OTTO JOHN, organisator der W-Duitse veiligheidsdienst H Raad Amsterdam weigert subsidie aan Ned. Ballet AMSTERDAMSE KLOK UIT DE 17e EEUW TERUG Chimpansee maakt een tournée om de wereld ^■1 Fel anti-nazist met groot rechtvaardig heidsgevoel Onbillijke vergelijking ROTTERDAM verlaagt de vermakelijk heidsbelasting Gebrek aan samen werking en begrip „Bruuske ingreepin ontwikkeling danskunst afgewezen Nieuwe industrieën in Nijmegen Fort in Tibet ingestort Onderwijssets in Nijmegen J. Fred Muggs in Parijs WÊêêÈÊ ZATERDAG 24 JULI 1954 PAGINA 6 DE TWEELING door HAROLD Tweede Amerikaanse vestiging IN ROME GEVONDEN 300 personen bedolven Officier O.N. W est-Duitsland Grotere invoer van snijbloemen mogelijk „Doorlichten" van banden Pakistan treedt op tegen communisten m i W.-Duitse socialisten herkiezen Ollenhauer et plotselinge verdwijnen van dr. Otto John heeft de chef van de West- Duitse inlichtingendienst plotseling in het middelpunt van de publieke belangstelling geplaatst. Iederaan heeft zijn eigen romantische gedachten geweven rond de figuur van de „opperspion", maar weinigen kennen hem per soonlek. Zou dit immers wel het geval zijn, dan zou blijken dat dr. John een gewoon mens is, een onopvallende burgerman, een intellectueel zoals er tien duizenden rondlopen. Dr. John woonde in Keulen, samen met zijn vrouw. Daar ook had hij zijn bureau, in de Ludwlgstrasse, gecamoufleerd als een krui denierswinkel, die niettemin door elke Keulenaar als bezienswaardigheid aan de bezoeker getoond werd. Sinds 1 December 1950 leidde John het Bundes- amt fiir Verfassungsschutz, het Bureau voor bescherming van de Grondwet. HU heeft in vier jaar zijn dienst uitgebouwd tot een doeltreffende organisatie, waar mee de geallieerde inlichtingendiensten tot volle tevredenheid samenwerkten. En dit is het juist, wat zijn verdwijnen zo onverklaarbaar en zo tragisch maakt. Dr. John is 45 jaar oud. Na "op 19-ja- rige leeftijd in dienst te zijn getreden van een groothandelaar in chemicaliën, begon hij enige jaren later zijn rechten studie in Marburg. In die tijd reeds schreef hij artikelen, waarin hij het Duitse volk waarschuwde voor het op komende nazisme. Tevergeefs evenwel, want de meeste kranten durfden niet openlijk stelling te nemen. Hjj maakte plannen om naar het buitenland te gaan, Toen Eden zich zestien jaar geleden terugtrok uit het kabinet Chamberlain toonde hU zich met dit gebaar een fel tegenstander van iedere vorm van „ap peasement." En ook Churchill verzette zich heftig tegen de politiek van de toenmalige Britse premier, die onver geeflijke concessies deed aan Hitler. Op 5 October 1938, enkele dagen na „München", heeft Churchill in het La gerhuis een rede gehouden waarin hij verklaarde: „Wij hebben zonder oorlog een nederlaag geleden, waarvan wij nog lang de gevolgen zullen ondervin den. Het hele evenwicht in Europa is in gevaar gebracht en tegen de Weste lijke democratieën is een vreselijk woord uitgesproken: gewogen en te licht be vonden". Dat Eden en Churchill er de mannen niet naar zijn om zich op onverant woordelijke wijze verzoeningsge zind te tonen tegenover een agressieve mogendheid hebben zij al dus reeds aan de vooravond van de tweede wereldoorlog bewezen. En gezien hun houding in 1938 moet het voor hen wel bijzonder pijnlijk ge weest zijn de conferentie van Genève, waarin Eden zo'n grote rol heeft ge speeld, nu vergeleken te horen met de conferentie van München, waarbij Tsje- choslowakije aan de nazi's werd uit geleverd. De