Prov. Staten van Noord-Holland op de bres voor gezondheidszorg i 1 Een Matig Mens is zijn Vrijheid waard Molen op het Oostplein in Rotterdam afgebrand Mandement doorbraak van het christendom Rheumabestrijding staat nog in de kinderschoenen Noordholland doet mee aan de „Nat. Energie Manifestatie '55" Pontificale avondmis in de openlucht op terrein van „Hageveld" Onverwacht bezoek van de Koningin aan „Boswijck" Eind van het jaar 500.000 abonné's radiodistributie? Amsterdam (te laat) vaart in kielzog van Rotterdam VORSTIN TEMIDDEN DER KINDEREN Het priesterfeest van mgr. J. P. Huibers handicap voor de brandweer Tarief van f24.- zal in de toekomst moeten worden verhoogd Prof dr. Ariëns voor R.K. Middenstand: Noodzaak van een eigen partij De zagende pijnen WOENSDAG 28 JULI 1954 PAGINA 3 Prof. Kranenburg: Volledige afscheiding Aruba onmogelijk Subsidie voor Blijdorp Franse onderscheidingen Kon. Luchtmacht INTERNATIONAAL KINDERKAMP BAARN Nederland is een tier matigste landen van de wereld. Verdere verhoging van de accijns op ge distilleerd is een aantasting Uwer persoonlijke vrijheid. Weest dus waakzaam. Rijksdienst Nationale Plan Prof. in J. P. Thijsse benoemd tot adviseur Eervol ontslag voor prof. Gerretson kwart be?1* P.T.T.-BEGROTING IN F.FRSTE KAMER Nieuw K.L.M.-kantoor te Brussel geopend Gunstige ligging dank zij medewerking van Sabena DjakartaAmsterdam KLM laat extra-heffing op tarieven vervallen Drieling te Drachten Pater ScheerboomS.J.f Verbod bedrijfsarbeid 14-jarige meisjes Eerste Kamer: Ook voor jongens Uitbreiding veerdienst in Zeeland Voorkeur boven tunnel Benoemingen burgemeesters Belg.Ned. douanekantoor geopend mogelijkheid niet uitgesloten, dat het Rijk, dat tot nog toe geen vaste lijn in de subsidiepolitiek heeft gevolgd, nog meer op de provincie gaat afwentelen. De heer Faber begreep de houding van de Gedeputeerde niet. Er zijn drie frac- T'Mens de zitting van de Provinciale Staten, welke Dinsdag in het Provin- lj® uis te Haarlem gehouden is, is langdurig gesproken over de gezondheids- «*in Noord-Holland. Op de agenda stonden namelijk twee voorstellen om tw'jzend te beschikken op de verzoeken van het bestuur van de stichting in°°v Geslachtsziektenbestrijding, Gebrekkigenzorg en Rheumatiekbestrijding n Noord-Holland om het haar verleende subsidie voor de gebrekkigenzorg voor 1954 te verhogen met f 8000. Het andere voorstel behelsde een afwijzing *an het verzoek van het bestuur van de Stichting Amsterdamsch Centrum 00r Rheumatiekbestrijding om een subsidie, groot f 38.000, in de tekorten 'IVer 1952 tot en met 1954 en om een permanente deelneming in de rheuma- uekbestrijding in Amsterdam. Verschillende sprekers kwamen in het geweer stonden op de bres voor de gezondheidszorg in de provincie Noord- "olland. P® .eerste spreker was dr. B. H. Sa- tp e. betoogde, dat met de revalidatie vai\? ge sommen worden bespaard. In- Vp 'een worden validen, aan wie het le- ehsgeluk wordt teruggeven. Voorts was tip van mening, dat er een revalida- „i, rts' die belast werd met het orga- tip -ren en stimuleren van de revalida- he ^„Noord-Holland, moest komen. De de r aiet er de voorkeur aan, dat ha a westie werd aangehouden en be handeld zou worden in de commissie oor gezondheidszorg. De heer Lanser van de C.P.N. sloot zich bij deze me- ™ng aan. De Gedeputeerde Rustige i H.) zegde toe, dat het vraagstuk in ?e bedoelde commissie zou worden be handeld. Voorts zullen G.S. de gegevens, °'e zij verzameld hebben ten aanzien Van de subsidieregeling door het Rijk, aanwenden om de regering te bewegen ï°t een andere gedragslijn over te gaan Naar aanleiding van de tweede kwestie takenden de heren Faber (Arb) en p'ijnk (K.V.P.) bezwaar aan, tegen het fait, dat het verzoek van het Amster dams Centrum van de