Van Breenen weer enige Nederlander in de voorste gelederen Valpartij van Wim van Est heeft kwade gevolgen in klassement Kath. Thuisfrontactie via Radio Luxemburg Eerste dag Vierdaagse droog begonnen Ruim tienduizend deelnemers kale Zandplaat Yliehors groeit een dijk D -- Zwitsalettei Uitslag van de 17e etappe Van der Weijden egeviert Nolten nog steeds geblesseerd Vele vrienden m K.R.O. beperkt inzamelingen via de radio tot één Ontvangst in Eist Acht landen-strijd in Tilburg loetwaterboezem tussen van Vlieland.Texel en Afsluitdijk? Kaasreünie in Alkmaar Voor twee ton naar Oostenrijk mmm SAHARA VAN HET NOORDEN DINSDAG 27 JULI 1954 PAGINA 5 Sb',Z fSii, T beV fFarhr2°9nt^t(SP-). 58 pnt, 2. Bo- Geneehten (R~i 3- ex aequo: Van West) ieder 9e en Malléjac (Fr- de Franco) Pnt- 5- Le Guillv (lie (Zwits) is 22 pnt; 6- Kübler West), ]'g pnt-: 7. Varnajo (Fr. (Fr. Nop*)0*'' 8- ex aequo: Bauvin 13 Dnt in' en Close (Belg.), ieder 10. Ockers (Belg.), 12 pnt. Ron.de van Kroatië ^egen te Manchester bij testmatch Kilometers ATHLETIEK TE BERN OP T.V.? Athletiek: Zware trainingsrit van de K.N.M.V. Auto te water; één inzittende verdronken Welbekende namen vertegenwoordigd BRAND IN RIJWIEL- FABRIEK TE VENLO Huldeblijk voor architect Dudok Bestrijd UW PIJNEN met: Hulp van Rode Kruis Nieuwe spits voor Zutphens Walburg Kosten globaal geraamd op 3V2 ton (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE, Maandagavond, tjpr is ®ein van B'eenen, de knecht ook nu nog de beste Nederlan- geweest. Hij alleen heeft zich kunnen handhaven in de groep met de Jore r "'-de verenigde Zwitserse strijdmacht en de eenzame Franse trico- jjj Louison Bobet. Maar deze keer hebben de Nederlanders toch ook wel P f *Ch te kampen gehad. Dat Nolten en Wagtmans bij lange na niet in een kla conditie zijn, is bekend. Van dit tweetal, de best geplaatsten in het tot SSfment nota bene, behoeft men geen grootse daden te verwachten. Maar vlak voor de finish heeft de Nederlandse équipe drie vertegenwoordigers zam^ 'n hoofdgroep. Eén er van haalde slechts de finish, tenminste te- het I*1 me* t'c groep. Dat was, zoals gezegd, van Breenen. Wim van Est is in on ,Jaats^e gedeelte namelijk gevallen en liep een verwrongen achterwiel ^nykerbuyk liet zich toen ook uit de kopgroep terugvallen en daardoor staS ri 6 ^ans> dat de Nederlandse ploeg een aanmerkelijk deel van zijn achter- o aa op de Franse nationalen in het ploegenklassement en in mindere mate P de Belgen kon inlopen, geheel verkeken. Als een pleister op de wonde ogen wij dan vertellen, dat Nolten en Wagtmans na een slecht begin lang- aamaan op toeren zijn gekomen en nog een aanmerkelijk deel van hun achterstand op de groep met de favorieten hebben kunnen wegwerken. Maar af is slechts een schrale troost. Lang heeft het geduurd eer er strijd is geleverd in de etappe naar Grenoble. pe schroeiende warmte inspireerde niemand tot onnodige grootse daden. Eerst toen de eerste, overigens bescheiden, toppen van de Alpen in zicht h'aren, begon het gevecht om de verovering van een betere positie in het "'assement of om het behoud van het met veel inspanning verworvene. Maar ®bidat geen der mogelijke kanshebbers zijn voornaamste tegenstanders uit het oog verloor is er in de algemene rangschikking eigenlijk bitter weinig v_eranderd. Of het moest al zijn dat Wagtmans en Nolten weer iets gezakt *'jn 1. Lucien Lazarides (Fr. Zuid Oost), 5.40.43; 2. Schaer (Zwits.), 5.42.04; 3. Kübler (Zwits.), 5.42.08; 4- Ockers (Belg.), z. t.; 5. Bobet J'rankrj, z. t.; 6. Van Breenen o 5d-)> z. t.; 7. Clerici (Zwits.), z. t.; jirtalléjac (Fr. West), z. t.; 9. Emilio Zi.rjiguez (Sp.), z. t.; 10. Dotto (Fr. 7,,^ Oost), z. t.; 11- Bergaud (Fr. ..f-Ud +- 19 Rmnlrart 2n-'s). z. t13. Apo Lazarides (Fr. dp1"J, Oost), z. t.; 14. Le Guilly (lie 2®.prance), 5.42.44; 15. Vitetta (Fr. (Sn) 0°s0> 5 4B L 5.45.03 ia5-11; 18. R pauvin (Fr. N.O.C.), z. t.; 20. Lau- (Frankr.), z. t.; 23. Van Est Jvf' 5.46.47; 26. Suykerbuyk 41 e«V)' z- f-; 29- Nolten (Ned.), 5.50.24; wagtman (Ned.), z. t.; 33. Faan- hof (Ned.), 5.52.13. 