voorganger van Mendès- France op de Quay d'Orsay, Bidault, heeft gisteren die parallel getrokken. En men vraagt zich af of hij daarmee niet te ver gegaan is, hoe men het accoord van Genève ook moet betreu- lijk. De Franse exminister van Buiten landse Zaken heeft terecht geconsta teerd, dat het ontbreken van een Ame rikaanse garantie de overeenkomst een hachelijk karakter gaf. Maar 't woord „München" dat hij in dit verband in de mond nam, is zelfs door de staats lieden van de V.S. niet gebruikt, ter wijl zij zich toch ook allerminst inge nomen hebben getoond met de uitslag van de conferentie. President Eisenho wer heeft immers Woensdag, op zijn wekelijkse persconferentie, verklaard, dat hoewel de accoorden elementen bevatten die hem niet aanstonden, hij toch geen alternatief zag. En toen hij eraan herinnerd werd dat bepaalde con gresleden van „appeasement" hadden gesproken, antwoordde hij deze uitdruk king niet te willen gebruiken. Tenslotte zei hij dat hij geen crltiek wilde le veren „op wat anderen gedaan hadden" daar hij geen betere oplossing aan de hand zou hebben kunnen doen. Boven dien heeft ook Bedell Smith, de man die Amerika in de slotphase van Genè ve vertegenwoordigde, gisteren gezegd dat onder de gegeven omstandigheden geen beter resultaat verwacht had kun nen worden. Er zijn inderdaad treffende punten van overeenkomst tussen het gebeurde in München in de dertiger jaren en dat verdrag van Genève dat betrekking heeft op Vietnam. De afscheiding van Sudeterüand van Tsjechoslovakije in 1938 is door Bidault vergeleken met de huidige verdeling van Vietnam. En zoals indertijd Tsjechoelovakije niet aan bondgenootschappen mocht deelne men, zo is dit nu ook aan Vietnam niet toegestaan. In Saigon heerst momenteel in Indo-Chinese kringen een soortgelij ke stemming als indertijd te Praag. Evenals eens de Tsjechoslovaken voe len nu de Vietnamezen zich diep te leurgesteld. Maar daarnaast bestaan er verschillen tussen „München en „Ge nève" die iedere vergelijking ernstig mank doen gaan. In München had men wél en in Genève heeft men geen an dere weg kunnen volgen. En niemand zal beweren dat de Vietnamezen door Engeland en Frankrijk verraden zijn, zoals de Tsjechoslovaken werden ver raden door de toenmalige Londense en Parijse regeringen. Niemand spreekt nu ook van „vrede in onze tijd". Tenslotte is er nog een allesbeheer send verschil: de oorlog die men in 1938 voorkomen wilde was er weliswaar een die uiteindelijk een vreselijk ver loop heeft gehad, maar te Genève ging het in laatste Instantie om het vermij den van een atoomoorlog. Een gewa pend conflict waarbij wellicht zelfs H- bommen gebruikt zouden worden. En voor het verhinderen van een dergelijk conflict dat het einde van onze be schaving zou kunnen betekenen moe ten zelfs de allergrootste offers gebracht worden. Het is begrijpelijk dat Bidault, de man die te Berlijn zo'n krachtige woord voerder van het Westen was, ontgoo cheld is door de uitkomst van Genève, maar de term „München" had hij gis teren niet moeten noemen. Een München is Genève niet gewor den, maar dat neemt niet weg dat men over de consequenties van de conferen tie grote zorgen kan hebben. Met name het accoord betreffende Vietnam heeft bepaald tragische gevolgen, en Mendès- France heeft zelf dan ook gesproken van de „wrede voorwaarden" die de communisten het Westen hebben opge legd. Dat overigens ook de critici van het beleid van de Franse premier begrip hebben voor de uiterst moeilijke situa tie waarin