KATH. JEUGDRAAD HAARLEM KRIJGT DISTRICTS JEUGDHUIS Bespreking doortrekking van Orionweg 1 f? HOOIJ'S NIEUWE BESSEN Jeugd op zoek naar letters en woorden „De Prins van Bloemendaals Voortreffelijke voorstelling Homburg" in het Openluchttheater t Stoofhe in t hart van de stad Meeste leden voelen voor 400 kinderen hebben vacantiefeest Santpoort .J Kinderen uit Lichtenvoorde in Haarlem op de planken TIJDELIJKE SPECIALE AANBIEDING 4 *4i GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL formeel bezwaarschrift in Kennemer Toneel Festival zonder risico blOLINE j 't Silver Stoepke A', T4 VRIJDAG 30 JULI 1954 PAGINA 2 Hengelwedstrijd voor ouden van dagen Collecte t.b.c.-bestrijding Examens Burgerlijke Stand Dank aan de zusters Zilveren professiefeest Waterstanden 3.05 p 'A Itr. 4.45 p.' Itr. 5.85 p. 1/1 Itr Eindelijk echte zomervreugde Vierde wielerronde van Santpoort r wat KAN kan, kan KAN alleen 1. K. J\ iN TEL. 13004 - HAARLEM Gemeentelijke vulpenhouders Flatgebouwen Vragen van Haarlemse raadsleden Alg. Ned. Invaliden Bond Cseh-cursus voor onderwijzers DRIE ZUSSEN TREDEN IN HET HUWELIJK Feestelijke plechtigheid in Bennebroek WATERPOLO D.W-R-1Dolfijn 1 22 ZANDVOORT Kellnersrace uitgesteld Veel inschrijvingen voor jaarlijkse kermis ook U kunt Wielrennen Ronde van Halfweg Van de trap gevallen HEEMSTEDE -** Jubileum J. Struijf Indische Buurtvereniging maakte een uitstapje GROTE HOUTSTRAAT 49 Beurs van Amsterdam Beurs van New York ft* ?5 De Katholieke Jeugdraad yan Haar lem zal nog voor het begin van het ko mende winterseizoen de beschikking hebben over een eigen home; een dis- tricts-jeugdhuis. De districts-aalmoeze- nier, rector D. de Wit, heeft daarvoor zijn keuze laten vallen op het pand Stoofsteeg no 1. Op dit adres was een zaal gevestigd. Er wordt dus geen woonruimte onttrokken met dit plan. ,,'t Soofke" zal de naam zijn, „van deze eigen haard, die als een stoof moet verwarmen naar lichaam en ziel" om de woorden van de rector aan te halen. De zaal beneden krijgt een oppervlakte van 100 m2. Er wordt o.m. een buffet geplaatst. Boven worden ruimten in ge reedheid gebracht voor grote en kleine vergaderingen. Een keukentje maakt het geheel compleet. Haarlem mag met dit districts-jeugdhuis bogen op de pri meur! De Katholieke Jeugdraad van Haar lem omvat de Katholieke organisaties voor de mannelijke cn vrouwelijke jeugd. Ook behoort o.a. het clubhuis werk voor meisjes tSt. Marthawerk) tot het domein van de Jeugdraad. Het districtsjeugdwerk, hoewel het een ei gen karakter draagt, is eigenlijk een aanvulling van de arbeid der diocesane leiding. Er bestaat derhalve een binding met het diocees. De diocesane jeugdafdeling delegeert als het ware een deel der werkzaamhe den, omdat men aan de diocesane top leiding moeilijk het geheel kan over zien. De districtsleiding treedt echter niet op het terrein van de jeugdorgani saties in de parochies, die op hun beurt wèl de stimulerende invloed van de leiding in het district ondergaan. Het gebied Katholieke Jeugdraad van Haar lem valt samen met het dekenaat Haar lem en omvat ook Santpoort. Op de vraag wat nu eigenlijk de con crete doelstelling van het Jeugdhuis zal zijn, gaf mevr. J. P. M. Schoenmakers v. d. Donk, secretaresse van het bestuur als antwoord: „Het bevorderen van de teamgeest tussen allen die met de lei ding van het jeugdwerk zijn belast". Zaterdagmiddag 31 Juli zal aan de Leidse Vaart bij de Zandvoortse laan een wedstrijd op witvis worden gehou den, aanvang 2.15 uur. Deelname vrij voor alle Ouden van Dagen uit H'lm en Omstreken. De wedstrijdleiding be rust bij de leiders van de „Jeugdgroep H.H.B." waar men eventueel een prijs je voor de deelnemende oudjes kan doen bezorgen (tel. 20017). Bij zéér slecht weer wordt de wed strijd tot een nader bekend te maken datum uitgesteld. De TBC-Commissie van de Neder landse Algemene Bond van Postduiven, afdeling Haarlem roept collectanten (-trices) voor de collecte van Zaterdag a.s. Degenen, die voor dit doel, waarvan het batig saldo geheel ten goede komt aan de lighallen voor alle gezindten voor tuberculosepatiënten „Brederode- duin" kunnen zich melden aan het con sultatiebureau, Gedempte Oudegracht 41. HAARLEM (Rijkskweekschool). Bij de hoofdacte-examens zijn geslaagd voor het gehele gedeelte de dames: J. G. A. Jansen te Amsterdam, W. G. J. Kuypers te