K.A.B. vreest terugval in vroegere minder ideale verhoudingen Vuur- en knal-illusie van allure President biedt Hare Majesteit de arm Burger maaltijd in Alkmaar een echt Hollands feest Orkestboten in verlicht vlottenconvooi r a Herinnering aan Fallières Onderscheidingen bij het besoek van de Franse president N. V.V. begrijpt ware strekking en inhoud van Mandement niet K.A.B. blijft bereid tot samenwerking Nog steeds in infor meel stadium VANAVOND IN AMSTERDAMS OOSTERDOK VOORZITTER MIDDELHUIS VOOR DE RADIO Chefarine „4" doet wonderen WOENSDAG 21 JULI 1954 PAGINA 3 Ni forto, - UNIEBESPREKINGEN Vanochtend weer een bijeenkomst Provinciaal Capucijnen herkozen Benoemingen Aartsbisdom (Van onze Utrechtse redacteur) ':*oen wij in Juni voor de Verbondsraad onze houding bepaalden, konden M Het voorzien, dat het NVV de samenwerking, ook door duizenden van leden gewenst, zou verbreken. Nu is dat een feit. Doch, wat meer reden J? zorg geeft is het feit, dat verschillende uitingen en maatregelen een rfurval in vroegere minder ideale verhoudingen doen vrezen. Hopelijk is «eze vrees ongegrond. We weten het niet; het zal wel spoedig blijken. Doch °°rlog en bezetting zijn nu reeds meer dan negen jaar voorbij. We leven en 7®rffeten snel. Laten we hopen, dat het niet weer zó wordt, dat daarop van repassing zou zijn het „Alles vergeten en niets geleerd". Aldus sprak Dinsdagavond de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de voor de KRO-microfoon in zijn antwoord op de Zaterdag uitgegeven •Jrklaring, waarin het NVV de samenwerking met KAB en CNV in de «aad van Vakcentralen en de Bedrijfsunies opzegde. De heer Middelhuis esloot zijn toespraak, die het officiële commentaar van de KAB op de e»«'ar'ng van NVV was, aldus: "Met behoud van de eigen zelfstandigheid blijft de KAB bereid tot samen werking. Niets is ons liever dan dat. Doch mocht onverhoopt de oude on vruchtbare strijd op het terrein van de arbeid buiten onze wil herleven, dan *u»en we strijden volgens Schaepman's devies, n.l. met scherpe doch blanke Wapens. Een ieder wete zijn plaats". van iedere geloofsovertuiging en le vensbeschouwing. De KAB die zich uitsluitend richt tot de katholieke arbeiders is de samen werking in de Raad van Vakcentralen aangegaan in de wetenschap, dat het NW zich ook richt tot de katholieke arbeiders. Dat was voor de KAB de letterlijke toepassing van de zin uit de toelichting: „Met handhaving van eigen overtuiging, aanvaardde men de feiten, zoals zij nu eenmaal waren". Die feiten waren nu eenmaal zó, dat de eerbiedi ging van eikaars principes en zelfstan digheid, óók door het NW aanvaard, voor het NW geen beletsel vormden de bestaansgrond van de KAB te be twisten en niettegenstaande het voor de katholieken geldende verbod der bis schoppen, niet alleen open te staan voor katholieken, doch zich in de pro paganda vaak sterk te richten tot de katholieke arbeiders. .In het begin van zijn toespraak her- «inerde de heer Middelhuis er aan, dat net NW zich beroepen heeft op de grondslag van de gereglementeerde sa menwerking. Die grondslag, neergelegd artikel 1 van het Reglement van Sa menwerking luidt: „De samenwerking heeft ten doel, wiet eerbiediging van eikaars prin cipes en zelfstandigheid, in overeen stemming met de eisen van het al gemeen belang, de algemene sociaal- economische en sociaal-hygiënische belangen van de werknemers te be hartigen. _^an die eerbiediging zou thans, vol- omrt»ïlet NVV' geen sprake meer zijn, instem4;!lerzi;>(is de KAB haar warme schonDetiw? ïïet de inhoud van het bis- dus ojyuk Mandement heeft betuigd, NVV betrekPhages, welke op het het CNV bb g J?ebben en anderzijds het NVV op f van zijn voorzitter heeft