Religieuze, culturele en sociale vorming van onderwijzers f en cCe s<rfut££en, Van Norfolk PRESIDENT COTY IN ONS LAND H. Vader over de crisis in gezag en burgerschap Amsterdamse balletsubsidies Deining Vijftig jonge metselaars dingen naar zilveren troffel ARAM r Internationaal congres in Amsterdam Kinderrechters meer bevoegdheid Nederlands ereveld in Lübeck Frankrijk wensteen gesprek met Tunesië Programma voor Donderdag a.s. 41-ste Sociale Week te Rennes Ballet der Lage Landen naast het Nederlands Ballet KRUISWOORDRAADSEL Gunstige liquiditeit bij Billiton Mij. Propaganda voor het ambacht Ik deed de was voor een ander..., VOORSTEL VAN B. EN V. WOENSDAG 21 JULI 1954 PAGINA 4 Resoluties van congres in Brussel Da Costa Gomez over aanvaarding Statuut Nederlandse hulp aan Antillen noodzakelijk Minister J. Gals doet beroep op de jeugd Auto bestuurd onder invloed Veroordeeld tot twee weken Burgemeester van Ham burg bezoekt Rotterdam DODELIJK ONGEVAL IN LOOSDUINEN Pseudo-vogelpest in Oldebroek EERSTE ACADEMISCHE AGENDA Mendès-France bereidt een nieuwe koers voor Ongeregeldheden in Centraal Indië Russische „Migs" voor Finland? PICCARD DUIKT Burgemeester van Blokzijl overleden J Ambassadeur Lovink als ontdekkingsreiziger Nederlandse toerist maakt zware val Twee maanden voorw. voor dodelijke aanrijding Balletschool TOCHTGENOTEN VAN ST. FRANS Meubelfabriek Hillen keert geen dividend uit Dalende activiteit in de scheepsbouw Door auto overreden en gedood Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Ontwikkeling nieuwe objecten Nieuwe ambtsketen voor Alkmaars burgemeester In Amsterdam wordt van 26 tot en met 29 Juli het tweede congres ge houden van de Union mondiale des enseignants catholiques, kortweg de Umec genoemd, de internationale bond waarbinnen alle katholieken ver enigd zijn, die zich met het geven van onderwijs bezig houden. Het belang rijkste deel van het congres valt op de derde dag; dan komen de rappor ten van drie studiecommissies ter spra ke, een over de religieuze vorming der onderwijzers, een over de cultu rele en sociale opleiding en een der de over de economische en sociale omstandigheden der onderwijzers. De opening geschiedt op Maandagmiddag 26 Juli om drie uur in Krasnapolsky, door de heer J. Derksen, voorzitter van het K.O.V. Daarna houdt de voor zitter van de Union, de heer H.G. de Boer, een inleiding. Voorts zal het congres zich in hoofdzaak met de in terne aangelegenheden van de bond bezig houden. Op de avond van de eerste dag wordt het congres een re ceptie aangeboden door de regering Aan het slot van het internationale congres van kinderrechters, dat onder voorzitterschap van de Amsterdamse rechter mr. W. P. C. Knuttel te Brussel is gehouden, is een resolutie aangeno men, waarin het congres aandringt op grotere bevoegdheden voor de kinder rechters. Zij zouden bevoegd moeten zijn voor alle zaken betreffende de status van het kind en voor alle gevallen, waarin de toestand van het kind. in zijn milieu gerechtelijke tussenkomst eist. Een tweede resolutie zegt, dat de tus senkomst van de rechter in gezinsver houdingen een opbouwend karakter moet hebben, opdat de gezinnen de belangrijke opvoedingstaak gemakkelijker kunnen vervullen. Op de preventieve zorg voor licha melijke, geestelijke en morele gezond heid van het kind legt de derde reso lutie de nadruk. Bij de bestrijding der jeugdmisdadigheid is de organisatie van de vrijetijdsbesteding der kinderen van groot belang. Kinderen en jongemensen moeten beschermd worden tegen de ge varen van bioscoop, pers, radio en tele visie. De voorzitter van de regeringsraad der Ned. Antillen, dr. Da Costa Gomez heelt op zijn wekelijkse persconferentie medege deeld, de woorden van de leider van de Arubaanse Volkspartij, Henny Eman, die bij de begrotingsdebatten had gezegd, dat het Statuut de belangen van Aruba vol strekt niet in de weg staan, zeer belang rijk te achten. De Antiliaanse regering is zeer verheugd, over het aannemen van het Statuut met een overweldigende meerder heid door de Tweede Kamer. Voorts zei dr. Da Costa Gomez, dat na aanvaarding van het Statuut een beroep