Deken Mgr. Van der Burg veertig jaar priester Nieuwe Franse politiek in Noord-Afrika? Habib Bourguiba overgebracht naar omgeving van Parijs J en de s<Viaééen, vanMorfolk. Kansen voor Mendès-France gunstig geacht Concessies worden tot het laatst bewaard ARAM Sabotage in Oost- Duitslandgaat door Mendès-France maakt zich vrij Tito betreurt uitstel Balkanpact Perzië weigert reken schap aan Moskou Russ. belangstelling voor voedergraan MAANDAG 19 JULI 1954 PAGINA 4 iwÊÊÊÊÊmM - JONGEN VERHANGT ZICHZELF Levenslang voor een misdadige hypnotiseur Slachtoffer gedwongen banken te beroven Diapari en het probleem West-Irian Geen oplossing op inter nationaal niveau Minister van Tsjang Kai Sjek Formosa onder Y.N. een belachelijk idee Perzische oliegeschil In beginsel overeen stemming bereikt Montgomery permanent gedelegeerde bij E.D.G.? Nieuwe Britse garantie aan Frankrijk Lkl van Pakistaan®Turks verdrag? Componist van „England-lied" overleden Bezoek van president Coty iets korter? I.v.m. levenskansen van Franse regering Proces om memoires van Von Ribbentrop K.L.M. overlegt met BOAC en Quantas Airways Studenten als conducteur NederlandsRussische handel Slecht weer bij NATO- oefening „Haul" Herdenking eerste vrije Statenvergadering ■vW% - >'f (Van onze verslaggever) Mgr. G. P. J. v.d. Borg, Deken van Amsterdam, zal op 9 Augustas a.s. 40 jaar priester zijn. Mgr. behoort tot die priesters, die op 9 Augustus 1914 vanwege de oorlogsomstandigheden ver vroegd werden gewijd. Ter viering van het jubileum is een vrij uitgebreid programma opgesteld, waarvan het gedeelte in Augustus uit sluitend is bestemd voor de priesters van Amsterdam en de bewoonsters van het Begijnhof, en daarna, in September, is de eigenlijke feestviering voor Ka tholiek Amsterdam. De Deken, die op 13 Maart 1889 te Berkel (ZH) werd geboren en aan de Bisschoppelijke Colleges van Weert en Warmond heeft gestudeerd, is na zijn priesterwijding al direct geconfronteerd met de oorlogsellende in de vorige we reldoorlog doordat hij kapelaan werd in Kwadendamme in Zeeland en zich daar het lot aantrok van de Belgische vluch telingen. Hetzelfde jaar (1914) werd hij leraar aan het Klein-Seminarie Hage- veld en tijdens zijn negenjarig leraar schap heeft bij vele conferenties in Ne derland gegeven over ouderschap en op voeding. In 1924 werd hij rector van de Zusters Ursulinen te Bergen, richtte me de het retraitehuis, een huishoudschool en een kapel op alsmede kindertehuizen in Den Haag en Nieuwveen. Hij gaf de stoot tot vernieuwing van de methode van het godsdienstonderwijs en schreef verscheidene boeken o.a. „Onze oudere jeugd aan Christus", „Met het kind van God naar God", en „Moeders mooiste uurtje". In 1945 werd hij Deken van Amsterdam als opvolger van Dr. G. C. v. Noort, die wel een heel bijzondere plaats in Amsterdam heeft ingenomen. Het was dus voor Mgr. v. d. Burg een zware taak de opvolger van mgr. v. Noort te zijn. Maar mgr. v.d. Burg is er in geslaagd zich snel in te werken in de voor hem destijds wel moeilijke positie, die een grote overgang bete kende van het rectoraat te Bergen. HU stimuleerde de oprichting van de R.K. Volksuniversiteit, het R.K. Avondlyce um, het R.K. Hoofdstadkoor, de R.K. Onderwijsraad, de heroprichting van het Museum Amstelkring, het Sacraments gilde enz. en vooral de aanbidding tot het H. Sacrament van Mirakel van Am sterdam. De Begijnhofkerk werd gron dig gerestaureerd en het Begijnhof zelf verfraaid. De Deken werd Kannunik van het Kathedraal Kapittel en Geheim Ka merheer van Z.H. de Paus en daarom zal op 12 Augustus de viering van zijn priesterjubileum allereerst voor het