IN HIROSHIMA BOUWT DE WERELD EEN KATHEDRAAL VOOR DE VREDE Maastricht koopt twee kastelen voor f 993.000 s c In Venlo wordt gesloopt Misstanden bij middenstands- Koning Haakon zal bezoek brengen aan Stavenisse O A R Geschenken stromen toe uit alle landen Meerssenhoven en dcshtiriett geveild Lippenstiftoorlog beslecht Ook bij slecht weer GEVAPAN Bijna vijftig woningen zullen ver dwijnen bij Don Bosco-kerk vak- en handelsonderwijs Instituut zet cursussen vóór de examens stop Eisenhower biedt O.-Europahulp aan voor overstromingsslachtoffers O.-Duitsland wijst aanbod van de hand John naar Moskou Oost-Duitsland beducht voor John 's leven VRIJDAG 30 JULI 1954 PAGINA 7 Franse kabinet accoord met economisch plan van Mendès-France Kouge 1 in het ongelijk FOC-confercntie niet in e'i Haag maar in Brussel Katholieke waarnemers bij Wereldraad ,Entnazifizierungs- geschadigten Vrij zware aardbeving in Zwitserland Mijn baby is vier maanden... Haagse bloemenkoningm bij mevr. Mendès-France Slechte resultaten bij Handelscompagnie Aandeelhouders bereid verlies te dekken Chessman krijgt weer uitstel van executie Overstroming in Indië Beieren slaat hulp uit Oost-Duitsland af Malenkov biedt Tsjoe En Lai een diner aan Hongaarse kinderen in ons land MATROOS VERDRONKEN Aanvullende uitkering vacantieweek bouwbedrijf Programma van zijn bezoek Gemeenschappeli j k Arabisch commando? Besprekingen in Cairo Burgemeester Wonseradeel Prinses Beatrix opnieuw bij „Wiener Blut" „Revolver Harry" op onderzoek in Berlijn Onderhoud met pers „niet mogelijk" Als de bewoners van Hiroshima ooit behoefte hehben aan de zekerheid, dat de gehele wereld hen steunt in hun verlangen naar vrede, dan kunnen ze volstaan met naar het centrum van hun stad te kijken. Midden in de stad, die voor het eerst werd getroffen door een atoombom, verheft zich de toren van een kathedraal, die het symbool is van de om vrede smekende mensheid. Boven op de toren is een kruis aangebracht van meer dan zeven mater hoog, dat overal in Hiroshima zichtbaar is. De kathedraal is van de paters Jezuïeten staat op dezelfde plaats, waar in 1945 de Duitse katholieke kerk is weg gevaagd. Op de negende verjaardag van de verschrikkelijke ramp, dus op Augustus a.s., wordt de kerk geconsacreerd in tegenwoordigheid van prins Lkamatsu, broeder van de Japanse keizer, de Duitse ambassadeur, Heinrich ^orthe, en tal van andere hooggeplaatste Japanse en buitenlandse autoritei- len. Op diezelfde dag beginnen ook zusters Franciscanessen van de Eeuwig durende Aanbidding in de kathedraal aan een ononderbroken gebed voor de Wereldvrede. ken uit allerlei delen van de wereld en nog steeds komen meer giften bin nen. De H. Vader heeft zijn persoon lijke zegen verleend aan dit project, dat te danken is aan vier Duitse pries ters, die bij het bombardement zijn gewond. Twee van hen zijn intussen Japans staatsburger geworden, om zich beter aan de plannen te kunnen wij den. Hiroshima telt slechts 2.000 katho lieken, maar geschenken van mensen u't.alle landen en van alle godsdien sten maakten de bouw van deze ka thedraal mogelijk. Er zijn giften uit Spanje, Ierland, Frankrijk, België, Ar gentinië, Brazilië, Portugal, Italië, de Verenigde Staten en uit vele andere landen. Maar verreweg de grootste bij drage kwam uit Duitsland, waar de inzameling de vorm van een natio nale geestelijke kruistocht aannam. De kathedraal bezit het grootste or gel in het Verre Oosten; het is ge schonken door de stad Keulen. De vier zware luiklokken zijn van de Bochumer Stahlverein, het taberna kel van de stad Bonn. Het doopvont is geschonken door de stad Aken en de stad Munster heeft de kruisweg gegeven. De luidspreker en de microfoons zijn ter beschikking ge steld door Siemens er. Schückert. De stad Düsseldorff zal binnenkort drie grote deuren van gedreven koper sturen. Zelfs de liturgische gewaden, de kelken en de kandelaars zijn geschen- De drijvende kracht achter dit alles was pater Hugo