hij zich bevond, kan men wellicht afleiden uit het feit dat Bi- daults partijgenoten gisteravond niet tegengestemd hebben, maar zich van «temming onthielden. maar beschikte niet over de nodige middelen. Hij nam dienst bij de Lufthan sa en probeerde een aanstelling te krij gen in het buitenland, maar werd in 1937 naar Berlijn gehaald om op het hoofd kantoor te werken. Daar maakte hij voor het eerst contact met de verzets groepen. Bonhöffer Hans von Dohany en overste Oster, personen die in de strijd tegen het nazisme later een bekende klank zouden krijgen, zijn de belang rijkste mensen met wie hij het verzet organiseert. Tijdens de aanslag op Hitier, op 20 Juli 1944 bevindt John zich in het bureau van Canaris in de Bendlerstrasse. Hij weet tijdig te ont komen en vlucht met een toestel van de Lufthansa naar Spanje. Nazi-agen ten beginnen een klopjacht op het Ibe risch schiereiland, maar opnieuw ontspringt John de dans en belandt tenslotte in Engeland, waar hij na een maand geïnterneerd te zijn geweest, de Duitse krijgsgevangenkampen gaat controleren en de nationaal-socialis- ten scheidt van de overige gevangenen Geen executieve bevoegdheid Op 1 December 1950 wordt hij belast met de leiding van het Bundesamt fuer Verfassungsschutz. Hij moet een orga nisatie opbouwen met mensen die wei nig of geen ervaring hebben op het ge bied van het veiligheidswerk. De des kundigen hebben hun scholing immers gehad bij de Gestapo en John weigert tegen iedere prijs met hen samen te werken. Er zijn echter meer moeilijk heden. De Bondsdag is uiteraard bang, dat deze geheime dienst een op volger zal worden van de Gestapo. Zij wijst de dienst derhalve een mini maal budget toe en laat grondwettelijk vastleggen, dat hij geen executieve be- i voegdheid heeft. Het Bundesamt mag dus geen arrestaties verrichten, geen verhoren afnemen, geen brieven of tele- foongesprekken onderscheppen, geen j huiszoekingen verrichten. Behalve de- ze handicap ligt er ook nog het feit, dat de zeer zelfstandige Laenaer ieder hun eigen Aemter fuer Verfassungsschutz hebben, zelfstandige diensten met wie de samenwerking maar moeilijk verloopt. Dr. John heeft dus van het begin af aan met grote moeilijkheden te kam pen gehad. Hij moet tegelijkertijd fi nancier zijn, om de uiterst bescheiden geldmiddelen zo doeltreffend mogelijk te besteden. Hij moet ook schoolmees ter zjjn, want zijn agenten missen vrij wel elke scholing. Ook diplomaat, want de samenwerking met de Lan- desaemter verloopt uiterst stroef, ter wijl hij tevens moet zorgen voor een goede verstandhouding met de geal- leerde inlichtingendiensten die in Duitsland werkzaam zijn. Is het ver wonderlijk, dat een man onder deze omstandigheden soms neerslachtig wordt? Het schijnt, dat het Bundesamt sedert enige tijd noodgedwongen gebruik is moeten gaan maken van de diensten van oud-nazi's, de experts op het ge bied van veiligheidswerk, die thans lang zamerhand weer gedenazificeerd zijn. John heeft zich er tegen verzet, maar in vloedrijke kringen bleken machtiger dan hij. Verschillende keren heeft hij ge tracht zijn ontslag te krijgen teneinde een diplomatieke carrière te kunnen opbouwen. Bondskanselier Adenauer wilde de man die zulk een uitgesproken rechtvaardigheidsgevoel had en die zulk een prachtige staat van dienst had, niet missen. Scherpe critiek Onlangs is er in de Bondsdag ernstige critiek geuit op he Bundesamt van John. Er zouden Gestapo-practijken wor den gebruikt en andere onregelmatighe den zjjn voorgekomen. Er