten. Maar wij weten, dat zij ons nog steeds met haar bekende glimlach tot grote steun zal zijr om de moeilijkheden te overwinnen. Als ons afscheid nu een klein beetje sterven genoemd wordt, dan willen wij een dappere dood sterven om elders weer te ontbloeien". Niettemin waren de Zusters dankbaar gestemd jegens al die belangstelling rond dit afscheid en spreekster was zeer erken telijk voor het prachtige geschenk. Zij be loofde, dat de kelk zou worden gebruikt in een tehuis voor zieke Zusters opdat er veel gebeden zal worden voor „Sancta Ma ria". Het boek met handtekeningen van ouders en oud-leerlingen, die aan het ge schenk hebben bijgedragen gaat mee met Zuster Madeleine naar Amsterdam. Het rustige maar soms ook bewogen dankwoord van Moeder Longina werd be kroond met een langdurig en hartelijk ap plaus en toen kwamen de Zusters handen tekort om van die honderden vrienden uit stad en streek afscheid te nemem De docenten van „Sancta Maria hebben gisteren tijdens een onder-onsje afscneid genomen van het convent. Een 30-jarige electricien uit Haar lem bemerkte na afloop van een bad in het Sportfondsenbad, dat zijn por- temonnaie uit zijn pantalon verdwe nen was. De inhoud bestond uit 80 gulden. Na op 10 Juli van dit jaar in het kloos ter der Witte Paters te Galashield in Schotland reeds tot priester te zijn ge wijd, droggh gistermorgen pater August Wehmey&'zijn eerste plechtige H. Mis te Bloemendaal op in de feestelijk ver sierde parochiekerk van de Allerheiligste Drieenheid. Zaterdagmiddag werd hij van het sta tion Bloemendaal ingehaald door een stoet van bruidjes, welpen, kabouters, ka jotters en leden van de turnvereniging W.I.K. Met zijn ouders en de pastoor stapte pater Wehmeyer in de open auto, die hem onder een zowaar droge hemel voerde naar de parochiekerk. Pastoor dr. A. A. Olierook sprak in de kerk de jonge priester toe met een hartelijk en gevoe lig welkomstwoord. Bij het plechtig Lof, dat pater Weh meyer celebreerde, werd hij geassisteerd door de kapelaans Hans-en en de Waard van de parochie. Na het Lof werd de stoet opnieuw geformeerd. De regen, die nu gestaag neerdruppelde, kon niet ver hinderen, dat de tocht naar het ouder lijk huis aan de Rijperweg een bijzonder feestelijk verloop had. In de garage van het huis werden de kinderen door pater Wehmeyer onthaald op enkele smakelij ke versnaperingen en hij dankte hen oprecht voor de triomfantelijke intocht, die zij hem bereid hadden. Zondagmorgen om half negen droeg pater Wehmeyer de plechtige H. Mis op, waarbij hij werd geassisteerd door pater Th. Hoppenreys W.P. diaken, pa ter Smit S.J. uit 's-Heerenberg, sub diaken, die tevens de predikatie hield, en door deken H. Wehmeyer, presbyter as- sistens. De kerk was versierd met lelies en anjers, een geschenk der parochie. Hel parochieel heren- en jongenskoor „St. Benedictus" voerde de gezangen uil onder leiding van de heer Kees Borne- wasser. Aat Broersen begeleidde aan het orgel. In zijn feestpredikatie ging pater Smit de verschijning van de priester in de wereld na. God moet zijn kans krij gen in de gezinnen en daarvoor moet dus een juiste voedingsbodem aanwezig zijn. Pater Smit behandelde ook de men selijke kant in de priester. In de voormiddag werd in het ouder lijk huis, onder het uitspreken van een hartelijke gelukwens, door het comité van ontvangst het geschenk der parochie overhandigd. Het bestond, behalve uit de versiering van de kerk, uit een ka zuifel met toebehoren, de ziekenbusjes voor de H. Olie en een verfilming van de plechtigheden. In de namiddag droeg de neomist een plechtig Lof op met assistentie van pa ter C. Brenninkmeyer en pater A. v. d Meer. De feestelijke herdenking van het zil veren priesterfeest van pastoor K. 3. H. Lautenschütz van de parochie Haar- lemmerliede is gisteren