ADENAUER zoekt ontspanning in wandelingen langs „Philosophenweg Grote staking dreigt bij Hamburgse nutsbedrijven Strijd om nationale zwem- titels te Enschede s c O A R Adenauer niet Raar Washington Mevr. Wohlgemut in W.-Duitsland Loonconflieten in Hessen, Beieren en Noordrijn-Westfalen groot FRANS VLIEGTUIG MOET NOODLANDING MAKEN Twaalf gewonden, maar niemand verkeert in levensgevaar beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chelarine „4' Denemarken maakt diensttijd korter ArmasWij zijn de situatie meester Met Turijn in zicht President Heusz huldigt Fangio Geen begroeting koning Haakon door vissersschepen In strijd met het protocol WRIGLEY Sterke beveiligingsring rond strafgevangenis te Breda Daarbinnen normale bewegings vrijheid voor gedetineerden Proftournooi te Noordwijk Voetbalprofs zijn hoog verzekerd WOENSDAG 4 AUGÜSTUS 1954 PAGINA 5 Punctueel man met vacantie Meer licht in de zaak-John Premier Ghulam: „Kashmir wil aansluiting bij Indië" Last van Zuurbranden op Uw maag? Neem Bennies. Zonder benzine in noodweer &B. U-posities in Juli van Frankrijk en België i felgië sloot met een tekort van .*4.000,000. In Juli van het vorige jaar bSooo ^roee Dienstplichtovereenkomst NederlandBelgië Uitbreiding van de herhalingsoefeningen Bolivia ontdekt samenzwering Nieuwe onrust in Brits-Guyana? „Bevrijdingsleger" verlaat Guatemala Griekse aanspraken op Cyprus voor V. N. Lustrum oud-cursisten leergang KNBTB Blijf optimist 901,6 lQr°j°d humeur e° een mond i w-'fi-a Uitslagen van eerste dag Rallye Monte Carlo van 17-20 Januari Coupe Andries Blitz voor Mini Boesman Door vrouwelijke list N.E.G. vóór profvoetbal Afdeling Nijmegen is er echter tegen Profclub „Utrecht" Zweefvliegen Pierre en Komar-Rajn wereldkampioenen Franse renners voor Solingen Het is vacantietijd, ook voor de West- "wtse regering. Dat bleek bij de sen sationele verdwijning van dr. Otto John, nüi h«0fd van de West-Duitse politieke ^erc"tingendienst, toen allerlei minis- s uit hun diverse „Kurorte" moes- »r „•ÏVOrden opgetrommeld. Eén kwam öau en da' was bondskanselier Ade- Kinu" .eminence grise" van de de^Pt'Miek, die slechts enkele maan- chiii ,oaSer is dan Sir Winston Chur- Sf.verblijft in Bühlerhöhe, tussen ^teburg s.ocial'stische zijde werd 1 bek' genomen, dat hij ter Worden van het geval John niet Mat- - .uaar Bonn is teruggekeerd. Baden-Baden. Vooral het hem na het heeft c'a* was n'et nodig. Adenauer it een kleine staf van medewerkers Ko^ West-Duitse bondskanselier, dr. m ara<l Adenauer, heeft zijn voorgeno om!! ezoeb aan Washington afgelast, tiek van oordeel is, dat de poli- in t, ontwikkelingen zijn aanwezigheid .r°Pa vereisen. Adenauer had .n uitnodiging van het „American Le- g ®U om samen met president Eisen- Voe* op 30 Augustus het woord te de? en op bet jaarlijkse congres van Ze oudstrijders-organisatie „voor- iaardelijk aanvaard". Hij heeft het ri-ut'rican Legion thans echter tele- ftief h laten weten, dat zijn bezoek bona door&aat. Naar verluidt is de ndskanselier van plan al zijn invloed kra wenden om de volledige be- dr„ iging van de Europese legerver- ^"gen gedaan te krijgen. (U.P.) ^osemarie Wohlgemut, de vrouw van ty communistisch-gezinde chirurg uit v^jf-Berlijn die tegelijk met het hoofd de West-Duitse politieke inlichtin- nar*ienst, dr Otto J,ohn, is verdwenen Sebï de Oostzone, is per vliegtuig over- VerK?cflt uaar West-Duitsland. Haar gf.k'jf plaats wordt voorlopig geheim in ?pden. De 24-jarige verpleegster, die a uienst stond van dr Wohlgemut, ^fUetnarie Weyres, zou aan West-Duit- a® autoriteiten hebben meegedeeld, dat i°bn twee weken voor zijn verdwijning Keulen een ontmoeting heeft gehad "uet Wohlgemut. H\j had hem toen gevraagd contact de de ^5, nemen met functionarissen van X® Oost-Duitse regering. Annemarie Weyres verdween tegelijk met John ®n Wohlgemut, maar keerde vorige Week uit Oost-Berlün terug vorige De Vrije Democratische Partij de od Z&ZrgSgScJg?» West de instelling ftëist eeft gister(?n Parlement.,- geeist van een speciale tieke hü aireucommissie, die de poli- u^ihtem, uwbaarheid van regerings- ».