werd meer contróle op de dienst verlangd, hetgeen de betrokken minister heeft toegezegd. Het is bekend, dat John een en ander bijna als een persoonlijke belediging heeft gevoeld. Hij was er zeer neer slachtig onder. Maar is dit alles voldoen de om zijn geheimzinnige verdwijnen volledig te verklaren? Hoe het ook zij, in West-Duitse, maar ook in geallieerde kringen is men zeer onaangenaam ver rast over het gebeuren, dat wanneer de verwachtingen bevestigd worden nog ernstige gevolgen kan hebben voor het hele West-Europese veiligheids apparaat. (Van onze verslaggever) Zonder discussie of hoofdelijke stem ming heeft de gemeenteraad van Am sterdam Vrijdagavond laat het voorstel van B. en W. om een subsidie van f 80.000 te verlenen aan de Stichting „Voorbereiding Nederlands Ballet" ver worpen. Op initiatief van de raad is het bedrag toegekend aan het Operabal let voor het seizoen 1954/55. Met de ove rige balletsubsidies, waaronder een be drag van f 30.000 ter voorbereiding van de stichting van een balletschool in Amsterdam, heeft de raad zich ac coord verklaard. In de schriftelijke verantwoording voor verwerping van dit subsidie aan het Nationale Ballet, merken de vijf fracties op, dat de voorbereiding van de oprichting van het z.g. Nederlands Ballet, bedoeld als een nationaal ballet en als een, waaraan tevens de functie van operaballet zou worden toever trouwd, niet heeft gevoerd tot de mo gelijkheid van de totstandkoming van een ballet, dat beide taken zou kun nen vervullen. Naar de mening van de raad zal het „Nederlands Ballet" niet anders zijn dan een wat uitgebrei de bestaande groep, welke zich on der de thans aangewezen leiding niet tot een waar nationaal ballet zou kun nen ontwikkelen. Dit is volgens de raad o.m. gebleken uit de audities, waaraan slechts werd deelgenomen door de leden van een be paalde groep en een aantal niet geën gageerde in pleiding zijnde dansers. De aanwijzing van het Neder lands Ballet tot operaballet zou ten gevolge hebben dat de dansers, die thans het operaballet vormen, zonder engagement zouden komen. De raad meent, dat niet bruusk moet worden ingegrepen in de ontwikkeling van de danskunst in ons land. Om de verdere ontwikkeling mogelijk te ma ken is het allereerst vereiste dat een dansschool wordt opgericht, waarbij de gedachte uitgaat naar samenwerking met de instituten voor de opleiding van acteurs en musici. Zulk een instituut zou een zelfstandige positie moeten in nemen onafhankelijk van enige be staande balletgroep. Wethouder Roos van Kunstzaken nam het voorstel van de raad over en be paalde zich in zijn commentaar tot de mededeling, dat het voorstel hem niet verraste. Hij sprak er zijn verheugenis over uit dat de Amsterdamse raad dui delijk te kennen had gegeven, dat hij actief wenst mede te werken aan de opbouw van een goede danskunst in Nederland, al bestaat er dan verschil van mening over het tempo waarmede en de wijze waarop dit zal geschieden. HARoLD De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdagmiddag zonder hoofde lijke stemming het voorstel van B. en W. aangenomen tot wijziging van de veror dening op de vermakelijkheidsbelasting hetgeen inhoudt, dat in de Maasstad de (Van onze correspondent) Een tweede Amerikaanse industrie zal zich binnenkort in Nijmegen ko men vestigen. Dezer dagen heeft de gemeente namelijk een contract afge sloten met de A. P. Controls Corpo ration Ltd. uit Milwaukee (Wisconsin), die nog dit jaar een nieuwe fabriek zal openen aan de