GUATEMALA opnieuw toneel van gevechten Wapenstilstand gevolgd door ontbinding van het bevrijdingsleger Temperatuur hoger dan 25 graden Celsius Duizenden zochten weer verkwikking aan zee Britse metaphysici geloven de vliegende schotel m RJ|| De Turmoil snelt te hulp Tot hoofd en hart Doris Day in Aa verwijdering van communisten thans interne zuivering Sovjet-schepen voor de Vietminh? Sïe'ïSf 5»kfe srsf Chauffeur krijgt drie maanden Treinbotsing bij Mechelen Defensieprogram ongewijzigd Dader bekent De nieuwe Canberra „Mark B-8" Reeds kans op onweer Jongeman in zee verdronken Vier gewonden bij botsing Alle kamers voor Augustus verhuurd Duits expert: Interplanetair verkeer mogelijkals de levensduur van de mens wordt verlengd H. Vader naar Castel Gandolfo Sunarjo verzoekt hervatting Nieuw-Guinea niet voor Ver. Naties ÉgM I# Twintig personen dakloos door brand Het weer VOOR HET EERST SINDS ZES WEKEN: ZANDVOORT HERADEMT Dank zij de „Aura-biometer' J UNIEBESPREKINGEN ni 8 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1954 78sfe JAARGANG No. 26056 Evacuatie van katholieken in volle gang Met bus onder trein §eredenzes doden De l ijf personen gedood Ondanks Belgische verzwakking De moord te Leiderdorp Tuberculose-infectie op kleuterschool Kon. familie terug uit Denemarken Stroming te sterk na uitputtende fietstocht Bromfietser verleent geen voorrang - Air-France vliegt via Praag op Moskou KIND NA AANRIJDING OVERLEDEN Meisje op zee overleden Geschil met Indië Portugal vraagt aan dacht der V. S. Films op de televisie Inwoneraantal verdubbeld I Dames- Heren- Badkleding BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Ors H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENI IE TARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Ti't nationalistisch-Chinese bron ^ordt vernomen dat Sovjet-Rusland een ^rtiental patrouileboten ter beschik- van de communistische Vietminh *a' stellen voor defensieve doeleinden an8s de kusten van Vietnam. flottielje zou uit drie torpedoboot- eSeleiding;svaartuigen en tien motor- °rPedoboten bestaan. Minister Molotov zou deze toezegging ,'a de Vietminh-delegatie te Genève 'en gedaan. De overdracht zou als Sift van Rusland worden beschouwd. th>iddels is de massavlucht van Ka- k ''eken uit de door de communisten Ba Tonkin-delta naar Hanoi in volle Per dag arriveren ongeveer 300U 'holleken. De ontheemden worden zo- i„eal mogelijk onderdak gebracht, o.m. vï kloosters en openbare gebouwen, fjen verwacht, dat ongeveer 500.000 mensen naar Zuid-Vietnam zullen evacu- en, als de Fransen het gebied rond f'anoi ontruimen. Zoals reeds gemeld, ?®eft het Franse opperbevel gratis transport toegezegd aan allen, die wen sen te evacueren. In Katholieke kringen ziet men in de massa-evacuatie uit de Tonkin-delta het bewijs, dat de com- groten P-etnif de Katholieken m munistif^he i. wongen worden com_ Te wonen "hersoholingscursussen'' bij Te Rome is bericht ontvangen dat Set Carmelitessen-klooster te Hanoi naar het Zuiden van het land is overgeplaatst. 2oals men weet koesterde de H. There- sia van Lisieux de laatste twee jaren van haar leven het verlangen naar deze Carmel die in 1895 door het klooster 'e Saigon is gesticht, te worden over geplaatst. In Noord-Vietnam zijn nog twee andere Carmelitessenkloosters, nl. 