Tweede radiorede van John levert geen nieuwe gezichtspunten op Reeds jaren in contact met de Russen? Rhee vraagt V.S. steun voor aanval op N.-Korea BRUUT OPTREDEN VAN RODEN IN INDO-CHINA NIEUWE GEZICHTEN IN CHURCHILL'S KABINET van Bedrijfszondagsschool Pope bestaat zestig jaar Non-restitutie van omzetbelasting moeilijk aanvaardbaar Aziatisch leger van Koreanen en Chinezen zou te land voldoende zijn &SV5?*en Autowiel lastig verkeersobstakel Engels-Egyptische overeenstemming Strijd over Egypte Afbrokkeling bij Niagara-waterval Geestelijk en tijdelijk welzijn van de op de fabriek werkende meisjes Slachtoffers van het verkeer Winst bij Ford in 1953 meer dan verdubbeld DONDERDAG 29 JULI 1954 PAGINA 7 Koreaanse president rammelt weer met sabel ^olitie plaatst er rode lampen bij fierst reed een scooter, die uit de Sloping Rotterdam kwam, er tegen, tej. 8 over de kop en kwam tien me- w verder op de weg terecht. Een la-^henauto, die vervolgens naderde, hw'6 het autowiel ook. Hij reed 60 ®,r verder door een ligusterhaag Tn 8 daarna over de kop. oê „Dokkums" komen bijeen in Dokkum Executies met behulp van explosieven Andere wijzigingen op komst HONING VAN DE OUDE GRIEKEN IS NOG GOED Kleurenfilm geheel in eigen land vervaardigd FRANS MIKKEN IE BEGRAVEN 265.000 ton rots stort omlaag. Britse nachtjager in Russische zone? Rede drs. Jansen over Benelux in Maastricht Vertrouwen in de toekomst mede door introductie van kleinere wagens Dividend 15 (10) pet. Hongaarse kinderen in ons land jgpglgfeM .Opnieuw heeft de Oost-Duitse rege- *tn9 dr. Otto John, de naar het oos- *eH)ke kamp overgestoken leider van °je West-Duitse geheime politie, voor tr /microfoon laten komen, om te Jachten de these van de West-Duitse j°nd.sregering te ontzenuwen, dat °hn niet uit vrije wil in Oost-Berlijn «ou verblijven. John hield voor de yeede maal een korte radiospeech ongeveer dezelfde inhoud als de Verklaring, waarmee hij zich vorige Week Vrijdag meldde. Hij sprak niet langer dan vier minuten en zeide op- nieuw, dat hij was vertrokken om het op te roepen voor Duit stands "■creniging te strijden. „Ik ben de nan mijn geweten gevolgd en ik oen er zeker van, dat ik de juiste ">e0 heb gekozen", zo zeide hij. Hij verwees naar de onlangs door a.e vroegere rijkskanselier dr. Hein- Dch Brüning geuite waarschuwing, hat de politiek dei bondsregering op Verkeerd spoor was geraakt en hij meende, dat deze waarschuwing het Duitse volk „op de gevaren opmerk zaam moest maken". John zeide, dat niJ „in het volle bewustzijn van zijn verantwoordelijkheid en op grond van zijn eigen ervaringen en kennis van de werkelijk beslissende feiten, die ook aan leidende personen in Bonn niet onbekend zijn", had gehandeld. De eenzijdige binding der bondsre publiek aan de Amerikaanse politiek door dr. Adenauer, de daarmee ver bonden herbewapening en de herle ving van hel nationaal-socialisme moeten noodgedwongen tot een nieu we oorlog voeren. De beschuldigingen, die in de laatste dagen in West-Duits- lana tegen hem zijn ingebracht, noem de John „vuile aanvallen" en hij achtte het „beneden zijn waardigheid en zinloos" daarop te antwoorden. De enige officiële repliek, die in Bonn door vice-kanselier Blücher ge geven werd, luidt: „Deze verklaring zegt niets anders dan alles wat wij nu al weken lang van de Oostelijke pro paganda horen". De nieuwe verklaring van John komt temidden van de ver warde discussies, die in Bonn worden voortgezet over de vraag wat John tot zijn houding kan hebben gebracht. Tot dusver heeft de bondsregering staande gehouden, dat hij door een list is weggelokt en tegen zijn wens wordt vastgehouden. In de talrijke beschouwingen, die in Bonn over de zaak geleverd zijn, zijn er thans ook, die zeer duidelijk begrip tonen voor John's klacht van een veld winnen der oude nationaal- socialisten. Een nieuwe lezing van de verdwij