op Nederland zal worden gedaan voor wat betreft de economische en sociale vooruit gang van de Antillen. De minister van O., K. en W., mr. J. Cals, heeft zich met een boodschap tot de jeugd gericht, waarin hij een beroep op de jongeren doet om op tochten en in kampen de natuur te ontzien. De jeugdorganisaties hebben zich bereid verklaard deze boodschap ter kennis te brengen van hun leden. De Arnhemse rechtbank heeft, con form de eis, de verzekeringsagent O. Z van S. uit Oosterbeek veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. In de nacht van 9 Juni had hij op het Sta tionsplein te Arnhem een auto be stuurd, terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De man had tijdens de behandeling van zijn zaak verteld, dat de Arnhemse politie hem had meegenomen naar het bureau en dat hij daar elf uur aan een stuk in het wachtlokaal had moeten zitten op een stoel zonder dat hij eten of drin ken kreeg. Zoals bekend heeft de Arn hemse hoofdcommissaris van politie ge zegd, dat deze mededeling in strijd met de waarheid is. De burgemeester van Hamburg, dr. K. Sieveking, heeft Dinsdag op uitno diging van het gemeentebestuur van Rotterdam, een bezoek aan de Maas stad gebracht. In de kamer van B. en W. werd de burgemeester van Ham burg ontvangen door zijn Rotterdamse ambtgenoot, mr. G. E. van Walsum, en enige wethouders. Men begaf zich daarna naar het Stadstimmerhuis waar een causerie werd gehouden over de wederopbouw van Rotterdam, gevolgd door een ge- dachtenwisseling over dit onderwerp Er werd voorts o.m. een bezoek ge bracht aan de Sint Laurenskerk. Dinsdagmiddag is op de Haagweg te Loosduinen, ter hoogte van de stichting Rozenburg, een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost van de lij-jarige H. Kamphuis uit 's-Gravenhage. Op het moment, dat K., die in de richting van de stad fietste, een voor hem rijdende driewielige asbakkenfiets wilde inhalen, stapte de bestuurder hiervan, de 41- jarige A. van E., juist af. K. kwam in aanraking met de bakfiets en begon te slingeren. Als gevolg hiervan werd hij gegrepen door een passerende autobus van de W.S.M. en tegen de grond ge smakt. Hij kreeg een schjdelbasisfrac- tuur en overleed ter plaatse. In Oldebroek zijn wederom twee ge vallen van pseudo-vogelpest geconsta teerd en wel onder de pluimveestapels van de landbouwers W. J. Alberts en H. Koele, beiden wonende in de buurt schap t Loo. De op deze bedrijven aan wezige kippen, tezamen 150 stuks, zijn afgemaakt. en het gemeentebestuur van Amster dam. Zoals gezegd is dit het tweede con gres van de Unie, die in 1951 werd gesticht. Haar voorgeschiedenis gaat evenwel min of meer terug tot 1908, toen Katholieke Duitse, Italiaanse en Oostenrijkse onderwijzers het plan vorm den om een internationale onderwijzers organisatie te vormen. Toen men in 1910 tot de werkelijke oprichting daar van kwam werd het een „Weltverband", waarin hoofdzakelijk Duitse, Oostenrijk se en Nederlandse onderwijzers ver enigd waren. Bij de heroprichting van de bond in 1922 en wederom in 1949 bleef het een „Weltverband", maar na dat laatste jaar is ook in de Romaanse landen de wens ontstaan om tot een werkelijke wereldorganisatie te komen. In 1951 is daar in Rome, onder be scherming van de H. Stoel, een con gres gehouden, dat tot stichting van de nieuwe wereldorganisatie, de Umec, besloot. De Nederlandse promotor van de internationale gedachte, de heer H. G. de Boer, sinds 1932 bestuurslid en sinds 1936 voorzitter van het Weltver band, werd tot voorzitter gekozen. Zo als het woord „enseignants" in de naam aanduidt omvat de Umec niet uitslui tend onderwijzers, instituteurs, maar allen, die zich beroepshalve met het geven van onderwijs bezig houden, niet evenwel de leraren, die een eigen in ternationale organisatie hebben als on derdeel van de Pax Romana. Bij de Umec zijn de landelijke orga nisaties van vrijwel alle landen aange sloten. Op het congres zullen vertegen woordigd zijn: Italië, Duitsland, Luxem burg, Engeland, Oostenrijk, Spanje, Bel gië, Frankrijk, Argentinië, Cuba, Aus tralië, Egypte, Canada, Malta, Kenia, de Goudkust, Nigeria, Zwitserland, Saar