Katholieke Volkspartij zal nog dit jaar worden gereorganiseerd Adviezen van Centrum-commissie gedeeltelijk overgenomen TRIEST SEIZOEN IN ZANDVOORT Volledig lid bij 18e levensjaar Ultrasonore trillingen ten dienste van de geneeskunde r Chetarine A. Grote scheepsbrand in de Amsterdamse haven Vele arbeiders door het vuur ingesloten A Nederlands Ballet samengesteld Kon. familie naar Denemarken Am. Senaat stemt in met atoomwet CEL Kort dag voor con servatieve rebellen Brussel wil Europa 7s hoofdstad zijn Mendès-France in September naar V.S. Ontvoering te Wenen verijdeld Ut 1 IISw 1 De Grote Vier! XKNIO WOENSDAG 28 JULI Ï9S4 PAGINA ff Hotels en pensions Kamerverhuur Middenstand Schadevergoeding voor Japanse vissers Amerika biedt 800.000 dollar aan Proces tegen metropoliet van Montenegro Jongeren in de K.V.P. Russische studenten naar Amerika? DE FUSIE TUSSEN FORD EN SIMGA Debat duurde ruim 12 dagen Ëjgx I L iSmÈx H Dwangarbeid voor Tsjechische bisschop Ook drie pastoors veroordeeld JONGETJE VERDRONKEN Pakhuisbrand te Dokkum BSWNUAG oPTQRFS^'1 Japanse t.b.c.-patiënten in sitdown-staking Protest tegen regerings maatregelen Overleg met Eisenhower Het ligrt in de bedoeling nog dit jaar te komen tot een reorganisatie van de Kath. Volkspartij. Deze reorganisatie zal geschieden aan de hand van het geen is neergelegd in het bekende rapport-v. d. Grinten, dat door het Cen trum voor Staatkundige Vorming is uitgebracht. Zonder de richtlijnen, die deze commissie in het begin van het jaar aan de hand heeft gedaan, geheel te volgen, heeft de partij daarvan toch zoveel mogelijk overgenomen. Men heeft echter rekening gehouden met de traditie en het karakter van de K.VJP. In de herfst zullen terzake voorstellen aan de partijraad worden voorgelegd. De voorgestelde wijzigingen betreffen op de eerste plaats de oprichting van een Sociaal-Economisch Instituut. Het partijbestuur vraagt zich af of het niet aanbeveling zou verdienen een politieke en sociaal-econo mische braintrust in te stellen. Daarin zouden figuren uit de practijk en andere deskundigen uit het sociale en politieke leven kunnen samenwerken. Een regelmatig contact tussen de K.V.P. en de sociale organisaties zóu kun nen worden gegarandeerd. Vanzelfsprekend zullen de instelling en de werkwijze van dit instituut slechts in overleg met de politieke en de so ciale organisaties gestalte kunnen krij gen. Het partijbestuur onderschrijft de wenselijkheid van een kort en sprekend „verkiezingsprogram". De inhoud zal bestaan uit de belangrijkste en spre kendste punten van het „staatkundig" program, dat met name bestemd is voor de fractie in de Staten-Generaal. Betreffende de bestuursorganen komt het partijbestuur tot de volgende con clusie: a. Een klein Dagelijks Bestuur maakt het presidium overbodig. Dit Dagelijks Bestuur bestaat uit een zevental leden en de voorzitter van de Tweede Kamer fractie als adviserend lid. Het is be last met de dagelijkse organisatorische leiding. Een zelfstandige politieke taak heeft het Dagelijks Bestuur niet, al zou het zich regelmatig hebben te beraden over politieke vraagstukken. b. De politieke taak van het Par tijbestuur zal in de samenstelling van d - vergaderagenda sterker tot uit drukking moeten komen. Veel meer dan voorheen zal het P. B. zich aan politieke beraadslagingen moeten wij den. Naast de politieke taak blijft uiter aard op het P. B. een algemeen orga nisatorische taak rusten. Behalve uit de kringvoorzitters be staat het P. B. uit: het Dagelijks Be stuur, vertrouwenslieden der verschil lende maatschappelijke groeperingen en andere speciale politieke deskundi gen, alsmede een lid van de Eerste Kamer-fractie. De ontwikkeling van het P. B„ naar een representatieve groep, die zich in tensiever met politieke beraadslagingen bezig houdt, zal nu het Dagelijks Bestuur