De sociale taak van de de ondernemingen ingenieur in Gunstige resultaten bij Nat. Handelsbank Moderne inzichten en uitingen aan gene zijde van de oceaan Zaterdas einde conferentie r jonge krachten R.K. JONGSTE BEDIENDE PTT AMSTERDAM Samenleving volgt even strenge wetten als de techniek Herontdekking van Europa De verdediging van Z.O.-Azië Twee inbraken in Rotterdam opgelost V ermindering der bezettingslasten Luchtvaartcadetten in ons land Een onmisbaar boek voor elk huisgezin! AMERIKAANS CULTUREEL PERSPECTIEF DE TOEKOMST TEGEMOET VOERINGSTRIJKSTER VROUWELIJKE I KANTOORBEDIENDE 1 Postdienst: VRIJDAG 23 JULI 1954 PAGINA 4 Private onderneming Ver. Staten Begrotingstekort met $6 mlrd. gedaald Gevolg van beperking van uitgaven met 10 mlrd. A .S.G. Franse edelstaalindustrie wordt niet beschermd Grote investeringen Vergezichten op discussies Conferentie tegen eind Augustus W.-Duitse socialisten over de herbewapening U niebesprekingen 6 9 Belangrijke vooruitgang geboekt Daders bekennen Z.-Australië verlangt vakmensen uit Europa Oostenrijk vraagt: Textieldiefstallen in Sittard Dader gearresteerd Uit Canada, de V.S. en Scandinavië ?nkhSur^ Hoofddirecteur Veenhuizen L. Neher gaat heen Als directeur-generaal der P.T.T. Franse onderscheiding voor prof. dr. J. B. Kors Harold St assen: „Azië heeft nu meer dan ooit hulp nodig" 2de MONTEUR Aimée van Tricht WASSERIJ BEELEN i ui r a. KETELMAKERS &'jSSSSSB.SU%5SUttZ&U± b. KRAANMACHINISTEN c. hulpmonteur d. ARBEIDERS IN ALGEMENE DIENST Rijkspostspaarbank: Telefoondistrict Telegraafdienst: Wervingscommissie PTT Amsterdam Het internationale congres van katholieke ingenieurs, dat Donderdagmid dag in Delft is begonnen, houdt zich bezig met de verantwoordelijkheid van de ingenieur t.a.v. de menselijke verhoudingen in de verschillende soorten be drijven. Hoe die verantwoordelijkheid in de private ondernemingen bedrij ven van maximaal 5 a 600 man onder leiding van de eigenaar omschreven dient te wordenheeft het Duitse „Katholischer Akademikerverband" onder zocht. Daar zijn twee rapporten uit voortgekomen, hedenmorgen uitgebracht door prof. dr. ing. A. Domen en dr. ing. E. Hiller. Het rapport van prof. dr. ing. A. Domen houdt zich bezig met de taak van de directeur-eigenaar. Zijn bedrijf mag niet groter zijn dan één man kan beheersen en moet zo groot zijn, dat het door normale prestatie de norma le opbrengst bereikt. Het welzijn van de onderneming hangt geheel van de eigenaar af; dat stelt hem hoge eisen, maar hU heeft de voordelen van een gemakkelijk persoonlijk contact. Het is goed, als hij persoonlijke belangstelling voor zijn personeel heeft, het is ook goed als zijn vrouw, buiten de zakelijke aangelegenheden om, aandacht schenkt aan de huiselijke omstandigheden van het personeel, ook als zijn kinderen althans enkele jaren dezelfde school bezoeken als de kinderen van het per soneel. Het rapport stelt, dat de eigenaar alle verantwoordelijkheid draagt, maar dat het niettemin goed is als hij oor heeft voor Initiatieven en adviezen van de werknemers: komt men niet tot eensgezindheid, dan is zijn mening doorslaggevend. Voor arbeidersgeschil len is een arbitrage-instantie wense lijk, onafhankelijk van beide partijen, en geen tussenkomst van de vakbond die altijd de partij is van de werkne mer. Vervolgens bespreekt het rapport de vraag, of de leider ingenieur dan wel econoom dient te zijn; dat hangt dan af van de aard van het bedrijf. Tenslotte komt de verantwoordelijk heid van de directeur-eigenaar te genover de hele bedrijfsgemeenschap ter sprake Prof Dörnen zou in dat verband wel enig toezicht namens die gemeenschap wensen, maar, zegt hij. wie zou het moeten uitoefenen? Wel meent hij, dat de arbeidsgemeen schap het recht heeft te eisen, dat slechts iemand, die bewezen heeft over de nodige capaciteiten te be schikken, aan het hoofd van een be drijf mag komen; op dit punt acht hij echter verschil van mening mo gelijk. Het rapport van dr. ing. E. Hiller houdt zich bezig met de positie van de ingenieur in de private ondernemin gen: de ingenieur, die zelf werknemer is. maar krachtens zijn