Organisatie in moderne tijd onmisbaar cCe itan Norfolk, i m £es daders van vijftig inbraken gearresteerd Kruiswoordraadsel MIDDELHUIS IN_ TILBURG Qualificatie Boedel van Nijenrode geveild "e GEHEIMZINNIGE AUTO Bijeenkomst n.a.v. het mandement Wagnerfestival beg onnen Brand gesticht in hooimijten .Tegen vermoeidheid Een Jan van Goyen voor f 1400 (sCHEEPVAARTBERICHTEti) lk VRIJDAG 23 JULI 1954 PAGINA 7 Gré Brouwenstijn in Tan nhae user Dodelijke ongevallen in Schijndel Elfjarig meisje vermist Benoemingen Veroordeeld tot veertien maanden Vertegenwoordiger pleegt verduistering Tien maanden geëist Jongerencongres in Maastricht Directrice ziekenhuis Utrecht Ook groothandelsprijzen in Mei gestegen Voedingsmiddelen duurder Ziekenhuisverpleging een probleem Kosten steeds hoger Hoofdakte-examens Examens Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Landbouwprijzen-index in Juni gestegen Opeens «lacht ik: neem de proef op «Ie som U Vliegt nu door de u)as heen! Een Nederl. speurdersroman MARKTBERICHTEN chri s'ag tussen christendom en anti- rein m wordt gestreden op het ter- Ari8„van de vakorganisatie", heeft reen ,net een bijna profetische blik den 1Meer dan een halve eeuw gele- (j.., Seschreven, zei de heer J. A. Mid- r, j ls, verbondsvoorzitter van de KAB, dagavond tijdens een bijeen- van de afd. Tilburg die geheel Kewijd Was aan het Bisschoppelijk Man- nfent* v«">r ons is die vakbeweging '®t alleen een middel tot verbetering onze maatschappelijke welstand i ook een oefenschool en vormings- 'ostituut. Spr. roerde hierbij ook nog de kwestie van het uittreden van lp ^VV uit de Raad van Vakcentra- aon en zei daarbij: „Wij wachten A°t welke samenwerking het NW bc- dea^aar niet het NW alleen maakt dienst uit. De samenwerking was niet .ifeen ons belang, wij waren daar allen °"J gebaat." Spr. zei dan begrip te hebben voor U't feit dat het NVV zich gegriefd voelt, voor hen is de party en de organisa- be practisch het hele leven, zo betoog de spreker. Voor ons zijn ze wel zeer belangrijk, maar ze zijn niet het aller hoogste. Om dit allerhoogste zullen wij desnoods onze hele organisatie afbre ken als men haar wil gaan misbruiken. Daarvoor hebben wij in 1941 het bewijs geleverd, aldus spr. Spreker betoogde verder dat de KAB zo nodig weer al teen haar taak voor de arbeiders zal Vervullen zoals ze dat ook vóór de oor- teg gedaan heeft. Hij drukte er zijn verbazing over uit dat er nog steeds Personen worden gevonden die de or ganisatie willen opheffen. Ook om prac- tische redenen is de organisatie in de huidige tijd niet meer te missen, zo betoogde spr. Als katholieke organisatie beschikken wij over katholieke wetenschappelijke in stituten en medewerkers om de zaken biet alleen principieel maar ok weten schappelijk te bezien. Spr. meent dat <te persoonlijkheid in de moderne tijd *,'ch nog slechts kan ontwikkelen binnen eigen collectiviteit. Wie immers, zo gp^gt hij zich af, is in staat alle mo- file problemen zelf te overzien en te ri,°°rdelen? Aan de hand van het Man- h fhent kwam spr. op de betekenis van kJ lidmaatschap van de organisatie. Wees erop dat in verhouding de ka- Dietrich Josef De bloem van de internationale mu ziekwereld is Donderdag in Bayreuth bueengekomen voor de gala-opening van het Wagner-festival van dit jaar De eerste opera die op het program ma staat is Tannhaeuser, waarbij „e T°1 van Elisabeth werd vertolkt door Gré Brouwenstijn. De andere hoofdrollen in deze opera, die voor het eerst sinds de oorlog in Bayreuth werd opgevoerd, werden ge zongen door Ramon Vinay (Tannhaeu ser), Herta Wilfert (Venus) Fisrher-Dieskau (Wolfram), Grefndl (Landgraaf), Josef Traxel (Wal- ther en Toni Blankenham (BiterolfDe enscenering was van Wieland Wagner, terwijl het geheel werd geleid door Joseph Keilberth, die op het laatste ogenblik Igor Markewitsj verving, die ziek was geworden. Op 22 Augustus wordt het festival besloten met een opvoering van Lohen grin. Donderdagmnrr, 33-jarige zakenm vpf uur reed de Den Bosch nieter L' Kronenburg uit tegen een boom Lm auto in Schyndel De 78-jarige lanHv,Was op ^lag dood' Schijndel plotselfng jWer Bj' die ln overstak zonder richt-de verkeersweg is door een iuist l tln8 aan te geven, De inspectrice van politie, waarne mend chef bureau kinderpolitie in Den Haag verzoekt bekend te worden ge maakt met de verblijfplaats van Corne- ha Johanna Ebben, geboren te 's Gra- venhage Augustus 1942, wonende Rys- tn t ?'raa' 184 te Den Haag, die sinds zu Juli 1954 13.30 uur spoorloos verdwe nen is. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang plm. 1.25 m., sluik donkerblond haar, opvallend donkerbrui ne ogen, tenger postuur, gezonde ge- faatskleur, kleding: kort witzwart ge muit jasje, terra jurk, korte groene sok- ^es, bruine schoenen. Inlichtingen kun- hen worden verstrekt aan het dichtst- DlJzjjnde politiebureau. Bij K.B. zijn mr. H. van Leeuwen, bibliothecaris van de Nederlandse économische Hogeschool te Rotterdam, dr. P. J. Cools M. S. C. bibliothecaris van de Missionarissen van het H. Hart le Tilburg, en C. van Dijk, bibliothe caris bij de NV de Bataafsche Petro leum Maatschappij, te 's-Gravenhage, benoemd tot lid van de Rijkscommissie ■an advies in zake het bibliotheekwe zen. tholieken in de SER te geringe invloed hebben en dat dit ook nog in de ko mende bedrijfschappen het geval zal zijn doordat nog te veel katholie ken niet in de eigen organisatie zijn ge organiseerd en hier het aantal leden doorslaggevend is. Tot slot wijdde spr. nog aandacht aan het katholieke sociaal program en aan het vraagstuk van de bezitsspreiding en van de rechtvaardige verdeling van de maatschappelijke rijkdom. Tevoren had pater drs. Alfred OEM Cap. de diepere achtergrond en de theologische grondslag van het Mandement, zoals die zfjn neergelegd in het eerste ge- deele, aan een beschouwing onderwor pen. In een telegram aan mgr. W. Mut- saerts zei de vergadering gehoorzaam heid en trouw in het volgen van de richtlijnen van het Episcopaat toe. Donderdag heeft te Breda voor de vacantiekamer van de rechtbank onder voorzitterschap van mr. Holleman te recht gestaan de 24-jarige J. L. uit Oud Gastel, die er van beschuldigd werd op 4 April j.l. brand te hebben gesticht in de hooimijt van J. H., waar bij behalve het hooi ook een dorsma chine door het vuur werd verwoest. In het begin van dit jaar hadden zich te Oud Gastel geregeld in de weekends branden voorgedaan in de hooimijten van verschillende boeren, zodat men de indruk kreeg, dat hier een pyromaan aan het werk was. Tijdens de recht zitting bekende J. L. dat hij al deze branden had veroorzaakt. Een bepaalde reden hiervoor kon hij echter niet op geven. Wel zei L. thans, dat hij zijn daden betreurde. Noch de psychiaters, noch de reclassering hebben zich over deze man positief durven uitspreken De officier van Justitie meende, dat net hier niet gaat om een pyromaan in de gebruikelijke zin. Verd. is nooit naar de branden blijven kijken. Veeleer zag hij hem als een psychologisch geval. L. koesterde tengevolge van de sociale positie waarin hij verkeerde een wrok tegen de maatschappij, die hij op deze wijze tot uiting bracht. Hij was een hartstochtelijk voetballer, die echter niet tegen verlies kon. Merkwaardiger wijs stichtte L. zijn branden nooit, wan neer zijn club gewonnen had. Mr Temmink eiste een gevangenis straf'voor de tijd van achttien maanden met aftrek, waarbij hij de hoop uitsprak, dt de nieuwe methoden in de gevan genis L van zijn defect zouden genezen, daarna een voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering. Middags volgde de uitspraak, waar- hii L werd veroordeeld tot veertien maanden met aftrek, gevolgd door een voorwaardelijke ter beschikking stel ling. Tegen de 33-jarige vertegenwoordiger J. F. M. J. K„ zonder vaste verblijf plaats in Nederland, eiste de officier van Justitie bij de Rotterdamse recht bank tien maanden gevangenisstraf met aftrek. K. stond terecht, omdat hij volgens de dagvaarding van een Belgische fir ma, waar hij als vertegenwoordiger werkzaam voor was, een bedrag van ruim 80.000 Belgische francs had ver duisterd. Verdachte bekende het ten laste gelegde. Uitspraak 5 Augustus. In het kader van de Europese weken te Maastricht is Donderdagavond in de voor malige Dominicanerkerk een driedaags jon gerencongres van de B.E.F. geopend. Mr. A Baeten, wethouder van O., K, en W. van Maastricht, kon bij de opening 150 