Mercuriusstraat op het haven- en industrieterrein De nieuwe industrie Zal zich bezighouden met de vervaardiging van controle-ap paraten, termostaten, frigidaires, etc. De fabriek krijgt een oppervlakte van vijftienhonderd vierkante meter en zal na verloop van tijd aan honderd ar beiders werk kunnen verschaffen. Overigens schijnt de Nijmeegse sfeer uitermate gunstig voor Amerikaanse industrieën. Vorig jaar vestigde de Hyster Europe zich in Nijmegen. Nog dit jaar zal deze fabriek verdubbeld worden, waarbij het aantal arbeiders wordt opgevoerd tot honderdvijftig. Ook de Textiel Veredelingsindustrie „de Kievit" uit Mill zal een fabriek ih Nijmegen openen. In September komt het bedrijf (fabrieksoppervlakte twaalfhonderd vierkante meter) in ge bruik. Ruim honderdvijftig arbeiders zullen hier werk kunnen vinden. Aan de Mercuriusstraat is dezer da gen ook het fabrieksgebouw van nog een nieuwe industrie in gebruik geno men en wel van de N.V. de Groot Transformatorenfabriek. Deze fabriek biedt werkgelegenheid aan tweehonderd arbeiders. De nieuwe fabriek van Philips zal op 1 Augustus in gebruik worden ge nomen. Momenteel vindt de fabricage plaats in een noodgebouw, waar 125 arbeiders werken. Wanneer de nieuwe fabriek eenmaal in gebruik is zal dit aantal binnen een jaar tot vijfhonderd worden opgevoerd. De gronden op het industrieterrein rond de eerste havenarm zijn reeds lang "alle uitgegeven. De aanleg van de tweede havenarm wordt derhalve urgent. Nog voor het einde van dit jaar zal hiermee dan ook een begin worden gemaakt. Het project vergt een bedrag van 1.8 millioen. Steeds urgenter wordt ook de aan leg van een tunnel onder het station door om Nijmegen West met het cen trum te verbinden. In Nijmegen West woont ongeveer een derde van de Nij meegse bevolking, maar een recht streekse verbinding met de stad be staat er nog steeds niet. Ook voor de ontplooiing van het industrieterrein is deze tunnel van grote betekenis. Men verwacht, dat dit project, waarmee een bedrag van vijf millioen is ge moeid, over vier jaar verwezenlijkt zal kunnen zijn. Een Tibetaans fort aan de rivier de Namtsjoeng nabij de Tibetaans- Indische grens is enige dagen geleden, als gevolg van zware regenval en overstromingen, Ingestort. De meer dan 300 personen, die zich in het fort be vonden, werden allen onder het puin bedolven. Volgens in Kalimpong (West-Benga len) ontvangen berichten zijn nog slechts de lijken van vijf slachtoffers geborgen. Het fort lag tegenover het handels centrum Glangtse. Toen het instortte bevonden zich daar o.m. leden van Indische escortes, Indisch P.T.T.-perso- neel en functionarissen van het In dische handelsagentschap. Gjangtse, dat 25.000 inwoners telt, staat als gevolg van de overstromin gen onder water. Een reddingploeg uit Kalimpong heeft de stad bereikt. (Reuter) Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau ir. W. G. van Dalfsen, directeur van de N.V. Noord-Nederland- sche Machinefabriek, te Winschoten „Huygens Amsterdam", staat er ge signeerd op de wijzerplaat van een gro te staande klok uit de zeventiende eeuw, die onlangs bezit werd van het Rijks museum. Dit lijkt niets bijzonders maar er zit zo'n merkwaardige historie aan de identificatie van deze klok, dat wij menen er goed aan te doen dit te ver melden. Het bulletin van het Rijksmu seum deelt hieromtrent mede, dat de klok toevallig is ontdekt tussen de rom mel van een antiquairtje te Rome en door bemiddeling van Mevr. Mr. H. van Dam van IJsselt van het „Neder