Lasalle, die zelf naar Rome ging, om er met de Paus over te spreken. Vervolgens maakte hij een reis door verscheidene landen, om in brede kring de geestdrift voor zijn plan op te wekken. De kathedraal zelf wijkt sterk af van de gebruikelijke stijl. De priesters zeg gen: „Wij hebben geprobeerd te ver mijden, dat het een museum voor re ligieuze kunst wordt. Wij wilden er een levende kerk in moderne trant van maken". De ontwerper is Togo Murano, een van de tien beste archi tecten van Japan, die_ vorig jaar een staatsprijs voor architectuur hebben gewonnen. Stevige ribben van grijs beton steu nen de witte muren. Het dak bestaat uit platen van gebrand koper, die spoedig een groene kleur zullen aan nemen. In de koepel prijkt de afbeel ding van een phoenix, de legendari sche vogel, die weer oprees uit zijn as. (LP) Het Franse kabinet heeft het pro gramma voor economische en^ sociale hervormingen van Mendès-France goedgekeurd. Het programma, waar van onze Parijse correspondent gisteren de bijzonderheden heeft medegedeeld, zal nu naar de financiële en economi sche commissies van de Nationale Ver gadering worden gezonden en zal ver moedelijk aan het einde van de week door het parlement worden behandeld. Er is kans, dat de minister-president bijzondere bevoegdheden zal krijgen, om de hervormingen bij decreet uit te voeren. (Van onze Limburgse redactie) Wat eens het trotse en rijke bezit was van de 34-jarige Adhemar Regout, die °p 19 Augustus 1953 tengevolge van een auto-ongeluk in Zweden om het leven 18 &ekonien, is sinds Donderdag jl. el" gendom geworden van de stad Maas tricht: het charmante kasteel Meerssen hoven te Itteren en het majesteitelijke jaeshartelt te Meerssen plus drie pacht hoeven, omringd door pl.m. 150 HA bos sen, parken en boomgaarden. Voor de vele kooplustigen (meer dan 200) die heel de dag drukke noteringen maakten elkaar telkens met duizend lul den meer overtroefden, vormde dit len hponder grote verrassing, aanlezien de stad Maastricht aan het Meden geduren de de dag geen deel had genomen. Zij aeeci dit eerst toen notaris E. W. A. bchoenmaekers uit Meerssen de beide kastelen en alle verdere onroerende goederen in veiling bracht en heel de nalatenschap van wijlen Adhemar Re gout voor f 992.000 inzette. tr Q „innie fabrieken, o.a. de Droste v Ja brieken uit Alkmaar of de aarde werkfabriek Mosa uit Maastricht elkaar hel bezit van de kastelen hadden be twist, zoals vele grondeigenaren en pachters de bossen en boomgaarden, toch waren de kooplustigen voor het hele bezit ver te zoeken. Het ,,Alleh leefhub- bers wae deit ei bod?", waarmee de afslager tevoren met succes de koop lustigen had aangemoedigd, zou zonder resultaat zijn gebleven wanneer de stad Maastricht niet gezorgd had voor het enige bod op het totale bezit, waardoor Eln|,00r 3-000 onder de hamer door- de divL'r' aPart in veiling brengen van voor kabt6 kavels elk afzonderlijk werd een h„ Meerssenhoven 's morgens en £ste bod van 100.000 gedaan Vapf, m,cldags van f 149.000. Bij kasteel "„tmrtelt bedroegen deze noteringen respectievelijk 81.000 en 120.000. voor 12 HA boomgaarden, waarvoor s morgens schijnbaar geen kooplustigen Je vinden waren, bedroeg 's middags het hoogste bod 109.000, terwijl kas teel Meerssenhoven met 40 HA bossen en boomgaarden toen noteerde 363.000 tegen 181.000 's morgens. Dezelfde koopanimo werd na de middag ook ge demonstreerd voor -kasteel Vaeshartelt Krachtens uitspraak van de civiele ttanaer der rechtbank te Amsterdam £al de Nederlandse importrice van de franse lippenstift rouge „Trés bien ,e reclamekaarten en stifthulzen die t'j tot dusverre liet vervaardigen en Verspreiden ongestraft mogen blijven hezigen. Vandaag is namelijk de gis tot ®en desbetreffend verbod afgewezen die ?e Belgische producent voor Neder- i,hd van een ander Frans merk lippen stift „Rouge Baiser" had ingesteld we- 5ehs „imitatie van kleuren, bijbehoren de namen, huisjes en bijbehorende dammers" die in de bewuste combi ne bij geen ander merk lippenstift ^den voorkomen. ïSoals bekend is deze lippenstiftoor- ,,°8 al jaren geleden in Frankrijk be- g,°hnen, vervolgens naar België, en ten- iji0tte ook naar ons land overgeslagen. u°t nu toe was de eisende partij in Jatste instantie telkens in het gelijk V(£teld. Ditmaal werd zij als verliezer beoordeeld tot het betalen van de wjkeskosten, groot 250. Op verzoek een der raadslieden werden kort- h'dshalve de overwegingen, die bij g61l vonnis hebben gegolden, niet voor- len en; wel las de president onder al- bart?