positie tussen werkgever en werknemers instaat. Hij heeft een tweeledige taak: technisch en economisch is zijn functie gericht op de rationele productie; sociaal ge zien heeft zij betrekking op het samen zjjn van de arbeiders. Het rapport analyseert dan de men selijke verhoudingen in de bedrijven, de menselijke atmosfeer die hoofdza kelijk ontstaat op de punten, waar lei ding en ondergeschikten elkaar ont moeten, en daar bevindt zich doorgaans juist de ingenieur. Om zijn sociale taak goed te vervullen moet de ingenieur weten, dat het leven in gemeenschap paar even strenge wetten luistert als de techniek. De kennis van de wetten van de arbeid vraagt evenveel inspan ning als het verwerven van technische kennis het vermogen om met mensen Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat de begrotingsdienst 1951 een na delig saldo heeft gelaten van 3.029 millioen dollar of 245 millioen dollar minder dan de republikeinse regering had verwacht. Het cijfer der begro tingsontvangsten bedraagt 64,6 milliard dollar waar tegenover een raming staat van 67,6 milliard dollar en de uitgaven heliepen 67,6 milliard dollar tegen over een raming van 70,9 milliard dol lar. Het nadelige saldo op de vorige •begroting bedroeg 9,4 milliard dollar. De ontvangsten beliepen toen 64.8 mil liard dollar en de uitgaven 74,3 mil liard dollar. In het communiqué van het Witte Huis wordt er op gewezen, dat de be grotingsuitgaven in 1954 ruim 10 mil liard dollar kleiner waren dan de voor het zelfde begrotingsjaar door de vo rige regering begrote uitgaven, en 6,1 milliard dollar kleiner dan die van de dienst 1953. Het werd mogelijk tot een programma voor belastingvermindering tot een bedrag van 7,5 milliard dollar over te gaan. Verder werd de inflatie tot staan gebracht. De koopkracht van de dollar is de laatste 18 maanden slechts met een halve dollarcent ver minderd. Volgens het communiqué werd op deze wijze de weg naar een begro tingsevenwicht voor meer dan twee derde afgelged. Het Departement van Financiën voegt aan deze mededelingen van het Witte Huis toe, dat de omstandigheid, dat de begrotingsontvangsten voor 1954 rriim 3 milliard dollar lager waren dan was verwacht, voornamelijk het ge volg is van een daling van de inkom sten uit hoofde van de winstbelasting en de inkomstenbelasting. Het feit, dat de uitgaven ruim 3,3 milliard dollar beneden de begroting bleven, is te danken aan bezuinigingen en aan het uitstellen van bepaalde le veranties, onder meer van militair ma terieel en van grondstoffen voor de strategische voorraden. De uitgaven voor de nationale vei ligheid bedragen in 1954 46.209.000.000 dollar, of 2.511.000.000 minder dan was begroot. Het raadgevend comité bij de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft met algemene stemmen uitgesproken, dat er op dit ogenblik geen redenen bestaan om de Hoge Autoriteit voor te stellen soeciale beschermingsmaatregelen voor de Franse edelstaalindustrie af te kon digen als op 1 Augustus a.s. de ge meenschappelijke markt voor het edel- staal zal worden geopend. De opening van deze gemeenschap pelijke markt voor het edelstaai zal onder veel gunstiger condities geschie den dan die, waaronder het vorig jaar de gemeenschappelijke markt voor de gewone staalsoorten werd geopend. om te gaan komt niet aangewaaid. De ingenieur zal er veel tekortkomingen en innerlijke hinderpalen voor moeten overwinnen. Zijn taak wordt nog zwaarder, ge vaarlijk zelfs, wanneer de leiding van de eigenaar niet ideaal is, slechts uit op winstbejag. Voor de katholieke in genieur wordt de taak bovendien ook moeilijker in het ongodsdienstige be drijf, omdat men van de principiële méér verwacht. De Naamloze Vennootschap Het rapport over de katholieke inge nieur in de naamloze vennootschappen, door Spanje samengesteld, is, eveneens hedenmorgen, uitgebracht door prof. E. Laporte Saenz. De ingenieur kan in de N.V. directeur zijn of onderge schikt, maar ook als directeur is hij afhankelijk van de vergadering van aandeelhouders, die ingrijpende beslis singen kan nemen. Door zijn houding kan hij niettemin aanzienlijke