Kapittel zijn. De Deken draagt die dag een plechtige Hoogmis in de Begijnhof kerk op in tegenwoordigheid van Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem en het Kathedraal Kapittel. De H. Mis is uitsluitend toegankelijk voor de pries ters en andere religieuzen van Amster dam, die de Mis zullen zingen. Na de H. Mis is er gelegenheid om de jubi laris in de pastorie te feliciteren Zon dag 15 Aug. is om tien uur de Hoog mis uitsluitend voor de bewoonsters van het Begijnhof waarna eveneens re ceptie in de pastorie. In besloten kring zullen de bewoonsters met de acolythen Zaterdagavond is een 11-jarige jon gen uit Amsterdam op tragische wijze om het leven gekomen. De jongen speel de in zjjn eentje op de zolder van de ouderlijke woning. Waarschijnlijk heeft hij getracht een van een balk omlaag hangend touw, waarvan het uiteinde in een lus gestrikt was, los te maken. Ver moedelijk heeft hij daarbij een trapje gebruikt, dat omgevallen is, zodat de jongen met het hoofd door de lus schoot. Toen een zusje een kwartier later op zolder kwam, vond zij het stoffelijk over schot van de jongen, die door verhan ging om het leven was gekomen. Een Deens gerechtshof heeft de 40- jarige Bjoern Schouw Nielsen tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij de Sl-jarige Palle Hardrup onder hypnose heeft gebracht en hem in die toestand h, eft opgedragen twee bankovervallen te plegen. Bij de laat ste overval schoot Hardrup twee bank- employé's dood. Hardrup is ter be schikking gesteld van een psychiatri sche Inrichting. Nielsen en Hardrup hebben elkaar ont moet in de gevangenis, waar zij allebei zaten wegens collaboratie met de Duit sers. Daar ontdekte Nielsen, dat Hard rup uiterst gevoelig voor hypnose was. De eerste van de twee post-hypno- tisch uitgevoerde overvallen in Augus tus 1950, leverde een buit van ruim 26.000 gulden op. De tweede overval, die mislukte, werd gepleegd in Maart 1951. (UP) In zijn functie van voorzitter van het bureau-Irian, heeft dr. Diapari als zijn mening te kennen gegeven, dat men niet al te zeer moet hopen op een bevredi gende oplossing van het vraagstuk West-Irian op internationaal niveau, daar altijd de mogelijkheid bestaat, dat Indonesië daar bij een stemming de ver liezende partij zal zijn. Uiteindelijk ligt de oplossing van het probleem-Irian in onze eigen handen, zo zei hij. Ofschoon Indonesië op het ogenblik wordt verscheurd door binnenlandse moeilijkheden, zal het deze te boven ko men en het zal op een gegeven ogen blik zijn krachten kunnen concentreren voor beslissende daden ter vervulling van de eisen van 't Indonesische volk. Welke pogingen Nederland ook doet om in West-Irian zijn positie te consolide ren, deze zullen vergeefs blijken, aldus Diapari. en het zangkoor in het Begijnhof een historisch spel van kapelaan Sanders opvoeren dat de intocht van Keizer Maximiliaan van Oostenrijk in 1482 in Amsterdam in beeld brengt. Op Zondag 12 September is het feest voor Katholiek Amsterdam: een plech tige Hoogmis om tien uur in de St. Nicolaaskerk, om twee uur receptie in het ICC voor de genodigden en om drie uur voor iedereen. Vanaf 2 October zul len op vijf achtereenvolgende avonden Henk Schaer en zijn gezelschap een Ma- riaspel in het Begijnhof opvoeren, me de ter gelegenheid van het Mariajaar. De sabotage aan spoorwegen, in mij nen en fabrieken en op boerderijen in Oost-Duitsland duurt voort, ondanks de pogingen van de regering het verzet te breken, aldus meldde gisteren het Amerikaanse voorlichtingsbureau. Als voorbeelden van sabotagedaden wor den spoorwegongelukken, vernieling van uitrusting voor kolenmijnen