-ne vrolijkheid voor, dat de eisende Ben tn de stukken „rouge 1' met plm. 42 HA bos en boomgaarden, dat werd ingezet voor 274.000. en als hoogste bod uiteindelijk verwierf 283.000. De animo van al de kooplustigen voor de verschillende kavels apart mocht evenwel niet baten, daar Maastrichts interesse naar alle gezamenlijke kavels tegelijk uitging, omvattend de beide fraaie kastelen met bossen, vijvers, par ken. boomgaarden en pachthoeven, waarvoor Limburgs hoofdstad genegen bleek 993.000 neer te tellen, wellicht beseffen welke moeilijkheden hier in schuilen om in de grote behoefte aan recreatieoorden voor de stad Maastricht te voorzien. 'Advertentie °ernd. werd Huil conferentie van ministers van lanc|''n'an^Se ^a^en van de zes „EDG"- ep 6n za' begin Augustus in Brussel Werd'8! zoals hier en daar vermoed ln Den Haag gehouden worden. SteiaIUiste datum is nog niet vastge- a" (UP-AFP). Een middenstandsinstituut uit Am sterdam, dat in de jaren 1952/53 cursus sen organiseerde voor de opleiding voor het diploma handelskennis en dat vooral in de kleinere plaatsen op de Midden- en Noord-Veluwe werkzaam was, heeft zijn cursussen nog vóór de examens stopgezet. Daarvan zouden de ingeschre ven leerlingen de dupe zijn geworden. De directeur van het instituut ging zelf zijn leerlingen werven, beloofde hun 100 pet. kans van slagen en. moch ten zij onverhoopt geen succes hebben, nog een jaar gratis opleiding. Daar het instituut plaatselijk onder wijskrachten inschakelde, werd het ver trouwen gewonnen en lieten velen zich inschrijven. Het cursusgeld bedroeg 100 gulden, bij vooruitbetaling te voldoen. Het blijkt thans ook, dat in veel geval len dé leerkrachten nog achterstallig honorarium moeten ontvangen en de kosten van zaalhuur niet werden be taald. Dit is een geval uit vele, waarbij leer lingen en ingeschakelde leerkrachten de dupe werden. Dergelijke misstanden ko men bij particuliere opleidingsinstituten voor. Kan de justitie tegen dergelijke mala fide opleiders optreden? Het is al en kele malen gebleken, dat een straf rechtelijke procedure niet altijd mo gelijk is, ook al zijn er thans enkele gevallen, waarbij zulks wordt over wogen. Meestal is alleen een civiele procedure mogelijk. Inmiddels zijn er stappen gedaan, om het gehele vraag stuk van het middenstandsonderwijs tot een oplossing te brengen. Onlangs is een staatscommissie inge steld ter bestudering van het midden standsvak- en handelsonderwijs, waar van dr. Hub. L. Jansen, algemeen-secre taris van de S.E.R.. voorzitter is, en waarin o.a. vertegenwoordigers van de ministeries van Economische Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zitting hebben. Deze commissie zal de regering moeten adviseren met be trekking tot het inpassen van het mid denstandsvak- en handelsonderwijs in het geheel van de onderwijsvoorzienin gen in ons land. Het wordt niet onmo gelijk geacht, dat de commissie in haar advies zou komen tot een subsidiëring van het middenstandsonderwijs waar door de kosten geringer worden en tot een langere duur der cursussen. Dat zou volgens velen de particuliere oplei dingen de wind uit de zeilen kunnen nemen, al zullen er wellicht ook dan nog velen zijn, die, hoewel met meer kosten, kortere opleidingen bij de par ticuliere, niet door de centralen erken de opleiders, zullen willen volgen. Naar het K.N.P. in Vaticaanstad ver neemt zullen van Katholieke zijde waar