IOHN is op verraderlijke wijze naar Oost-Berlijn gelokt Mogelijk met bepaalde middelen tot radioverklaring Niet krabben DÉBRAIINE Doodgewaande keert na vijftien jaar terug Senaat moet nablijven Weerpraatje Grotius ruimt het veld incidenten Vietnamezen lopen en masse over Grote Drie vragen Nato-landen steun voor verwerping Sovjet-voorstel Zijn vrouw is reeds weduwe van haar tweede man Joegoslavië verbiedt kerkcollecte 's Obstructie tegen wetsontwerp op de atoom-energie Maatregel tegen Sovjet-diplomaten Walschap opnieuw bekroond toasted american fü DINSDAG 27 JULI 1954 PAGINA 3 VOORLOPIGE CONCLUDE VAIN BONN: Geen enkel motief voor overlopen gevonden Strijd in eerste sector vandaag daadwerkelijk gestaakt P ir „Mort pour la France" 700-jarigen op bezoek bij 700-jarig Alkmaar President Coty dankt Koningin Juliana PROF. DR. L. J. ROGIER 60 JAAR Eisenhower nog niet met vacantie Rhee bij Eisenhower Zuid-Koreaanse president heeft uitgebreide verlanglijst Russische ambassadeur in Oost-Duitsland In Pakistan: Eden over de Perzische oliekwestie „MORNING MIST\ Nato-manoeuvres ter zee te land en in de lucht K.R.O.-technicus één dag geschorst Verklaring van mr. Van Doorn niet op vastge stelde uur Koptische Patriarch in Caïro bevrijd Shape in drie uur naar klooster verhuisd DODELIJK ONGEVAL IN UITGEEST Bij val ernstig gewond Nederlander beklimt berg in Tirol Hans Jess, vroeger directeur van het federal Kriminal Bureau, is be- ?oe'nd tot nieuwe chef van het West- uitse Federale Bureau voor de Be- VeilU*ng van de Grondwet na de ver- uijning van dr. Otto John. Jesse, die Teeds lange tijd politie-functionaris is, ^'as ook directeur van het Oost- uitse Spoorwegdistrict Schwerin. Na *lin ontvluchting naar West-Duits- d werd hij plaatsvervangend hoofd ®an de Frankfurter politie, welke functie hij tot 1952 bekleedde. Advertentie als Uw huid jeukt. Dat maakt A ==?- het erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het beroemde huidgeneesmiddel I at men in de internationale poli- tiek de communisten niet ver een trouwen kan is dezer dagen weer die duidelijk gebleken uit incidenten de Jespectievelijk in Duitsland en voor M*Ust van China plaats vonden, de iei? neemt op het ogenblik aan dat dien tdeT van de West-Duitse geheime deeeH' d'" Otto John, vorige week wel liin i tegen zijn wil naar Oost-Ber- een geVo®rd is. En de Roden hebben goede vangst gedaan met de int, Zo uitermate welingelichte man. ntussen hebben er ook twee com munistische wandaden plaats in het Verre Oosten. Vrijdag door Chinese een Brits lijntoestel neergeschoten was, zijn gisteren twee en De West-Duitse regering heeft by monde van de minister van Binnen landse Zaken, Gerhard Schroeder, ver klaard, dat alle tot nu toe beschikbare inlichtingen leiden tot de „voorlopige conclusie", dat de voormalige leider van de West-Duitse spionnagedienst, Dr. Otto John, door de communisten met een list naar Oost-Berlün is ge lokt. De beschikbare inlichtingen hebben aangetoond, aldus de minister: 1. Dat John niet met enige verra derlijke bedoeling naar de Russische sector van Berlijn is gegaan. 2. Dat geen motief voor een eventu eel overlopen naar de communisten gevonden is. 3. Dat in tegenstelling tot bepaal de berichten arrestaties in de Oost zone z;jn uitgebleven. 