Haarlems Bloemenfee wordt Vrijdag avond op het stadhuis ontvangen SPORTNIEUWS Italiaans Opera-concert in Gemeentelijke Concertzaal Beverwijksefamilie zwermt uit over de gehele wereld Kaas-burgemeesters geven tevens acte de présence Orgelbespeling Haarlemse politie in Vierdaagse Triomf van het Bei-Canto Bert Brugman en Leo Riemens in de Vleeshal Organist: Gahr. Verschraegen Mevr. Van Zanten vliegt naar Australië Bekend architect in Nederland terug WOENSDAG 28 JULI 1954 PAGTNA 2 PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Race voor serveuses en kellners Burgerlijke Stand Bloemen en licht Waterpolo D.W.T. 1 dames kampioen - Examen Handenarbeid Aanrijding op hoek Schoter- weg en Gen. Cronjéstraat Commissie voor Gezondheidszorg R.K. Industrie- en Huishoudschool D.W.T. 1—V.Z.V. 1 1—4 Athletiek-tweekamp HollandHolland Softball HEEMSTEDE Motorrijder aangereden in Raadhuisstraat OMA KOMT OYER Bouwer van kerken en kloosters EXAMENS Waterstanden Gastbeiaardiers bespelen carillon in Grote Kerk KINDERFEEST IN SANTPOORT Inschrijving ringrijderij Beurs van -vrnsterdam Beurs van New York l°ft Vrijdag 30 Juli zal de Bloemenfee 's avonds om acht uur op het stad huis worden ont vangen door burge meester Cremers en wethouders. Bij die gelegenheid ont vangt z|j uit han den van de burge meester haar op dracht voor de Zo- merfeestweek 1954. Deze plechtigheid zal dus min of meer de officiële entrée zijn van de Bloemenfee en als bjjzondere omstan digheid mag hierbij worden vermeld, dat diezelfde avond de burgemeesters van alle kaaspro- ducerende gemeen ten, zowel uit bin nen- als buitenland eveneens ten stad- huize zullen wor den ontvangen en de ontvangst van de Bloemenfee zul len bijwonen. Deze burgemees ters zijn tevoren reeds de gast ge weest van het feest vierend Alkmaar en die avond zullen zij om half negen naar het Frans Halsmu seum vertrekken en zich daar rond een diner verenigen. De Bloemenfee gaat dan haars weeg en woont om half negen de première bij van Bert Brugman's Marionettentheater Velen zullen belangstellend zijn naar de kledij van de Bloemenfee 1954. De fee zal gekleed zijn in een staatsierobe van Duchess* Faconné (een soort bro kaatzijde) met zeer lange sleep, welke werd ontworpen en geleverd door de Welia Models uit Amsterdam; de stola, welke zij daarbij draagt is van de N.V. Modemagazijn Vogelzang uit Haarlem De staatsierobe is overigens beschei den gehouden om de charme van een fee geen geweld aan te doen. Zaterdagavond nemen de Keemeleers uit Maastricht bezit van de Bloemen stad. Om zeven uur vertrekt de stoet vanaf de Koudenhorn en volg dan de route: Nieuwe Gracht, Jansweg, Sta tionsplein, Kruisweg, Barteljorisstraat, Grote Markt. Koningstraat. Gierstraat, Grote Houtstraat. Houtplein, Grote Houtstraat, Grote Markt. Het monsterkanon, de zogenaamde floddermadamme, schiet gedurende deze toch maar liefst 250 kg. toffees tussen het Haarlemse publiek. In de stoet loopt mee het Harmoniegezelschap Sint Pieter, gestoken in de nieuwe gala uniformen. Na de intocht volgt de Carnavals zitting. waarna de hofkapel van de Keemeleers om kwart voor elf een Lang en uitvoerig heoben de Prov. Staten van Noord-Holland gediscus sieerd over de voorgestelde wijziging van het Bijzonder Reglement van Bestuur voor het waterschap de Der tig gemeenschappelijke polders op Texel. De heer Voorthuysen zette uit een. dat hij historische rechten wilde handhaven. Een voorstel van de com munisten, om het voorstel van Gede puteerde Staten aan te houden, vond geer. steun bij de andere fracties. