Elementen van versiering bij de nieuwe soberheid Samenwerking tussen cultuur en natuur 'SM; Alkmaars muzikaal verleden DE geheimzinnige NOG GEEN HELICOPTERS VOOR DE K.L.M. AUTO door H. A. v. O. Eigen weg Gerhardus Havingha5 stadsorganist uit de 18e eeuwgeëerd Gevluchte Pool in vrijheid Drie gewonden bij botsing DE WITTE RAAF Eén jaar helicopterdienst van Brussel naar Rotterdam I 'F -T ilii Ontmoeting min. Luns en Sunarjo KRUISWOORDRAADSEL ARCHITECT W. M. DUDOK cCe 'Elox>r>'nvcisri> wsêêêè»* Laagvliegers veroordeeld - WOENSDAG 4 AUGUSTUS Ï954 PAGTNA 4 - Orgelconcert door Piet Kee Een Nederl. speurdersroman Défilé Nat. Reserve mor H.M. de Koningin Bejaarde vrouw door trein gedood Gouden klooster jubileum Knoeierijen Landmacht Anderhalf /jaar tegen majoor geëist Bedrijfsarbeid meisjes Kamerleden constateren lacunes Franse onderscheidingen Voor militairen van de Kon. Luchtmacht De wegkruising te Woubrugge Enige verbetering Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag Postauto overvallen in Brusselse voorstad Buit ruim 3 niillioen francs K.N.A.C. vraagt Verkeersregeling bij oversteekplaatsen Buitengewone zielzorg onder militairen Zeepost voor Oost en West Ridder Oranje Nassa^ In het Hilversumse Raadhuis, dat de faam van zijn kunstenaars schap de hele wereld rond heeft doen gaan, wordt architect Willem Marinus Dudok, 6 Juli j.l zeventig jaar geworden, morgen officieel ge huldigd. By deze gelegenheid wordt hem een gedenkbord aangeboden, dat een overzicht geeft van zyn bouw meestersloopbaan. Aanvankeiyk was Dudok bestemd voor de militaire dienst. Hy heeft, na de H.B.S. te Amsterdam, de Kadetten- school te Alkmaar bezocht en de Ko- ninkiyke Militaire Academie te Breda. In 1913 echter, toen hy kapitein by de Genietroepen was, heeft hy de dienst verlaten en zich geheel aan de bouw kunde gewyd. De combinatie van militaire en archi tectonische kennis is in de geschiedenis der bouwkunst geenszins onbekend. Vooral de renaissance- en barokbouw- meesters zyn vele malen ook vesting bouwers geweest. In ons land is, in de vorige eeuw, de figuur van Zocher een sprekend voorbeeld van de combinatie dier begaafdheden. In de styi die Du dok zich echter heeft eigen gemaakt, is weinig „militants" te vinden. Hy is onder de moderne architecten juist de gene die het me.est zijn best heeft ge daan, om de nieuwe strakheid en sober heid te verlevendigen door elementen van versiering en aesthetische aanleg Toen hp de dienst verlaten had is Dudok ingenieur bij Gemeentewerken te Leiden geworden, maar in de Sleu telstad is hy niet lang gebleven. In 1915 al kwam Gemeentewerken te Hil versum onder zijn leiding en in 1927 is hy er benoemd tot gemeente-archi tect. Op het buitengewoon snel uit gegroeide villadorp in het Gooi, dat tussen de twee wereldoorlogen ook ra- diostad is geworden, heeft hy door de omstandigheden zeer sterk zijn stem pel kunnen drukken. Hy heeft er zeer veel gebouwd in zyn rechtiynige, soms wel eens (zy het ten onrechte) „cubistiseh" genoemde styi: blokken 1 m y'. Architect W. M. Dudok. arbeiderswoningen, openbare gebou wen, scholen, en zyn onvolprezen Raadhuis, dat direct toen het gereed was de bewondering van binnen- en buitenland eeft opgewekt, omdat het de kenmerken van het hedendaagse vertoont en toch iets zeer feesteiyks heeft, een zin voor statie en plechtig heid, waartoe de gelukkige situatie in een parkaanleg niet weinig be draagt. Waar dat mogelük was heeft Dudok altijd gaarne die samenwerking tussen natuur en cultuur nagestreefd en be vorderd. Ook te Utrecht heeft hy het gedaan, toen hij op het Lucasbolwerk zpn schouwburg met restaurant kreeg te bouwen. Hier is hy echter minder goed geslaagd dan te Hilversum. Men heeft er te Utrecht tegen op gezien een belangrijk stuk van de parkaanleg van het oude wallenplantsoen te offeren. Het grondplan voor de schouwburg is, door de gebondenheid van de architect, wel wat beperkt geworden, de achterzyde van de massa moest zelfs in het water van de singel worden uitgebouwd. Zo doende stryden in dit gebouw de sier- lpkheid en de nuttigheidsruimte met elkaar en is het niet geworden wat Alkmaar heeft zich by de feesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van de stad ook bezon nen op het muzikaal verleden. Bladerend in de muziekhistorie ont moeten wy Gerhardus Havingha, Gro ninger van geboorte maar van 1722-1753 Alkmaars stadsorganist. Op zijn naam vinden wij het in 1727 gepubliceerde werkje: „Verhandelinghen van den Oor- spronck en Voortgang der orgelen, met de voortreffelijkheit van Alkmaars gröote orgel, bü gelegenheit van des- zelfs herstellinge opgestelt". Hierin blijkt dat hij het orgel door de in ons land geenszins onbekende Hamburger Schnitger, grondig heeft laten vernieu wen, zulks niet zonder tegenkanting van zijn conservatieve omgeving. Havingha was in zijn tijd een musicus van betekenis. Zyn „Suites" werden eni ge jaren geleden door Jos Watelet te Antwerpen opnieuw uitgegeven in de serie „Monumenta Musicae Belgicae"(!). Aan deze inmiddels overleden musicus danken wij het ontstaan van de Ha- vingha-bundel waarvoor zijn vriend Edgard Lemaire het voorwoord schreef. In dezelfde tijd werd Alkmaars orgel door Flentrop uit Zaandam gerestau reerd. De eeuwfeest-herdenking van Alk maar heeft het feestcomité geïnspireerd tot een interressant Orgelconcert, Maan dag in de Grote Kerk onder het motto: „Havingha en zyn voorgangers" „Havingha en zijn tydgenoten". Ter inleiding belichtte Lemaire het leven van deze veelzijdige musicus en de verbeten strijd, die conservatieve Hollanders te dien tijde tegen hem heb ben gevoerd. In het reeds genoemde boekje verdedigt Havingha zich met waardige overtuigingskracht. De ter ere van de herdenking door mevr. Pot-van Regteren Altena aangebrachte inscriptie op de grafsteen van de musicus in de Grote Kerk blijft er de treffende getui ge van. Zy citeert Havingha letterlijk met de zinsnede: „Maar de waarheid lievende schort zijn oordeel op, tot dat alles op een richtige evenaar gewogen is". Het moet voor Alkmaar een grote voldoening geweest zijn, de uitvoering van dit concert te kunnen toevertrou wen aan de huidige organist van de Grote Kerk: Piet Kee, onlangs voor de tweede maal winnaar in het Haarlems Orgelconcours. Als een in memoriam van de Ant werpse muziekhistoricus Watelet speelde hy „Praeludium en Fuga in c" van Bach, Havingha's grote tijdgenoot. In een omlijsting van Ned. voorgan gers en collega's als Sweelinck, Steen- wiek, van den Kerckhoven en van Blankenburgh, konden wij kennis maken met Havingha in een „Ouver ture" van feestelijke concertallure, een „Menuet" en „Fantasia" met een prachtlievend stempel, een bezonken „Adagio" en pompeus gespeelde Gi- gue. Noch deze noch de andere ge speelde werken hebben de muzikale evolutie danig beïnvloed, maar zeker komt hun een niet onbeduidende plaats in onze Nederlandse muziek historie toe. Al luisterend onder de spitsbogen en zware koperen kronen van het gaaf ge restaureerde kerkinterieur, kan men menen, dat de tijd een moment was blijven stilstaan. Dit luisteren werd tot nog meer verdiept genoegen door de rijk gevarieerde registratie van de orga nist. Hij had veel combinatie-mogelijk heden bedacht op het uitgebreide, in deze kerk iets te weinig resonerende orgel en zyn spel getuigde wederom van veel smaak en fantasie. Onder de toehoorders zagen wij de bekende beiaardier Staf Nees uit Me- chelen. Dit bracht ons in herinnering zijn uitbundig carillonspel in het mid daguur vanaf de Waag. Deze pittoresque klokketoren heeft het de beiaardier niet gemakkelijk gemaakt. Er valt op het carillon wel 't een en ander aan te mer ken, maar de Alkmaarder, die oren had, heeft kunnen opmerken, dat de Waag n lang niet zo stralend en joyeus ge iten heeft. Het was een sappig, rijk -ieerd répertoire, dat deze levens blijde Vlaming ons met het kenmerken de tremulo van de Mechelse school voor- klepelde: oude en nieuwe melodieën en veel oude wijsjes op nieuwe wijs! De stad had pleizier en gonsde van feest- geluid! T. Vr. Na een terechtzitting van drie kwar tier te Londen is de Pooi Antoni Klimo- wicz de verstekeling, die drie dagen geleden door de Britse politie van een Poolse vrachtboot is gehaald gisteren op vrije voeten gesteld. De zaak werd met gesloten deuren gehandeld. De advocaat van de Poolse gemeen schap te Londen, Jan Jaza, zeide, dat