f en descSba£éen,vcut MorfolA. PRESIDENT COTY IN ONS LAND DEBRALIIME Kruiswoordraadsel Dampaleis bijna gereed voor de komst van president Coty Nijmegen allengs weer winkel centrum van wijde omgeving ARAM Programma voor Woensdag a.s. Selectie door oorlogshandelingen K.A.B.-voorzitter voor de radio Car el Briels eist schadeverg oeding DINSDAG 20 JULI 1954 2PS Adviseurs van McCarthy willen aftreden Congres van technische studenten Techniek en geest Fransen hernieuwen offensief bij Hanoi Evacuatie van 6.000 burgers voorbereid Weinig animo voor logeergastenbelasting Streekschool voor B.L.O. te Gorinchem Prijsvraag voor roman Op de Dam Lijn werklieden druk in de weer met de bekende versierde vlaggemasten, die ™oe,te7L dienen als noot tijdens het bezoek van de Franse president, René Coty en zijn echtgenote aan d« d\De RR ™~Jt rood-wit-blauwe linten, niet alleen de kleuren van de Nederlandse, doch ook die van de rranse vlag, zullen het aanzie van.de Dam tijdens het bezoek van de president verlevendigen en opvrolijken. Als nu het weer ook maar een beet wil meewerken, dan is „De Franse Slag al voor de helft gewonnen. Advertenti Bestrijd die afschuwelijke kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alle schadelijke kiemen doodt Woensdag a.s. arriveert op Schiphol de Franse president René Coty met zijn echtgenote en gevolg voor ten officieel bezoek van vier dagen aan ons land. Het programma van deze eerste bezoekdag luidt als volgt: 11.15 uur: Aankomst van het vliegtuig van de president. H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Bemhardzijn ter verwelkoming op Schiphol aanwezig. Na inspectie van de erewacht worden de leden van de Franse ambassade door de ambassadeur can de hoge bezoekers voorgesteld. In de I.C.A.-hal van Schiphol worden o.m. voorgesteld de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de ministers, staatssecretarissen en hoge militaire vertegenwoordigers. Na afloop begeeft het hoge gezelschap zich in auto's via het Am sterdamse Bos naar het Stadionplein, waar ter begroeting aanwezig zijn de burgemeester van Amsterdam, de gouverneur van Amsterdam en de Commandant Zeemacht Nederland. De verdere rit naar het Koninklijk Paleis wordt gemaakt in rijtuigen via de route Olympiaweg, Olympia- plein, onder de voort van het Lyceum, De Lairessestraat, J. W. Brou werplein, Museumweg, doorgang Rijksmuseum, Weteringschans, Kleine Gartmanplantsoen, Leidseplein, Leidsestraat, Koningsplein, Singel, Spui, Rokin, Dam. De stoet arriveert cm kwart over twaalf op de Dam. Een half uur later legt de president i.en krans aan de voet van het monument voor de gevallenen. Vervolgens wordt in de troonzaal van het Paleis het noenmaal gebruikt. Van 15.45 tot 15.45 ontvangt president Coty in het Paleis de in Ne derland woonachtige Chefs de Mission, geaccrediteerd bij het Neder landse Hof. Onmiddellijk daarna vertrekt het hoge gezelschap naar het stadhuis, waar een ontvangst is in de raadzaal. Aansluitend (17.15 u.) rijdt het hoge gezelschap naar het Institut Francais tMaison Descartes) op het Museumplein, waar vertegenwoordigers van de universiteiten aan de president zullen worden voorgesteld. Om 7 uur keren de hoge bezoe kers terug in het paleis voor het galadiner, dat om acht uur aanvangt. Om kwart ever tien vertrekt het gezelschap (160 gesten) voor een boottocht door de Amsterdamse grachten, welke eindigt in het Ooster dok, waar het drijvende bloemencorso zal worden geïnspecteerd. Tot besluit wordt cm 23.15 u. een groot vuurwerk afgestoken. Na afloop, om streeks middernacht, keren de hoge gasten per auto naar het Paleis