en aanzien lijke tekorten bij de productie van elec- trische apparaten genoemd. Het voorlichtingsbureau haalde een bericht van radio-Hamburg aan, vol gens hetwelk in de eerste drie maan den van 1954 327 vernielingen in ge naaste fabrieken in Oost-Duitsland zijn geschied. De autoriteiten waren er niet in geslaagd de daders van een van die vernielingen te grijpen. Door sabotage aan spoorlijnen en seinen zijn, zo was door Oost-Duitse vluchtelinge» medegedeeld, zeven treinbotsingen en een aantal andere spoorwegongelukken 'voorgekomen, waarbij 46 personen om het leven zijn gekomen en 248 gewond. Het aantal gearresteerde spoorwegbeambten zou 198 bedragen. Alleen in de genaaste havenbedrijven werd door saboteurs voor zestien mil lioen Oost-Duitse marken schade aan gericht, aldus het voorlichtingsbureau. Verder haalde het Amerikaanse bu reau berichten van het Oost-Duitse pers bureau A. D. N. aan, volgens welke negen personen tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld op beschuldiging van het verspreiden van dierenziekten, waar door 3.350 varkens verloren waren ge gaan en de gehele veestapel in het ge bied van hun activiteit was aangetast. (Reuter) De leider van de Tunesische nationa listische partij „Néo-Destour", Habib Bourguiba, is Zaterdag met zijn Franse vrouw, z(jn nicht en haar dochter door een Franse mijnenveger van het Bretonse eiland Groix, waar hy in ballingschap verbleef, overge bracht naar het Franse vasteland. Bour guiba is thans ondergebracht op een kasteel te Montargis, 65 km. van Pa rijs. Men neemt aan, dat premier Men dès-France een nieuwe politiek voorbe reidt met betrekking tot Tunis en Ma rokko. Ondanks zijn drukke werkzaam heden in Genève vond hij gisteren tijd om te confereren met de minister voor Tunesische en Marokkaanse zaken, Fouchet, en met de voorzitter van de raadgevende vergadering van de Fran se Unie, Albert Sarrant. De 51-jarige Bourguiba is geboren in Monastir. Hij werd advocaat in Tunis en begaf zich in 1945 in vrijwillige bal lingschap naar Cairo. Bourguiba is een hartstochtelijke en dynamische persoon lijkheid. Zijn partij, de Neo-Destour, onderscheidt zich van de meer behou dende „oude" Destour door het radi calisme en het modernistische van zijn hervormingseisen. Bourguiba en zfln volgelingen verlangen binnenlandse autonomie voor Tunesië en herstel van de Tunesische souvereiniteit. Bourgui ba keerde 8 September 1949 in Tunis terug. In 1951 trad het kabinet Chenik op, waarin ook de Neo-Dsetour vertegen woordigd was. Maar toen deze rege ring bij de Verenigde Naties een klacht tegen Frankrijk indiende werd Bourguiba in Januari 1952 gearres teerd. Op dat tijdstip begon de grote De nationalistisch-Chinese minister van buitenlandse zaken, George Yeh, heeft gisteren in een verklaring gezegd, dat de opmerking van Sir Winston Chur chill in het Britse lagerhuis, dat For mosa onder voogdij van de Verenigde Naties dient te worden geplaatst, „te belachelijk is om een ernstig commen taar waard te zijn". Het is hetzelfde als een voorstel om Wales of Schotland onder voogdij te plaatsen, aldus Yeh. (Reuter) De Perzische minister van financiën, dr. All Amini, heeft medegedeeld, dat er in beginsel overeenstemming is be reikt tussen Perzië en het consortium van acht oliemaatschappijen, dat ge vormd is om de Perzische olie aan de markt te brengen. Over een afzonderlijke regeling van de schadeloosstellingskwestie tussen Per zië en de „Anglo-Iranian" moet nog over eenstemming worden bereikt, doch dit zal, volgens minister Amini, slechts twee dagen duren. In het eerste jaar van de overeen komst zal 13 millioen ton olie