deelne- mers uit alle West-Europese landen be groeten. Het is thans de tijd, aldus wethou der Baeten. om niet langer meer te pluK- ken van de Marshall-kerstboom maar om zelf aan de slag te gaan en een door sa menwerking krachtig Europa te bouwen Het bestuur van de Stichting stads en academische ziekenhuis te Utrecht heeft met ingang van 1 December als opvolgster van mejuffrouw zuster E. de Wal tot directrice benoemd zuster T. van Wijngaarden, thans directrice van het Algemeen provinciaal stads en academisch ziekenhuis te Gronin gen. Agenten uitschelden mag natuurlijk niet. Maar toch hoorde en zag ik het gis teren gebeuren. Een heer die ergens niet dóór mocht zei tegen de belemmerende politieman: „sufferd." Als goed Amsterdammer tuk op een relletje, bleef ik staan om te zien hoe dat afliep. Welnu, het begin was zoals ik had gedacht: de agent haalde zijn boekje te voorschijn en zei categorisch: „Uw naam." Het vraag en antwoordspel verliep toch vlotter dan ik vermoed en in een duister hoekje van mijn ziel misschien wel gehoopt had. Slechts toen de man op de agentelijke vraag: „Drinkt u geregeld?" antwoorddde: „Ja, 80 liter jenever per dag", viel er een kleine hapering waar te nemen. Maar die 80 liter kwamen in het boekje te staan. Reeds wilde ik mij ietwat teleurge steld afwenden toen ik de heer hoorde vragen: „Wat wilt u eigenlijk, agent?" „U heeft een ambtenaar in functie beledigd", zei de geüniformeerde man koud. Maar de arrestant wuifde die aantij ging met een verontwaardigd gebaar weg. „Sufferd is geen belediging", zei hij. „Sufferd is een qualificatie." 23. Ook Aram had de zóón van Bedford inmiddels toegeschreeuwd: „Staak de strijd, Ik kan u alles verklaren. Hier is een misverstand in het spel. Oil die woorden liet de hertog van Bedford aarzelend het zwaard zaKKen.„ik geloof, dat wij ons deerlijk vergist hebben en dat wij heer Aram onze excuses moetc aanbieden," merkte hij op. „Misschien is deze zaak het vlugst opgehelderd, wanneer gij mij wilt ze99*n'.w™ u bewoog, naar hier terug te keren," zei Aram, terwijl hij .Ronald, die ziendij nadering van de Engelsen tussen de struiken had verscholen, wenkte naaeroij re komen Wij Kregen plotseling de gedachte, dat er wel eens een kaart zou kunnen oestaan, waarop de schuilplaats van de schat was aangegeven," legde Bedford uit. „uaarop zijn wij naar uw kasteel terug gereden en inderdaad bleek ons vermoeden juist, want vrouwe Perguye stelde ons de kaart ter hand." Hij toonde het document en ver volgde, nog steeds argwanend„En thans wilt ge zeker wel zo goed zijn, ons te verklaren, wat dit alles te betekenen heeft. Wat hebt gij met de schat gedaan „Er bestaat geen schat meer," sprak Aram. „Geen sterveling zal er ooit meer de hand op kunnen leggen." En uitvoerig schilderde hij de beide Engelsen het gevecht in de. grot, zijn ontdekking in de holte onder de steen, en de ondergang van Morgahn. „En zo ligt thans de schat diep onder water, samen met. hen, die hem wilden be machtigen," besloot Aram. Diepe stilte volgde op zijn woorden en zwijgend staarden allen naar Morgahn s manhen, die door het gevolg van de Engelsen het bos werden ingedreven. Advertentie Ook U kan tijdens het werk, na het eten, bij ontspan ning, theater- en concertbezoek, bij langdurige 9ee* stelijke inspanning of bij vermoeiende reizen, v®a'< een hinderlijke vermoeidheid overvallen. Neem a5,n „Halloo-blijf Wakker", hef onschadelijke, voortreffe lijk smakende, opwekkende genotmiddel - het kop- je koffie in tabletvorm! Binnen enige minuten bent U weer fit, actief, monter, vrolijk en goed gehumeurd. Bij inzending *an dei» annonce oan III-PHARMAn.v., Amsterdam ontvangt U een gratu monl Enige dagen is huize Norel aan de Heerderweg te Epe het middelpunt ge weest van een ongewone belangstelling. Ze gold de veiling van de uitgebreide collectie van kunstwerken meubilair ju welen enz. oehorende tot de failliete boedel van de heer Michiel Onnes van Nijenrode. Vergeleken bij de kijkda gen, toen kennelijk de geruchtmakende voorgeschiedenis van deze verloping (de gefingeerde inbraak van jaren ge leden), het bezoek stimuleerde, waren het Woensdag en Donderdag op de ver koopdagen voor een groot deel de wer kelijke