terug. Omringd door de grote pleinversierin gen, ter ere van het bezoek van de Franse president Cc-ty, dansten talrijke jongemannen en j ongemeisjes Maan- dat avond op de Dam als een zwierig begin van de Vacantieweken 1954. Plu- Om tot een regelmatig internationaal contact te komen tussen de katholieke technische studenten der verschillende volkeren wordt momenteel op initia tief van Pax Romana met de stud, vereniging „Sanctus Virgilius" als gastvrouwe te Delft in de sociëteit Alcuin een congres gehouden, waarop de grote geestelijke problemen van de technicus onderwerp van gesprek en bespreking uitmaken. Uit niet minder dan negen landen t.w. uit Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Litauen, Spanje, Zwitserland, Hongarije en Nederland waren con gressisten samengekomen om naar de gedegen inleiding van de Parijse aal moezenier père Chevallier S. J. te luis teren. Deze onderwierp verschillende as pecten der technische activiteiten aan een diepgaande beschouwing, waarbij hij vaststelde, dat de technische we reld een anonieme wereld is, vol strekt neutraal ingesteld, waarin het produceren prevaleert boven het per soonlijk denken en voelen van de in dividuen, die bij dit proces betrok ken zijn. In het thans op de spits gedreven specialisme zag spreker een ernstige bedreiging van het gevoelsleven en de bloei der geestelijke ontwikke ling van de persoonlijkheid. Een volwaardig geestelijk leven met facetten als geloof, wetenschap, cul tuur en denken raken bij de intensi vering van het moderne specialisme steeds verder van elkander gescheiden, waar zij juist door gelijkmatige ont wikkeling moesten voeren tot een evenwichtige en zuivere harmonie. Nadat père Chevallier nog gewezen had hoe kunst waarheidbeschouwend en de natuurwetenschap waarheidbe- zittend is, concludeerde hij dat de tech nicus. die in voortdurend contact met de schepping, de raadselen daarvan ontsluiert, slechts een enkele schrede behoeft te doen om 't contact te vin den met God. Tot Woensdag a.s. zullen door de j studenten zelf diverse inleidingen ge houden worden, terwijl een bezoek aan I Amsterdam op het programma staat. Op de eerste bijeenkomst werd te vens het woord gevoerd door de voor zitter van „Sanctus Virgilius", J. Rijp- ma, alsmede door moderator pater S. Schotte, S.C.J., door J. Picard als voor zitter congr. commissie en Pierre Fi- net van het sous-secretariaat. Het congres is overigens als inlei ding bedoeld van het grote interna tionale congres voor katholieke inge nieurs, waarvoor zich ruim driehon derd deelnemers hebben opgegeven en dat Donderdag 22 Juli a.s. in het ge bouw voor Bouwkunde, Oude Delft 39 zal geopend worden. B. B. In de Singel te Amsterdam, bij De Munt, reed Maandag een auto te water, doordat de chauffeur, die zijn wagen ca/n de wallekant wilde 'parkeren, te veel gas gaf. Twee voorbijgangers, die de wagen een Chevrolet 54 de gracht zagen induiken, sprongen hem na, en slaagden er in, dooi op de neus van de auto te gaan staan, deze zover naar beneden te drukken, dat de achterzijde boven water uit kwam, hetgeen de chauffeur de gelegenheid gaf te ont snappen. De brandweer bracht onder grote belangstelling van de hoofdstedelingen en de toeristen de auto op het droge. De republikeinse senator McCarthy heeft meegedeeld, dat enkele raadslie den uit zijn permanente subcommissie van onderzoek willen aftreden. Hij noem de geen namen, maar verklaarde, dat deze raadslieden „zeer opvallend werk" hebben verricht in de strijd tegen het communisme, en dat hun heengaan „een van de grootste overwinningen" voor het communisme zou