DE KEEMELEERS IN DE BLOEMENSTAD Tienduizenden zagen de intocht van prins Jan V en de Bloemenfee y> k Heb maling aan geldsong burgemeester Cremers en Haarlem stemde met hem in ANTON DE BEER SPEELT OP HET ORGEL IN TEYLERS MUSEUM Adjudant Spee op receptie hartelijk toegesproken BOSCH SPORTNIEUWS i Dolle Cramignon op de Grote Markt Verdiensten gememoreerd HVGB wint van Nereus (7—4) DWT. successen Onderscheidingen uit Keemelstad Nieuwe suite van Badings MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 PAGINA 2 Haarlem viert kermis BLOEMENFEE BIJ „DE PRINS VAN HOMBURG" COLLECTANTEN JUBILEREN In St. Josephparochie Burgerlijke Stand Haarlemse Cricketbond Haarlemse politie terug van Vierdaagse Uitslag examens Bloemen- en lichtcorso ONGEVAL OP KENNEMERPLEIN Jubileum bij de gemeente P. Groenewoud hartelijk toegesproken H. FRANKEN JR. 80 JAAR Brandje in slaapkamer Keuring dienstplicht ZANDVOORT Burgemeester van Zand- voort ziek BLOEMENDAAL Brandje in leegstaande villa Jeugdige brandstichters aan het werk Geen spreekuur GROENEVELD WINT IN OPMEER Feestweek Santpoort Vuurwerk in Velserend Voor B.N.M.O. Neem dan NEUROTONIC! Beurs van Amsterdam ,,'k Heb maling: aan geld," zong: burgemeester Cremers met duizenden andere Haarlemmers Zaterdagavond op de Grote Markt. En inderdaad, het was aan de voet van de oude Sint Baaf toen één brok zorgeloosheid, een deinende massa, waarin de jeugd rijkelijk vertegenwoordigd was, maar toch ook de ouderen zich niet onbetuigd lieten. Het was dus met recht een feeste lijke bedoening, die tot in het nachtelijk uur voortduurde met tot slot een wervelende cramignon. Voor de toeschouwer, die kans kreeg vanaf een balcon op de Markt neer te kijken, was dat een kokende zee, waarin het schip van de muziek mannen in fel rood opgestuwd werd van links naar rechts, in zoverre afwijkend van de realiteit, dat het schip een glorieuze opgang beleefde en eindelijk toch ook in veilige haven belandde: verschillende hotels, waar de Limburgse gasten met de Haarlemmers voor een uitbundig slot zorgden. De Keemeleers uit Maastricht hadden de opdracht de Haarlemmers wat uit hun gewone doen te brengen en zij hebben het ook niet op zich laten zitten. En het leek ons toe, dat zij iets goed wilden maken. Enkele tien duizenden Haarlemmers hadden meer dan een uur geduld moeten betrach ten, eer de Keemeleers hun intocht begonnen. Twee bussen met muzikanten waren zoekgeraakt, althans ergens blijven steken, en het duurde nog wel even, eer het verlossende bericht kwam, dat de mannen van de muziek op het goede pad waren teruggekeerd. Ter compensatie hebben zij echter ge blazen, dat de stukken er bijkans afvlogen en voor deze mannen, die vrijwel aan één stuk gedurende die lange tocht door de stad bliezen, past een ere saluut en een extra „Aloaf Maastricht". In die sfeer verliep de intocht, waarbij de floddermadam met haar onuitputte lijk toffee-reservoir de grootste bijval oogstte van de lieve jeugd en de straf maar vrolijk spelende hofkapel „Sint Pieter" voor de goede stemming zorgde. Een hoogtepunt was zonder twijfel de passage langs het stadhuis, waar burge meester Cremers en al wat autoriteit is in Haarlem de intocht gadesloegen. Het zou overigens niet billijk zijn, wanneer wij zwegen over een zekere teleurstelling bij een zeer groot deel der toeschouwers: de stoet was te kort om dat lange wachten te belonen. De at tractie zou zeker veel groter geweest zijn, als er enkele Haarlemse verenigin gen en zeker nog een paar muziekcorp sen waren ingeschakeld. Het welkom aan de Keemeleers zou er des te fees telijker door geweest zijn. Zowel Prins Jan V van Kemel- stad, als Haarlems Bloemenfee amuseerde zich uitstekend tijdens de Carnavalszitting, die Zaterdag avond voor de Vleeshal werd ge houden. les. Talrijke Haarlemmers werden onder scheiden, doch de Bloemenfee liet dat niet op zich zitten en zij bleek evenzeer royallste-pur-sang, toen wethouder Ge luk mededeelde, dat in Haarlem was in gesteld de Hulsorde van Hare Bloem- luchtigheid de Bloemenfee. Ook zü was gul met haar onderscheidingen, voor de Keemeleers, maar van onderscheid was geen sprake meer, toen na afloop de cramignon begon en iedereen gewoon iedereen was, ook de Prins en de Bloe menfee. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii iHiiiiiiiiiiiiiii Tijdens de carnavalszitting reikte prins Jan V de volgende onderscheidin gen uit: Het Grootkruis van Keemelstad in goud aan: Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester, Mr. H. E. Phaff, ge meentesecretaris, wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van „Haarlems Bloei" (bij bevordering), mr. P. Fuhri Sneth- lage, lid van het dagelijks bestuur van „Haarlems Bloei", Haarlems Bloemen fee 1954, de heer W. van Willige, di recteur van „Haarlems Bloei", de heer J. Kraakman, organisator van het Zomerfeest en hoofdinspecteur Dijkstra van de Haarlemse Politie. Het grootkruis in zilver werd ver leend aan: de heer J. W. A. Stappers, lid van 't dagelijks bestuur van „Haar lems Bloei", de heer P. Leffelaar van het Cultureel Centrum „De Vleeshal" mevr. Ineke Sijffert-Lahnemann, in- formatrice verkeershuis „Haarlems Bloei", de heer Th. Hetem van de N. Z. H. V. M., de heer J. Dorresteijn, directeur van de dienst Hout en Plant soenen en de heer D. Koning, vanwe ge de Haarlemse pers. De zilveren Ster werd verleend aan: de heer D. L. M. Smit, penningmeester van „Haarlems Bloei" en de heer J P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum. Het Zilveren Wiel werd toegekend aan de heer Prikker, hoofdbode van 't stadhuis. Ten slotte werd mej. Ria Hooy, se- certaresse van „Haarlem Bloei"l, be noemd tot ereburgeres van Keemelstad met de daaraan verbonden onderschei ding, welke bestaat uit de eremuts. Natuurlijk ontbreekt tijdens de feestweek ook de kermis niet. Op de Nassaulaan staan de kramen weer opgeslagen, de spullebazen laten zich van hun beste zijde zien en de attracties zijn niet van de lucht. Zaterdagmiddag werd de kermis officieel opengesteld door de Bloemenfee, die dit maal gekleed was in een mantelpak, en uit heel haar optreden bleek wel, dat zij kermis-vieren een kostelijke vorm van feest vieren vindt. Haar voorbeeld werd door vele andere kermisgangers gevolgd en vooral Zaterdag avond was het op de Nassaulaan een ge zellige drukte. Vanmiddag bezoek aan ziekenhuizen. Zondagavond heeft Haarlems Bloe menfee met haar nymfen een bezoek gebracht aan het Openluchttheater te Bloemendaal, waar zjj de voorstelling bijwoonde van „De Prins van Homburg" ZÖ werd bij de ingang begroet door de heren F. Hesmerg en D. Koning en het publiek applaudisseerde, toen zij 't theater betrad. De heer Hesmerg dankte na afloop de Bloemenfee voor haar bezoek. Van middag zal zij een bezoek brengen aan de ziekenhuizen. Morgen worden de ouden van dagen met een bezoe.k vereerd. Het programma van de Zondagmid dagbespeling van het 31-toons orgel in het Teylermuseum sloot af met een verrassende première. Henk Badings had namelijk een „Suite van kleine stukken" speciaal voor dit orgel gecom poneerd en de Haarlemse toonkunste naar Anton de Beer gaf er de eerste uitvoering van. Reeds eerder merkten w\j op, dat hoofdzakelijk orgelwerken, gecompo neerd tot plus minus 1700 op dit orgel in de doorHuigens berekende stemming voldoen. Later gecomponeerde werken zijn gedacht in de z,g, „.Gelijkzwevende temperatuur". Sweeilnck-s werken klin ken dan ook alleen op het 31-toons orgel zeer goed. Onwillekeurig veronderstelde men, dat het gebruik van het orgel in oude stemming beperkt zou blijven voor wer ken van Sweelinck en zijn tijdgenoten. Enkele hedendaagse componisten, die blijkbaar onder invloed zijn gekomen van die oude, zuivere stemming, schrij ven echter ook al muziek voor dit orgel. Zij leveren hiermede het bewijs, dat zij de oude stemming geenszins onder de gelijkzwevende stellen en hun meer moderne gedachten en gevoelens er op kunnen uiten. Zo thans wederom Ba dings. Deze meester-componist compo neerde nu een „Suite van kleine stuk ken". Badings bewijst hiermede dat hij, nog meer dan in zijn eerder gecompo