baan werd ge schoven. De rheumabestrijding staat hog in de kinderschoenen en wanneer hien dus probeert deze ziekte te bestrij den, is het te begrijpen, dat de pro vincie financieel bijspringt. Het mag «iet een kwestie worden, waarvoor de gemeenten alleen moeten opdraaien. In ^rasterdam bijvoorbeeld worden reeds '0 rheumapatiënten verpleegd, die uit Provincie afkomstig zijn. .Beide sprekers waren van oordeel, W.bet beter ware, dat de kwestie voor- üp k aangehouden werd, opdat zij in sptrShimissie voor gezondheidszorg be- <C.p£h kan worden. De heer Lanser hijging hiermede aecoord, hoewel Vjbeter gevonden had als de pro- gev'! het Rijk een voorbeeld had ge len het subsidie beschikbaar te stel- dini;t. vraagstuk van de rheumabestrij- vinp; ls sen van de grootste in de pro- de D- en de ontwikkeling ervan zal met den ste zorg gevolgd en bezien wor- in aJdus de heer Rustige. Vooral ook ftiat i met de plaatsing van rheu- stuk in de provincie. Het vraag- k van de financiering kan in de com- V??r gezondheidszorg besproken trekk6"' ?et 1S ,beter gezamenlijk op te wekken, dan tekorten te gaan dekken vervolgde spreker, want dan dé ties, die gevraagd hebben de kwestie aan te houden. Hij onderstreepte deze bevreemding door een voorstel in te dienen om het vraagstuk aan te houden en te bespreken in de commissie. De heer Rustige ging met voorstel van de heer Faber en de zijnen accoord. Voor de aanvang van de vergadering bracht de voorzitter, dr. M. J. Prinsen, dank aan de heer B. de Vries (Arb) voor diens werkzaamheden in het col lege. Bij de verdeling van de werk zaamheden in 1946 kreeg de heer De Vries de portefeuille van Waterstaat en in die functie heeft hij veel tot stand gebracht. De voorzitter huldigde voorts dr. B. H. Sajet, die gedurende 25 jaar zitting heeft in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Vervolgens werd aan de orde gesteld de tussentijdse benoeming van een lid van de Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen van Noord- Holland. Met algemene stemmen werd de heer Sajet uit Amsterdam be noemd. In de vacatures in de Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven werden benoemd de leden W. Thomas sen (Arb.), mr. J. W. van Gelder (V.V.D.) en W. Voorthuysen (V.V.D.). In de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland is Dins dagmiddag uitvoerig gesproken over de deelneming van de provincie aan de tentoonstelling „Nationale Energie Manifestatie die in Mei 1955 in Rotter dam zal worden gehouden. Uit de debatten viel te beluisteren, dat men het jammer vond, dat Rotterdam deze primeur had. Men sprak zelfs over „in het kielzog varen van Rotterdam". De expositie zal een beeld geven van wat er in de tien jaren na de bevrijding in "ns |ana °P verschillend terrein ge presteerd is. Tot het houden van een dergelijke tentoonstelling heeft de stad aan de Maas en de Rotte het initiatief genomen en het kon niet ontkend worden, aldus de heer Prakken, Gedeputeerde van Noord-Holland, dat Am sterdam te laat is geweest. De Eilandraad van Aruba beeft 01 een vergadering- het rapport van ta-of. Kranenburg, die advies heeft "'tgebracht inzake de juridische vraag stukken die verbonden zijn aan een «Ventueie afscheiding van Aruba, naar de afdelingen verwezen. Het rapport, dat vier pagina's omvat, noemt de Waagstukken gecompliceerd en verge- Jjjkbaar met minoriteitskwesties. Prof. kranenburg acht volledige afscheiding ^mogelijk. Tegenover de economische welvaart staat een grotere verantwoordelijkheid, vor„e ,risic°'s en onverbrekelijke mede- antwoordelijkheid. De Arubaanse di^eeplcilaVs te Mein voor afschei- fenre£w N^nenburf, acht de eilan- r'ngen. Positieve Va*baar voor verbete sub 2 van het f\ Ultbouw van art. 44 bet controlerp werp-Statuut, inzake bet Koninkriit Van