invloed uitoefenen. Hij zal nauwkeurig al zijn verplichtingen in acht moeten nemen, ook als de eisen, die sociale recht vaardigheid en naastenliefde stellen, niet samenvallen met de opvattingen van de meerderheid der aandeelhou ders, die somtijds de onderneming op zettelijk en anoniem een bepaalde richting uitstuurt. Twee dingen moet de ingenieur daar bij in het oog houden: enerzijds moet hij met volstrekte eerlijkheid en loyau- teit de gerechtigde belangen van de onderneming behartigen; anderzijds moet hij hechte trouw betrachten je gens al zijn verplichtingen, met een bijzondere zorg voor de sociale recht vaardigheid op de eerste plaats en de naastenliefde als dat nodig is. Het rap port detailleert die verplichtingen na der en geeft aan, dat zij in een be paalde mate ook voor de ondergeschik te ingenieur gelden. De verplichtingen van de ingenieur jegens de ondergeschikten vat het rapport als volgt samen: het doen waarderen van de arbeid, het in acht nemen van de verdelende rechtvaar digheid, het verdedigen van de ge- wettigde belangen van de werknemers en het ontwikkelen van de christelijke verhoudingen. Ook daarvan worden een aantal practische punten gegeven. Het rapport gaat dan nog in op een aantal practische moeilijkheden. De industriële wereld heeft de wedloop van de agrarische wereld gewonnen. maar er is weinig reden om daar trots 'P te zijn. De machine en de wins hebben meer de aandacht gehad dan de mens zelf. Het juiste begrip voor de waardeverhoudingen is verloren gegaan. Het wordt hoog tijd, dat de wereld weer gaat inzien dat de mens meet waard is dan alle wonderen van tech niek en wetenschap. De mens kan vlie gen en atomen splitsen, maar hij laat zijn broeder koelbloedig van honger omkomen, terwijl de wereld een tien maal grotere bevolking kon voeden dan zij thans bevat. Men moet dus wel vast stellen, dat de industriële beschaving zich tegen de mens zelf keert. Met deze opmerkingen besluit de Zwitser G. Perraudin zijn rapport over de taak van de ingenieur in de agrari sche wereld, dat hij vanmiddag op de internationale conferentie van katholieke ingenieurs te Delft uitbrengt. De tech- niische vooruitgang, merkt hij eveneens op, verdient alle bewondering, maar zij brengt de wereld uit haar evenwicht, Zij is gericht op allerlei secundaire be hoeften en vergeet de primaire. Twee derde van de mensheid is ondervoed, en dat door haar eigen schuld. De industriële wereld moet leren in zien, dat zij een eenheid moet vormen met de agrarische wereld, dat zij niet zonder elkander kunnen en zonder el kander niet tot welvaart kunnen gera ken. Daar hebben landbouwkundige en industriële ingenieurs beiden hun taak. Bovendien moet de landbouwkundige ook de agrarische wereld begrip bijbren gen voor de industriële; hij dient te zorgen dat de sociale voorwaarden in de landbouw niet onderdoen voor die in de industrie; hij moet de landbou wers vertrouwd maken met de moderne technieken, de prijzen der producten beschermen door de oprichting van agrische coöperaties, gereed staan met voorlichting en onderricht, het saam horigheidsgevoel versterken en tegelij kertijd de vorming van de persoonlijk heid bevorderen, waardoor de landbouwer in staat is zijn plichten met ijver te ver vullen en de erkenning van zijn rech ten krachtig op te eisen. In wijder verband zullen alle land bouwkundigen zich moeten aansluiten bij diegenen, die het beginsel van de wereldeconomie willen wijzigen om het aantal hongerenden te verminderen, de materialistische ideologie te neutralise ren en het evenwicht tussen productie en consumptie te herstellen. Volgens de Winst- cn Verliesrekening over 1953 van de Nationale Handels bank beloopt de port Interest. Commis sie en Agio, na aftrek, van reserve ringen 20.908.921 21.492.622). Na bijvoeging van het onverdeelde winst saldo van het voorgaande jaar ad 54.569 46.702) en na aftrek van Rautononkosten ad 16.488.482 16.692.033) en afschrijving op ge bouwen, terreinen en vaartuigen ad 1.635.960 2.364.863) resteert een winstsaldo van 2.839.048 2.482.427). Zoals bekend wordt voorgesteld een dividend