Klimawicz weliswaar vrij is, maar dat hij geen papieren heeft. Hij zal om een arbeidsvergunning vragen. Een) ver zoek om asyl is reeds bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken in behan deling. In Poolse kringen dacht men. dat Kl'mowicz de komende veertien dagen in een geheime flat van het de partement van Binnenlandse Zaken te Chelsea zal gaan wonen tReuter). Op de Halsterseweg te Bergen op Zoom. zijn bij een ongeval drie perso nen min of meer ernstig gewond. Een motorrijder, de heer K„ uit Haamstede, die op zijn motor zijn vrouw en twee jarig kind meevoerde, reed op een groentenwagen in, die uit een zijweg kwam gereden. De motor sloeg over de kop. Het kind vloog van de motor, maar kwam gelukkig terecht op de groentenwagen, waarop enige zakken erwten waren geladen. De motorrijder bekwam een schedelbasisfractuur, ter wijl zijn borstkas werd ingedrukt. Zijn echtgenote kreeg een beenbreuk, terwijl de bestuurder van de groenten wagen H. F., uit Halsteren, een zware hersenschudding opliep. De drie slacht offers moesten naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom worden overgebracht. De toestand van K. is zeer zorgwekkend. men er van verwacht had. De schouw burgzaal zelf is wel fraai, maar mist de intimiteit dit men in een theater zoekt; er is weinig contact tussen ."e zaal en het toneel, doordat de zijloges ontbreken. Toen Dudok begon te bouwen, leefde men in de tijd dat de beginselen van Berlage doordrongen. De jonge Amster damse School, die met het Scheepvaart- huis zou beginnen, kwam op. Dudok heeft in de strijd der meningen zijn eigen weg gezocht, een eigen persoon lijkheid aan de dag gelegd. Hy ver meed de „barokke" elementen van De Klerk, Kramer en Van der Mey, maar was aan de andere kant ook niet ge neigd tot een naakte nuttigheidsbouw. Hy hield van forse contouren en van het werken met grote volumen, maar toonde zich ontvankelijk, zoals gezegd, voor menselijke mogelijkheden van ver siering en van zorgvuldige afwerking. Daarom is hy wellicht de man ge weest, die er het meest in geslaagd is het publiek voor de moderne architec tuur te winnen en te doen inzien, dat de tijd voorbij was voor stijl-imitaties en historische oplossingen. Hy kreeg, om slechts de voornaamste scheppin gen te noemen, het grote gebouw van de Bijenkorf te Rotterdam te bouwen (dat binnenkort zal moeten verdwijnen, in verband met de na-oorlogse plannen) het Columbarium te Westerveld, het Nederlandse studentenhuis in de Cité Universitaire te Parys, de H.A.V.-bank te Schiedam, het Van Heutsz-monument te Weltevreden (in samenwerking met de beeldhouwer Van den Eynde), een bioscoop te Calcutta. Dit laatste ge bouw Wijst er op, dat zijn werk bijzonder de aandacht van het buitenland heeft getrokken. Er is dan ook haast geen excursie van buitenlanders in Neder land of Hilversum met zyn Raadhuis is er in opgenomc. en de bezoekers to nen dan steeds bewondering voor zyn talent van ruimteverdeling en aanpas sing. In 1935 is hem een onderschei ding ten deel gevallen, die voor een bouwmeester een hoge eer is, n.l. de Royal Gold Medal van het Royal In stitute of British Architects. De medail le is ook in het bezit geweest van Cuypers en Berlage. Zoals bij de meeste architecten, is ook by Dudok heel wat in portefeuille ge bleven, plannen die niet doorgegaan zyn. Hy heeft teleurstellingen gekend, maar datgene waarin hij geslaagd is heeft zeker de overhand. Men heeft Dudok veelvuldig om advies gevraagd in ste- debouwkundige plannen, o.a. te 's Gra- venhage en te Wassenaar, hij is lid van schoonheidscommissies, voorzitter van de Centrale Schoonheidscommissie in het Gooi, lid van de Wiener Se cession, en van tal van andere bui tenlandse genootschappen van architec ten. De harde werker Dudok is nog in zyn kracht, en ook wie thans in hun bouwkundige opvattingen afwijken van de zijne, erkennen zyn bekwaamheden en zijn kunstenaarschap, dat aan zijn scheppingen een geheel eigen karakter heeft geschonken. 