Loosduinen, A. J. M. Mor- sche te Breukelen; de heren: A. J. Kaaks te Amstelveen, W. J. Langedijk te De Weere, J. P. Pijning te Alkmaar, T. A. Stuyver te Amsterdam. Voor gedeelte A: de heer J. Ende te Beverwijk (van Rijkskweekschool Haardem) Voor gedeelte B: de dames D. J. W. Groot Enzerink te Den Helder, W. v. Heusden te Amsterdam; de heren J. J. A. Cockx te Amsterdam, W. J. A. M. Merkies te Amsterdam, B. M. van Oer- le te IJaarlem, J. J. Schoenmakers te Heemstede, C. A. Warmerdam te Noord- wijkerhout. Voor het examen handenarbeid zijn geslaagd de heren: J. v. d. Bent, W. v. d Bosch, W. A. Dikkers, D. Kruithof, K. Mandemaker, P. H. van Os, A. W. v. d. Beek, H. Bleyendaal, H. W. Bos- ma, A. Heins, J. D. B. Hessing, G. v. d. Hoeden, Th. J. C. Hofhuis, H. v. Maa- ren, L. Postma. Niet opgekomen 2. Afgewezen 11. GEBOREN: M. A. van Ravensberg— van Kessel z.; J. N. SteevenszAal z.; C. Schultze—-Jansen z.; M. G. Baas Bonnes z.; C. Hoefsmitvan Norde z.; C. van der Peet—Rutte d.; E. M. van Raaij Burger d. GEBOREN: A van Weel - Koper, z.; A Djjs - Luiten,z.; J. M. W. de Hek - Vijfvinkel, z.; A. A. Bogaard - Neve,, z.; W. H. Kuipers - Peeters, z.; C. M. van der Brugge - Brouwers, z. M. H. Oerlemans - de Droog, d.; W. Schaap - Funcke, d. ONDERTROUWD: R. Brongers en Tj. Heemstra: M. Visarius en M. H. Bos; J. van Eek en M. N. van Everdingen. ONDERTROUWD: J. M. Rudolphy en L. E A. Klip; A. J. van Kouteren en B. Th. van Galen; P. J. Haan en M. J. Stam; H. M. Lasschuit en H. Ploeg; W. A. de Jong en A. Ph. Mienis; D. J. Bloemzaad en C Noordhoek; D van Raamsdonk en W J Schuilenburg; P N A Visser en J Lehman; W P Peletier en J H. J. Muller; P. Berg man en M. J. Bosma; A. G. Janson en J. J. Coule; E. Drossaers en M. C. Fea J. Severijnse en P. D. van Wijk; J. V. Bergman en A. A. M. van der Meer; V. W. H. Mejjers en M. Chr. A. van Lier; C. Chr. de Vries en G. A. M. Boeltjes; J. U. van Norden en M. M. van Leeuwen; J. L. Schoten en A. C. Andriessen. GETROUWD: A. A. de Graaf en P. F. van den Haak; M. Geel en C. H. Proost; C. H. Logmans en J. M. Hal- derman; A. G. M. van Adrichem en M. Tuin; A. de Vries en A. M. C. van Leuven: B. J. J. Dubelaar en E. Meu- lenbroek; J. W. Horneman en A. van Steijnen; G. H. Damo en K. Prins; F. van Es en J. van Meekeren; J. C. H. Joossen en G. M. J. van Helmond; J. A. Picavet en M. A. Oud; C. Bakker en G. Kras; J. Cr. Klein en M. J. Sipsma; J. G. Pirovano en E. M. G. Bon. GEHUWD: F. Fuchs en J. E. Officier; P. L. Bosse en E. W. Swinkels; H. Schuurman en C. I. Lo-A-Njoe; A. P. Schuurmans en J. G. van der Vliet; A. J. Janse en M. Fijlstra; L. van Ooster wij k en C. J. Henkei; H. Wielart en J. de Wid; J. Faber en B. J. Steeman; G. H. van der Leen en G. P. Jonkhof: H. J Nijenhuis en G. van Mechelen; P. van Loevezijn en N. Moerkerken: OVERLEDEN:: A. A. KootJanmaat, 69 j.. Kamperlaan: J. Vander, 82 j., Brou werskade; J. C. VoorbroodBrittijn, 64 j„ Muiderslotweg; G. Kramer, 2 d, Ha- zepaterslaan; C. J. M. TervoorenGeurts, 80 j., Kleverparkweg; G. P. M. van Dijk, 16 j.. Bisschop Ottostraat. OVERLEDEN: W. van El- van Vlier den. 50 j. Zijlstraat: J. G. Hommers 75 j. Drilsmaplein; M. W. Dol - Hon- coop, 78 j. Gasthuisvest. Het wordt een „huiselijk" centrum voor vergaderingen van het districtsbestuur; eerder wil men er een echt sociëteits karakter aangeven, het gehele inte rieur, zoals het meubilair, zal op die sfeer zijn afgestemd dan volstaan met alleen maar vergaderruimte. De gezelligheid moet bijdragen tot een vruchtbare gedachtenwisseiing, tot het leggen van persoonlijke contacten, zoals tussen de leden van de jeugd- comité's uit de parochies. „Kortom, men moet graag in 't Stoof ke willen zijn", aldus rector de Wit. Vandaar het plan op de Dinsdagen So ciëteitsavonden te beleggen voor alle leiders en leidsters en op de Zondag avonden de jeugd boven 17 jaar te in troduceren. Het scheppen van een gezellige sfeer beoogt slechts middel te zün. Doelein den z(jn o.m. het gehele jeugdwerk op een hoger plan te brengen en een soort van nazorg uit te oefenen. Jongeren die hebben deelgenomen aan „School ver- laters-acties", aan studie of bezinnigs- daden, of hebben meegedaan aan vor mingswerk in de bedrijven, hunner in ,,'t Stoofhe" elkaar nogmaals ontmoe ten. Op die wijze wordt er tussen de le den b.v. van de kernvorming in de LTB, in de KJM en in andere jeugdgroepen een sterke band gesmeed. De kernvor ming wordt op deze manier gestimu leerd en kan voor de organisaties in de parochies groot nut afwerpen. Een woord van lof voor de zusters Franciscanenen in de Koningsstraat is hier zeker gepast. De jeugd heeft bij de zusters steeds een hartelijk een gast vrij onderdeel gevonden. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat het oprichten van ait dis tricts-jeugdhuos van de Haarlemse Ka tholieke Jeugdraad een zaal is van de eerste orde! Immers, er zijn grote be langen van de Katholieke Jeugd mee gemoeid. En het is daar om, dat het bestuur op de steun mag kunnen re kenen van geheel Katholiek Haarlem. Het bestuur wordt gevormd door mr. J. N. Meysing, .voorzitter; mevr. J. P. M. Schoenmakersv. d. Donk, secreta resse en de heer B. H. M. Vehmeijer, peningmeester. Wie zijn materiële steun aan ,,'t Stoofhe" wil verlenen natere het gironummer 639992 t.n.v. de Katholieke Jeugdraad Haarlem, Caspar Fagellaan 1, Heemstede. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Blume von Hawaii", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Het zwaard en de roos", 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „City-lightsa. 1. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS„Circussterren" a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 u. LIDO: „Geef 'm de sporen", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De circusclown", a. 1. Tijden: Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. t/m Do. 2.30 en 8 uur. CITY„De vrouw met het ijzeren masker". Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur, a. 1. MINERVA: tot en met Zo.: „Calamity Ja ne", a. 1. Tijden Vr. 2.30 en 8.15 uur. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Ma. 8.15 uur: „Rebecca", 18 jaar. Vrijdag 30 Juli Openluchttheater, Bloemendaal: Kennemer Toneel Festival: „De prins van Homburg", 20.30 uur. Zaterdag 31 Juli Groot Carnavalsfeest van de „Keeme- leers" uit Maastricht. Zitting op de Grote Markt. Vertrek van de stoet van Koucfen- horn ongeveer 7 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Kennemer Toneel Festival: „De prins van Homburg", 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62. Groepsportretten van Frans Hals. Dage- Advertentie Frans 10—17 uur. Zo. van lijks geopend 13—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huls van Looy: Eretentoon stelling van werken van Dirk Harting, tot en met 2 Augustus. Geopend van 10—12.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. DIVERSEN Nassaulaan: Kermis: (Zo. gesloten). „De Vleeshal": Bert Brugijian's marionet tentheater, 8 uur. Voor kinderen: Ma. en Di. 2.30 uur (van 1 tot en met 6 Aug.). Op 5 Augustus hoopt de Eerw. Moe der Zr. Marie-Joseph, (in de wereld mej. Lena Donsen, geboortig uit Haar lem) van de congregatie der Zusters Franciscanessen van Heythuizen, haar 25-jarig professiefeest te vieren. De jubilaresse is Moeder in het bekende St. Elisabeth's Ziekenhuis te Semarong (Tjandi) in Indonesië en ver blijft reeds 22 jaar in de missie. Zij heeft vooral tijdens de oorlog tegen de Jappen ais geïnterneerde veel goed ge daan aan haar lotgenoten, terwijl ook vele Hollandse militairen die enige jaren in Indonesië verblijf hielden, van haar goede zorgen mochten profiteren. Vrijdag 30 Juli Hoog water: 3.46 u. en 16.15 u. Laag water: 11.51 u. Zaterdag 31 Juli Hoog water: 4.37 u. en 16.56 u. Laag water: 0.15 u. en 12.34 u. Een agenda van welgeteld drie punten vandaag zullen voeren en wilde daarvan leverde de Bloemendaalse gemeenteraad I laten afhangen, wat er Zaterdag zou ge- Woensdagavond stof voor een besloten beuren. De meeste andere raadsleden oogst. 1 9 54 Er zullen ongetwijfeld mensen in Sant poort geweest zp, die Donderdagmor gen met verbaasde ogen gekeken heb ben naar het bordje met „Cir" op de deur van de Herv. Kerk aan de Burg. Ensehedelaan, die zich afge vraagd hebben wat die groentehande laar toch bedoelde met de letters ELLE in zijn etalage of die kruidenier met „TTEN". Maar een 400 kinderen waren belust op deze en andere letter groepen. Zij zochten ze allemaal bij el kaar om er dan een slagzin van te maken. In groepjes van 10 trokken zij door het dorp, nadat zij bij de muziek- nis in het Burg. RUkenspark al de let ters hadden kunnen vinden om het woord „Bezoekt" te vormen. Verdeeld