besloten met een plechtige H. Mis in de bijkerk van St. Adelbert, opgedragen door de jubi laris, met assistentie van kapelaan Jos Schoenmakers als diaken en pater En- gelmundus Balm O.E.S.A. als subdiaken. Voor deze gelegenheid werd de Xle Mis van Bruno Stein voor drie-stemmig koor gezongen en daarna het twee-stemmig Laudate Dominum van Michaël Heller. Kapelaan Jos. Schoenmakers hield de feestpredicatie n.a.v. de tekst „Geen Naam is ons gegeven, waarin we zalig worden, dan de Naam van O. H. Jezus Christus." De heidenen moeten berus ten in een blijvende vrees, maar de christenen mogen delen in een Godde lijk leven, wat rust en troost brengt. De priester is „de andere Christus", die ons de weg wijst naar de hemel. Als een vader, die zijn gezin verzorgt] verzorgt de priester zijn parochianen! Na de H. Mis werd een receptie ge houden. Kapelaan Schoenmakers sprak een inleidend woord, waarna - de heer Kroon, wn. voorzitter van de Katholie ke Kring een geschenk onder couvert overhandigde. Een aantal kleuters decla meerde, waarna enkele meisjes o.l.v. mejuffrouw Janssen hun gelukwensen aanboden en daarbij als cadeau altaar linnen aangaven. Vervolgens was de voorzitter van de H. Familie aan de beurt, die zijn felicitatie vergezeld deed gaan van een boekwerk. Namens de toneelgroep bood de voorzitter de ge lukwensen aan. Pastoor Lautenschütz toonde zich ver rast met de vele felicitaties en geschen ken. Een dergelijke huldiging had hjj allerminst verwacht. Hq was in het bijzonder getroffen door de bijdragen die geschonken waren voor de versie ring van de kerk. Zijn erkentelijkheid ging dan ook uit naar allen, die aan deze feestelijke herdenking luister had den bijgezet. Na afloop maakten vele parochianen van de gelegenheid ge bruik hun jubilerende parochieherder de hand te drukken. 's Avonds werd het toneelstuk in drie bedrijven „De fluwelen handschoen" van Rose Mary Cassy in de vert, van Alle regen ten spijt maken Sjors en Sjimmie zich gereed, om Woens dagmiddag in het Bloemendaalse Openluchttheater voor de jeugd op te treden. Vanmorgen belden ze op, dat ze vol goede moed zijn en dat het weer een voorstelling als van ouds zal worden, waarbij Pedro van de regen in de drop zal komen. Dat wisten ze nu al te vertellen. Abon- né's van onze courant kunnen voor hun kinderen tegen de geredu ceerde prijs van vijftig cent aan ons kantoor kaarten kopen en Sjors en Sjimmie hebben bovendien voor de verrassing gezorgd, dat bij ieder kaartje tevens een Sjors en Sjim- mie-vlag geschonken wordt. Wanneer we over dieren van Circus Strassburger willen schrijven, dan moe ten we eerst de aandacht vragen voor de mooiste circuspaarden van Europa. De ver over onze landsgrenzen beroem de Friese hengsten van dit circus, waarover dezer dagen een bekend Pa- rijzenaar opmerkte: „zulke mooie paar den hebben ze bij ons in de circussen nog nooit gezien", worden ditmaal op verrassende wijze gepresenteerd door Elly Strassburger. Wat het voor een vrouw betekent temidden van een do zijn van dergelijke vurige paarden te staan, kan alleen de circusman begrij pen en haar optreden heeft in de vak wereld dan ook aller bewondering. vrouw Regina Strassburger rijdt de hogeschool op één van haar nieuwe, prachtige paarden. Voorts ziet men Adolf en Willy Strassburger met een dozijn Arabische volbloedhengsten, de „balletmeisjes" onder de circuspaarden vanwege hun sierlijke bouw en hun gracieuze bewegingen. Men ziet de pit tige Noorse Fjordenpaarden, zes Deense gespikkelde paarden en nog veel meer ander interessant materiaal. Vera Strassburger toont m een charmante parforce jeugd en gratie op de rug van haar paard; een succesnummer in vele Tanden, omdat dit klassieke cir cusbeeld steeds zeldzamer wordt. U ziet een Hongaarse post gereden met tien paarden, exotische