nemers worden gezonden naar de bij eenkomst van de Wereldraad van Ker ken welke op 15 Augustus te Evanston in de Ver. Staten wordt geopend. De waarnemers, wier namen nog niet be kend gemaakt zijn, zullen behoren tot de Vereniging Unitas, een semi-officiële organisatie, die zich bezig houdt met het oecumenische werk. Zij staat onder voorzitterschap van de pater Ch. Boyer S.J., professor aan de Gregoriana te Rome, en deken van de theologische faculteit. De waarnemers zullen niet als vertegenwoordigers van het Vaticaan aanwezig zijn. Het Congres der Wereldraad van Ker ken duurt van 15 tot 31 Augustus. Het onderwerp, dat daar behandeld wordt, is „Jezus Christus, de hoop der wereld Bij de Wereldraad van Kerken zijn, zo als bekend, 200 kerken aangesloten, ech ter niet de Katholieke Kerk. Alle aan geslotenen zenden hun afgevaardigden naar deze conferentie, ook die, welke achter het IJzeren Gordijn liggen. Hon garije b.v. zendt 5 afgevaardigden, Tsje- choslowakije 7, vermoedelijk zal uit Oost-Duitsland ook een delegatie aan wezig zijn. Communistisch China heeft het contact verbroken. Rusland heeft de Orthodoxe Kerk nooit toegestaan zich bij de wereldraad van Kerken aan te sluiten. (Van onze correspondent) ln de Ursulinenstraat te Venlo zullen te zijner tijd 45 woningen gesloopt moe ten worden teneinde de omgeving van de nog nieuw te bouwen Don Boscokerk te kunnen realiseren. In zijn recente vergadering heeft de Venlose gemeente raad reeds 25 van de 45 woningen, die eigendom zijn van de Venlose Bouwver eniging, aangekocht. Bij de behandeling van het voorste) tot aankoop der panden heeft burge meester mr. dr. Ch. van Rooy medege deeld, dat de woningen in de Ursulinen straat enkel worden afgebroken, indien zulks absoluut noodzakelijk zal blijken. Vooreerst wordt slechts een achttal der woningen gesloopt om een toegangsweg naar de nieuwe kerk vrij te maken. In een verdere toekomst evenwel worden dc 45 woningen geheel afgebroken. De burgemeester kon de Raad nog me dedelen, dat er door deze afbraak in alle geval geen bouwvolume verloren zal gaan, daar er een extra volume te genover wordt gesteld. Over dit punt had men zich te Venlo, vooral dan de woningzoekenden uiteraard, nogal onge rust gemaakt. Getracht zal worden de bewoners der af te breken woningen onder te brengen in panden van een gelijk huurpeil. (Van een bijzondere correspondent) „Nu weet Bonr tenminste waar de behoorlijke Duitsers staan", was de opmerking van zekere Dr. Köll- reutter naar aanleidtig van de ver dwijning van Dr. John. Dr. Köll- reutter zei deze woorden op een vergadering van de Bond van „Entnazifizierungsgeschiidigten", het geen dan betekenen moet „oude nazi's, die door de op hen toege paste zuivering schade hebben on dervonden". Op dezelfde vergadering werd eveneens geëist, dat de Duitse re gering een „einde maakt aan de ruïneuze werkzaamheden van du bieuze persoonlijkheden in open bare functies", omdat twijfelachtig is,, of deze personen, „die uit alle bloemen honing zuigen", betrouw baar zijn (gedoeld wordt hier op de werkzaamheden van de gedu rende de oorlog naar Engeland uit geweken Dr. John). Uiteindelijk zei dan nog een pro testantse geestelijke, dat het een bewijs was voor de „gezondheid van de Duitse ziel", dat het grootste gedeelte van het Duitse volk zich op 2 0 Juli (bedoeld wordt de samenzwering tegen Hitier) ver heeft gehou den van de mensen, die hun ,,eed hebben gebroken". Zij, die geïnterneerd waren, moeten de Duitse jeugd tot voorbeeld die nen. Hevige critiek werd m dit ver band uitgeoefend op hen, „die zo laf zijn, dat zij het geheugen voor hun politiek verleden verloren heb ben*'. Sapienti sat. In Zwitserland is gisteren een aard beving van „belangrijke intensiteit" ge registreerd, die slechts lichte schade heeft veroorzaakt doch de naalden van de seismografen in de observatoria deed doorslaan. Het centrum van de aardbeving lag in de nabijheid van Valais, in de Zuid-Westelijke Zwitserse