4. Dat daarom het geloof gewettigd is dat John naar Oost-Berlijn is gelokt. De mededelingen van min. Schroe der zjjn de eerste officiële verklarin gen welke de regering van Bonn tot nu toe heeft afgelegd in de zaak van de geheimzinnige verdwijning die zo veel stof heeft doen opwaaien. Zoa's bekend is John op 20 Juli verdwenen. Later heeft de Oost-Duitse radio een verklaring uitgezonden die van John afkomstig heette te zijn en waarin deze zeide zich bij de communisten te hebben aangesloten om voor de eenheid van Duitsland te strijden. Schroeder, die op de persconferen tie zeer nerveus was, deelde mee dat John al zijn particuliere en ver trouwelijke papieren op zijn bureau en in zijn West-Berlynse hotelkamer heeft achtergelaten. Voorts is vast gesteld dat hij van plan was van Berlijn naar Keulen terug te vliegen gevon- Nadat vliegtuigen se machines door Chinese vW aangevallen. n0 vlleStuig. Amerikaan vliegtuigen landse Zaken Van "de V.S Dune^6* onmiddelijk krachtig geprotesteerd' tegen De minister psT^aEen van® niddelijk krach' 1 O Ö^AUI-CiSlCI fe "°Fuut ,en oorlogszuchtig" optre- ,■■1. Van de eerstgenoemde beschie- P"g heeft Peking officieel gezegd dat 'ht een vergissing was, die men ten Eerste betreurde, maar deze veront- tchuldiging kan men niet meer accep ten nu er weer dergelijke „ongeluk ken" hebb enplaats gevonden. Tegen de achtergrond van deze af schuwelijke gebeurtenissen moet men de jongste Sovjet-nota zien, waarin ingedrongen wordt op een nieuwe in ternationale conferentie om over de •eiligheid van Europa te spreken. Een Conferentie waarbij de Russen ook Chinese „waarnemers" willen toelaten, v aan zoals van Westerse zijde al zo vaak verklaard is, een dergelijk ge sprek heeft alleen zin als men rekenen tij. af fff Wl1 van de tegenpar- VaEenkhaldfejatarr°U^"1llijk8ee£t Sl6ChtS blemen die Modf eden is over de Pr0" zou willen u momenteel opnieuw Eden, Bidault aansnUden door Dulles, geconfereerd en Molotov uitvoerig cussies hebh' 6n de diepgaande dis- taat gehad -?n geen enkel ander resul- nen door rt?Vdat de Russische Plan" Werden westerse Drie unaniem herenig», rw°rPen- Over de eventuele NATn Van Duitsland, over de hrpo^i Cn 0Ver de EDG werd lang en fesProken en de Russische af gevaardigde bleek met zijn collega's an Amerika, Engeland en Frankrijk n geen enkel opzicht tot overeenstem ming te kunnen komen. De Sovjet unie is er in Februari niet in geslaagd ?e eenheid van het Westen te verbre- en de EDG te torpederen. Eind 'faart deed het Kremlin in een nota Ver een Europees veiligheidsverdrag waarin de fantastische opmerking Ij?blaakt werd dat de Russen wel in de JATO wilden opnieuw een poging de zaak aan het rollen te brengen. ®ar het Westen ging er niet op in. tip vorige week beëindigde conferen- van Genève wordt momenteel door bn, .Communisten voorgesteld als een ov lis dat er tussen Oost en West ties' brandende internationale kwes- e- toch overeenstemming mogelijk is, a„ dat het niet aan hen ligt als er geen <1 °°rd t°t stand komt. Reeds Vrij- ejj is door Radio Moskou een offi- e0 e verklaring omgeroepen waarin ge dilateerd werd dat er in de wereld- stonrf ke kennelijk geen problemen be- aden die niet door onderhandelin- konden worden opgelost. En de die vervolgens naar Was- Londen en Parijs gestuurd tti-d' vormde een tweede stap in deze Vjfr?euvre, die vooral gezien moet Or, 2en als een hernieuwde aanval op tsjttDG. Dulles heeft overigens al ge- li^ dat hij niets voelt voor conferen- Wöiet de Sovjets, zolang zij hun ff'ng niet radicaal veranderen. 