neerde Prelude en Fuga, geheel is in gesteld op de stemming berekend vol gens Huigens en op de praktische mo gelijkheden van de zeer uitgebreide klavictuur (31 toetsen per octaaf!) Men hoorde in de -Suite specifieke, tot nu toe ongekende klankbeelden en technisch lijkt dit werk ons minder moeilijk toe dan genoemde Prelude en Fuga. Dit wil nog niet zeggen, dat er geen langdurige intense studie op dit klavier ereist wordt. Onze aandacht werd daarentegen nog meer getrokken door de geest van het werk. De onder delen hebben bekende benamingen: Pre lude, Aria, Menuet, enz., het metrum en rhythme brengt, althans voor een Badings-werk niet bepaald iets nieuws, doch de geest is zo geheel verschillend van alle andere werken, die van Ba- Ruim drie kwartier over tijd vertrok Prins Jan V van Royal en hij voelde zich opperbest in gezelschap van de Bloemenfee en haar twee gezellinnen, die wij meer in overeenstemming met de werkelijkheid in het vervolg nymfen zullen noemen. De stoet werd op de Koudenhorn ge formeerd en het geduld van al die wach tenden werd tenslotte beldond. toen de intocht kon beginnen. Nu zouden wij de lezer een ontroe rend verhaal kunnen ophangen over de toeschouwers, om de doodeenvoudige reden, dat wij zelf meerijdend de stoet niet hebben gezien en ons plezier alleen maar hebben kunnen beleven aan de reacties langs de weg. Wij willen echter onze ontroering meester blijven en niet tot in details beschrijven, wat er in ons is omgegaan. Wel moet het ons van het hart, dat zo wel de Bloemenfee in het begin van de stoet als de Prins, die voor een ma gistraal besluit zorgde, met veel harte lijkheid begroet werden en dat de starre gezichten van de nurksen, die tijdens deze tocht evenmin ontbraken, niet op vielen bij het applaus dat steeds weer opklonk. Interessant was wel het verschil in reageren bij verschillende groepen: kinderen en ouden van dagen gul en enthousiast, de middelbare leeftijd wat voorzichtig, de meisjes critlsch jegens de Bloemenfee en haar nymfen, maar dol op de Prins, en de jongens openhartig bij al dat feeëriek schoons en stoer jegens de Prins op zijn car navaleske wagen. De heren J. J. Ruigrok v.d. Werven en J. de Jong herdachten Zondag resp. hun 40- en 25-jarig lidmaatschap van het kerkcollectanten-college van de St. Josephparochie. Ter intentie van de beide jubilarissen droeg deken W. N. Zijlstra een H. Mis op. Mgr. J. P. Hui- bers, die als gewoonlijk de Hoogmis bijwoonde, stelde in de pastorie de heer Ruigrok v.d. Werven het erekruis Pro Ecclesia in uitzicht. De heer J. de Jong ontving het kruisje voor 25-jarige dienst. Na de H. Mis verenigden leden van het kerk- en armbestuur, van het collectantencollege en familieleden van de twee jubilarissen zich rond een feestelijk ontbijt in het Kath. Militair Tehuis. Deken Zijlstra en de neer Rijbroek spraken de jubilarissen toe. 's Middags werd de jubileumviering in huiselijke kring voortgezet. GEBOREN: W. H. GroeneveldJansen d.; A. S. NuisPol d.; J. E. van Wijk Kruijer z. ONDERTROUWD: H. J. Rodenboog en J. Taktor. GEHUWD; G. J. A. Habraken en H. Th. C. Kol; D. W. Bannink en H. J. Braem; L. Kwakkel en J. E. Kouffeld; G. Nieuwenhuijs en E. Rustige; A. J. den Heijer en A. W. Muller; K. H. Hecke- mann en A. C.- Kellenbach; D. F. E. Tuft en G. H. Luitingh. OVERLEDEN: J. L. RedekerPoppe- laars, 04 j., Papentorenvest; J. Hartog. 61 j., Thomsonlaan; G. DetmarQuak, 60 j., Frans Halsstraat; E. L. van Duijkeren, 72 j., WesteThoutpark; Chr. van Wees Wajer, 82 j., Djambistraat. Niettemin gewaagde de „opper" van de Keemeleers van een denderende ont vangst hij wilde Haarlem zelfs een tweede Maastricht noemen toen hij de Carnavalszitting, die op een podium voor de Vleeshal was opgeslagen, open de. Voor het echter zover was, werd de stoet door een enorme menigte op do Grote Markt ontvangen, en nauwelijks was de stoet ontbonden, of de massa drong met zo'n kracht op, dat het po- litie-cordon verbroken werd. Er bleek geen houden meer, maar gelukkig was de EHBO present om eventuele onge lukken met