worden gewonnen. In de eerste twee daarop volgende jaren zal de productie stijgen tot resp. 20 en 27 millioen ton. Wat de afzonderlijke besprekingen met de „Anglo-Iranian" betreft, ver klaarde de minister, dat de schadeloos stelling veel minder dan verwacht werd en waarschijnlijk minder dan 30 millioen pond zal zijn. De overeenkomst tussen Perzië en het consortium zal een looptijd van veertig jaar hebben, met een optie op verlen ging na de eerste dertig jaar. Perzië ontvangt ruim twee pond (21 gulden) per ton olie. Volgens gezaghebbende kringen Is Engeland thans bereid de Franse rege ring een nieuwe garantie te geven dat Engeland aan de E.D.G. blijft deelne men, door aan te bieden veldmaar schalk Eord Montgomery als perma nent vertegenwoordiger bij de E.D.G. te benoemen. Montgomery is thans plaatsvervan gend commandant van Shape. De benoeming van Montgomery bij de EDG zou een grote reorganisatie van het Britse militaire hoge commando met zich brengen, verklaren deze krin gen. Generaal Sir Richard Gale, com mandant van de Noordelijke legergroep in Duitsland, zou waarschijnlijk Montgo mery vervangen op Shape, en generaal Sir Francis Festing, commandant der Britse strijdkrachten in Egypte, zou waarschijnlijk Gale in Duitsland vervan gen. (UP) Frans-Tunesische crisis. Tegen de ministers uit het kabinet Chenik wer den allerlei maatregelen genomen en Bourguiba kreeg een aantal gedwon gen verblijfplaatsen aangewezen, eerst Tabarka, toen Remada, vervol gens het eiland Galite en tenslotte, op 21 Mei van dit jaar, het eiland Groix. Waarnemers in Tunis zijn van mening dat het gevolg van de overbrenging van Bourguiba van Groix (waar hij overi gens aanzienlijke bewegingsvrijheid ge noot) naar Montargis reeds merkbaar is in een afneming van het aantal ter reurdaden. Toch zijn gistern nog 1500 man Franse troepen uit Marseille naar Tunis vertrokken. Aan de Fransen in Tunesië is ge zegd, dat Bourguiba naar Montargis is overgebracht, omdat zyn gezondheid dat eiste. Maar de Franse kolonie vreest desondanks, dat de leider der nationa listen door de regering Mendès-France wordt beschouwd als mogeiyke onder handelingspartner. (AFP-Reuter-UP) Na premier Papagos van Grieken land heeft nu ook president Tito van Joegoslavië uiting gegeven aan zyn te leurstelling over het uitstel in de on dertekening van het Balkanpact tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkye. Oorspronkeiyk zouden de ministers van buitenlandse zaken van genoemde lan den Zaterdag te Bied in Joegoslavië zijn bijeengekomen om de laatste hand te léggen aan het verdrag, zodat het overmorgen ondertekend had kun nen worden. Maar op verzoek van Tur kije is deze bijeenkomst uitgesteld. Naar verluidt zou Turkije een deel van de ontwerp-overeenkomst in strijd achten met zijn verplichtingen als lid van de NATO. Tito heeft nu aangedron gen op de spoedige vaststelling van een nieuwe bijeenkomst der ministers. Italiaanse communisten en neo-fascis- ten hebben gisteren in Triëst gedemon streerd tegen verdeling van de stad tussen Italië en Joegoslavië. (UP) 19. Aram en Bazijn hadden niets gemerkt van Morgahn's verdwijning. Met de moed der wanhoop verdedigden zij zich tegen de steeds driester opdringende krijgers. Doch plotseling zag Bazijn over Aram's schouder heen de schurk uit de kleine zijgang treden, een boog heffen en zorgvuldig op Aram richten. „Heer Aram, achter u! Kijk uit!" schreeuwde de dikkerd, doch tegelijkertijd nam hij een voor zijn omvang verrassend snelle sprong. Dreigend ging zijn vreselijk wapen de hoogte in en de ijzeren kogel kwam met een zoevend geluid op Morgahn's schouder