^en moet onderzoeken. Na de Jiii -Uning van dr John zou een derge- UK onderzoek niet langer achterwege *Unnen blijven, aldus de Vrije Demo- ^aten. Het Oost-Duitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft verklaard, dat de laatste tijd in Oost-Duitsland veel agen- ten van de West-Duitse spionnage-orga- hisatie van Gehlen en van de Ameri kaanse geheime dienst gearresteerd z,-1n. (Reuter-UP) meegenomen, die onder leiding staat van de directeur van zijn kabinet, „Re- gierungsdirektor" Kilb, en die door een directe telefoonlijn in voortdurende ver binding staat met Bonn. Het is Adenauer's eerste vacantie zonder zijn dochter Lotte, die enkele maanden geleden in het huwelijk is ge treden. Lotte had de leiding van de huishouding van de bondskanselier en zij vergezelde haar vader bij zijn reizen naar het buitenland en ook bij zijn va- canties in Bühlerhöhe. Nu is een jongere dochter van Ade nauer in haar plaats gekomen en dat is ook de enige wijziging in de wijze, waarop de West-Duitse regeringslei der zijn vacanties pleegt door te bren gen. Elk jaar betrekt Adenauer de zelfde appartementen en elk jaar ge niet hij van de vergezichten óver de Elzas. Als het weer zulks toelaat onderneemt hij elke dag een wandeling, slechts ver gezeld door zijn dochter en op en kele passen afstand door twee re chercheurs, die over z'n persoonlijke vei ligheid waken. De beroemde „Philoso phenweg" door de prachtige bossen ge niet Adenauer's speciale voorkeur. De bondskanselier is een punctueel man, ook op vacantie. Elke morgen om acht uur neemt hij aan het ont bijt de ochtendbladen uit Baden-Baden in ontvangst. Op vaste uren telefoneert hij naar Bonn. Maar overigens is dr. Adenauer een bescheiden gast. Hij gebruikt zijn maaltijden doorgaans op zijn kleine zitkamer en houdt minder van opschudding en publiek vertoon dan welke andere „Kurgast" ook. De direc teur van het Kurhaus zei: „Men denkt wel eens, dat het een hele drukte is als de bondskanselier bij ons is, maar je merkt hem nauwelijks". De premier van Kashmir, Ghulam Bakshi Mohammed, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van de corres pondent van United Press verklaard, dat zijn land besloten heeft zich bij Indië aan te sluiten en dat het niet van plan is op die beslissing terug te komen. De Wetgevende Vergadering heeft zich ir die zin uitgesproken en dan is het nauwelijks opportuun te achten opnieuw een plebisciet over deze kwestie uit te schrijven. De premier zeide te hopen, dat Pakistan het ge bied van Azad aan Kashmir zal terug geven, dat het thans nog bezet houdt. Sheik Abdoellah, die door de regering is gearresteerd omdat hij, met Ame rikaanse hulp, geprobeerd zou hebben een onafhankelijke staat van Kashmir te maken, zal in arrest blijven, zolang de veiligheid des lands dat nodig maakt, aldus Ghulam Bakshi Moham med. (U.P.) Advertentie 't Beproefde afdoende middel, dat ge inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere alle zuurbrand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept met Bennies een uitkomst voor de vele mensen die nooit zonder zorg aan tqfel gingen mqt het vooruitzicht van hun maagklachten achterafmaar wien Rennies af doende uitkomst brachten. De grootste haven- en handelsstad van West-Duitsland, Hamburg, zal van daag verstoken zijn van water, gas en openbare vervoermiddelen, als er te elfder