lands Instituut" kon worden aangekocht. Men meende te doen te hebben met een klok, die door Christiaan Huygens zou zijn vervaardigd. Toen men in Amsterdam de klok ging identificeeren bleek, dat Christi aan Huygens de maker onmogelijk kon zijn omdat hij nooit eigenhandig een klok heeft geconstrueerd. Ook heeft hij nooit lang in de hoofdstad gewoond. Bij nauwkeurig onderzoek bleek er in de stamboom van Huy gens geen enkele klokkenmaker te vinden te zijn. Twee advertenties uit de „Amster damse Courant" respectievelijk van 10 Augustus 1897 en 18 Januari 1701, ga ven de sleutel tot verdere nasporingen. Wij lezen hierin: „Te Amsterdam bij Steven Huygens in de Kalverstraat by de Regulierstoorn worden horlogies ge maakt, die onfeylbaer zijn, en die een heel jaer lopen sonder opwinden, en die slaen heel uuren en half uuren met twee klokken voluyt, wiens gelyken nog niet gemaekt en zyn" „Te Amsterdam op de Singel tegenover de Oude Luterse Kerk by Steven Huygens worden ge maakt en verkogt speelwerken, die sel- ver speelen, en daer men met de han den op speelt; en ook horlogies, die een jaer loopen, en men de gewigten op- haelt en andere werken meer." Het is dus duidelijk: daar de klok in het Rijksmuseum van voor 1700 dateert dat zij alleen gemaakt kan zijn door de enige grote klokkenmaker Huygens, die deze tijd kende en wel door Steven Huygens. En wie was hij? Het Am sterdams Gemeentearchief verschaft ons enkele gegevens omtrent hem en zijn familie. Steven Huygens was poor ter van Amsterdam en moet het ver trouwen van collega's en autoriteiten genoten hebben, aangezien de schepenen nem op 1 Mei 1704 vereerden met de opdracht, de goemannen van zijn ambt ÜiüS De kop van de klok Huygens. van Steven belasting op bioscoopvoorstellingen en andere vermakelijkheden, die onder de ze verordening vallen, verlaagd wordt van 35 procent tot 25 procent. Een amendement van mr. H. Willem- se (P.v.d.A.), ondersteund door K.V.P.- en V.V.D. werd door het college over genomen en dus tevens goedgekeurd. Dit amendement beoogde bioscoopexploi tanten, dis muziek tijdens de voorstel ling ten gehore laten brengen door een orkest van tenminste vijf musici, 'n res titutie van twee procent van de onzui vere opbrengst te verlenen. De amen dementen van de heer J. Schalker (com munisten en partijlozen) om weten schappelijke en culturele films met 15 procent te belasten en om de belasting voor toneel en concerten van 20 pro cent op 15 procent te brengen werden verworpen. (Van onze correspondent) Door een niet te voorkomen vertra ging in de uitvoering van het bouw programma 1954 voor de scholenbouw en door de stijging van het leerlingen aantal zal zich bij het begin van het schooljaar l954-'55 een behoefte aan noodlokalen doen gevoelen. Waar in deze niet kan worden voorzien door de beschikbaarstelling van noodlokalen heeft de Nijmeegse gemeenteraad be sloten tot. de aankoop van een viertal verplaatsbare, houten noodlokalen. De ze „onderwijssets" bestaan uit een ge bouwtje van twee ruime lokalen, een kleine hall met w.c.'s en garderobe. O.a. in Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Arnhem worden momenteel van dergelijke noodgebouwtjes opgesteld. De kosten per gebouwtje komen op ruim zestienduizend gulden, inclusief fundering. Voor het aanbrengen van leidingen, sanitair, verlichting en ver warming komt daar een bedrag van rond zesentwintighonderd gulden bij. Een woordvoerder van de Westdultse bloemenlmporthandel heeft bekend ge maakt, dat West-Dultsland grotere invoer van snijbloemen zal toestaan. I>e invoer verboden, welke om plantenzlektekundtge redenen zijn uitgevaardigd, zullen worden ingetrokken. West-Duitsland heeft in het afgelopen in- voerseizoen ruim de helft meer snijbloe men ingevoerd dan in het vorige seizoen. De invoer had een waarde van ongev. 