neer. De boog ontviel aan zijn handen. Even zagen zij de schurk wankelen, toen stortte hij zijdelings tegen het rotsblok. Die lichte schok was voldoende om de reusachtige steen uit zijn evenwicht te brengen. Met een donderend geraas rolde het blok van de helling en het slappe lichaam van Morgahn, dat nu nergens meer steun vond, gleed mee. Met een krakende slag kwam het stenen gevaarte aan het einde van de doodlopende gang tegen de bergwand terecht en terwijl het geluid van de echo's door de grot rommelde, begon de dunne rotswand te splijten en het water sijpelde met dunne straaltjes de grot binnen. De Russische ambassadeur in Tehe ran, Lavrentiev, heeft antwoord gekre gen op zijn aide-mémoire van 8 Juli jj„ waarin hij da Perzische regering opheldering verzocht over persberichten, waarin er sprake van was, dat Perzië van plan was zich aan te sluiten by het defensieverdrag tussen Turkye en Pakistan. De Perzische minister van buitenlandse zaken, Abdoellah Entezam, deelde Lavrentiev mee, dat Perzië zich het recht voorbehoudt toe te treden tot elk regionaal defensieverdrag, dat in overeenstemming is met het Handvest der Verenigde Naties Een toetreden van Perzië tot een der gelijk verdrag zou, aldus Entezam, niet gericht zijn tegen de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van de Sovjet-Unie. Wel uitte de minister zijn verbazing over het feit, dat de Sovjet-Unie aide- mémoires baseert op persberichten. Als Perzië besluit lid te worden van een regionaal verdedigingspact, zo staat er in de nota, die minister Entezam aan Lavrentiev heeft overhandigd, zal het dit besluit officieel bekend maken. (Reuter-UP) Herms Niel, de man, die het beruch te „England-lied" heeft gecomponeerd, is deze week op 66-jarige leeftijd overleden. Niel, die eigenlijk Hermann Nielebock heette, stond als orkestleider zeer in de pas bij Adolf Hitler, die hem zelfs tot „professor" liet benoe men. Voor het door de Duitse solda ten zo veelvuldig gezongen „Denn wir fahren gegen Engeland" koos hij een oud Duits volksliedje als motief en bouwde dit om tot soldatenlied. Een woordvoerder van het bureau van René Coty heeft medegedeeld dat de pre sident, ongeacht het resultaat van de be sprekingen van premier Mendes-France, 21 Juli zijn officiële bezoék aan Nederland zal brengen en dat een kabinetscrisis op zijn vroegst kan uitbreken 23 Juli omdat de nationale vergadering, thans op reces tot 21 Juli, op 21 en 22 Juli Uitsluitend werk zaamheden van legislatieve aard zal ver richten. Volgens de woordvoerder zal Coty wel licht genoopt zijn het bezoek te bekorten indien Mendes-France er niet in slaagt een staken van het vuren te bereiken en de nationale vergadering gaat vragen dienst plichtigen naar Indo-China te zenden. Het Londense hooggerechtshof heeft ge weigerd aan de publicatie van een Engelse vertaling van de gedenkschriften van Joachim von Ribbentrop een einde te ma ken, zoals de weduwe van de voormalige Duitse minister van Buitenlandse Zaken en de Duitse uitgevers van de originele ver sie van de memoires hadden verzocht. De rechter was van oordeel, dat de eisers hun vordering te laat hadden inge steld, aangezien het boek reeds gedrukt en verschenen is. Mevrouw Annelise von Ribbentrop en de „Druffel Verlag" hadden er bezwaar tegen gemaakt, dat in de Engelse uitgave bepaal de documenten niet zijn opgenomen. Ook waren zij van mening, dat in het Engelse voorwoord vernederend wordt gesproken over Von Ribbentrop, die na het grote pro ces te Neurenberg werd terechtgesteld. Momenteel vertoeft met vacantie in ons land de Engelse filmproducer Alexan der Kcrda. Men ziet hem hier met