ure geen oplossing wordt gevon den voor het loonconflict tussen de vakbond van werknemers bij publieke diensten ende senaat van Hamburg, dat zich tijdens het weekeinde heeft toegespitst. De werknemers willen ver hoging van het uurloon met tien pfen nig en een verhoging van de salarissen met 6 tot 10 procent. Bijna 90 pet. van de 15.000 aangeslotenen bij de vak bond heeft zich Zondag voor de staking uitgesproken. Het gemiddelde uurloon van de arbeiders in Hamburg bedraagt thans 1.6 Duitse mark. Als de staking doorgaat, zal die waarschijnlijk tot ge- volg hebben, dat er ook gestaakt wordt in de metaalindustrie van Beieren, Hes sen en Noordrijn-Westfalen. De vakbond in Hamburg heeft be loofd, dat er maatregelen getroffen zullen worden zodat de Hamburgse ge zinnen elke dag een of twee potten of pannen met water kunnen vullen om de huisvrouwen in staat te stellen eens Een viermotorig passagiersvliegtuig an de Air France met 37 personen an boord is gisteren uitgebrand na- ®at de piloot een noodlanding had uit gevoerd in een aardappelveld bij Pres- ï?n in de Amerikaanse staat Connec ticut. xien passagiers en twee leden an de bemanning zijn met brandwon- in een ziekenhuis opgenomen, maar "'"mand van hen verkeert in levens gevaar. Het toestel was afkomstig uit I, rÜshet kon tengevolge van het yechte weer niet landen op het New orkse vliegveld Idlewild. .Het vliegtuig heeft toen in een zware ,„gen anderhalf uur rondgecirkeld bo- Idlewild tot het opdracht kreeg ,oor te vliegen naar Boston. Onderweg Caueg de Piloot, de Parijzenaar Jean jpboche, te kampen met benzinegebrek 'J besloot een noodlanding uit te voe- --b en daar zou hij volledig in ge- zijn, als hij op het laatste ogen- j tankrijk behaalde over de maand een overschot in de Europese Be- j^'bgs Unie van 40.000. In Juli van vorige jaar had Frankrijk een te- van 2.236.000 en in de eerste panden van dit jaar gemiddeld i®-245.000 per maand. Een reden voor jfe plotselinge ommekeer wordt in de 'licatie niet gegeven. °eg dit tekort 10 min. blik niet had behoeven uit te wijken voor een boom en een schuur. Het vliegtuig vatte pas vlam, toen de mees te inzittenden reeds kans hadden ge zien naar buiten te klimmen. Volgens ooggetuigen waren zjj zeer kalm. On der de 29 passagiers bevond zich één baby. De gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis te Norwich. Een jager van de Amerikaanse lucht macht is door hetzelfde slechte weer in moeilijkheden geraakt. Het toestel stortte neer op het kleine stadje Wan- tagh, en explodeerde toen. De piloot kwam om het leven. Enkele huizen werden beschadigd. (AFP-Keuter-UP) Tussen België en Nederland is een overeenkomst getroffen, ter voorziening in de moeilijkheden ten aanzien van militaire dienstplicht voor hen die zo wel de Belgische als de Nederlandse nationaliteit bezitten. Als zij in België wonen, rusten op hen geen verplich tingen voortvloeiende uit de Neder landse Dienstplichtwet; omgekeerd zijn zij als zij in Nederland wonen van de Belgische dienstplicht vrijgesteld. Geven zij niettemin er de voorkeur aan om in Nederland, respectievelijk België, hun dienstplicht te vervullen dan zijn zij van de Belgische, respectievelijk Neder landse dienstplicht vrijgesteld. Voorts is bepaald, dat de Belgen die uitsluitend de Belgische nationaliteit en de Nederlanders die uitsluitend de Nederlandse nationaliteit bezitten vrij zijn van militaire verplichtingen van het land waarvan zij de nationaliteit niet bezitten. per dag een warme maaltijd te berei den. De electriciteitsvoorziening wordt door de staking niet beïnvloed. United Press meldde gisteravond uit Bonn, dat de federa\e regering zich bereid heeft verklaard in het geschil te bemiddelen. In Noordrijn-Westfalen heeft de vak bond van werknemers in de metaal industrie besloten de thans geldende loonregeling per 31 Augustus op te zeg gen, nadat de onderhandelingen met de werkgevers zonder succes waren be ëindigd. Hier zouden eventueel 900.000 arbeiders in staking gaan. In Beieren, waar soortgelijke moeilijkheden heer sen, wordt dit aantal geschat op 236.000. (D.P.A.