land, Ceylon, Liberia, Suriname en Ne derland. Het aantal deelnemers zal ruim honderd zijn. De deken van Amsterdam Mgr. G. P. J. van der Burg, zal Dins dagmorgen om 8 uur voor de deelne mers een plechtige H. Mis opdragen in de kapel van het Begijnhof. Op de vol gende dagen wordt de congresmis op gedragen resp. in de St. Nicolaaskerk en in de schuilkerk „Ons Lieve Heer op Solder." Op de begraafplaats „Park Friedhof Vorwerk" even buiten de Duitse haven stad Lübeck, wapperde Dinsdagmorgen de Nederlandse vlag halfstok. Daar be leefde een groep van bijna vijftig Ne derlanders opnieuw in gedachten de sombere dagen van de bezetting, toen één van hen, die hun dierbaar was, in den vreemde het leven verloor. Het was een sobere plechtigheid op een van het overige deel van de doden akker afgescheiden stukje grond, waar thans 130 doden samen op een Neder lands ereveld rusten. Droeve herinneringen bestormden de nabestaanden, toen zij zwijgend en stil na de inwijding het graf zochten van de hun ontvallenen. Op de graven staat een eenvoudige steen, waarin de Nassause leeuw is gebeiteld, de naam de geboortedatum en de datum van overlijden. Ook is op het ereveld een herdenkingsmonument opgericht. Daar in zijn de namen gegrift van tachtig Nederlanders, die in de oorlogsdagen zijn begraven in massagraven en wier stoffelijk omhulsel niet is teruggevon den of van wie men niet weet, waar zij begraven liggen. Er werden kransen gelegd bij het monument door de consul-generaal der Nederlanden te Hamburg, door de pre sident van de Oorlogsgravenstichting en namens het gemeentebestuur van Lübeck. Aalmoezenier P. G. M. Schoonebeek zegende de graven van de R.K. slacht offers en de legerpredikant, ds. P. Swagerman sprak een gebed uit. Voor de opening van het ereveld werd in de rouwkapel een korte plechtige bijeen komst gehouden. Een aantal verpleegden van het Stu dentensanatorium te Laren heeft het ini- tiatief genomen tot de uitgave van de i De Franse regering is gisteren be sprekingen met Tunesische nationalis tische leiders begonnen om te komen tot een diepgaand overleg tot oplossing van de crisis in de Frans-Tunesische betrekkingen. De minister voor Tune sische en Marokkaanse zaken, Fouchet, die Zondag een kort bezoek bracht aan premier Mendès-France te Genève, ont ving gisteren de invloedrijke nationalis tische leider Tahar ben Ammar, die voorzitter is van de Tunesische kamer van landbouw. Verder bevinden zich in Parijs de oud-minister Aziz Djelloeli en Naceur ben Said, een invloedrijke figuur in Midden en Zuid-Tunesië. Men verwacht, dat de komende dagen nog meer voor aanstaande Tunesiërs in de Franse hoofdstad zullen aankomen. Mendès-France is van plan, in de komende paar dagen na het bereiken van een regeling voor het Indo-Chinese conflict zjjn „nieuwe koers" ten aan zien van Frans-Noord-Afrikainteslaan. Bij ongeregeldheden in Indore (mid den Indië) zijn gisteren 75 personen, on der wie studenten en leden van de po litie en de brandweer, gewond. Onge veer 300 demonstrerende studenten pro testeerden tegen het ontslag van het hoofd der universiteit. Enigen van hen drongen door in het gebouw van het Hooggerechtshof en stichtten daar brand, die echter spoe dig kon worden geblust. Uit nabijgele gen steden werden politieversterkingen gerequireerd. Tot dusver zijn 80 arres taties verricht. Voor enkele delen van Indore geldt een uitgaansverbod van tien uur. (Reuter) Het Finse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren toegegeven, dat Finland in Maart van dit jaar onder handelingen met de Sovjet-Unie heeft gevoerd over de aankoop van „twee of drie" Russische „Migs". In het of ficiële communiqué werd gezegd, dat de onderhandelingen waarschijnlijk la ter zullen worden voortgezet. Van de zijde van het ministerie werd echter ontkend, dat de eventuele aan koop van de „Migs" iets uit te staan zou hebben met de handelsbesprekin gen, welke onlangs tussen Finland en de Sovjet-Unie gevoerd zijn. (UP) Jacques Piccard de zoon van de be faamde geleerde, professor Auguste Piccard, heeft medegedeeld, dat zlin vader het plan heeft om in Augus tus in de baai van Napels een nieuwe reeks diepzee-onderzoekingen uit te voe ren. Prof. Piccard wil zijn bathyscaaph dit maal uitrusten met krachtiger zoeklich ten en speciale grijp- en luisterapparaten om de diepzee-geheimen beter te kunnen ontsluieren. De beide Piccards zullen bij hun nieuwe experimenten vergezeld worden door enige Italiaanse deskun digen. In Zeist is op 54-jarige leeftijd overleden de heer W. H. van den Berg, in leven bur gemeester van Blokzijl. In de loop van het vorige jaar werd de heer Van den Berg ziek en sinds 1 Januari j.l. kon hij zijn ambt niet meer vervullen. 