gediskwalifL aanvaarden wijze KABhbebtr^®dd,'of' hetgeen op de Middelhuis heeft, wees de heer het bewuste „°P, hoe in 1945 en daarna Werd verst»-, 1 °°k door het NVV he korte toehó>.t?als duidelijk blijkt uit waarin letterifctfa?P dat reglement, streeks>rlbftrMHfrb^ ons volk nu rechts- Werd reedftiM en As (de verklaring heeft nietnaeo?itS de °,orl°g opgesteld) en het willen van hot0<N J?P ,het denken invloed uit te oefenenNederlandse volk gevoerde strua e gezamenlijk StnLd; bet gezamenlijk gedra- •het Vakcentralen, rekening houdende ganiv e te verwachten ontwikkelings- ei. ?i hebben daaruit op tijd haar con- asies getrokken. Met behoud van het- in het verleden voor ons volk, Z?°ral op critische ogenblikken doel- iratig is gebleken, met eerbiediging al- r.eerst van elkanders principes en ^hlstandigheid, werd besloten permanen- gereglementeerde samenwerking te ft.j®PPen tussen alle organen der werk- «mersbeweging met het doel zekere We-, eid der Nederlandse Arbeidersbe- glrig tot stand te brengen. teT°hJover het citaat uit de toelichting dus ai reglement, waaruit blijkt, al- «iging va^er,^iddelhuis- dat de eerbie- dilhegidvanb|tekmie^lncipes 8d zelfstan" feiten zoals die aanvaardmg van een Waren. Die feiten ^ferlandse vak'ho, de vorm van de dK ln, het buitenia^|ging afwijkt van ach steeds op w d' °e KAB stelde katholieke arbeidoU ,andPunt> dat alle van de KAB en pd dienen te zijn m enigerlei ander« in het NVV noch organisatie thuish-, niet-katholieke vak- senteert zich ais pen- Het NVV Pre" nisatie, die open algemene orga- aat voor personen Zeer ver gezocht Zó zijn de feiten, aldus de heer Mid delhuis, en in het licht hiervan is de verklaring van het NW om thans de samenwerking te verbreken wel zeer ver gezocht. Als de opgegeven redenen de werkelijke motieven zijn, dan had het NW nimmer aan deze samenwer king moeten beginnen. Want in de feiten heeft zich geen verandering voorgedaan. Ook niet in het feit, dat de KAB steeds achter de bisschoppen stond zo goed als de bisschoppen in bewogen tijden voor de KAB opkwamen. Het verbondsbestuur van de KAB constateert bovendien, dat het NW van de ware strekking en inhoud van het Mandement weinig heeft begrepen en daarvan con mistekende voorstelling geeft aldus de heer Middelhis, die van mening was, dat de bisschoppen niet uitsluitend en zelfs niet op de eerste plaats aan Nederland hebben gedacht, toen zjj in het Mandement woordelijk zeiden: „De ervaring van het verle- den met een schrikbarende ontkerste ning- in socialistische millieu's doet Ons ernstig: vrezen voor het behoud van het christelijk' geloof en van de christelijke zeden bij hen, die zich bij socialistische gelederen aansluiten; het verleden spreekt hier onmiskenbare taal." Met de bisschoppen is het Verbonds- bestuur in elk geval zonder enig voor behoud van oordeel, dat er in Neder land allerminst voldoende redenen zijn voor katholieken om zich bij socialis tische verenigingen aan te sluiten, omdat er op alle terreinen katholieke organi saties zijn, waar de belangenbeharti ging veilig is en waar de plaats is van de katholieken voor de opbouw van het maatschappelijk leven in christelijke zin. De KAB wil zich zelf blijven, ook in trouw aan de bisschoppen, doch blijft tevens open staan voor samenwerking met allen, die werken voor het welzijn .jn de menselijke gemeenschap. Wij betreuren daarom het uittreden van het NW uit de Raad van Vakcentralen, doch ook omdat naar onze mening noch het bisschoppelijk Mandement, noch de houding van de KAB daarvoor de „hoogst gewichtige redenen" kunnen vormen, welke het reglement van sa menwerking bedoelt. De KAB-voorzitter besloot met de ver zekering, dat de KAB tot samenwerking