Alpen. In de omgeving van het cen trum werd lichte schade aangericht, doch tot nu toe zijn geen berichten ontvangen over slachtoffers. De inwo ners van. Zürich, Bern en Geneve werden uit hun slaap °PEes^"kt doordat schilderijen van de muren vielen en meubels verschoven. De aardbeving werd ook gevneld in de Italiaanse Alpen en m Frankrijk. (U.P.) Advertentie Iedere dag doe ik niet Castella Pa rels de was van mijn vier maanden oude baby. Zonder dat ik er enig werk aan heb, komen alle luiers brandschoon en spierwit uit het sop. Het is geweldig Niets te doen, niet te boenen, niets Iedere keer denk ik dat goed krijg ik zomaar niet wit, en iedere keer weer dezelfde ver rassing. Trouwens: komt U ook mijn bonte was maar eens zien Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels het wasmiddel van de nieuwe tijd Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papie vooraf te makenAlle vuil trekt enorm snel uit het goed- in paniek vluchten de vuilste vlekken Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat ver steld van de blank heid,' de helderheid en de zachtheid van 'alle goed dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! De Amerikaanse President heeft voedselhulp aangeboden aan de slacht offers van de recente overstromingen in Centraal- en Oost-Europa. In West- Duitsland en West-Oostenrijk, aldus is van Amerik. zijde verklaard heeft, Ame rika reeds hulp geboden teneinde de onmiddellijke nood te lenigen. Amerika is bereid, om deze hulp ook tot de an dere getroffen gebieden in Centraal- en Oost-Europa uit te breiden. Bij de uitvoering van het voorgestelde hulpprogram is gedacht aan internatio naal erkende organen, zoals de rode- kruisverenigingen. De Amerikaanse di plomatieke vertegenwoordigingen in de getroffen landen hebben opdracht ont vangen, ook na te gaan welke medische hulp van node is. De Oost-Duitse communisten heb ben vandaag meegedeeld dat geruch ten over een op handen zijnde brood rantsoenering tot hamsteren van bloem en aanvoermogelijkheden hebben geleid. Zij maakten echter tevens duidelijk dat zij het aanbod van president Eisenhower zullen af wijzen. Het .communistische ministerie van bevoorrading, ontkende dat het brood op de bon gaat en verklaarde dat „vij andelijke elementen" de geruchten ver spreiden om de aandacht af te leiden van de moeilijke situatie van West-Duits- land, die veroorzaakt is door de verdwij ning van de West-Duitse veiligheidschef dr. Otto John. Ondanks de recente over stromingen is er geen voedselgebrek. Aanvoermoeilijkheden op sommige pun ten worden veroorzaakt door hamsteren, aldus het ministerie. De K.L.M.-stewardes Gusta van der Leuv, die dit jaar bloemenkoningm in 's-Gravenhage zal zijn, heeft de echt genote van de minister-president van Frankrijk, mevrouw Mendès-France, na mens het comité „Den Haag Bloemen zee" een boeket bloemen aangeboden. Gusta van der Leuv, die thans een K.L.M.-goodwill-reis door Europa maakt, werd vergezeld door de KL.M.-verte genwoordiger in Parijs, de heer F. v. d. Vliet. De winst- en verliesrekening: over 1953 van de Handelscompagnie te Rotterdam sluit met een verlies van f. 550.690. Dit vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in een afschrijving ad f. 605.170 op de vor dering van de dochteronderneming, de de Nederlandse motoren. De omzetten van de beide andere dochtermaatschappijen zijn enigszins gestegen. Inclusief het saldo verlies a.p. beloopt het concernverlies per 31 December 1953 f. 674.369. indien uit de reserves f. 130.000 wordt aangewend voor gedeeltelijke dek king, resteert een verliessaldo van f 544.369. Een groep aandeelhouders is bereid 544 aandelen aan de vennootschap af te staan mits deze worden ingetrokken. Het uitstaande aandelenkapitaal wordt hierdoor verminderd tot f. 1.656.000. Over 1954 wordt opgemerkt, dat *t niet waarschijnlijk is dat de omzet van de moedermaatschappij zal stijgen tot het zeer hoge niveau van de eerste na-oor- logse