rGSerinK van Arubaanse k°mt tegemoet aan de objectiviteit ensen. De regeling eist en gematigdheid. hier zitn ^f^ouw van de Tweede Ka- n'!,, «e Provinciale Staten van 1954 h" in eerste gewone zitting Van 'i eeri gekomen onder praesidium mn r cornmissaris van de Koningin, Pen u A- Kesper. Vrij uitvoerig is jJ?ebatteerd over het toekennen voor fin Van een voorlopige subsidie van 10.000 aan de Rotterdamse diergaar- ae- Ofschoon het merendeel der leden ,aor het toekennen van deze subsidie v in afwachting van een nader ast te stellen subsidie voor 1955 en o'gende jaren, protesteerden enige ^gevaardigden onder wie de heer W. c van Dijk (KVP), omdat naar zijn «ening met de subsidie-aanvraag en a argumenten daar omheen, tezeer onÜ Provinciale Staten dwang werd hef ^d- De heer Vlasblom (SGP), was ku rnef deze redenering eens en ver- jL ar<fe zich met zijn fractiegenoot Van aanSum tegen het verlenen van subsidie (j a de Rotterdamse diergaarde, om- Z0,,.j ze insteling op Zondag open is. tekffer hoofdelijke stemming met aan- te„an'ng, dat genoemde drie heren 4e waren, ging dit voorstel onder «amer door Slechts schoorvoetend en na veel vijven en zessen besloten de Staten 50.000.beschikbaar te stellen, het bedrag, dat nodig is om deel te nemen aan de E-55, zoals de expositie kortweg wordt aangeduid. De heer Westermann (Arb.) zei, dat hö met gemengde gevoelens kermis had genomen van de deelname aan de expositie. De maquette, in een der zalen van het Provinciehuis opgesteld, had zijn animo niet bepaald verhoogd. Hij meende voorts, dat de deelname alleen gezien moest worden als ,,tot meerdere eer en glorie van Rotterdam". „Wij zitten in het kielzog van Rotterdam," aldus de heer Westermann, die G. S. verweet, dat zij zo vast in deze materie hadden gebeten. De heer Cornelissen van de V.V.D. zag alleen maar addertjes onder het gras, maar moest toch toegeven, dat Amsterdam op deze tentoonstelling niet mocht schitteren door afwezigheid. De K.V.P.'er Clijnk vond het geen stijl, dat Amsterdam slechts mee mocht doen, als de provincie zich als deel nemer liet inschrijven. Gedeputeerde Prakken merkte op, dat G. S. aanvankelijk gereserveerd had den gestaan ten opzichte van deze ex positie. Voorts deelde hij mede, dat vele gemeentebesturen en industrieën in de provincie enthousiast waren voor de plannen van Rotterdam. In Amster dam zelf was men enigszins gereser veerd, maar de heer Prakken had wel de overtuiging, dat de hoofdstad aan de tentoonstelling zou meedoen. De provincie zal op de E-55 een overzicht geven van de ontwikkeling van de in dustrie, de landbouw en het tourisme, om slechts enkele grepen te doen. Des kundigen zullen er zorg voor dragen, dat Noord-Holland op verantwoorde wijze acte de présence geeft. Hij deelde de vergadering voorts mede, dat in het buitenland reeds reclame voor deze na tionale expositie wordt gemaakt, die, naar hij verwachtte, alleszins zal sla gen, temeer nog daar de supervisie in handen is van mensen, die „Ahoy" des tijds hebben opgezet. Zoals bekend zal het Zondag 15 Augus tus 55 jaar geleden zijn, dat de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de H. Priesterwijding ontving. De viering van dit bijzondere jubileum zal geheel in het teken van het Maria-jaar staan. De organisatie is in handen van het comité-Maria-jaar 1954 in het dekenaat Haarlem, maar het is de bedoeling van het comité de viering van het bisschop pelijk jubilé een diocesaan karakter te geven. Oorspronkelijk zou de bisschop des morgens in de kathedrale basiliek te Haarlem een pontificale H. Mis opdra gen, maar de plechtigheid is geheel verplaatst naar de avond. 