U.V.Y. gaat naar Proveniershuis HAARLEM-NOORD krijgt zijn HUISHOUDSCHOOL Ziekentriduum in Bloemendaal met plechtig lof beëindigd flyMM van me e TIJDELIJKE SPECIALE AANBIEDING AGENDA AUTODIEFSTAL HORLOGES DRIE JAAR GEEIST WEGENS i Verkoop Holland Nautie nos> slechts een gerucht 't Silver Stoepke Haarlems Bloei verhuist binnen het stadhuis Vervoer kinderen naar B.L.O.- scholen in Amsterdam Beantwoord aan hoogst gespannen verwachtingen OMEGA TISSOT BUREN f 37.50 f 24.75 f 49.75 Visserijgolf Toch een speeltuin op Brouwersplein f VRIJDAG 23 JULI 1954 PAGINA 2 De heer Van Eerdenburg neemt afscheid van het onderwijs Ééw Hoofd van St. Bavoschool 40-jarig priesterfeest father P. Groot Viering in Houtrakpolder EXAMENS DE NIEUWE R.K. BEGRAAFPLAATS Wijziging curator Burgerlijke Stand GEMEENTEZAKEN Verkoop van grond Twee jongetjes steken onvoorzichtig over Gemengd Koor 1 „Polyhymnia" Koppelstation in Waarder- polder Nieuwe Christelijke school in Haarlem-Oost Speciale N.Z.H.-dienst uit Haarlem Hart vol dankbaarheid Damclub „Het Oosten" Haarlemse Rechtbank Groep van 50 Zeeuwse kinderen in Haarlem gearriveerd MENDELCOLLEGE EN 2E CHR. LYCEUM TE GAST BIJ E.D.O. Commandowagen voor de brandweer VERKOPINGEN Ongelukkig gevallen Het nieuwe politiebureau aan de Raaks Commissie van deskundigen moet worden benoemd Nieuwbouw of verbouwing slechts overeenkomstig uitbreidingsplan HAARLEM GAAT GAS LEVEREN AAN VELSEN R.K. Mulo-examen Waterstanden HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam iït MCt Nea 1950 Beurs van New York Met ingang van September zal het onderwijs van het Mendelcollege begin ne» in de nieuwe school nabij de Delft laan. Dat betekent dus, dat het gebouw aan de Schoterstraat no. 2., waar tot op heden de lessen gegeven werden, vrjj komt. Daardoor kan nu tijdelijk huisvesting worden geboden aan de r.k. jongensschool van de Gedempte Oude Gracht, omdat deze school een algehele verbouwing moet ondergaan. B. en W. zien nu ook een mogelijk heid om aan de Stichting „Haarlems Bloei", in afwachting van een defini- tieve huisvesting buiten het stadhuis, meer ruimte te bieden en om in de huisvesting van de drukkerij ten stad- huize een dringende noodzakelijke ver betering aan te brengen Daartoe zal een „grootscheepse" ver huizing moeten plaats vinden en B. en W. willen dat als volgt bewerkstelligen. De materialen van de Dienst Bescher ming Bevolking, welke nu in enkele lokalen van het Proveniershuis zijn op geslagen, kunnen nu worden overge bracht naar de vrijkomende lokalitei ten in de school aan de Schoterstraat. Het U.V.V. en „Pelita" (Organisatie voor gerepatrieerden), welke tot dus ver gastvrijheid hebben genoten in het stadhuis, kunnen dan verhuizen naar de beschikbaar komende lokalen in het Proveniershuis. Voor „Haarlems Bloei" komen dan prachtige lokalen vrij, die door de U.V.V. worden verlaten. Het gewelf, dat nu door Haarlems Bloei gebruikt wordt, kan dan worden inge richt als magazijn en stencilkamer voor de drukkerij. Uiteraard moet er de nodige voor zieningen worden getroffen, die een be drag zullen vragen van 22.500.-. Uit het een en ander mogen we dus opmaken, dat „Haarlems Bloei" (nog) niet in de Hoofdwacht komt. De direc teur zal zich nu kunnen vestigen in de vroegere kamer van de gemeente secretaris, de administratie van „Haar lems Bloei" zal op de andere kamer haar zetel krijgen. BIOSCOPEN: REMBRANDT: ,,Quo Vadis". Tijden 2.30 en 8 uur. Zo. 1.30. 5 en 8.30 uur, 14 jaar. PALACE: „Het bruine monster". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. 's Morgens 10.30 uur: „Bongo, de beer", a. 1. LUXOR: „Weekend in Parijs", 14 jaar. Tij den 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Hij, zij en de auto", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Nachteskader", 14 jaar. Tijden 7 en 9.15 uur. In de matinée's: „Grock, de clown", a. 1., 2.30 uur. CITY: „Zet je zorgen op zij", a. 1. Tij den 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. RCXYtot en met Zo.„Kloof der ver schrikking" 14 jaar. Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „Complot n de tropen", 2.30 en 8 uur, 14 jaar. MINERVA: tot en met Zondag: „Jungle Jim in het verboden land", 14 jaar. Vr. 2.30 en 8.15 uur; Za. 2.30, 7 en 9.15 uur, Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „Lili", 2.30 en 8.15 uur. Vrijdag 23 Juli Concertgebouw: N. Ph. O. Vierde Zomer- concert o. 1. v. Marinus Adam. Solist John Pennink, piano, 20 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 13—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huis van Looy: Eretentoon- stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 25 Juli). Geopend van 10—12.