gegadigden die de villa bevolk ten. Tot het voornaamste van wat Woens dag onder de hamer kwam, behoor de naast veel antiek meubilair enz een aantal schilderijen. Er waren twee panelen van Albert Cuyp die 4000 en 3800 opbrachten. „De fluit speler", een der beste werken van Nicolaas Maes, ging voor slechts 1000 van de hand. Een rivierland schap van Jan van Goyen, behorend tot zijn vroegste oeuvre, voor 1400. Donderdag was het de dag van het edelmetaal, juwelen en allerlei sieraden, Over het algemeen was de belangstel ling voor het goud en zilver matig, en dienovereenkomstig waren de zilver- heen gemeentepolitie van Emmen die e hand gelegd op zes inbrekers, dai, Sihds 1950 in Zuidoost-Drente meer Grid inbraken hebben gepleegd. Jtersv, de gearresteerden zijn de ple- hankenan overva'len °P de boerenleen- Pasrnm te Valthermond, Emmer-Com- ders js nn Sleen. Behalve de zes da- Kcne helinü een aantal personen we- a°g meer !rre?.n*„ehouden- Er worden g meer arrestaties verwacht. a-P® ?es. gearresteerde Inbrekers zijn- h!ii6riang®1 D„?n de 28-jarige Jp. heiden uit Nieuw-Weerdinge, de 55-iari- fe. H. D. en zijn 26-jarige zoon J. D ,,f'den uit Oudhoorn, de 42-jarige H. h! 11 Emmen, en de 33-jarige F. B. uit Den Haag, vroeger wonend te Nieuw Weerdinge. E. D. was in het complot de hoofd persoon. Hij organiseerde de inbraken en ook de drie bankovervallen. By deze overvallen waren ook betrokken ader en zoon D. Bij de overval op de bank in Valthermond, in 1947, maakte het drietal 30.000 gulden buit, bij die in Emmer-Compascum, een jaar later, 24.000. De mannen Afaren bij hun in braken steeds gewapend met pistolen. Zy beschikten ook over een machine pistool en een stengun. De wapens en het gereedschap dat gebruikt werd zijn 'n beslag genomen. Het geld dat bij de bankovervallen werd buitgemaakt, is geheel opgemaakt. prijzen vrij laag. Voor goud en juwelen werden normale prijzen besteed. Met spanning wachtten ook vele niet direct- geinteresseerden het lot van menig kostbaar sieraad af, zoals van het pla tina dames polshorloge bezet met 74 brillantjes, het bracht 2400 op. Voor ruim 2000 werd een paar gouden oor bellen met twee grote brillanten ver kocht. Alles dooreengenomen heeft deze veiling aan menig zakenman of lief hebber de kans geboden tegen niet overdreven prijs op iets moois beslag te leggen. Volgens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek steeg het alge meen indexcijfer van groothandelsprijzen in Mei 1954 t.o.v. April met 1 punt en be draagt 137 op basis 1948 100. Deze stij ging is het gevolg van een stijging der indices voor de groepen voedingsmiddelen en grond- en hulpstoffen met resp. 2 pun ten en 1 punt. Het indexcijfer voor afge werkte producten bleef 133. De verhoging van het indexcijfer voor voedingsmiddelen is voornamelijk veroor zaakt door een stijging van 4 punten bij de plantaardige voedingsmiddelen. Naast prijs stijgingen voor consumptie-aardappelen, ge- importeerde tarwe en cacaobonen traden in de groep plantaardige voedingsmiddelen lichte dalingen op voor haver en gerst. Bij de dierlijke voedingsmiddelen, waar van het indexcijfer 106 bleef, komt o.a. een prijsstijging bij varkens en eieren voor, die echter gecompenseerd wordt door een prijs daling voor schapen, kippen en rundvee. In de sector der grond- en hulpstoffen stegen de indices voor textielwaren (o.a. wol), lederwaren (o. a. huiden) en me taalwaren (o.a. tinerts) met 1, 2 en 5 pun ten. Bij ruwe aardolie, cokes en gasolie is een daling te constateren. Bij de afgewerkte producten vertoonden de indices van papierwaren, chocolade, vlees en vleeswaren, veevoeder en stroo een stijging. Hiertegenover staat een prijsda ling voor chemische producten, wollen stof fen. alcoholische dranken en veekoeken. Dé minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhof, heeft de door hem in het leven geroepen Commissie ziekenhuisvraagstukken geïnstalleerd. Voor zitter is prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid. De minister heeft er in zijn installatie rede op gewezen dat een steeds toenemend gedeelte van het budget der ziekenfondsen blijkt te moeten worden besteed aan de zie- kenhuisverpleging. Per ziel en per jaar ste