's Avonds om zeven uur draagt de bisschop een pontificale H. Mis op op het terrein van het klein-seminarie „Hageveld" te Heemstede. De vaste gezangen worden daarbij verzorgd door de aanwezigen, de wisselende gezangen worden gezongen door de versterkte koorschool onder leiding van dr. A. I. M. Kat. Pastoor H. Drost uit Heemstede houdt de predicatie, na het Te Deum, na afloop van de plechtigheid, volgt een Maria-hulde in de vorm van een korte lichtprocessie. Indien de weersomstandigheden de avondmis in de openlucht onmogelijk maken, zal de plechtigheid geschieden in de kathedrale basiliek. De opbouw van het altaar wordt verzorgd door de organisaties van katholieke aanne- H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag onverwacht een bezoek gebracht aan het internationale kinderkamp van de World Veterans Federation in villa Boswijck te Baarn. Ongedwongen onderhield de vorstin zich met de kinderen en samen met hen zong zij een aantal internationaal bekende liedjes. Achter H. M. de leider van het kamp met een van de leidsters. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschade lijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Ter gelegenheid van het bezoek van president en mevr. Coty aan Nederland zijn de volgende onderscheidingen aan personeel der Koninklijke Luchtmacht toegekend. Kol.-waarn. W. den Toom, commandeur Orde van de Zwarte Ster, maj.-vl. A. J. M. Wijting, ridder Legioen van Eer; kap. I. A. de Puyt, ridder Orde van de Zwarte Ster; kap. J. B. Schrei- ner, ridder Orde van de Zwarte Ster; eerste luit. H. F. W. van Diepenbeek, ridder Orde van de Zwarte Ster; adj.- onderoff.-instr. J. B. Maas, gouden ere medaille ministerie van Buitenlandse Zaken van Frankrijk; serg.-maj. muzi kant J. J. C. Reinen, zilveren ere-me- daille ministerie van Buitenlandse Za ken van Frankrijk; serg.-vl. G. Hoog stad, zilveren ere-medaille van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. H. M. de Koningin heeft gistermid dag een onverwacht bezoek gebracht aan het internationale kinderkamp van de World Veterans Federation in Villa Boswijck te Baarn. Zoals bekend is, zijn hier zes en dertig kinderen uit twintig verschillende landen onderge bracht. Ruim anderhalf uur heeft dit bezoek geduurd. De kinderen waren onwetend geiaten van de komst van de Koningir die om ongeveer vier uur in gezelschap van een harer hofdames in een auto arriveerde. Tijdens haar rondgang door Advertentie De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft prof. ir. Jac. P. Thijsse benoemd tot adviseur bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Prof. Thijsse was tot voor kort hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Bandung en daarvoor tevens werk zaam als hoofd van het Planologisch Bureau in Indonesië. Na vervulling van een opdracht van de Verenigde Naties in Z. O. Azië hoopt prof. Thijsse aan het einde van dit jaar zijn taak bij de Rijksdienst voor het Natio nale Plan te aanvaarden. Bij K. B. is met ingang van 20 Sep tember 1954 aan dr. F. C. Gerretson op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleraar aan de rijks universiteit te Utrecht, met dankbetui ging voor de belangrijke in deze be trekking bewezen diensten. historische meelmolen op de molen i i>e „oude t 'e e„0stPiei" te Rotterdam rslrrjfUwen trotseerde en de grote ca- e/cip van Mei 1940 eveneens over- vannacht door brand ver- 0 voor vier werd de brand- gewaarschuwd, dat er rook Uit a1, iuuk. stenB„ vele open vensters, die ^Uen als een gigantische schoor- v ^aar erg bekken. té;0' hachpimas n°g een andere, een een I*etarnorfBfr factor: in verband met d-, groot van het Oostplein tot ^gevinp rn verkeersplein is nl. van de molen niet alleen tot meer dan honderd meter in het rond opgebroken, zodat men er met een zandmassa te doen heeft, maar bovendien trof het ongelukkig dat de tramrails, die als een dubbele ring om de molen heen liggen, reeds op