94. Het gelaat van de Noorman verraadt niets van diens gevoelens. „Ik eis verant woording voor de daden van uw mannen, heer Morcar. Ik wens u duidelijk te maken, dat zij zich vergrepen hebben aan de koning der Noren." Het gezicht van de ander verschiet van kleur. „Bah..." Eric's stem is vol minachting als hij verder gaat: „Velen van mijn mannen hebt ge redeloos gedood. De anderen werden de zee in ge dreven. Doch weet dat zij zullen terugkeren, zo ge me één haar krenkt. Welnu Wat hebt ge/hierop te antwoorden?" In een fractie van een seconde heeft de onhoffelijke houding plaats gemaakt voor een achterdochtige belangstelling. „Wat kwaamt ge hier doen, heer?" „Ofschoon ik u geen uitleg verschuldigd ben voor mijn daden: wij kwamen water innemen. Bovendien hadden wij averij. Doch onverschillig het doel van onze landing, de laife overval van de uwen valt niet goed te praten." Iets in de houding van de blonde koning der Noren doet de ander onmiddellijk inbinden. „Het spijt me meer dan ik kan zeggen. Ik zal alles in het werk stellen om deze onvergeeflijke fout goed te maken. Laat me om te beginnen, u mogen uitnodigen voor een maaltijd. Wees welkom, o koning." Eric ziet dwars door dit vriendelijke masker heen, doch zijn instemmende hoofd" knik doet Morcar in de handen klappen en bevelen geven. Weldra zitten zij een overdadige dis. De Sakser is een en al vriendelijkheid, doch de Noorman ka* een gevoel van afkeer nauwelijks onderdrukken. Steeds duidelijker beseft hij, aal hij dit zo onbetrouwbaar uitziend heerschap geen moment uit het oog mag verliezen- Terwijl zij zich te goed doen aan de uitstekend bereide maaltijd, wordt eensklaps op de deur geklopt. Vrijwel onmiddellijk wordt deze geopend en treedt een bleke, jongz vrov.w het vertrek binnen. Achter haar volgt een dikke, monsterachtige vrouw, niet venijnige ogen en vast op elkaar geknepen lippen. De Noorman rijst op uit ZV* zetel; ook Morcar staat op. „Ik wilde u het genoeglijk samenzijn met een zo hoge gast als deze koning niet ontzeggen," zegt hij met een zuurzoete glimlach. Onbeweeglijk zien Eric en het meisje elkaar aan en nog vóór de Noorman iets heeft kunnen zeggen, houdt een smekende blik van de prinses de zijne gevangen - - „Hef is voor de K.L.M. nog niet de tyd aan de helicopterdienst mee te doen". Dit zei de president-directeur van de K.L.M., de heer L A. Aler, Dinsdag te Rotterdam in antwoord op een suggestie van de burgemeester van de Maasstad. Het was één jaar geleden dat de dienst Rotterdam-Brussel per helicop ter werd geopend en in verband daar mede was er een kleine feestelijke bij eenkomst belegd. Burgemeester van Walsum had ge zegd: „Ik hoop dat de K.L.M. nog eens zal aandurven wat de Sabena heeft ge daan en wel ten opzichte van andere verbindingen, die Rotterdam zozeer be hoeft. Deze dag, aldus spr, draagt twee- erl'ei kenmerk: erkentelijkheid en dank baarheid, maar anderzijds een leven dig verlangen naar meer". De directeur-generaal van de Sabena, de heer W. Deswarte, deelde mede, dat in 585 vluchten op Rotterdam ongeveer 4000 passagiers werden vervoerd. Van hen waren 40 pet Nederlanders. Wy zyn. zo vervolgde hy, de mening toege daan, dat wy binnen vier of vyf jaar zullen beschikken over helicopters van een verbeterd type, waarmee van Brus sel uit diensten op Parys, Londen en Amsterdam kunnen worden onderhou den. Spr. verwacht dat er tussen 1960 en 1965 helicopters met een groot laad- w:: V.V-i:;-:; Dudok's Raadhuis te Hilversumdat de kenmerken van het hedendaagse vertoont en toch iets zeer feestelijks heeft, een zin voor staatsie en plechtigheid, waartoe de gelukkige situatie in een parkaanleg niet weinig bijdraagt. 33 En inderdaad, nauwelijks tien püuu- ten nadat hij het plankier voor het laatst verlaten had, zag hij Sylvia Snabel, ge volgd door de humorist, zich tussen de tafeltjes door naar de uitgang begeven. Sylvia's broer zag hij niet en hij brak er zich ook het hoofd niet over, of hy het cabaret reeds eerder had verlaten, of dat hy er zich nog bevond. Gehuld in een zwarte bontmantel, een klein hoed je coquet schuin op het blonde krul lende haar, ging de jonge vrouw door de draaideur, op de voet gevolgd door Flip Bruggeman eninspecteur Bijl man, die zo onverschillig mogelijk zijn hoed had opgezet en met de jas over de arm het tweetal achterna ging. Even elf uur wees zijn polshorloge aan, toen