5.44.57; 16. Rodriguez 17. Voorting (Ned.), li!l Oost), z. t.; 14. Le Guilly (lie :a C 'Y5'l; 18. Rolland (Frankr.), z. t.; Alg. klassement 2. 1. Bobet (Frankr.), 100.33.28- NOC) warJX. Bauvrn (Fr. Z'. ,100"56.04 op 22.38- 8 Vitetta (Fr. Zuid Oost), 100.57.54'op'24 26- 9 Laured! (Frankr.). 100.59.43 op 26 15-' 10. Bergaud (Fr. Zuid West). 1005949 Op 26.31; 11- Brankart (Beigië), 101 03 25- 12. Clerici (Zwits.). 101.10.29; 13 Ado Lazarides (Fr. Zuid Oost), 101 10 42- 14. Nolten (Ned.), 101.12.15; 15. Wagtmans (Ned.), 101.12 37; 16. Van Est (Ned.), 101.13.47; 17. De Mul der (Belg), 101.15.50; 18. Van Bree nen (Ned.), 101.19.15; 19. Deledda (Frankrijk)101.20.08; 20. ex aequo: Mahé (Fr. West), 101.21.28 en Voor ting (Ned.), 1. t.; 44. Faanhof (Ned.), 102.28.24; 59. Suykerbuyk (Ned.), 103.08.26. Bergklassement Ploegenklassement Zwitserland, 301.34.11; 2. Frank rijk, 301.54.ir. 3. België. 302.01.14; 4. Nederland. 302.04.58; 5. Frankr. Zuid Cost, 302.32.45: 5. Fr. West, 303.07.11; 7. Sr>anie. 303 24.53- 8. Frankr. N.O.C., 303.55 IQ. 9 Fr Zujd West. 303.59.53; 10. He de France. 304.25.12; 11. Lu- Xemburg/Oostenriik, 308.01.44. Puntenklassement I. Kübler, 133 pnt.; 2. Schaer 'Zwits.), 183 pnt.- 3. Ockers (Belg.), 187 Pnt.; 4. Van Est (Ned.), 357,5 pnt.; 5- Forlini (Tie de France), 398 pnt.; Bobet ((Fr.), 402,5 pnt.; 7. Bauvin 'Fr. N.O.C.), 444.5 pnt 8. Wagtmans ►Wed), 466 pnt.; 9. Nolten (Ned.), Z* Pnt,; 10. Vitetta (Fr. Zuid Oost), 52p5 pnt. De prijs voor de meest strijdlustige etiner werd toegekend aan Le Guilly (tie de France). e tweede etappe van de Ronde van rjatië over een afstand van 90 kilo- op het circuit van Opatija is Kannen door de Maastrichtenaar 1 Van der Weyden in 2 uur 29 min. De Italiaan Ghidini werd twee- f 1 minuut verschil. In het alge- dejj 11 klassement staat van der Wey- Se,, ®an de top met 8 uur 2 min. 51 "opgevolgd door Bolzan (Lux.) met ('rj( •loc r'and de tweede plaats in achter ëosiavië. (Van d onze cricketmedewerker) Beweegt het ZondaS l-1- droog weer teSen Was te Manchester, zette de ïeeds 8istermorgen opnieuw in en de beid-'005 in de narn'ddag kwamen In het ploegenklassement neemt h'et te 6 her- e aanvoerders overeen het spel vatten. Morgen is de laat- Na de start volgde eerste een toeris tisch uitstapje over 100 kilometer, waar bij een gemiddelde werd bereikt van nog geen 30 kilometer per uur. De groep bleef, op enkele schermutselingen na, bijeen tot in de buurt van Saint Gervais, aan de voet van de Col de Ro~ mevere, een berg van ruim 1000 meter hoogte, die als col van de tweede cate gorie meetelt voor het bergklassement. Van alle ploegen kwamen de wa terdragers in deze eerste faze in actie. Van Breenen maakte zich verdienste lijk bij de Nederlanders en Croci- Torti en Perez stapten telkens af om de flessen van de Zwitsers en de Spanjaarden te vullen. Zo laag was het tempo. Een gelukkige omstandig heid voor Nolten, want de Limburger was bij de start verre van fit. Hij had een verband om zijn gezwollen dijbeen, vlak boven de rechterknie. Het gescheurde spiertje deed hem zo veel pijn, dat de tranen hem over de wangen liepen. Nolten bleef voorlopig in het grote peleton hangen, met de andere Ne derlanders, ook bij de bestijging van enkele hellingen, welke een voorproef je waren van wat later op de Ro- meyere te wachten stond. Weer Bahamontes Na ruim 100 kilometer, toen dus meer dan de helft van de étappe was