T.b.c.-actie Brederoduin op Haarlems Grote Markt Feestelijkheden blijven niet geheel achterwege t Het Kennemer Toneelfestival in Bloemendaals Openluchttheater Vacantietijd - kamptijd DOORDRAVERIJEN Het hart op de tong Santpoorts FEESTWEEK is in kannen en I P. J. J. PETERS VEERTIG JAAR BIJ HET ONDERWIJS Voorzitter Haarlemse St. Augustinus- vereniging .,De Prins van Homburg r Over een paarddat geen kop en een ruiter die geen evenwicht bleek te bezitten Wielerwedstrijd gaat toch door Onze jeugd f h St STOFZUIGERS H. J. Maertens N. V. Jubileum bij G.E.B. GLADIOLENWEEK BEVERWIjK ECHTE zonnebril CEDEBMMN Rijksstr.weg 246B V iS DINSDAG 27 JULI 1954 PAGINA 2 Vragen van raadsleden Over woningkwestie in Zuiderstraat 40-jarig dienstverband van de heer Van Proosdij EXAMENS Tegen schommel opgelopen Brandje in auto Burgerlijke Stand DIRECTIE HOTEL ROYAL HAARLEM RESERVEER KAMERS - OP ZATERDAG VOOR MIJ EN GEVOLG PRINS JAN V - VAN KEEMELSTAD Koop 'n bij de vakman-opticien Jongens verdienen self hun kampgeld Ere-tentoonstelling Dirk Harting 40 JAAR BIJ RIJKS BELASTINGEN BLOEMENDAAL Twee verkeersonge lukken door de gladheid Lifter ernstig gewond Auto remde plotseling en slipte M. A. P. de Hilster 40 jaar bij de P.T.T. Ge slaagden Visserij school Dood langs de weg gevonden De vervuiling van de Haarlemse grachten T.V.-UITZENDING TOUR DE FRANCE Waterpolo D.J.K.—V.Z.V.: 5—3 Waterstanden Beurs van Amsterdam Neptunus 7 Beurs van New York Ter gelegenheid van het feit, dat de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tb.c. dit jaar 50 jaar bestaat, or ganiseert de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algemene Bond van Post- duivenhouders, een grote actie, die gis teren is begonnen tot en met Zater dag 31 Juli. Deze actie zal bestaan in het verkopen van zegels a 25 cent aan de huizen van de gemeente Haarlem, Bloemendaal, Velsen, Halfweg, Hoofd dorp en van 2 tot met 8 Augustus in Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De raadsleden de heren G. Mol en mr. M. D. Proper (CPN) hebben aan B. en W. verlof gevraagd in de raads vergadering van 28 Juli a.s. vragen te mogen stellen n.a.v. de kwestie rond om de percelen Zuiderstraat 25 en 27, die op grond van onmiddellijk gevaar direct ontruimd moesten worden, maar welke ontruiming niet heeft plaatsge vonden. Het is n.a.v. de thans ontstane stituatie, da gevraagd zal worden. 1. Waarom heeft het college van B. en W., toen bleek dat de huiseigenaar van genoemde woningen in de Zuider straat de opgedragen voorzieningen niet trof, daarin niet zelf voorzien op kos ten van de eigenaar, waartoe de Wonin wet de mogelijkheid geeft? 2. Waarom heeft Uw college in bo vengenoemde gevallen de bewoners in onrust gebracht door bevelen tot onmid dellijke ontruiming en/of door bedrei ging met uitzetting, welke kennelijk niet strikt noodzakelijk waren. De heer B. J. van Proosdij, technisch ambtenaar bij het G. E. B. werd Dins dagmorgen gehuldigd met zijn 40-jarig dienstverband. De heer van Proosdij heeft zich in de loop der jaren van tijdelijk stoker weten op te werken tot zijn huidige functie. Hij was va n27 Juli 1914 tot 16 Juni 1920 in tijdelijke dienst. Daarna was de heer van Proos dij monteur-bankwerker in vaste dienst. Achtereenvolgens volgden zijn promo ties tot machinist, onder-opzichter, op zichter, technisch ambtenaar. De huldiging, waar ook mevr. van Proosdij in werd betrokken vond plaats in de oude Centrale, waar de directeur de heer J. H. Steinkamp de jubilaris toesprak en er vooral op wees, dat de heer van Proosdij zichzelf had gevormd. De directeur prees hem als de des kundige bij uitstek op het gebied van spraken ir. Th. Lenteling, de heer H. P. Groen en de heer P. E. Thueré. De laatste bracht het werk van de jubilaris in de illegaliteit in herinnering. De heer van Proosdij ontving tal van geschen ken, w.o. een stofzuiger, een gouden dasspeld en vele bloemstukken, met een kort woord dankte de jubilaris voor het vele eerbetoon. HAARLEM. (Hoofdakte-examens). Geslaagd voor de gehele akte: de da mes A. H. de Cals te Utrecht, J. M. Kersten te Haarlem, M. C. Kuijper te