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomën. Alleen de communisten waren tegen. Het voorstel tot verhoging van het subsidie aan de stichting van het Noordhollands Philharmonisch Orkest te Haariem werd aangenomen, nadat de C. P N. twee tegenvoorstellen had ingediend, die met grote meer derheid van stemmen werden ver worpen. De provinciale subsidies in de pensioenlasten en het tekort zullen te:, hoogste f 70.000 bedragen. Voorts werd een commissie voor de gezond heidszorg ingesteld. In de commissie voor culturele zaken werden naast ac statenleden benoemd W. Andries- sen. oud-directeur var het Amster dams Conservatorium drs. J. Henrick Mulder te Amstelveen, A. Defresne, directeur van het Volkstoneel „De To neelvereniging" te Amsterdam. L. Th. F Peters te Amsterdam, H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, mr. O. L. V. Guermonprez, directeur van de Volkshogeschool te B gen. dr. A. van Biemen, directeur van de Arbeidersgemeenschap der Woodbrokers te Bentveld, prof. mr. H. de la Fontaine Verwey, directeur van de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam en W Gehrels, directeur var de Volksmuziekschool te Amster dam. De Staten van Noordholland beslo ten voorts he<- aan de stichting Am- sterdamsch Conservatorium verleende s .tsidie te verhogen met f 8000 per jaar onder de -epaling, üat in een eer der genomen besluit het bedrag van f 110.650 nader werd vastgesteld op f 170.650. De stichting Volksmuziek te Amsterdam werd eer subsidie van f 954C verleend, terwijl de stichting Volksmuziekschool voor Haarlem en Omstreken een subsidie van f 1600 kreeg. De stichting „Touring Zandvoort" organiseert a.s. Donderdag een race voor serveuses en kellners. In verband met hun werkzaamhe- dei zal deze wedstrijd 's morgens worden gehouden. De kellners starten om half elf uur en de serveuses een half uur later. De start vindt plaats op het Stationsplein. GEBOREN; J. G. OttenPeerde- man, z; E. H. Buisvan der Wijden, z; M. J. Reckman—Prins, z; J. M. Pe tersde Vos, z; M. J. EkelHaasbeek, z; A. B. RoodenburgDiemer, d; G. C. Janssenvan der Zanden, d; P. Driessenvan den Oosterkamp, d; A. de HaanBiesma, d; P. Vergers Burggraaf, d; M. M. DerkxGüing, d; M. M. SteenkistGieliam, d; A. M. van KampenVermin, a P. VisPilon, d. ONDERTROUWD: 27 Juli: G. Wes- sel en E. J. van der Gulik. GETROUWD: 27 Juli: K. Bruijs en M. Leising; J. van der Bruggen en E. M. E. Jansen. OVERLEDEN: G. Hoekstra, 72 j., Leidsevaart; N. C. HopRoest, 61 jaar; Zocherstraat; S. van der Meulen, 75 jaar, Schermerstraat; Ph. Kwarten, 48 jaar, Leliestraat. korte muzikale wandeling maakt via Zijlstraat, Gedempte Oude Gracht, Ver- wuift, Grote Houtstraat en Grote Markt. Men verwacht, dat iedereen zich daarbij aansluit, want op de Grote Markt wordt de befaamde „Cramignon" uitgevoerd: iedereen haakt bij iedereen in en host. Tijdens de zitting op de Grote Markt zullen aan de deelnemende groep, aan wezige autoriteiten en speciale gasten anjers worden aangeboden, ter beschik king gesteld door de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" uit Den Haag; deze geste zal ook worden gedaan ten aanzien van de 2300 Esperantisten, die de dag daarop hun congres in Haarlem beginnen. Uiteraard zal het nodig zijn. dat Zaterdagavond de afzetting op de Grote Markt strak zal worden gehou den, maar vlak vóór de variété-voor stelling zal zo ruim mogelijk gelegen heid worden gegevens om alles te kun nen zien. Het corso, dat Dinsdag 3 Augustus onder het motto „Bloemen en Licht" op het Spaarne zal worden gehouden, zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Aan het corso werken mee de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging, de Haarlemse Zeilvereniging, de zeilver eniging „Watervrienden", de Kanover eniging „De Spaarnevogels" en de Haar lemse Klavarskribo Accordeonclub. De meer dan vijftig met bloemen versierde boten vertrekken om half acht bij het clubhuis van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging te Heemstede. Ter hoog te van de Zaanenlaan wordt gekeerd en daar zullen om negen uur de lichten op de vaartuigen worden ontstoken. De Bloemenfee zal op een prachtig staatsie vaartuig zetelen. Het publiek aan de wal zal zich tijdens het wachten niet behoeven te vervelen, want