21. Achter hen klonk een dof gerommel van vallend gesteente boven het bruisen van het kolkende water uit. „Straks stort de hele boel in elkaar," schreeuwde Bazijn, terwijl zij zonder om te zien voortrenden. Doch reeds zagen zij in de verte het daglicht schemeren. Bijna hadden zij de uitgang bereikt, toen Aram plotseling uitriep: „Ik hoor wapen gekletter'. Daar wordt gevochten Bazijn!" En toen zij een ogenblik later, knippe rend met de ogen tegen het felle licht uit de grot traden, wachtte hun een ongewoon schouwspel. Morgahn's mannen warén in een hevig gevecht gewikkeld met de krijgers uit het gevolg van Humphrey van Gloucester en de hertog van Bedford. Wel ver weerden zij zich wanhopig, doch een van hen was reeds, gewond en de ander werd dusdanig in het nauw gedreven, dat zijn nederlaag slechts een kwestie van ogen blikken was. Plotseling klonk een schreeuw: ,£>aar, Humphrey! Daar zijn de verraders!" Met getrokken zwaard reed Bedford op Aram en Bazijn af en snauwde hun toe: ,flat was dus uw opzet, hè? Gij wildet de schat voor uzelf houden! Verdedig u, wanneer gij een man zijl!" En met opgeheven zwaarden stormden de beide Engelsen op het onthutste tweetal toe. Op de tweede dag van zijn bezoek aan Nederland brengt president Coty een bezoek aan Den Haag. Om 10.15 uur vertrekt het hoge gezelschap van het Koninklijk Paleis te Amsterdam naar Den Haag, langs de route: Mozes en Aaronstraat, N.Z. Voorburgwal, Raadhuisstraat, Westermarkt, Rozengracht, Nassaukade, Overtoom, Surinameplein, Haarlemmermeerstraat, Hoofddorpplein, Aals meerweg, Sloterweg, Rijksweg nr. 4, Haagse Schouw, Den Deyl, Wasse naar, Benoordenhoutseweg, Josef Israëlsstraat, Leidsestraatweg, Malie veld, Korte Voorhout, Lange Vijverberg, Vijverdam, Buitenhof, Graven straat, Groenmarkt, oude Stadhuis. Van 11.20 tot 11.50 uur is er een ontvangst ten raadhuize, waarna het gezelschap uitrijdt voor een toer door de stad, welke eindigt bij het Mauritshuis om 12.20 uur. Mevr. Coty en H. M. de Koningin brengen van 12.3013.10 uur een bezoek aan de Hospice Wallon. De President en Prins Bemhard bezoe ken gelijktijdig het Mauritshuis. Na het bezoek rijdt het gezelschap naar het Paleis Voorhout en vandaar naar de Franse Ambassade, waar het noenmaal wordt gebruikt. Om 16.30 uur ontvangt de President de oin- nen- en buitenlandse pers in de Franse Ambassade. Van 17.0018.30 uur is er een ontvangst van de Franse kolonie in de Ambassade. Het diner, dat door de President aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bemhard wordt aangeboden, begint om 20.00 u. Om 21.45 uur rijdt het gezelschap uit naar het Kurhaus in Scheve- ningen voor het concert, dat door de gemeente Den Haag aan de hoge gasten wordt aangeboden. Na afloop is er een kort vuurwerk, waarna H. .de Koningin en Z. K. H. Prins Bemhard naar het Paleis in Amsterdam terugkeren. De President en Mevrouw Coty overnachten in de Franse Ambassade. Paus Pius XII heeft een boodschap gericht tot de deelnemers aan de 41-stj Sociale Week in Frankrijk, die gisteren te Rennes is begonnen. De H. Vader behandelt het onderwerp, dat tijdens deze Sociale Week aan de orde wordt gesteld: de crisis in macht en staats burgerschap. Vele organisaties van werkgevers, werknemers en beoefena ren der vrije beroepen, aldus de Paus, zijn zo sterk geworden, dat zij het werk van de regeringen bemoeilijken. Som mige van deze organisaties gaan zelfs de nationale grenzen te boven en zij veroorzaken in het land ernstige span ning, verlammen het gezag en brengen de vrijheid in gevaar van