6cht maken de communisten zich Sfeh over de EDG, die immers op tV ogenblik weer kans van slagen ïi'iJt. Volgende maand wordt over het b ese leger eerst te Brussel verga- t?kfl°or de ministers van de zes be- ?i(J(jth landen. Dan vindt, omstreeks h Augustus, het lang verbeide 'bg in de Franse Nationale Vergade- a.i«t Plaats. Deskundigen achten het djs ?Pmogelijk dat het verdrag te Pa- >r'h<ai °CA nog geratificeerd wordt. Bo- f'cht eh komen er ook uit Rome be- fbiia J1 die de hoop wettigen dat het 1Or £Se parlement het pact, dat **1 ropa van zo groot gewicht is. De nvaarden. h forn,nunistische mogendheden heb- Coffed gevat naar aanleiding van ov ntie van Genève, die zij als estio^winning beschouwen. In de etl ,Indo-China hebben de Fran- bloit hun bondgenoten van het rode moeten w, „in jhvuuidi i>uuco heeft w=5,els °P gewezen dat men nu en dat hij reeds zakelijke zowel als persoonlijke afspraken had gemaakt voor de eerste paar dagen na zijn terugkeer. Het enige dat hij veran derde was zijn vliegtuigpassage van Berlijn naar Keulen. Die verschoof hij van de 21ste naar de 22ste Juli. „Ik behoef slechts de naam Mindt- szenty te noemen." Met deze woorden motiveerde dr. Schroeder het feit, dat de bondsregering nog altijd gelooft, dat John niet uit eigen beweging naar de Sovjet-sector van Berlijn is gegaan, ook al heeft hij inmiddels voor de Oost-Duitse radio verklaard, dat hij om politieke redenen naar het Ooste lijke kamp is overgestoken. Schroeder suggereerde daarmee, dat John door het toedienen van bepaalde middelen mogelijk tot het afleggen van een ver klaring gebracht is. Hij dacht daarbij een beslissende rol toe aan de West-Berlijnse arts Wohl gemuth, met wie John op de avond van de 20ste Juli naar het Oosten ver dwenen is. Schroeder zeide, dat dr. Wohlgemuth „een in de toepassing van medicinale en psychische behandeling bijzonder bedreven arts" is, die moge lijk zijn invloed op John heeft aange wend. Wanneer John uit eigen beweging naar het Oosten had willen gaan, dan zou men hem volgens minister Schroe der vandaar uit waarschijnlijk beduid hebben, dat „hij voor het Oosten veel nuttiger werk zou kunnen doen, wan neer hij in zijn ambt bleef". Overigens bevestigde de minister, dat de Oost- Duitse regering reeds in het voorjaar pogingen had aangewend om John tot overlopen te bewegen. De vroegere Duitse diplomaat Baron von Putli, die thans op het Oost-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken werkt, had hem dit verzoek overgebracht, doch John had „onomwonden neen gezegd". Dr Schroeder zeide, dat hij niet door John van deze poging op de hoogte was gesteld. (Reuter-U.P.) De Franse militaire autoriteiten heb ben medegedeeld, dat honderden Viet namese militairen, die deel uitmaken van kleine garnizoenen, die verschillen de posten in de delta van de Rode ri vier bezet houden, in de laatste uren van de strijd tegen de Vietminh met al hun wapens en volledige uitrusting overlopen naar de vijand. Ten Westen en ten Noorden van Hanoi zijn comple te inheemse garnizoenen van verschei- denen buitenposten naar de communis ten overgelopen. Ook zijn in de afgelo pen 48 uur het aantal individuele de serties en gevallen van zonder verlof afwezig zijn verveelvuldigd. In de eerste sector van Indo-China is vandaag de strijd daadwerkelijk ten einde gekomen. De rast is weergekeerd in een gebied van 114.000 vierkante ki lometer in Noord-Vietnam. Volgens de bepalingen van de wapenstilstandsover eenkomst, die vorige week in Genève werd bereikt, is daar vanmorgen in alle vroegte een einde gekomen aan de ver spreide acties. Het Franse opperbevel had al zijn eenheden opdracht gegeven precies op het vastgestelde tijdstip het vuren te staken tenzij er op dat ogenblik juist een aanval op hen gaande zou zijn. Berichten over dergelijke schen dingen van het staakt-het-vuren zijn ech ter niet binnengekomen. (U.P.) Advertentie Prijs In Nederland 65 De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben besloten de andere NATO-landen om eenstemmige