uit te keren van 8% (7). Te vens wordt voorgesteld het restant winstsaldo ad 28.876 naar nieuwe rekening over te boeken. Niettegenstaande de minder gunstige omstandigheden, waaronder de over zeese kantoren hun bedrijf moesten uitoefenen, kon de gang van zaken bij de Bank tot tevredenheid stemmen en bevredigende bedrijfsresultaten opleve ren. Bij de overmaking van de netto baten overzee naar Nederland werden geen moeilijkheden ondervonden. Op 31 December werden de werk zaamheden in India beëindigd. Na kassluiting op die dag werden de kan toren te Bombay en Calcutta aan The Britisch Bank of the Middle East over gedragen, ingevolge een met haar ge troffen overeenkomst. De deelnemingen in andere onderne mingen ondergingen dit jaar een be langrijke uitbreiding als gevolg van de in 1952 ondernomen stappen om te geraken tot uitoefening van het bankbedrijf in Canada. Het maatschap pelijk kapitaal van Tile Mercantile Bank of Canada is vastgesteld op Can 3.000.000, waarvan Can. 1.500.000 geplaatst en volgestort is. Nagenoeg alle aandelen bevinden zich in handen van de NHB. Op 7 December 1953 vond de opening plaats van het eerste kantoor van The Mercantile Bank of Canada te Montreal; het tweede kantoor werd 30 Juni 1954 te Vancouver geopend. De vestiging in Canada is aldaar met grote sympathie begroet, Er is alle aanleiding om te mogen verwachten, dat The Mercantile Bank haar plaats in het Canadese bankwezen zal weten te vinden. Met de opbouw van een renderend bedrijf zal ongetwijfeld geruime tijd gemoeid zijn, maar alle tekenen wijzen er op, da: succes in het verschiet ligt. De „Hafaland" (Maatschappij voor Handel, Fabrieksnijverheid en Land bouw) een dochtermaaschappij van de NHB keert over 1953 een dividend van 4% uit. Bijzondere verfnelding verdient dit jaar de stijging van de post gebouwen, terreinen en vaartuigen (van 926.918 tot 6.257.880). De omvangrijke inves teringen betreffend zowel Nederland als Indonesië. Te Amsterdam werd het zgn. Maagdenhuis aan het Spui aan gekocht. Verder werd overgegaan tot nieuwbouw of verbouwing te Rotter dam, Den Haag, Djakarta en Semarang. Verwacht wordt dat in de komende jaren deze post verder zal stijgen tot waarschijnlijk 10 min. De directie stelt zich voor de afschrijving geleide lijk te doen plaatsvinden. In 1953 werd hiervoor ruim 1,6 min. besteed. ■s J~ f et is voor een Nederlander, die niet qualitate qua in staat is op de t—f hoogte te geraken van de belangrijkste stromingen in Amerika's kunst- J- leven, bijna ondoenlijk uit de overvloed van uitgaven een niet al te scheef getrokken beeld te krijgen betreffende moderne inzichten en uitingen ban de markt gebracht in de grote steden van Noord-Amerika. noch bijzonder noodzakelijk te zijn om ons geestelijk goed te voorzien van tot nu toe gemiste versieringen. Maar in ieder geval is het gebodenewel aantrek kelijk genoeg om te kunnen hopen dat het bij dit eerste „Amerikaans cultureel perspectief" niet zal blijven. Wellicht dat de een of ander zich naar aanlei ding van een vers, een artikel of essay geroepen zal voelen zich wat nader te oriënteren omtrent de schrijver. En dat zou al een plezierig resultaat genoemd kunnen worden. De uitgeverij De Haan nu, heeft Adri- aan van der Veen opgedragen te trach ten de geïnteresseerde Nederlander wat nader in te lichten over een en ander. Deze heeft daartoe een wel wat sum mier doch goed gedocumenteerd inlei dingsartikel geschreven, waarin hij een poging doet het na-oorlogse Amerika wat nader te brengen tot onze „Wes terse" begrippen over kunst en kunst beoefening. De inleiding wordt gevolgd door een reeks essays, artikelen, opstel len en verzen van prominente Ameri kaanse kunstenaars. Deze naalden uit de hooiberg blijken bij nader inzien noch zeer scherp, De Verenigde Staten, Engeland en enkele andere niet-communistische landen heb ben volgens diplomatieke kringen in Washington besloten eind Augustus een conferentie te beleggen ter bevordering van de verdediging van Zuid-Oost-Azië en het Westelijk deel van de Stille Oceaan. De conferentie zal wellicht op de Philippij- nen worden begonnen