Haarlemmermeer mag niet in Randstad worden opgeslokt m HAARLEMS BLOEMENFEE is weer gewoon Yvonne Meijer geworden Plattelandsrand van polder baart de meeste zorgen Belang voor Haarlem om gasten tegemoet te komen SANTPOORT JUICHEND LANGS DE BAAN Femmy v. d. Kolk zegeviert in boerenpaarden-race Feestweek werd met charme uitgedanst Het congres danste SLEUTEL .Nim-arl' blOLINE ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 PAGINA 2 Het plattelandsgebied van de gemeente Huisvesting agrarische bevolking Hoofddorp en Nieuw- Vennep Slotermeer, Zwanenburg en Badhoevedorp Italiaanse opera-solisten in Heemstede Gladioluskeuring in Krelagehuis De moeilijkheden rond de winkelsluiting Wethouder Happé: Geen verschil van mening tussen betrokken winkeliers en B. en W. „CE SLEUTELSPECIALIST" Zwaan verongelukt Twee andere weer in Schotersingel Burgerlijke Stand Rembrandt Cinema Palace City Frans Hals Lido Minerva Luxor Robinson Crusoë Melktankauto tegen bus Examens ook U kunt zonder risico kerkberichten Aangehouden wegens ingewikkelde rijwiel verduistering FILMJOURNAAL De geschiedenis van de Haarlemmermeer van de laatste 60 jaren vertoont een beeld van grote afwisseling in de sociaal-economische toestand. Vele problemen worden in dit gebied aan de orde gesteld, als o.m. de scholings kwestie van de jongeren uit het agrarische milieu waarover men elders op deze pagina kan lezen de vraag of er voldoende industrie is, om deze scholingstaak naar behoren te kunnen vervullen en op welke wijze de woningbouw het beste kan worden geregeld. Vooral dringt de vraag naar voren, hoe de z.g. activiteitscentra van de omgeving en hun beïnvloeding zich ontwikkelen. De Haarlemmermeer heeft voor een groot deel een toekomst als plattelands gebied in de Randstad Holland, aldus het rapport. Veel zal er van het ge meentelijk beleid gevraagd worden, wil men voorkomen in de Randstad te wor den opgeslokt. Een gezonde gemeente lijke samenleving, waarbinnen de agra rische belangen van dit kostbare land en tuinbouwgebied tot hun recht komen en van waaruit velen op de juiste ma nier hun noodzakelijke gang naar een ander beroep kunnen maken, is niet al leen van gemeentelijk standpunt gezien het nastreven waard. Velen elders van het platteland zoeken immers hun weg via de Haarlemmermeer en bovendien moet men, in het bijzonder in de Rand stad, zuinig zijn op het platteland. Waar het om gaat is, dat de Haar lemmermeer een natuurlijke ontwikke ling, die zoveel mogelijk uit haarzelf voortkomt, zal moeten volgen, zodat ze haar taak ten opzichte van zich zelf. maar ook voor een veel groter gebied, zo goed mogelijk zal kunnen vervullen. Bijzonder geldt thans hier, dat overdrijving schaadt. Bepaalde ge deelten van de Haarlemmermeer zijn in de Randstad opgenomen. Er is geen bezwaar tegen; de stad heeft ook haar rechten. Maar aan de verstedelijking moet een duidelijke grens worden ge steld. Aan halve verstedelijking over een uitgestrekt gebied heeft men niets. Ook de stad is daar niet mee gebaat. Het economisch nadeel is dan, dat de wijken veel te ver van de stadskern zijn gele gen, met als gevolgen verliezen aan tijd, geld en energie van de bewoners. De gevolgtrekkingen liggen na 't voor gaande voor de hand. De plaatselijke hijverheid zal zich niet spoedig op een ongewenste wijze ontwikkelen. Ze is le vensvatbaar en bezit een zekere groei kracht, maar uit haar aard vloeit niet licht een ontwikkeling van een onge wenste omvang voort. Dat de ontwikke lingskansen van de bedrijven aan de rand door hun aard naar verhouding groter zijn dan die van de bedrijven in de dorpen, betekent niet, dat zij voor de dorpen veel zorgen baren. Wanneer meer woningen op de ver schillende plaatsen in het plattelandsge bied