afge legd, begen de 12 kilometer lange klim naar de pasovergang van de Romeyere. Een eigenaardige col, met talloze korte wendingen en met een hoog stijgings percentage, met smalle grintwegen, waar twee kleine auto's elkaar nauwe lijks konden passeren. Bahamontes had, men zou zeggen zon der enige moeite, de kop genomen. Met zijn luchtige pedaaltred gleed hij naar voren, terwijl achter hem de grote cracks zwoegden en al hun macht ge bruikten om niet al te veel terrein te verliezen. Ze konden de Spanjaard niet bijhouden. Noch Le Guilly, noch Küb ler, die zijn laatste reserves scheen aan te spreken, noch Bobet, die toch een klimmer van groot formaat is, konden zijn wiel houden. Ook de Nederlanders zakten af. Bahamontes ging het eerst over het hoogste punt, op 5 seconden gevolgd door Le Guilly en op 1 minuut 32 seconden door Kübler, Bobet, Dotto Malléjac en Ockers. Vervolgens passeer den op 2 min. 2 sec. Apo en Lucien La zarides, op 2 min. 30 sec. Bergaud, De Mulder, Schaer, Clerici en Manuel Ro driguez en op 3 min. 35 sec. Brankart, Van Breenen, Suykerbuyk, Van Est, Bauvin, Vitetta, Van Genechten, Alomar en E. Rodriguez. Het peleton volgde op 7 min. 45 sec. Bij de scherpe afdaling naar La Bal- me werden snelheden van boven de 60 kilometer bereikt. De vacantie stemming was geweken, Er werd nu hard gevochten om posities te behou den of te verbeteren. Bij Rencurel moest Wagtmans afstappen wegens een lekke band. Een paar honderd meter verder stond Nolten aan de kant, eveneens met een lekke band Weer sprong Joossen bij en Nolten zag er nu veel beter uit. Het verband had hij van zijn been gehaald. Hij draaide nu in een prachtig tempo er. haalde in de afdaling tal van renners m. Aan de kop, bij de korte afdaling van de Romeyere, heeft Le Guilly Ba hamontes ingelopen, voor wie een rit van geen belang meer schijnt te zijn als de pashoogte eenmaal achter de rug is en de punten voor het bergklasse ment binnen zijn. De Fransman kreeg aanvankelijk een voorsprong van en kele minuten, moest een lekke band zelf repareren en bleef voor totdat Lucien Lazarides, die ook uit het pe loton was weggesprongen, hem in haalde. Achter vormde zich een groep van vijftien renners: Bobet, Ockers, Manuel Rodriguez, Clerici, Kübler, Schaer, Malléjac, Dotto, Apo Laza rides, Bergaud, Vitetta, Wim van Est, Van Breenen en Suykerbuyk. Gerrit Voorting zat toen in een tweede groep. De V.A.R.A., Hilversum I, geeft Woens dagmiddag tussen tien minuten over twee en kwart over drie een reportage van de finish van de negentiende etappe te Aix-Les-Bains. Deze uitzending wordt om tien minuten voor half zeven her haald. De nabeschouwing volgt om vijf minuten voor negen. Advertentie telt de „Imposant" van 26 cent „fijne sigaar zegt' Dit alles was gebeurd tijdens de lange klim, welke na de korte afdaling van de Romeyere was gevolgd. Na deze klim begon te Saint-Nizier,' nog altijd 1150 meter hoog en op 30 kilometer van Grenoble gelegen, de lange, niet zo moeilijke afdaling naar de 900 meter lager gelegen finish. Wim van Est stuur de tien kilometer verder in een der bochten zo slecht, dat hij kwam te vallen. Zijn achterwiel was krom ge trokken, en voordat hij weer op zijn fiets zat had hij kostbare minuten ver loren. Toen van Est lang achterbleef liet Suykerbuyk, die uitstekend tezamen met Hein van Breenen, in het groepje Kübler-Schaer-Bobet meereed, zich af zakken. Pech voor Le Guilly Aan de kop kreeg Le Guilly tien kilometer voor Grenoble een inzinking. Hij werd door de groep Kübler inge lopen. Bobet had zich in deze groep kunnen handhaven, en dat, terwijl nie mand van zijn ploeg hem hulp kon bieden. Lucien Lazarides behaalde te Grenoble een verdiende zege op Schaer, die zich kort voor de aankomst op de