hij hen door de Leidsestraat op nauwe lijks twee meter afstand in de richting van het Leidseplein volgde. Bij de Kei zersgracht snelde hij vliegensvlug naar zijn sportwagen, startte deze en voordat zijn prooi bij de volgende hoek was, reed Bijlman langzaam achter het twee tal aan. Hij feliciteerde zichzelf met het feit, dat hij z'n gele dondertje had gehaald, toen de humorist even later een passerende taxi wenkte, waar hij met de danseres instapte. In de drukke binnenstad bleef Bijlman achter de ta xi „kleven", doch niet zodra reed de wagen via Weteringschans en Ferdi nand Bolstraat door de Noorder Am. stellaan, of hij vergrootte de afstand, om deze zo nu en dan weer in te kor ten. Bij de Berlagebrug sloeg de taxi rechts-af de Amstel op en op dit ogen blik kreeg Bijlman de volle overtuiging, dat hij op het goede spoor was, want ook nu leidde een draad naar de Amstel! Was deze Sylvia Snabel inder daad de onbekende vrouw uit de blauwe auto? vroeg hij zich herhaaldelijk af. Was zijn vergelijking in de manier van roken juist, of was dit te ver gezocht? En de humorist Flip Bruggemanin welk verband was hij te brengen met de danseres en de moord? Was hij één van zijn aanvallers van de vorige avond? De humorist was een flink gebouwde man en dat waren zijn aanvallers ook. Ook rechercheur Bak had over een flink ge bouwde man gesproken. In een geruite jas, had hij gezegd, maar dat klopte niet, want Bruggeman droeg een grijze demi-saison. Intussen passeerde de taxi de Zuidelijke Wandelweg en spoedig daarna de Kalfjeslaan. Zienderogen min derde de chauffeur nu vaart en even later stopte hij. Bijlman minderde zijn snelheid tot een gewoon toergangetje en terwijl hij de taxi onverschillig flui tend passeerde, bemerkte hij, dat Sylvia reeds het maan-verlichte grintpad op liep, terwijl de humorist nog met de chauffeur afrekende. Bijlman remde nog meer af en pas toen hij door zijn spie geltje zag, dat de taxi achter hem op de weg keerde, zette hij zyn sportwa gen uiterst rechts van de weg, stopte het contact-sleuteltje in z'n vestzak en keerde te voet terug. Weldra had hij de plaats bereikt, waar de taxi had stil gestaan en hij bevond zich thans voor een gesloten ijzeren hek, waarachter zich een ongeveer 15 meter diepe tuin bevond. Een breed grintpad voerde in rechte lijn naar een tamelijk groot en massief huis, dat niet de naam „villa" mocht dragen, ofschoon Bijlman in het maanlicht duidelijk op het bord boven de deur „Villa Belle Vue" kon lezen. „Villa Belle Vue" mompelde hij... „Hetzelfde huis, waarin Bak de man met de geruite jas zag verdwijnen." Op een vijftal meter voor hem zag hij een wit bord in het gras en na enig ingespan nen turen kon hij de kleine letters le zen: Artisten-pension „Belle Vue". „Wel verdraaid," dacht hy opeens „hier moet ook ergens die Belfort wo nen!" Hij trachtte zich links en rechts te oriënteren, doch hij kon zich niet herinneren, of hij de vorige avond tot vóór of voorbij dit huis was gereden. In ieder geval was het niet hetzelfde huis, dat wist hij zeker en de rest schreeft hij toe aan „die tik op z'n kop Op dit late uur was de Amstel geheel verlaten en Bijlman zag er geen gat in, voorzichtig het hek te openen en ae tuin binnen te gaan. Hy vermeed het knersende grint en begaf zich over het gras naar het huis, waarvan enige ven sters verlicht waren. Hij luisterde even aan één der beide verlichte ramen van de linker benedenverdieping, doch meer dan een zacht geroezemoes van stem men kon hij niet onderscheiden. Hy pas seerde het huis aan de linkerzyde, waar de gevel geheel blind was, en kwam, zo achter de villa terecht. Hij liep een 20-tal meter door een soort moestuin en keerde zich daarna om, teneinde het achterhuis te bekijken. Ook hier een paar verlichte vensters, doch verder mets bijzonders. Besluiteloos bleef hy staan en zijn ogen boorden door de donkere slagschaduw van een aantal vruchtbo men, achter in de moestuin. Een don kere vlek trok daar zijn aandacht en terwijl de afgevallen dode bladeren on der zijn schoenen ritselden, zocht hij voorzichtig zijn weg. Glimlachend bleef hij staan: de donkere vlek bleek een klein priëel te zijn, dat een ruim uit- vermogen zullen zijn, waarmee op eco nomische wijze trajecten van 400 tot 500 km kunnen worden afgelegd tegen een kruissnelheid van 250 km. per uur. Vrijwilligers van de Nationale Reser ve uit het gebied rondom het Paleis Soestdijk hebben Dinsdag gedefileerd voor H.M. de Koningin. Zij zijn lid van verschillende oefenverbanden in de districten Utrecht, Gelderland en Noord-Holland Zuid. De vier compagnieën, Utrecht, Muiden, Amersfoort en Ede, voorafge gaan door de drumband van district Noord-Holland Zuid, stonden onder commando van de districtscommandant Gelderland, res. luit.