zijn echtgenote het Hotel des Indes in Den Haag verlatenAlexanderVincent en Zoltan Korda zijn drie Hongaren en drie broers, die in de Engelse filmwereld dikwijls van zich hebben doen spre ken. Alexander als regisseur en producer, Vincent als architect en Zoltan als auteur en regisseur. Alexander maakte reeds op jeugdige leeftijd films in Hon garije en werkte daarna in Weense, Berlijnse en Amerikaanse studio's. Na een kort oponthoud in Frankrijkwaar hij in 1931 de film „Marius regisseerde, kwam hij in Engeland, waar hij werd verbenden aan de London Film Pro ductions. Gedurende de afgelopen oorlogsjaren is Alexander Korda geridderd vanwege zijn verdiensten voor de Britse filmindustrie. Van de vele Engelse en Engels-Amerikaanse filmsdie na 1945 onder zijn productieleiding tot stana kwamenbrengen we u Carol Reed's, „De derde man m herinnering (Van een onzer verslaggevers) Deze week zal de directie der KLM contact opnemen met de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC en de Austra lische Quantas Airways om te trach ten tot een gezamenlijke regeling te komen inzake de tarieven, die in Dja- carta in Rupiah's worden betaald. Deze conferentie tussen KLM, BOAC en Quantas Airways zal waarschijnlijk te Londen worden gehouden. Ondertussen hebben de Britse en de Australische luchtvaartmij. vandaag de passagiers- en vrachtprijzen die in Djacarta worden betaald met Rupiah s verlaagd en gelijk gesteld met de prijzen voor betalingen in andere va" De kansen van premier Mendès-France van Frankrijk om vóór het ver strijken van de twintigste Juli de vrede in Indo-China te herstellen werden in Genève zeer hoog aangeslagen. Deskundigen spraken de verwachting uit, dat beide partijen op de conferentie de tijdslimiet, die Mendès-France zich zelf heeft gesteld, in acht zullen nemen, maar dat zij tevens tot het laatste ogenblik zullen trachten tijdens de onderhandelingen de gunstigste posities te behouden. Werkelijke concessies worden niet voor morgenavond tegemoet gezien. Deze concessies zullen dan betrekking moeten hebben op de definitieve bestandslijn, het tijdstip der verkiezingen en het internationale toezicht. Bijdragen tot een uiteindelijk succes zijn geleverd door de Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, en de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Walter Bedell Smith. Eden gaf Tsjoe En-Lai de verzekering, dat na een eventueel bestand de drie Indo-Chinese staten geen deel zullen uitmaken van een collectief defensiesysteem voor Zuid-Oost Azië. Bedell Smith verklaarde zich bereid een eventuele overeenkomst te „respecteren". De communisten droegen het hunne tot verbetering der verstandhouding bij door de gebruikelijke scheld partijen tegen het Westelijk imperialisme achterwege te laten. Zaterdagavond verklaarde Mendès- France In zijn wekelijkse radiopraatje tot het Franse volk te hopen, dat het wantrouwen in Genève minder sterk zal zijn dan de wil tot vrede. Over dat wan trouwen zei de Franse premier: „Na tuurlijk heeft men op een internationale conferentie als deze te maken met al lerlei vormen van mentaal voorbehoud. Constante waakzaamheid en een voort durende critische instelling ten aanzien van de verklaringen van de spreker zijn elementaire en gerechtvaardigde voor zorgen. Maar wat ik hier ervaar is iets heel anders. Het is een ongezond en bijna verlammend wantrouwen, het is een onnatuurlijke en bijna onweerstaan bare neiging niets te geloven, mets toe te geven en, bijna, niet langer te hopen." Vooruitlopend op de concessies van het laatste ogenblik zijn de experts van de verschillende delegaties al bezig met de