jaren. Daarentegen zijn de activiteiten op het gebied van de import en handel in ma chines en andere technische artikelen uitgebreid. De concerncijfers tonen tot nu toe een betere bruto-winstmarge dan de gemid delde marge over geheel 1953. De in de Verenigde Staten ter dood veroordeelde Caryl Chessman die reeds zes jaar lang zijn terechtstelling door juridische manoeuvres heeft weten uit te stellen, is er wederom in ge slaagd uitstel van executie te verkrij gen. Hij zou vandaag terechtgesteld worden in de gaskamer, doch zijn ad vocaat heeft een van de rechters van het Amerikaanse Oppergerechtshof ver zocht de executie te doen uitstellen, teneinde hem de gelegenheid te geven bij dit hof in beroep te gaan. Chessman heeft in zijn cel een boek geschreven dat een „bestseller" is geworden en ook verfilmd zal worden, te weten „cel 2455, death row". Chessman is onder meer veroordeeld wegens moord. Enke le ogenblikken voordat het Amerikaanse Oppergerechtshof hem opnieuw uitstel van executie verleende, had de gou verneur van Californië een laatste be roep verworpen. Ruim twee en een half millioen men sen zijn dakloos geworden ten gevolge van ernstige overstromingen in de In dische staten Bihar, West-Bengalen en Assam, waar de rivieren de Kosi, de Brahmapoetra en Tista en zijrivieren ettelijke duizenden hectaren bouwland hebben overstroomd. Het weg- en spoorverkeer staat ln do- ze staten nagenoeg stil en de telegraaf verbindingen zijn verbroken. De daklo ze dorpelingen hebben te kampen met de elementen, met honger, slangen en wilde beesten, die door de overstromin gen uit hun schuilhoeken zijn gekomen. Er zijn niet alleen veel mensen omge komen door verdrinking, maar ook door slangenbeten. (A.F.P.) De Beierse regering heeft een aan bod van het communistische Oost- Duitse vakverbond, om een millioen mark beschikbaar te stellen voor hulp verlening aan de slachtoffers van de overstromingen in Beieren, van 'e hand gewezen. De regering stelde voor het geld voor de getroffenen in Oost- Duitsland zelf te gebruiken. (Reuter) De Russische eerste minister, Malen kov, heeft gisteravond te Moskou een diner gegeven ter ere van de commu- nistisch-Chinese eerste-mimster Tsjoe En Lai. en de vice-premier van de Viet- minh, Pham Van Dong. Eerder was er een receptie gehouden op de Chinese ambassade. Deze receptie werd bijgewoond door Russische leiders en de hoofden van de diplomatieke ver tegenwoordigingen te Moskou met uit zondering van de Amerikaanse zaakge- lastigde. Tass meldde, dat Tsjoe gisteren lang durige besprekingen met Malenkov heeft gevoerd. (Reuter). Door bemiddeling van de stichting „Hulpactie voor Hongarije" kan op nieuw een grote groep kinderen van Hongaarse vluchtelingen een vacantie doorbrengen in Nederland. De kinderen kwamen Donderdag in Venlo aan Ve- len van hen hebben ook nog te lijden gehad van de jongste watersnoodramp in het Donaugebied. Van Venlo wer den de kinderen in autobussen naar Roermond gebracht, waar de plaatse lijke vertegenwoordiging yan de stich ting in het militair tehuis een ont vangst had georganiseerd, welke na de lange nachtelijke reis zeer op prijs gesteld werd. Daarna werden de kin deren in een door de N. S. gereser veerde trein over het land verspreid via de centra in Eindhoven, Utrecht, Den Bosch, Amsterdam en Deventer. Overal stonden de pleegouders gereed om liefderijk hun pleegkind op te ne men. De kinderen blijven ongeveer drie maanden in ons land. De ongehuwde matroos J. Pronk uit Scheveningen is overboord geslagen van de logger Sch 89 „Johanna Maria" en verdronken. De oorzaak van het on geval is onbekend. De Bedrijfsvereniging voor de Bouwnij verheid te Amsterdam verzoekt ons het volgende mede te delen: De werknemers in dienst van een werk gever, die is aangesloten bij de Bedrijfs vereniging voor de Bouwnijverheid, kun nen, incfien zij -voldoen aan de bepalingen van de Werkloosheidswet, zo nodig een aan vraag indienen voor een aanvullende uitke