-kol. der fuseliars W. Vermeer. Hare Majesteit nam het défilé af, staande voor het paleis en betuigde aan de parade-commandant haar dank voor de komst der vrijwilligers, die op deze wijze blijk wilden geven van hun trouw. Het défilé werd o.m. bijgewoond door de inspecteur der Nationale Reserve, kol. W. van Hinte en van het nationaal instituut Steunt Wettig Gezag waren aanwezig de voorzitter van de pro vinciale commissie Utrecht, de heer J. J. A. Keuchenius en de voorzitters der plaatselijke commissies Soest en Baarn, de heren mr. baron Bentinck en A. E. Hoogenbosch. Het hoog militair gerechtshof heeft twee militairen, die te laag over be bouwde kommen hebben gevlogen, ver oordeeld tot militaire detentie. Sold. J. P. B. die 20 Januari te laag over Roo- zendaal heeft gevlogen werd veroor deeld tot twee weken militaire detentie. Res. serg. L. E. G. uit Velsen en gele gerd op de vliegbasis Gilze Rijen, die laag over zijn woonplaats, waar hij kennissen had wonen, had gevlogen, kreeg hiervoor vier weken militaire de tentie, terwijl hij voorts onmiddellijk in hechtenis werd genomen. Onder Diepenveen is het stoffelijk over schot gevonden van de 89-jarige mevrouw M. L. uit Deventer. Het lag op een onbe waakte overweg van de spoorbaan Deven- ter-Almelo-Zulphen. Later is gebleken, dat de vrouw door een uitDeventer komende trein is aangereden, tengevolge waarvan zij dodelijke verwondingen opliep. Het slacht offer woonde in een tehuis voor ouden van dagen te Deventer. In de omgeving, waar het ongeluk ge beurde, liep mevr. L., die bekend was als natuurliefhebster, planten en kruiden te zoeken. De politie acht het waarschijnlijk, cfat zij daarbij, toen ze de spoorbaan over* stak, de trein niet heeft zien naderen. 8 September viert zuster Marie Jo seph van der Eerden haar gouden klooster jubileum in het moederhuis der zusters Franciscanessen te Veghel (N. -.) Van 1909 tot 1949 was zuster Joseph als lerares verbonden aan de Kf lieke Kweekschool te Veghel. Zy j reeds meer dan 25 jaar werkzaamais secretaresse van de Kath. Vereniging tot bevordering van industriei en nuis- houdonderwijs voor meisjes „»t. "ina 29 April 1951 werd zuster Joseph om haar pionierswerk in deze vereniging benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Zium KetJL uvci xxwt, ««=»-- weideland. Juist wilde hu zich omkeren, daar hn volgens zijn mening het ter rein voldoende had verkend en hij te vens de zekerheid had, dat Sylvia en de humorist het huis waren binnenge gaan, toen hy aan de rechterzijde van het priëel, dat met zyn uitspringende bloemenbak als een verticale lyn tegen de heldere sterrenhemel profileerde, iets zag bewegen, dat zich weer snel achter het silhouet van het priëel terug trok. „Zouden ze het huis dan niét zyn bin nengegaan? vroeg Bylman zich af. In dit geval hadden ze hem ontdekt, daaraan twyfelde hy niet. Hij kon nu niet zonder meer op zijn schreden te rugkeren en in de vaste overtuiging, dat zich „iemand" achter het priëel be vond, deed hy enige passen schuin- rechts in deze richting, teneinde niet on verhoeds te kunnen worden overvallen. De ervaring, die hij de vorige avond had opgedaan, deed hem hieraan onwillekeu rig denken, te meer daar hij wist, dat zyn tegenstanders nergens voor ston den- Hij bereikte de achterkant van het priëel, doch niemand vertoonde zich daar en toen hij een ogenblik bleef staan was de stiltebijna hoorbaar. Daar de open zyde van het tuinhuisje zich aan die kant bevond, moest hij zijn onder zoek verder uitstrekken en voorzichtig naderde hij het huisje. Als een zwarte schim vloog hem eens klaps een