ning van dr. John wordt in enkele Duitse bladen gegeven. Deze menen te weten, dat John reeds sedert zijn aanstelling als leider van het West- Duitse bureau tot bescherming der grondwet een dubbele rol zou hebben gespeeld. Volgens het in Düsseldorff verschij nende weekblad „Der Fortschritt" zou John reeds in 1951 in het Russische hoofdkwartier in Potsdam besprekin gen hebben gevoerd met de Russische spionnagechef Sverlok. Het blad be weert, dat John sedertdien regelmatig in verbinding zou hebben gestaan met Sverlok en aan deze onder meer do cumenten ever de plannen van Bonn met de E. D. G. en over het ontwerp voor een dienstplichtwet zou hebben overhandigd. (ANP) De leden van het Amerikaanse congres hebben gisteravond in een Setneen- schappelijke zitting met weinig enthousiasme een redevoering van de Auia- Horeaanse president Syngman Rhee ontvangen, waarin de negen en zeven jarige staatsman hun steun verzocht voor een plan om een Aziatisch le8er Van meer dan twee millioen man, bestaande uit Zuid-Koreanen en Tationalistische Chinezen, met behulp van Amerikaanse kanonnen, vlieg- jen en zeestrijdkrachten een „tegenaanval te doen ondernemen tegen °ord-Korea en communistisch China. De leden van het Amerikaanse Huis Van Afgevaardigden en de Senaat schenen over het algemeen veel sympathie te voelen voor de persoon van de Koreaanse president en bewondering te koesteren voor de houding, die Zuid-Korea ten opzichte van het communisme heeft aangenomen, maar het voorstel van Rhee werd zonder uitzondering koel of afwijzend ontvangen. In de kringen van de Vere„,gde Naties is men de mening toegedaan, dat als het in de bedoelmgyandeZuid-Koreaanse president heeft gelegen zijn land schade te berokkenen, hij de zaak met anders had moeten aanpakken. Laat ons niet vergeten, zo zeide Rhee, dat de vrede niet hersteld kan worden in een wereld, die half communistisch en half democratisch is. Uw gewiehtio besluit is nodig om de vrijheid van Azië Kern yan de communistische strate- eelevenU w®reld°verheersing is er in fnlc Afrika m een „dodenslaap te sussen totdat de Sovjet-Unie voldoende Waterstofbommen en lange-afstand-bom- menwerpers heeft om de Amerikaanse industrie en Zijn vliegvelden in een „sluipaanval" te vernietigen, aldus Rhee. Rhee drong er bij de Verenigde Sta ten op aan om de „onwijze wapenstil stand in Korea" te beëindigen. Indien Amerika hem zou helpen om zijn le ger op te bouwen zou hij de verzeke ring kunnen geven, dat geen enkele Amerikaanse infanterist in het ge- vechtsgebied nodig zou zijn. Wel zouden de Amerikaanse luchtmacht en de Amerikaanse vloot van node zijn om een aanval op communistisch China tot een succes te maken. De Chinese Nationalisten hadden 630.000 man aan- eboden en 1.500.000 jonge Koreanen tvensen hiets liever dan te strijden voor de w. menselijke vrijheid. st^°1?rn,Unistisch China was een „mon- teide Voeten van leem". Zijn leger trouwh '000 man, doch het was onbe- uite ar en de Chinese economie terst kwetsbaar. Een blokkade zou cnaos veroorzaken. „Terugkeer van t-hina tot de partij van de vrije wereld ?PU een overwinning in Indo-China en Korea betekenen en zou de machtsba lans zo sterk in het nadeel van de Sovjet-Unie doen doorslaan, dat de Sovjet-Unie geen oorlog tegen Amerika z°u durven beginnen. Tenzij wij China terugwinnen is een uiteindelijke over winning van de vrije wereld ondenk baar." Het zou een goed ding zijn, zo meende «hee, indien de Sovjet-Unie grondstrijd krachten in de voorgestelde strijd om China zou werpen. Dit namelijk zou het Vernietigen der Sovjet-productiecentra door de Amerikaanse luchtmacht recht vaardigen, nog voor de Sovjet-Unie in staat zou zijn aanzienlijke hoeveelhe den waterstofbommen te produceren. ?