betekenen. Vandaag zou in de Amerikaanse Se naat een resolutie van McCarthy's par tijgenoot senator Flanders uit Vermont, worden behandeld, waarin het optreden van McCarthy als voorzitter van de permanente subcommissie wordt afge keurd en in strijd wordt genoemd met hetgeen „voor een senator past". Maar Flanders heeft nu besloten zijn resolu tie pas op 30 Juli in te dienen. Intussen is McCarthy voor het eerst weer begonnen met een onder zoek tegen 130 personen, waaronder wellicht agenten van de federale re cherche, die ervan verdacht worden communistische sympathieën te koes teren. Behalve McCarthy was alleen senator Karl Mundt aanwezig. (A.F.P.-Reuter) vius had zich bescheiden met zijn wa terstralen teruggetrokken, zodat de volksdansers overgoten werden met (ondergaand) zonlicht, een unicum in deze tijd en al vast een veel goeds (op weergebied) voorspellende inzet van de Amsterdamse vacantieweken! On danks het vrij frisse weer werden de volksdansen gadegeslagen door zeer vele toeschouwers maar die hadden eigenlijk méé moeten dansen. Dan pas wordt het een echt volksvacantiefeest! Met steun van tanks en vliegtuigen zijn 5.000 man Franse troepen gisteren voor de derde maal overgegaan tot een offensief ten Noord-Westen van Hanoi om de wegen te zuiveren van commu nistische scherpschutters. De Franse luchtmacht voerde ook bombardements- vluchten uit boven andere delen van het door de communisten bezette ge bied. Op instructie van de Franse regering heeft de Franse delegatie bij de wapen stilstandsbesprekingen te Troeng Gia geprotesteerd tegen de slechte toe stand, waarin de 200 Franse gevange nen verkeerden, die op 14 en 15 Juli door de communisten zijn vrijgelaten. In Hanoi zijn uitgebreide maatrege len genomen om ongeregeldheden te voorkomen, zodra er in Genève over eenstemming bereikt zou worden over een bestand in Vietnam. Ook heeft men tot in bijzonderheden de evacua tie van 6.000 Franse burgers uit de stad voorbereid. (U.P.) (Eigen bericht) Enige tijd geleden is er sprake van geweest, dat een logeergastenbelasting zou worden ingevoerd. Deze belasting zou dan door de gemeenten met een omvangrijk vreemdelingenverkeer wor den geheven van personen die daar overnachten, hetzij in hotelsen pen sions, hetzij als huurders van gemeubi leerde kamers of als kampeerders. Een door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ingestelde enquête heeft in tussen uitgewezen, dat voor de invoe ring van een zodanige belasting onder de betrokken gemeentebesturen slechts zeer geringe animo bestaat. De vereniging heeft daarom besloten, er bij de regering niet op aan te drin gen, dat de Gemeentewet zodanig wordt gewijzigd dat de heffing van een lo geergastenbelasting mogelijk zou wor den. 20. Toen Morgahn's mannen hun aanvoerder zagen neerstorten en met het rots blok in de diepte verdwijnen, staakten zij de strijd, star van ontzetting staarden zij naar de scheur van de bergwand, waardoor het water naar binnen sijpelde. „Het water.' Dc grotten zullen overstroomd worden! Vlucht!" schreeuwde plotseling een van hen en zond er zich verder nog om de anderen te bekommeren maakten zij rechtsomkeert en renden de gang uit. Steeds verder brokkelde de bergwand af. De scheuren en gaten werden ieder ogenblik groter en het water, dat eerst in dunne straaltjes naar binnen kwam, golfde nu in brede, kolkende stromen de grot in. Doch Aram bemerkte het nauwelijks. Met grote ogen staarde hij naar de bode"' van da grot. Daar waar de steen gelegen had, was een kleine holte van waaruit et" fonkelende schittering van gouden sieraden en edelstenen hem