kleiner wordt beantwoorden aan de wens naar een representatief politiek orgaan. De Partijraad en Bestuursraad blijven gevormd, zoals de jongste Partijraads vergadering heeft beslist. Alleen is het gewenst dertig „landelijke repre sentatieve figuren" te doen kiezen door de afgevaardigden uit de kringen in de Partijraad. Het rapport van het Centrum voor Staatkundige Vorming pleit voor af schaffing van de groslijststemming. Rekening houdend met traditie en mentaliteit van de Partij is het Par tijbestuur tot de overtuiging geko men, dat men binnen de KVP aan een referendum niet zal kunnen ont komen. Evenwel zullen de feilen, die aan de huidige regeling der groslijststemming kleven, zoveel mo gelijk moeten worden weggenomen. Hiertoe zal een voornaam middel zijn een ernstige bezinning op de verhouding van de sociale organisa ties en hun leden tot de politieke partij, met name op het stuk van de groslijststemming. Het aantal „aangewezen" zetels kan volgens het Partijbestuur niet worden gemist, omdat zonder dit systeem een harmonieus samengestelde en in haar totaliteit deskundige fractie bezwaar lijk kan worden gevormd. Het Partijbestuur is tot de volgende conclusies gekomen: A. De candidaatstelling dient te ge- (Vervolg van pog. 1) De verhuizing is bij de meesten een gevolg van de wens om de kinderen een gezonde vacantietijd te bezorgen. Zij. de kinderen, vervelen zich wel licht nog het minst van allen. Zelfs in stromende regen kan men hen aan treffen op het strand, ingespannen be zig aan de bouw van een fort, dat even later meedogenloos door het zee water wordt overvallen en wegge spoeld. Of zij verdiept in een of ander balspel, waarbij van balorig heid niets te bespeuren valt. De kinderen zijn veel minder lastig dan thuis en genieten een verkwikken de nachtrust. Hun gebruind uiterlijk bewijst, dat men het desnoods zonder de zon kan stellen.. Al deze gunstige geluiden over het strandleven kunnen toch niet verhelen, dat het seizoen bitter is tegengevallen. Onder degenen, die jaarlijks hun vier maandelijks bezoek aan Zandvoort her halen. is niemand, die zich een zo on gelukkig verblijf op het strand kan her inneren. Niemand echter ook denkt er aan op te breken en terug te keren naar de stad. „We zitten er nu eenmaal en mocht het nog eens goed weer worden, dan profiteren wij daar direct van". Aan storm hebben de kampeerders groter hekel dan aan regen. Regen hoort men op de duur niet meer, terwijl de wind de zeilen nerveus laat klapperen. Tegen de zandverstuivingen zijn de meeste huisjes wel bestand, maar de recente harde slagregens hebben diverse lekka ges tengevolge gehad. De mannen zijn. behalve gedurende hun eigen vacantietijd, overdag natuur lijk op hun werk, de meesten van hen zijn in het bezit van een motor- of bromfiets, waarmee ze iedere avond naar „huis" tuffen, 's Morgens is het weer vroeg vertrekken geblazen. De hotel- en pensionhouders vormen een derde groep, waarop de weerslag van het seizoen zich doet gelden. Er wordt in die branche niet zo hevig ge klaagd als misschien verwacht kon worden. Deels is dat toe te schrijven aan de reserveringen voor grote groe pen touristen, die niet meer konden worden geannuleerd. Zandvoort telt 16 hotels en 23 pensioens, die tezamen on geveer 1300 gasten herbergen. Momen teel is in 18 hotels en pensioens, geen kamer vrij. Voor de maand Augustus zijn 19 hotels en pensions volgeboekt. De overige zijn voor ongeveer driekwart bezet. In het begin van de maand Mei heeft in Zandvoort een ongekende drukte ge heerst en in het kantoor van „Touring Zandvoort" was het dan soms een gek kenhuis. Die drukte is nu aanzienlijk geluwd, zodat globaal gezegd kan wor den, dat het buitenlands bezoek, ver geleken met het vorig jaar, constant is gebleven. De meeste buitenlandse touristen nemen het slechte weer nogal