het zal kennis kunnen maken met waterskieën achter snelboten. Vermelden wij ten slotte nog de kindervoorstellingen in het Openluchttheater te Bloemendaal op 6 en 7 Augustus, waar „De wonder lijke luchtballon" wordt opgevoerd. Tegen geringe vergoeding van admini stratiekosten kan men van morgen af kaartjes verkrijgen aan het verkeersbu reau van Haarlems Bloei op het Sta tionsplein. Tijdens de Zomerfeestweek zal het marionettentheater van Bert Brugman een aantal operavoorstellingen verzor gen in Haarlems Cultureel Centrum „de Vleeshal". De voorstellingen zullen wor den ingeleid en toegelicht door de ope- radeskundige Leo Riemens. Op Zondag 1, Maandag 2, Woensdag 4 en Vrijdag 6 Augustus zal vertoond worden „L'eli- sir d'amore" (de liefdesdrank) van Donizetti; Dinsdag 3 Augustus zal Leo Riemens een causerie houden over opera's, waarna Bert Brugman de Ca- valleria Rusticana zal vertonen en Don derdag 5 Augustus vindt een voorstel ling plaats van de Paljas. Ook dan zal Leo Riemens spreken over opera's. De aanvang is bepaald op 8 uur. Voor de kinderen zullen Maandag 2 en Dinsdag 3 Augustus om 2.30 uur op voeringen worden verzorgd van Buffalo Bill. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Quo Vadis". Tijden 2.30 en 8 uur. PALACE: „Het bruine monster". Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, a. 1. 's Morgens 10.30 uur: „Bongo, de beer", a. I. LUXOR„Weekend in Parijs", 14 jaar. Tij den 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Hij, zij en de auto", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Nachteskader", 14 jaar. Tijden 7 en 9.15 uur. In de matinée's: „Grock, de clown", a. 1., 2.30 uur CITY: „Zet je zorgen op zij", a. 1. Tij den 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Tot en met Do.: „Complot in de tropen", 2.30 en 9 u., 14 j. MINERVA: Tot en met Do.: „Lili", 2.30 en 8.15 uur. Donderdag 29 Juli Grote Kerk: Gratis orgelconcert door gast- organist Klaas Bolt 1516 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door stads- beiaardier Arie Peters, 20—21 uur. De Vleeshal: Finse volksdansgroep, 19.30 u. Openluchttheater, Bloemendaal: Kennemer Toneel Festival: „De prins van Hamburg", 20.30 uur. TENTOON STELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur Zo. van 13—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huis van Looy: Eretentoon- stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 2 Augustus. Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, Zcmertentoonstelllng (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties, t diversen Haarlems Cultureel Centrum „De Vlees hal": Marionettentheater „Prins Poucet" var. Feike Boschma. Voorstellingen om 2, 3.15 (voor kinderen) en 8 uur tot en met Dinsdag. Als gast-organist bespeelde Dinsdag avond de uit Gent afkomstige Belgi sche organist Gabriël Verschraegen het orgel in de St. Bavo Kerk. Terwijl de laatste zonnestralen door de vensters binnen vielen, opende de concertgever zijn programma met de majestueuze Fantasie en fuga in g moll van J. S. Bach. Strak rhythmisch, en klaar van opbouw voldeed deze opening in veler lei opzichten. Een kleine vertraging in de Fantasie veroorzaakte een moment enkele ongelijke accoordvormingen, het geen echter slechts van zeer korte duur was. Het was vooral in de vier fuga's op het Magnificat van Pachelbel, waar Gabriël Verschraegen getuigenis aflegde van artistieke fijnzinnigheid. Een uiterst afgewogen rhythmiek gepaard gaande aan een niet minder zorgvuldig geko zen registratie, kenmerkte deze vertol king. Eenzelfde klaarheid sprak uit de meer virtuoze Toccata en fuga van Buxtehude. Elk onderdeel bleef duide lijk en open klinken. Minder bevredi gend deed ons Cesar Franck's „Pièce Hervique" aan. Naar onze smaak zat er iets te veel vaart en élan in, die gevaarlijk overhelde naar gejaagdheid. Overigens heeft een Franck-vei-tolking ons op het orgel van de oude