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. DIVERSEN Haarlems Cultureel Centrum „De Vlees hal": Marionettentheater „Prins Poucet" van Feike Boschma. Voorstellingen om 2, 3.15 (voor kinderen) en 8 uur. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal de heer P. B. van Eerdenburg. hoofd van de R. K. Jon gensschool St. Bavo in de kathedrale pa rochie, afscheid nemen Morgen (Zater dag) bereiden de leerlingen hem een afscheid. Om 11 uur zal zulks geschie den door het schoolbestuur en onderwij zend personeel en om 12 uur krijgen ouders en oud-leerlingen de gelegenheid hem de hand te drukken. Zondag 25 Juli herdenkt father P. Groot van Mill-Hill de dag, dat hij 40 jaar geleden priester werd gewijd. De jubilaris verblijft thans in het mis siehuis te Arnhem, maar hij zal het feest vieren in de parochie van de H. Gertrudis te Houtrakpolder, waar hij geboren en getogen is. Hij zal dan zijn intrek nemen bij zijn broer, Noor- derweg 6, te Houtrakpolder. Zaterdag avond 24 Juli wordt de jubilaris om hal? zeven ingehaald bij de grens van de parochie, waarna een kort Lof volgt in de kerk. Zondagochtend om 10 uur is de plechtige Hoogmis, 's middags van 2.30 tot 3.30 uur is de receptie in de Sint Josephschool. HAARLEM. Aan de Rijkskweek school zijn Wij de hoofdakte-examens geslaagd voor de akte mej. F. J. Boe zen te Beverwijk (van Rijkskweek school Haarlem), mevr. E. Koopmans te Zaandam, de heren N. C. van den Idsert te Alkmaar, D. H. Muusers te Warmenhuizen, C. J. den Nijs te Haarlem, R. Zijlstra te Winkel, H. Scholtens te Winkel. Voor gedeelte B: de dames Th. M. F. Damman te Am sterdam. E. Groer.endaal te Amster dam, M. van Luijn te Naarden, A. J. Wester te Oude Niedorp, R. A. Bassant te Amsterdam; de heren J. A. M. van Loon te Amsterdam, P. C. van Dolen te Amsterdam, K. Heinis te Amster dam, P. A. Nordt te Amsterdam, J. B. Kaleveld te St. Maartensbrug. EXAMENS HANDENARBEID HAARLEM. Geslaagd voor handen arbeid de dames J. M. Bontje, A. E. v. Eek. J. G. D. v. Hoften. J. Leeuw, I. D. Lenssinck, C. J. du Mee, M. v. Mou- rik, H. T. M. Overmars, A. A. Adriaan- se, E. J. Groot. A. M. Goote, R. A. J. Grabandt, A. G. Hylkema, A. C. Koo- ger, T. P. C. M. Messbauer, M. J. Mut- saers, W. Salentijn. Afgewezen: 11. In verband met het plan tot uit- breiding van de Noorderbegraafplaats met een R. K. gedeelte is het gewenst, dat de gemeente, ter afronding van haar bezit ter plaatse, de beschikking verkrijgt over een gedeelte van de zuidelijke berm van de Slaperdijk met de helft van de aangrenzende sloot en een gedeelte van de Oude Vergierde- weg, een oppervlakte totaal van 11.7 are. Deze gedeelten zijn nu eigendom van het Hoogheemraadschap Rijnland, dat bereid is de genoemde perceelge deelten aan de gemeente te verkopen voor 156,20. B. en W. stellen de raad voor de koop te sluiten. Dinsdag 20 Juli heeft de Arrondisse- ments-Rechtbank uitgesproken het fail lissement van J. A. Vernout, wonende- te Beverwijk, aan de Dekkerstraat 14. handelende aldaar onder de naam J. A. Vemout's Betonbedrijf. Rechter-Commis- saris: J. A. Bletz. Curator mr. J. O. Baron. Bij beschikking d.d. 22 Juli is Mr. J. O. Baron vervangen door m-r. M. L. Swaab, advocaat en procureur te Beverwijk. GEHUWD: H. Hogenes en J. Rusman; H. van Doorn en A. S. Huijboom; G. Koe- lemij en C. J. van der Vliet H. K. van 't Hof en Th. J. Quasters; B. J. Steur en M. J. Willemse; G. B. Kok en H. C. A. Berkhof; M. J. Verkruisen en J. van Hengel; F. J. van Kampenhout en M. Kuiper; P. J. Steeman ep M. G. de Gooijer; J. P. Schaafsma en A. Schor nagel; L. D. Schmidt en S. P. de Liefde; A. van Schuppen en L. Vroege; J. F. G. Grosze Nipper en D. O. Langeveld. GEBOREN: G. R. KoopmanPotze z.; C. H. Moorsvan de Heuvel, z.; M. M. PetersHulstein z.; P. E. M. Harren van Dam z.; C. J. M. Vrenegoorde Nijs z.; J. BogaartLammens z.; M. F. de Nobelde Prez d.; C. J. M. Huijzer Herbermann d.; E. H. RobbéKorompis d.; C. M. E. KoningBertholee d. OVERLEDEN: J. Dijkstra, 46 j„ M. v. Heemskerkstraat; J. C. Stam, 63 j., M. v. Heemskerkstraat; J. W. Maarschalk Boerlage, 73 j., Zomerluststraat; J. Dan- kelman, 70 j., Pepijnstraat; M. M. Fre- riks, 58 j., Kamperlaan. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor te verklaren, dat de stichting van een tweede neutrale huishoudschool in Haarlem, noodzake lijk is. Deze school zal moeten wor den gebouwd in Haarlem-Noord en daarbij dient aangetekend, dat ook de besturen van de Prot. Chr. Nijver heidsschool en de R.K. Industrie- en Huishoudschool hun instemming heb ben betuigd met de stichting van een huishoudschool op neutrale grondslag in Haarlem-Noord. Het gebouw van de bestaande neu- De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 28 Juli 's middags om twee uur in de Statenzaal in openbare ver gadering bijeen. Voorgesteld wordt een crediet van 6150 beschikbaar te stellen voor het vernieuwen van de afrastering langs de aan HFC verhuurde voetbalterrei nen, voor zover betreft het gedeelte aan de Spanjaardslaan en de Zuider- houtlaan. Voor het maken van een glazen wand in het laboratorium van de GGD zal nodig zijn 3400, zulks ten behoeve van de nieuw benoemde assistent voor de pathologische anatomie, alsmede voor de aanschaffing van het nodige meubilair. Een bedrag van 1511 zal nodig zijn om bij te dragen in de kosten van uit breiding van inventaris van de R. K. BLO-school aan de Zomerluststraat, Voorgesteld wordt aan het bestuur der stichting tot bevordering van de Paedagogie van Rudolf Steiner te Haarlem medewerking te verlenen tot het aanschaffen van meubelen in de school aan de Wilhelminastraat, we gens toeneming van het aantal leer lingen. Daarmede zal een bedrag ge moeid zijn van ten hoogste 2.575. Gevraagd wordt ook 525 uit te trekken voor enkele voorzieningen aan de speelplaats bij de gemeentelijke kleuterklas in de Spaarneschool. Ten slotte vragen B. en W. een bedrag van 12.200 om medewerking te verlenen aan het bestuur der vereniging „De Haarlemse Montessorischool" voor het aanbrengen van verbeteringen aan de centrale verwarmingsinstallatie in de school aan de Louise de Collignylaan. B. en W. stellen de raad voor aan P. L. J. Henneman te Haarlem tegen de prijs van 12 per vierkante meter te verkopen 257 m2 grond gelegen aan de Frederik Hendriklaan. Voor dezelfde prijs en aan dezelfde laan stellen B. en V/. voor 433 m2 grond te verkopen aan mr. F. J. A. Verberk. De gemeente zelf kan 23.37 are grond kopen, gelegen bij de Dr. Schaepmanstraat. Daarvoor zal zij 7500 moeten betalen, dat is ongeveer 3,25 per m2. B. en W. achten die prijs redelijk. Twee jongetjes, uit Haarlem zijn Donderdag de dupe geworden van on voorzichtig oversteken van de rijbaan. De zesjarige H. S. liep gisteravond om vijf uur tegen een vrachtauto aan, toen hij de Vondelweg overstak. De vracht auto werd bestuurd door de 32-jarige W. v. d. W„ uit Haarlem. De jongen liep schaafwonden op aan het gezicht en beide benen en werd ter observatie in het ziekenhuis "St Joannes de Deo opgenomen De driejarige R. M. Z. wilde gister middag het Kennemerplein oversteken, maar lette niet op het verkeer met het gevolg, dat hij werd aangereden door een militaire vrachtwagen, bestuurd door de 21-jarige J. C. van Z., afkom stig uit Warmond en gelegerd in de Koudenhornkazerne. Met een hersen schudding is het knaapje overgebracht naar het Grote Gasthuis. Op het Woensdag j.l. in de Stadsgehoor zaal te Leiden gehouden groot nationaal zangconcours heeft het Gemengd Koor ..Po lyhymnia". dirigent de heer Henk Arisz, in de afdeling uitmuntendheid een eerste prijs behaald met 357 punten. Slechts aan één der aan het concours deelnemende koren werd een eerste prijs met een hoger aantal punten toegekend. Teneinde de electriciteitsvoorziening ten behoeve van de belangrijke in de Waarder- polder gevestigde industrieën veilig te stel len is het noodzakelijk, om, nadat het nieu we transformatorstation aan de Spaarn- damseweg in bedrijf zal zijn gesteld, in de Waarderpolder een zgn. koppelstation voor 6000 volt in te richten. De kosten daarvan zullen bedragen f 13.500. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor medewerking te verlenen voor de stichting van een bijzondere school voor l.o. in het uitbreidingsplan „Parkwijk" in Haarlem-Oost. Deze christelijke school zal ruimte moeten bieden voor tenminste 256 leerlingen en moet bestaan uit 7 klasloka len bestemd voor ten hoogste 48 leerlingen. trale school aan de Voorhelmstraat biedt nu nog voldoende ruimte, om aan de aanvragen te voldoen en in de toekomst zal er zelfs nog gelegen heid zijn leerlingen op te nemen uit de nieuwe stadswijken, welke in het Oosten der stad zullen verrijzen. De ligging van de bestaande school is echter zeer ongunstig ten opzichte van de bewoners in het Noordelijk deel der gemeente. Het gevolg daarvan is, dat zeer vele meisjes uit Haarlem- Noord niet in de gelegenheid zijn het huishoudonderwijs aan een neutrale school te volgen. De weg dwars door de stad levert vooral voor de jongste leerlingen grote gevaren op. Het be wijs van die ongunstige positie wordt geleverd doordat van de 270 meisjes, die in de voorbereidende klas zijn ge plaatst, er niet meer dan 20 ten Noor den van het station wonen, waarvan slechts 4 ten Noorden van de Jan Gij - zenvaart. Zeer urgent zal de stichting van een huishoudschool in Haarlem- Noord worden als de wettelijke leef tijd waar beneden geen arbeid in loondienst mag worden verricht, wordt verhoogd. Dit