gemoedelijk op. Zij kunnen weinig op Zandvoort al léén mopperen, omdat ze weten, dat het in heel Europa mis is. Onder de kamerverhuurders in Zand voort is de stemming gezakt tot om streeks het nulpunt. De maanden Juni en Juli zijn bijzonder slecht geweest. Zo wel van de zijde der gasten als van die der kamerverhuurders is daardoor wel eens incorrect opgetreden. De gasten zegden soms af op zeer korte termijn, terwijl de kamerverhuurders door een beter aanbod van elders hun aanstaande gasten meldden, dat wegens familie-om standigheden geen kamers werden ver huurd. Tegen dergelijke handelwijzen kan weinig gedaan worden. „Touring Zandvoort" staat dan voor de moeilijk heden. Omdat alle kamers toch niet bezet zijn, lukt het meestal wel de ge dupeerde gasten elders onder dak te engen. De kamerverhuurders kunnen, wanneer hun logé's vroeger vertrekken dan was afgesproken, een schadevergoe ding vragen van 60%. Tenslotte even het zoeklicht over Zand- voorts handeldrijvende middenstand. Ook daar is weinig gunstigs te vernemen. De „dagjesmensen", waar de winkeliers het vooral van moeten hebben, blijven uit en daarmee is de situatie voldoende getekend. Alle acties om publiek te trek ken, worden neergeregend en wegge waaid. De ontmoedigende weersomstan digheden treffen hen wel in het bijzon der. Daarbij komt hun ontstemming over het Amsterdamse besluit tot opheffing van de tramlijn, zodat het begrijpelijk is, dat men momenteel in Zandvoort maar weinig vrolijke gezichten aantreft. De Japanse minister van Buitenland se Zaken, Katsuo Okasaki, heeft mede gedeeld, dat de Amerikaanse regering zich bereid heeft verklaard schadever goeding te betalen voor de vissers, die schade ondervonden hebben aan per soon, materiaal en vangst tengevolge van de atoomproeven bij Bikini. De desbetreffende besprekingen zijn via de normale diplomatieke weg gevoerd en zullen volgens de minister spoedig af gesloten worden. Amerika heeft com pensatie ter grootte van 800.000 dollar aangeboden. De Japanse visindustrie heeft een veel groter bedrag als scha deloosstelling gevraagd. De Japanse regering zal naar eigen goeddunken over het bedrag mogen beschikken, als zij dit aanvaardt. (Reuter-U.P.) In Cetinje is het proces begonnen tegen de 71-jarige metropoliet van Montenegro, mgr. Arsenjje Bradvarevic, die wordt beschuldigd van samenzwe ring tegen de Joegoslavische staat. De metropoliet, die vice-voorzitter is van de synode van de orthodoxe kerk in Joegoslavië, is op 6 Juli gearresteerd. Daarvoor was hij al herhaaldelijk ver hoord. Mgr. Arsenije wordt beschouwd als de voornaamste tegenstander in de Servische orthodoxe hiërarchie van de priesterverenigingen, welke op het ogenblik met steun van de Joegosla vische regering in het gehele land wor den gevormd. Naar westelijke waarnemers te Bel grado verwachten, zal binnenkort nog een tegenstander van deze priesterver enigingen, de waarnepiende bisschop van Mostar, Herzegowina, mgr. Andrija Majic, worden gearresteerd. In rege ringsgezinde bladen zijn krachtige aan vallen op mgr. Majic gedaan, die een „gezworen vijand van het volk" wordt genoemd. (U.P.-Reuter) schieden op een wijze, zoals thans is voorgeschreven. B. Het Partijbestuur in dubbele sa menstelling beslisse over de vraag of een of meer lijsttrekkers zullen optre den. Het stelt eventueel vast, wie een dar lijsttrekkers zal zijn. C. Het aantal „aangewezen" zetels blijft beperkt tot ten hoogste een derde deel der te verwachten zetels. D. Kringadviescommissies en advies commissies van samengevoegde kringen adviseren de verkiezingsraad omtrent de samenstelling van de candidatenlijs- ten. E. De verkiezingsraad stelt het defi nitieve advies aan de leden vast De raad kan slechts met tweederde meer derheid afwijken van de adviezen der kringen. F. Aan de groslij ststemming mogen