en in Washington worden voortgezet. De ..andere niet-com- munistische landen" zijn vermoedelijk Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Thai land en de Philippijnen. Zuid-Korea en nationalistisch China zul len niet worden uitgenodigd, evenmin als de drie Indo-Chinese staten. De z.g. Colom- bo-landen, Ceylon, India, Pakistan, Burma en Indonesië zullen op verzoek van Enge land op de hoogte worden gehouden. Een officiële aankondiging met betrek king tot deze conferentie wordt pas ver wacht na het onderhoud, dat de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Za'kén, Walter Bedell Smith, met Sir Winston Churchill heeft gehad. United Press weet te melden, dat het ver drag waarschijnlijk niet dezelfde vorm zal krijgen als dat van de NATO. Er zou niet voorzien worden in een automatisch geza menlijk optreden, zodra een geval van agressie wordt geconstateerd, doch in een onmiddellijke raadpleging van de deelne mende landen. (Reuter-UP.). De West-Duitse socialistische leiding heeft gisteren op het partijcongres te Ber lijn een overwinning behaald op een groep opposanten binnen de partij die tot elke prijs de herbewapening van Duitsland wil len voorkomen. Met overweldigende meerderheid werd een voorstel van de oppositie om zich tegen iedere West-Duitse bijdrage aan de Weste lijke defensie te verzetten verworpen. Hierdoor is het vrijwel zeker geworden dat het congres de herbewapeningsresolu tie van de partijleiding zal goedkeuren. In deze resolutie wordt de E.D.G. afgewezen, maar wordt tegelijkertijd verklaard dat de sociaaldemocraten onder zekere voorwaar den een West-Duitse militaire bijdrage zul len goedkeuren. Een van die voorwaarden is, dat nieuwe onderhandelingen met de Russen over de Duitse eenheid mislukken. (U.P.). De voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de Uniebesprekingen, minister Luns, heeft Donderdagmiddag medegedeeld, dat er gegronde hoop be staat. dat de Nederlands-Indonesische Uniebesprekingen Zaterdagmiddag kun nen worden besloten met een formele vergadering tussen beide delegaties. Na afloop van de informele vergade ring van Donderdagochtend, die om tien uur is begonnen en bijna twee en een half uur heeft geduurd, deelde nimis- ter Luns nog mede, dat er „belangrijke vooruitgang" was geboekt. De beide de legaties zullen in de tijd, die resteert tot de formele bijeenkomst van Zater dag, overleg plegen met de wederzijdse regeringen. De formele vergadering, die dus, naar wordt gehoopt, Zaterdag zal kunnen worden gehouden, zal dienen ter formalisatie van de bereikte over eenstemming. „Er zijn nog enkele kleine puntjes te bespreken", aldus zei minister Luns. Uit deze mededeling kan worden gecon cludeerd, dat ook overeenstemming is be reikt omtrent de verschilpunten, die be stonden over de financieel-economische ver houding en de inpassing van de nieuwe re geling in het kader van de thans te ver wachten formele eindbeslisisng. Aangezien van Nederlandse zijde met de eindconclu sie wordt ingestemd, Is het dus zeker te achten gezien de Nederlandse basis, waarop de besprekingen werden begonnen dat overeenstemming is bereikt over de beëindiging van het Uniestatuut en over een regeling van alle aanverwante aange legenheden, waaronder als een der voor naamste de financieel-economische verhou ding, die door Nederland niet los kon wor den gezien van de opheffing van de Unie. Het is uiteraard ook wel duidelijk, dat de overeenkomsten, die betrekking hadden op de culturele samenwerking, militaire bij standsverlening en de regeling omtrent de samenwerking op het gebied van de bui tenlandse betrekkingen, en die in het unie- statuut in beginsel worden genoemd, niet zullen worden verlengd. De vorige nacht heeft de politie te Rotterdam het onderzoek afgeslo ten, waarmede twee grote inbraken, die de laatste tijd te Rotterdam zjjn gepleegd, tot klaarheid werden ge bracht. De politie arresteerde de 43- jarige tegelzetter G. H. B„ de 26- jarige havenarbeider G. F. P. en de 31-jarige los werkman W. C. A. de B„ allen te Rotterdam. Zoals bekend werd in de nacht van 26 op 27 Juni de brandkast