-U.P.) Advertentie 4 TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 el De Deense regering heeft gisteren besloten de dienstplicht terug te bren gen van 18 tot 16 maanden, aldus ver neemt United Press. De dienstplichtigen zullen later ech ter wel extra tijd beschikbaar moeten stellen voor militaire manoeuvres. Het is nog niet bekend wanneer deze nieuwe regeling in zal gaan, maar ge meend wordt dat de dienstplichtigen die per 1 November worden opgeroe pen, slechts 16 maanden moeten die nen in plaats van 18. In de afgelopen maanden is de kwestie van een ver mindering van de dienstplicht onder werp geweest van een intensieve poli tieke discussie waarbij in het bijzonder de (sociaal-democratische) regering het denkbeeld van een vermindering heeft gepousseerd teneinde geld te be sparen op de staatsbegroting. De uitbreiding van de herhalings oefeningen zou zijn ingevoerd, zo meen de men, om aan verlangens van het NATO-hoofdkwartier tegemoet te ko men. (U.P.) Vijftig personen, onder wie de direc teur van het technische hulpprogram ma van de Verenigde Naties, zijn gis teren in de Boliviaanse hoofdstad La Paz gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan een complot de regering omver te werpen. In een regeringscommuniqué wordt gezegd, dat het complot werd gesmeed door de multi-millionnair Carlos Victor Aramayo, eigenaar van tinmijnen en uitgever van het blad „La Razon", dat al enige tijd geleden door de rege ring in beslag is genomen. (U.P.) Georgetown, Brits Guyana, 4 Augus tus (United Press) Legereenheden zijn gisteren naar de Oostelijke gebie den van Brits Guyana op het vasteland van Zuid-Amerika gezonden, om een opmars van door communistische agi tatoren opgezweepte massa naar Geor getown te voorkomen. Arbeiders van de suikerplantages, uit de bauxietmijnen, van de vee- en rijst farms zouden plannen hebben gesmeed om onder leiding van elementen van de pro communistische Progressieve Volkspartij van Cheddi Jagan op te trekken naar de hoofdstad. (U.P.) Kolonel Armas, president van de hui dige regering in Guatemala hield gis teren op het balkon van het presiden tiële paleis een rede waarin hij zeide, dat de leden van de junta het onder ling geheel eens zijn. Hij deelde mede, dat de regering geen enkel moment tijdens de jongste ongeregeldheden de controle over het regeringsopparaat was kwijt geraakt. Hij noemde de geruch ten, welke de laatste dagen over hem en zijn naaste medewerkers werden verspreid, valse pogingen van verbor gen communisten om onrust te zaaien. De spanning sinds de bloedige scher mutselingen van enkele dagen geleden neemt overal in het land toe. Bij de gevechten tussen het leger en eenhe den van kolonel Armas' bevrijdingstroe pen zouden volgens voorlopige gegevens 25 personen zijn gedood en 70 mensen zijn gewond. In regeringskringen te Washington is medegedeeld, dat het bevrijdings leger van kolonel Armas per trein onderweg is van Guatemala-stad naar Zacapa. Het verdwijnen van het bevrjjdings- leêertje van kolonel Armas uit de hoofdstad van het land wordt be schouwd als een der voorwaarden van de overeenkomst welke onder druk van legerofficieren met de regering Armas is gesloten. (UP) Het zwembad „Dieckman" te Ensche de, nauwelijks afgebouwd, zal komend weekeinde het strijdtoneel zijn, waarop de .Nederlandse zwemtitels zullen wor den betwist. Deze nationale kampioen