dierengroepen, de wilde dressuur van de leeuwentem mer Doksansky, oerkomische chimpan- see's en een kwartet olifanten in de piste. Zo biedt Circus Strassburger een serie dierennummers, die de traditie van het circus nog hoog houden en waardoor men samen met de interna tionale artistennummers een program- ma krijgt aangeboden, dat klinkt als een klok en waarvan men in Haarlem en omstreken zal weten te genieten. Zaterdagmiddag heeft de politie aangehouden de 50-jarige L. B.B. uit Spaarndam. In een Haarlems waren huis stopte zij een paar sportkousen in haar tasje zonder te betalen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, is zij op vrije voeten gesteld. In een andere zaak werd de 64-ja rige dame N. P.S. betrapt op dief stal van twee knotten wol. Ook zij is vrijgelaten, nadat een verhoor was afgenomen. De wethouders W. C. Bakker en W. F. Happé houden resp. morgen en Woensdag a.s. geen spreekuur. Fred Sternberg opgevoerd onder re gie van Peter van Warmerdam. Over de inhoud van het stuk schreven wij reeds eerder. Er werd vlot gespeeld en vooral de dames Jet Reichwein en Thea v.d. Belt, als ook de heer Nico Kaptein vielen op door hun spel. Pas toor Lautenschütz gaf aan het eind van de avond zijn waardering te kennen voor deze opvoering, die hij een waar dige bekroning achtte van de herden king van zijn zilveren priesterjubileum. Vrijdagavond zijn de meisjes en jon gens onder leiding van de heer Jan Booda na een zonnige zeereis van En geland uit in Haarlem tefuggekeerd. Het eerste optreden op het internatio naal concert bracht het voltallige koor op het eerste plan. Het jeugdkoor heeft voor de ruim tienduizend bezoekers schitterend gezongen. Alleen „Inter Nos" werd gevraagd om twee toegiften, want het publiek was enthousiast. Op het tweede internationaal concert werd eveneens uitstekend gezongen en van alle kanten kreeg de heer Booda uitno digingen om concerten te komen geven in verschillende landen. Voorlopig heeft de heer Booda een aanbod om eind Ja nuari een concert in Duitsland te geven aangenomen. Na twee dagen in Londen te hebben vertoefd was het koor twee dagen te gast in Luton bij het beroemde Lutons Girls Choir. Wat de jongens en meisjes aldaar hebben genoten is moei lijk te beschrijven. De ontvangst was enorm. Al met al heeft het jeugdkoor „Inter Nos" ons land en onze stad op waardige wijze vertegenwoordigd. Onder auspiciën van het I. t. s. (Internationaal Technisch Studiecen trum) te Amsterdam, hebben 32 leer lingen van bovengenoemde school met goed gevolg examen afgelegd in technisch tekenen (ruimtelijk den ken). Groot was dan ook de vreugde, toen de directeur van het I. T. S., de heer Wetzels, Zaterdagmiddag, in het bij zijn van examinatoren, de ouders der leerlingen en andere belangstellenden, onder zeer loffelijke bewoordingen aan de volgende candidaten het diploma uit reikte: W. van Amsterdam, H. van As- sema, Ko Beerenhout, F. Beurskens, C. Bijnsdorp, R. Boots (met lof), Th. Bos kamp, Th. Dreyer, Louis van der Drift, G. Duyn, Th. Duyn (met lof), Ant. van Egmond, Henk van Elk, Han Franse, Ton van Galen, J. Goedemans, Ed. Harren (met lof), Rinus Hartog, F. Hoedeman (met lof), P. Hoomans, Ad Koster, W. Kottman, F. Kuyper, Ton Loerakker, Dick Marchand, Alb. Mul ders (met lof), Ad v. Noesel, Ton de Ridder (met lof), Jan Schuyt (met lof) Kees Spanjaart, Henk Spoor, Paul Sweerts. Als bewijs van bijzondere waarde ring mochten F. Hoedeman en R. Boots respectievelijk de eerste en tweede prijs in ontvangst nemen voor de beste individuele prestaties. Voorwaar een prachtig succes voor deze Katholieke Maatschappijschool, welke het vorig jaar haar werk in Haarlem-Oost begon. Zaterdagmiddag verleende de brom fietser O. uit Hillegom op de hoek van de Zijlvest en de Zijlbrug geen voorrang aan een auto. Er