gen de hiervoor benodigde bedragen van f3.73 in 1946 tot f7.75 in 1950 en waar schijnlijk tot f 14.25 in 1955. In 1946 maakte de ziekenhuisverpleging 20 pet. uit van de totale uitgaven der algemene ziekenfond sen. In 1950 was dit 25 pet. en in 1955 zal dit naar raming 33 pet. zijn. Dit zijn op zich zelf reeds verontrustende feiten, aldus de minister, doch zij worden temeer van be tekenis wanneer men zich realiseert, dat deze kostenstijging moet leiden tot een drang naar verhoging van de ziekenfonds premie. Deze premie is een factor in het loon- en prijsbeleid der regering. Ik wil er voorts op wijzen, aldus de minister, dat de verhoging van de vex'pleegprijzen niet al leen van betekenis is voor de algemene zie kenfondsen doch dat zij misschien in nog sterkere mater voor de particuliere patiënten grote moeilijkheden met zich kan brengen. ZWOLLE. Hoofdakte-examens (gehele ak te) de herenC. C. Molenveld, Eefde; B G. Gritter, Vroomshoop; J. Booy, Vrooms- hoop; W. v. d. Kruk, Nijverdal en H. L. Jeuring, Almelo. Gedeelte B de dames: J. Wester. Meppel en J. Slagman, Ruinen; de heren: K. Ch. Buddingh, Emmeloord: F. Smid, Ens; J. Groen. Steenwijkerwold: C A. J. Kamphuis, Glanerbrug: K. Soeten, Steenwijkerwold; W. J. Sprokholt, Welsum en J. Th. Verburgh, Ruinerwold. UTRECHT. Lich. Oefening M. O.: Academie lich. oef. Den Haag: dames. S. Damen. A. C. Valk. J. C. W. Haan appel, A. L. Hagenbeek, T. v. d. Horst, de heren: H. G. Kemp, A. Koene, J. J. Matthijsse. Academie Den Bosch: da mes- A. M. v. Dongen, M. J. L. Jansen, J M Ph v. Mechelen, E. M. Nuyten, v"'lSy.n, A J J Santo s fen/' ESSSThLXZ heren: P. T Bohnen R v. Duffelen, J. Fokkema, B. F. v. Gastel, W. J. G. Hochstenbach, H K Pieters, H. Ras, N- V. H. Veen- stra J J. Vial, J. N. Visser en mej. R Arónson Academie Groningen: da- mesf s Z de Boer. C Brongers, J. A. de Jong, J- J- Koster, G. Melis, N. M. Niihoff J M. Reinhart, G. H. Vegter, F M v. Vreeswijk, F. P. Waalkens en de heer J. H- Beins. GRONINGEN. Cand. psychologie de dames J H. Brandsma, T. W. Juukema, beiden te Groningen, J. A Sybrandy te Utrecht en de heer H. W. Brunng te Winschoten. Horizontaal: 1. aanw. voornaamw. 4. zangnoot. 6. keukengerei. 10. deel van het gelaat. 11. kale grote vlakte. 14. plaats in Rusland. 16. als volgt (afk.). 17. bekende vervoersonderneming. 18. als eerder (afk.). 19. sportterm (afk.). 20. bergplaats. 21. gemeen, vals. 23. herkau wer. 25. nimmer. 28. soort plant, ko ningskruid. 30, verlangen. 32. naamloze vennootschap (Fr.). 34. vorm van onder wijs. 35. rustig. 37. weer- en luchtkun- dige. 42. familielid. 44. dwaas, gek. 45. titel. 46 openbaar ministerie (afk.). 47. voorzetsel. 48. maat. 49. meertje in Noord-Holland. 53. plaats in de Betuwe. 55. bijwoord. 56. heilige. 58. meisjesnaam. 59. op malle, dwaze, gekke wijze. 63. vie ring van een heugelijk feit. 65. te zijner plaatse. 66. geldstuk. 68. de oudere. 70. verlaagde toon. 71. jongensnaam. 73. meisjesnaam. 75. goud (Fr.). 76. losse naad. 78. met de handen mengen. 80 soort slang. 81. plaats ln het Noorden van Nederland. 82. voorzetsel. 83. aanw. voornaamwoord. Verticaal: 1. gevierde kunstenares. 2. voegwoord. 3. Europeaan. 4. lidwoord. 5. familielid. 6. water in Friesland. 7. prachtig. 8. bijwoord. 9. opstootje. 10. soort rijtuig. 12. sier. 13. kwastje (Eng.). 15. wapen. 17. Zuid-Amerikaanse gans achtige vogel. 19. vrucht. 22. jongens naam. 24. einde. 26. dubbelklank. 27. seconde. 29. waarschuwnig. 31. toch. 33. soort plant. 36. naamloze vennootschao (Duits afk.). 38. laatst leden (afk.). 39. soort papegaai. 40. oud (Eng.). 41. deel van het hoofd. 43. wintervoertuig. 44. lid woord. 47. bijwoord. 49. Ned. Spoorw. (afk.). 50. beeld van het kaartspel. 51. delfstof. 52. meisjesnaam. 54. bang, niet moedig. 57. vlekkenwater. 58. toestand van kalmte. 60. titel. 61. rivier in Duits land. 62. pers. voornaamw. 64. water vogel. 67. Europeaan. 69. jongensnaam. 72. boom. 74. einde. 77. zangnoot. 78. af standsmaat. 79. kindergroet. 80. uitroep. Horizontaal: 1. abdij. 4. gems. 6. ader. 10. toto. 12. kalebas. 15. neo. 16. em. 17. salpeter. 19. Oss. 20. ave. 21. pro. 1.2. erg. 24. dis. 26. ene. 28. operatie. 31. Po. 32 ton. 33. poseren. 