opstelling van de documenten, waar in het succes van de conferentie van Genève moet worden vervat. Men neemt aan, dat er in hoofdzaak vijf documenten zullen komen. Voor alle drie Indo-Chinese staten komt er een bestandsregeling, peze drie accoorden zul len in Genève zelf worden getekend door vertegenwoordigers van de onderschei den militaire commandanten. Vervol- gens komt er een algemeen verdag, waarin bepaalde politieke regelingen zul len worden neergelegd. Tenslotte verwacht men een unilate rale verklaring van de Verenigde Sta ten, waarin dit land te kennen zal go- ven, dat het de Indo-Chinese bestands- regeling „respecteert" en dat het geen pogingen zal doen dit accoord op ge welddadige wijze te verstoren. Wel zal Amerika laten weten, dat het een inbreuk op dit bestand of een nieuwe agressie zeer hoog op zal nemen. Over het tydstip van de verkiezingen is men het nog niet eens. De commu nisten willen die verkiezingen direct la ten houden. De Westelijke mogendheden geven er de voorkeur aan nog wat te wachten. De leider van de republi keinse fractie in de Amerikaanse Se naat William F. Knowland, heeft in dit verband de suggestie geopperd, dat men alleen zou moeten toestemmen in vrije verkiezingen in Vietnam, als de commu nisten accoord gaan met vrije verkie zingen in Duitsland en Korea. Dan bestaat er nog verschil van me ning over de ligging van de bestands lijn De Fransen houden vast aan de achttiende breedtegraad, de commu nisten aan de veertiende. De commu nisten zijn evenwel bereid het verschil te delen en in te stemmen met de zes tiende, als er overeenstemming is be reikt over alle andere punten. Er is gisteren op verzoek van Molotov een geheime plenaire zitting gehouden, die een uur duurde. Bedell Smith en de Vietnamese minister van buitenlandse zaken, Tram Van Do, voerden er het woord. Ér Werd besloten voort te gaan met het informeel overleg. (AFP-Reuter-UP) luta. Evenals nu nog M de KLM het geval is lagen aanvankelijk pij deze beide maatschappüenPpjzen in Rupiah's in Djacarta belangrijk hoger, omdat de zware transferbelasting van 66 2/3% die de Indonesische regering heft op 'Indonesisch geld dat naar het buitenland wordt overgemaakt, in de tarieven werd doorberekend. Morgenochtend vertrekt het eerste KLM-vliegtuig uit Djacarta nadat de concurrentie de prijzen in Rupiah's heeft verlaagd. Het is te verwachten dat voor dit toestel evenals dat van Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zon dag a.s. minder belangstelling zal bestaan, daar men nu immers bij de BOAC en de Quantas Airways aan zienlijk voordeliger terecht kan. (Van onze correspondent) De NZHVM, die al geruime tijd met een ernstig personeelstekort te kampen had, heeft een succesvol beroep ge daan op het Leidse studentenwerkbu- reau om de financiële bijkomstigheden op haar bus en tramdiensten op gang te houden. Dezer dagen zijn de eerste vier studenten als conducteur op de buslijn Leiden-Haarlem in dienst ge treden. Het spreekt vanzelf dat de maatschappij deze nieuwbakken perso neelsleden, die voorlopig nog beter met het lancet dan met de kniptang over weg weten, enkele malen door een er varen conducteur ter zijde laat staan. Volgens een bericht uit Moskou zal de mogelijkheid van een verdere uit breiding van de Nederlands-Russische handel, reeds bijna verviervoudigd sinds 1951, in belangrijke mate afhangen van de verwezenlijking van de huidige con- tingenteringslijst, gelijk die werd opge steld in aanvulling op het in 1948 in den Haag ondertekende handelsverdrag» alsook van de aankopen door beide partijen van „niet-traditionele" artike len. Met het oog op een nieuwe