bekwame spoed te verhel pen. De carnavalszitting verliep tot veler pleizier, de Keemeleers zwoegden met zuidelijke allure en uiteraard zorgde het Showorkest Soprani er wei voor, dat de deining er in bleef. Lieve meis jes dansten met fleur, Jean van Hoorn zong als was hij uit de opera weggelo pen en Jacques Westenberg confereerde alles bij elkaar. Met veel gerucht werden ook de Bloe menfee en de Prins ontvangen en toen werd het een kwestie van weelderige dankbaarheid van de zijd der Keeme leers jegens de Haarlemmers en omge keerd. De Prins kwam woorden te kort om de roem van Haarlem te bezingen, de Fee diende hem hartelijk van repliek, en het slot was, dat de Prins zich een royalist toonde inzake commandeur, schappen, ridder-orden en ere-medail- Rood en Wit 5AB. M. H. C 2. Ge wonnen door Rood en Wit met 100 runs. Rood en Wit 200 voor 5 wickets i ge sloten), F. L. van Muiswinkel 90, C. J. C. Voors 36, J. Appel 12, J H. Nijhuis 31, H. Wamsteker 14 not out, Extra's "12. Bowlingcijfers B. M. H. C. K. Creutz- berg 1-89, G. Koningsveld 1-51. N. Dal- meijer 2-16. B. M. H. C. 100, A. Nolte 16, G. Ko ningsveld 19, K. Creutzberg 38 Extra s 16. Bowlingscijfers Rood en Wit J. Nij huis 1-15, F. L. van Muiswinkel 4-29, J. Heijmans 1-20, C. J. C Voors 1-14, H. Thon 2-6. C. V. H. W. 3—Haarlem 3. Gewon nen door Haarlem met 92 runs. Haarlem 106 voor 8 wickets, G. Goos- sens 20, C. van Vreeden 23, W. Feld- mann 10, Extra's 27. Bowlingcijlers C. V. H. W. J. Postma 2-21, F. Kottman 3-30, J. D. Leijer Jr. 2-19, H. Ooster huis 1-9. C. V. H. W. 14. Bowlingscijfers Haarlem E. ter Haar 5-4, Th. Hetem 4-5, W. Feldman 1-1, G. Goossens 1-0. De Haarlemse politie en de burgerij hebben gisteren afscheid genomen van een figuur, die vele jaren de gemeen schap gediend heeft. Adjudant H. L. Spee vierde zijn 40-jarig ambtsjubileum en gaat thans van een verdiend pensi oen genieten. Hoeivel de heer Spee de laatste 22 jaar van zijn loopbaan als rechercheur niet aan de weg getim merd heeft dat brengt het beroep niet met zich mee toch is op de receptie gebleken, dat hij in Haarlem zeer gezien is. En niet alleen in de Spaarnestad, want de jubilaris was hoofdbestuurslid van de R.K. Politiebond St. Michaël, in welker Haarlemse afdeling hij als secre taris en daarna als voorzitter zeer ge ijverd heeft voor de verbetering van de sociale positie van de politieambtena ren. De waardering vpor al dit werken Het detachement van de Haarlemse politie, dat heeft meegedaan aan de Vierdaagse, is zonder uitvallers op zijn basis teruggekeerd.. Zaterdag meldde brigadier Van Soest zijn groep af aan de waarnemend corpschef, commissaris Gorter. Het detachement, dat nog in prima conditie verkeerde, werd toege sproken door de commissaris en door hoofdinspecteur Davidzon, namens de Politiesportvereniging. De heer Eder- veen bracht alle lopers en de ver zorgers, een bloemenhulde namens het korpsfonds. Onder de deelnemers be vonden zich o.a. de heren Van Soest (leider), Pebesma, Van de Kamer, Zit- mann, De Zwart, Sietsman, Barendsen, De Boer en Van der Linden. De heer Pebesma tippelde voor de 12e maal mee. De volgende leerlingen van de mode vakschool van de Zusters van O.L. Vrouw Rijksstraatweg 367 zijn geslaagd voor 't examen coupeuse, gehouden van 26—31 Juli: Nolly Winnubst, Mia Wil- lemse, Jeanne Bruyns, Paula Post Adrie Wjjfjes, Corrie Zegwaart, Erna Koops, Greetje Lubbers, Rina Warmer dam, Gerda Busman, Anneke de Kwant, afgewezen 1. Voor costuumnaaien slaagden de vol gende leerlingen: Cobie Bakker, Ans v. Galen, Toos Sintenie, Gerda d eJong, Cobie v. Buren, Hanny de Graaf, Leny van Paradijs, Willy Bakker, Jose .d. Aar. Wally Ooms, Anneke de Vries, Ria de Wit, Miep Schoorl, Annie Mos- tert, Nettie Cobelens, Annie Elsendoorn, Cep Alders, Truus Kaptein, Thea Mul ler, Diet Nells, Afgewezen geen. Voor linnennaien: Bep Sintenie, Cor rie Schoen, Ria Woortman, Anneke Dam, Anneke Duyn, Hanny Spanjaart, Cobie Hablaus, Thea Stienstra, Mientje Pypstra, Greetje Spanjer, Johanna Lex- mond, Bep Perquin, Truss Sneek, afge