hoger niveau zijn gebracht en dus tientallen centimeters boven de zandvlakte uit steken. Hierdoor was het onmogelijk voor de brandspuiten en de grote lad derwagens de brandende kolos te be reiken. Het enige, dat men doen kon, was van zeer verre afstand de slan gen aanvoeren en van de grond af water in de vuurmassa werpen. Zo slechts kon men trachten wat water door de open vensters heen naar bin nen te krijgen. De kap kon men onder de gegeven omstandigheden, onmoge lijk bereiken want deze stadsmolen is als een toren zo hoog gebouwd. Door de enorme hitte waren de wieken gaan draaien en dit maakte het voor de brandweer nog moeilijker van wege het gevaar dat het wiekenstel, f asbalk doorgebrand zou zijn naar f®,", z°u komen. Men tast nog brand. °ver de oorzaak van de In de Eerste Kamer heeft de minister van Verkeer en Waterstaat ai. Witte de P.T.T.-begroting 1954 verdedigd. Spr. wees er o.a. op, dat de naasting van het radiodistributiebedrijf geen „drijven" van de P.T.T. is geweest, zoals wel eens wordt gesuggereerd, maar het gevolg is van een Wet, die in 1944 te Londen tot stand kwam. De P.T.T. heeft na de bevrijding niet anders gedaan dan de bepalingen van deze wet na te komen. Op 1 Juli van dit jaar waren er 496.000 aansluitingen op de radiodistributie tegen 482.000 op 1 Juli van het vorig jaar. Spr. achtte een redelijke kans aanwezig, dat er nog dit jaar 20.000 bijkwamen, waardoor er aan het eind van het jaar ruim 500.000 aan sluitingen zullen zijn. Hij hoopte voorts, dat het tekort van het radiodistri butiebedrijf nog dit jaar teruggebracht kan worden van 5,8 millioen tot 3 mil- lioen gulden. De critiek van de heer De Vos van Steenwijk op de postbestellingen achtte hij niet juist zolang ze slaan op het niet vervullen van zijn wensen. Ieder heeft zijn speciale wensen over de post bestelling. Indien een aantal wensen van deze afgevaardigde zouden vervuld worden zou dit zeer grote kosten met zich mee brengen en dan zou men on getwijfeld weer de klacht krijgen dat dit staatsbedrijf zo duur is. „De P.T.T. kan nu eenmaal niet aan alle wensen direct voldoen", aldus spr. Men zal overigens goed doen te be seffen dat de Nederlandse P.T.T. voor beeldig is in de wereld en dat de ap paratuur tot de modernste behoort. Het is niet toevallig dat vaak buitenlanders hier het P.T.T.-bedrijf komen bestude ren, aldus spr. De heer De Vos van Steenwijk toon de zich nog niet voldaan over het ant woord van de minister. De heer Hellema (A.R.) was het op verschillende punten met de nota over het radiodistributiebedrijf volmaakt on- efns. Er is een onweerlegbare tegen stelling tussen de gegevens die in de Nota zqn verstrekt en die van de be groting en spr. noemde dit onjuiste voorlichting van het parlement. Spr. be toogde voorts, dat toeneming van het aantal abonné's op de radiodistributie ook aan te wijzen was toen er nog geen investering was geschied. Ten aanzien van de toekomst heeft de minister ons volkomen in het duister gelaten, zo zei spr. en spr. vroeg nogmaals waar de bezuiniging vandaan moet komen om het bestaande verlies te compenseren. Met een tarief van 24,- kan men nooit tot een sluitende exploitatie komen. In het buitenland bedragen de tarieven het dubbele van de onze. Het aantal abonnees per 1 Juli dat de minister had genoemd imponeerde spr. allerminst. Het was de heer Hellema niet moge lijk onder deze omstandigheden zijn stem aan de begroting te geven, zo zeide hij. Minister Witte, de heer Hellema ant woordend, zeide dat het bedrag van 3 millioen voor het begrotingstekort min of meer een intuïtief cijfer was. In September hoopte het departement ech ter met reële cijfers te kunnen komen. De cijfers van deze begroting bieden geen reële vergelijkingsbasis en daar om is het dringend nodig dat er een