over ongeveer 40 groepen trokken de kinderen naar alle kanten heen. Voor de kleintjes bleek het geen gemakkelijke opgave te zijn en de aller jongsten konden maar geen notie krij gen van de werkelijke bedoeling. Toch hebben ook zij met plezier naar de let ters gezocht en de versnaperingen zijn ze niet misgelopen. De oudere kinderen hadden er meer slag van en zo kwam om ongeveer half twaalf de eerste groep al weer boven water. Met de gevraag de slagzin: Bezoekt circus Elleboog. Lees de raambiljetten. Niet alle groepen konden de slagzin vinden. Zo zagen wij o.a een oplossing, die getuigde van een te hulp roepen der eigen fantasie: „Bezoekt het ver- baazende circus Elleboog". Groep 27 kwam als eerste in de rr.uzieknis in het Burg. Rijkenspark terug. Maar dat wilde n°ff niet zeggen, dat daarmee be slag gelegd werd op de eerste prijs, omdat de groepen op verschillende tijd stippen vertrokken waren, zodat er nog een stukje rekenwerk voor de lei ding moest volgen. Een bijzondere pres tatie leverde groep 10, kinderen uit Beverwijk, die als gasten deelnamen. Zij waren als een van de laatste groe pen vertrokken, maar kwamen, ondanks plaatselijke onbekendheid, als derde bin nen, mét de juiste slagzin. De speeltuin „Jong Santpoort" heeft zich Donderdag niet onbetuigd ge'aten. Daar werd spontaan voor koffie ge zorgd voor de leiding en 's middags kon men beschikken over het ruime clubgebouw voor de opvoering van het sprookje „Doornroosje". De andere helft zat toen in het Herv. Jeugdgebouw j genieten van een lange film, die ver haalde over Dik Trom en zijn dorps genoten. Later op de middag werden de ploegen gewisseld, maar omdat de kinderen van het vacantiefeest van Ken nemer Staten het sprookje al hadden gezien, gingen zij zich nog een tijd ver maken met balspelen. Wat dat betreft beschikken de leerlingen van de school voor maatschappelijk wérk, die zich voor de leiding beschikbaar gesteld heb ben, over een uitgebreid arsenaal en ruime deskundigheid om dit vlot te doen verlopen. De organisatoren van het vacantiebe- stedingsprogramma 1954 hebben wel bij zonder veel geluk. Wanneer men na gaat, dat geen van de tot nu toe ge organiseerde feestdagen door regen in het water gevallen is, dan is men neigd zich af te vragen, welke voorspel lende geest hier een doorslaggevende rol gespeeld heeft bü het kiezen van de data. Er is tot nu toe gewerk tus sen de bui-dagen door. Voor de jeugd hopen wij, dat het ook de volgende week Dinsdag en Vrijdag goed uit zal komen. Op Woensdag 4 Augustus organiseren de Haarlemse Sportvereniging „De Kam pioen" en de Harddraverijvereniging „Santpoort en omstreken" voor de vier de maal de Ronde van Santpoort. De belangstelling van rennerszijde voor deze in het kader van de Santpoortse feestweek te houden wielerronde voor amateurs was zo groot, dat men zich genoodzaakt zag om tot selectie over te gaan. Tot de geselecteerden, ruim zestig in getal, behoren de Beverwijkers: Dirk de Ruiter, Chris de Nijs en Ab. Geldermans; Buis, Cornelissen en Mik Snijder uit Halfweg; de Amsterdammers: Joop Cap- tein, Rabe, Lachterop, de achtervolgings kampioen Piet van Heusden en de win naar van 1952, Henk Wiese. Verder Aren van 't Hof uit Sassenheim (tweemaal winnaar in 1953), Jan Eelsing, Wil Eel- sing, Stet en Koops allen uit IJmuiden; de gebroeders v. d. Putten uit Den Haag; de Haarlemmers: Wim Voorting, de ge broeders Peters, Dik Bes en Martens; de sterke Piet Steenvoorden uit Heemstede (winnaar van de internationale Ronde van Duisburg) en Arie van Wetten uit Noordwijkerhout. Deze laatste renner zal in de 4e Ronde van Santpoort als ama teur debuteren. Bij de nieuwelingen be haalde hij in 1954 reeds 12 overwinnin gen en won regelmatig met een grotere of kleinere voorsprong op zijn concur renten. Vol belangstelling zien insiders het optreden van deze sterke knaap bij de groteren tegemoet. De wedstrijd wordt gehouden op het parcours, Terrasweg, Dinkgrevelaan, Middenduinerweg en Burg. Ensehede laan en gaat over een afstand van 80 kilometer (90 ronden). De start is om half zeven aan de Terrasweg, waar ook finish zal zijn. Advertentie ONZE HALFJAARLIJKSE UITVERKOOP Horloges Vi prijzen; dat kan KAN alleen BARTELJORISSTRAAT 2 vergadering van rond één uur en een openbare zitting, die ruim twee uur duurde. Verreweg het uitvoerigst is gesproken