gedaante tegemoet en de op geheven hand met het glinsterende mes kon Bijlman nog maar net afweren, door de arm omhoog te slaan. Direcht keerde de gedaante zich echter om en terwijl een krachtige arm zich om zijn nek wrong en de andere gevaarlijk in de lucht zweefde, hoorde hij een woe dende stem sissen: „Nee Mickey, ze is er nietmaar jy gaat er aan. (Wordt vervoigd) De voorzitter van de Nederlandse dele gatie voor de Uniebesprekingen, minis ter Luns, heeft zijn vacantie in het bui tenland onderbroken en is naar Den Haag teruggekeerd. Mr. Luns zal van daag de voorzitter van de Indonesische delegatie, minister Sunarjo, ontmoeten. „Deze verdachte hoorde niet op de plaats waar men hem gesteld had thuis", zo zei mr. J. M. B. Barents in zijn pleidooi ten behoeve van de 61-ja- rige majoor van de Koninklijke land macht, G. T. A. M., die na veertig jaar trouwe militaire dienst, voor het hoog militair gerechtshof terecht stond in verhand met malversaties die waren geconstateerd bij de Sectie reparaties wapens en geschut van de afdeling Ma teriaal van het Directoraat materieel landmacht. Hij zou van coverbedrijven, die vooi de landmacht werkten, geschenken nebben aangenomen en voorts orders hebben doen toekomen aan bedrijven die voor levering aan de landmacht wa ren uitgesloten. De advocaat-fiscaal mr. Zaayer noemde de zaak zeer ernstig. Hij eiste een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. (Van onze parlementaire redacteur) By de behandeling van de wet inzake het verbod van bedrijfsarbeid voor veertienjarige meisjes heeft de heer Sch'uurmans (K.V.P.) in de Eer ste Kamer de regering er op gewezen dat zij bij herhaling de steun aan de instellingen, die de vorming van meis jes en jongens in bedrijven ten doel hebben, mooier voorstelt dan waar is. In plaats van 24 per loontrekkende leerling, zoals de regering aankondigt voor Mater Amabilisscholen en soort gelijke instellingen, wordt slechts 12 tot 14 gulden uitbetaald. Ook heeft de regering de gelegenheid die zich naar aanleiding van het wets ontwerp voordoet om het bedryfsleven de plicht op te leggen jeugdige arbei ders aan he< vormingswerk te doen deelnemen, niet aanÊL min is verplicht part-time onderwys ingevoerd. Toch is deze vorming nodig om te voorkomen dat kinderen, die van school komen en ineens in het bedryfsleven te werk worden gesteld, een te ploteslmge overgang naar een onbeschermd milieu moeten doorstaan. De heer Schipper (A.R.) betreurde het dat niet tegelijkertijd met de in voering van deze maatregel voor de veertienjarige meisjes de verlenging van de leerplicht is ingevoerd. Ter gelegenheid van het officiële be- z°„ van, ue president van Frankrijk ons 'and zyn aan een aantal mi litairen van de koninklijke landmacht onderscheidingen verleend. brigade-generaals Ch. F. Pahud ae Mortanges en G. Dijkstra zyn be noemd tot commandeur in het Legioen van Eer, de luitenant-kolonel C. C. Geertsema en de majoor J. J. L. Baron van Lijnden tot officier in het Legioen van Eer, en de kapiteins J. van Arkel J- H. Carstens en H. G. Prins tot rid der in het Legioen van Eer. De brigade-generaal W. Kist en de kolonels L. Th. F. J. S. van Embden, A. van Santen en J. van Waning zijn benoemd tot commandeur in de orde van de Zwarte Ster, de kolonel H. Ve- luwenkamp, de majoor H. E. Toelaer en de res. majoor A. C. H. Geutjes tot officier in de orde van de Zwarte Ster, de kapiteins W. P. Verspoor, K. W. Walthuis, R. van IJperen en H. van de Zeep, de le luitenant G. R. A. Gerritsen en de res. le luitenant J- C- Hopperus Buma tot ridder in de orde van de Zwarte Ster. Voorts is de eremedaille in goud ver leend aan de adjudanten O. O. A. Aïie- mans Hartog, D. J. Koeman en A-w- A- van der Loo, aan de opperwachtmees ter J. A. van Laar. De eremedaille in zilver werd verleend aan de onderka pelmeester L. Th. Jansen en de adju dant O. O. H. Knol. Ged. Staten van Zuid-Holland zyn voornemens de gevaarlijke wegkruising te Woubrugge te verbeteren door het aanbrengen van z.g. verkeersdruppels in de weg Leiderdorp-Aardam, terwijl voorts door het rooien van bomen het uitzicht ter plaatse nog zal worden ver beterd en de weg Alphen-Leimuiden door het