geforceerd in het kantoor van de bakkerij „Voor uitgang" aan de Nieuwe Binnenweg, waarbij een bedrag van f 14.353,90 ver dween. In de nacht van zes op zeven Juli kwamen onbekenden door een bovenlicht de juwelierszaak Reinier van de Berg aan de West Kruiskade binnen en hier verdween voor f 50.000 aan gouden armbanden, rin gen en horloges. Op 7 Juli werd de tegelzetter gepakt, de volgende nacht de havenarbeider en enkele dagen daarna de loswerkman, doch ondanks de bijna dagelijkse verhoren, zwichtten de mannen pas Woensdag voor de be wijzen van de politie. De Zuid-Australische regering heeft be sloten pogingen te ondernemen om vakmen sen uit Europa te krijgen voor het vullen van meer dan honderd vacatures in de staatsdienst. Premier Playford heeft ver klaard, dat de regering ingenieurs, archi tecten, bouwkundige tekenaars en geleerden, c.a. geologen en metallurgische ingenieurs, nodig heeft. De Zuid-Australische regering zal de overtocht van de candidaten en hun gezinnen betalen. Hieraan is dan echter een contract voor minstens drie jaar ver bonden. Het Portugese ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde gisteren, dat Indische troepen de grens van Damao, een van de drie gebieden in de Portugese bezitting Goa in Indië, hebben afgesloten. Het mi nisterie zei, dat als gevolg van deze actie er buiten de grenzen van Goa een grote spanning heerste. Diplomatieke vertegenwoordigers van Oostenrijk in Parijs, Washington, Londen en Moskou hebben gisteren nota's overhandigd, waarin verzocht wordt om oprichting, te Wenen, van een permanent orgaan, dat tot taak zou hebben besluiten te nemen aan gaande verlichting van de bezettingslasten. Oostenrijkse vertegenwoordigers zouden naast de vier hoge commissarissen der grote mogendheden zitting moeten hebben in het orgaan. Kanselier Raab heeft op een persconfe rentie verklaard, dat Oostenrijk vooral hoopt op een snellere oplossing van het vraagstuk van de vermindering der bezet tingstroepen. Generaal Alexei Sjadov is benoemd tot opperbevelhebber der Sovjet-troepen ln Oostenrijk, in plaats van leger-generaal Berioesov. (AFP-U.P.). Een grossier in textielgoederen te Sittard, die in diverse plaatsen opslagplaatsen van textiel heeft, was tot de ontdekking geko men, dat hij de laatste maanden, gezien zijn omzet, zo weinig winst maakte. Toen hij zijn zaken naging, kwam hij tot de conclusie, dat te Eindhoven, waar een "an zijn opslagruimten ten huize van een markt koopman gevestigd was, een lek moest zitten. De grossier besloot de proef op de som te nemen en nam in een bepaalde nacht stelling in zijn Eindhovens magazijn. Om ongeveer half twee bemerkte hij, dat van een toegangsdeur een paneel vrijwel geruis loos verdween. Hij zag een hoofd, dat zich echter schielijk terugtrok, waarna het pa neel weer ln de deur werd geplaatst. Hier op stelde de grossier ijlings de recherche te Eindhoven ln kennis waarna aanhouding van de marktkoopman, de 36-jarige v. E. uit Woensel volgde. Over het wegnemen van het paneel verklaarde hij, dat hij had gekeken of er soms dieven in het magazijn waren. Na een onderzoek, waarbij bij stukjes en beetjes het nodige bewijs van de door de marktkoopman gepleegde diefstallen werd verkregen, gaf deze ten slotte toe voor ruim duizend gulden aan textielgoederen te hebben ontvreemd gedurende de laatste uaar maanden, v. E. is voor de officier van Justitie te Den Bosch geleid. Vertalers als Bert Voeten, Cool, Bud- dingh en van der Plas, om de besten slechts te noemen, zijn in staat geble ken iets van de sfeer der taal over te brengen in het Nederlands, waardoor de eigen aard van het werk bewaard bleef. Het kan niet toevallig zijn dat verreweg de meeste medewerkers aan dit „Perspectief" essayisten zijn. Ook in Amerika is het essay van opstel ge- evolueerd tot kunstwerk en wie zou ten overstaan van dat wat Randall Jarrell geschreven heeft over „de duisterheid van de dichter" durven blijven beweren dat de criticus slechts de gehoorzame zoon van de dichter kan zijn? Virgil Thomson's poging om de kunst van het beoordelen van muziek wat meer uit de doeken te