worden gebouwd dan er in ver band met de ontwikkeling van de be- staansbronnen ter plaatse nodig zijn, zullen zij wel bewoond worden zeker in onze tijd van woningnood maar door personen die elders hun werk heb ben. Een grote omvang van het blij vende forensenwezen acht men onnodig en gevaarlijk. Daarom wordt geadvi seerd de omvang van de woningbouw nauw aan te sluiten bij de te verwach ten ontwikkeling van de plaatselijke be- staansbronnen. Een voorzichtige woning- bouwpolitiek derhalve! Omdat altijd de mogelijkheid blijft bestaan, dat na op heffing van de woningnood, eventueel gevestigde, uit de stad herkomstige fo rensen weer zullen wegtrekken. Ongeveer overeenkomstige overwegin gen gelden voor het van elders afkom stige op het complex Schiphol werkza me personeel. Men is van oordeel, dat dit personeel (9500 in 1951) veel minder zal toenemen dan aanvankelijk werd verwacht. De vestiging van. het stede lijk georiënteerde personeel van de K.L.M. en de Fokkerfabrieken in Hoofddorp wordt b.v. ongunstig geacht. De agrarische bevolking vindt het al lerbest huisvesting in de dorpen. Deze omgeving is voor de eigenlijke bewoners van de polder het meest geschikt; ze zijn er dicht bij hun werk, bij de kerk en de school en kunnen op de goed koopste manier profiteren van de over heidsvoorzieningen. Het gebied buiten de dorpen dient dan zuiver agrarisch terrein te blijven, Lintbebouwing dient te worden voorkomen. Voor agrarische arbeiders uit het zuiden van de eigen lijke polder wordt, op grond van boven genoemde overwegingen, Nieuw-Vennep als woonoord aangewezen. Hetzelfde geldt echter niet voor het noorden ten opzichte van Hoofddorp. Bij dit alles mag ook de binding aan een huis, of thans bestaande bedrijven af te rem men. Dit geldt b.v. in de Cruquiusbuurt. Voor Hoofddorp en Nieuw-Vennep is een in het uitbreidingsplan in onderde len te verwerken voorlopig richtniveau van ontwikkeling aangenomen, waarin ruimte is gelaten voor uitbreiding van de plaatselijke nijverheid, welke wordt verwacht. Abbenes en Vijfhuizen hebben maar een beperkte betekenis voor het omge vende gebied. Om de zelfstandigheid van het dorpsleven te waarborgen wordt een geringe en geleidelijke uitbreiding aan bevolen. Slotermeer zal b.v. een ruime moge lijkheid tot aantrekkelijke huisvesting van arbeiders moeten bieden. De vesti ging in Zwanenburg van arbeidersforen sen en van Amsterdamse werknemers moeten in de Zwanenburgse industrie worden beperkt. Zwanenburg heeft ker ken, scholen en andere gemeenschaps voorzieningen nodig. Meer inwoneis van Zwanenburg moeten in de industrie wor den opgenomen. Badhoevedorp kan, mits het op de juiste manier wordt uitgebreid, zeer ze ker een belangrijke functie behouden voor de vestiging van middenstandsfo rensen. Beide plaatsjes zijn echter vol komen op de stad gericht. Van de oude kern van de bevolking van Zwanenburg is betrekkelijk weinig meer over. De ontwikkeling van de buurt „Nieuwe Meerdijk" wijst zich met de eisen van het luchtverkeer vrijwel vanzelf. De Italiaanse opera-solisten, die enige weken geleden in het Haarlemse Concert gebouw optraden in een populair program ma, zullen 19 Augustus wederom te be luisteren zijn en wel in het Minerva- theater te Heemstede. Het programma Is eensluidend. De pianist Henk Bijvanck verleent zijn medewerking als maestro ac- compagnetore. De Nederlandse Gladiolusvereniging zal Maandag 9 Augustus in het Krelagehuis haar jaarlijkse speciale gladiolenkeuring houden. De keuring vindt plaats in samen werking met de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Voor de beste gladiolus is een wisselbeker beschikbaar, terwijl voor de beste gladiolus in verschil lende kleuren een diploma wordt uitge reikt. De vruchtbare