bereid blijft, zoals wjj in de aanhef reeds schreven. Van KAB-zijde vernamen wij, dat het aanvankelijk in de bedoeling gelegen heeft naast bovenstaande radio-toe spraak nog een afzonderlijke verkla ring uit te geven. Aangezien echter de essentie van beide dezelfde moest zijn, heeft men hiervan afgezien. De rede van de heer Middelhuis moet daarom als de officiële verklaring van de KAB beschouwd worden. Ook de bijeenkomst van Dinsdag avond, die om half acht is begonnen en ruim drie en een half uur heeft geduurd, heeft het informele overleg op de Ne derlands-Indonesische Uniebesprekingen in Den Haag niet tot een einde ge bracht. Vanmorgen hebben de Neder landse en Indonesische delegaties weer informeel vergaderd. Van Nederlandse zijde is na afloop van de bijeenkomst mede gedeeld, dat „er weer enige vorderin gen zijn gemaakt". Een antwoord op de vraag, wanneer een hervatting van de formele besprekingen kan wor den tegemoet gezien, kon niet worden gegeven. Zoals gemeld zijn ter sprake gekomen de doer beide partijen na de rugge spraak met de wederzijdse regeringen voorgestelde wijzigingen op de prin cipiële overeenkomst, die tijdens het informele overleg van de vorige week werd bereikt. De informele bijeenkomst van Dinsdagavond werd van Neder landse zijde bijgewoond door minister Donker, mr. Blom en mr. Schürmann. De voorzitter van de Nederlandse de legatie, minister Luns en de ministers Zijlstra en Van de Kieft, bevonden zich in Brussel voor de conferentie van het Op het provinciaal kapittel der Min derbroeders Capucijnen, dat Dinsdag te 's-Hertogenbosch werd gehouden, werd als provinciaal herkozen de hoogeerw. pater dr. Clementinus. Als definitoren werden gekozen de pater mr. Laetentius, pater Auxilius, pater Paschal is en pater Bellarminus. De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Joure (Fr.) de zeereerw. heer F. P. M. Mets en tot pastoor te Lemmer (Fr.) de weleerw. heer J. A. H. Brouwer, die kapelaan was te Groningen (H. Franc, van Assisië). comité van ministers van de Benelux. Een „nationalistische groep" in Ne derlands Nieuw-Guinea heeft een ver klaring uitgegeven waarin de onmid dellijke terugroeping wordt geëist var. de Indonesische delegatie bij de Unie besprekingen, omdat de toekomst van Nieuw-Guinea niet wordt besproken. De groep drong er verder bij de Indonesische regering op aan onmiddel lijk een provinciaal bestuur voor Nieuw-Guinea in te stellen. Intussen heeft de voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van het parlement, Otto Rondonuwu gezegd, dat er slechts drie manieren zijn om het conflict tot een oplossing te bren gen: wachten tot het Indonesische volk zijn geduld verliest. De kwestie aan de Verenigde Naties voorleggen. Een open oorlog om de onafhankelijkheid van het gebied te verkrijgen. (Van onze verslaggever) De Kon. Ned. Kunstvuurwerkfabriek A. J. de Kat in Leiden ligt vandaag volkomen stil. De gehele beschikbare mankracht, de heer A. J. de Kat incluis, is naar Amsterdam gekomen om in het Oosterdok het grootste vuur- w®*k. *e steken, dat ooit in Nederland is vertoond. De hoofdstad wil nu definitief een eind maken aan de geruchten, dat 't aan de oevers van het IJ a°°d in de pot zou zijn. Daarom heeft men deze zomer een serie feeste lijkheden georganiseerd, die, zoals de initiatiefnemers tevreden constateren, een „klap op tafel" zijn. Anderen noemen het een slag in de lucht. Maar ze kunnen niet ontkennen dat het een luisterrijke slag is. De heer de Kat heeft de laatste pyrografische snufjes uit de stamlanden van de vuurwerktechniek, Italië en Japan, laten komen om H. M. de Koningin, President Coty, de gehele ministerraad en niet te vergeten de 100.000 Amsterdammers, die ver wacht worden, in het Oosterdok te vergasten op een vuur- en knalillussie van de eerste orde. Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET i KCEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 4 85 cl Hij heeft zijn twee adjudanten, de ge broeders de Jong vooruit gestuurd om toezicht te houden bij de opbouw. Wjj hebben de twee ervaren vuurmakers even gesproken in het Marinedepot, toen de vloot van 16 zolderschuiten, die de basis vormt voor de „grote stukken" nog vredig voor de wal dobberde. Het waren twee rustige artisten, die al bij na 40 jaar in het vak zitten. Zjj heb ben vuurwerk afgestoken tot in Vene zuela aan toe en er nooit een pink bij bezeerd. Voor het recordfestijn van avond maken ze zich geen zorgen. De luchtige latteninstallatie kan een buitje hebben en de grote, vierdubbele Ita liaanse kunstbommen van vier kilo ieder, blijven veilig in de kist tot het grote moment is aangebroken. Ze deelden volkomen onze mening, dat een vuurwerk in opbouw maar een nuch tere bedoening is: wat dunne kartonnen buizen op latwerk en puntige vuurpijlen in metselaarsbakken. De lyriek van het feestelijke bedrijf is van de heer de Kat persoonlijk en de gebroeders de Jong spreken daarover met de grootste be wondering „Hij is een echte kunste naar", zegt de Jong Jr. plechtig, „laatst was ik met hem in Luxemburg. Wjj wandelden gewoon op straat. Ineens zei ie: even wachten. Hjj haalde een potloodje en een stuk papier te voor schijn en begon te schrijven. Ik had weer een nieuw idee, zei hij later. Die ideeën zijn bijv. van de volgende aard. Grote Illustratie van het Firmament. Bestaande uit acht volautomatische bat terijen, welke met tachtig effectvolle mo- teorbommen onafgebroken het gehele luchtruim vullen met een reeks van prachtbouquetten met de nieuwste vul- lingen. Tussen dit geheel stijgen plot seling zes kronen gedreven door zware raketten hoog de lucht in, om daar tot kleurige kronen uiteen te springen. Vervolgens stijgen voortdu rend kleurige lianen hoog de lucht in, om aan het eind van elke baan trossen kleurige vuurbloemen uit te werpen. Hierbij stijgen tweehonderd bommen met ongeëvenaarde uitwerkingen op, zo dat het gehele luchtruim als het ware overdekt is met kleurige bouquetten en gouden stralen. Een zuiver beeld van Franse vuur werkkunst en een ongeëvenaard kleur- spel." Zoiets geeft de mens een indruk van wat hem te wachten staat. De gebroe ders De Jong kijken tijdens het afste ken, alleen maar even keurend omhoog, om te zien of alles goed gaat. En als het niet goed gaat? „Dan hebben wij pech gehad", con stateren ze gelijktijdig. „Commandant" van de bijna 200 meter brede vuurvloot is de heer J. W. Uittenbogaart, die door de NDSM voor deze gelegenheid is uit geleend. Voor hem de zorg om de dek schuiten veilig te meren voor het front van koninklijke boten. Gevaar is er niet bjj, want overal in de buurt is brandweer gestationneerd en zelfs het drijvend waterkanon „De Jason" houdt een oogje in het zeil. Toen wij toch aan het feestrijden wa ren, zijn we ook even langs gegaan bij de nieuwe Utrechtse Brug over de Am- ste, die vannacht het toneel is geweest van een zonderlinge bedrijvigheid. Een der machtige betonnen overspanningen was met dekkleden dicht gemaakt ter bescherming van een fragiele vlotten- vloot, die onder de brug in één nacht door ruim 150 Amsterdamse bloemis ten in een drijvende verzameling bloemcn-eilanden is veranderd. In rond l? uren zijn 20.000 anjers, 10.000 gladiolen, 10.000 aguilea's, 50.000 snijbloemen, 5000 begonia's en bougain villes, 50 zakken mos en verder een, in keurige plakjes gesneden grasgazon, in sierlijke schikking op de boten aan gebracht. Dit