slechts deel nemen zij, die op 1 Janua ri van het jaar, waarin de verkiezin gen plaats vinden, als lid staan inge schreven. Eén uitzondering moet moge lijk zijn met name voor jongeren, die eerst na 1 Januari kiesgerechtigd wor den. G. De groslijststemming wordt be schouwd als mogelijkheid ter correctie van het advies, dat door vertrouwens lieden van de leden is opgesteld, niet als middel tot vaststelling van de volg orde der candidaten. Daarom worde de stem slechts op één candidaat uit gebracht Uitgaande van de opvatting, dat de groslijststemming „mogelijkheid ter cor rectie" geeft, acht het P.B. !het nuttig, dat als experiment een systeem wordt ingevoerd volgens hetwelk niet-stem- mers worden beschouwd als voorstan ders van het gegeven advies. Tenslotte wil het partijbestuur om te voorkomen dat de uitslag der gros lijststemming een onjuist beeld geeft van de wil der leden, ook voor zieken de mogelijkheid scheppen hun stem uit te brengen. Het Nederlandse Ballet is na lange voorbereidingen thans definitief samen gesteld en zal onder zijn leidster, Sonia Gaskell, terstond na I Augustus begin nen met trainen en repeteren. In deze periode zullen Anton Dolim en John Taras als gast-choreografen enkele hunner scheppingen instuderen. Dit is meegedeeld door het bestuur van de „Stichting voorbereiding Nederlands Ballet". Na 1 October zal de nieuwe ballet groep, die minstens 24 dansers en dan seressen omvat, en die gevormd kon worden dank zij een door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in uitzicht gestelde subsidie, in het openbaar optreden. Ook de positie van de jongeren is bij de reorganisatie van de KVP be trokken. Zo spoedig mogelijk moet voor hen de mogelijkheid worden ge opend hun verantwoordelijkheid in de Partij te dragen. Men wil daarom het adspirant-lidmaatschap der Partij op heffen. Direct bij het achttiende le vensjaar ontvangen de jongeren het volledig lidmaatschap. Aan alle bestu ren en afgevaardigingen in de Partij zal de Jongerenorganisatie een lid mogen toevoegen. In de Partijraad zullen af gevaardigden van iedere Jongeren kring met de afgevaardigden van de kring zelf vertegenwoordigd kunnen zijn. Aan besturen en afvaardigingen van organen der Partij, waarbinnen geen jongerenorganisatie bestaat, - zal een lid beneden dertig jaar worden toege voegd. De centrale bestuursorganen en de kringvergaderingen van de Jongeren organisaties zullen beperkter van om vang zijn. Dit om te voorkomen dat de leden der Jongerenorganisaties ten nadele van hun politieke vorming te veel tijd moeten besteden aan zuiver organisatorische werkzaamheden. Koningin Juliana en Prins Bemhard zullen op uitnodiging van koning Fre- derik en koningin Ingrid van Dene marken het komende weekeinde doorbrengen op het kasteel Graasten in Jutland (Denemarken). De vier prinsessen zullen eveneens meegaan en daardoor gelegenheid krijgen kennis te maken met de dochters van het Deense koningspaar. Koningin Juliana zal met twee harer dochters per trein reizen, Prins Bern- hard zal zich met twee prinsessen per vliegtuig naar Denemarken begeven. Een groep Russische studenten-redac teuren heeft bij de Amerikaanse am bassade in Moskou een aanvrage in gediend voor een visum om volgende maand een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten „om kennis te nemen van het leven van de Amerikaanse jon geren, en de omstandigheden waarin zij teven en studeren" Vorig jaar heeft een groep Ameri kaanse redacteuren van studentenor ganen een bezoek gebracht aan de Sovjet-Unie. De leden van de groep hadden bij hun verzoek medegedeeld dat ze waren uitgenodigd om de reis te maken door de Amerikaanse studenten-redacteuren, maar ze konden niet de namen opge ven van degenen die hen hadden uitge nodigd en ze waren eveneens vaag om trent de plaatsen die ze in Amerika