35. Orel. 37. nest. 38. kno. 39. ijsco. Verticaal: 1. Adam. 2. bel. 3. dressoir. 5. et. 6. montere. 7. stee. 8. aker. 9. bal. 11. oord. 13. bas. 14. Spa. 18. eveneens. 19. ordenen. 23. foto. 25. sar. 26. eis. 27. lont. 29. pork. 30. tor. 31. peso. 34. ree. 36. lo. Vojgens het C. B. S. vertoont het in- dexcyfer van de landbouwprijzen (basis 1946-1947 1949-1950 is 100) een gerin ge stijging nl. van 123,4 in Mei tot 123,9 in Juni 1954 (0,4 pet). Advertentie Miin 7'00,|t.je van zeven jaar viel in een modderige sloot. Gelukkig ep het goed af, maar ik dacht: die kleren krijg ik met twee soppen geven nog lang niet schoon. Maar :,pT"S dacht ik: nu neem ik eens met Castella Parels de proef op de som. Ik heb de kle ren uit het eerste sop gehaald en het resultaat was ge weldig. ik kon mij echt de moeite be sparen om nog een sop te geven. Ik wil U zeker een woord van dank schrijven. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re- sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuil ste vlekken. Eén maal spoelen is ge noeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed. dat U behan delt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! ALCHIBA 22 te Ilheos. AL.MKERK p. 23 Perim n. Suez. ALTAIR p. 23 Paran. n. Montev. ANNENKERK 23 te Marseille. ARENDSKERK p. 23 Livomo n. Napels. ARNEDIJK 23 te Bremen. AVERDIJK 23 te Antwerpen. BAARN 23 te Curacao. BANKA 23 te New Orleans. BENNEKOM 23 te Antwerpen. B1NTANG 23 te Bahia. BLIJDENDIJK 23 te New York. BOISSEVAIN 23 te Santos. BOSKOOP 23 te Cristobal. BHITSUM p. 23 Malta n. Ceuta. CONGOSTROOM 22 te Dakar. DELFT 23 te A'dam. GOOILAND 23 te Santos. HECTOR p. 23 Finist. n. Algiers. KF.CUBA 23 te New York. HELICON p. 23 Norf. n. Curacao. HERSILIA 23 te Paramaribo. KEDOE 23 te SPuort Sudan. LAAGKERK 23 te Rotterdam. LANGKOEAS 23 te Djeddah. LAURENSKERK p. 23 Pt. Sudan n. Aden. LAWAK 23 te Vancouver. LEKKERKERK 23 te Aden. LEUVEKERK 23 te Bombay. MAAS 23 te Hamburg. NESTOR 23 te Madeira. NIEUW HOLLAND 23 van Melb. n. Sydney. OOTMARSUM 23 te Antwerpen. ORANJESTAD 23 te Madeira OVERIJSEL 23 te Houston. PRINS PHIL. WILLEM p. 23 Quebec naar Bremen. SARANGAN p. 23 St. Pauls R. n. Kaapst. STAD ARNHEM p. 23 Kreta n. Cyprus. TEGELBERG 22 van Hongk. n. Singap. TROMPENBERG p. 23 Kp. Hatteras naar Havre. VAN LINSCHOTEN 22 te Bordeaux. W. ALTON JONES 23 te Suez. WATERLAND p. 23 L. Palmas n. Rio Jan. WILLEMSTAD 23 van Trinidad n. Laguaira. ZUIDERKRUIS p. 23 Kp. Blanco n. Kpst. BANTAM 22 te Alexandrië. EOS p. 23 Kp. St. Vine. n. R'dam. INDRAPOERA 23 te Belawan. JAGERSFONTEIN 23 te Antwerpen. LUNA p. 23 Kp. St. Vine. n. R'dam. MFNTOR p. 23 Kreta n. Alex. ORESTES ji. 23 Finist. n. Param. PRINS WILLEM III p. 23 Southampt. n. Havre. ROGGEVEEN 23 te Mahe. SCHOUTEN p. 23 Kp. Palmas n. Walvisb. S1BAJAK 23 te Semarang. TARAKAN p. 23 Livomo n. Napels. WILLEM RUYS p. 23 Cagl. n.' Gibr. WONOGIRI 23 te Singapore. door H. A. v. O. 24) „Kalmte, jongen," glimlachte Bijl man. ,,Ik voel allemachtig veel voor je combinatie, maar welke bewij zen hebben we om die Benny by z'n vestje te pakken? Geen enkel, m'n waarde! Als we hem met Van Benne- kom confronteren, zal deze hem in z'n werkelijke gedaante niet eens herken nen, wed ik. Maar het grootste nadeel van een dergelijke maatregel zal zyn, dat we slapende honden wakker maken. De bende dus ook de moordenaar zal de grond in Amsterdam een beetje te heet onaer de voeten gaan worden en de kans bestaat, dat ze met de dia manten naar het buitenland trekken. Zoek ze daar maar eens, als je geen idee hebt, wie tot de bende behoren. En wat hebben we dan tenslotte aan Benny en Job? Is Job de moordenaar? Neen! Zijn schrik toen ik over een moord sprak, was oprecht. En is Benny de dader? Neen! Mijn beide tegenstan ders van gisterenavond waren van gro ter postuur, en de man, die Bak van- morgen in alle vroegte gras voor z'n konijntjes zag snijden, was ook geen klein mager kereltje. Wel reageerde Benny niet op dezelfde wijze als Job Bulder bij het vernemen van de moord, maar toch gaf hij mij door het bijna on merkbaar verstrakken van zyn bewe gende arm de overtuiging, dat dit be richt ook hém schokte. Schrijf zijn kalm te toe aan zelfbeheersing goed maar