wezen geen. HAARLEM. (Rijkskweekschool). Voor examen handenarbeid zijn geslaagd de dames: J. J. ColijnDwarswaard, W. S. v. d. Ameele, A. M. J. v. Doornik, N. Feenstraat, K. Holaesk, M. KruitMink, A. A. Roorda, W. A. Schoon, J. W. Stre- gcls, A. Schroder, A. J. Everaars, P. de Groot, J. J. Kramer—Lyons, P. Lamme, H. C. M. v. d. Meys, M. Tellema, M. Th. v. Trigt, D. Ubbels, M. M. Warmerdam. Afgewezen; 7. bleek uit de vele hartelijke woorden, die tot de heer Spee gericht werden. Namens de geestelijke pdviseur van de landelijke bond St. Michaël en als geestelijk adviseur van de Haarlemse afdeling sprak pater Beekman O.F.M. waarbij hij het grote aandeel memo reerde dat de jubilaris heeft gehad In de opbouw èn afbouw van de politie organisatie in ons land. De tweede bondsvoorzitter, de heer G. J. van Ba- vel, onderstreepte deze woorden, door er op te wijzen, dat dé heer Spee steeds vooraan heeft gestaan, wanneer het er om ging de sociale positie van de po litieman te verbeteren. Verder las de heer van Bavel een brief voor van de bondsvoorzitter van St. Michaël, waarin dank en waardering werd uitgesproken.. Daarna overhandigde hij de scheiden de adjudant een gratificatie. De heer Th. J. Ederveen, plaatselijk voorzitter van St. Michaël, legde in zijn toespraak het accent op de dank baarheid, die men in politiekringen koestert jegens de heer Spee. Onder de velen, die de receptie be zochten, merkten we o.a. op de heer J. Fontijne, hoofdcommissaris van poli tie, en zijn echtgenote, de subst. officier van Justitie, mr. B v. d. Burg, en de inspecteur van politie, J. Dijkstra, die het woord voerde namens de algeme ne dienst. Verder nog vertegenwoordi gers van de afdelingen uit de omstre ken. De huldiging van het Haarlemse po litiekorps heeft Zaterdag plaats gevon den in het bureau Smedestraat. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Blume von Hawaii", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Het zwaard en de roos", 14 jaar. Tilden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „City-lights", a. 1. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Circussterren" a. 1. Tijden 2.30, 7 en 9.15 uur. L1DO: „Geel 'm de sporen", a. 1. Tijden 2, 4.'15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „De circusclown", a. 1. Tijden: Ma. tot en met Do. 2.30 en 8 uur. CITY: „De vrouw met het ijzeren masker". Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Ma. 8.15 uur: „Rebecca18 jaar. Maandag 2 Augustus Grote Kerk: Feestelijke beiaardbespeling door Arie Peters, 15.30—16.30 uur Openluchttheater. BloemendaalKenne- mer Toneel Festival: „De prins van Hom burg", 20.30 uur. Dinsdag 3 Augustus Spaarne: Feeëriek Watercorso met 50 vaartuigen, 19.30 uur. Grote Kerk: Gratis Orgelconcert door stadsorganist George Robert, 2021 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Kennemer Toneel Festival: „De Prins van Hofburg", 20.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur Zo. van 13—17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16. 17e eeuwse Hollandse Tekeningen Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Hul» van Looy: Eretentoon- jtelling van werken van Dirk Harting, tol en met 2 Augustus. Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur Zo van 25 uur Kunsthandel Leffelaar. Wagenweg 102 Zomertentoonstelllng (tot en met 31 Aug.) Schilderijen, tekeningen en reproducties Kunstkring „De Acht" exposeert werken van leden aan de Baljuwslaan 23. Toegang vrij. Het bloemen- en lichtcorso morgen avond belooft een bijzonder evenement te worden, dat 55 deelnemers zal tellen. Dezen worden om 7 uur verwacht bij de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging aan het Zuider Buitenspaarne Zij ver meld, dat de tocht alleen vaart van het Zuider Buitenspaarne naar het Noorder Buitenspaarne en terug; wan neer het donker wordt, zullen de lich ten worden ontstoken. Drie muziek corpsen zullen mede aan de tocht deel nemen. B. en W. van Haarlem en de burgemeester van Heemstede zullen ter hoogte van de Zaanenlaan op een boot vlootschouw houden. Omstreeks kwart voor 4 is Zaterdag middag op het Kennemerplein het 18- jarige meisje M. C. S. met haar fiets in botsing gekomen met een motorfiets. Door de val liep zij een zware hersen schudding op. Zij Is per ziekenauto over gebracht naar de Mariastichting en daar ter verpleging opgenomen. Het meisje stapte met haar fiets aan de hand van het trottoir en wilde op haar fiets stappen, maar lette daarbij niet op het verkeer. De motorrijder heeft nog door krachtig remmen gepoogd een aanrijding te voorkomen. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De heer P. Groenewoud, technisch amb tenaar eerste klas bij de binnendienst van Bouw- en Woningtoeziicht van Haar lem, herdacht Zondag het feit, dat hij 25 jaar bij de dienst werkzaam was. Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer Groenewoud hedenochtend door de burgemeester toegesproken, die hem dankte voor de aan de gemeente bewe zen diensten en zijn woorden vergezeld deed gaan van een oorkonde. De jubi laris ontving van directeur en collega's een piick up. De directeur, ir. R. G. Veenenbos, hoopte, dat de heer Groene woud ook zijn veertigjarig jubileum bij de dienst zou vieren. Hij prees hem ais een bekwaam ambtenaar. De heer H. Franken Jr., van de beken de bakkerijen in Haarlem, vierde giste ren zijn 80ste verjaardag in huiselijke kring. Er werden geschenken en bloe men aangeboden namens het personeel, de zakenrelaties en de vele organisaties; waarmee de jarige contact heeft. Hij stichtte in 1897 zijn bedrijf in Haarlem en werd in de loop der jaren een zeer bekende figuur. In de twintiger en der tiger jaren breidde zijn bedrijf zich uit. De heer Franken heeft een groot aan deel gehad in de oprichting van de Haarlemse Bakkerspatroonsveremging. Hij werd in 1950 benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. In de nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken op de beneden verdieping van een huis aan de De Lod derstraat te Haarlem. Het ongeveal is vermoedelijk veroorzaakt door een bran dende sigaret, die sen kostganger verge ten had te doven. Hij was reeds in slaap gevallen, maar de bewoners boven roken een brandlucht en waarschuwden de kostganger. Direct werd het vuur met kracht aangepakt, maar verhinderd kon niet worden, dat een tafelkleed, een haardstoeltje, een deken, een pantalon, een colbertjasje en een gedeelte van de vloerbedekking verloren gingen. De brandweer behoefde niet in actie te ko men. Dienstplichtigen voor de lichting 1956 welke zijn geboren vóór 1 April 1936, zullen voor de keuring te Alkmaa. wor den opgeroepen tussen 30 Augustus a.s. en 20 Januari 1955. Dienstplichtigen uit Haarlem van 30 Augustus tot 24 Sep tember; Haarlemmermeer 19 tot 25 October; Beverwijk 26 tot 29 October; Heemstede 1 tot 3 November; Bloemem daal op 19 November; Castricum 22 November; Heemskerk 24 November; Hillegom 26 November; Bennebroek 1 December; Lisse 16 en 17 December; Noordwijkerhout 20 en 21 December Haarlemmerliede 30 December Zand- voort 29 December; Uitgeest 12 Janu ari en Velsen 21 tot 31 Januari. dings inclusief. Zij is geheel nieuw en in de verschillende onderdelen toch weer verschillend, zij is moeilijk te de finiëren, omdat elk onderdeel kort duurt, de verscheidenheden zo spoedig in elkander overgaan. Het best kan men zich wellicht uitdrukken met de term bovenaards, in die zin, dat men zulk een geestesgesteldheid op aarde nog niet heeft waargenomen. Trouwens zulke muziek moet men meermalen zeer veel horen, vooral eer men ze ge heel naar waarde kan schatten. Organist de Beer speelde deze nieuwe muziek bewonderenswaardig in alle op zichten en vertolkte vooraf de 6 Varia ties over „Mein junges Leben had ein End" van Sweelinck, waarin de compo nist bewijst met tamelijk eenvoudige middelen karakteristieke variaties te kunnen opbouwen. Bovendien een 15- tal Inventionen van Bach, die ook grotendeels voldeden en een Suite van Blow', leermeester van Purcell, vermoe delijk ook nog in de oude stemming ge dacht. De Suite klonk dan evenals