wensten te bezoeken. In hoeverre kunnen ultrasonore tril lingen (een golvengebied dat boven de gehoorgrens ligt) de medici helpen b(j het genezen van patiënten Over dit vraagstuk confereren op het ogenblik een honderdtal medici en be langstellenden uit 9 landen, bijeen op het vierde internationale medische con gres voor Ultrason, dat gisteren in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is geopend. In Nederland heeft deze wijze van ge nezing (speciaal voor rheumatische af wijkingen) nog bij lange na geen alge mene erkenning gevonden. Naar schat ting bezitten slechts 150 huisartsen een ultrasontoestel, een hoogfrequentie-. p- paraat, dat electrische stroom in een millioen trillingen per seconde omzet. Deze trillingen worden via een slang naar een stukje kwartskristal geleid. Dit in een metalen houder gevatte stuk je kwarts vertoont dan het z.g. piezo- electrische effect: het wordt afwisselend dikker en dunner het trilt. Op deze wijze zijn de electrische trillingen omgezet in mechanische. Hei stukje kwarts rust tegen een meta len afsluiting, die daardoor eveneens gaat trillen. De arts bestrijkt zijn pa tiënt met de trillende afsluiting van dezer houder. „Wij moeten ultrasonore golven be schouwen als een deel van de phy'si- sche therapie of de physiologie," aldus de voorzitster van het congres, onze landgenote dr. Johanna M. van Went uit Amsterdam, in haar openingsrede. „Slechts een deel van de specialisten voor physische therapie werkt met ul trasonore golven. Aan de andere kant zien wij de invloed van deze golven op zoveel zieken, dat menig specialist be lang stelt in deze methode, b.v. chi rurgen (littekens), oogartsen (glasachtig lichaam) en neurologen (ischias). In ons land heeft de nieuwe ultrason- geneeswijze eerst ongeveer vijf jaar ge leden ingang gevonden. Men stond hier aanvankelijk zeer en staat nog vrij kri tisch tegenover de physische geneeskun de in het algemeen en in het bijzonder tegenover de toepassing van de ultra sonore golven, die op velerlei ander ge bied reeds geruime tijd nuttige resulta ten heeft opgeleverd. In medische krin gen gelooft men, dat ultrasonore golven niet alleen mechanische eigenschappen bezitten. Het congres bedoelt het onder zoek te stimuleren naar die eigenschap pen, die meer dan reeds het geval is in het belang kunnen blijken van de geneeskunde. Naar wij van de zijde van de Ford fabriek te Amsterdam vernamen zal de fusie tussen de Franse Ford Maat schappij en de Simca niet resulteren in de opheffing van de productie en de ver koop van de Franse Fordproducten. De Franse Maatschappij heeft bij de fusie de rechten behouden voor de verkoop van Franse Ford-producten buiten Frankrijk. De volledige personeelsbe zetting van Ford-Poissy zal gehand haafd blijven en in de Fordfabriek te Poissy zullen de Vedette en de Ven- dome onder de huidige Ford-Directie in productie blijven. Door het samengaan van belde maat schappijen is een automobielfabriek tot stand gebracht, die nu op één na de grootste is van Frankrijk. Na een debat, dat ruim twaalf dagen heeft geduurd, heeft de Amerikaanse Senaat gisteravond de door president Eisenhower ingediende wetsontwerpen op de atoomenergie goedgekeurd. Door de Senaat werden enkele amendemen ten op de ontwerpen aangenomen. Krachtens de goedgekeurde ontwer pen kan de Amerikaanse president be vriende mogendheden op de hoogte stel len van bepaalde atoomgeheimen en is industrieel gebruik van atoomenergie mogelijk. De wetsontwerpen en de amendemen ten worden thans ingediend bij een ge mengde commissie van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Deze commissie zal een definitief wetsont werp opstellen, dat opnieuw door Huis en Senaat zal moeten worden goedge keurd. Portugal. Portugal heeft Indië toe stemming gevraagd voor het instellen van een onderzoek