'e Bui Chu en Thang Hoa. (liNP-UP) (Van Leet onze negenendenTffard®r uit Noord "'Q-Bergum overeenkomstig correspondent) rechtbank heeft de arige chauffeur P. V. eis ver --"ergum overeenkomstig de Vancrori tot drie maanden ge- On 9-Ss'raf wegens onoplettendheid. P 45 Mei van dit jaar reed V. met DuS bruiloftsgangers bij Zandbul- onder een dieseltrein. Hierbij kwa- zes personen om het leven «en ten ftien n„ 1 Mechelen Personen- {■otsine zijn vanochtend een een goederentrein in -«vsing gekomen. Volgens politie- Ven 1,1611 z'Jn vijf personen om het le- y Eekomen en vijf ernstig gewond, fscheidene personen liepen lichte bondingen op (Reuter). Hoe labiel de situatie in Guatemala nog is, bleek gisteren, toen in de hoofd stad hevige gevechten uitbraken tussen geregelde troepen en eenheden van het z.g. „bevrijdingsleger", dat de tegenwoordige president, kolonel Carlo Castillo Armas, aan het bewind heeft gebracht, nadat de linkse regering- Arbenz vorige maand ten val was gekomen. Zondagmiddag heeft het „be vrijdingsleger", dat op dat ogenblik nog steeds als aparte strijdmacht voort- bestond, een parade gehouden. De manschappen droegen dezelfde primitieve wapenen en uitrusting, waarmee zij hun revolutie hebben volbracht. Presi dent Armas decoreerde officieren, die zich in de strijd tegen het regime- Arbenz hebben onderscheiden en dit alles leidde reeds Zondagavond tot een animositeit, die zich uitte in twisten in de militaire^ cantine tussen cadetten van de militaire academie en leden van het „bevrijdingsleger Gistermorgen vroeg begonnen zware gevechten rondom het „Roosevelt -hospitaal, waar de „bevrijders" sinds hun aankomst in Guatemala zijn ondergebracht. Twaalf uur lang gingen de partijen elkaar met tanks, vliegtuigen, artillerie en lichte vuurwapenen te lijf. Tenslotte werd een wapenstilstand gemeld, die tot stand zou zijn gekomen door bemiddeling van de Amerikaanse ambassadeur in Guatemala, John Peurifoy, en de aartsbisschop van Guatemala, mgr. Ma riano Roselli. President Armas zou erin toegestemd hebben het „bevrijdings leger" te ontbinden. Kolonel Armas heeft juist dezer da gen in een vraaggesprek met het Ame rikaanse tijdschrift U.S.World and News Report aangekondigd, dat hij zou over gaan tot „drastische maatregelen", als „communistische infiltranten" opnieuw zouden pogen zich meester te maken van de openbare macht. De leiders van de militaire opstand hebben daarom uit drukkelijk laten weten, dat ook zij zich tegen het communisme keerden en dat zij geen enkele poging zouden doen om de vluchtelingen, die sinds de staats greep verblijf houden op de Mexicaan se ambassade, vrij te laten. De op stand richtte zich niet tegen de rege ring, maar uitsluitend tegen het „be vrijdingsleger", dat de goede naam van de geregelde Guatemalaanse strijd krachten zou bedreigen. De Nederlandse defensie-inspanning zal worden gehandhaafd volgens de in de nota inzake het defensiebeleid van IS Mei ontwikkelde plannen. Aldus zegt minister Staf in antwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid Gort zak (C.P.N.). Volgens niet-officiële mededelingen, aldus de minister, zou de Belgische re gering het voornemen hebben het aan tal parate divisies van drie op twee te rug te brengen. De minister is niet be kend met de overwegingen, welke de Belgische regering tot dit voornemen hebben geleid, anders dan dat de ver korting van de diensttijd tot een ge wijzigde parate sterkte zal leiden. In de loop van Maandag zijn drie mensen gearresteerd naar aanleiding van de moord op de weduwe Z. te Lei derdorp, welke wij gisteren gemeld hebben. Een hunner is woonachtig te Leider dorp, enkele huizen van dat van de vermoorde. Voorts zijn gearresteerd een Voorschotenaar, zwager van eerst genoemde, en een timmerman uit Lei den. Inmiddels heeft de gearresteerde H„ de buurman van de vermoorde weduwe, de misdaad bekend. Dezer dagen heeft zich te 's-Hertogen- bosch een geval voorgedaan van schoolinfectie. Een onderwijzeres op een kleuterschool bleek bacillendraagster te zijn, waardoor zij enkele kinderen met t.b.c. besmette. De onderwijzeres werd in een sanato rium opgenomen. Bij de kinderen wer den slechts lichte aantastingen geconsta teerd. Geen der patiëntjes behoefde in een sanatorium te worden opgenomen. Zij kunnen thuis worden verpleegd. Voigens mededelingen van het consul tatiebureau