herziening komt van deze begroting en en deze herziening is op het moment in de maak. Spr. vreesde dat het tarief van 24,- in de toekomst zal moeten worden ver hoogd. Hoeveel de verhoging zal zijn is niet te bezien. Men moet er evenwel rekening mee houden, dat de verhoging niet zodanig wordt, dat het bedanken van een groot aantal abonnees een gro ter verlies zou opleveren, dan de winst van de verhoging zou zijn. De huidige prijs van f 24 wordt ech ter aangehouden tot er een klaar beeld is in de nieuwe gesaneerde verhoudin gen, zo zei spr. De heer Hellema was ook thans nog niet geheel overtuigd, maar wilde de bewindsman a.i. niet te veel moeilijkheden in de weg leg gen. Hjj wilde zijn stem aan het ont werp niet onthouden, doch dit betekent niet, dat hij het met het beleid geheel eens is, daarvan kan hij misschien bij de volgende PTT-begroting getuigen. Z.h.s. werd hierna de PTT-begroting aangenomen. Met een druk bezochte receptie is gisteravond het nieuwe KLM-kantoor aan het Cantersteen te Brussel geopend. In tegenstelling tot het oude kantoor, ligt het nieuwe zeer gunstig in wat men het luchtvaartcentrum van de Belgische hoofdstad zou kunnen noe men. Bovendien maakt het deel uit van het complex van het centraal station. De vice-president van de KLM, F. von Balluseck, heeft bij deze gelegenheid uiting gegeven aan de waardering van de KLM voor de grote medewerking van de Sabena, met welker volledige instemming dit nieuwe kantoor op deze gunstige plaats is gevestigd}. Hij deelde voorts mee, dat de KLM drie superconstellations van het type 1049-g besteld heeft, die waarschijnlijk in 1956 geleverd zullen worden. Bij deze toestellen kan men desgewenst aan de vleugeleinden extra benzinetanks mon teren, waardoor het traject van New York naar Shannon of Prestwick v.v. onder alle omstandigheden zonder tus senlanding kan worden afgelegd. Ook de KLM heeft thans de heffing van 66 tweederde pri .-nl op de pas sagetarieven voor de overtocht van Dja karta naar A'dam laten vervallen. Ten gevolge van de nieuwe regeling voor overmakingen, die in Maart van kracht werd, werden de tarieven van vluch ten van BOAC, Qantas en KLM met 66 tweederde procent belast, waardoor de overtocht van Djakarta naar Am sterdam van 6.000 rupiah steeg tot 10.000 rupiah. Vorige week besloten BOAC en Qantas deze heffing niet meer in rekening te brengen. Dinsdagmiddag deelde de KLM in Djakarta mede, dat de passages over haar lflnennet, die in overeenstemming met de voorschriften van het Indone sische deviezeninstituut in rupiahs mo gen worden voldaan, tot nader aan kondiging worden vrijgesteld van de heffing van waarborgsommen, indien de desbetreffende reis van Indonesië uit 28 Juli of daarna aanvangt. de villa zag de Koningin hoe de kin deren zich op allerlei manieren met spel en arbeid vermaakten. In het trappenhuis stond de Koningin, gemoedelijk tegen een muur leunend, geïnteresseerd toe te zien, hoe 't blonde Deense meisje Marian, een geïmprovi seerde dans ten beste gaf en dankbaar aanvaardde H. M. de denkbeeldige bloem, die het danseresje haar aan het slot aanbood. Klaaglijk weerklonk vervolgens het lied van de dónkere Joegoslavische door hei trappenhuis, die een vele strophen bevattende hymne uit haar vaderland zong. Exotisch in deze om geving deden ook de tonen van een lied aan, gezongen door een jongen en meisje uit Israël. En heel diep concentreerde de Koningin zich, op ver zoek van een tengere knaap uit Cey lon, bij diens raden naar een speel kaart, die zij uit een door hem aan geboden pakje kaarten had moeten halen. Even tevoren had de Koningin nadat zij met een vriendelijk „Maar blijft u rustig zitten" de reeds opstaan de dames weer had doen plaats ne men ook tussen de kinderen op de treden van de trap een plaatsje ge