St. Bavo nimmer kunnen overtuigen. Het laatste wat wij op deze orgelbespeling beluis terden, waren drie choraalvoorspelen van de concertgever zelf. Het zijn een drie tal fraai klinkende werken, met een Gregoriaans thema als choraal-melodie. Vooral het „Puer nobis nascitur" frap peerde door een figuratieve speelsheid. Gabriël Verschraegen toonde zich een uitstekend organist, waarnaar wij ge boeid hebben kunnen luisteren. JAN LAARVELD. Door een royale 6-1 overwinning op de Zijl 1 in Leiden werd D.W.T 1 dames Dinsdagavond kampioen, van de tweede klasse D der K.N.Z.B. competitie. Met nog een wedstrijd tegen de Zijl in het vooruitzicht zijn de D.W.T. dames nu reeds niet meer in te halen, zij haalden uit de 5 gespeelde wedstrijden de volle winst van 10 punten en de hieropvol- gende ploegen van Zwemclub Haar lem en D.W.R. kwamen niet verder dan 4 punten elk. Met nog vijf tweede-klasse-kampioe nen gaat D.W.T. nu wee r proberen De Haarlemse politie in de Vierdaagse ov het ogenblik, dat de groep de Eldense brug tussen Arnhem en Nijmegen passeert. De Haarlemse Gemeentelijke Concert zaal heeft Dinsdagavond weer eens op i haar vesten staan trillen. Naarmate het einde van het opera-concert der Ita liaanse solisten naderde, groeiden de bijvalsbetuigingen aan tot ware storm- ovaties. En dit alles niet ten onrechte. Door aanwezigheid elders hoorde ik het eerste vijftal aria's en ensembles niet. Midden onder de aria „Urna Fatal" uit Verdi's „La Forza del Destino" kwam mij het zware geluid van de bariton Mario Bolaffio tegen. Na de pauze had ik beter de gelegenheid hem te beluis teren in het zwaar dramatische „Credo" uit Otello, eveneens van Verdi. Wat stem aangaat was Bolaffio ongetwijfeld de minste van het viertal. Het geluid is vrij ruig. af en toe zelfs wat hees van ka rakter. Toch wist Bolaffio in de meer zachter gezongen delen te overtuigen. Zijn mannelijke collega, de lyrische te nor Luigi Rumbo, excelleerde in aller lei opzichten. Een prachtige, en goed zittende stem, die gemakkelijk van het forte overgaat in het mezzo-voco zonder aan warmte te verliezen. Na zijn aria „Recondite armonie" uit Tosca van Puc cini liet het enthousiaste publiek hem niet meer los. Twee toegiften werden hem afgedwongen. Voor de genoemde aria van Puccini had hij tezamen met de mezzo-sopraan Maria Teresa Mandalari, op waarlijk hoogstaande wijze het be kende duet uit II Trovatore van Verdi vertolkt. Dit was vocaal-dramatische kunst van hoge orde. Wat ik van de mezzo-sopraan Maria Teresa Mandalari hoorde was eveneens van voortreffelijk gehalte. Haar manier van zingen is niet overal even mooi, maar de wijze waarop zij alles brengt, dwingt bewondering af. Vooral toonde zij haar hoogst dramatische talenten in de aria „O mio Fernando" uit „La Fa- vorita" van Donizetti. Dit optreden lokte eveneens twee toegiften uit, waaronder de Sequidilla uit Carmen van Bizet. Tenslotte was daar de coloratuur-sopraan Beatrice Preziosa. In de hoogte is zij weliswaar een beetje scherp, waar ech ter tegenover staat dat zij een geper fectioneerde coloratuur bezit. Helaas hoorde ik haar niet in de aria „Bel raggio" uit Semiramide van Rossini. Uit het gepresteerde in de aria „Son vergin vezzosa" uit I Puritani van Bel lini kwamen genoemde eigenschappen echter in voldoende mate tot uitmg. Bij dit alles moet men uiteindelijk de factor :ij het oog houden, dat dit slechts opera- fragmenten betrof in 'n concertvorm- uitvoering. Dit in aanmerking genomen viel er veel van dit Italiaanse viertal vocalisten te genieten. Bij dit alles mag de naam van de aan de vleugel uiterst voortreffelijk begeleidende Henk Bij- vanck niet vergeten worden. In dit genre is Henk Bijvanck op zijn best. Zijn spel is hierbij niet alleen betrouwbaar en volgzaam, doch ook zeer muzikaal Ook zijn piano-solo, Gondoliera van Franz Liszt, verkreeg bij de vele toehoorders zeer terecht een warm applaus. De vele