schappen hebben dit jaar een cachet van extra gewicht, want niet alléén zal het daar in Twente gaan om de hoogste trede van het ere-platform, van welke plaats hij of zij het ere-metaal van bondsvoorzitter, Jan de Vries, in ontvangst zal mogen nemen. Neen, En schede zal voor de besten een plaats betekenen in de Nederlandse zwem ploeg, die straks in Turijn aan de Europese titelwedstrijden zal deelnemen om daarna de Zuidslaviërs op eigen bodem in een landen wed strijd te ont moeten. Wie de gelukkigen zullen zijn? De 1500 meterwedstrijden te Utrecht, waar in de kampioen van het vorig jaar Piet ten Thije „nergens" was, hebben weer eens getoond hoe gevaarlijk het is in de sport, met al zijn bijkomstige factoren, voorspellingen te doen. Toch zal het mogelijk zijn kansheb bers te noemen. Om bij de dames en de 100 meter vrije slag te beginnen zul len wij een finale zien met Geertje Wie- lema, Ria Vonk, Hettie Balkenende en Het plan om koning Haakon van Noorwegen bij zijn bezoek aan ons land Donderdag 12 Augustus te doen verwel komen door een erehaag van vissers vaartuigen buiten de pieren van IJmui- den, kan geen doorgang vinden. Het protocol laat een dergelijk welkom, nog voordat de officiële begroeting in Am sterdam plaats heeft gevonden, niet toe. Voor de initiatiefnemers tot deze wijze van begroeting betekent dit in zekere zin een verlichting, omdat het midden in de week uitermate bezwaarlijk bleek hiervoor een voldqende aantal vissers vaartuigen beschikbaar te krijgen, ge zien het feit, dat het grootste deel van de vloot zich dan ter visserij bevindt. Toch bestaat er voor de Nederlandse visserij nog een prachtige gelegenheid acte de présence te geven, juist waar het hier betreft het koninklijk bezoek uit een land, dat een vooraanstaande plaats in de visserij inneemt. Het is namelijk wel mogelijk om de vorst bij zijn vertrek op Zaterdag 14 Augustus met een erehaag uitgeleide te doen. Een gunstige omstandigheid is, dat op Zaterdag reeds een groot aantal sche pen in IJmuiden binnen is met het oog op de Maandagmarkt. Voor een tekort aan schepen behoeft dan dus veel min der gevreesd te worden dan op een dag midden in de week. Het' zal echter nu voornamelijk van de opvarenden afhan gen, of deze kans om als visserijbedrijf goed voor de dag te komen, benut kan worden. Zij immers zullen in de na- Griekenland heeft gisteren bekend gemaakt, dat het zijn aanspraken op het eiland Cyprus in de Middellandse Zee later deze maand voor de Ver enigde Naties zal brengen. Zoals be kend beoogt Engeland bij de ontrui ming van de Suez-kanaalzone het eiland Cyprus tot het middelpunt van haar verdedigingsbases in het Middel landse Zee-gebied te maken. Ondertussen is verder medegedeeld, dat de Griekse regering haar ambas sadeur te Londen opdracht heeft ge geven te protesteren tegen bepaalde opmerkingen welke door de voormalige minister van koloniën Lyttelton on langs in het Lagerhuis zijn gemaakt, o.a. dat het eiland Cyprus niet zomaar aan een „weliswaar bevriende doch niet standvastige mogendheid" kon worden overgelaten. (U.P.) middag hun schepen buitengaats moe ten brengen en later weer in de haven moeten meren. De praktijd zal uit moe ten wijzen of onze vissers deze ene Za terdagavond er voor over hebben. Het zou in elk geval een manifestatie zijn van het bedrijf, dat hiermee zowel Nederland als in Noorwegen de aan dacht op zich zou vestigen. Juan Manuel Fangiode Argentijnheeft Zondag op de Nürburgring met zijn nieuwe Mercedes Benz-racewagen de Grote Prijs van Europa gewonnen en daarmee tevens het wereldkampioenschap behaald. President Heusz van West- Duitsland kwam hem persoonlijk gelukwensen en huldigde hem met een enorme krans. De werkgemeenschap van oud-cursis ten