zocht. In het huis is ook een jongen, die op hetzelfde uur en in hetzelfde zie kenhuis als prinses Margriet in Cana da is geboren. Van dit merkwaardige feit mocht hij de Koningin zelf mel ding maken. Tot slot bood een Grieks meisje een in zilverpapier gewikkeld bord aan. Dinsdag is in de protestantse kraam kliniek te Drachten een drieling gebo ren. De moeder, mevr. H. Koopmans- Bosma uit Garijp en de drie jonggebore nen, alle drie meisjes, maken het naar omstandigheden uitstekend. Het gezin Koopmans had al drie kin deren, resp. 7, en ruim 1% jaar oud. merspatroons en katholieke bouwvakar beiders. Het comité, dat de organisatie in handen heeft, zal uitnodigingen verstu ren naar alle streken van het bisdom om geheel het diocees vertegenwoor digd te laten zijn bij de viering van dit bisschoppelijk priesterfeest. Het ligt niet in de bedoeling van mgr. Huibers om die dag een officiële receptie te houden. Op 61-jarige leeftijd is in Nijmegen overleden pater drs. J. Scheerboom S.J. in leven geschiedenisleraar aan het St. Canisiuscollege aldaar. Pater Scheerboom werd 17 Febr. 1893 te Amsterdam geboren. Na zjjn priesterwijding in 1927 was hjj werk zaam als leraar aan het Ignatiuseollege te Amsterdam. Na voleinding van zijn priesterstudie volgde hij colleges in ge schiedenis aan de gemeentelijke Uni versiteit. Slechts korte tijd bleef hij in de hoofdstad. Reeds na enige jaren werd hij aangesteld als leraar aan het Nijmeegse Canisiuscollege. Pater Scheerboom was geestelijk ad viseur van de Nijmeegse afdeling van de Katholieke Onderwijzersbond en van de Katholieke leeszaal in Nijmegen. Vele Eerste Kamerleden wensen naast het verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes ook een derge lijk verbod voor jongens van deze leeftijd. Voorts zouden zij graag zien, dat dit verbod voor meisjes zou wor den uitgebreid tot 15-jarigen. Tegelijk ware een ontwerp tot uitbreiding van de leerplicht in te dienen. Dit ontlenen wij aan het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Men acht het gewenst op korte ter mijn een begin te maken met het ver plicht partieel onderwijs. Enkele leden wijzen er op dat verlenging van de leerplicht h. i. een reorganisatie vereist van het onderwijssysteem. Van de huidige jeugd kan 30 pet. het leerplan van de lagere school niet volgen. Tfjdens de behandeling in de afde lingen van Provinciale Staten van Zee land van een voorstel tot het bouwen van twee 100 m. lange boten voor de veerdiensten over de Westerschelde, zjjn vele vragen met betrekking tot dit onderwerp gesteld. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij hun be antwoording duidelijk laten uitkomen, dat het niet de bedoeling is de ver voersfrequentie na het inleggen van de nieuwe schepen te verminderen. Alles zal in het werk gesteld worden om de vaarsnelheid zodanig te maken, dat de dienst geregeld kan verlopen on danks het toenemende vervoersaanbod. In één der afdelingen werd gevraagd, of Gedeputeerde Staten reeds aandacht hadden geschonken aan een betere en kortere verbinding tussen Zeeuws-Vlaan- deren en overig Nederland, bijvoor beeld door een tunnel van Oost-Zeeuws- Vlaanderen naar Noord-Brabant. Gede puteerde Staten geven toe, dat ook zij zich gaarne vermeien in bespiegelin gen over toekomstige mogelijkheden. Wanneer men echter let op de moei lijkheden, welke overwonnen moeten worden om een tunnel te maken bij Velzen en onder het IJ te Amsterdam, dan geven zjj er de voorkeur aan, de veerdiensten zo veel mogelijk te ver beteren in plaats van te wachten op de vervulling van de hypothetische mo gelijkheid van de bouw van een der gelijke tunnel. Met ingang van 16 Augustus is be noemd tot burgemeester van Steenderen de heer J. J. A. Kruijff, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Den