bloemrijke tafereel speelde zich af in het licht van vele schijn werpers en in de geur van een indruk wekkende hoeveelheid kleintjes koffie. Commandant van dit varende corso is de walkapitein van de ADM, de heer P. van Oostendorp, die voorzichtigheids halve op alle vlotten een stevig blok beton heeft laten leggen om zijn vloot in noodgevallen te kunnen ankeren. Er gaan twee orkestboten mee in hef ver lichte vlottenconvooi, doch zij zullen helaas niet de „Watermusic" van Han del spelen. Het comité „Amsterdam Hoofdstad" vatemdt bloemencorso, heelt met (Se hooédstedeJijfce hooghar tigheid, die zovele niet Amsterdammers reeds lang hoog zit, verklaard, dat dit gehele festijn „nog maar" het begin is van veel grootsere spektakels. Sinds men ontdekt heeft dat de Amsterdamse bedrijven best bereid zijn om een aar dig sommetje op tafel te leggen als het er om gaat een „klap op tafel" te geven, durft men weer vrijuit van de toren te blazen. „Licht, bloemen en wa ter, en op de achtergrond de grachten huizen, dat is het geheim van alle Am sterdamse feesten is de vaste stelre gel van de heer M.E. Versteeg, die de belangrijkste candidaat is naar de ere- positie van hoofdstedelijke „Initiatief man no. 1", welke na het overlijden van Herman van den Eerenbeemt nog steeds vacant staat. Er gaan reeds geruchten van mach tige waterspelen en misschien zal dan nog eens de droom van Carel Briels in vervulling gaan, die hij ons onlangs in een vertrouwelijke bui als de apotheose van zijn geplaagd bestaan in het voor uitzicht stelde: de herhaling van de Vierdaagse Zeeslag op het Buiten IJ, met tot galeien verbouwde dekschui ten (Van onze verslaggever! ranneer president Coty van daag op Schiphol voet op Nederlandse bodem heelt gezet, is het 43 jaar geleden, Juli 1911, dat vóór hem een Franse pre sident officieel ons land bezocht: Armand Fallières. Het luchtruim in die dagen behoorde nog aan waag halzen als Olieslager, Fokker, Can- teloup. President Fallières maakte de reis naar Nederland met de pantserkruiser „Edgar Quinet", die uit zes schoorstenen vervaarlijke rookwolken braakte. De Neder landse pantserschepen „Heems- kerek" en „Kortenaer", het pant- serdekschip „Gelderland", de tor- pedobootjagers „Wolf" en „Fret", de Onderzeeboot Nummero 1 en zes torpedobootjagers waren ter be groeting van het Franse eskader naar IJmuiden en het IJ opgeva ren. Hier ging de ouderwets-zonnige Julidag schuil achter de kruitdamp van al de saluutschoten, die wer den gewisseld. Tot de lilakleurige Koningssloep met de vergulde Nep- tunus op de voorsteven, door 20 matrozen met rhythmische riemslag geroeid, en vergezeld van stoom- sloepen der Franse en Nederlandse Marine, de president van zijn schip naar de Dokkumer steiger bracht, waar in het staatsie-paviljoen, hier opgericht, de Koningin haar gast opwachtte. Hier verscheen de kleine, zwart gerokte gestalte van Fallières, die in heel zijn uiterlijk iets had van een vriendelijke kobold, een tuin kabouter, op de Amsterdamse kade. Hij hield de hoge hoed in de hand en maakte drie diepe buigingen voor Hare Majesteit, die gekleed was in een witte mantel met witte veren boa en daarbij een witte hoed droeg met aigrette. En toen zou het gebeuren, dat Armand Fallières hoofs en gracieus Koningin Wilhel- mina de arm bood, de jonge Ko ningin en de grijze President zich gearmd den volke zouden vertonen, hier in Amsterdam en later in Den Haag. De mensen waren enthousiast en riepen hoezee en zongen „met onbeklemde borst" het Wien Neer- lands Bloed, dat als volkshymne nog niet uit de mode was, maar heel zijn negentiende-eeuwse fees telijkheid bijdroeg tot de vreugde. Zaagmans dirigeerde de roemruchte muziek van het