doen, moest wel stranden in het verdedigen van de „allerindividu eelste expressie van een allerindividu eelste emotie", mede gezien de onnoze le muziekproducten van deze schrijven de en recenserende componist. Nathan Glick, de culturele redacteur en politie ke analyst (wat gaat er schuil achter deze vage beroepsaanduiding?) voor het Amerikaanse Departement van Buiten landse Zaken, beweert in een door Boost vertaald artikel: dat Hollywood opnieuw Europa aan het ontdekken is; hetgeen wij van harte gaarne hopen. Morton White pleit in zijn bijzonder interessant artikel „Geschiedenisfilo sofie in Amerika" voor een soort plu ralisme in de analytische geschiede nisfilosofie, vergelijkbaar met het geen reeds aanvaard is in de specula tieve geschiedenisfilosofie. Geen li terair affect dus, zoals bij Macauly of Carlyle, geen navorsing van histo rische wetten zoals bij Henry Adams, maar, waar in onze tijd het politieke accent de grootste bedreiging voor de geschiedwetenschap is, zal de taak van de historicus: observatie, gene ralisatie, morele critiek en creatief schrijverschap moeten omvatten. Ro* samond Gilder is enthousiaster over de Amerikaanse toneelproductie dan wij dat kunnen zijn, maar wij wis ten ook nog niet dat moderne kunst „iets is, dat ontstaan is door het vermogen van iemand om iets te ma ken dat psychologisch, aesthetisch of ideologisch betrekking heeft op onze tijd" zoals Harold Rosenberg zegt in zijn bespreking van Amerikaanse ac tie-schilders. Het „nieuwe creatieve beginsel" wordt tot nu toe door de Amerikaanse (en natuurlijk de Euro pese) literatuur doodgezwegen. Een schandaal volgens de heer Rosenberg. Uit een en ander ziet de lezer, dat een Donderdag zijn vijf Amerikaanse luchtvaartcadetten met hun begeleiders, die gedurende drie weken in Nederland zullen verblijven, met een toestel van de Amerikaanse luchtmacht op Schip hol aangekomen. Op de Amsterdamse luchthaven werden de Amerikanen be groet door kapitein W. A. de J°n°' namens de Chef van de Luchtmachtstal, de heer J. van der Caaij, commandant van de Eerste Nederlandse Jeugd Lucht vaartbrigade, luitenant-kolonel Charles A. McGarrigle, namens de Amerikaanse luchtmachtattaché, en de heer r\ J. Yperlaan, algemeen secretaris van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Voor Luchtvaart. Zaterdag arriveren op Schiphol de Canadese luchtvaartcadetten en op het vliegveld Valkenburg de jongelui uit Scandinavië. Voor al deze cadetten is een omvangrijk programma jn ons land samengesteld, waarin natuurlijk bezoeken aan militaire- en burgerlucht- vaartinstanties een voorname plaats in nemen. Voorts zijn er tal van excursies, o™- "fjjf Y? f Leiden. Marken en Volendam, Avifauna, De Kaag" het zweef vliegcentrum Teriet Arnhem Enkhuizen, Gouda en Rotterdam. „„ff, ingang van 1 Augustus is be noemd tot hoofddirecteur van de straf- gesuchten te Norg (Veenhuizen): ir. J. V. v' Mentrop, thans inspecteur van het gevangeniswezen bij het mi nisterie van Justitie. Bij K.B. is met ingang van 1 October aan ae heer L. Neher op cfiens verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van direc teur-generaal der PTT, onder dankbetui ging voor de vele en belangrijke diensten, door hem in voornoemde functie den lan- oe bewezen. Tot degenen, die zijn onderscheiden bij gelegenheid van het staatsiebezoek van de president der Franse republiek, behoort prof. dr. J. B. Kors O.P., voor zitter van de Ned. Radio-Unie en voor zitter van de K.R.O. Hij is benoemd tot commandeur in de Orde van de Zwarte Ster. f bundel als het onderhavige „culturele perspectief" vergezichten genoeg opent voor levendige discussies. De keuze van de novellen kan ik niet bewonderen, maar de gedichten van Kenneth Patchen, door Bert Voeten subliem vertaald, dat wat Harry Levin schreef over „De traditie van traditie" en de gedichten van Theo dore Roethke bezitten grote soberheid van stijl en eenvoud van onderwerp, zon der daarbij in te boeten aan diepgang; kwaliteiten die Babette Deutsch ver meldt in haar prognose van de Ameri kaanse kunst der toekomst. De directeur van het Amerikaanse bureau