over de doortrekking van de Orionweg naar Bloemendaal, zoals Haarlem zich die voorstelt. Omdat voor Bloemendaal slechts tot 31 Juli gelegenheid bestaat bezwaren bij het college van Gedepu teerde Staten in te dienen, was de ver gadering vroeger dan gebruikelijk bijeen geroepen. Zonder' opmerkingen werd het voor stel aanvaard om een assistent te benoe men voor de Tinholtverzameling. De be spreking van het uitbreidingsplan van Haarlem ten aanzien van de doortrek king van de Orionweg was voor burge meester dr. D. H. Peereboom Voller aan leiding om op verzoek van vier raadsle den over te gaan tot besloten zitting. Zoals bekend, wil de gemeente HaaT- lem ook in het Noorden een goede ver binding met Bloemendaal tot stand bren gen en daarom wenste men de Orionweg door te trekken. Aanvankelijk was de weg eenvoudig rechtdoor gedacht, maar daardoor zou de boerderij sneuvelen. Ged. Staten toonden begrip voor de Bloemendaalse bezwaren en wijzigden het ontwerp enigszins, zodat de weg zuidelijker zal komen te liggen en aansluiting zal geven op de Laan van Bareel. Niettemin is de raad nog verre van enthousiast en op de openbare ver gadering werd dan ook aangedrongen op het indienen van een formeel be zwaarschrift tegen het plan. De gedach tenwisseiing, die Woensdagavond in de raad werd gehouden, zou mede dienen om het standpunt te bepalen, dat het Bloemendaals gemeentebestuur naar voren zal brengen op de bespreking, welke vandaag, Vrijdag, plaats vindt tussen de besturen van Bloemendaal en Haarlem. De heer De Jong Schouwenburg (Prot. Chr.) opende de bespreking in de raad en vroeg zich af, wat de bedoeling was van een dergelijk tracée HaarlemBloemen daal. Het belang van de weg was hem nergens uit duidelijk geworden. Haarlem bezat toch reeds goede verbindingswe gen met Bloemendaal zoals de Zijlweg, de Julianalaan, de Zandvoortselaan en de Kleverlaan. Een grote trek naar het Noordelijk gebied was volgens hem toch niet te verwachten en bovendien zou weer schade worden toegebracht aan het landelijk karakter daar ter plaatse. Hij zag er geen heil in het plan geheel af te wijzen, maar evenmin in het aanvaarden ervan. Ook de financiële consequenties waren hem nog duister. Ir. Tirion (VVD) bracht naar voren, dat in Bloemendaal veelal leidinggevende personen in het dagelijks leven wonen, die weinig druk te om zich heen kunnen velen, wanneer zij zich thuis ophouden. Waarom moest juist de nieuwe autoweg op Bloemen daals dorpskern uitkomen? De heer Pinxter (KVP) wilde wel eens weten, hoe Haarlem er zelf over dacht. De spoorwegen zouden volgens hem ook nog wel bezwaren hebben tegen het plan, omdat er weer een tunnel onder de spoorbaan gebouwd zou moeten wor den. Mr. Vliegen (P.v.d.A.) meende, dat de aanleg van de weg ernstig afbreuk zou doen aan het karakter van Bloe mendaal. Hij gaf toe, dat G. S. oog heb ben voor Bloemendaals belangen, maar dit plan was in flagrante strijd met hun tot dusver ingenomen standpunt. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, deelde wethouder Van Geluk de data mee, waarop de briefwis seling tussen Haarlem en Bloemendaal aangaande deze kwestie had plaatsge vonden De heer De Jong Schouwenburg meen de daarop, dat het noodzakelijk was uit voerige en gemotiveerde bezwaren te maken tegen uitvoering van het plan. De heer Schulz verwachtte nog iets van de bespreking, die de gemeentebesturen voelden echter bezwaarschrift. meer voor een formeel Punt drie van de agenda vermeldde een bespreking tot het verlenen van me dewerking aan de totstandkoming van drie flatgebouwen aan de Zuidzijde van de Dompvloedslaan. Op een vraag van mevr. Dalmeyer (P.v.d.A.) deelde wet houder Hijszeler mede, dat er voor deze soort van woningen 67 gegadigden wa ren, van wie er 14 een academische op leiding hadden genoten. Mevr. Dalmeyer vreesde echter, dat eèn deel van deze mensen er weinig voor voelde om op een étage te wonen. De heer Van Holten toonde zich zeer beslist tegen de bouw van vier woninglagen. Drie vond hij al hoog genoeg in verband met de hoogte der huizen in de nabijheid. Woensdag voerden een groepje kin deren van de R.K. B.L.O.