tegenstraalde. „Bazijn, kijk!" riep hij uit. „Hier had Norfolk dus zijn schatten bewaard!" Doch Bazijn sloeg er nauwelijks acht op. Het water steeg snel en omspoelde reedt hun voeten. Ieder ogenblik kon de gang instorten. Vluchtheer Aram! Wij mogeii geen seconde verliezen," schreeuwde hij en plotseling keerde Aram tot de werke lijkheid terug. Hij nam Ronald bij de hand en stormde achter Bazijn aan de gang kwartier. Als salon voor president Coty is de Mozeszaal ingericht. Het mooiste meubel uit het gehele paleis, volgens de in tendant van het Koninklijk Paleis jhr. Dezer dagen heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, te Gorinchem de vleugelstreekschool voor buitenge woon lager onderwijs geopend. In de ze BI .O-schoolde modernste onderwijs inrichting op dit gebied, zijn 'zowel het openbaar als het christelijk onderwijs ondergebracht, elk in een eigen vleu gel. Het is de eerste school, die mr. Cals als minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen geopend heeft. Minister Cals sprak in zijn openings rede over het grote belang van het buitengewoon lager onderwijs en zei, dat men gelukkig over de gedachte heen is, dat voor de kinderen, die deze scholen bezoeken, afgedankte gebouwen goed genoeg zijn. Hij prees de samen werking die door de gemeente Gorin chem en de omliggende gemeenten tot stand is gebracht. Hij waardeerde het, dat het openbaar en het bijzonder on derwijs hier tot een vorm van samen werking zijn gekomen, waarbij het eigen karakter van elke school is be waard gebleven. De burgemeester van Gorinchem, mr. L. R. J. ridder van Rappard, had tevoren een inleidend woord gesproken en nog wel enige wensen genoemd, die men in Gorinchem en omgeving met betrekking tot het BLO heeft, namelijk een moderne school voor de imbecie len, daar het nieuwe gebouw uitslui tend voor debiele kinderen geschikt is. Verder de stichting van een beschutte werkplaats voor de nazorg. De uitgeverij Heideland te Hasselt (B.) heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een roman in de Nederlandse taal. Aan deze prijsvraag kunnen auteurs van Noord- en Zuid-Nederland deelne men. Er zijn twee prijzen uitgeloofd, een van B.Fr. 30.000 (f 2.250) en een van B.Fr. 20.000 (f 1500). Inzendingen kunnen geschieden tot 31 December 1955. Advertentie In het Paleis op de Dam te Amsterdam is men druk bezig de laatste voorberei dende werkzaamheden te verrichten voor de ontvangst van de president van Frankrijk en zijn echtgenote. In de Burgerzaal, waar de hoge gas ten met nog 250 personen zullen aan zitten aan een groot diner, heeft het huispersoneel de wit linnen lakens over de tafels uitgespreid. De 250 stoelen, af komstig uit verschillende paleizen in ons land en met een eender kleur rood be kleed, zijn langs de lange tafels in het gelid geplaatst. President Coty en zijn echtgenote logeren, evenals het Deense koningspaar onlangs, in het z.g. Engelse ir. P. F. O. R. Sickinghe heeft hier een plaats gevonden, het is een uit Pa rijs afkomstige ErardvJeugel, een van de eerste hamerklavieren, ooit vervaar digd. Ook koning Frederik van Dene marken vond deze vleugel tijdens zijn bezoek in zijn salon. De salon van me vrouw Coty is in Empirestijl gemeubi leerd. Lichtgroene overtrokken stoeltjes. De slaapkamers met badkamer, met alle modem comfort, sluiten aan de sa lons aan. De staatsiefoto zal ook nu in de Bur gemeesterskamer worden gemaakt. In de Justitiekamer, ook wel genaamd de gele salon vanwege de kleur van de zich daar bevindende stoelen, zal de hofhouding aan het Franse staatshoofd en zijn echt genote worden voorgesteld. HORIZONTAAL: 