Uitgeest; de heren J. J. de Groot te Vo- lendam, J. A. Segers te Llsse, Th. H. E. van Soest te Alkmaar. Voor gedeelte A: de heer J. J. Ver- nooij te Utrecht. /oor gedeelte B: de dames M. M. C. Hoogervorst te Ter Aar, Th. E: J. Venne te Alphen a. d. Rijn, M. C. P. van Well te Amsterdam; de heren W. Broersen te Koog a. d. Zaan, C. H. Huijsman te Amsterdam, W, A. Hulspas te Amsterdam, H. Jutte te Aalsmeer, B. Koopman te Aalsmeer, C. J. Moraal te Krommnie, H. A. van Poecke te Amsterdam, M. van der Vlugt te Am stelveen, L. A. de Vries te Volendam. De 13-jarige G. Grasman is in de speeltuin op de hoek van de Ekster straat en de Vondelweg tegen een schommel opgelopen. Daarbij kreeg hij een hersenschudding en een wond aan de rechterslaap. De G.G.D. heeft hem naar zijn woning gebracht. Vermoedelijk ten gevolge van kort sluiting raakte op de Kamerling Onnes- straat de motor van een personenauto uit Heemstede in brand. De brandweer wist met koolzuur het vuur te doven. Er werd lichte schade aan de motor aangericht. Geboren: W. C. J. van der Vlugt Schraal, G. J. van Balen Blanken- Brouwer, G. J. van SlootenStange, M. A. Jansen-van Lieshout, H. Kaspers Baard, allen een zoon. H. G. Beljaards van 't Zand, C. M. E. SpitsJohansson, J. van der LindenDekker, A. J. van LiendenLodewijk, A. C. H. an Eden Kerkhoff, E. H. WeerMeijers, J. de BaanBok, E. H. BakkenhovenBeider, J. Bruijnsde Lang, L. J. Hoogland Groen, R. C. EkeringEeftinck Schat- tenkerk, allen een dochter. Ondertrouwd: P. Tuijtel en A. J. Ver hoef. Getrouwd: H. Wittenberg en E. C. M. Stolle. Overleden: P. van der Werff. 81 jr., Brandtstraat. J. C. J. van de Vrande Schiphorst, 81 jr., de Ruijterweg. Hillcgom. Het batig saldo van deze. ze gels komt ten goede aan de lighallen voor Tuberculose-patiënten vap alle ge zindten „Brederodeduin" te Santpoort. Er is op de Grote Markt een post- duivenhok geplaatst, waar met speldjes wordt gecollecteerd. Zaterdag 31 Juli zal er in de gemeente Haarlem, Bloe mendaal, Velsen, Haarlemmerliede en Hoofddorp een grote collecte worden ge houden. Voor deze collecte bestaat een dringend tekort aan collectanten (tri ces). Zodat particulieren een welkome versterking zullen kunnen vormen. Zij die op Zaterdag, 31 Juli een paar uur voor dit doel vr ijhebben, gelieve zich op te geven bij het Consultatie Bureau Gedempte Oude Gracht 41 te Haarlem of bij A. C. Pieke, Roemer Visscherstr. 193 te Haarlem. Naast deze actie wordt er Zondag a.s. een grote weldadigheidswedvlucht met postduiven gehouden, waarvan eveneens de opbrengst ten goede komt aan bo vengenoemde lighallen. Voor deze wed vlucht zijn schitterende prijzen ontvan gen o.a. een legpenning van Z.K.H. Prins-Bernhard, 5 electrische scheerap- paraten enz. enz. Echter doen wij nog gaarne een 'beroep op de zakenlieden om ons met een prijsje bij te staan. De postduivenhouders uit Haarlem en omgeving hebben na de oorlog een be drag van 37000 gulden bijeen gebracht en ook nu willen zij met een groot be drag uit de bus komen omdat de Tuber culose bestrijding veel geld kan gebrui ken. „Brederodeduin" te Santpoort is het waard, want hoeveel patiënten heb ben zich wederom een plaats in het maatschappelijk leven kunnen verove ren, nadat zij genazen. Bedenkt dat men beter een offer kan geven dan af hankelijk te zijn van deze instelling, daarom doen de postduivenhouders uit Haarlem en omgeving een beroep op U, om deze actie te helpen slagen, ze doen het niet voor zichzelf, maar voor de paxiënten van „Brederodeduin" te Santpoort. Helpt de postduif mee de T.B.C. te bestrijden. Giften in welke vorm ook, worden in dank aanvaard. Het adres is A. C. Pie ke, secretaris, Roemer Visscherstraat 193 Haarlem. Gelden kunnen gestort worden op girorekening ten bate van de T.B.C. bestrijding nummer 639889 ten name van de heer C. Jansen, Sterre' boschstraat 32 te Haarlem. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Quo Vadis". Tijden 2.30 en 8 uur. PALACE: „Het bruine monster". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. L 's Morgens 10.30 uur: „Bongo, de beer", a. 1. LUXOR: „Weekend in Parijs", 14 jaar. Tij den 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Hij, zij en de auto", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Nachteskader", 14 jaar. Tijden 7 en 9.15 uur. In de matinée's: „Grock, de clown", a. 1., 2.30 uur. CITY: „Zet je zorgen op zij", a. 1. Tij den 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Tot en met Don.: „Complot in de tropen", 2.30 en 9 u., 14 j. MINERVA: Tot en met Do.: „Lili", 2.30 en 8.15 uur. Dinsdag 27 Juli Concertgebouw: Belcanto-avond door so listen van de opera „Italiana Di Roma", 8 uur. Grote Kerk: Gratis orgelconcert door de gast-organist Ed. Verschragen uit Gent, 20—21 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage- lijfcs wgeopend van ld—17 uur. Zo. van 1317* uur. Teylers Museum, Spaame 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend Iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huis van Looy: Eretentoon- stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 2 Augustus. Geopend van 1012.30 en van-1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Zomertentoonstelllng (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. DIVERSEN Haarlems Cultureel Centrum „De Vlees hal": Marionettentheater „Prins Poucet" van Feike Boschma. Voorstellingen om 2. 3.15(voor kinderen) en 8 uur tot en met Dinsdag. Advertentie Ter aanvulling van hetgeen wij Maan dag schreven over de Gladiolenversie- ring en het achterwege blijven van gro te feestelijkheden, ontvingen wij van het secretariaat van de V.V.V. het volgende schrijven. Van 7 tot en met 15 Augustus a.s. zal wederom de reeds thans bekende Gladiolenweek in Beverwijk worden ge houden. Een van de best geslaagde onderdelen van deze Gladiolenweek is wel het doen plaatsen van kuipen met Gladiolen in de Breestraat-gazons. Buiten de duizen den uit onze omgeving die dit bloemen- evenement steeds weer komen bewon deren, zijn er de ontelbare auto's die de Breestraat passeren en de inzitten den hiervan worden geïmponeerd door Advertentie Drie jaar geleden debuteerde het Kennemer Toneelfestival een ensem ble, betrekkelijk willekeurig gevormd uit amateurtoneelspelers uit Haarlem en omgeving met „Dorp in opstand". Het jaar daarop volgde het feestelijke „Kermisduel", maar het vorig jaar moest men verstek laten gaan. Dat betekende echter geenszins, dat de ac tiviteiten van het Kennemer Toneel festival stop waren gezet. Dit jaar namelijk treedt de groep weer in het Bloemendaals Openluchttheater op nnet een spel van Heinrich von Kleist „De Prins van Homburg", dat vertaald is door David Koning. Ditmaal is de regie in handen gege ven van de beroepsacteur Henk Rig- ters van de Nederlandse Comedie en indien de voortekenen niet bedriegen belooft het optreden van het Kenne mer Toneelfestival ook dit jaar weer een succes te worden. Het stuk, dat zich afspeelt in de Dertigjarige Oor log, leent zich ongetwijfeld voor de openlucht en met ijver hebben de uit verkorenen zich voor bereid om de voorstelling zo gaaf mogelijk op het grastapijt te brengen. Min of meer zal het een attractie Het einde van de schooltijd is voor vele jongens het begin van een lange vacantie waarvoor velerlei plannen zijn gemaakt. Een groot aantal jongens heeft een heerlijke kampweek in zicht, al is het weer voor deze gezonde acti viteit nog niet erg gunstig. Een moei lijkheid is, dat voor vele ouders de de kosten nogal zwaar wordenen daar om proberen meerdere jongens een paar weken werk te krijgen en zo hun eigen kampgeld te verdienen. Dit sys teem is niet alleen nuttig voor de jon gens omdat het zelf verdienen grote opvoedkundige waarde heeft, maar ze hebben ook enkele weken een practi- sche bezigheid waarbij ze toch zeker een aardige ervaring opdoen. Ze leren dan ook waarderen dat voor de uitgave van enkele tientjes heel wat gepresteerd moet worden. De distr.-leiding van de Kath. Jeugd beweging zal gaarne bemiddeling ver lenen bij de plaatsing van jongens. Wie één of meer jongens gedurende een aantal dagen kan gebruiken, wordt verzocht dit te melden bij de distr.