-school uit lichtenvoorde in gebouw St. Bavo te Haarlem zijn successtukje „Bartje en de Niezende koning" op voor 1080 kin deren van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin.. Tot twee maal toe was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet en de belangstelling was zo enorm, dat velen moesten worden teleurgesteld. De kinderen hebben zich kostelijk geamuseerd met het verma kelijke stuk. De kinderen van de St. Ludgerusschool uit Lichtenvoorde dra gen Haarlem een dankbaar hart toe voor de onvergetelijke week die zij hebben doorgebracht. De raadsleden J. W. Th. Fibbe sr. (V.V.D.), J. W. Adelaar (K.V.P.) en mr. A. Wensing (C.H.) hebben schrif telijk de volgende vragen ingediend bij het Haarlem gemeentebestuur. Is het juist, dat de Gemeente met uit sluiting van de detailhandel aan de leer lingen van de gemeentelijke middelbare scholen vulpenhouders te koop heeft aangeboden, als ook dat zü vulpenhou ders verkoop beneden de voor de han del vastgestelde prijs. Zijn Burgemeester en Wethouders niet van mening, dat hierdoor aan de de tailhandel een niet gewenste concurren tie wordt aangedaan Zijn Burgemeester en Wethoudeis niet van mening, dat de Gemeente met de verkoop van vulpenhouders treedt bui ten het terrein, dat tot haar taak moet worden geacht Indien Burgemeester en Wethouders dit wel van mening zijn, zen Burgemees ter en Wethouders dan bereid zich in de vervolge van deze taakoverschrij- ding te onthouden Het bestuur van de afd. Haarlem e.o. van de Alg. Ned. Invaliden Bond, deelt mede, dat de huls aan huis- en straatcollecte te Haarlem, Heemstede en Bloemendaal in de week van 1924 Juli, heeft opgebracht: In Haarlem 2192.66 In Heemstede 105.84 In Bloemendaal 1745,12 Het bestuur wil langs deze weg zijn dank uitspreken voor de belangeloze me dewerking die zij van de zijde d°r col lectanten mocht ondervinden, alsmede zijn erkentelijkheid voor de met milde handen geschonken bijdragen. Onder auspiciën van de Stichting „Kennemer Toneel Festival" hebben dilettanten uit Haarlem en omgeving gisteravond in het Bloemendaals Open luchttheater een voorstelling gebracht van „De Prins van Homburg", welke de talrijke toeschouwers in alle op zichten geboeid heeft. Bleek het eerste optreden, enkele jaren geleden met „Dorp in opstand" een succes, evenals maar dan in mindere mate een jaar later „Kermisduel"dit jaar de monstreren deze dilettanten echter een vorm en talent, welke de vorige neren lang niet zo sterk tot uiting kwamen. Het stuk van Heinrich uon Kleist „Prinz Friedrich von Homburg" biedt vele mogelijkheden, maar die zouden niet uitgebuit zijn, als Henk Rigters zijn materiaal niet zo voortreffelijk gevormd had en zijn regie niet gericht had op zuiver menselijke effecten. Da vid Koning heeft bovendien een tref fende vertaling bezorgd, die soms ook een bewerking moest zijn om het thea trale element niet a' te veel naar vo ren te laten springen. Von Kleist laat zijn stuk spelen in de dertig-jarige oorlog, de strijd o.m. van de Duitse vorsten tegen Zweden. De keurvorst van Brandenburg be haalt de overwinning dank zii het eigenmachtig, maar ongehoorzaam in grijpen van de Prins van Homburg. De held wordt naar de letter van de wet ter dood veroordeeld, heeft de zede lijke moed dat vonnis ook zelf te rechtvaardi ''en, maar op verrassende wijze redt hij het leven en ontvangt hij de eer, die hém naar de geest van de wet toekomt. De vurige patriot, die Von Kleist was, heeft daarvan een klassiek drama gemaakt, overgoten met de nodige Pruisische pathos, doch de vertaler heeft dat laatste binnen de perken ge houden, daarbij recht doende aan de dramatische en gezond-ro'mantische inslag. Zo kregen de acteurs een hanteer bare tekst voor -zich, die betrekkelijk licht en in ieder geval vloeiend van het ene hoogtepunt naar het andere voerde. In kort bestek is het niet mogelijk alle individuele prestaties op te som men, maar als ik volsta met enkele namen, dan zijn de verdiensten der overigen daar zeker niet minder om. Integendeel, de gehele voorstelling getuigde van een serieuze studie en een toewijding, welke een bijzondere teamgeest gekweekt moeten hebben. De titelrol kreeg van Wim Rijke een sublieme vertolking met het ge vaar overigens, dat hij in zij ma nier van optreden monotoon dreigde te worden. In de cel-scène echter wist hij opvallend de zuiverste toon te vatten. Leo Straus speelde de Keurvorst markant en afgemeten; charmant en bev ogen tegelijk was de Prinses van Oranje, die Meta Pronker Van Gelderen ten tonele oerde. Tenslotte heb ik grote be wondering voor de indrukwekkende en manhaftige creatie, die Johan van Doorn van Kolonel Kottwitz gaf. Henk Rigters had aan iedere scène de uiterste zorg besteed, de ene liep soepel in de ander over en bij .