Bommel. Tot burgemeester van Eemnes is met ingang van 16 Augustus benoemd de heer J. CH. I. van Niekerk uit Hilver sum. Met een korte plechtigheid is het nieuwe gemeenschappelijke Belgisch- Nederlandse douanekantoor van Caberg- Smeermaas, op de wegen Maastricht- Maaseik en Maastricht-Gent, geopend „Het Mandement van de bisschoppen is het Mandement van de doorbraak van het christendom naar het openbare leven van deze tijd," zei prof. dr. A. Ariëns Dinsdag tijdens zijn openingswoord op het congres van de Neder landse R.K. Middenstand in de abdij van Berne te Heeswijk. Daarenboven is de doorbraak, die wij als christenen aan de wereld te brengen hebben, ook de doorbraak van de standen, de vrucht van waarachtige christelijke solidariteit, doorbraak tussen de groepen van werkgevers en werknemers, van werkgevers, boeren, middenstanders en arbeiders. Doorbraak van de standen in eigen kring door solidaire samenwerking van de katholieke sociale organisaties en vorming vooral van haar leden in de geest der chris telijke saamhorigheid. zodat hij op dat plan kan samenwerken met andersdenkenden. Daarnaast ech ter moet hij als christen zich heiligen in die tijdelijke taak. Hij moet het tijdelijke vitaal-christelijk helpen ma ken. Dat de Kerk haar specifiek orde nende taak in de maatschappij kan vervullen is slechts dank zij de leken, aldus spr. Voor de vervulling van deze taak hebben de leken eigen katholieke ap paraten nodig. Op politiek gebied vraagt dat een eigen katholieke par tij. „Wat thans gebeurt in Spanje is voor ons zeker geen ideaal," aldus spreker. De staat moet de vrijheid van de geloofsdaad eerbiedigen en de vrijheid van godsdienst waarborgen. De eigen partij betekent geen afzon dering maar een waarborg voor een gezond staatsleven. Van de geest van ons katholiek staatkundig "apparaat hangt zeer veel af, want andersden kenden zullen ons daarnaar beoor delen. Het moet gedragen worden door onze eigen katholieke moraal vooral ook op sociaal gebied. Daarom ook acht spreker een eigen katholiek program, dat volgens onze eigen be ginselen wordt doorgevoerd, van zo grote betekenis. Spr. belichtte ook de noodzaak van eigen katholieke vak- en standsorgani saties zowel ter bescherming tegen ma terialisme als voor de eigen vorming op christelijk gebied. Tot slot wees spr. op het belang van een internationale katholieke organisatie juist om de niet christelijke stromingen, die internatio naal steeds duidelijker aan het licht treden. Spr. legde vooral de nadruk op de twee programmapunten, de apostolaats- beoefening van de katholieke sociale beweging door het vormen van leiders en leden tot goed onderlegde, hecht godsdienstige en diep overtuigde apos tolische christenen, die zich verant woordelijk voelen voor hun medechris tenen en voor andersdenkenden en 'n voorbeeld zijn in de wereld van christe lijke solidariteit. De eerste spreker op het congres was prof. dr. L. Janssens, hoogleraar te Leuven, die sprak over „onze roeping". De leken zijn de christen-gelovigen die niet delen in de hiërarchische mach ten, zij delen echter wél in de aposto- laatstaak van de hiërarchie. Voor dit apostolaat zijn zij mede verantwoorde lijk, zo goed als de kloosterling en de priester. De leek moet als christen in en door zijn tijdelijke taak leven voor God. Dit eist een dubbele trouw: eer lijke trouw zowel jegens God als ten opzichte van de taak in de wereld. De christen moet zijn tijdelijke taak zo goed mogelijk vervullen. Hij moet zich daarvoor tenvolle inzetten. Alleen door te bidden kan de leek zich niet redden Voor de christen-leek is de trouwe vervulling van zijn tijdelijke taak een eerste plicht. Die tijdelijke taak moet voor hem een eigen waarde hebben,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3