ring over de vacantieweek voor het bouw bedrijf (2 tot en met 7 Augustus). Zij moeten hiertoe onder meer: niet werkloos zijn, maar door de verplichte vacantieweek niet kunnen doorwerken en over geen of te weinig vacantiegeld ter compensatie van de loonderving kunnen beschikken; vóór 1 Augustus een aanvraag indienen bij de zelfde plaatselijke vertegenwoordiger, waar zii hun vacantiegeld van het vacantiefonds hébben ontvangen of zullen ontvangen. Eventueel zal deze termijn worden ver lengd tot en met 14 Augustus a.s. Het spreekt vanzelf, dat de werknemers, die over voldoende vacantiegeld kunnen of hadden kunnen beschikken, niet voor een aanvulling in aanmerking komen. (Van onze correspondent) In Nieuw-Weerdinge is bij het plot seling oversteken van de rijweg het zes-jarige dochtertje van de familie J. Huizing aldaar onder de personenauto van de heer H. S. uit Hoogezand gelo pen. Ernstig gewond werd het kind naar het ziekenhuis te Emmen overge bracht, waar het is overleden. Voor het bezoek van Koning Haakon van Noorwegen aan Koningin Juliana en Prins Bernhard van 12 t/m 14 Aug., is het volgende programma vastgesteld. De koning komt met het koninklijk jacht „Norge" naar ons land. Het jacht wordt geëscorteerd door de Noorse torpedojagers ..Stavanger" en „Oslo". Op de ochtend van de 12e Aug. zui len drie torpedobootjagers der Kon. Marine de „Marnix", „Evertsen' en „Piet Hein" het Koninklijk jacht in zee tegemoet stomen en naar IJmuiden escorteren. De twee Noorse jagers, de „Piet Hein" en de „Marnix" vergezel len de „Norge"' naar Amsterdam. Te gen half twaalf zal koning Haakon zich per eigen motorsloep naar de aanlegsteiger aan de Prins Hendrik kade begeven, waar hij verwelkomd wordt door de Koningin en de Prins, de burgemeester van Amsterdam, de gouverneur van Amsterdam, en de Cmmmandant Zeemacht Nederland. Een erewacht van de Kon. Marine met vaandel zal de eerbewijzen brengen Op het plein voor de St. Nicolaaskerk wordt een paviljoen opgericht, fn dit paviljoen worden de leden van de ministerraad voorgesteld. In calèches rijdt men naar het paleis op de Dam. waar de erewacht van de garde jagers wordt geïnspecteerd. Korte tijd daarna zal de Koning een krans leggen bij het nationale monument op de Dam, Aan het noenmaal ten paleize zal ook Prin ses Wilhelmina deelnemen. Des mid dags zal de Koning een tocht door de Amsterdamse grachten maken. Voordat het galadiner ten paleize begint, zal de Koning het corps diplomatique ont vangen. De volgende dag, 13 Augustus, zal de Koning een dienst bijwonen ln de Noorse zeemanskerk te R'dam. Daarbij zullen de Koningin en de Prins niet aanwezig zijn. Vervolgens wordt naar Numansdorp gereden, vanwaar met de „Piet Hein" naar Stavenisse gevaren wordt. Te Stavenisse zal Koning Haa kon de woningen bezichtigen, welke Noorwegen na de Februaxi-ramp ge schonken heeft. De Egyptische minister van voorlich ting, majoor Saleb Salem, heeft met lei ders van de Arabische staten gesproken over plannen om het Arabisch veilig heidsverdrag orn te zetten in een militair bondgenootschap, waarbij de verschil lende Arabische legers samengesmolten of onder één opperbevel geplaatst zou den worden. Prins Machaal, de minister van De fensie van Saoedi-Arabië, die op het ogenblik in Cairo verblijft, heeft ver klaard, dat koning Saoed in beginsel be reid is het Saoedi-Arabische leger onder Egyptisch opperbevel te plaatsen. Op het ogenblik zouden besprekingen gaan de zijn om onder hetzelfde commando ook het leger van Jemen te plaatsen. Men zou willen komen tot eén militair opperbevel, waarin vertegenwoordigers van alle Arabische legers zitting zouden hebben. Ook zou er sprake zijn van een enkel leger onder de vlag van de Ara bische Liga. De kern van dit leger, waaraan alle Arabische staten zouden bijdragen, zou de Nationale Garde van Jordanië moeten vormen. Dit leger zou slechts in actie komen om de orde te handhaven, de veiligheid van de grenzen te verzekeren of een