wielerbaan had losgereden, bijna ander halve minuut later arriveerde en de tweede plaats bezette, voor zijn ploeg maat en grootste rivaal Ferdi Kübler. De andere Nederlanders hebben in de laatste faze van de strijd goed gereden. Gerrit Voorting boekte ongeveer 5 mi nuten achterstand op de winnaar, Van Est 6 minuten, Suykerbuyk eveneens, Nolten werd 29e met bijna 10 minuten achterstand, Wagtmans 31e in dezelfde tijd en Faanhof 36e met 11% minuut achterstand. Na Faanhof kwamen 38 renners voor de sluiting der controle binnen. t. v V3 - v' slï. - - VS. ~v- .v^.s •'yV ln enkele maanden tijds is zo in de Satiara van het Noorden een dijk ontstaan. VATICAANSTAD Twee telegrammen cbe de Paus respectievelijk aan de Bisschop van Tirnava in Slowakije en de aartsbis schop van Esztergom in Hongarije heeft ge richt en waarbij de Heilige Vader zijn diep leedwezen met de slachtoffers van de watersnood heeft uitgedrukt, zijn het IJze ren Gordijn gepasseerd. Advertentie (Van onze radioredacteur) Het Nationaal Katholiek Thuis front heeft in een schrijven aan de kaderleden medegedeeld dat de K.R.O. geweigerd heeft zendtijd beschikbaar te stellen voor de inzamelingsactie van het Thuisfront van 9 tot en met 22 Augusus a.s. Daarom heeft het Thuisfront b(j radio-Luxemburg zendtijd gekocht. Gezien het karakter van het werk heeft radio-Luxemburg medegedeeld (bij wifze van uitzondering geen tecb- 1 nische of artistieke kosten in rekening te zullen brengen. IHet Thuisfront heeft zijn teleurstel ling over het besluit van de KRO- (Van onze correspondent) Alle pessimistische meteorologen ten spijt is vanmorgen de eerste dag van de vierdaagse droog begonnen. Gisteravond dreinde de regen apathisch om laag, de militaire taptoe stierf een roemloze en geluidloze dood in de natte miezerigheid en slechts op de gladde vloer van de „Vereeniging" probeerde men hardnekkig de spieren los te maken. De overgrote meerderheid van het wandelleger lag voor half elf al onder de wol, dromend over lage drukgebie- den en Atlantische storingen. Tegen die tijd stak er een halve orkaan op boven de Vierdaagse-stad, die wolkenmassa's in de loop van de nacht aan flarden scheurde en toen vanmorgen drie uur de eerste wekkers de mati- neuze proloog van het wandelfeest ratelden en gordijnen zenuwachtig opzij werden geschoven, was het waarlijk droog. Ste daE r> 358 voor s.6 sland luidt: Engeland; Pakistan 90 en 25 voor 4. Ook toen klokslag vier uur de eerste lopers de Waalbrug beklommen om zich in het land tussen de rivieren te storten was het weliswaar ongemeen fris voor een Juli-dag, maar in ieder geval nog altijd droog. Om acht uur straalde er zelfs een feestelijke zon in een blauwe hemel. De allersnelsten hadden Huissen, toen reeds zingend uit de slaap gewekt en Elden op de Lage Rijnoever was al in zicht. Straf blies de wind door de verregende boom gaarden en niet iedereen had daarmede rekening gehouden bij het uitzoeken van een passend wandeltenue. Stijve spieren bezorgden de Rode Kruisposten dan ook de eerste klanten. De eerste blaren kwamen pas later. Tegen negenen kondigde de kwieke voorhoede al in Eist aan dat het tijd werd om de beste stoelen op de stoep te zetten. Eist op de eerste dag als steeds het rustpunt waar alle wandel wegen zich kruisen, had er als telken- jare de nodig vlaggenmasten voor in de hoofstraat geplant, terwijl brande wijn en ketels koffie in gereedheid stonden. Om half elf was er ook de traditionele ontvangst van de grote aanhang van het Vierdaagse-Comité, maar terwijl men zich daar in vrien delijke en waarderende superlatieven uitputte marcheerde de blarenarmee reeds op Valburg en Oosterhout aan. Niet zozeer uit wandelwoede dan wel uit voorzorg om de steeds meer samen pakkende wolken