kon de infectie in de kiem worden gesmoord. Uitgebreide controle maatregelen ten aanzien van de gehele school zijn getroffen. De gevechten begonnen, toen om streeks zestig cadetten, gesteund door een aantal officieren-leraren, een aan val ondernamen op het Roosevelt-zie- kcnhuis. De regering liet daarop haar vliegtuigen in actio komen en geduren de verscheidene uren hoorde men het geluid van bomexplosies in de Zuide lijke wijken vaL de hoofdstad. Inmiddels hadden zich andere troepen van het garnizoen bij de opstand aan gesloten. Tegen de middag slaagden zij erin het vliegveld te veroveren, waar de Thunderbolts gestationneerd zijn. die de actie tegen de stad hadden onder nomen. Van de 700 man „bevrijdingstroepen" in het hospitaal werd weinig tegenstand meer ondervonden. Hun verliescijfer is waarschijnlijk zeer hoog. Te Chiquimu- la, in het Oosten des lands, beschikte de regering nog over 3.000 man, maar die konden niet tijdig genoeg naar Gua- temala-stad worden overgebracht. De hele morgen klonk in Guatemala het geluid van m :chinegeweren en mortie ren. De secretaris-generaal van de re geringsjunta, Rodriga Robier Chinchil la, zou ernstig zijn gewond. Tegen het eind van de middag deden de cadetten via ambassadeur Peurifoy enkele voorstellen voor een wapenstil stand, die door de regering-Armas zijn aanvaard. Er komt, naar verluidt, geen verandering in de samenstelling van de regering. (AFP-Reuter-UP) De Koninklijke familie is van haar week-end-trip naar Denemarken te ruggekeerd. Prins Bernhard vloog met zijn oudste twee dochters terug en de Koningin is met de Prinsessen Mar griet en Marijke per trein naar Ne derland gereisd. Dat is de nieuwe versie van de Engelse „Electric Canberra" straalbommenwer- per, de Mark B 8, die Zaterdag zijn eerste officiële vlucht maakte. De nieuwe machine kan gebruikt worden als bommenwerper op grote hoogte, de rol, waarin men hem hier ziet, of uitgerust met meer bewapening, voor lange- af stands-verkenningsvluchten, terwijl daarbij aanvallen kunnen worden uitge voerd op verbindingslijnen en andere gronddoelen. De bewapening wordt be diend door de piloot, die in een geschutskoepel als van een jager zit. De navi gator zit bij de Mark B 8 voor in de neus van het toestel. (Van onze weerkundige medewerker) Het was gisteren zes weken geleden dat voor het laatst in ons land een temperatuur van meer dan 25 graden Celsius was gemeten. In Brabant en Limburg was het plaatselijk zelfs 27 graden Celsius. Met zwakke Zuidelijke winden wordt zeer warme lucht uit Frankrijk aangevoerd. In Bordeaux steeg he kwik gisteren wel tot 33 graden Cel sius. In Limburg en Brabant zal vandaag de temperatuur wel tot dicht bij de graden Celsius kunnen oplopen. In net midden en Noorden van ons land komt vandaag nog vrij veel bewolking voor zodat het hier wat koeler blijft, maar geleidelijk zal de warme lucht over geheel Nederland doordringen. Maandagmiddag is bij het Bloemen- daalse strand ter hoogte van de kop van de Zeeweg de achttienjarige fa brieksarbeider Ch. S. uit Wilnis in zee verdronken, toen de krachten, om naar het strand te zwemmen, hem begaven, waarschijnlijk doordat hij zeer ver moeid na een lange fietstocht in het water was gegaan. Van de twee broers en vijf vrienden, in wier gezelschap hij zich bevond, hebben twee nog ge tracht hem de helpende hand te bie den, maar zij waren nauwelijks in staat zichzelven tegen de sterke stroom te handhaven. Een half uur nadat zij hun pogingen hadden moeten opgeven, is het slachtoffer 300 m. verderop aan gespoeld. Kunstmatige ademhaling bleef vruchteloos. Vier personen hebben min of meer ernstige verwondingen opgelopen bij een verkeersongeval in Den Haag. Een bromfietser, die geen voorrang verleen de, was er de oorzaak van. De toestand van de drie gewonden is ernstig. Het ongeluk gebeurde