hen, die zjj voorgeven te dienen. De dienaren van de staat moeten hun Advertentie G astella Parels: onovertreffelijk. Het kan niet helderder en vlug- eerste Academische Agenda in Neder- ger. In onze vrouwen-vereniging land. Zij willen dit doen als blijk van I helpen wij elkaar als een der dames dankbaarheid voor de goede verzorging,' want naar zij hopen zullen de inkom sten van het sanatorium op deze wijze aanzienlijk stijgen. De agenda zal talrijke studentenru brieken bevatten. Er is reeds een redac tiecommissie gevormd, die de samenstel ling ter hand neemt. De agenda zal te verkrijgen zijn bij alle studentenvere nigingen, de studentencommissies en op de studentenbureaux. Indien een stu dentenvereniging honderd exemplaren bestelt, zal gezorgd worden voor een eigen embleem op de agenda. Zes met moderne middelen uitgeruste „ontdekkingsreizigers" zijn in Fort France (Canada) aangekomen om van een welverdiende rust te genieten na dat zij in kano's de route hadden ge volgd, welke eertijds de Franse ont dekkingsreiziger La Verendry e heeft genomen. Het gezelschap, o.w. de Ne derlandse ambassadeur in Canada, de heer Lovink heeft ondanks het feit, dat het gebruik maakte van zeer lichte, aluminium kano's de prestatie van La Verendrye niet kunnen verbeteren. Het deed integendeel over deze reis zeventien dagen, dat is twee dagen langer dan destijds de Fransman. Een Nederlandse toerist, de 32-jarige mej. M. Bouwman, maatschappelijk werkster bij de Verenigde Touwfabrie ken te Maassluis, heeft tijdens een voet tocht in de omgeving van Salzburg een zware val gemaakt. Zij liep een schedel- basisfractuur op en is naar het zieken huis te Hallein vervoerd. De Utrechtse rechtbank heeft de 35- jarige Amsterdamse motorrijder K. N. veroordeeld tot twee maanden voor waardelijke hechtenis met twee jaar proeftijd. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij 28 April met zijn motorrijwiel op het kruispunt van Rijksweg no. 1 nabij Hoogland de auto van F. uit Heemste de had aangereden. Door de botsing werd de duopassagier van de motor ge slingerd. Hij overleed kort nadien. Tegen de chauffeur was een maand hechtenis en zes maanden intrekking van het rijbewijs geëist. ziek is. Nu kreeg: ik een erg: vuile was voor mijn rekening: van een boerenvrouw, die op het land werkt. En ik was stomver baasd, hoe helder het eerst ontoon bare goed uit het sop te voorschijn kwam. U oliegl nu door de was heen! tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behan deling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% vei lig wasmiddel. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe En U staat ver steld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorstellen doen toekomen voor een viertal balletsubsidies. Op de eerste plaats een subsidie van 60.000 aan de Nederlandse Opera „ten behoeve van de bij de operavoorstellingen behorende balletten" ter financiering van de overgangsperiode 1 Januari 1954- 1 September 1954. Ten tweede 80.000 voor de stichting „Voorbereiding Nederlands Ballet" „ten behoeve van de exploitatie van een te Amsterdam gevestigd Nederlands Bal let voor het seizoen 1954/'55." Ten derde 25.000 aan de stichting Het Ballet der Lage Landen voor het seizoen 1954/'55. Ten vierde 30,000 „ten behoeve van de oprichting van een balletschool te Amsterdam voor de aanloopperiode in het seizoen 1954/'55." In de toelichting, die een gedetail leerd overzicht geeft van de gang van zaken bij de voorbereidingen voor de „balletconcentratie", herinneren B. en W. er aan, dat de audities voor het te vor men Nederlands Ballet 15 Mei 1954 en 5 Juni 1954 in de Stadsschouwburg te Amsterdam zijn gehouden. De stichting „Voorbereiding Neder lands Ballet" heeft, zeggen B. en W. verder, van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen opdracht gekregen de verdere voorbereidingen van een Nederlands Ballet ter hand te nemen en daarnaast met spoed een voorstel te doen omtrent de voorberei ding van een balletschool. „Hoewel het overgrote deel van de Nederlandse danskunstenaars, die deel uitmaken van de bestaande dans- groepen, zich niet als sollicitant