van de Boeren- en Tuindersleergan gen van de K.N.B.T.B. vierde Zondag haar eerste lustrum, tezamen met Blij Sticht, de werkgemeenschap van oud cursisten van de Boerinnenleergang. Na een lof in de Parochiekerk te Houten, des middags om half twee, kregen in De Roskam te Houten, de ruim 150 aan wezigen een leerzaam programma aan geboden. Mej. Chr. van Schaik uit IJsselstein behandelde de ontwikkeling van het plattelandsmeisje. Prof. We- terman sprak over het toekomstig we relddeel. De boer moet niet te veel trachten verloren tradities te herwin nen. Hij is meer met de cultuur ver bonden dan velen, die hem slechts als een natuurmens zien, willen inzien. Onder de pauze werd een prentje uit gereikt met een gebed voor de emigran ten. Na de koffiemaaltijd met muzikale omlijsting hield Harry Körner een cau serie over voordrachtskunst. Advertentie Voor de manschappen van de bui- tenbewaking behorende tot het korps gestichtswacht, wordt op het terrein van de gevangenis te Breda legerings ruimte gebouwd. De huidige sterkte dezer buitenbewaking zal geleidelijk kunnen worden verminderd, wanneer ook de te bouwen wachttorens en. enige andere voorzieningen gereed zullen zjju gekomen. Aldus antwoordt minister Donker op vragen van het Eerste Ka merlid Witteman (K.V.P.. Ten be hoeve van deze veiligheidsvoorzienin gen is een bedrag van ongeveer f 360.000,— benodigd. Aan het verlaten van het cellulaire stelsel en het invoeren van regimes, die er op gericht zijn de gedetineerden een zekere aanpassing bij te brengen aan het leven in de vrije maatschappij is inhaerent het geven van een bepaal de mate van bewegingsvrijheid binnen en in bepaalde gevallen zelfs ook bui ten het gesticht. Deze bewegingsvrij heid, die een essentieel element vormt voor de verwerkelijking van de hui dige, algemeen aanvaarde inzichten op het gebied van de strafvoltrekking, heeft echter als keerzijde een verhoogd gevaar voor ontvluchtingen en collec tieve ordeverstoringen van ernstige aard. De minister meent, dat de combinatie van een sterke beveiliging en een aan de huidige eisen beantwoordend regi me het beste kan worden bereikt door het gestichtscomplex aan de buiten zijde met een sterke beveiligingsring te omgeven, en wel op zodanige wijze, dat binnen deze ring het geven van be wegingsvrijheid aan de gedetineerden normaal voortgang kan vinden. Wacht torens vormen hier een onmisbaar ele ment. Ook aan buitenbewaking zal vermoedelijk wel steeds behoefte blij ven bestaan. De minister is van mening, dat het onjuist is met betrekking tot de gevan genis te Breda te spreken over „de invoering van het systeem van maxi male beveiliging", aangezien de diffe rentiatie der gestichten meebrengt, dat hij moet streven naar een adequate be veiliging van elk dezer. Te Noordwijk is een begin gemaakt met het internationaal proftournooi, dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereniging van Nederlandse Ten- nisleraren wordt gehouden. De uitslagen van de eerste dag luiden: Heren enkelspel; eerste ronde: Poot sl. Th. Dekkers 63, 75, 64; Buytelaar sl. Van Turnhout 61, 60, 63; Baljé sl. Van der Torre 60, 64, 6—0; A. Dek kers sl. De Mooy 64, 63, 63; Bruin sl. De Gunst 60, 61, 61; Schuuring sl. A. E. Kauling 60, 6—1, 6—1; W. Hemmes sl. Van der Bijl 60, 62, 60; Parleyliet sl. Heemskerk 62, 62, 60; A. Hemmes sl. Noordhoek 6—1, 6—L 61; R. G. Kauling sl. Van Vliet 61, 6—0, 6—2. Tweede ronde: H. Hemmes sl. A. Dek kers 6—2, 4—6, 6—2, 6—2; Parlevliet sl. W. Hemmes 62, 64, 46, 6—2; A. Hemmes sl. R. G. Kauling 64, 60, 1210; Buytelaar sl. Baljé 62, 57, 4—6, 6—2, 6—3. Heren dubbelspel: eerste ronde: Iemet- ti en Colin (Fr.) sl. Heemskerk en Th. Dekkers 62, 61, 61; Noordhoek en Heemskerk sl. De Gunst en Timmer 