Zevende. De rijtui gen waren d la daumont bespannen en precies als vandaag Coty, werd Fallières 's middags ten stadhuize ontvangen, toenmaals door burge meester Röell. Het programma, zowel in Am sterdam als 's anderendaags in Den Haag, vertoonde opmerkelijk veel overeenkomst met dat van thans. Het IJ met al zijn schepen en ge bouwen was feestelijk geïllumi neerd, ook toen vuurwerk tot slot. De president ging het de avond van zijn aankomst op een havenstoom bootje bekijken. De volgende mor gen bezocht hij het Rijksmuseum en daarna ging de reis per Konink lijke trein naar Den Haag, waar Museum Mesdag werd bezichtigd, een concours-hippique bijgewoond op Houtrust en waar het gemeen tebestuur recipieerde op oen mati nee in het Kurhaus. Begeesterd schreef een Frans journalist aan zijn blad over Den Haag als „la trés discrete, trés aristocratique et délicieuse capitale". Er is dus ook in dit opzicht niets nieuws onder de zon. Fallières was het Nederlandse volk bij zijn bezoek voorgesteld als een man van grote goedheid, de eerlijke, oprechte, steeds het goed willende vertegenwoordiger van de brave, goedmoedige Franse middel klasse, wel te onderscheiden, zoals in een persstem werd opgemerkt, „van de bekende politiekers, die het arme, rijke Frankrijk aan het kaal vreten zijn als een troep sprinkha nen". Ook overigens was de poli tieke situatie, die Fallières thuis aan de zorgen van minister-presi dent Caillaux had moeten overla ten, destijds zomin als nu bijster rooskleurig. De „Panther" was op de reede van Agadir verschenen. Duitse troepen, zo ging het gerucht, zouden in Marokko aan wal zijn gezet. Maar Koningin Wilhelmina en president Fallières liepen ge armd door het zonnig en feestelijk Amsterdamde mensen juichten en waren onbekommerd. Ter gelegenheid van het bezoek van de Franse president en mevrouw Coty aan ons land zijn de volgende Neder Met het Waaggebouw als passend decor werd in Alkmaar een „burgermaaltijd" in de open lucht gehouden, waaraan 1400 gasten aanzaten. (Van onze speciale verslaggever) f T et nog steeds in victorie gloriërende Alkmaar heeft gistermiddag de Ê—w feestelijkheden rondom de herdenking van zijn zevenhonderd-jarig be- J- J~ staan ingezet met een bijzonder plezierig festijn: een „Burgermaaltijd" op het Waagplein. Er zijn maar weinig steden in ons goede vaderland, geloven wij, waar het mogelijk is, dat een dergelijk vrij ongewoon evenement zo vol komen in stijl verloopt. A.lkmaar echter is er de plaats naar. En de bewoners van de stad zijn er, zoals gisteren overtuigend bleek, de mensen naar. Hoe dat zij, men had dan aan de voet van het wonderschone Waaggebouw lange rijen tafels neergezet, waaraan niet minder dan 1400 „burgers" in een aller plezierigste stemming plaats namen. Allen, die in Alkmaar maar iets ver tegenwoordigden, waren er tegenwoordig. En aan de eretafel, die vlak voor hei Waaggebouw op een verhoogd podium was ingericht, was al een bijzon der illuster gezelschap gezeten. Minister-president Drees was er bij en de minister van Binnenlandse Zaken, dr. L. Beel, mr. Am. d'Aïlly, burgemeester van Amsterdam, zo goed als de oud-burgemeesters van Alkmaar, mr. W. L. Wendelaar en jhr. F. H. van Kinschot. En daar ms dan de zeer spectaculaire figuur van de Mayor van Bath, gekleed in een vuurrood ambtsgewaad. Hij was helemaal uit Engeland gekomen uit pure belangstelling voor de stad, die na de oorlog door zijn gemeente werd geadopteerd. Natuurlijk behoorde Alk- maars burgemeester Wytema tot het gezelschap en hij heette zijn gasten met een welgeformuleerde toespraak welkom. Daarnh tripten dan de in rood-wit geruite jurkjes gestoken dienstertjes het plein op om elkeen te voorzien van de