1. dierlijk 9. stemming 10. sterrenbeeld 11. ga (Eng.) 13. ten onder bren gen (verbuiging) 15. patrouilleleider <afk-> 16. Europeaan 18. defstof 19. weinig warmte metalen pennetje 22. roofvogel 4J. muzikant 24. lastdier 26. verwerping 28. buidel 29. waaier (Eng.) 31. gard 32. geheel de Uwe (Lat. afk.) 33. zomer vogeltje 35. maatstaf voor ar beidsvermogen (afk.) 36. rivierbed 37. warmte-eenheid (afk.) 39. beheerder VERTICAAL: 1. heeft elk woord 2. getij 3. soezerig 4. kleurschakering 5. paardenhaar 6. hiel 7. tot en met (afk.) 8. avonturier 12. uitroep 19. 14. deel van auto 21. 15. stronkje 22. 17. verdaging huisdier 25. in overvloed 33. gezond kort ogenblik 27. aceoord 34. sluiskolk eerste klasser 29. rolprent 36. zeemijl (afk.) KNVB 30. Franse badplaats 38. officier (afk.) 4 (Van onze correspondent) Bij het na-oorlogs herstel van de Nijmeegse binnenstad blijken er m de winkelstand aanzienlijke verschuivin gen te hebben plaats Seha-d. cue voor het merendeel van een sterk selec tief karakter zijn geweest. De sociaal- economische afdelmg van de Stede lijke Dienst van Publieke Werken en Volkshuisvesting heeft tezamen met het Economisch Technologisch Insti tuut Gelderland (E.T.I.) een onder zoek ingesteld naar de stand van het winkelbedrijf in Nijmegen en daaraan conclusies vastgeknoopt, welke voor een harmonische ontwikkeling van de stad van belang kunnen zijn. Decennia lang is Nijmegen het cen trum geweest van een wijd verzorgings gebied. Ondanks de sanerende werking van de Vestigingswet Kleinbedrijf bleef het winkelbedrijf steeds een voorname bestaansbron. Voor de tweede wereld oorlog kon de Nijmeegse detailhandel als zijn afzetgebied beschouwen: het Zuidelijk deel van de Betuwe, eniger mate de dorpen in de Lijmers, het Land van Maas en Waal behalve het uiterste Westelijk deel, Noord-Limburg tot en met de gemeente Bergen en het Ooste lijk deel van Noord-Brabant tot Oss. Door verschillende oorzaken is dit verzorgingsgebied echter aanzienlijk ingekrompen. Als agrarisch centrum 'veemarkt, graanbeurs, eiermarkt, etc.) heeft Nijmegen aanmerkelijk ingeboet aan aantrekkelijkheid voor de platte landsbevolking. Maar de voornaamste slag kreeg de stad te incasseren, toen het bij de oorlogshandelingen zijn winkelhart verloor. Van de 14^ ha verwoeste stadsoppervlakte waren er zes ha met vierhonderd winkels. De aantrekkelijkheid van Nijmegen als winkelstad leed daar vanzelfsprekend Rterk onder. Er tekende zich snel een trek af naar andere centra en daar van profiterend konden vele kleine centra in de omgeving zich snel en gunstig ontwikkelen. Nu, tien jaar na de bevrijding van de Waalstad, ziet men de „kopersstroom" zich weer langzaam naar Nijmegen keren. De mate van spreiding van de win kels over de verschillende delen van de stad is van groot belang voor de ren tabiliteit van de bedrijven. In het licht van de gebruikelijke stadsontwikkeling is het niet vreemd, dat het centrum (zonder de benedenstad) in 1940 en '42 respectievelijk 63.5 en 61 winkels per 1000 inwoners telde. Dat dit laatste ge tal in 1950 tot 86.9 was gestegen vindt voornamelijk zijn oorzaak in de ver woesting van het centrum waardoor de oude gasjes niet terugkeerden en de woongelegenheid in dit deel van de stad sterk daalde. Op deze plaats verrees het nieuwe winkelcentrum. Van de 798 win kels in het oude centrum werden er in de oorlog rond vierhonderd verwoest, tn 1952 telde het centrum echter al weer 582 winkels, terwijl de herbouw nog lang niet voltooid is. Dit neemt niet weg dat er nog mis standen zijn. Met name noemt het rap port de situatie in de Hezelstraat, waar