zal ongetwijfeld leiden tot een grote toevloed van leerlingen naar de scholen voor V.G.L.O., waar van de huishoudscholen een groot ge deelte zullen opvangen. Het ligt in de bedoeling, om de eventueel nieuw te stichten school vnl. te bestemmen voor de primaire opleiding (voorberei dende klassen), het onderwijs volgens het leerlingenstelsel, cursussen voor niet meer leerplichtige leerlingen, voorlichtingscursussen voor huisvrou wen enz. Naar aanleiding van een verzoek van ouders en verzorgers van een twin tigtal uit Haarlem en omgeving af komstige kinderen, die in Amsterdam een school voor slechthorenden, spraak- gebrekkigen of doofstommen bezoeken stellen B. en W. van Haarlem de raad voor hun te machtigen de NZH te Haarlem opdracht te verstrekken tot het instellen van een busverbinding met Amsterdam. Dat zal dan met in gang van 1 Sept. 1954 geschieden ten behoeve van het vervoer van kinde ren, afkomstig uit Haarlem en omge ving, naar en van de scholen voor buitengewoon l.o. te Amsterdam. Daarvoor zal dan een crediet nodig zijn van ten hoogste 36.500. Dat ver voer is uiteraard alleen mogelijk voor kinderen die scholen moeten bezoeken welke in Haarlm niet in stand worden ghouden. De te verlenen vergoeding geschiedt in dier voege, dat per maand voor rekening van de ouders blijft een bedrag, gelijkstaande met het tarief voor een maandkaart Haarlem-Am sterdam vv. per bus of tram van de NZH, verhoogd met 10% doch nimmer meer dan de kosten van het vervoer werkelijk hebben bedragen. Dankbaarheid was het gevoel, dat gis teren allen beheerste na afloop van het eucharistisch ziekentriduum in de pas- toriekerk van Bloemendaal. Die dank baarheid was te lezen op de gezichten van de 160 patiënten om de rustgeven de, verkwikkende dagen van bezinning, doorgebracht in het sfeervolle kerkge- bouwtje, maar evenzeer waren de or ganisatoren, de zusters en verpleegsters en allen, die op een of andere wijze aan het triduum hebben medegewerkt, ver vuld van een diepe dankbaarheid, om dat ook dit jaar de driedaagse gods- vruchtoefening aan de hoogst-gespannen verwachtingen heeft beantwoord ja de ze zelfs heeft overtroffen, aldus pastoor dr. A. A. Olierook. Gelet althans op de traditie, zo voegde hij er aan toe. Het volledige succes dient tevens als bewijs, dat pastoor Olierook weet, hoe de zieken het best kunnen worden aan gevat teneinde de oefeningen vrucht te doen dragen. Al verschilt zijn manier van zijn voorganger, pastoor L. Beune, zij is er niet minder pakkend om Het triduum werd gistermiddag ge sloten met een plechtig lof, dat werd gecelebreerd door pastoor Olierook met assistentie van pater Gisbertus OFM Cap. uit IJmuiden, kapelaan H. Roosen, moderator van het ziekenapostolaat en kapelaan R. Hansen. Het parochieel koor o.l.v. de heer Kees Bornewasser voerde de gezangen uit. Pastoor Olie rook sprak in zijn predikatie over de drie goddelijke deugden: geloof, hoop en liefde. Hij vergeleek ze met drie zusjes, die onafscheidelijk met elkaar zijn ver bonden. Wat zijn Christenen, zo zei hij, toch gelukkig vergeleken met de niet- gelovigen. Met het geloof nemen wij het eeuwig leven, de hemel, aan, de hoop doet ons er naar verlangen en zodra wij er zijn beland, blijft alleen de iiefde. Na de predikatie volgde een feestelijke processie met een aantal kleine bruid jes, ieder met een anjer getooid en daarna kwam de pastoor rond met het Allerheiligste. Devoot en plechtig gaf hij met de H. Hostie iedere zieke de zegen, een indrukwekkende, ontroerende plech tigheid. Kapelaan Chr. de Waard las intussen de verschillende aanroepingen voor. Advertentie Vliegen per VISCOUNT is een geheel nieuwe ervaring XJ reist rustig en uiterst comfortabel op 8000 m hoogte en met een snelheid van 8000 m per minuut, dank zij de turbine-motoren en drukcabincs van de YiSCOUNT - het nieuwe wonder vaa comfort. - Ingelegd op dc lijnen Manchester co Duss-.ldorf. Inlichtingen en boekingen bij Uw reisbureau of bij de BEA Lcids*plein29 Amsterdam-G Tel 64848 EUROPE'S FIHEST AIR PLEET BRITISH EUROPEAN AIRWAYS In de jaarlijkse algemene ledenver gadering van de damclub „Het Oosten" zpn de aftredende leden van het be stuur herkozen. Het dagelijks bestuur is thans als volgt samengesteld: A. de Jong, voorzitter, A. de Vries, secreta ris en W Beider, penningmeester. De financiële toestand van de club bleek gezond te zijn, zodat de contri butie voor de gewone leden op 0.30 per week werd gehandhaafd. Besloten werd een sneldamwedstrijd, zoals Tweede Paasdag met een groot aantal, van heinde en ver gekomen, deelnemers werd georganiseerd, ook voor 1955 en zo mogelijk tevens voor volgende jaren uit te schrijven. Voor deelneming aan de competitie wedstrijden in de