*k ben mij er van bewust, dat dit een "arde leerstelling is, doch de commu- ®en autowiel, dat van een vracht- JJto was gevallen is Woensdagnacht op ^'Jksweg 13 de weg Rotterdam Den Haag de oorzaak ge- van een serie ongelukken. •hen n de politie ter plaatse geko- Pl& Was en rode lantaarns had gz- tn U?' om het verkeer opmerkzaam 8en ent reed een personenauto te- een der lichten. De bestuurder J. AVan, de 31-jarige bedrijfsleider vioC, H. uit Amsterdam, zou onder in keert ïa.n sterke drank hebben ver- geuom yn rijbewijs werd in beslag Sier sc°oterberijder, diens duopassa- Uepe twpe inzittenden van de auto thoest Hchte verwondingen op en te fi°.n in bet ziekenhuis Coolsingel 0 terdam behandeld worden. nisten hebben van deze wereld een harde wereld gemaakt, een verschrik kelijke wereld, waarin men een slaaf wordt als men zacht is." (U.P.-Reuter). De Zuid-Koreaanse president, Syng man Rhee, wordt hartelijk verwel komd door president Eisenhower van de Verenigde Staten bij zijn aan komst cp White House. Familienamen hebben de eigenschap zeer hardnekkig te zijn. De herkomst is meestal niet dan na diepgaand onder zoek vast te stellen. Met de achternaam Dokkum" <ook wel „Van Dokkum") öf Van Dockum") is gemakkelijker, om dat' de voorouders van hen die zich thans nog met die naam kunnen sieret zon der twijfel op een of andere manier con tact met de stad Dokkum hebben gehad. Het feestcomité van „Dokkum-12 eeuwen" heeft nu de bedoeling tijdens de feesten allen die de naam „Dokkum" dragen bij elkaar te krijgen voor een con ferentie, waar een bekend genealoog een referaat over de naam zal houden. Reeds vroeg kwam de naam „Dokkum" voor. Zo was een zekere Wycher van Dok kum, een bekend kapitein bij de water geuzen. Feye van Dokkum komt in 1393 voor als een vooraanstaand man bij de vetkopers. Enoeland en Eauote zijn na onderhandelingen, die jaren slepende zijn geweest, VtoZeeZemS gekomen, over de bases aan het Suezkanac Binnen twin tig maanden zullen alle Britse troepen uit de kanaalzone worden teruggetrok ken Dat resultaat werd bereikt, nadat de Britse minister van Oorlog, Anthony Head versoonliik naar Cairo was gekomen. Hier schudden hij (links) en de Egyptische'gemier kolonel Nasser, elkaar na het bereiken van het accoord de hand. Zelfs in Denemarken heeft een ma rinefamilie „Van Dokkumbestaan. Jost van Dockum (1753-1834) was een Deense Vice-admiraal, zijn zoon C. E. van Dockum (1804-1893) Deens admiraal, minister van Marine en gezant te Lon den. Over de wreedheid van de commu nistische Vietminh-strijd krachten in In do-China, streken bij de Rode Rivier die reeds door de rjoden bezet zijn, doen in Hanoi steeds meer verhalen de ronde. Niet-communistische Vietna- mezen, die vanuit Nam Dinh, een (Van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Gisteren werden zeven nieuwe mi nisteriële benoemingen bekend gemaakt door Downingstreet 10. De twee be langrijkste benoemingen zijn die van Alan Lennox-Boyd tot minister van Koloniën, en van Derek Heathcoat- Amory tot minister van Landbouw. Al met al is hier geen sprake van een in grijpende wijziging. Er valt evenwel uit dit laatste geen enkele conclusie te trekken, daar het niet uitgesloten is, dat nieuwe ministeriële benoemingen zullen volgen. Gisteren begonnen de eerste scher mutselingen in het Lagerhuis over de nieuwe Anglo-Egyptische overeenkomst. De oppositie bleek erg in haar schik, dat de conservatieven, die altijd zo hebben genoten van de verdeeldheid onder de socialisten, nu zelf zo bitter zijn verdeeld, en gaf ultl"8 aan deze grote vreugde door Churchill en Eden luid toe te juichen bij hun verschijnen in het Lagerhuis. Doch, ofschoon La bour niet helemaal gelukkig is over de mogelijke gevolgen, die voor Israel zou den kunnen voortvloeien uit het nieuwe accoord, staat de oppositie achter de regering met betrekking tot de hoofd punten van het verdrag. Wel kon Attlee gisteren niet na laten Churchill te herinneren aan diens felle woorden tegen Labour in