vergeet dan met, dat een sluw type als Benny absoluut met de minste reactiG zou vertonen, els nij reeds wistf dat het slachtoffer van de overval ver moord was! Mijn conclusie is dus, dat èn Job èn Benny aangenomen dan dat zü tot de bende behoren niets van een moord afwisten, zei Bylman met overtuiging. „Ken je Job en Benny zo goed, dat j'e zeker weet, dat ze niet tot een moord in staat zyn?" vroeg Drost. „Voor zover ik dat tweetal ken, zijn ze er niet toe in staat maar ja, een kat in nood doet rare sprongen, waar mee ik zeggen wil, dat ik er geen jaar salaris onder zou durven verwed den. We moeten ons echter bij de fei ten houden en ergo moet je je vraag anders inkleden. Als je me zou vragen, of Job Bulder en Benny de "Kraker wel tot de bende behoren, maar on schuldig zijn aan de moord, dan ant woord ik: daar durf ik mn jaarsalaris onder verwedden. Ik wu nog verder gaanik ben er byna zeker van, dat ze op dit ogenblik nog niet wisten, dat het slachtoffer van de overval ver moord was Job was er tenminste nog nieuwsgie rig naar, maar Benny deed net, alsof de hele zaak hem niets aanging en hij de mededeling voor kennisgeving aan nam. Hoe het ook zij, we moeten dit tweetal niet uit het oog verliezen, voor al Benny de Kraker niet. Bak, dat is voorlopig een mooi baantje voor jou, of weet je watlaat één van je man nen Benny's adres opscharrelen en hem dan schaduwen. Jou kan ik mis schien voor beter werk gebruiken. Wil je wel maatregelen nemen, dat de te lefoonlijn van Job Bulder onder onze controle blijft staan? Alle gesprekken moeten woordelijk aan mij worden ge rapporteerd." En nadat Bak het ver- bewonen in de van Breestraat en toen trek verlaten had, vervolgde hij tot de inspecteurs aanbelden, opende hij Drost: „Ziezo, jij kan vanavond ten- zelf de deur. Zonsveld was een man minste weer eens een mooi rapportje van middelmatige grootte en flink pos- uitwerken! Vanmiddag mag je met me tuur. Het hoofd was geheel kaal en mee naar Zonsveld en dan mag je zoals van Bennekom reeds gezegd had, dit onderhoud ook nog vanavond uit- kon men zijn leeftijd moeilijk bepalen, werken! En als je dat netjes doet, mag Daar de juwelier 45 jaar was en hij je morgenavond helemaal alleen een Zonsveld een oud-schoolkameraad ge- visite brengen aan de kroeg van Job noemd had. schatte Bylman hem van de Bokser." gelijke leeftijd. Hij had een bleek glad- „Wat?" Drost veerde met stralende geschoren gelaat, waarin een paar ogen van z'n stoel op. scherpe grijze ogen, en het was opmer- „Helemaal alleen," herhaalde BUI- kelyk, dat het gebrek aan hoofdhaar man. „Je krygt een oud pak aan en gepaard scheen te gaan met ,de afwe- plant een ouwe pet een beetje scheef zigheid van wenkbrauwen, hetgeen zijn op je hoofd'n sigaret bungelt zo'n gezicht een ietwat goedig-domme uit- beetje in je mondhoek, kortom, je moet drukking gaf. Zijn levendige manier van 'n echte jongen van de vlakte zyn. Aan spreken bevestigde deze indruk echter je gezicht zullen we niet veel behoeven niet. te veranderen, denk ik. Maar nu in „Komt U binnen heren," zo nodig- ernst; voor vanavond lijkt me een de hij Drost en Bylman met een lichte dergelijke onderneming nog niet ge- buiging uit. „Men had mij reeds schrif- schikt. Morgen, als de eerste indruk- telyk van Uw bezoek op de hoogte ge- ken een beetje bekoeld zyn, moet je bracht en ik stel dit zeer op prys, aan- daar eens poolshoogte gaan nemen. Zet gezien U anders voor een gesloten oren en ogen goed open, behandel de deur was gekomen. Mijn naam is Zons- mensen daar met uit de hoogte, maar veld." doe je voor als een jongen van de on- Drost en Bylman stelden zich even- derweréld. Maar voor alles: wees voor- eens voor en nadat zij plaats hadden zichtig en riskeer niets, want Job heeft genomen in de grote en zeer geriefelU- een stel ruwe kerels onder z'n klan- lijk ingerichte voorkamer, begon Bijl ten." man: „Mijnheer Zonsveld, U zult in- „Da's een karweitje naar m'n hart," middels wel van de heer van Benne- riep Drost opgetogen. kom gehoord hebben, waarom wij hier „En nou eens eerst lunchenIk zijn. U moet goed begrijpen, dat wy rammel van de honger," en met deze hier niet komen om U een verhoor af woorden belandden beide vrienden