die het Betuws land overdekten. Omstreeks het middaguur kwam voor deze haastige voorzichtigen het silhouet an de Vierdaagse-stad al weer in zicht en daarmee het einde van de eerste hap. Vanmorgen zijn 10313 wandelaars gestart. Parachute-springende aalmoezenier Gistermiddag waren zeven-en-dertig Belgische parachutisten uit een grote grauwe Flying Boxcar gesprongen. In de Ooypolder kwames zij terecht tus sen koeien, die luid protesteerden en de wijk namen. Bij al die Vlaamse jongens, die daar enkele ogenblikken spartelend tussen hemel en aarde zweefden, bengelde ook aalmoezenier Van der Goten. Zodat de Belgen al di rect voor een unicum zorgden.: een parachute-springende aalmoezenier. De fanfare van de genie stond onder tussen al met glimmend koper te po pelen om de rode baretten op feestelijke wijze de Vierdaagse-stad binnen te voe ren, waar de tienduizenden die de spec taculaire dropping hadden gevolgd, stra ten en pleinen omzoomden om de Bel gen een hartelijke ontvangst te berei den. Een hartelijke ontvangst viel overi gens niet alleen de Belgen ten deel. Practisch ieder lid van het meer dan elfduizend tippelaars omvattende Vier- daagseleger viel Maandag een hartelijke ontvangst in de Keizer Karelstad ten deel. De Nijmeegse bevolking toonde zich van haar beste zijde, daarin voor gegaan door het stadsbestuur, dat in de middag voor een charmante ontvangst zorgde voor de buitenlandse deelnemers ten stadhuize. Toen vond de Bilt het dan ook ken nelijk tijd om eens een extra natte vaat doek boven de Vierdaagse-stad uit te knijpen. Met weinig overtuiging overi gens; het siepelde en miezerde wat, te onbeduidend om de enthousiaste sfeer te vergallen. De grote vlaggenparade in het Goffertstadion ging toch door en nat maar fier stegen na het symbolisch vlaggenspel op het middenveld, de dun doeken van de deelnemende landen Amerika, Beigië, Engeland, Frankrijk, Luxemburg, Zuid Afrika, Zwitserland en Nederland aan de vlaggemasten. De luchtmacht zorgde voor het passend mi litair ceremonieel en de Luchtmachtka pel speelde de volksliederen. De Nederlandse Televisie Stichting is voornemens eind Augustus de Euro pese athletiekkampioenschappen te Bern ook in Nederland op het scherm te brengen. Met de Duitse en de Zwit serse T. V. zijn besprekingen gaande de programma's via Duitsland naar Nederland te relayeren. (Van onze Brabantse redactie) Vrijdag 30 en Zaterdag 31 Juli worden te Tilburg in het Gemeentelijke Sport park internationale militaire athletiek- wedstrijden gehouden, waaraan militai ren uit acht landen zullen deelnemen. De wedstrijden worden georganiseerd door de Commissie Internationale Mili taire Sportwedstrijden in samenwerking met de K.N.A.U. Bü de „Conseil in ternational" zijn thans 19 landen aange sloten. Aan de athletiekwedstruden te Tilburg zullen deelnemen: België, Frankrijk, Griekenland, Turkije, Egypte, Italië, de Verenigde Staten en Neder land. Egypte zal voor het eerst op de militaire atletiekwedstrijden uitkomen, terwijl voor de Verenigde Staten mili tairen worden afgevaardigd, die dienst doen in West-Duitsland. De kracht van deze twee equipes zal daarom nog een verrassing zijn. Van de andere deelne mers beschikt men wel over ervaring ten aanzien van hun prestaties in het verleden en deze doen veronderstellen dat er Vrijdag en Zaterdag te Tilburg bijzonder interessante wedstrijden te zien zullen zijn. Men treft er diverse athleten bij, die tot de nationale athletiekploeg van hun land behoren en zelfs enige kampioenen. Op de 3000 m. staple chase bijv. de Ita liaanse kampioen Marchisio, op de 110 m. horden de Griekse kampioen Kaha- delis, de Italiaanse kampioenen, hoog springen Sara en speerwerpen Lievore. Maar naast deze kampioenen zijn er tal