het verleden, toen van socialistische zijde werd gewezen op een mogelijke ontruiming van de Suez-kanaalzone, en hij vroeg Churchill of het nieuwe verdrag zijn instemming had. Hierop stond Churchill op en verklaarde in zeven woorden, dat hij het verdrag nu absoluut noodzakelijk acht. Verder onthield- Churchill zich van alle verder commentaar. Het was Eden, die de rebelse conservatieven niet zon der enige verbittering van antwoord diende. Vandaag vindt het eigenlijke Suez-rdebat plaats, De Waterhouse-groep blijft hardnek kig weigeren zich in deze affaire achter haar eigen regering te plaatsen, en het belooft vandaag een fel debat te wor den. Het wordt evenwel niet waarschijn lijk geacht, dat de socialisten met de Waterhouse-groep tegen de regering zullen stemmen, nog dat de Waterhouse- groep inderdaad zo ver zal gaan mee te helpen om Churchill's regering ten val te brengen. Ook Cyprus, waar een groot aantal van de Britse troepen in Egypte zal worden geplaatst, kwam gisteren ter sprake. Hevig rumoer op de Labour- banken volgde op een botte medede ling van een regeringszegsman, dat het uitgesloten was dat het eiland Cyprus volledige onafhankelijkheid zal krijgen om zich aan te sluiten bil Griekenland. Cyprus, aldus deze spreker, zal per- nanent onder Britse souvereiniteit moe ten blijven, wil Brittannië zijn stra tegische verplichtingen na kunnen ko men in Europa, de Middellandse Zee en het Midden-Oosten. Bevan wees er terecht op, dat de Britse regering nu dezelfde taal gebruikte ten aanzien van Cyprus, welke hij twee-en-een-hali jaar geleden gebruikte met betrekking tot Egypte. Bfj oudheidkundige opgravingen in Paestum zijn een aantal 2500 jaar oude Griekse amphora's ontdekt die honing bevatten. Professor Pellegrino Sestrieri, on der wiens leiding het archeologische onderzoek geschiedt, heeft de honing geproefd en vastgesteld dat ze nog uitstekend smaakte. (UJP.) plaats in het Zuiden van de delta die eerder deze maand aan de communis- ten is overgelaten, door de vijandelijke Unies8 zijn ^drongen schilderen een somber beeld van wat het leven zal zijn in de nieuwe „democratische re- publiek" van Ho Chi Minn. Leerkrachten op lagere scholen, die zich tegen de Vietminh hadden ver klaard en die waren achtergebleven, werden gearresteerd, in ijzeren kooien geworpen en zo aan het publiek ge toond. Volgens de réfugiés is aan de jonge meisjes bevolen niet langer de gratievolle traditionele Vietnamese kle ding te dragen. Zü moesten zich boers kleden en mochten geen make-up meer gebruiken. Soldaten die zijn teruggetrokken van de rand der Franse defensie gordel, hebben eveneens mededelin- gen gedaan over bruut optreden van de communisten gedurende de laat ste dagen van de oorlog. Een com munistisch commando heeft een dorp je aangevallen op slechts 15 km. van Trung Gia, de plaats waar de details van de wapenstilstand werden vast gesteld door Franse en Vietminh officieren. Deze aanval gold een wraakoefening tegen de Vietnam- militie. De communisten grepen de militiemannen en executeerden hen door explosiestoffen aan hun licha men, armen en benen vast te bin den en die aan te steken, zo is ver klaard. Volgens de refugie's zijn Chinese specialisten, die geholpen hebben de communistische artilleristen te oefenen bij de strijd om Dien Bien Phoe, over gebracht naar het Zuiden, naar Nam Dinh Zii zitten nu in kampen buiten de stad Deze Chinezen schijnen geen haast te hebben naar huis terug te keren en mogelijk ligt het in de be doeling dat zij permanent blyven als adviseurs van het nieuwe regierm^ Van het bezoek van de president van de Franse republiek en mevrouw Coty aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft Polygoon- Profilti in opdracht van het Cineac concern in Nederland, een uitvoerige kleurenfilm gemaakt. Het is de eerste kleurenfilm, die voledig in eigen land is afgewerkt