opera-liefhebbers hebben hun hart weer eens kunnen ophalen, aan het fraaie bel-canto dezer Italiaanse opera-favorieten. JAN LAARVELD. Haarlem. Geslaagd de dames: M. v. Ballegooyen, G. Kruymer, E. M Noo- tebos, J. M. B. Taets v. Amerongen, E. Wegeling, J. Bos, H. C. H. v. Goor, A Hazewinkel, E. HazewinkelHerman, A. L. A van Helden, C. W. de Jong, C. C Koning, G. A. van Laren, O. Ch E. Lernei W Mollema, N. Nicolaas, M. J. Riel, Chr. M. Smit. Afgewezen: 9. Niet opgekomen 1. Op de hoek van de Schoterweg en de Generaal Cronjéstraat is gistermiddag omstreeks 2 uur de 56-jarige wielrijd- ster H. N. uit Haar m aangereden door een onbekend gebleven jongeman, die ook een fiets bereed. De jongeman ver keerde vermoedelijk in de veronderstel ling, dat de wielrijdster rechtsaf de Generaal Cronjéstraat in zou slaan, doch zij reed recht door. De dame viel door de aanrijding op straat en brak haar linkerarm en haar rechterduim. Zij werd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo behandeld en vandaar naar huis vervoerd. De verkeerspolitie verzoekt de jon geman om zich voor het verstrekken van inlichtingen te vervoegen bij het bureau in de Lange Wijngaardstraat. Ged. Staten hebben de navolgende aanbeveling opgemaakt van leden der Prov. Staten voor het benoemen van leden in de commissie voor de Ge zondheidszorg. 1. a. dr. Th. C. Gribiing te Blaricum: b. Th. Laan te Venhuizen 2. a. mevr. T. rioogland-van 't Hof te Alkmaar, b. mevr. E. Teeboom-van West te Amsterdam. 3. a. G H. Hoijtink te Alkmaar; b. J. dc Jong Czn. te Hilversum. 4. a. mevr. J. A. A. Luijckx-Sleijfer te Amsterdam; b. H. J. C. Smits te Amsterdam 5. a. dr. B. H. Sajet te Amsterdam; b. W. Mensink te Haarlem. 6. a mevr. mr. J. M. Stoffels-van Haaften te Haarlem; b. mr. J. de Wilde te Amsterdam. 7. a. mevr. Th. C. J. Weddepohl te Amsterdam; b. mevr. N. Korff-Zernike te Laren. Aan de R.K. Industrie en Huishoud- chool te Haarlem zijn geslaagd voor de akte K, de dames: G. Brand sma, T Kooman, M, van Eerdenburg. N, Groot A. Niehe, E. Remmerswaal, M. Ruy ter en L. van Schoot. een plaats in de hoogste dames-afdeling van de K.N.Z.B. competitie, de eerste klasse te bereiken. Reeds bekend is dat H.Z.P.C. 1 uit Den Haag kampioen is in de afdeling A, de Meeuwen uit Am sterdam in de afdeling B en Weusthag uit Hengelo ir. de afdeling F. De wedstrijd tegen de Zijl in het Leidse bad van die naam was zeer een zijdig, voor rust scoorde midvoor Ankie Somers reeds tweemaal en Paula van Bruggen zorgde voor het derde doelpunt Hierna miste Paula een 4m worp, doch zij maakte haar fout goed door een keurig vierde doelpunt. Ankie Somers en weer Paula van Bruggen brachten de stand nog op 6-0 waarna de Zijl door haar midvoor na een misverstandje in de D.W.T. achterhoede de eer kon redden. Voor de wedstrijd DWT 1VZV 1, verscheen DWT met invallers voor Fons Roozekrans en Mart Molenaar, waardoor DWT twee van de beste schut ters miste. DWT nam door Westerman de leiding, nadat bij een scrimage voor het VZ V-doel Hamers de bal terug speelde op de keeper en Westerman het leder in doel sloeg. Bij een VZV- aanval kwam Elzerman vrij te liggen, kreeg de bal toegespeeld van de zwaar gedekte Swier en werd de stand I—1. Na een overtreding in de DWT-verde- diging verkreeg VZV een spelersmeer derheid. Het was reeds-in de tweede helft van de wedstrijd dat Hamers uit een Voorzet van Swier VZV de leiding bezorgde. Verkeerd overnemen in de DWT-verdediging bezorgde Swier een goede schietkans die benut werd en het was wederom Swier die de VZV overwinning op 41 bracht. Verder zijn voor de Bondscompetitie gespeeld: Reserve derde klasse: Nep- tunus 2—VZV 2 1—1; HPC 4—HVGB 5 2—3; DWT 2—SZC 2 1—2. Uitslagen competitie kring Haarlem- Dames eerste klasse: DWT 4DWR 3 4—0; HZV 1—DWT 4 1—3; VZV 2- DWT 4 2—0. Heren eerste klasse: VZV 3DWR 3 42; Tweede klasse: DWR 4Haarlem 5 33 Afdeling meisjes: HPCHVGB 04; HVGB— DWT b 7—0; DWT