op de Laan van Meerdervoort. De 54-jarige W. G. B. uit Den Haag, die een bromfiets bereed, wilde linksaf de Frambozenstraat inrij den, doch verleende geen voorrang aan een in de richting van de stad met hoge snelheid rijdende personenauto, be stuurd door de 24-jarige J. K. uit Leid- schendam. Er ontstond een botsing met de bromfietser, waarna de personenauto tegen een geparkeerde auto reed en daarna over de kop sloeg. De bromfiet ser kwam 35 meter verder op de rijbaan terecht. Drie inzittenden van de perso nenauto werden eveneens op straat ge slingerd. De bromfietser en de bestuur der van de personenauto werden in ern stige toestand naar het ziekenhuis Zuid- Wcil vervoerd. Twee inzittenden vsn de personenauto, de 17-jarige C. P. uit Den Haag en de 19-jarige J. W. uit Voorburg, werden in het ziekenhuis Westeinde op genomen. De toestand van W.i s ernstig. Zandvoort herademt weer. Op de eerste Augustus-dag is de zomer lang zaam doorgebroken, en de perioden van zonneschijn nemen toe in aantal en tijdsduur. BUjft het weer zich gun stig ontwikkelen en na zoveel koude, regen en wind is die veronderstelling toch redelijk dan zal het leed over de verloren Julimaand spoedig verge ten zijn. De exploitanten van de sei- zoenbedrijven gingen gebukt onder de gedwongen werkloosheid: tegelijkertijd zagen honderdduizenden stadsbewo ners hun plannen ook door de weer goden doorkruist en zij hunkerden naar een beetje zonneschijn om te gaan ge nieten van de zee, het strand en de dui nen. Het publiek is kennelijk minder kies keurig geworden wat de weersomstan digheden betreft, want een geringe stij ging van de temperatuur deed reeds duizenden Maandag de reis naar Zand voort aanvaarden. De strandexploitanten hadden toen voor het eerst sedert ettelijke weken hun stoelen niet tevergeefs in keurige rijen op het strand opgesteld; reeds in de morgenuren hadden velen zich in een strandstoel genesteld om, beschut voor de wind, volop te genieten van de zonnewarmte. Duizenden zochten ook de woelige branding op; een zeebad is nu eenmaal een onvergelijkelijke verkwikking voor lichaam en geest. Het altijd hulpvaar dige personeelsteam van „Bad Zuid" kwam handen te kort om de honder den .bezoekers, die prijs stellen op veilig heid en goede service, van het nodige te voorzien. De Zandvoorters hopen, dat er enig verband zal blijken te bestaan tus sen de animo van de badgasten om in Zandvoort gemeubileerd te huren en de weersverwachtingen. Het Zi7Len van moorse schip „Mildred", liggend vijftien zeemijlen ten frnj^^den ncoPte passagiers (4) en bemanning van boord te gaan. Het ïe trawlergenomen door het Britse vrachtschip „Corfen". terwijl een het lk,e dcFrnZ u8 Jiet, brandende wrak naar de Britse kust te slepen. 'eLftving EntJZ! ,b°0t l Z hff was de door haar actie tijdens üe 'eePt>oot r,frpnZ ^ventuur van kapitein Carlsen beroemd geworden - bmZ^iannina ÏZ dlt erJ mtemdeluk in slaagde de boot te benaderen. te blu«o„ aan boord van het brandende schip cm te trachten de "en, die vooral midscheeps grote verwoestingen had aangericht Dr«n<i „Men moet metaphysicus zijn om te begrijpen, wat een Aura-biometer is", aldus John J. Williamson, president van de Britse vereniging van metaphysici, „maar met dit apparaat hebben wij kun nen vaststellen, dat er leven heerst aan boord van sommige van de vreemde vliegende voorwerpen, die in de lucht worden waargenomen en gefotografeerd. Wij hebben heel wat van die foto's met onze aura-biometer getest". Williamson deed zijn mededeling te Hastings, waar het hoofdkwartier van de vereniging is gevestigd. In Neurenberg heeft dr Hermann Oberth, die tijdens de tweede wereld oorlog was belast met de leiding van het Duitse proef-station voor raketten aan de Baltische kust, verklaard, dat hij ervan overtuigd is, dat de vliegende schotels worden bemand door „Vikings van een andere planeet". De moderne Velen menen met hun welbe spraaktheid anderen aangenaam te zijn; zij vergeten dat voor die anderen vaak het luisteren alleen al een marteling is. wetenschap is alleen nog niet ver ge noeg gevorderd om deze verschijnse len te kunen bestuderen. Maar ook de mens zal op een ge geven ogenblik in staat zijn aan het interplanetaire verkeer deel te nemen aldus Oberth. Daarvoor is het echter nodig, dat zijn levensduur aanzienlijk wordt verlengd. Dr. Oberth wees in dit verband op experimenten met het bevriezen van planten. De dichtstbijzijnde ster is immers 4.3 lichtjaar van ons verwijderd. Het ver voermiddel voor dergelijk verkeer is volgens Oberth een luchtschip van on geveer 45 kilometer lengte en 8 kilo meter breedte. Het moet een eigen plantentuin aan boord hebben om de nodige zuurstof te verschaffen. (UP) De Air-France heeft gisteren een nieuwe dienst geopend op de lijn Parijs- Moskou via Praag, zo heeft de Tsje chische radio gisteravond bekend ge maakt. Passagiers zullen in Praag over moeten stappen in machines van de Russische luchtvaartmaatschappij. De dienst wordt dagelijks, behalve op Zon dag, gevlogen. (UP) Maandagmidag is het driejarige meis je M. van der Putten uit Vogelenzang door een auto aangereden en daarbij zo ernstig gewond, dat zij vannacht in de Mariastichting te Haarlem, waarheen zij was vervoerd, is overleden. Zij stak omstreeks half zes de Vogelenzangseweg over zonder op het verkeer acht te slaan. De bestuurder van een personenauto uit De Zilk, die juist kwam aanrijden, rem de nog krachtig, maar niettemin werd het kind geraakt. In bewusteloze toe stand werd het meisje naar het zieken huis vervoerd, waar het overleed zonder bij kennis te zijn gekomen. Het tweejarige dochtertje Eveline van de familie Herf dat met haar moeder met de „Sibajak" op weg was naar Nederland, is dezer dagen aan i boord plotseling overleden. Het stoffe- lijk overschot is met de gebruikelijke plechtigheid bij stilliggend schip in zee begraven. Officieel is gisteren in Washington bekend gemaakt dat Portugal de Ame rikaanse regering heeft verzocht aan dacht te schenken aan het geschil met Indië over de kleine Portugese ge biedsdelen in dat land. In officiële kringen neemt men aan, dat Luis Esteves Fernandes, de Por tugese ambassadeur in de V. S„ de Amerikaanse regering onlangs twee maal heeft gevraagd aandacht aan de ze kwestie te schenken en Portugal te steunen. Die kringen weten nog niet hoe de regering zal reageren op dat verzoek. (U.P.) De Nederlandse Televisie-stichting zal in de eerste helft van Augustus uitslui tend filmprogramma's uitzenden. Met medewerking van de Nederlandse Bios coopbond zullen ook enige speelfilms worden uitgezonden. De Bioscoopbond heeft daaraan de be perkende bepaling verbonden, dat „de uitzending van deze films uilsluitend bestemd is voor de ontvangst in de hui selijke kring zonder winst-oogmerk'. namelijk opvallend, dat er voor de maand Juli opmerkelijk weinig ge meubileerd is verhuurd geworden. Daar de meeste verhuurcontracten in het voorjaar worden gesloten, kunnen de weersomstandigheden daarbij geen overwegende rol hebben gespeeld. Voor de maand Augustus heeft ech ter steeds grote belangstelling be staan, zodat nu practisch alle be schikbare bedden in Zandvoort zijn verhuurd. Men hoopt nu dat dit een voorteken zal zijn voor gunstig weer in Augustus. Zandvoort zag dezer dagen, met de komst van de gasten voor Augustus, zijn aantal inwoners verdubbelen; op de straten en in de winkels is dat dui delijk merkbaar. Hier voegen zich nog bij de duizenden dag-bezoekers, zodat in Zandvoort nu een top-bedrijvigheid is bereikt. Het strand en de zee trek ken het meeste publiek. Maar ook de dennenbossen en het Vijverpark alsme de de duinen bieden volop gelegenheid tot ontspanning in de