van anderen, die prestaties op hun naam hebben staan, die die van onze nationale kampioenen overtreffen. De deelnemende militairen zijn gedu rende hun verblijf in ons land onder gebracht in de Lunettenkazerne te Vught. Door de KNMV is in Valkenburg een trainingsrit georganiseerd als se lectie voor de samenstelling van het Nederlandse Zilveren Vaas-team. De beste Nederlandse coureurs namen on der de abnormaal slechte weersom standigheden aan deze rit deel. Het circuit over een afstand van 75 kilo meter moest driemaal worden afge legd. Vooral de derde rit met ver plicht achterband wisselen en het over steken van de Geul en de Gulp bezorg de de rijders vele strafpunten. Rozen berg, die in de eerste twee itten slechts één strafpunt opliep, kreeg er in de derde ronde 67. Winnaar werd Ph. J. Haaker op Jawa met 35 straf punten. Van de 23 gestarte deelnemers bereikten er negen de finish. Op de weg UtrechtMaartensdijk is een personenauto in de gracht bij Blauwkapel gereden. Drie van de vier inzittenden, vader, dochter en zwager van de familie konden worden gered; de zeventienjarige zoon J. W. is ver dronken. voorzitter, prof. J. B. Kors O.P. uitge sproken. De K.R.O. heeft daar echter tegen over gesteld, dat het aan het Thuis front reeds lang bekend was, dat voortaan nog slechts één, grote geldin zameling voor een aantal gecombineer de goede doeleinden zal worden gehou den. Het Thuisfront heeft meer dan I enige andere organisatie in 't verleden I geprofiteert van de steun van de K.R.O. bij de inzamelingsacties. Het besluit van de K.R.O. om het aantal acties te beperken tot één is ingegeven door de redelijke overwe ging, dat teveel radio-acties bij de luisteraars een „geefmoeheid" zal ver oorzaken. En dat bovendien het aan tal voor steun in aanmerking komen de organisaties zo groot is, dat men beter de opbrengst van een grote, in tens gevoerde actie over al deze instel lingen en organisaties kan verdelen. Het Thuisfront merkte nog op dat het Rode Kruis, Kankerfonds e.d wel steun krijgen van de K.R.CL Deze steun beperkt zich echter tot het ge ven van een aanbeveling van de in zamelingen. „Wij zijn maar al te bereid om de collecte voor het Thuisfront ook meer dere malen aan te bevelen Dit is ech ter iets anders dan zendtijd beschik baar stellen om de actie via de K.R.O.- microfoon te voeren". Temperament Luisteraars naar de nieuwsberichten hebben Maandagmorgen enige zeer on heuse woorden voluit voor de micro- phoon horen uitspreken toen de nieuwslezer blijkbaar geïrriteerd door enige verkeerd liggende vellen papier of onhandig gestelde berichten zijn misnoegen in onparlementaire termen lucht gaf zonder er op te ietten of de microphoon „open" stond. De microphoon stond open en de luisteraars werden gechoqueerd. Het A.N.P. heeft toegezegd dat er disciplinaire maatregelen tegen de nieuwsleder zouden genomen worden en de herinnering van de luisteraars ging terug naar een omroeper van voor de oorlog, die op dezelfde wijze door de microphoon werd betrapt toen hij om twaalf uur 's nachts zijn ver moeid gemoed even krachtig lucht gaf. Deze omroeper is nu een geeerd en gerespecteerd lid van de KRO-staf en niemand zal het hem meer euvel duiden. Maar het was toch een zonderling gehoor, op Maandagmorgen. (Van onze correspondent) Behalve het Zweedse stoomschip „Virgo", dat er vorig jaar maanden lang muurvast zat, behalve een dren kelingenhuis dat nooit meer dienst doet en wat schietschijven van de Konink lijke Nederlandse Luchtmacht, is er sinds mensenheugenis op de Vliehors, de barre zandplaat, die zich aan de Westpunt van Vlieland uitstrekt over een afstand van bijkans tien kilometer tot aan het Eieriandse gat onder de Oostpunt van Texel, nooit iets te zien geweest. Doch, sinds