a—DWT b 4—0; HaarlemHPC 05. Afdeling jongens: DWT bDWR 1_4; HVGB—Haarlem 8—1; DWT a— DWT b 6—0; HZV—DWT b 9—O. Haarlem—DWR 2—1. Vanavond zal in het Gem. Sportpark te Lisse een athletiek-tweekamp plaats vinden tussen de junioren van de R.K. Athletiekyereniging „Holland" uit Haarlem en de .onderafdeling van die zelfde vereniging uit Lisse. In sportieve en geoorloofde naijver zullen beide groepen aan startlijn, springbak en werpring verschijnen en trachten zoveel mogelijk punten te ver zamelen. Want aldus zal de voor Hol lands jeugd brandende vraag moeten worden beantwoord: Wie heeft de sterkste juniorengroep, Haarlem of Lisse? De softballcompetitie van rayon West begint reeds aardig het einde te nacte- ren. Na het behaalde kampioenschap van EDO (2e klasse B) en klasse) kunnen wij deze week weer een tweeta) kampioenen noteren na melijk RCH (2e klasse A) en Rooswijk (3e klasse). t-yup Het ziet er naar uit ae x rst. op Zondag 15 Augustus de strijd in Am sterdam voor een plaats in de tweede klasse zal moeten aanbinden met nog een tweetal Haarlemse verenigingen. Be halve TYBB zal ook Rooswijk in de poule B. worden ingedeeld, terwijl HCK IV het drietal vermoedelijk zal volmaken. In de B. poule zullen zich behalve het Amsterdamse The Cat chers vermoedelijk nog weten te plaat sen DCG of O VVO II en het Haarlemse Schoten II of Rooswijk II (Beverwijk). Op papier zit in deze poule-indeling wel een aardig kansje voor de TYBB- ploeg. Zondag j.l. heeft het team reeds een aardige training gehad tijdens het te Amsterdam gespeelde DEC tournooi. Tegen de eerste klasser HCK moest TYBB met 83 het onderspit delven. Van het team van de organiserende vereniging (2e klasser) werd met 5—3 gewonnen. Helaas werd de regen spel breker, zodat het tournooi niet geheel kon worden verspeeld. De wedstrijd Schoten tegen TYBB zal thans Vrijdag avond a.s. worden gespeeld op het TYBB-terrein aan de Schalkwijkerweg. Gistermorgen omstreeks half elf werd op de hoek van de Raadhuisstraat en de Postlaan de 33-jarige motorrijder P. v. d. P. uit Heemstede aangereden door een personenauto. De motorrijder, die de Postlaan in wilde rijden, lette bij deze manoeuvre niet voldoende op het achter hem komende verkeer, zodat de bestuurder van de personenauto, die achter hem reed, een aanrijding niet kon voorkomen. Met een beenbreuk is v. d. I 1 P. opgenomen in de Mariastichting. Wanneer Zaterdag van Schiphol het K.L.M.-toestel naar Australië ver* trekt, zal zich daarin een overgelukkige Beverwijkse dame van 64 jaar be vinden, moeder van 16 kinderen met 29 kleinkinderen, die haar twee doch ters in Australië gaat bezoeken, en haar drie kinderen in Nieuw-Zeeland. Voor de twee zoons in Canada zal ze op deze reis van drie tot vier maanden geen tijd hebben, want er is heel wat te vertellen, heel wat te bespreken in Australië en Nieuw-Zeeland, waarheen de oudste dochter 15 jaren geleden emigreerde. Zes kleinkinderen zullen daar Oma voor de eerste maal zien. Mevrouw de weduwe M. van ZantenAppel heeft zich op deze reis ver heugd, zoals al haar kinderen, de zeven in het buitenland, de negen in Nederland, die ook al naar allerlei plaatsen zijn uitgezwermd. Vijftien jaren geleden vertrok op haar huwelijksdag de oudste dochter Jo, met de heer C. Tesselaar, naar Silvan in Victoria, nabij Melbourne. Zij hebben daar een bloembollenbedrijf opgericht, dat bijzonder floreert. Acht maanden geleden vertrok een tweede dochter, mevr. L. Cabret-van Zanten, met haar man eveneens naar dezelfde Australische stad. In Nieuw-Zeeland, in de stad Nelson, woont sinds drie jaren mevr. A. Been tjes-van Zanten en de heer C. van Zan ten, die in deze stad trouwde met de Beverwijkse aannemersdochter mej. L. Boots en intussen twee kinderen heeft. Beide gezinnen hebben indertijd de reis naar de verre bestemming per boot gemaakt. Iets later is Jac. van Zanten eveneens naar Nieuw-Zeeland per vliegtuig