vrije natuur. Vooral nu de bramen beginnen te rij pen, trekken vele bezoekers de duinen in om deze vruchten te plukken. De kans op onweer gaat geleidelijk wat toenemen nu het piaaatselijk zo warm wordt. De opbouw van de at mosfeer voor West-Europa is nog vrij onstabiel en dit had tot gevolg dat gis termiddag plaatselijk in Frankrijk al een warmte-onweder tot ontwikke ling kwam. De H. Vader is Zaterdagmiddag -.it Vaticaanstad naar Castel Gandolfo vertrokken, waar hij de zomermaanden zal doorbrengen. De Paus zal waar schijnlijk tot begin December in zijn zomerresidentie blijven. Op 1 Novem ber keert hij naar Rome terug om de plechtige kroning te verrichten van de Maria Salus Populi Romani Het Pauselijk gezelschap reed in drie auto's langs de eeuwenoude Via Ap- pia naar het buitenverblijf dat onge veer 25 km ten Zuiden van Rome is geiegen. De H. Vader was vergezeld van de commandant van de Pauselijke lijfwacht en enkele hoge Vaticaanse functionarissen. Hij was blootshoofds en leek volkomen hersteld van zijn recente ziekte. De bevolking van Castel Gandolfo was samengestroomd voorde zomerresidentie en juichte de H. Va der hartelijk toe, toen deze od het balcon van zijn paleis verscheen. La ter gaf hij de aanwezigen zijn Aposto lische Zegen. (UP). Minister Sunarjo heeft een bezoek ge bracht aan minister Beyen en daarbij ver zocht de Nederlands-Indonesische bespre kingen te hervatten. Minister Beyen heeft de voorzitter der Indonesische delegatie toe gezegd hierover contact te zullen opnemen met minister Luns, voorzitter van de Ne derlandse delegatie, die thans met vacantie buitenlands vertoeft. Yamin heeft Maandag een bezoek ge bracht aan dr. Drees, waarbij hij de Ne derlandse minister-president een per soonlijke boodschap overbracht van de Indonesische minister-president, mr. Ali Sastroamidjoio. Vice-premier Wongsonegoro, die op dienstreis uit Ambon in Makassar is aangekomen, heeft op vragen, die hem over Irian werden gesteld, verklaard, dat de regering aanvankelijk het voor nemen had de kwestie-West-Irian voor te leggen aan de Verenigde Naties, maar aangezien de bepalingen van de Ver enigde Naties dit niet toelaten, heeft zij dit voornemen moeten laten varen. n Iggjafe De Parijse modekoning Jacques Fath heeft weer beroering gebracht in d* vrouwelijke mode-wereld, maar heus niet daar alleen. Want de mannen zul len er ook nog wel hun woordje over te zeggen hebben. Doris Day, de Ame rikaanse filmster, heeft de nieuwe H-lijn van Fath eens geprobeerd (links), rechts de oude lijn. Een felle brand heeft Maandagmid dag te Mierlo drie huizen en een schuur in de as gelegd, waardoor twin tig personen dakloos werden. Vermoedelijk ten gevolge van het spelen met vuur door kinderen ont stond brand in een rieten schuur, ge legen achter een blok van drie wonin gen aan de Goorse dijk. De vlammen vonden gretig voedsel in de schuur en aangewakkerd door de sterke wind sloeg het vuur over op 1 de met stro gedekte woningen. De ijlings gewaarschuwde brandweer stond voor een schier onmogelijke taak. Het water voor de bestrijding van de brand moest uit het op grote afstand gelegen Eindhovens kanaal worden gehaald. Hoewel de brand weerlieden zich tot het uiterste inspan den, konden zij niet voorkomen, dat de drie oude woningen totaal in de Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FFRD. BOLSTR. 48 A DAM - Tfl 717162 (Tot Woensdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele regen- of onweersbuien, waarna enige afkoeling. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Zon: 5.05-20.26. Maan: 11.40-21.49. as werden gelegd. De families Beks, Van der Putten en Maders in totaal twintig personen zijn hierdoor dakloos geworden. De schade wordt slechts voor een klein gedeelte door verzekering gedekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1