steun te vragen voor verwerping van het Russi sche voorstel inzake een conferentie over een nieuw Europees veiligheids systeem, zo verneemt U.P. van be trouwbare zijde te Washington. Ook met West-Duitsland en Oostenrijk zal over leg worden gepleegd. De drie mogend heden zullen het Russische voorstel voorleggen aan de NATO-raad. De Verenigde Staten, gesteund door Hugo de Groot is moeten vijken voor muzikaal geweld. Zijn standbeeld op de Grote Markt in Delft is naar de rand van het plein verplaatst, om ruimte te maken voor het internationaal militair muziekconcours, dat van 21 tot 28 Augustus in Delft wordt gehouden. ^CePte^rede voorwaarden' J" 'nrnirif' Maar vooral Dulles £ter Walels °P gewezen dat i jrhzien K2;aam dan ooit moet zijn ten en Cbinde bedoelingen van Rus- Antoine Capdeville, een Franse boer uit Boudi by Agen, was dertig jaar, toen hy in 1940 na de slag aan de Somme krügsgevangen werd gemaakt met het 12de regiment koloniale artil lerie. Vorige week keerde hy uit Polen terug naar zijn geboorteplaats, waar zijn naam staat gebeiteld op het monument voor de gevallenen. „Mort pour Ia France." Vijftien jaar lang is hy of ficieel „dood" geweest en de .tweede man" van zijn vrouw is al drie jaar geleden gestorven. Na zijn gevangenneming in 1940 werd Antoine ondergebracht naar Stalag 1 A in Oost-Pruisen. Na een maand of wat werd hij, zonder enig identiteitspapier, tewerkgesteld op verschillende boerde- ryen in de omgeving van de Poolse stad Czerisno. Toen de oorlog ten einde was, werd Capdeville door iedereen vergeten, door de Russen en door de autoriteiten van de repatriëringsdienst. Hu leidde een armelijk bestaan als los boerenknecht. Een paar jaar geleden werd hem door de Poolse autoriteiten gevraagd, of hy geen Pool wilde worden. Capdeville wei gerde, ofschoon hy steeds minder hoop begon te koesteren nog ooit in contact te komen met zyn vaderland. Alle brieven, die hjj tydens en na de oorlog had geschreven, bleven onbeant woord. De lust om regelmatig te schrij ven was hem reeds lang vergaan en alleen als zijn heimwee hem te machtig werd, krabbelde hy nog wel eens een enkel briefje. Op even onverklaarbare wyze als de vorige brieven waren zoekgeraakt, kwam eind Augustus van het vorig jaar een brief van Capdeville aan op zün bestemming in Boudi. De brief was gedateerd 15 Juni 1953. Dadeiyk werd de Franse consul in Danzig ge waarschuwd. stelde een onderzoek in, dat eni- ge tud in beslag nam, omdat Capdeville nooit langer dan een paar weken op dezelfde plaats werkte.- Maar eindeiyk vond -men hem dan toch. De Poolse autoriteiten lieten de con sul weten, dat Capdeville er geen prüs op stelde naar Frankrijk terug te ke ren, maar deze dacht daar zeil anders over. De Poolse regering verklaarde zich tenslotte bereid het visum van Cap deville te legaliseren, mits deze binnen vijl dagen het Poolse grondgebied ver liet. Per vliegtuig is de man, die door zijn moeder en zün vrouw vüftien jaar dood gewaand is, naar Frankrük en naar Boudi teruggekeerd. De burgemeester van Breda, mr. dr. C. N. M. Kortmann, heeft Maandag het jarige Alkmaar geïnstalleerd als 40ste lid van de vereniging van 700- jarige steden. De vereniging is opge richt in 1932 door ds. H. J. Olthuis te Elburg, dat toen het 700-jarige itads- jubileum vierde. Vele geschenken wer den aangebodenn o.a. een antieke snor- rekom door de gemeente Breda. Twintig gemeenten, alle reeds lid van de vereniging, waren by de plechtigheid vertegenwoordigd. Zy hebben op Alk- maars feestcentrum kennis gemaakt met een typisch kaasstedelijk instru ment, nameiyk de kaas-waag, waarop allen