ïerha- ling dwong een verrassend spelbeeld de toeschouwers tot applaus. De enige scène, die minder, geslaagd genoemd moet worden, is die van de strijd te gen de Zweden. Terwijl op de ach tergrond hemel en aarde dreigden te vergaan, stonden op het voorplein de paardenknechten en tromslagers met gezichten, alsof hun dat alles niet aan ging. Een sensatie apart vormde de (mechanische) muzikale verbinding, improvisatie door Paul van Westering, gespeeld op het orgel in de Haarlemse concertzaal. Die orgelmuziek doet m de sfeer van het theater vreemd aan, maar die bevreemding wordt wegge speeld door de suggestieve werking,ale er van uitgaat. Rest mij tenslotte een ere-saiuu voor de fraaie en bcvenal fleurige cos- tumering, en niet in het minst de artistieke decors van Devinu - lenaar, die ditmaal wel heel gelukkige v-ndsten heeft gedaan. Na zo'n attractieve voorstelling moest het publiek wel ro/aa' ,me applaus en het dankwoord en de bloe menhulde onder regie van de voorzit ter der Stichting de heer P. G. Hes- merg, kwamen recht uit het hart. W. H. Dilettanten uit Haarlem en omge ving brachten gisteravond in het Bloemendaalse Openluchttheater een boeiende voorstelling van „De Prins van Homburg". Een treffend spelbeeld leverde de celscène op, een tragische dialoog tussen de prins (Wim Rijke) en Graaf Hohen- zollern (mr. N. Drost). Donderdagmorgen is in de Rijkskweek school te Haarlem een internationale cursus voor Esperanto-onderwijzers ge opend. De deelnemers werden met een toespraak in het Esperanto door de di recteur van de Kweekschool, de heer J v.d. Meulen, welkom geheten. Gedurende drie dagen zal een zestig tal onderwijzers uit 12 landen (w.o. Nieuw-Zeeland en Joegoslavië) hier on derricht worden in de beginselen van de directe, z.g. Cseh-methode voor Es- peranto-onderwijs. De lessen zullen door de ontwerper van dit systeem, de Hon gaar Andreo Cseh, gegeven worden. De cursisten zullen na afloop aan het Es perantisten-Wereldcongres, dat tot 7 Au gustus in Haarlem gehouden wordt, deelnehen. In de parochiekerk te Bennebroek vond vanmorgen een feestelijke plech tigheid plaats, toen drie dochters uit het gezin Weyers, wonende aan de Schoollaan, in het huwelijk traden. De drie bruidsparen werden gevormd door de heer J. van Wees uit Haarlern en M Wevers He heer B. v. d. Ham mej. M. Weyers, ae Wevers p de h^rmC Uiteenda?l uit.Hülegom en me3'd S' n^ioyrgen om half lffln de St. werd vanm „„„nphmpir nnopHrappn T vXorïr tP Bennebroek opgedragen Josephkerk^ j jyj. Janssen Schmidt, entie_1 d. Heuvel door pastoor^ L. rector H p M y Y Jc^ntie van leuior ±1. X. ivi. v. d*6Heuvel en RaPelaa" A- w- Voorbij. Uiteraard was de belangstelling voor dit drievoudige huwelijk zeer groot. Voor de tweede klasse heren werd gespeeld de wedstrijd DWR I Dol fijn X- Met een strafworp genomen door Thomson nam Dolfijn de leiding. Wisker wist met een achterwaarts schot de stand op 11 te brengen waar mede de rust inging. Na de hervat ting werd de DWR-verdediging, door een snelle Dolfijn-aanval uit elkaar ge speeld en kon Ab. Swijghuisen de stand in het voordeel van Dolfijn te brengen. Niettegenstaande Dolfijn zich in de verdediging terugtrok bleef de gelijk maker niet uit. Na een schot van Pie- ters dat tegen de paal kwam haalde de Dolfijnkeeper de bal door zijn do mein en kreeg DWR een goedkoop doel-r punt. Wel bleef DWR nog een zware druk op de Dolfijnverdediging uitoefe nen, maar de stand bleef 22. Haarlem I DWR I, dames 5—3. DWR is in Stoop's bad bij Haarlem I op bezoek geweest voor de tweede klasse dames. Haarlem nam door mej. van Lelyveld de leiding. Kort hierna werd de DWRkeepster het water uit gezonden en was het Manny Otto-Pro per die er 20 van maakte. Nadat Marianne van Lelyveld de Haarlem voorsprong op 30 had gebracht gmg de rust in. In de tweede helft werd door DWR de achterstand omgezet in 3—3, door doelpunten van Ria Spaans - Verhagen en Riet Thuis - van Veen Met een prachig schot van Corry Ho kwam de stand wederom in #eI vuui- deel van Haarlem en tenslotte oraent Marianne van Lelyveld de Haarlem overwinning op 53. Verder zijn gespeeld: heren reserve eerste