eerste klasse van de K.N.D.B. werd het volgende tiental ge vormd: 1. W. de Jong, 2. H. J. van Berk, 3. A. de Jong, 4. J. Poppen, 5. A. de Vries, 6. F. Claudius, 7. W. Roest, 8. C. M. Beek, 9. W. Beider, 10. F. W. de Pater; reserves H. van Duyn, J. M. Schijvenaar A. Bontenbal G. Duin e.a. Het lof werd besloten met het Te Deum, maar voordat een aanvang werd gemaakt met het ontruimen van de kerk, sprak pastoor Olierook nog een kort vyoordje „met een hart, overvloeiend van dankbaarheid". Niemand werd door hem overgeslagen in zijn dankwoord, de verpleegsters, de meisjes, die zich hebben aangeboden voor de culinaire verzorging.de zangers, de organist, de bruidjes, de autobezitters, die hun wa gen ter beschikking hebben gesteld, kor tom allen werden even apart genoemd. Buiten stonden de auto's al in een lange rij te wachten met vooraan de nieuwe wagens van de G.G. en G.D. uit Haarlem. De heer W. J. Wilms Floet, belast met de regeling van het autovervoer, sprak weer zijn commentaar: „Het is gesmeerd gelopen". Het ziekentriduum heeft hem weer veel problemen opge leverd, maar veler hartelijke medewer king heeft de moeilijkheden één voor één uit de weg geruimd. Reeds nu werden de speciale pro blemen besproken, die zich zullen voordoen, wanneer het volgend jaar het nieuwe kerkgebouw voor het zie kentriduum zal worden ingeruimd. Het zal dan bijvoorbeeld wenselijk zijn de ziekenwagentjes van rubber wieltjes te voorzien om alles „op rol letjes" te laten lopen. Om kwart voor twee arriveerden Donderdagmiddag aan het station Haarlem 50 kinderen uit Zeeland, die door de goede zorgen van „Pro Juven- tute" zullen worden ondergebracht bij pleegouders in Haarlem, Velsen en de Haarlemmermeer voor de duur van drie weken. Zij maakten deel uit van een groep van 1000 kinderen, uit Kruidingen Tholen en Schouwen- Duiveland, waar tengevolge van de ramp nog weinig huisvestingsmogelijk heden zijn. Over geheel Nederland zijn nu 1000 gezinnen bereid gevonden om voor de duur van drie weken deze kinderen eens goed te verwennen. De verwennerij in Haarlem begon direct al in de wachtkamer, waar de met zware koffers zeulende schare werd ontvangen en op limonade en andere versnaperingen werd getracteerd. De pleegouders stonden hen al op te wach ten en bereidden hun gasten een harte lijk welkom. In verband met de thans reeds vol ledige bezetting van de gemeentelijke sportvelden in het Noordersportpark, zal het niet mogelijk zijn om de sport beoefening door de leerlingen van het nabijgelegen Mendel-College en het tweede Christelijk Lyceum, welke scho len binnenkort in gebruik genomen zul- len worden, op. deze velden te doen •pia,at$ vinden. Het is dus noodzakelijk dat op korte termijn een andere oplos- sing wordt gevonden. Aangezien bovendien rekening dien de te worden gehouden met d eafstand van de sportvelden ten opzichte van de beide scholen, is de enige oplossing, dat het eerste bijveld, behorende tot het bij de Haarlemse Footballclub „E.D.O." in gebruik zijnde complex, voor de sportbeoefening door de scho len in gebruik wordt genomen. De be langen van „E.D.O." worden hierdoor niet geschaad, aangezien deze vereni ging het terrein slechts gebruikt op Woensdag- en Zaterdagmiddag en op Zondag. Op de andere dagen kan het terrein dus zonder bezwaar tegen een nog nader te bepalen vergoeding voor d© sportbeoefening van de beide hiervoor genoemde en eventueel nog andere onderwijsinrichtingen worden gebezigd. Ook het op het veld aanwe zige kleedhuis kan door de scholen wor den gebruikt. Met het bestuur van „E.D.O." is daaromtrent overeenstem ming bereikt. Als gevolg van een en ander zal het veld In de naaste toekomst veel inten siever worden bespeeld. In verband daarmede is het noodzakelijk, dat de grasmat zo spoedig mogelijk wordt her steld en verbeterd, opdat het terrein op 1 September a.s. in goede conditie zal verkeren. De noodzakelijke voorzie ningen zullen een bedrag van 2.500,- vergen. Advertentie Naast onze bekende topmerken brengen wij een grote sortering GROTE HOUTSTR. 