werden gewogen. De „gewichtig ste" gast was de heer v.d. Steenho ven, voorzitter van het comité Hof feesten uit Dordrecht, die 248 ponden „op de schaal wierp" en zodoend ei genaar werd van de prijs voor de zwaar ste afgevaardigde, een volvette Goudse kaas van ruim 20 pond. Het „snorrencomité" had tevoren de burgervaders van de bezoekende steden benoemd tot ere-burgers van Snorren- dam en getooid met het teken hunner waardigheid, een rood-wit lint met ro zet waarop een kunstsnor was beves tigd. i De Joegoslavische regering heeft eefi decreet uitgevaardigd, waarbij het col lecteren in de kerken verboden wordt. Gedurende de laatste drie maanden zijn voorts meer dan 1604 aanklachten tegen priesters ingediend, wegens het geven van catechismusonderricht zon der vergunning. In Joegoslavië bestaat een wet, welke de priesters verplicht een bijzondere vergunning aan te vra gen voor het geven van godsdienston derricht. En volgens deze vergunning mag dit onderwijs slechts in de sa cristie op bepaalde feestdagen an steeds onder toezicht van de politie, welke bij de lessen tegenwoordig moet zijn, wor den gegeven (IC. N. P.). Engeland en Frankrijk, hechten groot belang aan overleg met de kleine NATO-naties en willen graag hun stand punt vernemen over het Russische voor stel, dat volgens de te Washington gel dende opvatting immers duidelijk ten doel heeft de eenheid der vrpe naties te verbreken. De Westduitse socialistische partij heeft inmiddels verklaard, dat het dom zou zyn te weigeren de nieuwe Sovjet- voorstellen te bespreken. Als de Weste lijke wereld niet al haar aanzien wil verliezen, moet zp constructieve tegen voorstellen doen en op overtuigende wüze laten blijken, dat ook zij belang stelt in herstel van de Duitse eenheid in vrijheid en dat deze kwestie voor haar belangrijker is dan vervanging van de Amerikaanse bezettingstroepen door twaalf Duitse EDG-divisies, aldus de persdienst. (U.P.-A.F.P.h President Kené Coty van Frankrijk heeft uit het vliegtuig, waarmede me vrouw Coty en hijzelf naar Parijs terugreisden, het navolgende telegram aan Koningin Juliana gezonden: „Op het moment, waarop het grond gebied van Nederland zich aan mijn blik onttrekt, stel ik er prijs op om, namens de regering van de republiek en mijzelf aan Uwe Majesteit uitdruk king te geven aan mijn gevoelens van diepe erkentelijkheid voor de heerlijke dagen, die wij zojuist beleefd hebben. De buitengewoon charmante gastvrij heid, die mij betoond is door Üzelf en door uw familie en de zo warme ont vangst, die mij bereid is door het Nederlandse volk, zullen tot het hart van het Franse volk spreken en zullen een onvergetelijk getuigenis blijven van de vriendschap die onze beide landen verbindt. Ik verzoek Uwe Majesteit en Z.K.H. Prins Bernhard de dank van mevrouw Coty te aanvaarden aan het einde van ons verblijf. De herinnering hieraan zullen wij steeds als iets kostbaars bewaren." In antwoord op dit telegram deed Koningin Juliana het volgende ant woord seinen: „Aanvaard, mede namens mijn echtgenoot, onze diep gevoelde dank voor uw hartelijke boodschap. Het heeft ons allen verheugd om U uiting te kunnen geven aan onze vriendschap voor Frankrijk, alsmede voor U en mevrouw Coty. Onze beste wensen zullen U steeds vergezellen". Prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar in de vaderlandse en algemene geschiedenis der nieuwere tijden aan de R. K. Universiteit, heeft gisteren in besloten kring zijn 60e verjaardag gevierd. Velen kwamen cïe ja rige complimenteren. Daarbij waren mgr. prof. dr. R. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur der St. Radboudstichting, prof. dr. J. H. Robbers, rector magnificus der R. K. Universiteit, burgemeester mr. Ch. Hustinx van Nijmegen en bestuur deren van het Thijmgenootschap. Prof. Dr. W. H. van de Pol en pater T. Teeuwen O. P. kwa men mede namens de aartsbisschop-coad jutor mgr. dr. Alfrink. Het Amerikaanse Congres zal voor lopig nog niet met vacantie kunnen gaan, maar zal desnoods nog „ver scheidene weken" in zitting moeten blijven totdat het wetsontwerp op de atoomenergie, de agrarische wetgeving, de buitenlandse hulp, de uitbreiding van de sociale verzekeringen en de rapporten over huisvesting en belastin gen afgehandeld zijn. Senator William Knowland, de repu blikeinse leider in de Senaat, die al dagen lang strydt tegen een obstruc tie-politiek van een minderheid in de Senaat, heeft dit bekendgemaakt. Pre sident Eisenhower steunt hem ten volle in deze kwestie. Ook de zomervacantie van de president is door deze gang van zaken in de war gestuurd. De obstructie is nu reeds dagen gaande tegen een wetsontwerp op de atoomenergie. Een minderheid in de Senaat verzet zich vooral tegen de bepaling dat particuliere ondernemin gen atoomreactors zullen mogen bezit ten en atoomkracht zullen mogen pro duceren. De tegenstanders vrezen dat op deze wyze particuliere monopolie' vorming in de hand gewerkt zal wor den, omdat er geen voldoende bescher ming van het openbaar belang meer zal bestaan. De oppositie is te zwak om de regeringsaanhangers in deze zaak te verslaan en heeft daarom haar toe vlucht genomen tot obstructie. De opponerende „enatoren steken ellen lange redevoeringen af en daar is weinig tegen te doen. De regering heeft nu het dreige ment geuit om de Senaat jn dien tengevolge ook het Huis van Afgevaar digden dat veel verder met de werk zaamheden is gevorderd en waar geen obstructie is gevoerd voor onbepaal de tyd byeen te houden. Oorspron' - lpk was het de bedoeling geweest dat het Congres Zaterdag a.s. op reces zou zün gegaan. (U.P.) President Syngman Rhee van Zuid- Korea is gisteravond in Washington aangekomen, waar hy werd verwelkomd door de vice-president, Richard Nixon, de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, de minister van Defensie, Charles Wilson, en vele andere functio narissen. De Zuid-Koreaanse president zal vyt dagen in de Verenigde Staten blijven en gedurende dié tijd de gast zyn van president Eisenhower. Naar verwacht wordt zal de presi dent niet alleen trachten Amerikaanse steun te krygen voor vereniging van Noord- en Zuid-Korea na de mislukking van de politieke onderhandelingen be treffende Korea te Genève, maar ook het Amerikaans-Koreaanse wederzydse beveiligingsverdrag dat nog niet van kracht is bespreken om te trachten grotere economische hulp voor de we deropbouw en hulp voor de uitbreiding van de troepenmacht te krygen. Bij aankomst herinnerde Rhee aan de tyd dat hy voor het eerst in Amerika kwam in 1904, „als een man zonder land.". Zyn stem was nauwelyks hoor- boor toen hy sprak over de communis tische invasie van 1950. Vervolgens zei hy met stemverheffing: „Maar jullie jongens kwamen ons te hulp. Indien we alleen maar wat meer moed hadden ge had, hadden we kunnen oprukken tot de Jaloe-rivier en zou Korea verenigd zyn geweest." Ridgway, de man die de lei ding kreeg nadat men het voorstel van generaal MacArthur om naar de Jaloe op te rukken verworpen had, stond op slechts enkele meters afstand. Hy luis terde aandachtig. De uitdrukking van zyn gelaat veranderde niet. (AFP—Reuter—U. P. De nieuwe Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, Georgi M. Pushkin, is per vliegtuig uit Moskou in