9—7, 6—4, 6—0. Voor de Rallye van Monte Carlo, wel ke van 17 tot 20 Januari 1955 wordt ge houden, zullen de deelnemers uit de volgende acht startplaatsen vertrekken: Athene, Glasgow, Lissabon, Monte Car lo, München, Oslo, Palermo en Stock holm. Alle deelnemers, behalve de automobi listen die uit Palermo en Athene gestart zijn, zullen Reims en Parijs passeren, waarna zij naar Chambery gaan, waar de gezamenlijke route over Grenoble en Gap naar Monte Carlo begint. Op dit laatste stuk zullen controleposten worden ingericht, welke echter eerst nadat de deelnemers Gap zijn gepasseerd, bekend worden gemaakt. Voorts zullen waar schijnlijk ook geheime controles worden ingesteld. Mevrouw Mini Boesman heeft de coupe Andries Blitz gewonnen. Dit is de eerste maal dat de coupe in ons land bljjft. Sinds zij inzet was van een ballonrace voor het eerst in 1947, is zjj steeds door een buitenlander ge wonnen. De coupe is in handen van Mini Boesman gekomen door een vrouwe lijke list. Toen de laatste drie van de zeven deelnemers in Maastricht opge stegen, Zondag de Duitse grens waren gepasseerd, wist mevrouw Boesman haar twee achtervolgers in de avond schemering te misleiden. Door met haar ballon heel laag o.er de grond te sche ren bracht zij haar concurrenten in de waan, dat zij geland was. De „concur rent" meende door nog. door te varen en om negen uur bij Straelen in Duits land te landen zeker te zijn van de eerste en de tweede prijs. Maar achter een bos ontstak me vrouw Boesman de navigatielichten en zij voer nog door tot half tien. Zij maakte een goede landing en verwierf daarmede voor Nederland de vermaar de wisselprijs. Greetje Kraan. Met belangstelling ziet de zwemwereld naar dit nummer uit, want het moet antwoord geven op de vragen, of Geertje Wielema en Ria Vonk, tegen de Hongaren te Arnhem zo te leurstellend, werkelijk uit vorm zijn of dat zij met een tijdelijke inzinking te kampen hebben gehad. Ook de 400 me ter zal, met uitzondering van Greetje Kraan, dezelfde kopgroep brengen. Maar hier zullen Marv Kok en Tine van Brenk, hoewel laatstgenoemde de laatste tijd weinig traint, een hartig woordje kunnen meespreken. De rugslag zal ongetwijfeld voor de zoveelste maal een duel om de titel te zien geven tussen Geertje Wielema en Joke de Korte met Janny Rubingh en Dicky varj Ekris als „out siders". Met Rika Bruins, Jopie Spoor, Nel van Opstal. Jenny Welling, Nel Garritsen en Tony Hom is de 200 meter schoolslag weer sterk bezet. Spannend kan de 100 meter vlinder slag worden, waarop Nel Garritsen en Jos Rubens als favorieten starten. Bij de heren zal de Robbenman Wil- lemse het niet gemakkelijk krijgen zijn titel te verdedigen nu De Vreng weer van de partij is. Met Ten Thije uit vorm zal Willemse op de 400 meter meer kans hebben, om na zijn kam pioenschap op de 1500 meter, een twee de titel te bemachtigen. Jitse van der Veen, Gerrit Korte weg en Peter Swijg- huisen zullen uitvechten wie de snelste rugslagzwemmer is. Extra vermelding verdient het feit, dat Scheffer weder om heeft ingeschreven op zijn lievelings nummer. Bekkering en Van Zijl zullen er wel voor zorgen, dat de 200 meter schoolslag een puur Leidse aangelegen heid zal blijven, hoewel Sievers in staat mag worden geacht voor een verrassing te kunnen zorgen. B(j afwezigheid van Daan Buyze p studiereis door Spanje) zal de strijd om de hoogste titel op de 200 meter vlin derslag gaan tussen de Eindhovenaar Van Rooy en de Amsterdammers Mul ler en Wiering. De springlijsten vermelden natuurlijk weer de namen van Els van der Hom en Annie Tenkink en bij de heren van Jan van Moll en Fred Gnodde. De Nederlandse Beroeps Voetbalbond heeft voor de gecontracteerde spelers, voor de trainers en voor de bestuurs leden