voor hulp aan het buitenland, Harold Stas- sen, heeft gisteren op een persconferenti? verklaard, dat de economische en militaire hulp aan de landen van Zuid-Oost Azië en het Westelijk deel van de Stille Oceaan onder de huidige omstandigheden eerder dient te worden uitgebreid dan beperkt. De Verenigde Staten zijn van plan al het Amerikaanse militaire materieel, dat in de delta van de Rode Rivier is opgeslagen naar Zuid-Vietnam over te brengen. De met- militaire voorraden, o.a. ten behoeve van ziekenhuizen en sanitaire inrichtingen, zul" len ter plaatse blijven. Alle militaire voor raden, die thans onderweg zijn naar Indo china zullen naar Saigon in Zuid-Vietnam gaan. Stassen deelde tenslotte mee, dat de Ver enigde Staten zich voorstellen de economi sche en technische hulp aan Laos, Cam bodja en Zuid-Vietnam voort te etten, Amerika zal wellicht ook helpen bij de eva cuatie van de burgerbevolking uit de Ton kin-delta naar Zuid-Vietnam. (AFP-Reuter). Gevraagd voor direct: (mann. of vr.) op kantoor in Amsterdam Leeftijd 14—15 jaar. Goede cijfers lagere school. Prettige werkkring met vooruitzichten op promotie. Flink loon en ook nog dit jaar vacantie. Brieven onder no. 80661. Gevraagd Ford-garage A. F. Kors Burgwal 74 - Haarlem Een compleet beroeps keuzeboek voor meisjes, die de lagere school, de M.UL.O. oI de Middel bare School hebben ver laten en een beroep gaan kiezen. 360 pagina's, linnen band met een vier-kleuren- omslag. Ingenaaid 6-50 Gebonden 7.90 Verkrijgbaar ln elke boekhandel. Het Bestuur van de MATER AMABILIS- SCHOOL te Velsen vraagt voor haar avond cursussen R.K. DOCENTEN in: Naaien (acte Na), Smaakontwikkeling (acte N7), Koken (acte N8). Secretariaat: van Poptaplantsoen 8 rd. - IJMUIDEN - Telefoon 6144 (K 2550). gevraagd door Confectie-atelier F. v. ITEM - Schagchelstr. 19 Haarled Bleekersvaartweg 20—21, Heemstede, I vraagt Leeftijd 1619 jaar. Bij het PROVINCIAAL ELECTRICITEITSBEDRIJF VAN NOORDHOLLAND kunnen worden geplaatst: voor het verrichten van onderhouds- en repa ratiewerkzaamheden aan hogedrukstoomketeiin- stallaties van de P.E.N.-centrale te Velsen voor het bedienen van de electrisclie montage kranen in machinekamer en pompenhal en het verrichten van diverse werkzaamheden in de mechanische werkplaats van de P.E.N.-centrale te Velsen Rang: Vakman; sal. grenzen: 58.08-/ 63.84 p. vr. Dipl. Ambachtsschool (mach.bankw.) vereist. Enige jaren praktijk in het bedienen van mon- tagekranen gewenst. voor het invallen voor de hulpschakelbordwach- ters in de electrische wacht bij ziekte en ver lof en voor het verrichten van diverse .verk- zaamheden in de electrische werkplaats van de P.E.N.-centrale te Velsen. Hang: Hulpmonteur; sal. grenzen: /58.08-f 63 84 p. w. Dipl. Ambachtsschool (electr. instr m vereist. Dipl. adsp. monteur V.E.V. gewenst voor onderhoudswerkzaamheden op het terreipM en m de gebouwen van de P.E.N.-cent.rale te Velsen. Hang: Arbeider in algemene dienst; sal. gren zen: 50.88-/55.20 p. w. Uitvoerige sollicitaties, zo mogelijk met recente pas foto, te richten aan de Directie P.E.N., Ign. Bis- pincklaan 19 te Bloemendaal. vraagt Jongelui voor opleiding tot loketambtenaar. Meisjes en jongemannen voor de administratie. Mannelijk en vrouwelijk personeel voor administratief werk. Meisjes voor opleiding tot telefoniste. Meisje® met voldoende cijfers voor talen, voor opleiding tot telegrafiste, voor het aannemen van telefonisch aangeboden telegrammen of het bedienen van de Europese telexverbindingen. Leeftijd: 16-25 jaar (voor de Postdienst tot 21 jaar). Vereiste: volledige diploma M.U.L.O.-A of B of eind diploma 4 jarige Gemeentelijke Handels U.L.O. (met de drie moderne talen) of 3 jaar H.B.S. Zij, die dit jaar examen doen, kunnen reeds nu solliciteren. Voor personeel uit omliggende plaatsen geldt een reiskostenvergoeding. In bepaalde gevallen wordt een pensiontoelage verstrekt. Schriftelijke sollicitaties (in de linkerbovenhoek het dienstonderdeel vermelden, waarnaar wordt gesollici teerd en verzoeken om nadere inlichtingen te richten aan:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4