hebben aangemeld, is het aantal uit de gehou den audities naar voren gekomen per sonen, naar B. en W. is medegedeeld, voldoende om een ballet te vormen. Voorts kondigen B. en W. aan, dat zo spoedig mogelijk met de vorming van een balletschool te Amsterdam zal moeten worden begonnen. „Aan te nemen is", zeggen zjj verder, „dat het nieuwe ballet lang met alle z.g. vrije balletvoorstellingen en maar weinig z.g. uitkopen in Nederland voor haar rekening zal kunnen nemen. Er moet op gerekend worden, dat het Ballet der Lage Landen een belangrijke taak zal behouden naast het Nederlands Ballet, teneinde de danskunst aan bredere lagen der bevolking in Neder land ten goede te kunnen laten komen. Aan dit ballet zal de gemeente Amster dam subsidie hebben te verlenen, omdat zijn taak door geen enkele andere groep kan worden overgenomen. Voor een bij drage van rijkswege ware met de mi nister van O., K. en W. overleg te ple gen." Tenlotte geven B. en W. de redenen aan, waarom het Nederlands Ballet in Amsterdam gevestigd moet wezen. werkzaamheden daarom met vastbera denheid en onafhankelijkheid verrich ten, zowel om de vrijheid van de bur ger te verzekeren alsook om het maat schappelijk belang te dienen door de actieve samenwerking van alle krach ten in het nationale leven te verwerven. De H. Vader noemt twee gevaren, die de crisis van het gezag veroor zaken: de verleiding om zwak te zijn en onder de druk te bezwijken en de tegenovergestelde verleiding om alle macht in de staat aan zich te trekken. De crisis van het staatsburgerschap is in diepste wezen de crisis van de staatsburger, maar toch roemt de H. Vader enkele punten, die tot deze cri sis bijdragen: de onverschilligheid ten aanzien van de openbare zaak, de be lastingontduiking met alle gevolgen daarvan in moreel opzicht, de „steriele critiek op de overheid" en de egoïsti sche verdediging van het eigenbelang te gen het algemeen belang. Het katholicisme moet het voorbeeld geven in de noodzakelijke strijd tegen deze stand van zaken. Als het vaar is, dat in een democratische staat het openbare leven belangrijke eisen stelt aan de morele rijpheid van elke staats burger, mag men niet nalaten te er kennen, dat velen, die zichzelf beschou wen als Christenen, hun deel van de ver antwoordelijkheid dragen voor de hui dige verwarring in de maatschappij- Het werk van de staat, zo zegt de H. Vader elders, is niet rechtstreekse overname van economische, culturele en sociale functies, die aan andere autoriteiten behoren. Het is veeleer de taak van de regering er voor te zor gen', dat zij de werkelijke onafhanke lijkheid van haar gezag waarborgt. (KNP-UP) Zoals ieder jaar trekken ook nu weer in de maanden Juli en Augustus de Tochtgenoten St. Frans door West-Euro pa. Wat omvat een tocht? Allereerst vormt de H. Mis het middelpunt van de dag. Tijdens de tocht wordt er een korte meditatie gehouden en een actu eel onderwerp besproken. 's Avonds is er een vreugdevuur met gemeenschappelijke zang, dans en spel. Wie kunnen zich aansluiten? Jongens en meisjes boven de zeventien jaar en ouderen (ook gezinnen)die in een tocht een middel zien om richting te geven aan hun leven. Zij komen uit ieder mi lieu en uit verschillende landen. De tochten voor dit jaar: Voor jon gens: 31 Juli tot 6 Augusts door Utrecht naar de oude Maria-Bedevaartplaats Renkum. Voor meisjes: door Brabant naar Den Bosch, van 31 Juli tot 6 Au gustus. Voor gezinnen: van Breda naar Den Bosch, van 31 Juli tot 7 Augustus. Internationale tochtvan 7 tot 14 Augus tus, door de Ardennen van Libramont naar de beroemde Abdij van Orval. Jon gens en meisjes hebben verschillende routes, maar begin- en eindpunt vallen samen. Contact-adressen: Gezinnen: J. v.d. Putten, Lange Kerkdam 53, Wassenaar. Meisjes: A. Stroet, Straatweg 590, Hei- loo. Jongens: J. v.d. Heijden, Laar B 16, Nistelrode. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld aan de Stichting Nationaal Luchtvaartlaboratorium een jaarlijkse bijdrage te verlenen. Hier mede wordt beoogd een sluitende begroting van het laboratorium te verkrijgen, waarbij rekening wordt gehouden met bijdragen van derden. De jaarlijkse bijdrage zal wor den verstrekt met ingang van 1 Januari 1951. Gisteren aangezeten aan een „Burgermaaltijd" op het Waagplein in Alkmaar. En in de kortste keren zat ik samen met o.m. de minis ters Drees en Beel, die er ook waren, te deinen. Nou ja, niet arm in arm met hen natuurlijk, maar toch wel op hetzelfde plein als zij- Werkelijk, het is erg plezierig 5?nminister te zien deinen; aan merkelijk plezieriger dan hem zijn Tvr^'J1® te horen verkondigen over het „ia e?lent- Er moet meer en meer gedeind worden in de politiek vind ik; al was het alleen maar om allerlei deining te voorkomen. Het is trouwens ook heel prettig zélf te deinen; samen met burgers; in het bijzonder samen met Alkmaarse burgers Ik weet niet, wie er ooft mee be gonnen is met op de „burgers" te schel den, maar hij moet een onverlaat zijn geweest. Hij was typisch iemand, die aan de lopende band een volksdeel beledigde; iemand dus, die een volk beledigde. En hij heeft vast en zeker nimmer gedeind. Zoals ik gisteren met dr. Drees en met een kaaskoper en wellicht zelfs met een inspecteur van de bijzonder directe belastingen. Kort om, ik word met de dag meer „bour geois". In Alkmaarse zin dan. Want Alkmaar is nog altijd de revolutiom- naire stad waar de victorie begon. Het exploitatiesaldo over 1953 van Meubelfabriek J. B. Hillen bedraagt f 56.602 (v. j. f 8.947). Na aftrek van normale afschrijvingen ad f 11.346 (f 13.556) resteert een bedrijfswinst van f 45.255 (v. j. verlies f 28.428). Voorgesteld wordt een extra afschrij ving op voorraden te doen van f 16.146, het verliessaldo van het vorig jaar in mindering te brengen en het resterende winstsaldo ad f 680 over te brengen op nieuwe rekening. Het afgesloten boekjaar is gunstig verlopen. De reorganisatie van de fa briek heeft aan de verwachtingen vol daan. De omzet in magazijn-artikelen nam verder toe, en liet t.o.v. het voor afgaande jaar een vooruitgang zien van 65 pet. Met betrekking tot het lopende boekjaar wordt medegedeeld, dat de fa briek voldoende van opdrachten is voor zien en dat de tot op heden bereikte omzet hoger is dan die in de overeen komstige periode van het voorafgaande jaar. Volgens Lloyd's «gister of buil ding waren eind Juni JJ- 1°™" vërZe°enC vea?e5 Suften, Ten verminde-" rinT van 3W lu' ton vergeleken met eind Mairt Deze verlaging wordt voornamelijk veroorzaakt door geringe scheepsbouw m de V.S., Japan en Italië. Het grootste aantal stoom- en motorsche pen is in aanbouw in Engeland n.l. 2.195.085 ton (2.175.76° ton°P 31 Maart), Duitsland 679.848 644.361) ton en Nederland 443.705 (479.460) ton. ynitpoid werden in het laat ste kwartaal 1.412.513 ton, waarvan 97.620 ton in Nederland. Ultimo Juni waren bovendien nog 284 tankschepen in aanbouw met een totaal draagvermogen van 3.353.522 ton, waarvan 287.761 m Nederland. Het ruim tweejarig zoontje van de familie E. Kamps te Kolham, gemeente Slochteren. stak Dinsdagmiddag nabij de ouderlijke woning plotseling de straat over. Het kind werd door een juist passerende vrachtauto van de VATO te Veendam overreden en vrijwel op slag gedood. Horizontaal: 1. netheid, 4. gewas, naschrift, 8. stofmaat, 9. tandeloos zoog dier, 10. muziekterm, 11. de lezer heil. 13. zangnoot, 14. mal, 15. indien, 17. Pp in Nederland, 18. wintersportartikel, 20- vierhandig zoogdier, 22. spil, 25. num mer, 26. voorzetsel, 27. zangnoot, 28. uitroep van pijn, 30. pers. vnw. (fr.)» 31. vlek, 32. deel van het been. Verticaal: 1. pi- in Noorwegen, 2. lid woord, 3. boom, 4. bitter vocht, 5. Ro meinse rijk, 6. as, 12 sas, 13. duivel, 14- kledingstuk, 16. zeepwater, 19. zuivel product, 21. jongensnaam, 23. hoofddek- sel, 24. deel van een boom, 27. dool de mast, 29. lidwoord (fr.). Horizontaal: 1. beestachtig, 9. bui, 10- ram, 11. go, 13. fnuik, 15. p.l., 16. lef 18. tin, 19. kou, 20. niet, 22. valk, 23. cel" list, 24. ezel, 26. veto, 28. tas. 29. fait 31. roe, 32. t.t., 33. fitis* 35. P.K., 36. kil. 37. cal., 39. rentmeester. Verticaal: 1. beginletter, 2. eb, 3. sut 4. tint, 5. orin, 6. hak, 7. t.m., 8. geluk zoeker, 12. oei, 14. uitlaat, 15. pol, 17. re ces, 