van de bij de bond aangeslo ten clubs levens- en invaliditeitsverzeke ringen afgesloten, waarvoor de uitke ringsbedragen als volgt zijn vastgesteld: Voor de spelers: f 10.000 bij overlij den, f30.000 bij blijvende invaliditeit; f21.per week, ingeval van voorbij gaande arbeidsongeschiktheid, te reke nen vanaf de eerste dag na het onge val, met een uitkeringsduur van 104 weken; f 500.als maximum-bijdrage in de kosten van een geneeskundige be handeling na een ongeval. Voor de trainers (verzekerd zowel in als buiten beroep); f 10.000 bij overlij den na een ongeval; f 50.000 bij blijven de invaliditeit, f 10.per dag bij tijde lijke invaliditeit gedurende 7 dagen per week, met een uitkeringsduur van 104 weken. Voor de bestuursleden: f 100.000 bij blijvende algehele invaliditeit (Van onze correspondent) Het bestuur van de afdeling Nijmegen van de KNVB en de Nijmeegse eerste klasser NEC houden er precies tegen overgestelde meningen op na betref fende het voorstel van het KNVB-be- stuur inzake het toestaan van vergoe dingen aan spelers. Het Nijmeegse afdelingsbestuur is in overgrote meerderheid van mening dat het aanvaarden vein dit voorstel ernsti ge schade zal berokkenen aan het la gere voetbal en wel met name aan dat van de junioren. 21 Augustus houdt de afdeling haar jaarvergadering, dan zal het voorstel van het hoofdbestuur ter sprake komen. NEC staat volkomen achter het hoofdbestuur eri diens plannen tot het invoeren van het semi-beroeprvoetbal, zo is bij monde van de heer J. W. van Voorst, voorziter van NEC, verklaard op de jaarvergadering van deze vere niging. Mocht het voorstel van het hoofdbestuur op 14 Augustus niet wor den aangenomen, dan zal NEC zich na der met de andere eerste klassers be raden. Maandag 9 Augustus begint de training van de profclub „Utrecht" onder leiding van de Zuid-Slavische trainer Eduan Kuras op het terrein van de club onder de gemeente Jutphaas. Gecontracteerd zijn alsnog de DOS-speler W. Visser en Nieuwenhuis van JOS (Amsterdam). Tijdens een bespreking tussen het be stuur van de profclub „Utrecht" en de spelers hebben deze laatsten htm eerste betaling ontvangen. De landenathletiek wedstrijd tussen Noorwegen en Hongarije, welke te Oslo werd gehouden, is in een overwinning voor de Hongaren geëindigd. Zij be haalden 121 punten tegen de gasthe ren 90. De Fransman Gérard Pierre is wereld kampioen zweefvlieger in de eenzitter- klasse geworden. Met 2956 punten werd hij eerste in het eindklassement. Bij de tweezitters waren het de Zuid-Slaviërs Bozidar Komar en Swonimar Rajn, die op de titel beslag legden. Zij verzamel den 3056 punten. Onze landgenoten II- bert de Boer en Otto Koch eindigden met 462 en 290 punten resp. op de 24e en 29e plaats. Van de zestien dagen, die voor deze wereldkampioenschappen waren uitge trokken, kon er wegens de slechte weersomstandigheden op slechts vier worden gevlogen. Dit was echter juist voldoende, om de wedstrijden als we reldkampioenschap te laten gelden, want de reglementen schrijven voor, dat de toestellen ten minste vier dagen in de lucht moeten zijn geweest om de ont moeting als officieel wereldkampioen schap te erkennen. Vijf en twintig Franse renners hebben zich candidaat gesteld voor de wereld kampioenschappen voor profs op de weg. welke op 22 Augustus te Solingen wor den gehouden, t.w. Dupont, Geminiani, Forlini, Gauthler, Bauvin, Canavese, Varnajo, Darrigade, Forestier, Diot, Anastasi, Caput, Anquetil, Molineris, Remy, Robic, Lauredi, Teisseire, Rolland, Malléjac, Deledda, Desbats J. Bobet, Bergaud en L. Bobet. De Franse wielrenunie zal uit hen een keuze maken van twaalf renners van wie er acht aan de start mogen verschijner

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5