inplanten van bomen duidelijk zal worden gemarkeerd voor het verkeer op de weg Leiderdorp-Aardam. Aldus antwoordt de minister van Ver keer en Waterstaat a.i. op vragen van het tweede Kamerlid Van der Weyden (KVP). De minister meent dat het resultaat van deze maatregelen afgewacht moet worden voor eventuele verder gaande verbeteringen in de situatie ter plaatse in overweging genomen moeten worden. »J IV HORIZONTAAL: 1. kledingstuk; 3 ma»" netjesbij; 6. bergweide; 8. vleesgerecht: V' byb. naam; 11. gravure: 12. woonschU';; Jf- vogel; 16. pers. vnw.; 17. dwarsho»1' 18. roofvogel; 19, vice versa; 20. meisjeS* naam; 21. deel van de bijbel; 23. deel va» een boom; 25. schrijfbehoefte; 26 lof: tenmsterm; 30. niet dik; 31 vóeeleig«1>' schap; 32. plomp. vogeieig VERTICAAL: 1. slijk: 2. openb. minif^ rie; 4. uitroep; 5. getroffen; 6. reeds- zetels; 9. titel; 10. voor alles; 13. ins'ecK 15. voorzetsel; 16. nieuwe wereldtaal; 20- klein emmertje; 22. slok; 24. spil; 27. voel* woord; 29. pers. vnw. (Fr.); 30. zangnoir HORIZONTAAL: 1. chef; 4. Mozart; 8. hehi 9. sado; 10. u. i.; 11. gore; 12. vla; 1'; gros; 14. fijn; 15. chaos; 17. zog; 19. holm; 20. kik; 21. ca; 22. ing; 23. cie; 24. ma»; 25. L.K.; 26. puf; 27. meug; 28. hap; 29- kaste; 30. Gad; 31. ami; 32. palissander. VERTICAAL: 1. Churchill; 2. hei; 3. en! 4. Mars; 5. ode; 6. zo; 7. rem; 9. soos; li gt om; 12. vijg; 13. galg: 14. fok; 16. honk: 17. zie: 18. bange; 20. kif; 21. cautie; 23. cup; 24. mes; 26. padi; 27. Main; 28. hall 29. K.M.A.; 30. ga; 31. as. Drie gemaskerde mannen hebbed gisteren in een voorstad van Brussel een postauto overvallen. Zij wiste» zich meester te maken van verschei' dene postzakken. De waarde van b»» buit zou drie millioen francs bedrage»- De KNAC heeft zich met een /'Sa- tot de minister van Verkeer er in terstaat gewend, waarin zy ie a dacht vraagt voor de voetgangersoye steekplaatsen. Nederland is vrij" het enige West-Europese land, waai terzake van het verkeer op de voet" gangersoversteekplaatsen elke rege' ling ontbreekt. De KNAC is van r»®? ning dat niet kan worden gewacht tot een volledig stelsel van maatre gelen is ontworpen, maar dat aan stonds eenvoudige voorzieningen die nen te worden getroffen. Deze eenvoudige regeling zou het rü" verkeer in al zyn facetten de verplich ting moeten opleggen met de voetgan gers op de oversteekpaden rekening te houden. Anderijds, dienen de voetgan gers niet buiten deze oversteekpaden over te steken. Een en ander zal ali de aar» der zaak niet moeten gelden voor ver' keer op kruispunten welke door P0'1* tie of verkeerslichten worden bediend- Invoering op korte termyn van een eenvoudige regeling behoeft naar de m®" ning der KNAC een latere uitgebreid® en geperfectionneerde regeling niet iT] de weg te staan omdat deze eenvoudig® regeling daarvan toch een onderdeel zal uitmaken. Het.hoofdbestuur van Nations»* Katholiek Thuisfront zal ingaan op verzoek van de Staf-aalmoezeni®' Luchtmacht, de luit-kolonel R. Ver* hoeven en gelden beschikbaar steil®» voor de z.g. buitengewone zielzorg- zielz°rg bestaat daarin dat d® militairen in legerverband een soof» verdiepingsdagen volgen. Het voorde®* hiervan is dat de realiteit van h dienstleven voortdurend blijft besta®»; zodat het gevaar voor onwerkelijk voornemens uitermate gering is. Met de volgende schepen kan ze£ post worden verzonden. De data, wa»b op de correspondentie uiterlijk post moet zijn bezorgd, staan tuss®. haakjes, achter de naam van schip vermeld. Indonesië: s.s. „Laertes" (9 Au£,' s.s. „Amp-man" (12 Aug.); Ned. uj, Guinea; s.s. „Laertes" (9 Aug.); N',: Antillen: m.s. „Daphnis" (10 A»|); Suriname: m.s. „Stentor" (11 A»?>: Unie van Z.-Afrika en Z.W.-A m.s. „Edenburgh Castle" (7 Aug.); nada: s.s. .Grote Beer" (10 Aug.); .g.)! „Prins Froderik Willem" (12 ArC Zuid-Amerika: s.s. „17e Octobre Aug.), m.s. „Alhena" (11 A»»>; Australië: via Engeland (7 p/ol'' Nieuw-Zeeland via Engeland (7 Inlichtingen betreffende de ve„eve» dingsdata van postpakketten de postkantoren. Bij K.B. is benoemd tot ridder orde van Oranje-Nassau w. gjjdt' secretaris van de gemeente Hev St Annaparochie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4