naar aanleiding van berichten, volgens welke opnieuw ver scheidene dorpen in Portugese enclaves in Indië zouden zijn bezet door „vrijwil ligers". k -'Tm..: - Advertentie Elk tablet Cbelanne „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden e* miliioenen mensen al baat brachten. BEROEMDE GENEESMIDDEL f IN ÉÉN TABLET in doet wonderen. Radio-Praag heeft meegedeeld, dM het Tsjechoslowaakse hooggerechtshof vier rooms-katholieke geestelijken heef» veroordeeld op beschuldiging van „staatsvijandige activiteit". De bisschop van Litomerice, mgf Stephan Trochta, werd tot 25 ja®' dwangarbeid veroordeeld. De pastoors van Cvikof, Rovenske en Byckovice kregen resp. 22, 15 en 7 ja®1 dwangarbeid. De beklaagden werden er van beschuldigd een „spionnagecen- trum ten behoeve van het Vaticaan te hebben gevormd alsmede een geheim seminarie, waar „geestelijken tegen da regering werden opgestookt." (AFP). Gisteren brak brand uit in de machine' kamer van het Panamese schip lrAlkor*i liggende bij de N.D.S.M. aan de Klap- rozenweg te Amsterdam-Noord. Toen de hoofdstedelijke brandweer met groot materiaal de strijd tegen het vuur open de, stond reeds een tank met dieselolie in brand. Een kijkje op het schip, waar men aan de buitenzijde nauwelijks kan bespeuren dat het in brand, staat. In de machinekamer van het 24.000 ton metende Panamese tankschip Al- kor, dat bij de N.D.S.M. aan de Werf West Amsterdam Noord in reparatie ligt en dat Donderdag weer naar zee zou vertrekken is gistermorgen omstreeks half elf brand uitgebroken. Vermoede lijk gebeurde dit tijdens het repareren van een olieleiding, waarbij open vuur werd gebruikt. In een oogwenk greep het vuur om zich heen. De ongeveer vijftig arbeiders, die zich op dat mo ment in de machinekamer bevonden geraakten in een paniek en probeerden allemaal tegelijk naar buiten te komen via de enige uitgang, die beschikbaar was. Door de verwarring die daardoor ont stond veronderstelde men aanvankelijk, dat drie of vier mensen zich niet had den kunnen redden en dat deze zich nog in de laaiende vuurzee zouden be vinden. Eerst geruime tijd later kon men aan de hand van een appèl vast stellen, dat zich geen mensen meer in de machinekamer bevonden en dat ieder zich had kunnen redden. Tevoren was een wachtsman gered via de lucht koker op het schoorsteendek. De koker werd met een torenkraan losgetrokken en zo kon men de man bereiken die door hulpgeroep de aandacht op zich had gevestigd. De brandweer stond voor een wel zeer moeilijke taak. Zowel de drijvende brandspuiten Jason, geassisteerd door de ijsbreker Ijsbeer als de vier motorwa gens, die zich op de kade bevonden konden weinig anders doen dan de bui tenzijde van het schip nathouden. Want op de dekken krioelde het van brand weerlieden, G.G.D.-broeders en werf- arbeiders, die probeerden vast te stel len of er slachtoffers te betreuren vie len. Toen bekend werd dat iedereen was gered en de brand was gelocali- seerd, doordat men de zg. kofferdam tussen het achterschip en middenschip vol met water had laten lopen kon de brandweer een plan de campagne voor de nablussing opstellen. Dit plan luidde, dat men het vuur in de machinekamer wilde laten uitwoeden, omdat men toch niet tot in het binnenste van het schip kon doordringen. De rookontwikkeling werd toen steeds groter. Zwarte wolken joegen over de werf. Drie brandweer lieden moesten naar de verbandkamer van de werf worden gebracht omdat zij door de rook waren bedwelmd. Naar verluidt zou de brand zijn ont staan toen een bankwerker in de on middellijke nabijheid van een brander een olieleiding losmaakte. De man zou in de veronderstelling hebben ver keerd dat de leiding leeg was, doch die zat vol olie. Er ontstond een steek vlam en in weinige ogenblikken was de ruimte een vuurzee. Iedereen pro beerde een uitweg te