vertrokken, zodoende was hij nog eerder daar dan zijn broer en zuster. Hij vestigde zich een dagreis van zijn familieleden af in Dunedin. In Canada, in New-West-Minster, woont sinds 4 jaren een zoon van mevr. van Zanten. Hij is in het bloembollen vak en zal dit jaar nog even" naar Beverwijk overwippen. Vijf jaren woont in dezelfde stad het echtpaar J. van Zanten-Dekker met hun twee zoontjes. Ondernemingsgeest leeft er dus wel in deze grote familie. Ze hebben dat blijkbaar niet van een vreemde, want mevr. Van Zanten gaat haar lange reis geheel alleen maken, dus ook een hele onderneming. Zaterdag om half 4 ver trekt zij van Schiphol om 3 en een halve dag later in Melbourne aan te komen. Haar kinderen, die thuis zijn, doen haar uitgeleide, zoals natuurlijk in Australië de kleinkinderen popelend zul len klaar staan om eindelijk oma te om helzen. De oma, aan wie overal op de wereld, in Australië, Nieuw-Zeeland, Ca nada, zogoed als in Beverwijk, Heems kerk, Leeuwarden, Santpoort en Benne- broek, met liefde gedacht wordt, want naar al deze landen en plaatsen is haar voorbeeldige, grote en katholieke gezin uitgezwermd. Een goede en mooie reis en tal van blijde herinneringen zijn haar toege wenst. De 64-jarige mevr. M. van Zanten— Appeleven de kinderen en kleinkinderen gaan zien in Australië en Nieuw-Zeeland. (Van onze verslaggever) Vanmorgen arriveerde met het K.L.M.-vliegtuig uit Johannesburg op Schiphol, de heer A. J. C. Voorveld en zijn echtgenote mevrouw C. L. M. Voor veldvan Waarde. De heer A. J. C. Voorveld is in de Unie van Zuid-Afrika een vooraanstaand architect. Verschil lende kerken en kloosters heeft hij op zijn naam staan, waaronder het be kende Nationaal Seminarie te Pretoria. De heer A. J. C. Voorveld heeft een merkwaardige levensloop achter de rug. Hij is geboren in 1906 te Haariem. Na zijn lagere schooltijd is hij knecht geweest bij een timmerman in zijn ge boorteplaats. Ondertussen nam hij pri- vé-lessen in voortgezet lager onder wijs. Daarna werd hij te werk gesteld bij de architect Eduard Cuypers te Amsterdam. Onder diens leiding kwam hij met het architectenwerk in aanra king. Hij besloot zijn kennis te verrij ken door m 1'd':ö ««n voetreis door Roemenië te maken, waar hij geduren de enige tijd werkzaam is geweest Ni; een architect te Budapest. Op zijn te rugtocht heelt hij ook nog gewerkt bij architecten te Koblen? en te We nen. Zijn eerste opdracht in Nederland was de bouw van de kerk van O. L. Vrouw van ~rven Smarten te Haarlem-Noord. In 1937 in de tijd, dat voor de Ne derlandse architecten geen ruime be staansmogelijkheden bestonden emi greerde hij naar Zuid-Afrika als jong architect. Hier was hij werkzaam op 'n architectenbureau. Later werd hij aan gesteld als technisch tekenaar bij het "imisterie van Spoorwegen en Haven werken te Jcëvmnesburg en studeerde aan de Universiteit van Johannesburg om zijn titel te halen. >,De architectentitel is in Zuid-Afri ka beschermd. Elke jonge man die naar dit land gaat om er zich te ves tigen, zal eerst zijn titel moeten ha len en dat is een universitaire studie van vijf jaren" zo vertelde ons de heer Voorveld „In 1941 werd ik door de Nederlandse regering opgeroepen om naar Londen te komen", zo deelde hij verder mede. waar ik aan de Universiteit mijn studie afmaakte en de titel behaalde' In 1945 "ing de heer Voorveld naar Zuid-Afrika terug. Toen stond hij voor de keuze „ambtenaar te worden of voor zichzelf te beginnen". Hij het laatste gekozen en is thans lid vai. het Institute of Architects. Het echtpaar Voorveld brengt thans een bezoek van drie maanden aan .TecleT~ land. „Ik vil deze lange vacantie UIt- buiten, om een oriënteringsreis door Europa te maken" zo besloot de heer Voorveld. HAARLEM (Rijkskweekschool) Hoofdakte-examens. Geslaagd voor de gehele akte: de dames Chr. A. Tromp te Haarlem. A. C. Meeuwissen te Am sterdam, J. Guldemond te Lisse en de heren H. M. Beentjes