- comm. B.» Nooy, Laan van Rozenburg 19, Heemstede, telefoon 26809. Van de tentoonstelling van werken van Dirk Harting in het museum „Het huis van Looy" is door het Teylersmuseum net portret van de schilder Oscar Mendlik aangekocht. zijn - dat was het tenminste zeker bij „Dorp in opstand" dat enkele paarden gebruikt moeten worden, het geen de spectaculariteit wellicht zal verhogen. De décors zijn vervaardigd door de Haarlemse kunstschilder Levinus Tol lenaar en verwacht mag worden, dat zeer velen de voorstellingen zullen bij wonen. De Nederlandse première gaat Donderdagavond 29 Juli in het Bloe mendaals Openluchttheater en vervol gens wordt er iedere avond gespeeld tot en met 4 Augustus. Zondag 1 Augustus zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer P. J. J. Peters bij het onderwijs kwam. De ju bilaris in spe is in Haarlem en omge ving een bekende figuur en zeer velen, die hun opleiding aan de school op de Gedempte Oude Gracht hebben genoten, hebben kunnen profiteren van zijn les sen. De heer Peters werd in Weert op 12 October 1895 geboren, studeerde aan de kweekschool van zijn geboortestad en deed te Venlo in 1914 eindexamen. Na aldaar enige jaren als onderwijzer aan de broederschool werkzaam te zijn ge weest, kwam hij in 1921 met zijn gezin naar Haarlem en was hij in het begin onderwijzer aan de lagere school op de Gedempte Oude Gracht. Later ging hij daar over naar de katholieke Ulo-school voor jongens. Het grootste aantal jaren van zijn on derwijzersloopbaan heeft de heer Pe ters dus in Haarlem doorgebracht, ech ter niet alleen op school. Want bijna dertig jaar Is hp ook de actieve voor zitter van de afdeling Haarlem van de Katholieke Onderwijzersvereniging „Sint Augustinus." Ook de leerlingen van de R.K. Han delsavondschool en hoevelen zijn dat er niet geweest hebben van deze goede leraar verschillende jaren les ge had. Wij mogen veronderstellen, dat het de heer Peters bij zijn veertig-jarig jubi leum niet aan belangstelling zal ont breken. Vandaag herdenkt in huiselijke kring de heer C. J. Klaren, Ternatestraat 43, het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van 's Rijks belastingen. Hij vervult thans de functie van hoofd- assistent. De jubilaris werd vanmorgen thuis bezocht door hoofdinspecteur Pesman, zijn chef de bureau, de heer W. Schol ten en leden van het personeelfonds. Daarbij werden hem hartelijke geluk wensen overgebracht. Van de heer Pesman mocht de feesteling het ge bruikelijke geschenk onder couvert ontvangen, terwijl het personeelfonds hem een boek overhandigde. de prachtige kleurenpracht die de gla diool ons biedt en spreken bij thuis komst nog over datgene, wat Bever wijk te zien gaf. Gesteund door dit enthousiasme be sloot de V.V.V. te Beverwijk weer een Gladiolenweek te moeten organiseren en schreef inmiddels de H.H. Gladiolenkwe- kers aan om mee te doen met hun mooiste Gladiolen, waar voor twee ru brieken voor inschrijving zijn openge steld t.w. Groep A. Mooiste Gladiool met prijzen van 75,-, 50,-, 25,-, 15,-, 10,- en 5,- en Groep B. Mooiste Ar rangement met prijzen van 75,, 40,, ƒ20,, en ƒ10,, terwijl tevens voor de mooiste gladiool beschikbaar staat de wisselbeker beschikbaar gesteld door de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, welke in 1953 tijdens de gladiolen week gewonnen werd door de heer X J. Wigchert te Santpoort. Zoals wij zien is het uniform-arrange ment, in 1953 verzorgd door de Bloe mist-Winkeliers, los gelaten, omdat dit niet bevredigend is verlopen aangezien dit te eenzijdig is gebleken. Drie honderd vijf en twintig gulden aan prijzen zal zeker de Gladiolenkwe- ker niet weerhouden in te schrijven en naar wij vernemen zijn al vele inschrij vingen binnen gekomen bij het secretari aat. Op het programma staat verder voor de openingsdag op Zaterdag, 7 Aug. een voetbalwedstrijd en wel tussen Kenne- mers I en Blauw Wit I in het Ge meentelijk Sportpark aanvang 6.45 uur n.m. Voor de aanvang van de wedstrijd zal de Bev. Harmoniekapel een rondgang maken door de Gemeente, terwijl tijdens de rust in deze wedstrijd onze kapel marsmuziek ten gehore zal brengen. Op Zondag 8 Aug. zal de Wieler- ver. „Kennemerland" van zich doen spreken