voortreffelijkheden, die nu eenmaal behoren bij een echte koffiemaaltijd. Op een podium speelde de muziek en op weer een ander podium werden bij tijd en wijle voordrachten gedaan en liedjes gezongen. En iedereen was op recht blij met de gulden zonneschijn, die precies op deze dag en dus te rech ter tjjd doorbrak. Daar werden tussen de bedrijven door natuurlijk mooie speeches gehouden. Door burgemeester d'Ailly, die tenslot te een zilveren beker, die hij zojuist ten geschenke had gekregen, ad fundum le digde, hetgeen hilariteit verwekte, al was niet iedereen er zeker van dat er werkelijk wat in had gezeten, in het drinkgerei. De Mayor van Bath zei er het zijne van en besloot zijn toespraak tot ieders vertedering met enkele woor den Nederlands. „Lang leve Uw mooie stad", zei hij en het mag dus geen ver wondering wekken dat men hem even later een daverend: „For he is a jolly good fellow" toezong. Mr. Wendelaar sprak namens zichzelf en namens jhr. Van Kinschot woorden van dankbare herinnering. Inmiddels deelden typisch Alkmaarse deerntjes iri folkloristisch costuum aan ieder een fraaie anjer uit; en dat ver hoogde danig de gezelligheid. Voor zo ver die al niet tot een toppunt werd gedreven door een dame, die in het West-Fries het aan de actualiteit aange paste verhaal van de „Wolf en de zeven gaitjes" voordroeg en door een tweetal kennelijke kaasdragers, die een samen spraak hielden. En toen de beide man nen op de wijze van „Varen, varen over de baren" een mooi „kaaslied" voort brachten, zong iedereen weldra het voor treffelijke refrein „Kazen, kazen, grote en kleine; kazen, kazen op het Waag plein" mee. En bij het volgende cou plet werd er zelfs gedeind; op voorbeeld van de eretafel zelfs, waar dr. Drees, minister Beel en burgemeester d'Ailly met volle overgave „inhaakten." De maaltijd werd dan besloten met een galmend gezongen stedelied. Werkelijk wij waren gisteren op het Alkmaarse Waagplein met veertienhonderd „onder ons." landse onderscheidingen verleend: Benoemd tot Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw: de heer René Coty, president van dq Franse republiek. Benoemd tot Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau: de heer Guérin du Bosq de Beaumont, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken te Parijs, de heer Francois Seydoux Fornier de Clau- sonne, gevolmachtigd minister-direc teur van Europa aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs. Benoemd tot Grootkruis in de huis orde van Oranje: de heer Charles Merveilleux du Vignaux, „secrétaire géneral de la présidence de la répu- blique", te Parijs, de generaal Ganeval, „secrétaire géneral militaire de la pré sidence de la république", de heer Edouard Dufresne de la Chauviniere, gevolmachtigd minister, chef van de dienst van het protocol aan het minis terie van Buitenlandse Zaken te Parijs. Van Franse zijde zijn de onderschei dingen verleend: Benoemd tot Grootkruis in de orde van het Legioen van Eer: dr. W. Drees, minister-president, mr. J. W. Beyen, minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder por tefeuille, G. C. D. Baron van Harden- broek, grootmeester van het Huis van Hare Majesteit de Koningin. Benoemd tot grootofficier in de orde van het Legioen van Eer: J. v. d. Kieft, minister van Financiën, J. G. Suur- hoff, minister van Sociale Zaken, S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir. H. B. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. F. J. Kranen burg, staatssecretaris van het ministerie van Oorlog, dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken. Benoemd tot Grootkruis in de orde van de Zwarte Ster: mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3