20 millioen D.M. Uit Nederland werd voor 10.5 millioen D.M. ingevoerd. Er ls een methode gevonden om on zichtbare materiaalscheurtjes in rub berbanden op te sporen door middel van fultra-geluidstrillingen. Deze methode, welke men populair het „doorlichten" van banden zou kun nen noemen, geeft een besparing op de kosten van de banden, daar deze door een regelmatige reparatie veel langer meegaan. Wat dit betekent blijkt uit de volgen de cijfers. Per jaar rijden er in ons land 300.000 auto's, die per jaar 900.000 gladde banden hebben. 300.000 daarvan worden van een nieuw loopvlak voor zien, 600.000 gaan naar de vuilnisbelt. Dit levert een verlies op van 66.000.000 Bij het vernieuwen van het loopvlak kunnen nu tevens de scheurtjes wor den opgespoord en gerepareerd, zo heb ben de banden een veel langere levens duur. De regering van Pakistan heeft de communistische partij in Karatsji bui ten de wet verklaard. De politie heeft een inval gedaan in het bureau van de partij te Karatsji en het pand ver zegeld. Zij deelde mede, dat een drijf jacht op communisten was begonnen. Drie studenten werden als eersten ge arresteerd. Een soortgelijke maatregel z°u de provinciale regeringen van de Noord Westelijke grensprovincie en de Pends- jaab gelijktijdig aangekondigd worden. I neuter) V Jiw. §k$||§e runagavond is in Maastricht een plechtige buitengewone zitting van de Ne derlandse Raad der Europese Beweging gehouden. Generaal-majoor mr. T. E. E. H. Mathon tijdens zijn toespraak over de Europese Defensie Gemeenschap. Verder v. I. n. r.: Ds. O. T. Hylkema, mr. F. E. Spat, burgemeester Baron Michiels van Kessenich en prof. mr. L. G. A. Schlichting (voorzitter van dt Beweging). H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben Vrijdagmiddag volkomen on verwacht een bezoek gebracht aan Schiphol ter bezichtiging van het vliegtuig van president Coty en een gesprek met de bemanning. De burgemeester van Hamburg, dr. Kurt Sieveking, heeft Woensdag bij zijn terugkeer van een bezoek aan Neder land de wederopbouw aldaar voorbeel dig genoemd. „Wij zullen hard moeten doorwerken, willen wij het Nederlandse tempo bijhouden", aldus dr. Sieveking. Wat hij in Amsterdam en Rotterdam heeft gezien, heeft grote indruk op hem gemaakt. Bij de besprekingen met zyn Neder landse ambtgenoten waren ook de „ont sporingen" van enige Duitse toeristen ter sprake gekomen. ,Van, Nederlandse zijde was echter verklaard, dat dit slechts weinige uitzonderingen waren. Op het Parijse vliegveld Orly is aan gekomen de befaamde Amerikaanse te levisiester J. Fred Mug£s- Hij droeg een zwarte slipjas, een parelgrijs vest, een gestreepte broek en gryze slobkousen over zUn onberispelijke schoenen. Er was niet veel kans, dat men de heer Muggs zou verwarren met talloze di plomaten, die op dat ogenblik op het zelfde vliegveld aankwamen uit Genève. Want monsieur Muggs is een kleine tweejarige chimpansee, dié een kleine sensatie heeft verwekt, toen hjj destijds de pauzes opvulde tussen de reportages, die de Amerikaanse televisie gaf van de kroning van koningin Elizabeth. Samen met zijn eigen omroepster, Mary Kelly, zijn persoonlijke fotograaf, zijn twee secretarissen