Oost-Berlyn aangekomen. Pushkin, die zal optreden als Russische hoge commissaris, ver vangt Vladimir S. Semyenov, die naar Moskou is teruggeroepen na een auto ongeluk in Oost-Duitsland. Westelijke autoriteiten zien de benoe ming van Pushkin als een aanwijzing dat de Russen hun greep op de Russi sche zone van Duitsland willen ver stevigen. Pushkin, die de communisti sche staatsgreep in Hongarije heeft ge leid, staat bekend als een voorstander van 'n krachtige politiek in Duitsland, terwyl zyn voorganger bekend stond ais een voorstander van een meer soe pel optreden. (U.P.) De bewegingsvrijheid der Russische diplomaten in Pakistan zal beperkt wor den tot een gebied met een straal van zestig km. uit het centrum van Karatsji. Deze nieuwe restricties zijn overeenkom stig de beperkingen die aan Pakistaan se diplomaten in Moskou zyn opgelegd. De politie te Karatsji heeft gisteren overvallen gedaan op de kantoren van de links georiënteerde Azad-partij, de vakbondscommissie van Karatsji en de vereniging van progressieve schryvers. De deuren van de gebouwen werden ver zegeld. Er werden geen arrestaties ver richt, maar de politie verklaarde ,,be- langryke documenten" gevonden te heb ben. Vier dagen geleden zyn de com munistische partij en aangesloten groe pen te Karatsji verboden. Minister Eden heeft Maandag in een schriftelijk antwoord op vragen in het Lagerhuis verklaard te hopen, dat bin nenkort in beginsel overeenstemming zal worden bereikt over alle kwesties met betrekking tot de Perzische olie. Bij de besprekingen tussen de Per zische regering en het internationale olieconsortium zyn reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt, zo verklaarde hy. Van 23 September tot 3 October zul len gezamenlijke NATO-manoeuvres ge houden worden door onderdelen van de Nederlandse, Britse, Canadese, Franse, Noorse en Deense vloot, de luchtmacht en het leger. Deze oefeningen, welke de code-naam „Morning Mist" dra gen, bestrijken een uitgestrekt gebied, dat het Noord-Oostelyk deel van de Atlantische Oceaan, de Noorse wateren, het Zuid-Westeiyk deel van het Kanaal, de Golf van Biscaye en Deens en Noors grondgebied zal omvatten. Nietwaar, wij zeggen ie dere dag tegen elkander dat het géén weer is en dat elkeen die in dit kli maat niet ziek wordt nau welijks gezond meer mag worden genoemd. Niette min heb ik nog niemand ontmoet die van vacantie terugkerende toegaf, het beroerd gehad te hebben. Integen deel ik heb in de afgelopen dagen ettelijke van deze gesprekken ge voerd en afgeluisterd: „Prettige vacantie gehad?" „Bijzonder". „Jammer, van het slechte weer hè". „Och, dat ging best. Af en toe een buitje." En nu weet u net zo goed als ik, dat het de laatste maanden, afgezien van enkele storend-interrumperende natuurverschijnselen, geen minuut droog is geweest. Maar dat neemt niet weg, dat het een mooi verschijn sel is, die zonnigheid-tegen-alles-in van de vacantiegangers. Ik hou van die luchthartigheid, die de neerplen- zende regen gewoon ontkent of niet ziet. Maar je móet er de tijd voor hebben. Mensen die werken storten zich zonder meer in de zorg. Men sen die niets doen, beleven enkel pure vreugde. Gerard Walschap, die dezer dagen de driejaarlijkse Belgische Staatsprijs voor Vlaamse letterkunde heeft gekre gen, is opnieuw onderscheiden thans met de driejaarlijkse staatsprijs voor koloniale letterkunde. Hij heeft deze prijs verworven met zijn werk „Op roer in Congo". De technicus J.P.S. is schuldig geble ken aan het feit, dat de K.R.O. Zondag 4 Juli niet op het aangekondigde tijd stip van 8 uur de verklaring kon uitzen den, die de