en houdt een wielerronde voor nieuwelingen en amateurs op het par cours Zweedselaan, Brink, Kruisweg en Munnikenweide. Zoals wij hier zien vindt dit thans in een geheel ander gedeelte der Gemeente plaats maar hieraan zijn de rioolwerkzaamheden in het oude par cours niet vreemd. Zowel de Bev. Harmoniekapel als de Hoogoven Harmonie zullen hun mede werking tijdens deze Gladiolenweek ver lenen en wel door het doen geven van een populair-concert op Woensdagavond 11 Aug. en Zaterdagavond 14 Augustus op het parkeerterrein, alwaar de Gem. muziektent dan zal zijn opgesteld. Voor zover ons bekend is zal het tam- bour-corps van de Hoogoven-Harmonie voor het concert op Zaterdag 14 Aug. eerst nog een rondgang maken door de Gemeente om daarna haar verdere me dewerking te verlenen bij een te houden tap-toe. Evenals andere jaren valt wederom straat op Donderdag, 12 Augustus in de de Kortebaan-Harddraverij op de Bree- Gladiolenweek en wanneer dan zoals an dere jaren de Breèstaat een feestelijk aanzien heeft door al die kuipen met de prachtigste Gladiolen, de etalages van de diverse winkels eveneens zijn opgesierd met deze bloem en de drie kleur vrolijk van huizen en zaken wap pert, kan het niet anders of duizenden zullen naar Beverwijk komen om te ge nieten van hetgeen de V.V.V. tijdens de Gladiolenweek biedt. t-v e pikeur van het rij centrum, 1 waar ik, zoals ik vorige week -Ly uitvoerig beschreven heb, te recht kwam, mag ik wel. Weliswaar zat hij, toen ik hem voor het eerst ontmoette, wat suf op de grond in plaats van op zijn paard, maar hij bestreed zijn ongetwijfeld sterke aandrang om alle getuigen van deze schande uit de wereld te helpen en daarna zijn we de beste vrienden ge worden. „Meneer moet zelf maar eens in het zadel klimmen", sprak hij wat wraakzuchtig, „dan zal me neer zijn domme lachjes wel voor zich houden". Hij wenkte een stal- knechtje, dat onmiddellijk op ons toesnelde met een gigantisch ros en een blik vol kwaadaardige verwach ting in de ogen. „Maar ik kan helemaal niet rij den!" riep ik benepen. „Je zult het gauw genoeg leren", besliste hij, me deskundig monste rend. „Als je een sportsman was, Door de gladheid van de wegen zijn Maandagavond in Bloemendaal twee verkeersongelukken gebeurd. Om zes uur slipte op de hoek van de Korte Ztjlweg en het Zandvoorterpad de 56 jarige wielrijder F. L. uit Overveen. Hij kwam te vallen en brak een been. De man werd vervoerd naar het Marine- nospitaal. Dan slipte een uur later op de Zand- voorterweg de 36 jarige automobilist C. J. V. uit Zandvoort. Rijdend in de richting Zandvoort begon de auto plot seling in een flauwe bocht te slippen met het gevolg, dat de wagen het hek van een villa ramde. De bestuurder liep door de schok een lichte hersen schudding op, maar hij kon naar zijn woning worden vervoerd. De auto en het hek werden beide beschadigd. uit te scheuren, nam een sprong en structeur als ik!" Hij sl°ef ztcl\ zat plotseling achterstevoren in het krachtig op de borst, zodat het paard zadel. „Ik zie zijn kop nergens!" angstig een eindje wegstooj. „Zullen kreet ik, ontzet de trillende vlees- we het nog maar eens proberen massa's 'overziend. „Die heeft hij tegen beter weten in, zou ik haast ook niet!" bulderde de pikeur terug zeggen?" vanuit.een grote diepte, welke sinis- Ik probeerde het nog maar eens, tere aankondiging juist genoeg was zette mijn linkervoet m de linker om mijn wankel evenwicht definitief beugel, gaf met mijn rechter een te verstoren en mij naar de begane flinke afzet en kreeg ogenblikkelijk grond terug te zenden. Ik kwam met daarop het eigenaardigste panorama een zachte siddering in het zand te overzien dat men zich voor kan terecht en de pikeur nep wat ge prikkeld: „Komt er nog wat van?" „Het is uw eigen schuld", jam merde ik. „Waarom zegt u ook dat een voetballer of een athleet of een Zo'n beest geen kop heeft?" „Omdat stellen. Van de grond af ziet een paardennek eruit als een massie j blok, waarvan de leek zich voor stelt, dat er bij gebrek aan beter altijd nog wel wat houvast aan te vinden is. Maar vanuit het zadel gezien loopt de machtige, schonkige