in twaalf van de honderd panden slage rijen zijn gevestigd. Vele Nijmeegse zakenlieden hebben na de oorlog een zwervend en onrustig bestaan geleid. Eerst moesten zij de no dige bedrijfsruimte zoeken (liefst z° dicht mogelijk bij het oude centrum) e" toen in 1949 de herbouw op gang kwam trad opnieuw een tijdperk van veY1" zen in, daar de panden die de heroo - wers leeg achterlieten, dadelijk Dezel werden door hen die nog niet z ür gekomen waren. Deze verschuivingen leveren het to taalbeeld dat slechts de sterkste en de meest daarvoor geëigende za en m de binnenstad gevestigd Hm gebleven, dan wel alsnog terug zullen komen. In feite had dus een zeer belangrijke selectie plaats en voor Nijmegen in zijn geheel heeft dit nog als belangryk gevolg dat, dank zij de nieuwe en modern geoutil leerde winkelapparatuur, verwacht mag worden dat de stad in de toekomst haar vroegere betekenis zal overtreffen. Het verwoeste stadscentrum kon de omgeving weinig aanlokkelijks bieden. De randgemeenten profiteerden daar van door een krachtige winkelstand op te bouwen. Daardoor nam het afzetge bied beduidend af. Ook de belangrijke ontwikkeling van het winkelapparaat in het concurrerende Venlo, Den Bosch, Helmond, Veghel en andere plaatsen zal ongetwijfeld tot gevolg hebben dat het vooroorlogse afzetgebied niet meer on betwist op Nijmegen gericht zal blijven. Vooral nu door betere autobusverbin- dinger, deze plaatsen even snel en ge makkelijk bereikbaar zijn geworden als Nijmegen. Toch is het rapport van me ning dat al die dure herbouwers in de (Van onze Utrechtse redacteur) Het Verbondsbestuur van de K.A-P' heeft Maandagmorgen zijn wekelijkse ver gadering o.m. gewijd aan de verklaring van het N.V.V. Het standpunt van de K.A.B. ten aanzien hiervan zal van avond door de voorzitter, de hee> J. A. Middelhuis, bekend worden ge maakt in een radiotoespraak, die om 7.20 uur door de K.R.O. zal worden uit gezonden. In afwachting hiervan ont houdt de K.A.B. zich thans van officieel commentaar. Carel Briels heeft zijn advocaat teged de advocaat van een vereniging vo"r liefdadigheid een vordering doen instel len tot betaling van een schadeverg"^ ding op te maken bij staat en te veref fenen volgens de wet. Naar men zich zal herinneren we'® 14 September 1953 het faillissement va" Carel Briels aangevraagd en bij verste* uitgesproken doch 24 September d.a-'v weer vernietigd. Dit en de publicatj daarvan zo stelt eiser hebben carrière in Nederland afgebroken ej{ hem genoodzaakt in het buitenlad" engagementen te verwerven. Terstond na de faillissementsaanvrag' heeft Carel Briels deze als een „onrecm matige daad" aangemerkt. K»d daar°J! heeft h« deze kwestie b« deF Raad vad toezicht der Orde van advocaten arrondissement Amsterdam aanhangig gemaakt. Op 33 April heeft deze raad uitgesproken: ..dat de Raad de k'a gegrond acht en van oordeel is, dat handelwijze inbreuk maakt op de en waardigheid van de stand der adv caten en procureurs". Deze uitspraak heeft Carel Briels aS, leiding gegeven tot het doen indied van de genoemde vordering. Nijmeegse binnenstad met hun mode^c winkels, geen onverantwoordelijke op de toakomst hebben gedaan. Het komt tot de conclusie, dat w e«l neer het winkelcentrum eenmaal herbouwd zal zijn, met succes de e te currentie tegen de omliggende ST ffi gemeenten opgenomen kan worden- hoewel het rapport daar niet rept het Nijmeegs gemeentebes p doet al het mogelijke om de Scir°jp winkelstand te steunen door de met tal van festiviteiten steeds opd* t» in het middelpunt der belangstelbd» plaatsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4