en zijn twee eige naars, Roy Waldron en Buddy Menella, maakt hU een tournée door Europa, Afrika en Azië. Op de heer Muggs is een verzekering afgesloten ten bedrage van 260.000 gul den. Dat is minder exorbitant dan het lijkt, als men weet dat hij zijn eigenaars per jaar 180.000 gulden bruto opbrengt. Zijn bagage bestaat uit een klein kof fertje met zijn naam erop, een hut koffer met 50 costuums, een reusachtige verzameling kleine schoentjes en een speciale reisapotheek, 's Morgens, 's mid dags en 's avonds krijgt hij hetzelfde maal: sinaasappelsap, abrikozensap en geconcentreerde groentensoep, dat alles rijkelijk voorzien van vitaminen. Maar omdat hij in Parijs was, kreeg hij giste ren een half glas Chateau-neuf du Pape 1945 en dat beviel hem zo, dat men de fles achter slot en grendel moest op bergen. Een verslaggever die aan hem werd voorgesteld kreeg een hand van hem en daarbij boog J. Fred Muggs hof felijk. „Spreekt U Frans?" vroeg de verslaggever. De aap schudde ont kennend het hoofd en ging op zijn handen staan. Vandaag gaat Muggs een bezoek brengen aan de Eiffelto- ren; morgen recipieert hij in een der grote modehuizen en Zondag maakt hij Versailles onveilig. Zijn wereldreis brengt monsieur Muggs ook in Rangoon en daar woont de tegenwoordige Britse ambassadeur in Burma, Paul Gore Booth, die des tijds samen met Muggs in het kronings programma is opgetreden. Dat is hem in Engeland nogal kwalijk genomen en de heer Muggs zal hem daarom uit piëteit zijn bezoek niet opdringen. Ook hebben Waldron en Menella Brits Ka meroen niet in hun reisprogramma op genomen, want daar is Fred geboren en men kan tenslotte nooit weten...- Met 342 stemmen tegen 24 is Erich Ollenhauer door het congres van de West-Duitse socialistische partij herkozen- als voorzitter van de party herkozen. Ook de vice-voorzltter, Wilhelm Meilies, en vijf leden van het bestuur werden herkozen. Een vertegenwoordiger van socialis ten, die uit landen achter het „ijzeren Gordijn" zün uitgeweken, pleitte voor meer morele steun in radio-uitzendin gen voor „de verdrukte Oost-Europese staten." Hij waarschuwde voor „loute re propaganda." Het Westen moest zich niet neerleggen bij de status quo Oost-Europa. (Reuter) te willen benoemen. Zijn naam ver schijnt in de annalen met de betiteling van „Stats Horlogemaker" wonende aan de „Singel naast de Krytbergh". Dit ambt was hem op 31 Jan. van dit zelf de jaar toevertrouwd in de plaats van de overleden Cornells van der Bürgt. Voor deze bezigheid ontving hij 500,- Op 4 Febr. 1710, verzochten de sche penen hem opnieuw, de goemannen te willen benoemen. Hij woonde toen aan de „Zingel over de oude Luterse Kerk". Kort voor 17 Jan. 1720 is hij waarschijn- lük gestorven. Huygen's klok heeft de normale hoog te van de staande klok maar lijkt hoger door de rijke gebeeldhouwde versiering op de kroonlijst. Andere klokken met een dergelijk ornament zijn niet bekend. Men weet niet of deze klokken van Hol landse of Engelse afkomst zijn. In En geland noemde men ze „Long case clocks" of „Grandfather clocks". In Hol land noemde men ze daarentegen En gelse horlogiën. Er is echter een Engelse getuigenis, waarin verklaard wordt, dat de eerste long-case clocks uit Holland geïmpor teerd zijn. De waarheid zal echter wel zijn, dat ze uit Italië komen, wat het lange model betreft. Maar de Nederlan ders schijnen de slinger te hebben uit gevonden, waardoor de lange kast pas betekenis kreeg. •f* k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6