19. kater, 21. tel. 22. V.S.V., 25. zat, 27. top, 29. film, 30. Nice, 33. fit, 34. sas, 36. kn., 38. lt. In de algemene vergadering van aandeel- houders der Billiton Maatschappij werd het voorstel van het bestuur tot uitgifte va* bonus-aandelen ten laste van de agio-reset* ve en wel 1 bonus-aandeel tweede rubriek voor iedere 4 aandelen der eerste en/of tweede rubriek en deze bonus-aandelen voor het eerst te doen delen in het slot' dividend over 1953 door aandeelhouders goedgekeurd. De te verwachten productiedaling in en kele landen als gevolg van stijgende lonen in de tlnmijnbouw en een dreigende uitput ting der grote alluviale ertsreserves, welke in 10 a 20 jaar te verwachten is, wijzen er op, dat weliswaar in de eerstkomende jaren een productierestrictie niet tot de onmogr hjkheden behoort, maar dat een overpro ductie op den duur niet te vrezen valt. De maatschappij heeft een conservatiev* financiële politiek gevoerd en grote liquide middelen opgebouwd, die haar in staat stel len nieuwe objecten tot ontwikkeling te brengen, aldus de directie. Tijdens de plechtige raadszitting, die ter viering van het 700-jarig bestaan van Alkmaar is gehouden, heeft de burge meester van Heiloo mr. J. Kolff, namens de omliggende gemeenten, een nieuwe ambtsketen aangeboden aan de burge meester van Alkmaar. De Mayor van Bath, mr. W. H. Gallop, offreerde een zilveren Georgian inktstel. De burge" meester van Bath en de townclark mr* Jared Dixon waren gekleed in ceremo nieel tenue: de burgemeester in schar laken robe, met Nelsonsteek, de town clark in zwarte toga en pruik. door het feit, dat minister Witte PeI" soonlijk de prijzen aan de winnaar' zal uitreiken. Hij zal hiertoe, onmid dellijk na de aankomst van de Fran se president op Schiphol, naar Rotter dam vertrekken. Dat deze wedstrijd ook nogop eeö andere wijze belangrijk is gebleken, toen de strijd om de zilveren troffel voor de eerste maal werd ge houden. Toen bleek namelijk, dat de verschillende deelnemers een grow verscheidenheid van werken demoW streerden. Dit is voor de leraren selen van de technische scholen aanJ'f, ding geworden om de hoofden bij e,, kaar te steken, om tot meer uniforöL teit in het onderwijs van dit vak komen. Het is evenmin niet onbelab* rijk, dat juist door deze wedstrijde„ enkele technische scholen een verz° aan de minister van Onderwijs hebD gericht, het vak metselen aan hun le programma te mogen toevoegen. Het ligt in het voornemen, deze m selwedstrijden jaarlijks te organiser jc Er is voorts een mogelijkheid, dat andere landen in Europa dit Ne° p landse initiatief gaan overnemen. vertegenwoordiger van de TBE ih-K' rijs de gezamenlijke Europese Dp3- (Van onze Rotterdamse redactie) Dinsdag en vandaag heeft een vijf tigtal metselaars een strijd met trioi en cement gestreden, om de titel „Nederlands beste leerling-mets in de wacht te slepen. Deze wedstrijo, welke werd gehouden in sale tent nabij het Bouwcentrum Rotterdam, is georganiseerd de vereniging „De Nederla ak- steenindustrie" en het Bou centrum De bedoeling van <?fï<L+on£dStr^(1' waarvoor zeer veel belangstelling van officiële zijde bestaat, is net kweken van belangstelling voorhet ambacht van metselaar en het stimuleren van de vakopleiding. Drie en twintig tech nische scholen hebben de beste twee leerlingen uit de examenklassen naar deze wedstrijd afgevaardigd, voorts dongen nog vicr leerling-metselaars die reeds in de praktijk werkzaam zijn onder het leerlingenstelsel mee naar de prijs bestaande uit een zilveren trof fel Deze prijs gaat naar de school, waarvan de leerling het beste resul taat heeft bereikt. De winnaar zelf krijgt eveneens een zilveren troffel, maar dan van kleinere afmetingen. Elke deelnemer krijgt een diploma, waarop de waardering van zijnwerk staat aangegeven. De werkstukken, drie deskundige jury, bestaande uit bouw- deskundigen en architecten. De belangstelling van officiële zij de, wordt wel het best geaccentueerd Rotterdamse wedstrijden. Deze ve genwoordiger, de heer Champ" gy wenst dit soort wedstrijden ook dere landen te introduceren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4