te Haarlem, W Eichelsheim te Amsterdam. C. Groot te Sassenheim. Voor gedeelte B: de dames C. B. Bijleveld te Haarlem (van Rijks kweekschool Haarlem), A. M. de Bruin te Amsterdam, C. Roorda te Amster dam, Chr, Tammes te Amsterdam en de heren H. Bonke te Amsterdam, W. Fr. van Houten te Abbenes. H. Jansen te Amsterdam, J. Leguit te Krommenie. W. Nieuweboer te Amsterdam. -Woensdag 28 Juli Hoog water: 2.05 u. en 14.40 u. Laag water: 10.11 u. en 22.41 u. Donderdag 29 Juli Hoog water: 2.59 u. en 15.31 u. Laag water: 11.05 u. en 23.31 u. Maanstand: nieuwe maan 23.20 u. De komende weken zullen weer ten aantal gastbeiaardiers het carillon van de Grote Kerk bespelen. Wij laten hier onder hun namen, alsmede de dagen en tijden, waarop zij te horen zijn, vol gen: Donderdag 12 Aug. 20—21 uur: Arie Peters (Nijmegen). Vrijdag 13 Aug. 12 12.30 uur: H. C. J. Teygeler (Ermelo en Nijkerk). Maandag „6 Aug. 1616.30 uur: Leen 't Hart (Delft en Leiden). Donderdag 19 Aug.: 2021 uur: Rien Ritter (Delft en Leiden). Vrijdag 20 Aug.: 1212.30 uur: Romke de Waard (Amsterdam). Maandag 23 Aug. 16 16:30 uur: P. v. d. Hoeven (Halfweg). Donderdag 26 Aug.: 2021 uur: Rien Hasselaar (Enkhuizen). Vriidae 27 Aug. fZ12.30 uur H. C. J. Teygeler i'Frme- lo en Nijkerk). Maan<lag3ff16— 16.30: Romke ie Waard (Amsterdam). Morgenavond (Donderdag) van 2021 uur zal Arie Peters het volgende pro gramma uitvoeren: 1. Improvisatie. 2. a. The Spanish Guitar; b. Auld long Syne; c. Compère Guilleri; d. Ma Normandie. 3. Sonatine I, J. Pleyel. 4. Suite voor beiaard, J. Röntgen. 5. Gavotte (uit V.P. in E), J. S. Bach. 6. a. Allen die willen; b. Vier wever- kens; e. Sa Boer; d. Daar kwam ene boer; e. Jan Hinnerik. Hm-tyittlG fantaSy and Fusue, Hamilton 8. Preludium en Fuga, J. Borde-w;,-!- Roepman. ,K~~ 9. a. Waarom zou mij kommer druk ken; b. Fonteyne; c. Gott ist gewaltig (1318); d. Bussliecj (1250). De bespeling op a.s. Vrijdag is van 12 12.30. door Arie Peters. Donderdag is de jeugd van Santpoort aan de beurt om een dag plezier te beleven aan het vacantie-bestedingspro- gramma van de Velsense Jeugd Cen trale. Om half tien worden de kinde ren van 7 tot en met 14 jaar verwacht aan de ingang van het Burg. RÜ^fns" park. 's Morgens zullen zij het dorP intrekken in groepjes van 10 °P z?e^ naar woorden en letters om.^an j?®"- totaal een slagzin te maken, s Mid dags wacht hen toneel en film. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaai bij de firma H. Toeset, Bloemendaalsestraatweg 70, Santpoort-station en de firma J. See- gers, Hoofdstraat 196. Santpoort-dorp. De inschrijving voor de ringrijderij op Dinsdag 3 Augustus ter opening van de Santpoortse feestweek, zowel voor de deelnemers op de fiets, op het losse paard als met paard en til bury, alsmed ue inschrijving voor de boerenpaarden-race op Vrijdag 6 Augus tus, vindt plaats op Maandag 2 Augus tus, 's avonds 8 uur, in de zaal van café ..De Weyman". 'Niet officiële Koerseni \/orig Opening slot 28/7 Ned 1953 Nea (953 3,4 Nea i948 P£t Nea t950 Nea 1954 £-315 Nea t94r< 3 Nea 62-64 oei tac Ihschi Grtbk 1946 3 pC -*ea HandeJ Mil cert A .K O Van iserKel s Patent Valve-Delft eert. Van Geidei Kon Hoogovens eert umJevei eert Nea Kabe) Philips Kon Petroleum .Amsterdam ftubbei Holt Amerka Lijn 103 - 102ié 99% 99% 99% 99% 99 M 99% 100% 9811 - 190% 238% 238% 154 203 240% 213 366% 367 097 274% 277 424% 427% 93% 93% 166% Kon Nea Stoome Mu 143% 142% Nea Scheepv Unie 146% 146' H.V.A. 128% 127% Deli Mil Cert 129% 129 inaconda vuppei Bethlehem Steel 'hrvslei Corp ia; ISlecmc riPfHi Motors Am Motors tvennecoii Copper Montgomery Ward North American Co Badio Corp tie public Steei Shell (Jnion Oil K.Mitbern Pacific nthem Railway I'tdewatei U.S. Steel 26/7 38% 74% 63% 44% 80% 10% 85 67% 25 y4 34% 61% 47% 44 58% 19% 54% Stemming 27/f 39# 77# 62# 44# 80# 68# 25# 3iv jl# 50# 54# va»1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2