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 De Haarlemse Rechtbank kreeg gis terenmiddag een bepaald lastige zaak te behandelen om de doodeenvoudige reden, dat de hoofdverdachte hardnek kig het hem ten laste gelegde dief stal van een auto ontkende en het bewijs van de officier voornamelijk moest worden opgebouwd uit verklarin gen van medeplichtigen. De Velsenaar D. K. werd er namelijk van verdacht een volkswagen, die bij de schouwburg stond geparkeerd, gestolen te hebben. Met drie kornuiten waren zij naar Alk maar gereden om bij een autohande laar de wagen van de hand te doen. De president legde verdachte het vuur aan de schenen, maar de man wikte niet, ook niet, toen zijn helpers-bij-de- verkoop, de Haarlemmers E. van 't H. en J. A. G. L„ voor hem nogal be zwarende mededelingen deden. Deze mensen verklaarden namelijk, dat K. inderdaad naar Alkmaar was meege- weest om de auto te verkopen. Ook de autohandelaar bevestigde dat en deze verzekerde, dat hij niet op de koop was ingegaan, omdat 't hem dui delijk was geworden, dat de auto een „luchtje" had. Hij had K. dat ook dui delijk gemaakt. Bezwarend waren ook de verklarin- gen van twee gelijktijdig met K. gedetineerden in het Huis van Bewaring die daar tevens het eten distribueerden. Deze mensen wisten te vertellen, dat zij over en weer briefjes hadden over- gebracht van K. naar een zekere P.S., die ook bij deze zaak betrokken was. Het bleek, dat de correspondentie tus sen gedetineerden nogal gemakkelijk gaat en de twee getuigen wisten te ver tellen, dat in de verschillende briefjes afspraken wc "den gemaakt om vast te houden aan de verklaring, dat K. op de bewuste avond in Den Haag was ge- i weest. Van K. zelf werd de rechtbank dus niet veel wijzer, maar de officier meen de voldoende gegevens aanwezig om K. schuldig te verklaren aan de diefstal van de auto. Hij eiste een gevangenis straf van 3 jaar. De verdediger, mr. F. Bijvoet, betwijfelde echter, of er wel een wettig bewijs was geleverd. Al staat dan vast zo zeide hij dat K. in ieder geval bij deze affaire betrokken was, niet bewezen is, dat hij zelf de auto gestolen heeft. Dat heeft hij net zo goed door een ander kunnen laten doen. Hij verzocht de Rechtbank daar terdege rekening mee te houden. De medeplichtige P. S. hoorde eveneens drie jaar tegen zich eisen, terwijl J; L. en E. van 't H, verdacht van heling, beiden de eis hoorden van 1 'jaar. Drie jaar gevangenisstraf wfJd °ok geëist tegen de Haarlemmer J. K. Deze was naar Antwerpen getrokken mei. nummerplaten en had daar 'n auto ge stolen. De jongeman ontkende eenter hij zou niet in Antwerpen geweest zijn maar de eigenaar van de auto en diens echtgenote hadden hern her kend als degene, die zich verdacht op hield rond hun auto. De verdachte, die reeds veroordeeld is in verband met een deviezenkwestie, valsheid in geschrifte en diefstal, ver klaarde, dat hij een smokkelaar was en dat hij nummerplaten alleen gebruik te om onder de motorkapruimte af te schermen voor smokkelwaar. Maar met die Antwerpse auto verzekerde hij had hjj echt niets te maken. De raads vrouw, mr. Boekman, vroeg vrijspraak, omdat die herkenning van de eigenaar net zo goed op een misverstand kon berusten. In alle zaken werd de uitspraak be paald op Donderdag 29 Juli. Bij de Haarlemse brandweer zijn in ge bruik een commandowagen, bouwjaar 1938, en een uitrukvoertuig, bouwjaar 1937. Deze auto's voldoen niet meer aan de eisen, wel ke aan een brandweervoertuig moeten wor den gesteld. In verband met verschillende gebreken is het. in het bijzonder met het oog op de veiligheid van het bedienend personeel niet verantwoord, dat de auto's met de gebruikelijk snelheid naar de plaats van de brand of hulpverlening rijden. B. en W. stellen nu de raad voor deze wagen te vervangen De kosten worden geraamd resp. op f 8000 en f6500. De Keystraat 9, Haarlem, niet geveild. De Keystraat 11, Haarlem, niet geveild. Kleverlaan 65, Bloemendaal, f 7200, f 150, f7350. Makelaar S. L. Mok q.o. Zijlweg 122, Haarlem, niet gfeveild. A. L. Dyse- rinckstraat 25, Haarlem, f 2200, f 175, f 2375. C. Keur. Tetterodestraat 22, Haar lem, niet geveild. Tpen de 59-jarige weduwe A. K.S., uit Haarlem, gistermiddag omstreeks half vijf uit een bus stapte bij een halte in het Kleverpark, struikelde zij en viel op de 'grond. Door de val liep zij een lichte hersenschudding op. Zij is' ter verpleging vervoegd naar net Grote Gasthuis. Enkele weken geleden publiceerden wij het uitvoerige verkeersplan van de gemeente Haarlem waarin ook sprake was van een nieuw te ontwerpen TUCHT huisplein, dat een vergroting van de Botermarkt zal zijn. Een en anderhoudt echter verband met het geprojecteerde nieuwe politiebureau aan de Raaks. En waar de Maandag- en Zaterdagmarkt op de Botermarkt en de Gedempte Ou- deGracht verplaatst wordt naar het Tuchthuisplein zal daarmede rekening gehouden moeten worden bij de bouw va het nieuwe politiebureau. B. en W. hebben zich de begrenzing van het Nieuwe Markplein gedacht door Gedempte Oude Gracht, de Luitesteeg, de oostzijde van het nieuwe bureau en de Raaks. Ten aanzien van de aan hoofdbureau en plein te geven definitieve vorm zal aan de architecten zoveel mogeliik vrij heid moeten worden gelaten. Een en ander vereist echter nadere studie en het komt B. en' W. gewenst voor dat een commissie van deskundigen wordt benoemd en deze commissie te