vinden. De clas sificeerder J. van Douwe uit de Kin kerstraat 20 I, die met twee maats op de bovenste omloop van de machine kamer stond moest naar beneden en door het vuur om bij de trap te kun- De acht-jarige Maarten Tromp uit Rot terdam, wiens ouders een vacantie-wo- ningruil waren aangegaan met een fami lie te Hengelo, is bij het spelen aan het Twentekanaal aldaar te water geraakt. Onmiddellijk werd alarm geslagen, doch net kind kon pas na anderhalf uur worden gevonden. De levensgeesten wa ren toen geweken. Vannacht is een groot pakhuis van huishoudelijke artikelen, galanterieën en suikerwerken van de firma Boers- ma en Osinga in Dokkum uitgebrand. De schade, welke door de verzeke ring wordt gedekt, loopt m de tiendui zenden. De oorzaak van de brand is onbekend. nen komen. Met twee handen in ver band gewikkeld vertelde Van Douwe ons het relaas van zijn ontsnapping. De 31-jarige lasser B. A. Werst uit de Or- teliusstraat enterde gevolgd door drie Duitse leden van de bemanning, langs de achtertros van het achterschip naar de wal. Hij verkeerde in de stellige overtuiging dat er zich nog mensen in de machinekamer bevonden. „Ik hoor de achter mij roepen" vertelde hij „en na mij kwam niemand meer naar bui ten". Gelukkig bleek later dat hij zich vergist moest hebben. Een kwartier van grote spanning ging voorbij toen men uit de luchtkoker op het schoor steendek hulpgeroep hoorde komen. Uit alle macht werd geprobeerd con tact te krijgen met de man, die zich daar moest bevinden. Het bleek een wachtsman te zijn die~met brandwon den overdekt werd bevrijd en onmid dellijk naar de verbandkamer werd ge bracht voor eerste hulp. Een brandweer man liet zich vervolgens aan eer. touw in de koker zakken om te zien of er nog meer mensen zaten. Hij kon mets meer ontdekken. De Alkor is negen maanden geleden door de N.D.S.M. afgeleverd. Het schip was na enige rei zen teruggekeerd voor een garantieon- derzoek. De tanker „Skaraas", die in de onmiddellijke nabijheid lag werd voorzichtigheidshalve vèrhaald. Tegen het avonduur ging de brand' weer er toe over enkele gaten in de scheepswand te boren, omdat men wil de pogen het nog steeds doorwoedende vuur met schuim te blussen. Gebleken was n.l. dat vele tonnen water, die ge durende de gehele dag in de machine kamer waren gespoten, zich ergens een uitweg naar het IJ hadden weten te ba nen, zodat de machinekamer niet vel met water kwam te staan. Intussen brandde de olie lustig voort. Nadat de gaten in de scheepswand waren geboord en men daarop de slan gen had aangebracht, nam het spuiten met schuim een aanvang. Op een der gaten werd het schuimkanon aange bracht. Toen was het vuur spoedig bedwon gen. Om kwart voor acht gisteravond kwam het sein. „brand geblust-. Wat later drongen de eerste brand weerlieden de machinekamer binnen. Zij namen een grote ruïne waar. De vuur-, water- en schuim-schade is bij zonder groot (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Met het ondertekenen van het tussen Engeland en Egypte bereikte accoord is de spanning toegenomen over de kwestie, hoe de groep conservatieve rebellen, ten getale van ongeveer veer tig man, z,n\ reageren. Het Lagerhuis gaat Vrijdag op reces en de rebellen hebben nog slechts twee dagen om uiting te geven aan hun verontwaar diging. °P het °£e W'k staat nog niet vast of en in welke vorm gelegenheid zal worden gegeven tot een debat. Indien op Donderdag een debat plaats vindt, zal om technische redenen waar schijnlijk geen stemming plaats kunnen vinden, zodat de rebellen wel kunnen protesteren maar niet kunnen stemmen tegen de Regering. De socialisten die natuurlijk gisteren onmiddellijk beseften welk een mooie kans hier voor het grijpen lag om de regering in wellicht ernstige moeilijk heden te brengen, boden edelmoedig aan om het voor vandaag door de oppositie gekozen debat-onderwerp, n.l. over de gedenationaliseerde staalindus trie, prijs te geven om de regering in staat te stellen een debat te doen plaats vinden over het Suezkanaal. De regering wees dit hoffelijk aanbod van de hand. Drieduizend t.b.c.