grond in de Haarlemmermeer levert rijke oogsten. stukje grond evenmin over het hoofd worden gezien. De plattelandsrand v an de polder is één van de moeilijkste, maar ook één van de belangrijkste punten in het ste debouwkundig en bestuurlijk beleid. Vreemde industrieën passen niet in de leen mag worden toegelaten wannee randgemeenten. Als werkgelegenheid zijn ze voor de gemeente overbodig. Het rapport noemt dan de opslagplaat sen van bouwmaterialen en de cement- industrie, welke uit het Haarlems- Heemsteedse gebied zijn binnengeko men; deze scheppen moeilijkheden voor het verkeer om de Ringdijk en zijn bij intensief bodemgebruik einig fraai. De rapporteurs menen, dat vestiging al leen mag worden toegelaten wanneer bovengemeentelijke stedebouwkundige gelangen dit eisen. Ten opzichte van reeds gemaakte investeringen zou het onredelijk zijn de ontwikkeling van de T^egeren is vooruit zien" moet, ri de gemeenteraad van Haar- •L lemmermeer in April 1951 van oordeel zijn geweest bij het verstrekken van een ere diet, groot f 16.000.voor het doen verrich ten van een wetenschappelijk so ciaal-economisch onderzoek naar de na-oorlogse toestand van de Haarlemmermeer. Immers, de raad wilde aan de hand van een der gelijk onderzoek de grote lijnen bepalen van het bestuursbeleid in de toekomst. Het gemeentebestuur van Haar lemmermeer heeft met talrijke vraagstukken te worstelen, die enerzijds gevolgen zijn van de in gewikkelde structuur der gemeen te, anderzijds voortvloeien uit het proces van de voortschrijdende op neming van de Haarlemmermeer in de omgeving; een ontwikkeling, die men het beste kan samenvatten onder de titel „Plattelandsproblemen in de Randstad Holland". Het onderzoek werd opgedragen aan het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit van UtrechtK In November 1951 begonnen drs. C. van Paassen en twee van zijn naaste me dewerkers een 60-tal studenten van de Utrechtse universiteit ver leende assistentie het omvang rijke werk, onder supervisie van prof. dr. A. C. de Vooys. De weten schappelijke staf is thans bezig met de eindredactie van het rapport „De Haarlemmermeer", een boekwerk, dat ongeveer 400 pagina's zal be slaan. De samenstellers van. het rapport beogen met hun werk niet alleen het verschaffen van een des kundig advies aan het gemeentebe stuur, maar ook een aankweken van een beter begrip van en liefde voor de eigen samenleving bij de hui dige bewoners. En tenslotte willen de rapporteurs ook de belangstel ling wekken in kringen buiten de Haarlemmermeer voor het probleem van de verhouding tussen stad en platteland. Een vraagstuk van de eerste orde in ons dichtbevolkte land. Wij geven in nevenstaande arti kelen een beknopt overzicht van de voornaamste bestanddelen uit een samenvatting van genoemd rapport. Wethouder Happé deelde ons heden ochtend mee naar aanleiding van het onderhoud, dat een deputatie van win keliers van verschillende branches uit de naaste omtrek van de Nassaulaan met hem Vrijdagmiddag had over de moeilijkheid inzake de winkelsluiting ge durende de feestweek, zeer getroffen te zijn door de wijze, waarop de be trokkenen met redelijke argumenten hebben gepleit voor een betere regeling van de sluitingstijden voor winkels bij hoogtijdagen. De wethouder prees daarbij ook voor al de opbouwende critiek, die werd ge leverd. „Bij B. en W. bestond reeds geruime tijd het voornemen een verrui ming van de openstelling van winkels bij bijzondere gelegenheden te bewerk stelligen", aldus de wethouder. De door Advertentie LANGE VEER STRAAT 10 TEL. 11493 Een van de zeven volwassen zwanen der gemeente Haarlem ls Vrijdag verongelukt, doordat hij ergens tegenop vloog. Met nog twee andere zwanen w as hij uit de Scho tersingel opgestegen