enkele maanden groeit daar op diezelfde barre en kale zandplaat een dijk, een stuifdijk, die zich in een voorspoedige groei kan ver heugen, die thans uit een experimen teel oogpunt bezien een belangrijk ob ject vormt, doch in de toekomst in an der opzicht van betekenis kan worden. Terwijl namelijk de plannen voor in poldering van het Waddengebied nog in geen enkel opzicht vaststaan, is er toch reeds iets bekend geworden van een zoetwaterboezem tussen Vlie land, Texel en de Afsluitdijk, een boe zem, die de taak van het steeds klei ner wordende IJsselmeer als zoetwater bassin kan overnemen. Dat bassin zou worden gevormd door de aanleg van een dijk van Vlieland naar de Friese kust ten Zuiden van Harlingen, van een dijk van Texel naar de Afsluitdijk en door de afsluiting van het Eieriandse gat tussen Vlieland en Texel, een stroomgat met een diepte van maxi- Burgemeesters van steden en dorpen, die vermaard zijn gewor den door hun plaatselijk kaaspro duct, zijn deze week de gast van de jubilerende kaasstad Alkmaar. Op deze stellig unieke reünie zul len vertegenwoordigd zijn Chester, Chedder, Bulle, Lagnau, Sainte Marie aux Anglais, Vaux-le-Penil, Herve, Roquefort en Bolsward. Helaas hebben afgezegd de burge meesters van Parma, Gorgonzola, Edam en Gouda. Dit laatste neemt niet weg, dat het gezelschap ook een bezoek zal bren gen aan Gouda, en wel morgen, waar bij o.m. de kaasfabricage op een Zuid-Hollandse boerderij zal worden bezichtigd. Amsterdam staat verder op het program en een bezoek aan een kaasfabriek te Stompetoren. Tijdens een West-Friese koffietafel in het Noorderpolderhuis te Schermerhorn zullen de Schermerdansers optreden en boerensjezen worden vertoond. Natuurlijk culmineert deze reünie in Alkmaar zelf met 'n de Fesch-concert, Donderdagavond in de raadszaal, en Vrijdag bezoek aan de kaasmarkt en een kaaslunch op het feestterrein. Eén leemte vertoont ons inziens het program en wel een, desnoods vluch tig, bezoek aan Edam. Ook al heeft dit officieel verstek laten gaan, het blijft toch de naamgeefster van de over heel de wereld bekende, meest populaire vaderlandse kaassoort, de zelfde trouwens, die in Alkmaar op de roemruchte kaasmarkt verhandeld wordt. Advertentie de échte kauwgom Twee en een half uur heeft de Venlose brandweer Zondagmiddag druk werk ge had om een moeilijk te blussen binnen brand uitgebroken in de rijwielfabriek van de firma J. Franssen Zn., gedoofd te kriigen. Vermoedelijk was de brand in de opslagplaats van de fabriek reeds ontstaan in cfe morgenuren van Zondag. Eerst in de middag werd de brandweer gewaarschuwd. In verstikkende rook en hevige hitte moes ten de brandweerlieden de schroeiende pak ken karton, waarmee de opslagruimte tot aan het plafond toe was opgevuld, naar buiteq dragen. Zij slaagden erin zeker de helft van de magazijnvoorraad te redden en de rest van de fabriek voor de vlam men te behoeden. De schade wordt op tien duizend gulden geschat. 1 Het „Comité tot aanbieding van een hul deblijk aan W. M. Dudok" deelt mede dat het boekwerk, gewijd aan de architectoni sche en stedebouwkundige arbeid van de heer Dudok en samengesteld ter gelegenheid van diens zevenstigste verjaardag, zal wor den overhandigd op Donderdag 5 Augustus a.s. te 15 uur in de Burgerzaal van het Raadhuis te Hilversum. VERRE OOSTEN Generaal Mark W. Clark de vroegere Amerikaanse bevelheb ber in het Verre Oosten, heeft verklaard dat naar zijn mening Indonesië en Thai land de volgende doelstellingen der com munisten in Azië zullen zijn. maal vijftien meter, bij de afsluiting waarvan waarschijnlijk tegelijk een ein de zou komen aan de afslag op Texels Westpunt. Met het oog op het gehele project is Rijkswaterstaat in het begin van dit jaar bij wijze