belasten met het opstellen van een programma van eisen voor de omvang en inrich ting van het nieuwe hoofdbureau. Eerst daarna zal een meervoudige opdracht aan enige architecten kunnen worden verstrekt tot het vervaardigen van een schetsnlan. De kosten welke uit deze procedure zullen voortvloeien worden geraamd op 59.000,— Ook aan B. en W. van Haarlem zijn geruchten ter ore gekomen over een op handen zijnde verkoop van het be drijf van de Holland Nautic, maar B. en W. hebben redenen om aan te ne men, dat hierin nog geen beslissing is genomen. Hun is uiteraard niet be kend wat een eventuele kopen met dat bedrijf zal doen. Aldus delen B. en W. inede ten antwoord op door het raadslid E. F. Albrecht (P.V.D.A.) on langs gestelde vragen. Ter beantwoording van diens overige vragen verklaren B. en W. dat het terrein van de Holland Nautic gelegen is in het „Uitbreidingsplan voor de gronden ten Zuiden van de Paul Kru- gerkade", in welk uitbreidingsplan be doeld terrein bestemd is voor gesloten bebouwing met arbeiderswoningen. Voor nieuwbouw en verbouwingen in strijd hiermee zullen dus geen bouwver gunningen mogen worden verleend, of het moest zijn dat het uitbreidingsplan daarvoor zou worden gewijzigd. Op die manier heeft de gemeente het volledig in de hand een ongewenst gebruik van die terreinen tegen te gaan. B. en W. hebben de aandacht van de Holland Nautic erop gevestigd, dat de aanwezigheid van de ophaalbrug in de Spaarndamseweg niet meer op een rechtsgeldige overeenkomst steunt; zij hebben de eigenaren der Holland Nautic verzocht dit mede te delen aan een eventuele koper. Of dit ook gebeurd is, is aan B. en W. niet bekend. De kwestie van de brug is daarom van zoveel belang, omdat, naar de heer Albrecht in zijn vragen heeft opgemerkt, de brug geenszins beantwoordt aan de eisen van het toenemende verkeer over de Spaarndamseweg. Doordat het gasdebiet in de gemeen te Velsen in sneller tempo is uitge breid dan de leveringsmogelijkheid van cokes-ovengas door de Koninklij ke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V., dreigt het gevaar, dat op koude dagen in die gemeente een tekort aan gas zal ontstaan. Aangeno men kan worden, dat genoemde naam loze vennootschap niet vóór de winter van 1955-1956 in staat zal zun de to taal benodigde hoeveelheid gas aan Velsen te leveren. Door het opstellen van een apparatuur voor het bereiden van propaanlucht is Velsen er ten dele in geslaagd in de spitsbehoefte te voorzien. De situatie is echter precair en Velsen rekent er dan ook op, dat ii. de komende tijd tekorten zullen optreden. In verband met de zo juist geschet ste toestand hebben B. en W. van Vel sen B. en W. van Haarlem verzocht in gezamenlijk, overleg te willen nagaan of. en zo ja op welke wijze, de ge meente Haarlem tijdelijk bijstand zou kunnen ^verlenen. Uiteraard hebben B. en W. zich daartoe bereid ver klaard, voor zover de belangen der ge meente daardoor niet zullen worden geschaad. Do X,00r beide partijen meest aan trekkelijke oplossing blijkt te zijn de levering van spitsgas door Haarlem via een door Velsen aan te leggen verbindingsleiding met drukregula- teur en gasmeter tussen de persgas leiding. waarmede Haarlem gas levert aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort en de lage drukleiding. door welke Velsen normaliter Sant poort van gas voorziet. Door middel van deze verbindings- leiding, welke geheel door en voor re kening van Velsen, doch in overleg met en onder toezicht van Haarlem zal moeten worden gelegd, zal op koude winterdagen gas uit het Haar lemse buizennet kunnen overstromen in dat van Velsen. Het is echter ge wenst de maximale hoeveelheid per etmaal te leveren gas te stellen op 80G) m3. met dien verstande evenwel, dat tussen 16 en 19 uur, de pqfiode ge~ durende welke het bedrijf dezer Rc' meente zelf het hoofd moet bieden aa spitsbelastingen, aan Velsen geeni g zal worden geleverd.. Met ina<ri ming van deze beperking behoett - gen de levering aan Velsen zwaar te bestaan. De vergrote P tie-capaciteit van watergas een belangrijke factor. Van de St. Theresiaschool, Kleine Houtweg 24 slaagden d®^"gepde 'eer- ïinrmn Toomnc Balk* Jeanne Bisschon. Advertentie Houtweg 24 slaagden leer lingen: Jeanne Balk, Jeahn"9Bisschop, Han Bollerman. J°s Oobele:ns Corrie Felis, Mary Formanoy, Bep Gladpoot- ies Willv Harkmans, 1 ineke Heere mans, Amelia Hellemons Joke Hoek- Lida v.d. Laarschot Willy v.d. Meer, Nel v Musscher, JOKe Nederkoorn, Antoinèt Rooyackers, Anneke Schelle- kens, Hannie Stolwuk, Jos Turk, ADRI9 Veen, Gerda Westerholt, Judy van Vel- zen Lène Wesselingh, Cobie Witteman. Afgewezen: één. Vrijdag 23 Juli Hoog water: 8.38 u. en 21.08 u. Laag water: 4.11 u. en 16.34 u. Maanstand: laatste kwart. 