ge noemde Variaties uitstekend op het 31- toons orgel. De aanwezigen toonden hun grote vol doening over werken en spel. Prof. Fokker en Anton de Beer gaven daar na nog enige verklaringen van de kla victuur van het instrument, waarvoor men grote belangstelling toonde. O. K. f Ongecorrigeerd) Advertentie Reeds meer dan 50 Jaar Bougie voor iedere motor Imp. N. V. Willem van R«jn HAARLEMMERWEG 475 - AMSIERDAM-W- TH- 86211 (4 UW00 In Stoop's bad te Overveen vond voor de eerste klasse heren van de water- polo-competitie een treffen plaats tus sen HVGB 1 en Nereus 1. HVGB zege vierde met 7-4 en is nu gelijk geëin digd met Het IJ 1. Een beslissingswed strijd HVGB 1—Het IJ 1 wordt Dins dagavond gespeeld in Amstelveen. De wedstrijd ging in de eerste helft gelijk op. Gregorius bezorgde Nereus de leiding waarop Felix gelijk maakte Uit een strafworp van Rol kwam de stand in het voordeel van HVGB. Na een goede combinatie van Exalto en Gregorius werd het 2-2 met welke stand werd gedraaid. Na de hervatting brachten Rol en Hogeland de stand op 4-2. Nadat Exalto voor Nereus 'n straf worp tot doelpunt had verwerkt nam de scheidsrechter een eigenaardige be slissing in het voordeel van HVGB en werd een schot dat van het lichaam van de Nereus-keepker in het veld te rugkwam als doelpunt geteld. Kort na elkaar werd aan iedere kant een straf worp toegekend; Rol, HVGB, en Grego rius, Nereus schoten raak. Het laatste woord was aan Rol die voor HVGB de einstand op 7-4 bracht. De stand van de eerste klasse A is: Het IJ HVGB Nereus AZ'70 HPC DAW HPC is naar DAW geweest en door een 2-0 nederlaag zijn de HPC-papieren gedaald. DAW moet nog te water tegen AZ'70 en van de uitslag van deze wed strijd hangt het af of een beslissings wedstrijd voor de onderste plaats moet volgen. De DAW midvoor v. d. Horst scoorde in de eerste helft de twee enig ste doelpunten. 10 7 10 8 10 4 9 4 10 2 9 1 3 0 1 1 1 5 1 4 O 8 0 8 17 41—21 17 44—26 9 34—41 9 22—27 4 2737 2 14—30 Aan het Zaterdag e» Zondag gehou den polo-tournooi van »,de Warande' in Oosterhout bij Breda nam DWT niet twee zeventalen deel, het eerste herenteam was vorig hier no 2 gewordn n DWT 2 was bekerhouder. Nu draaide men de rollen om DWT 1 werd eerste in de eerste afdeling en DWT 2 werd 2 ,n de tweede af deling,. Een bijna volledig DWT 1 was naar Oosterhout getrokken door kleurige overwinningen "HP de tweede-klassers TZV 1 uit Tilburg, Surea 1 uit Breda en NZC 1 uit Nijmegen kwamen zij in het bezit van een fraaie wisselbeker. 'ÜrvrrXT KJ7C 9 fi Tv NZC 00 Gil afdeling werd; C' emdstand deze DWT 1 TZV 1 Surea 1 NZC 1 De burgemeester van Zandvoort is lijdende aan een lichte longontsteking en zal gedurende enkele weken zijn ambtbezighdeen niet kunnen vervullen. 3 3 0 0 6 pt 17—6 3 1 1 1 3 pt 7—7 3 0 2 1 2 nt 2—6 3 0 i 2 i pt 2-9 „;t„ „ede afdeling kwam DTV nunten wedstrijden hadden zij 5 fnriat evenijas TZV 2 uit Tilburg, vnifL een beslissingswedstrijd moest in 1, Welke de Tilburgers met 2—1 nun voordeel beslisten. De uitsla- V'aren DWT 2—TZV 2 1—1, DWT i TRB 1 5_o, DWT 2—Baronie 1 2—1, TZV 2—TRB 1 6—0, TZV 2—Baronie i. 5—0 en Baronie 1—TRB 1 3—0. De eindst.and in deze afdeling werd: TZV 2 4 3 1 0 7 pt 14— 2 DWT 2 4 2 1 1 5 pt 94 BaTonie 3 1 0 2 2 pt 47 TRB 1 3 0 0 3 0 pt 0—14 Tegelijkertijd met het polo-tour- nooi werden in het Wilhelmina-kanaal waarin alle scheepvaartverkeer stil gelegd was langebaanzwemwedstrij- den verzwommen. Aan het nummer 500 meter vrije slag voor jongens-ad- spiranten 6 DWTeers deel en met suc ces. iPet Meijer en George Westerman gaven elkaar weinig toe en werden op keurige wijze no 1 en 2, gevolgd door Frans van Egmond (no. 4), Jan Korstjens (no. 5), Joop van Stade (no 9) en Tom Rohling (no. 10). Jeugdige vandalen hebben Zondagmid dag op de houen vloeren van een leegstaande villa aan de Midden Duinen daalseweg te Bloemendaal een brandje gesticht, dat tot gevolg had, dat de brand wachten uit de rayons Bloemendaal en Overveen om half 1 werden gealarmeerd. Toevallig had een passerende brigadier van politie het