in het zojuist gereedgeko men kleurenlaboratorium van Polygoon te Haarlem. De film zal van Vrijdag a.s. af ver toond worden in de Cineactheaters te Amsterdam, Den Haag en Rotetrdam. Talrijke persoonlijkheden uit de bin nen- en buitenlandse variété- en cir cuswereld, alsmede vele medewerkers hebben Woensdag de overleden direc teur van het Nederlandse circus Frans Mikkenie op zijn laatste gang vergezeld. In de Rozenkranskerk aan de Jac. Obrechtstraat te Amsterdam werd de plechtige Requiemmis opgedragen door de aalmoezenier van de R.K. organisa tie van kleinkunst-artisten, de weleer waarde heer H. J. A. Schouten uit Delft. De H. Mis werd o.m. bijgewoond door de Zwitserse circusdirecteur Rolf Knie, mevr. Williams van het Duitse circus en de heer H. J. Leysen, voorzit ter van de club van circusvrienden. Op de R.K. begraafplaats Buitenvel- dert aan de Amstelveenseweg te Am sterdam, waar in de kapel aalmoezenier Schouten de absoute verrichtte, waren talrijke circusvrienden en -relaties ver enigd. De kist was bedolven onder de talrijke kransen en bloemstukken, die nauwelijks op twee volgauto's konden worden geplaatst. Vele bloemstukken droegen de linten met de nationale kleuren van Zwitserland, Duitsland, België en Frankrijk. Zo waren er bloe men van Frans Althoff, Mullens, het Internationaal Verbond van Variété-, Theater- en Circusdirecteuren, alsmede van de K.L.M. Ook de 76-jarige moeder van de over ledene woonde de begrafenis bij. Een reusachtig stuk rotssteen van naar schatting 265 millioen kilo, heeft de tand des tijds en de milliarden li ters water, die er langs stroomden, niet kunnen weerstaan en is gisteren, met donderend geweld van de rand der Niagara-watervallen gebroken en naar beneden gestort. Dit gebeurde slechts een kwartier nadat enkele werklieden, die werkzaam waren bij de rivier de Niagara op de plaats, waar het gewel dige brok steen neerstortte, zich ver wijderd hadden. Duizenden jonggehuwde paartjes, toe risten en streekbewoners zagen op een veilige afstand achter touwen toe, hoe de enorme stukken rots losbraken en onder oorverdovend geweld verdwenen in de 55 M. lager hangende dichte schuimnevel. De autoriteiten verwachten, dat er nog meer stukken van de rand der watervallen zullen afbreken. Er werd niemand gedood of gewond, maar uit de diepte stegen verstikkende stofwolken en zwaveldampen op, die geruime tijd boven de watervallen ble ven hangen. (U. P.). tan nn70 rnrrocnnnrlontl terrein Verleende de N.V. (Van onze correspondent) De N.V. Pope's Draad- en Lampen fabriek te Venlo gaat Woensdag met enige feestelijkheid het zestigjarig bestaan herdenken van haar bedrijfs zondagsschool, waarvan de stichting in 1894 een voor die tijd wel bijzon der vooruitstrevende sociale maatre gel mocht heten. Vijf jaar na de op richting van de toenmalige Gloeilam penfabriek Goossens, Pope Co. en drie jaar na het verschijnen van de encycliek Rerum Ncvarum kwam de „Zondagsschool voor nuttige handwer ken" in Venlo tot stand, in haar genre waarschijnlijk de oudste van het land. De „Zondagsschool voor nuttige handwerken" van de Pope beoogde in 1894 en latere jaren het geestelijk en tijdelijk welzijn te bevorderen der in de gloeilampenfabriek werkzaam zijnde meisjes, die destijds het meren deel van het personeel uitmaakten. De „Pitjes" werden zij in Venlo ge noemd, waar men de Pope-fabrieken vroeger beter onder de betiteling „de Pit" kende. Het bestuur van de school stelde zich tot doel te waken over het gedrag der fabrieksmeisjes, zowel in als bui ten het bedrijf. Het welzijn der fa brieksmeisjes werd bevorderd door het geven van onderricht in nuttige hand werken en andere huishoudelijke be zigheden, onder leiding van de Zus ters van Liefde. Het schoolbezoek op Zondag mgr. Boermans, bisschop van Roermond, gaf persoonlijk toe stemming voor het verrichten van practische