1,14 u. Zondag 25 Juli Hoog water: 9.41 u. en 22.14 u. Laag water: 5.05 u. en 17.35 u. mooi doublé 10 steens Dameshorloge lief chroom meisjeshorloge en prima waterd. Heren-polshork)?® 7-sfeens, centrale seconde-wijzer, anti magnetisch, schokvrij, met radium merk ROBUSTA Alles onder volle garantie. U koopt bij een gediplomeerd horlogemaker GROTE HOUTSTRAAT 49 een kleine zaak met een grote keuzo Voor de Donderdagmarkt kwamen van de trawlervloot in IJmuiden binnen de Thorina IJM 33 en Maria van Hat- tum IJM 10 alsmede 22 kotters, zodat er in totaal een aanvoer was van 2.960 kisten. Er waren 950 kisten haring, 1.020 kisten makreel, 50 kisten schel vis, 90 kisten gul en kabeljauw, 50 kisten wijting, 60 kisten diversen, 200 kleine kistjes haring en 130 stuks stijve kabeljauwen. Er was ongeveer 4.000 kilo tong. Vergeleken bij Woensdag moest de haring met iets minder genoegen ne men, maar een prijs van 24,- tot I 1Per kist is toch altijd nog zeer goed te noemen. Makreel stond weer goed m de belangstelling en deed 22,- tot 17,- per kist. Braadschelvis liep van 37,- tot 28,- per kist.Gestripte wijting noteerde 24,- tot ig, dichte wijting ƒ16, tot ƒ8- per kist. Regels grote kabeljauwen deden 96,- tot 86,- Per io stuks, de kleine 54,- en 53 Per kist van 125 kg. kwam de grote kabeljauw op 194,- de kleine op 102, Grote zwarte koolvis deed 74,- tot 6a per 125 kg., kleine f33,- Kleine haai varieerde van f 20 tot 18 per kist. De makreelvangsten waren aanzien lijk minder. De vissers klagen er over, dat het water te „klaar" is. Vooral wanneer de zon op het water schijnt, trekt de makreel volgens deze lezing naar dieper water. Enkele loggers ga ven vangsten door van 10 manden ma kreel per trek, afgewisseld met 10 man den schelvis. De Leidsebuurt is nog steeds versto ken van een speeltuin. Het plan om het Brouwersplein voor dat doel te bestem men ondervond nogal bezwaren van de zijde der bewoners. Het is B. en W. echter gebleken, dat het onmogelijk is in deze omgeving een andere ge schikte plaats voor een speeltuin te vin den. Zij menen, dat, aanga-jQDP.. bare weg steeds meer ongesrinktWOTdf om als speel- en verblijfplaats voor de jeugd te dienen, de belangen van de jeugd gesteld moeten worden boven de voornamelijk aesthetische waarde van het thans op het Brouwersplein aanwe zige plantsoen. B. en W. doen derhalve alsnog een voorstel tot aanleg van een speeltuin op het Brouwersplein. De kos ten worden geraamd op 34000.ui teraard exclusief de kosten van speel- werktuigen. De zorg daarvoor behoort tot de competentie van de organisatie, welke de tuin in beheer zal krijgen. Er is getracht het aanzien van het plantoen niet gheel verloren te doen gaan. De eigenlijke speelruimte heeft een oppervlakte van 1250 vierkante meter. Met uitzondering van de zand bak, welke 7 bij 12 m. zal worden, wordt de speelruimte verhard met gekleurde betontegels. Voorts zal er een toilet huisje komen en aan de oostzijde van de speeltuin is een openbaar pleintje ontworpen. Ondertrouwd: J. Steffens en G. J. M. Mudde, H. J. Lepper en J. Zwaanswijk, A. A. H. Handgraaf en A. C. Timmers, 1. Keijzer en N. Krabbendam. Getrouwd: H. J. Vijlbrief en B. M. Veenstra, Ch. M. F. Seijlhouwer en M. J. van Zanten, A. J. Snoek en C. van Holten. Geboren: A. van Zwol en A. Koren, z., A. Gaikhorst en M. C. Pel z-._ L. B. M. Tepe en M. C. E. van der Hoff z., C. J. Veenendaal en L. M. Werner d.f P. C. Neele en I. C. M. J. Carree z., R. J. M. Geenen en N. Dekker d„ G- •J. Smoorriiburg en A- J- Klumper z., H. v. d. Meij en_G. J. Visser z„ P. A. v. d. Beeke en C. G. Ih. C. Groot d-» O. Bank en D X Langer z. Overleden: w. G. Weijers 76 jaar, J. C. Huges—Meijer 64 jaar, wed. G. J. A. OudolfKuhlemaijer 85 jaar, wed. J. KlokMellema 74 jaar. 'Niet officiële koersen) Vorig Opening 3% Ned. 1953 3Vj Ned. 1953 314 Ned 1948 3!4 Ned 1954 Ned 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. mschr. Grtbk. 1946 3 pC Handel Mij., eert. A.K.t). Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber 'hoII. Amerka Lijn Kon. Ned Stoomb Mi: Ned. Scheepv Unie H.V.A. Deli Mij Cert Stemming: onregelmatig. slot 103V2 102 fê 99V2 99i/2 99% 99 100,4 98% 185 238% 155 200 240 217% 363% 228 "2 264% 434 94 163 137% 143% 127% 127 23/7 99% 2.37 365 267% 440 95 140 J 145 1281' 129 Anaconda «Joppei Bethlehem Steel Chrysler Corp tie ral Elecfr'.c General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Stee) Shell Union Oil Southern Pn-inc -southern Railway I'ldewnter U S Steel 21/7 3814 72 63% 44 79% 84% 67% 25 33% 60% 46% 43% 58% 18% 52% Stemming: 22/^ 39% 73* 63-1» 45 80 85 67'* 25% 34% 61V 47% 18?» 54%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2