maar op bokser, zou je misschien last heb- het zo is", grijnsde hij beminnelijk, ben van een stijve spier, of de eerste reeds een behulpzame hand uitste- keer niet de juiste houding vinden, kend. „Een paard, heeft een hoofd, paardenromp van voren plotseling Maar zo'n slap figuur brengt zelden weet je. En kom nu eens overeind, uit in een belachelijk dun streepje, complicaties met zich mee! Ha, ik want je ligt boven op mijn stal- dat recht naar voren steekt en wat zie je nou al op een paardenrug door knecht". bizar eindigt in een paar kwispelen de duinen schobberdebonken". Toen Het was zo. De ongelukkige knaap de oren. Voeg daarbij de voortdurend stond het paard voor me met wilde kwam proestend overeind, spuwde deinende beweging waaraan de rui- ogen en knokige knieën. „Klim er en wreef zich omstandig de ogen. ter is blootgesteld, en het zal ieder- moedigde de stalknecht Toen strompelde hij weg met een een duidelijk zijn dat deze nek als houvast van niet meer betekenis is „Zand", mompelde hij verachtelijk, dan een strohalm voor een aanstaan- Zand". „Dat zegt hij al maanden, de drenkeling. Ik zei het de pikeur huizer die een piano moet optakelen; merkte de pikeur op, de knecht wat die akelig klein voor me stond, de pikeur trok intussen allerlei verbaasa naogend, „maar ik dacht „Goed gezien!" antwoordde hij prij- vreemde gezichten, zodat het dier altijd dat het op die dominee van de zend. „Je leert het al! Je moet die nem stomverbaasd aanblikte en ver- Staatkundig Gereformeerde Partij nek beschouwen als een tussensta- gat tegen mijn klimpogingen te pro- sloeg. Wat je de mensen toch ver- tion, vanwaar je verder naar de keerd kunt beoordelen!" grond kunt reizen". „Dat slaat ook op mij", probeerde Bij deze uitspraak zonk de moed ik hoopvol. „Ik heb vast helemaal me opnieuw in de schoenen. Maar ik knecht ver boven de normale stana geen aanleg voor paardrijden". „Non- zat in het zadel en kon niet terug m de stijgbeugel, zodat een van mijn sens", zei hij. „Iedereen kan het le- mijn leven behoorde de paarden, dijspieren op tergende wijze begon ren zeker met zo'n uitstekend in- FRANK ROLAND Een 50-jarige lifter uit Hillegom is Maandag ernstig gewond doordat de vrachtauto, waarin hij werd vervoerd plotseling moest remmen en daarbij kwam te slippen. Het ongeval gebeur de op de Wagenweg ter hoogte van de Hazepaterslaan. De vrachtauto, die reed in Noordelijke richting, moest plotseling remmen voor een wielrijder, die uit de Hazepaterslaan kwam gere den. Daardoor raakte het rechter ach terwiel van de wagen de trottoirband en de bestuurder de macht over het stuur kwijt. De lifter, die in de laad bak stond, werd met rijwiel en al naar buiten geworpen en kwam met een smak op de weg terecht. Daarbij liep hy een groot gat in het hoofd op, verder een schouderfractuur en boven dien werd zijn rechteroor ernstig ge kwetst. Het slachtoffer werd naar het nabijgelegen Diaconessenhuis overge bracht. Maandag 2 Augustus zal de heer M. A. P. de Hilster, besteller le klasse, Kortenaerstraat 29, Haarlem, zijn 40- jarig ambtsjubileum vieren in dienst van de P. T. T. De jubilaris begon zijn loopbaan als hulpbesteller in 1914 te Haarlem, zijn aanstelling volgde in October 1917 als besteller, waarna hij in Juli 1941 zijn benoeming kreeg als kantoor knecht en hierna besteller 1. In deze functie verricht de jubilaris nog zijn werkzaamheden aan de afd. pakket- post. De heer M. A. P. de Hilster speelt vanaf de oprichting 25 jaar geleden mede in de toneelvereniging Postaal Genoegen. Ook is de jubilaris meer dan 24- jaar commissaris van de afd. propaganda van de Vereeniging tot be vordering van de belangen der T.B.C.