ontstond een botsing, waardoor de bromfietser kwam te vallen en vermoedelijk met een hersenschudding naar het Grote Gasthuis werd vervoerd. Zaterdagmorgen werd door de wiel rijder C. J. geen voorrang verleend aan een motorrijder op de hoek van de Spaarndamseweg en de weltevre denstraat. De botsing had tengevolge, dat de wielrijder met een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis St Joannes de Deo overgebracht Werd. Tenslotte werd Zaterdagavond om tien voor elf een 72-jarige dame aan gereden door een bestelauto. Zij wilde de Zaanenlaan oversteken en hield haar paraplu schuin tegen de regen in. Daardoor kwam het, dat zij de auto niet zag aankomen en er pardoes te gen aan liep. Met een gebroken lln- kerenkel is zij naar het Grote Gast huis vervoerd. Een ruim 2-jarig zoontje van de fam. van Stein, wonende te Lisse, Vreewijk, is vermoedelijk spelender wijze, Vrij dag in een achter de woning gelegen waterputje terecht gekomen. De in de nabijheid werkende gemeentewerklie den snelden terstond te hulp om het kind uit het putje te bevrijden. De in middels gewaarschuwde en gearriveer de doktoren uit Hillegom en Lisse ver leenden de eerste hulp en pasten kunst matige ademhaling toe, doch de levens geesten bleken reeds geweken. De M. G. automobielclub uit Brus sel hield Zondag op het circuit van Zandvoort snelheids wedstrijden. 15 wagens maakten telkens 3 ronden; de snelste rondetijd was beslissend. On danks de regen werden flinke snelhe den bereikt. Eén wagen reed uit de baan en sloeg over de kop; de wagen werd licht beschadigd, de bestuurder bleef ongedeerd. De eerste prijzen wer den behaald door mevr. Scheid (klasse I met Renault 86.21 km p. u.; Graaf van Bethumes (klasse II (97.63 km): Changy (klasse III) met Jaguar (106.42 km) en de heer Scheid (klasse IV) met Jaguar (111.38 km). Het Belgische ge zelschap was naar Zandvoort gekomen omdat België niet over een permanent auto-circuit beschikt. Naar wij vernemen is niej. Brom, onderwijzeres aan de Mariaschool te Zandvoort, benoemd tot onderwijzeres aan een school voor voortgezet lager onderwijs te Hillegom. Mej. Brom is meer dan vijf jaren te Zandvoort werk zaam geweest. Met grote ijver en toe wijding, heeft zij gedurende drie jaren les gegeven aan de leerlingen van de eerste klasse. Zij maakte zich ook zeer verdienstelijk bij fe voorbereiding van de kinderen voor de eerste H. Commu nie. Een uitstekende onderwijzeres gaat Zandvoort verlaten. Ter gelegenheid van het einde van het schooljaar wordt a.s. Dinsdag in de Mariaschool te Zandvoort een ou deravond gehouden en wel van 7 tot 9 uur. De ouders kunnen dan de rappor ten van hun kinderen in ontvangst ne men en de werkstukken der kinderen bezichtigen. Advertentie Reeds meer dan 50 Jaar Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van Rijn HAARLEMMERWEG 475 - AMSTERDAM-W-TR. 86211 (4 IUNEN) Zondagmorgen is het ongeveer 3-jarig zoontje van de familie LambooTrom- pert, wonende aan de Hillegommerdijk in Haarlemmermeer, vermoedelijk te water geraakt. De ouders misten om streeks 11 uur het kind en langs de Ringvaart van de Haarlemmermeer werden toen een emmertje en een schepje gevonden. Men vermoedt dat het kind te water is geraakt en zeer waarschijnlijk verdronken. Direct werd de politie gewaarschuwd, die spoedig in de Ringvaart aan het dreggen ging. De rivierpolitie van Warmond assisteerde Wet een politieboot, maar alle dreg gingen ten spijt werd het kind niet ge vonden. Tot gisteravond laat is men aan het zoeken geweest doch zonder resultaat. De verslagenheid in de omgeving is uiteraard groot. Hedenmorgen vernamen wij, dat het kind nog steeds niet is go- vonden. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 13 Juli geen faillissementen uitgesproken. Geëindigd zijn wegens het verbindend worden van de uitdelingslij st de fail lissementen van: 1. N.V. Exploitatie Maatschappij Xai- sine Scott, gevestigd te Heemstede, kantoorhoudende te Bloemendaal. Rechter-Commissaris Mr. H. J. M. Cokart. Curator: Mr. F. A. Bijvoet. 2. H. W. Alssema gehandeld hebbende onder de naam of firma C. van der Laan, laatstelijk gewoond hebbende te Badhoevedorp, gemeente Haarlemmer meer aan de Roerdompstraat 57, thans wonende in Australië. Rechter-Commissaris: N. Smits. Cu rator: Mr. F. A. Bijvoet. De speldjesdag van „Herwonnen Levens kracht" welke op Zaterdag 10 Juli langs de straten en wegen van Heemstede begon en. op Zondag 18 Juli besloten werd met de verkoop aan de uitgangen van de beide ka tholieke kerken na alle H.H. Missen, heeft in totaal f 650.85 opgebracht of ruim hon derd gulden meer dan het vorige jaar. Niettegenstaande de zeer ongunstige weers omstandigheden van gisteren is dit een bui tengewoon succes en het comité dankt dan ook allen hartelijk die aan dit resultaat hebben medegewerkt. ALAMAK 18 te Madras. ALIOTH p. 18 pal,'onVn'A.j ANNENKERK p. 18 Kreta n. R dam. AI kaid 17 van L. Palmas n. Pto. AJegr». AAGTEKERK 17 te Pt. Swettenham. AKNEAS p. 18 Brindisi n. Triest. ALPHACCA p. 17 St. Pauls R. n. Antw. AMSTELVEEN p. 18 Minicoi tl. A'dam. BOSKOOP 17 te Maracaibo. BALI 18 te Pt. Sudan. BACCHUS p. 17 Azoren n. Antw. BOREAS p. 18 Ouess. n. Lissabon. CONGOSTROOM p. 18 Burl. n. Dakar. FRIESLAND K.R.L. 17 te Semarang. GROOTEKERK p. 18 Kreta n. R'dam. HEELSUM 17 te Brownsville. RERTOSONO p. 18 Jacksonv. n. N. Orl. KARIMATA 18 te Belawan. LEOPOLDSKERK p. 18 Makalla n. Massaw. LIMBURG 17 te Tacoma. MELISKERK p. 18 Perim n. Yokoh. MAASHAVEN p. 17 St. Vine. n. R'dam. NOORDAM p. 18 Kp. Sable n. R'dam. ORANJE p. 18 Daedalus n. Colombo. OOTMARSUM 17 te Bremen. PRINS WILLEM III p. 17 Kp. Race naar Havre. POLYDORUS p. 18 Pt. Sudan n. Suez. ROEPAT p. 18 Malta n. Halifax. SAPAROEA p. 18 Ouess. n. Antw. STAD SCHIEDAM p. 18 Trondj. n. A'dam. STAD LEIDEN p. 18 Ouess. n. L. Palmas. STAD ROTTERDAM 17 van R'dam naar Wabana. STAD VLAARDINGEN 17 van R'dam naar Wabana. STRABO p. 18 Ouess. n. Gibr. SHERATAN p. 18 Kp. Bon n. Philad. SALAWATI p. 18 Perim n. Ummsaid. TAWALI p. 18 Kp. Armi n. pt. Said. TJITJALENGKA p. 18 Kp. St. Maria n. Mauritius. TAMO 17 te Nechochea. TELAMON 17 van Kingst. n. Philad. TITUS 1 7te Istanbul. VAN LINSCHOTEN p. i8 Madeira n. Bord. WAAL p. 18 ouess. n. C. Trujillo. WONOGIRI 17 Soerabaja. WONORATO p. 18 Ouess. n. Djaw. ABBEKERK 19 van Cochin n. Colombo. ALBIREO 19 te Antwerpen. ARIADNE p. 19 Ouess. n. Hamb. BLOMMERSDIJK 18 van Bush. n. Khor- ralmufatta. DELFLAND ia te Rio Grande. EENDRACHT p 19 Finist. n. Haifa. ^^AVELAND p. 19 FiniSt. n. A'dam. HATHOR 18 te Gocek. ÜP 19 te Amsterdam. MENTOR p. 18 Bougie n. Tunis. NESTOR p. 19 Dungen. n. West Indie. NOORDAM p. 19 Kp. Sable n. R'dam. OOTMARSUM 19 te Hamburg. PIETER-S 19 te Swansea. TARA 19 van R'dam n. Hamb. TEUCER 19 van A'dam n. London. TIBA p. 19 Ouess. n. Antw. WAAL p. 19 Landsend n. West-Indie. WONOGIRI 19 van Semarang n. Priok. WONORATO p. 19 Finist. n. Pt. Said. I.TSSEL p. 19 Kp. St. Vine. n. R'dam. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 19/7 33/t Ned. 1953 103 3i/z Ned 1953 101% 3% Ned. 1948 99% 31/4 pet. Ned. 1950 99% 3 Ned 1954 99 li S-3% Ned. 1947 99% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 100,% Inschr. Grtbk. 1946 3 pC 98% Neü Handel Mij., eert. 190 A.K.U. 242% Van Berkel's Patent 157% Calvé-Delft eert. 210 Van Gelder 245 Kon Hoogovens eert. 209 Unilever cert. 369% Ned. Kabel 225 Philips 270 Kon. Petroleum 456% „Amsterdam" Rubber 90% Holl Amerka Lijn 169 Kon. Ned. Stoomb Mil 144 Ned. Scheepv Unie 149% H.V.A. 125% Dell Mij. Cert. 125% 99% 240% 366% 269 451 92 145 148% 125% 127

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2