werkzaamheden op de rust dag was verplicht op straffe van geldelijke boete. Evenals „de Pitjes" destijds boete moesten betalen, indien zij in de fabriek slecht werk hadden geleverd of wanneer zij de voor hen verboden wegen rond de fabriek be traden, die naar het terrein van de hu zaren leidden. Nu de fabricage van draad de lam- i penproductie vervangt, heeft de hui-1 dige N.V. Pope's Draad- en Lampen fabriek meer vrouwelijk personeel op kantoor dan arbeidsters in de fa briek, alhoewel de fabrieksdirectie overweegt in de toekomst het aantal arbeidsters op te voeren tot maximaal honderd. De „Zondagsschool voor nuttige handwerken" bloeit nog gelijk weleer, doch heeft sedert een goede twintig jaren de allure van een Pope patronaat, waarvan onderwijs- en ontspanningselement aanzienlijk wer den uitgebreid door kapelaan A. M. L. On.loo, thans deken van Weert. In het jubileum-gedenkboek, uitge geven bij het zestig-jarig bestaan van de Venlose Pope-fabriek in '49, wordt haar trotse sociale traditie een door de gehele Pope-geschiedenis lopende gouden draad genoemd. Op een breed terrein verleende de N.V. Popes Draad- en Lampenfabriek haar sociale hulp. Van haar vooruitstrevendheid in deze mogen de feiten getuigen, dat er reeds in 1918 in de fabriek een kinderbijslagregeling bestond, terwijl in datzelfde jaar al in de Venlose fa briek een fabrieksraad vriendschappe lijk met de directie van het bedrijf ging samenwerken, bijna dertig jaar dus vóór men ging praten over het wetsontwerp bedrijfsorganisatie. Op de Maaskade te Venlo is het negen jarig dochtertje van de familie v. B. uit Blerick door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het meisje probeerde het rijwiel van haar broertje te berijden, alhoewel zij de kunst van het fietsen niet machtig was. Zij kwam te vallen en werd daarbij door een juist naderende vrachtauto met aanhangwagen doodge reden. Doordat zij plotseling links af sloeg zonder daarbij voldoende op het verkeer te letten en richting aan te geven is mevrouw E. Boerlijst uit Amsterdam op de Waldeck Pyrmontlaan te Apeldoorn door een haar achterop komende auto gegrepen. Het slachtoffer, 65 jaar oud, bleef zwaar gewond liggen en liep o.m. een schedelbasisfractuur op. Zij is naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Op de onbewaakte overweg in de lijn Helmond—Venlo, gelegen op de grens van de gemeenten Helmond en Bakel, is de 70-jarige fietser M. Kemenade uit Deume, door een uit de richting Venlo komende losse locomotief gegrepfen en vrijwel op lag gedood. K„ die de hevige regen en wind pal in het gezicht had, heeft waarschijnlijk daardoor de nade rende locomotief niet tijdig zien aan komen. Een Britse nacht-straaljager wordt in Duitsland vermist. Het is mogelijk dat de piloot het toestel in de Russische zone aan de grond heeft gezet.of is neergestort. Het toestel is een meteor van het type NF-11. Het heeft een twee-koppige bemanning. De straaljager is Dinsdagmiddag van Wunsdorf vertrokken op een normale oefenvlucht. Om half vijf was het toe stel overtijd en onmiddellijk zijn toen vliegtuigen uitgezonden om nasporingen te doen. Ook de Duitse politie en de grenswacht is verzocht naar het ver miste toestel uit te kijken. De Russi sche autoriteiten zijn eveneens ge waarschuwd en ook in de Russische zone wordt naar het vermiste toestel gezocht. Sprekend over „de Handelspolitieke aspecten van de Benelux" gaf drs. M. A. Jansen, financieel en economisch deskundige in de Tweede Kamer, Woensdagavond op een vergadering te De bedrijfswinst over 1953 van de Ne derlandse Ford Automobiel Fabriek be droeg ƒ5.008.301 (ƒ2.258.960). Na bij voeging van Overige Baten ad 67.450 486.655) en na aftrek van Speciale Bedrijfslasten ad ƒ634.927 (ƒ698.214), Overige Lasten ad ƒ196.118 87.672) en Reserve voor Vennootschapsbelasting ad ƒ1.845.000 (ƒ885.688) resteert een zuivere