- patiënten afd. Haarlem. Door zijn hulpvaardigheid en col legialiteit heeft hij zich vele vrien den verworven en het zal hem 2 Augustus zeker niet aan belangstel- lir-g ontbreken. Wederom heeft de gemeentelijke Vis- serijschool te IJmuiden een aantal ge slaagden afgeleverd. Het rijksdiploma Bepalingen ter voorkoming van aanva ringen op zee werd behaald door I. Bakker en het rijksdiploma Radio-tele- fonie kon uitgereikt worden aan J. O. Brugman, A. J. Struylaart en J. Y. Ypma. Ook kon een aantal school-diploma's toegekend worden. De hiervoor gehou den examens leverden de volgende ge slaagden op: Vooropleiding zee- en zeevisvaart: J. Ypma, J. O. Brugman en G. Mienis. Motordrijver zeevisvaart: B. Swart, W. Zwart, T. Kruisman en C. F. W. Ver- steege. Machinist-stoker zeevisvaart: B. Swart, T. Kruisman, C. F. W. Ver- steege en C. A. Punt. Bij het viaduct aan de Nieuwe Rijks weg te Abcoude is het stoffelijk over schot gevonden van de 57-jarige G., uit Amsterdam. Zijn tanden lag enige me ters van hem af. De oorzaak van het overlijden is niet bekend. de de (Brieven van lezers, buiten verantwoorde- lijkheid van de redactie, die zich het re<\-<J voorbehoudt, ingezonden brieven zo n°a 9 in te korten.) Ondergetekende zou gaarne n.a.v. publicatie over de vervuiling van Haarlemse stadsgrachten in Uw blad van Zaterdag 24 Juli j.l., het navolgende willen opmerken. Inderdaad, ongerust" heid is volkomen uit den boze. De praktijk heeft geleerd, dat in streken waar geen of geen behoorlijke water leiding is aangelegd het gevaar voor ty phus elk ogenblik bestaat. Het ver leden strekke op dit punt ook tot la- ring. En dan het kostenprobleem. De e0111! missie van Rijnland spreekt over f 2.50 per inwoner per jaar; de kosten voor een afdoende regeling, zoals het pl®n voor de afvalwaterzuivering beoogt. Een dempen van de grachten moet afgera den worden. Het een en ander zou veel te duur worden. Waarom de modder (bagger) niet economischer benut? Bag ger als mest op de lichte gronden ver hoogd aanmerkelijk de teeltproductie. De prijs van belegen bagger bedraagt een derde of de helft van die van mest. Er gaan momenteel belangrijke bedra gen verloren; wordt de modder door centrifuges geleid, dan kan de bagger als mest dienst doen. En de gemeente verdient er nog aan. Ondergetekende gelooft overigens niet dat het stadsschoon er met het vuile grachtenwater mooier of lelijker op wordt. Ons reukorgaan heeft er zeker iets mee te maken. Met dank voor de plaatsing, C. W. M. ROOZEN. De Genestetweg 13» Bloemendaal. (Brieven buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Het is Zondag j.l. 17 uur 45. Een paar kleine jongens, ongeveer 6 a 7 jaar, komen stoeiend, joelend en zin gend door de straat en trekken, hier door mijn aandacht wijl ik aan ^et venster zit. Plotseling komt een ziekenwagen voor bij rijden. De kleinste blijft staan en legt, waar schuwend, de wijsvinger op zijn lippen. Wat dwong hem tot dit gebaar? Was het een herinnering aan eigen - of familie-leed? Ik kan er geen ant woord op geven. Het was, voor mij, een klein incident, dat mij reden gaf tot overdenking en hetwelk, mij nog vele malen in gedachten zal komen. De jeugd is toch niet zo slecht. Hoevele ouderen zien een Zieken- of Brandweer-wagen voorbij gaan zon der er aan te denken, dat weer een familie in rouw is gedompeld? Een klei ne les van deze jongeman! Eén seconde later liepen zij weer. luid zingend, verderHet geeft toch te denken. Jac. C. S. Haarlem. aan, „wij zullen hem wel ieder aan hatelijke blik in mijn lekennchting. een kant vasthouden". Hij ging aan de paardenbek hangen als een ver testeren. Die verliepen trouwens al lermerkwaardigst. Ik zette mijn lin kervoet op aanwijzing van de stal- De plannen voor de jaarlijkse f eest- week in Santpoort zijn klaar. Alles is geregeld en het wachten is nu alleen nog op de weersgesteldheid. Die kon wel eens meevallen zeggen de optimis ten in het bestuur van de Harddraverij Vereniging Santpoort en Omstreken. De watervoorraad zal toen eens uitge put moeten raken. Niet m voldaan is men, dat de wielerwedstrijd, die aan vankelijk een dubbeltje op zijn kant leek, toch doorgang kan V"!. ^en heeft goede hoop op een batig saldo, waarvan dan het Kon. Wilhelminafonds en het Rode Kruis zuilen profiteren. Dinsdag 3 Augustus zal tegenover de Weyman aan de Hoofdstraat de schaats weer staan met daarnaast de jurywa gen. Om 9 uur en de wielrijders voor het ringsteken, om half elf begint de ringrijdery ophet losse paard en 's middags om nan twee is het de beurt aan de spannetjes, de paren met paard en tilbury. Woensdag 4 Augustus wordt de Ron de van Santpoort verreden, een weg wedstrijd yoor amateurs over 100 km. De wedstrijd begint om half zeven en het parcours is als voorgaande jaren Terrasweg, Dmkgrevelaan, Middendui- nerweg, Burg. Enschedelaan. Uit de ruim 100 gegadigden voor deze wielerwed- stIj hl ron<! 