-patiënten in Japan hebben sitdown-stakingen georganiseerd voor plaatselijke regeringsgebouwen in twee prefecturen, om te protesteren tegen een verscherping van de „regels van het huis" in sanatoria die rege ringssubsidie krijgen. De nieuwe bepa lingen behelzen onder meer een ver bod op het door de patiënten zelf uitgeven van sanatoriumkranten of -tijdschriften, een beperking op het wil lekeurig verlaten en weer binnenkomen van sanatoria door patiënten, en een bespoedigen van het afvoeren van ge nezen verklaarde verpleegden. De demonstranten die Maandagavond zijn gaan zitten voor twee gebouwen en daar dag en nacht zijn gebleven, betogen o.a. dat deze maatregelen zul len leiden tot het ontslaan van vele patiënten voor zij volledig hersteld zijn. Verder zun zij van mening dat door deze maatregelen hun democratische vrijheden worden beknot. De politie heeft wel toezicht op de sitdown-staking uitgeoefend teneinde incidenten te voor komen maar heeft ..iet ingegrepen om de demonstratie te doen eindigen. Een woordvoerder van de regering heeft verklaard dat er momenteel een dui zendtal patiënten verblijven in zieken huizen die door de regering worden gesteund, ofschoon ze volkomen gene zen zjjn. (U.PJ De gemeenteraad van Brussel heef een motie aangenomen, waarin |e wel* wordt uitgesproken, dat de BeLvM regering de candidatuur van BEusS«' als permanente zetel van de Eur0pe5' vergaderingen met alle kracht zal y/ dedigen. Alleen een communistic raadslid stemde tegen. In de motie wordt gezegd, dat Brusse* op grond van geografische, politieke» administratieve en culturele omstandig" heden een zeer goede „hoofdstad va» Europa" zou zijn, ook omdat het het om* moetingspunt van de Latijnse en de Germaanse beschaving is. Tussen vertegenwoordigers der rege- ringen worden thans besprekingen ge" voerd over de zetel der Europese ver gaderingen en in het bijzonder over de zetel der administratie. (AW Premier Pierre Mendès-France va» Frankrijk hoopt eind September naar Washington te gaan voor belangrijke be sprekingen met president Eisenhower- Officieel is het doel van zijn bezoek aan de V.S. de jaarlijkse bijeenkomst van de raad van commissarissen van he» Internationale Monetaire Fonds in Was hington, dat van 24 tot 28 September zal worden gehouden. Behalve preiW®* en minister van Buitenlandse Zaken lS premier Mendès-France ook Frans com missaris van het I.M.F. De Amer» kaanse ambassadeur in Parijs, C. Db^ glas Dillon, is in een bijeenkomst zeventig minuten duurde van de PlalT, nen van de Franse premier op de hoog te gesteld. Mogelijk zal Mendès-France met Prf" sident Eisenhower spreken over d® voortzetting van de Amerikaanse huiP aan Frankrijk, welke theoretisch ge" sproken zal worden beperkt, nu de oof log in Indo-China voorbij is. Diplom®" tieke kringen zijn echter van gevoelen dat als Mendès-France erin zou slage» de Europese Defensie Gemeenscha? aangenomen te krijgen, het voor W»^ hington moeilijk zal zijn om de bw? te besnoeien of stop te zetten. De Weense politie heeft gistera*^ verklaard, dat z(j een Russische p<rf om een Israëlisch burger, de 37-j®^ koopman Josef Silberberg, te ontvo® heeft verhinderd. Twee Russen in uniform, twee sische en drie andere burgers bf-Ja»' getracht Silberberg in de intern»" t® ie sector van Wenen in een ®UL duwen. Silberberg verzette zich ontstond een hevige ruzie. De Yetie^ werd gewaarschuwd, die de h®9cb*" groep naar het politiebureau op» 0ge£ De vier Russen werden overg®Lyo»1 aan de internationale militaire P Ie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4