met te nemen; wy hopen slechts van U eni- alle vier hun benen op de wereld met ge byzonderheden te vernemen, die ons haar alledaagse beslommeringen en wa- kunnen> helpen tot het opsporen van de ren de geheimzinnige blauwe auto en dader." de daaruit voortgesproten complicaties voor het eerste uur uit hun gedachten- (Wordt vervolgd) gang verbannen. Zonsveld bleek een benedenhuis te AA.GTEKERK p. 22 Kp. Padaran n. Hongk. AENEAS 22 te P.ycka. ALPHACCA p. 22 L. Palmas n. Antw. ARDEAS 22 te Livorno. ARUNDO p. 22 Scilly n. R'dam. ARGOS 22 te Patras. ARIADNE 22 te Hamburg. AVERDIJK p. 22 Scilly n. Antw. ARTEMIS 22 te Kp. Haitien. AMSTELDIEP 22 te Cristobal. BAARN 22 te Curagao. BALI 22 te Suez. BLIJDENDIJK 22 te New York. CASTOR 22 te Trinidad. DONGEDIJK 22 te Curagao. DRACO p. 22 Holtenau n. Kopenh. GAASTERLAND p. 22 Dover n. Recife. I-IECTOR p. 22 Casq. n. Algiers. HFELSUM 22 te N. Orleans. HELENA 22 te Pt. Prince. HYDRA 22 te San Felix. KERTOSONO 22 te N. Orleans. t.ANGLEECLYDE 22 te Marseille. LE MAIRE 22 te Hongkong. LEERSUM p. 22 Burl. n. Havre. LEKKERKERK p. 22 Makalla n. Aden. LEOPOLDS KERK p. 22 Makalla n. Aden. LIEVE VROUWEKEFK 22 te B. Shapour. LINDEKERK 22 te Rotterdam. LOPPERSUM 22 te Newport. LUTTERKERK p. 22 Kp. Kalh. n. Pt. Said. LOMBOK 22 van Lor. Marq. n. Beira. MAAS 22 te Amsterdam. MAPI A 22 te Colombo. MARIETJE BOHMER 22 te Pt. Etienne. M1DAS 22 te Rotterdam. NESTOR 22 van Funchal n. Param. FI.ATO p. 22 Finist. n. A'dam. FI1JDIAS 22 te Rotterdam. RFMPANG p. 22 Sabang n. Colombo. ROELF 22 te Rotterdam. SARANGAN p. 22 Fern. Nor. n. Kaapst. SCHIFDIJK 22 te Havana. SALAWATI p. 22 R. Madraka n. Umms. SAARINDA 22 te Casablanca. SCHTE 22 tc San Juan del Sur. STAD ARNHEM 22 van Pt. Sad n. R'dam. SLOTERDIJK 22 te Antwerpen. STAD MAASTRICHT p. 22 Cagl. n. Sfax. TITUS 22 van Constanza n. Bourg. T.TILUWAH 22 te T. Prok. TELAMON 22 te Pt. Prince. TIB A 22 te Antwerpen. TOMORI 22 van Pt. Said n. R'dam. UTRECHT 22 te Fahaheel. ZEELAND 22 te Medan. ZONNEWIJK p. 22 Str. Moghelh. n. S. Ant. TANKSCHEPEN ALDEGONDA 22 te Bangkok. CALTEX DELFT 23 te Rotterdam. CALTEX THE HAGUE p. 23 Kp. St. Vine. naar Sidon. CALTEX LEIDEN p. 23 Dungen. n. R'dam. CALTEX NEDERLAND p. 23 Kreta n. Sidon. CALTEX PERNIS p. 23 Kreta n. R'dam. CALTEX UTRECHT p. 23 Malta n. R'dam. ESSO AMSTERDAM p. 23 Algiers n. Antw. ESSO DEN HAAG p. 23 Gibr. n. Antw. ETREMA p. 22 Kp. Armi n. Alex. LUCITA p. 22 Scilly n. Androssan. MACUBA 22 van Mirl n. Geel. MYONIA p. 22 Formosa n. Yokoh. RAFAELA p. 22 Anambas n. Singap. ROTULA p. 22 Kp. Armi n. Berre. SAIDJA 22 te Singapore. SAROENA p. 22 Anambas n. Saigon. TANKHAVEN II 22 te Saigon. TANKHAVEN III 22 te P. Swettenh. ENA 22 van Geel. n. Surab. MACOMA 22 van Stanl. n. Pt. Said. MARISA p. 22 Cuba n. Curagao. MITRA p. 23 Kp. Bon n. Gibr. ONDINA 23 van Iskend n. Berre. ROTULA p. 22 Stromboli n. Berre. VEILING POELDIJK 22 Juli. Tomaten A 41—45 ct. B 36—41 ct., C 36—42 ct. CC 29 —37 ct.; Druiven: Alicante 2.152.40 Fran- kenthaler 1.75—1.95, Blauwe Emil 2.05 Gol den Champion 2.55—2.90, alles per kg Net- meloenen (6) 65 ct. (8) 56 ct. per stuk. VEILING TIEL, 22 Juli. Kersen: resp. b en c: Bastaarddikke 58—67, Se 2228 Frana Meiling 7277, Hofkersen 5063, 22 28, Inspecteur Loehnis 65100 32—38 Mei kersen 61—84, 15—28, Morellen 32—58' Oogstkersen 3139, Voleers 73i?ï' 29-36, Wijnkersen 72-126, 40—48. V^de^ ®®SP; ,le en 2e: Frambozen 112148, 6488 Kruisbessen 49-65. 16-36, Rode bessen 59 —87. 31—64, Witte bessen 30—40 Zwarte bessen 135—154, Perziken per Appelen: Early Victoria Yellow Transparant c/a 6084. Ie 43—59, 2e 17—34, val 8—15. Peren: Jan- ^it Ze" T'913' Kruidenier 30—42 14— J1- -Pruimen Early Laxton 1658 Ruth Gestetter 18—35. Aardappelen: grote ,11—13, drieling 10—11, alles in cents pei Kilo tenzij anders vermeld. VEEMARKT DELFT 22 Juli. Aanvoer 944 stuks. Prijzen: weidekoeien f 550—825 nuch tere kalveren f 50—60, biggen f 45-^70, lo pers f 75—120, drachtige zeugen f 325—475, fokschapen f 80110, magere varkens per •kg. levend gewicht f 2.00—2.10. KAASMARKT GOUDA 22 Juli. Aanvoer 227 partijen, le kwal. f 2.082.15, 2e kw. f 2.00—2.07, extra f 2.16—2.46.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7