begin van de brand spoe dig ontdekt en daaraan, en aan het zeer snel ter plaatse zijn van de brandweer is het te danken, dat de al geruime tijd leegstaande villa in de bosrijke omgeving geen prooi der vlammen is geworden. Ruim 20 minuten na de alarmering was de brand geblust. De schade beperkte zich tot een gedeeltelijk verbrande vloer. De wethouder van onderwijs en perso- r.eelzaken, mej. dr. M. L. Nolte, zal ver hinderd zijn haar spreekuur te houden i op de Dinsdagen 3 en 10 Augustus. In het Noordhollandse plaatsje Op meer, werd een wedstrijd voor nieuwe lingen gehouden, welke het navolgende resultaat opleverde; L. J. Groeneveld (Haarlem) 70 km in 1 uur 35 min en 59 sec; 2. J. Groot (Beverwijk); 3. J. L® Grand (A'dam) 4. H. Snip Groet); 5. C. van Pelt (O. Blokker); 6. J de Boef (Edam); 7. J. Ooievaar (Oudkarspel); 8 G. Pietana Alkmaar); 9. G. Visser C' Zand); 10. A. Schouten (Berkhout); R. P. Pranger (Hoorn). DINSDAG 3 AUGUSTUS Hoofdstraat, 9 uur: Ringrijderij voor wielrijders. 10.30 uur: Ringrijderij voor be rijders van losse paarden. 11.30 uur: Ringrijderij voor pa ren met paard en tilbury. Kermisterrein Hoofdstraat, 1424 uur: Lunapark. Het heeft er Zaterdagavond in Sant poort angstig uitgezien voor de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslacht offers. Toen om 8 uur de cassa's van Velserend geopend werden was er niets te merken van èen StTOOTn men- sen in verband met het aangekondigde vuurwerk. Om half negen namen de fanfare „Wilhelmina" uit Santpoort en zijn boerenkapel plaats op het geïm proviseerde podium, maar ook hun mu ziek werd slechts voor een klein gehoor gebracht. Alleen de restaurant-caS' sa genoot enige belangstelling, vermoe- lijk omdat daar het dansorkest „Th® blue birds" speelde. Toen om half tien de honderden vuur potten en de circa duizend bonte wflJd" ne-lichtjes rond te baden en op het da* van de cabines ontstoken werden, beg0,0 het publiek te komen. Iedereen bleê^ tot het laatste moment gewicht te heb ben, zodat, mede in verband V goede doel, het afsteken een half u/ vertraagd werd. Circa half elf kwam de heer j man van de B.N.M.O. voor de fw" crofoon om zijn dank uit te spreken v0°' de medewerking en voor de grote op komst, daarbij verklarend, dat de ge' hele opbrengst bestemd zal worde" voor het fonds, dat gesticht is om te komen tot de bouw van een bungaloW- kamp voor zwaargewonde oorlogsslacht offers te Doorn, waarvoor een bedrag van 1 millioen nodig is. - Het vuurwerk bevatte een stuk oi vier ingelaste reclame-stukken, ook al vanwege het goede doel. Niemand voel de dat dan ook als een bezwaar. In tegendeel, men genoot met volle teu gen van de veelheid van kleur, van de de talrijke grote stukken, de variatie in de vuurpijlen, die telkens weer op een andere manier met hels geweld uiteenspatten. Na afloop toog de menigte van zeker 10.000 mensen, die in en om Velser* end het vuurwerk gadegeslagen had. opgetogen huiswaarts, terwijl nog cir ca 1.000 personen tot na middernacht bleven op het bal en het bal-champ®7 tre. Pas in de loop van deze week z®1 de totale opbrengst ten behoeve va" de Bond van Ned. Militaire Oorlogs slachtoffers berekend kunnen worde"' maar naar schatting zal deze avond de bond zeker enige duizenden guldens opgeleverd hebben. Advertentie Sent U overdag nuwachtig en gejaagd en nemen 's nachts de zorgen een enorm omvang aan Het praeparaat. dat Uw zenuwen tot ontspanning brengt, zonder deze te ver doven. Verantwoord en onschadelijk. Verkrijgbaar bij U* apotheker of drogist |WUR010l«t|fi| (Niet officiële 3% Nea 1953 I's Nea 1953 3)'. Nea 1948 3% pCt Nea 1950 3% Nea 1954 3-3 Va NeO .94'< 3 Nea 62-64 öe: tac Inschx. Grtbk 1946 3 pC Nea Handel Mij. eert A.K.U Van Berkel's Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl Amerka Lijn Kon Ned Stoom b Mil Ned Scheepv Unie 6.VA Dell MD. Cert. koersen) vong 103% 102,», 99% 99% 99% 49% 100% 98H 188% 230% 154 198 235 236% 357% 221 273 419% 91% 165 138% 141% 124% 127% Ope 33' 0* 274)4 139* H?.,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2