60 renners geselecteerd, zodat net een spannende strijd belooft te worden. Donderdag 5 Augustus 's middags om z uur begint op het terrein aan de yvestiaan de kortebaan-draverij, als elk Jafr,t middelpunt en de aanleiding tot de feestweek. Voor deze draverij staan 27 paarden ingeschreven. Jan van De extra televisie-uitzending van de aankomst van de wielerkaravaan tot slot van de Tour de France in het Pare des Princes te Parijs zal Zondagmiddag aanvangen om kwart over 4 en duren tot 5 uur. In Velsen werd voor de tweede klasse heren gespeeld de waterpolowedstrijd VZV 1DJK 1. De gasten kwamen als overwinnaar uit het strijdperk en heb ben daarmede beslag op de kampioens titel gelegd. VZV heeft in deze wedstrijd zijn huid duur verkocht. Vooral m de eerste speelhelft werd er door 1JJK een zware druk op het VZV-doei uitgeoefend. Slechts eenmaal behoefde de VZV-kee- per, na een schot van beeman, de bal uit zijn doel te halen. Na de hervatting wisten de Amsterdammers een bres in de VZV-verdediging te forceren en Van Rijk wist daaruit een doelpunt te pro- duceren. Op keurige wijze werd hier na door Swier de achterstand ver kleind. DJK voerde echter de voor sprong op t°t 4—1. Na een goede com binatie van v. d. Vechten en Bakker werd de voorsprong wederom verkleind, waarop Seeman er 52 van maakte. In de laatste seconden van de wedstrijd kreeg Swier een vrije worp toegewe zen, waaruit de eindstand op 35 werd gebracht. De stand van deze afdeling is: Leeuwen en Wagenaar zullen natuurlijk met hun paarden van de partij zijn. maar ook paarden uit het Noorden wer den genoteerd, waarbij 3 uit de stal van Siderius. Onder de deelnemende paarden vindt men O Nelly Zora, Par- °ut. Quichot, Louis F H en de gevrees- brekerï^pnLr.1?6 totall.sator zal niet ont breken en ook voor het overige zal de bezoeker op de baan vindenf wat hii daar verwacht. at nu Vrijdag 6 Augustus wordt op dezelfde baan een race gehouden voor ongeregp treerde paarden. Deze wedstrijd begin1 om 7 uur en de deelnemers zullen ge- costumeerd aan de start verschijnen. He' belooft dan ook een gezellig feest ie worden, waarbij tevens Santpoorts zo nen zullen laten zien, dat zij op een paart heel wat mans zijn. Van Dinsdag 3 tot en met Zaterdag 7 Augustus zal het dagelijks van 2 uur 's middags tot middernacht zijn op het kermisterrein aan de Boom straat, nabij de Slaperdijk. Voorts heb ben de bewoners van de Ho°lastraat besloten hun straat met naasten en bloemen te versieren, terwyi de Al- gem. Winkeliers Vereniging santpoort een etalage-wedstrijd organiseert. De plaatselijke muziekverenigingen zullen niet achterblijven. ZÜ zullen Zaterdag 7 Augustus des a"°""s van 8 uur half tien met muziek door het dorp trek ken. Dinsdag 27 Juli Hoog water: I.OI u. en 13.41 u. Laag water: 8.59 u. en 21.39 u. Woensdag 28 Juli Hoog water: 2.05 u. en 14.40 u. Laag water: lo.ll u. en 22.41 u. <Niet officiële koersen) DJK 9 9 0 0 18 46 13 Dolfijn 8 6 0 2 12 27 8 VZV 8 3 1 4 7 23 28 DWR 8 2 1 5 5 21 26 DWT 8 2 1 5 5 23 30 0 1 6 1 4 39 Neu 1953 iff Nea 1953 3 ,4 Nea 1948 3,4 pet Nea 1950 3(4 Nea 1954 3-3% Nea 1947 3 Nea 62-64 oei. iac. Inschr. Grtbk. 1946 3 pC Nea Handel Mij., eert A.K.U. Van Berkei's Patent Calvê-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerka Lijn Kon. Ned Stoomb Mij Nea. Scheepv Unie H.V.A. Deli Mij Cert Vorig slot 103 ft 1024 99% 99,4 100% 98% 190 238% 154 203 240% 225 370 228% 230 440 94 168% 142 147% 128% 129% Open»4 99 240 366)4 273 Anaconda L'oppet Bethlehem Steel Chrysler Corp. «•ral Electric lenerat Motors Am Motors Kenuecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway ride water U.S. Steel 23/7 39% 7394 631/4 44% 80 67% 251,4 34% 611'2 46% 44 59 19% 5494 |f jO «79» 47*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2