reportage-afdeling van de K.R.O. die morgen had „opgenomen" van mr. H. W. van Doorn, de voorzitter van de K.V.P. naar aanleiding van de gehouden kaderdag van de Partij van de Arbeid. Hij is gestraft met schorsing van één dag wegens plichtsverzuim. J.P.S. had de band na de opname niet meer terug laten draaien. Gedurende het afleggen der verklaring voor de micro foon was de snijder van de apparatuur even gestoord geweest, zodat er op een gedeelte slechts loze groeven waren ge komen. De polite van Cairo heeft de patriarch van de Koptische Kerk uit het klooster bevrijd, waar hij door leden van een nationalistische Koptische organisatie gevangen werd gehouden. Honderd le den van de organisatie, die de bejaarde patriarch Anba Yoessab II heeft laten ontvoeren, zyn vervolgens gearresteerd. De patriarch werd onder zwaar poli- tie-escorte uit het klooster weggeleid. De Kopten, die de patriarch gevangen hielden na hem naar het klooster ont voerd te hebben, waren bewapend met machine-pistolen. Men heeft de patri arch tijdens zijn gevangenschap ge dwongen verscheidene documenten te ondertekenen, waaronder een, waarin hij verklaart af te treden als hoofd van de Koptische Kerk in Egypte. De ontvoerders hebben zich overge- gevén nadat Je politie de toevoer van water en electriciteit had afgesneden. (U.P.-Reuter) Shape, het hoofdkwartier van de geal lieerde strydkrachten in Europa, het punt waar de geallieerde draden samen komen in geval van een nieuwe oorlog in Europa, heeft met succes bewezen dat het zich snel verplaatsen kan en dan weer volop aan het werk kan gaan. Gisteren is bij wyze van oefening het complete hoofdkwartier van 1.500 man naar een oud klooster op 30 kilometer van Parijs verplaatst. Na drie uur za ten de generaals in dit gebouw en de omringende stallen al weer achter hun bureaux. Een tweede afdeling van Shape werd opgericht in een groep tenten in het bos van Rambouillet, 10 kilometer van Cer- nay. Een dodelijk ongeval vond Maandag plaats bij de werkzaamheden in het kader der ruilverkaveling van de pol der Het Woud onder de gemeente Uitgeest. Toen personeel van de fa. De Groot uit De Woude (Akersloot) bezig was met het vervoeren van een bagger molen, is een der arbeiders van deze firma, de 62-jarige L. Schotvanger, afkomstig uit Alkmaar, onder de mo len terecht gekomen, toen deze kan telde. Pas na uur kon het slachtof fer bevrijd worden. De levensgeesten bleken toen geweken te zijn. De mo len werd door een sloot vervoerd. Door de aanwezigheid van een brugje moest het vervoer gestaakt worden. Teneinde de molen smaller te maken, heeft men een van de drijvers ver wijderd, daarbij de molen is gekan teld. Van de vier arbeiders, die in het water geraakten, konden er zich drie in veiligheid stellen, maar het slachtoffer is tussen de overgebleven dri vers en de molen geraakt. De Nederlander K. S. uit Lonneker is ernstig gewond toen hy by een klim partij een val van 20 meter maakte. Het ongeval geschiedde in de buurt van het dorpje Innervillgraten in Tirol. De Nederlander werd in een ziekenhuis in Lienz in Oost-Tirol opgenomen. Zyn toe stand was Maandag nog critiek. (U.P.) Een van det mooiste beeldhouwwer ken op de thans geeindigde beeldenten toonstelling in het Groningse stadspark, welke expositie georganiseerd was door de Raad voor de Kunst en de Lustrum- commissie van het Gron. Studenten corps „Vindicat Atue Polit" was zeker de grote plastiek „Liggpnde vrouw" van prof. Wenkebach. Op advies van de Raad voor de Kunst te Groningen is dit beeldhouwwerk door B. en W. van Groningen aangekocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3