uitbrei ding dit jaar of in het begin van het volgend jaar, zal de situatie aan een nieuwe bestudering worden onderworpen Tot de niet-traditionele" artikelen, die Nederland thans voor de le maal sedert het einde van de oorlog koopt, behoren maanzaad, lucifers, cellulose, ruwe katoen en automobielen. Wat dit laatste artikel betreft, in 1953 heeft Nederland slechts betrekkelijk weinig Russische auto's gekocht, maar voor het lopende jaar staan er 350 plus re serve-onderdelen geboekt. Het is waarschijnlijk dat speciaal de kleine wagens naar Nederland geëxpor teerd zullen worden, bijvoorbeek' de Moskvetch, die overeenkomt met de kleinste Opel, de Pobeda, die te ver gelijken is met de kleine Simea en de Zim, die veel weg heeft van de Buick. Nederlands yoedergraan wordt aan gemerkt als een belangrijk product voor import. Een hoe-eelheid van 50.000 ton staat geboekt, maar het probleem schijnt te zijn welke hoeveelheid de Russen kunnen verschepen ten behoeve van de uitbreiding van de veestapel. Voor het eerst sedert het einde van de oorlog importeren de Sowjets thans uit Nederland cacaoboter, kaas, en tex tiel. De invoer van boter, haring en kleine vaartuigen uit Nederland is op gevoerd. Van de totale Nederlandse invoer in 1953 was 1,3 pet afkomstig uit de Sow- jet-Unie. Van de totale Nederlandse uit voer in dat jaar ging 1,1 pet. naar de Sowjet-Unie. Zware zeegang, stormen en laaghan gende bewolking vormden de wel zeer realistische noot in de NATO-oefening „Haul", die Zaterdag is begonnen en waaraan vlooteenheden uit de zes Nato- TO-landen deelnemen. Onderdelen van „Haul" zpn de oefeningen „Winch" en „Dividend". „Winch" houdt in, dat het Britse leger moet trachten manschap pen en voorraden aan land te brengen nabij Zeebrugge. „Dividend" stelt de Britse luclttdefensie op de proef. De „blauwe" en „oranje partijen, respectievelijk verdedigers en aanval lers hadden meer last van het slechte weer dan van elkaar. Vooral de onder zeeboten en de mijnenleggers van weerskanten kwamen veelvuldig in ac tie, maar een groot deel van de lucht macht moest aan de grond blijven (ANP-UP) Ter herdenking van de eerste vrije Sta tenvergadering, die 19 Juli 1572 in de ref ter van het Augustijnerklooster te Dor drecht werd gehouden, heeft de minister president dr. W. Drees, Vrijdagavondtijden» een bijeenkomst in de Grote Kerk te Dor drecht, een rede uitgesproken, waarin hij o.m. zei dat een herdenking als deze ons dwingt tot dankbaarheid aan de mannen van de Dordtse vergadering van 1572. Wij zijn dankbaar voor de beslissingen, die zt) onder de grootste gevaren voor zich en voor hun steden hebben durven nemen. Dankbaar voor de gevolgen van hun daad, die tot de vorming van een zelfstandig Ne derland heeft bijgedragen. Dankbaar vooral voor de vrijheid, die gewonnen werd, we tend dat het de taak is, ook van onze ge neratie, om deze temidden van de dreigin gen, die ons omgeven, te handhaven en te verdedigen, aldus dr. Drees. O-Duitsland Elf protestantse gees telijken uit Hongarije en Tsjecho-Slo- vakije zullen de Verenigde Staten mo gen 'bezoeken om hier de tweede alge mene vergadering van de wereldraad der kerken bij te wonen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend gemaakt. Geneviève de Gallard, de „engel van Dien Bien Phoe", neemt er een ogeno tijd af, om een praatje te maken met een van de gewonden uit deze vesU- in het laatste vliegtuig op het vliegveld Orly hij Parijs, dat gewonden Indo-China naar Frankrijk terug bracht. De moedige verpleegster was specu*- naar het vliegveld gekomenom hen te begroeten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4