vijandelijke aanval af te slaan. (AFP. Tot burgemeester vai. Wonseradeel is benoemd de heer A. Oosterhof, thans secretaris van die gemeente. Donderdagavond heelt Prinses Bea trix, in gezelschap van een drietal vriendinnen, opnieuw een voorstelling van „Wiener Blut" door de Hoofdstad Operette bijgewoond. Nadat zij in Maart reeds in het Haagse Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, tezamen met Prinses Irene, deze operette van het ensemble had gezien, bevond zij zich nu tussen het publiek in de Amster damse Stadsschouwburg. Per auto begeeft men zich daarna naar Bergen op Zoom vanwaar de Ke ninklijke trein het hoge gezelschap naar Den Haag zal brengen. Na een receptie op de Noorse legatie zul de Koning aanzitten aan een diner m het Kurhaus. aangeboden door de ge meente 's-Gravenhage. Zaterdag 14 Augustus wordt een korte rijtoer door Amsterdam gemaakt, gevolgd door een bezoek aan hei Rijksmuseum. Koning Haakon begee.' zich daarna direct aan boord van de „Norge". De Koningin en de Prins zullen zich wat later van de De Ruj' terkade met de Koningssloep naar d t jacht begeven, geroeid door adelbor sten. De Koning biedt het hoge gezel- schan aan boord van de ..Norge" een lunch aan. De thee wordt des middags op het paleis gebruikt, waarna om=treek3 hal' vijf met calèches gereden wordt na?" de Prins Hendrikkade, waar Koning" en Prins afscheid zullen nemen van Koning Haakon. De twee Nederlandse torpedobootja gers zijn met de twee Noorse torpe dobootjagers tevoren naar IJmuiden gestoomd en zullen de ..Norge uitge leide doen. Volgens het te Hamburg verschijnen- ue boulevardblad „Bild" is dr. Otto John eergisteren met een speciaal Rus sisch militair vliegtuig uit Oost-Berlijn naar Moskou vertrokken. Het blad had deze vlucht reeds ninsdae aangekon digd. Volger-s „Bild" was de verklaring van John, die gisteravond door de Oost- Duitse radio werd uitgezonden, van te voren op een band opgenomen. Verscheidene West-Berlijnse oladen nebben de veronderstelling geuit, dat de Zweedse detective Soedermann, bij genaamd „Revolver Harry", op verzoek van een Westelijke commissie van on derzoek naar Berlijn is gekomen om een onderzoek in te stellen naar zo wel de verdwijning van dr. John als naar de zelfmoord van Wolfgang Edu" ard Hoffer, een vriend van John. die bij de Amerikaanse geheime dienst werkte. Hoffer, die volgens de onafhan kelijke „Morgenpost" met John op school is geweest en in 1938 naar de V S emigreerde, had de opvatting ver kondigd, aat John niet vrijwillig naar Oost-Duitsland was gegaan. Hij naa John nog op 20 Juli gezien kort voor dat deze West-Berlijn verliet. Hij vond, dat John toen in een „tamelijk ver- warde gemoedstoestand' verkeerde. (D.P.A.-Reuter) De West-Berlijnse radio-omroep Rias heeft gemeld, dat John zich „op een moeilijk toegankelijke plaats" bevindt en dat het hem, met het oog op zijn „persoonlijke veiligheid" niet mogelijk is een onderhoud met journalisten te hebben. Als bron voor dit bericht geeft Rias een „vertrouwelijke instruc tie" van de perschef der Oost-Duitse regering aan hoofdredacteuren van Oost-Duitse bladen. „Als het ogenblik gekomen is, zullen nieuwe verklaringen van John worden gepubliceerd en de bevoegde diensten zullen de pers waarschuwen, als jour nalisten persoonlijk contact met John kunnen opnemen", aldus dit bericht. Zolang de Oost-Duitse propaganda John niet in eigen persoon aan de pers voorstelt blijft de twijfel voortbestaan over de vraag, of hij geheel en al uit vrije beweging is heengegaan. Bondskanselier dr. Konrad Adenauer is met de leiders van de Christen-De mocratische partij vandaag in Baden- Baden in spoedvergadering bijeengeko men voor overleg naar aanleiding van de verdwyning van dr. John. De gehele CDU-fractie in het West-Duitse parle ment neemt aan de besprekingen deel. Gisteren heeft de CDU-aangedrongen op een spoedig en volledig onderzoek inzake de kwestie-John.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7