winst van f 2.399.706 (1.074.041). Voorgesteld wordt een dividend van 15 pet (10), waarvan op 30 Dec. 1953 reeds 6 pet. als interim dividend werd uitgekeerd. De verbeterde economische toestand van Nederland en de belangrijke prijs verlagingen, waartoe de Vennootschap in de aanvang van 1953 besloot, heb ben 1953 tot een succesvol jaar ge maakt, zowel wat omzet als financiële resultaten betreft. In het bijzonder de Consul Zephyr en Taunus mochten zich in de belangstel ling van het publiek verheugen. Ook de Amerikaanse Ford heeft niet onbelang rijk tot de verhoogde omzet bijgedra gen. Op de vrachtwagenmarkt kon een grotere activiteit ontplooid worden door de opheffing der beschermende import restricties voor vrachtwagens met een laadvermogen van 3,5 tot 7 ton. Van militaire zijde zijn enige opdrach ten tot levering van zowel personen- als vrachtauto's. Ook in service-onderdelen en accessoi res kon een grotere omzet worden be haald. Door bemiddeling van de stichting „Hulpactie voor Hongarije" kan op nieuw een grote groep kinderen van Hongaarse vluchtelingen een vacantie doorbrengen in Nederland. De kinderen kwamen vanochtend in Venlo aan. Ve len van hen hebben ook nog te lijden gehad van de jongste watersnoodramp in het Donaugebied. Van Venlo wer> den de kinderen in autobussen naar Roermond gebracht, waar de plaatse lijke vertegenwoordiging van de stich ting in het militair tehuis een ont vangst had georganiseerd, welke na de lange nachtelijke reis zeer op prijs gesteld werd. Daarna werden de kin deren in een door de N. S. gereser veerde trein over het land verspreid via de centra in Eindhoven, Utrecht, Den Bosch, Amsterdam en Deventer. Overal stonden de pleegouders gereed om liefderijk hun pleegkind op te ne men. De kinderen blijven ongeveer drie maanden in ons land. Doordat het productie-apparaat volle dig bezet was, werd een gunstig kos- ten-cjjler bereikt, dat compenserend werkte op de belangrijke prijsverlagin gen. Dank zij de grote belangstelling voor de Fordproducten in 1953 en met het oog op de introductie van de nieuwe Anglia en Prefect automobielen, waar door het mogeljjk wordt ook in de klei ne wagenklasse verder door te dringen, kan de toekomst met vetrouwen tege moet gezien worden. Maastricht als zijn persoonlijke mening te kennen, dat non-restitutie van de omzetbelasting bij export naar België en Luxemburg eigenlijk een niet te ac cepteren eis is. Hoogstens kan men deze eis voorlopig inwilligen om een overgangstijd te creëren, hoewel drs. Jansen een overgangsmaatregel ge vaarlijk vond, daar deze van „voor lopig" wel eens „blijvend" kan worden. Er zjjn buiten het vele goede, dat bereikt is, nog tal van onvolkomen heden op het térrein van de Benelux te bespeuren, zo meende drs. Jansen. Hierbij dacht hij o.m. aan het land- bouwprotocol, de monetaire integratie (hoewel het vrije kapitaalverkeer op dit vlak een goede vooruitgang is) en de desiderata op cultureel terrein. De partners van de Benelux, aldus spreker, zijn niet completair voor el kaar, daar België en Nederland beide overbevolkt zijn en gebrek hebben aan grond. Middels industrialisatie moeten de Beneluxlanden het hoofd boven wa ter zien te houden. Het welvaartsbeleid zal derhalve ge richt dienen te zijn op sociale vooruit gang en een zo hoog mogelijke levens standaard, waarbij iedereen werk heeft en voldoende koopkracht bestaat. Over tal van economische problemen van de Benelux hebben de leden van de Werkgemeenschap Limburg en van het Beneluxcomité Maastricht, die deze vergadering in het kader van de Euro pese week hadden georganiseerd, hier na met de inleider van gedachten ge- gewisseld. Woensdagnacht is de oude historische meelmolen op het Oostplein te Rotter dam door brand verwoest. Het is de vraag, of de molen gerestaureerd of herbouwd kan worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7