klasse: DWR H XJ 4i. Kringcompetitie jongens. DWR. HZV 3—3. De tegen Donderdagmorgen uitge schreven kellners-race te Zandvoort kon geen doorgang vinden daar op het par cours, dat ook de Boulevard omvat, zo'n sterke wind stond, dat de consumpties van het dienblad zouden waaien. De wedstrijd is nu uitgesteld tot Vrijdag 6 Augustus. De jaarlijkse kermis van de Zand voortse Oranje Vereniging wordt van 31 Juli tot en met 8 Augustus gehouden op het terrein aan de Herenstraat. Er is voor deze kermis een groot aantal inschrijvingen binnengekomen zodat vol doende afwisseling in de attracties mag worden verwacht. Advertentie door het Biologische Slankheidsmiddel j succes verzekerd prijs SO dragees 1.25 Voor de zesde maal organiseert de Halfweges Sportclub „D. Bataaf" op Za. terdag 31 Juli de Ronde van Halfweg- Deze wielerronde wordt gehouden ep een 4-kilometer lang parcours in de Houtrakpolder, dat vijf minuten lopen van de tramhalte in Halfweg is gelegen; De nieuwelingen moeten een afstand van 60 km. afleggen en starten om twej uur en de amateurs, die er honderd moeten rijden gaan om half vier van start. Bij deze laatste categorie bevin den zich vele favorieten, onder meer- Snijders, Post, Snijder, Verseveld, Rus- man, Tienstra etc. Donderdag is de 56-jarige C. V., di® als gezinsverzorgster werkzaam is in een woning aan de Nagtzaamstraat, tij dens het stofafnemen van de trap ge" vallen. Zij sloeg met haar hoofd tegen een stenen vloer. Met vermoedelijk een hersenschudding is zij per ziekenauto vervoerd naar de Mariastichting en daar ter verpleging opgenomen. Gisteren herdacht de heer J. Struijf. Vijfherenstraat 31 te Heemstede, het feit, dat hij 25 jaar in dienst was bij de firma J. P. Senft, fabrikant van jalou- zieën en markiezen te Haarlem. D® jubilaris kwam bij deze firma ais jong ste bediende van 15 jaar JP kantoor. Op 17-jarige leeftijd verzorgde hij a» gehele boekhouding. Dat de jubilaris door zijn grote ijver en nauwgezetheid de volle sympathie van werkgever en personeel heeft, is Donderdagmorgen wel heel duidelijk gebleken. De jubi laris werd in een toespraak geduldigd om zijn grote verdiensten en een enve loppe met inhoud was de dank voot alles wat hij gedaan heeft. Ook het pet- soneel liet zich niet onbetuigd en toon de belangstelling door het zenden vaö fraaie bloemstukken. Begunstigd door zeer goed weer heb ben de kinderen van de leden der In dische Buurtvereniging Donderdag een uitstapje gemaakt dat in alle opzichten als volkomen geslaagd kan worden be schouwd. Te half negen des morgens vertrok het gezelschap dat uit bijna 200 kinderen en 10 leiders en leidsters oestond, in 5 grote touringcars van de firma Korsmet als eerste doel de speeltuin „De Drievliet" te Voorburg, waar de kinderen zich uitstekend amu seerden. Het gezelschap bleef daar tot 1 uur en vertrok toen naar Rotterdain waar de Maastunnel werd bezichtigd- Van Rotterdam ging het om 15.30 uuf naar Wassenaar waar het dierenpark werd bezichtigd en toen het inmiddel half zeven was geworden, werd he tijd om naar huis te keren. Advertentie 1 mooi doublé 10 steens Dameshorloge f 37.50 lief chroom meisjeshorloge f 24.75 een prima waterdicht Heren-Polshor loge, 17 steens, centrale secon ewijzer. anti-magnetisch, schokvrij, «net radmm f 40.75 merk rOBOSTA alles onder v°"e garantie U KOOPT BIJ EEN GEDIPLOMEERD HORLOGEMAKER een kleine zaak met een grote *euz« (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned 1953 103A 31-S Ned 1953 102{| 3'.!» Ned 1948 99% 3'/4 oCt Nea 1950 99% 3'/4 Ned 1954 99-% 3-314 Ned .947 9911 3 Ned 62-64 oei. fac. 100|1 Inschr. Grtbk 1946 3 pC 98A Nea Handel Ml), cert 188G A.K.O. 236% Van Berkei's Patent 154 Calvè-Delft eert 202'/2 Van Gelder 238 Kon Hoogovens eert 236 V2 Unilever eert. 364% Nea Kabel 223 Philips 277 Kon Petroleum 427% „Amsterdam' Rubber 93% Holl Amerka Lqn 166 Kon Ned Stoom b Mu 141 Nea Scheepv Unie 145% UVA 127% Deli MO Cert 127% Openlag 30/7 99'/4 233^ 362* 279 inaconda «Joppex Bethlehem Steel 'hrvsiei Corp in- Üleefr'C rir j Motors Am Motors i\unueioU Copper YJuntgonierv Ward North American Co Radio Corp Republic SteeJ Shell Union OU mui hern t'u« Ric ii hern Railway it- leWHfer U.S. Steel 28/7 39%. 77 62 V* 44 V* 80 Li 10% 85 V4 68% 25% 33% 60% 48% 45 58 Va 19% 54% 16V*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2