van experi ment begonnen met het zetten van een aantal rietschermen op de Vlie hors waarbij dan door verstuiving een dijk zou moeten ontstaan. De hiervoor gemaakte berekening klopte, want nu reeds ligt er zover er rietschermen zijn gezet, dat is tot ruim een kilo meter van de meest Westelijke dui nen van Vlieland, in de richting van Texels vuurtoren een stuifdijk van rond vierenhalve meter boven N.A.P. In de herfst wordt de dijk beplant en daarmee is de eerste fase van deze dijkaanleg afgelopen. In het komende jaar gaat Rijkswater staat opnieuw rietschermen zetten, zulks om de dijk te verlengen en zo zal men doorgaan tot het einde van de stuifzone. Daarna zal men op andere middelen moeten zinnen en daarna zal wanneer de dijk een rol gaal spelen bij de vor ming van het zoetwaterbassin een con solidatie moeten volgen. Doch, in af wachting van het definitief worden van de plannen wordt er op de Vliehors reeds gewerkt. Een eventuele afsluiting van het Ei eriandse gat wordt een ,,koud kunstje" geacht. Reeds voor de oorlog was er P'an tot afsluiting. En een soortge- hjk pian, deel uitmakend van het grote project van inpoldering van de Wad den, kan dichter bij de verwezenlijking komen, naarmate de dijk op de Vliehors groeit. Kan deze dijk onverhoopt toch niet in de kustverdediging worden op genomen, dan zal hij wellicht op andere wqze goede diensten kunnen bewijzen. Door deze dijk echter verandert nu reeds het gehele beeld van de tot nu toe kale barre Vliehors, de Sahara van het Noorden. Advertentie ZWIT5A Uitsluitend bü Apothekers en Drogisten Het Nederlandsche Roode Kruis verzendt Woensdag 15:000 blikjes cor ned beef, 550 paar nieuwe herenschoe nen, 1992 stel herenondergoed en 4500 geëmailleerde pannen naar het Oosten rijkse Rode Kruis te Linz, ten behoe ve van de slachtoffers van de over stromingen. Deze goederen, die een waarde vertegenwoordigen van ruim f 48.000, vormen waarschijnlijk de laat ste zending naar Oostenrijk. De hulp verlening is op Oostenrijk geconcen treerd, omdat de Rode-Kruisverenigin gen in dé overige landen, die van de overstromingen te lijden hebben ge had, verklaard hebben, de hulpverle ning zonder buitenlandse steun ter hand te kunnen nemen. Behalve bovengenoemde goederen heeft het Nederlandsche Roode Kruis 1500 paar rubber laarzen, 18.000 dekens, lakens en slopen naar het rampgebied gestuurd. De waarde van alle gezon den en nog te zenden goederen be loopt thans f 210.500. Een melkfabriek te Rotterdam stelde 1000 blikjes ge condenseerde melk beschikbaar. Het Jeugd Roode Kruis stuurde 50 geschenk pakketten voor het Oostenrijkse Jeugd Roode Kruis. B. en W. van Zutphen hebben bij de raad een voorstel ingediend om te besluiten tot aankoop ad f 1.— van de toren der St. Walburgskerk van de kerkvoogdij en om in principe een beslissing te nemen tot het maken van een nieuwe spits, overeenkom stig de oude Gothische, welke in 1600 door een blikseminslag in vlammen opging. Sinds de brand op 30 Maart 1948 ontbreekt de spits aan de toren van de St. Walburgs kerk. Deze spits was een slechte vervanging van de Gothische, welke eens de fraaie to ren sierde. Men wil daarom dan ook graag de toren in zijn 16e eeuwse luister herstellen. Dtze spits was tot in de vorige eeuw te bewon deren op een muurschildering in de Bur gerzaal. Momenteel houdt een tekening van deze prachtige torenspits de gedachte hier aan nog levendig. De totale kosten zijn globaal geraamd op f 350.000. De minister van O.. K. en W. is genegen in deze kosten een rijkssubsidie te geven. Als het Rijk 50 pet. der kosten sub sidieert en de provincie 10 pet., dan blijft ten laste van de gemeente Zutphen 40 pet. van f 350.000 of f 140.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5