op zoek naar avontuur. Een ander van het drietal kuierde Vrij dagmiddag gemoedereerd over de spoorbrug nabij <fe Varkenmarkt. De twee overle vende zijn door de Dienst Hout en Plant soenen uit de Burgwal, waar zij verpozing hadden gezocht, opgevist en weer overge bracht naar de Schotersingel. GEBOREN: C. A. WallesDam- meijer, z; E. NijdamWieman, z; E. ElferinkProost, z; J. M. van den Eisenvan der Vosse, z; J. Wielart Duijns, z; C. A. M. Diebenvan der Helm, d; J. H. van Altenavan Duijn, d; A. C. C. van Marionvan der Woerdt, d. ONDERTROUWD: A. Martens en J. Karei. OVERLEDEN: E. S. H. Lamfers— Cramer, 70 jaar, Middenlaan. de deputatie naar voren gebrachte be zwaren hebben dit voornemen versterkt. B. en W. hebben het in deze kwestie niet alleen voor het zeggen. De raad zal de bevoegdheid aan B. en W. moe ten delegeren om bij bijzondere gele genheden als b.v. de afgelopen feest week, Koninginnedag enz., de vrijheid te geven tot ontheffing. „Het is een belang voor onze stad, dat wij in tijden van het vreemdelingenbezoek onze gas ten zoveel mogelijk tegemoetkomen". Wethouder Happé legt er speciaal de nadruk op, dat er eigenlijk geen enkel verschil van mening bestaat tussen de betrokken winkeliers en het College van B. en W. Hij was van oordeel, dat de raad te zijner tijd, wanneer voorstellen van de zijde van B. en W. worden ge daan, zeker de argumentatie „om meer speling naar behoefte in de verordening te brengen" tot de zijne zou maken. Haarlems Bloemenfee viel gister avond een even waardige als har telijke ontvangst ten deel bij de Esperantisten. De nationale kle derdrachten van de verschillende congressisten gaven aan deze ont vangst nog een speciale kleur. ...maar zwaar is de arbeid, die moet worden verricht alvorens de voorraad schuren voor de winter gevuld zijn. Het verfilmen van een opera of ope rette kent in de geschiedenis van de filmkunst een opgaande lijn. De tijd, waarin soms eindeloze dialogen op het witte doek storende elementen vorm den en aan het geheel afbreuk deden, is men langzamerhand te boven geko men. Het bereiken van een juist even wicht tussen beeld en geluid geldt thans als eerste eis. Natuurlijk zal de klem toon in de rolprent, die gebaseerd is op een operette-gegeven, blijven vallen op het zuiver vocale en de begeleidende muziek, maar uiteindelijk toch is de film als zodanig gericht op het visuele. In de M.G.M.-kleuren-musical in Ci nemascope „Rose Marie", ide thans in het Rembrandt-theater draait, komt de juiste binding tussen beeld en geluid tot uitdrukking, mede door het toedoen van het Perspecta-systeem, waar wij giste ren uitvoerig over schreven. Alle foto grafie van toneeldecor is bijkans weg gelaten. Het is juist de verfilming van het prachtige natuurschoon in de hoog gebergten van Canada die aan de film zulk een bekoring geeft. Het verhaal is eenvoudig: hoofdzaak vormen de stem men van Ann Blyth, Howard Keel, Fer nando Laman e.a. Zij oogsten met hun songs als „Indian love call" en „Rose Marie. I love you" een waarlijk suc ces. Wie liefhebber is van gave zang en muziek en houdt van een speelse roman tiek, kan in het Rembrandt-theater zijn hart ophalen bij het zien van de „Pre mière voor Europa". Alle leeftijden zijn welkom. „Saison in Salzburg" geeft het ver haal van drie vlotte jongens, die een seizoen in Salzburg willen blijven. Zij komen in dienst bij een hotelhoudster, een weduwe, die toch een frisse jonge vrouw blijkt te zijn. Dank zij het in zicht van een van de jongelui, komt het hotel tot grote bloei en het ziet er naar uit, dat hij en de weduwe el kaar ook in een huwelijk zullen vinden. Maar dan komt er de vlotte dochter van de weduwe op het doek en het blijkt, dat zij de meeste kansen maakt. Zij komt ook tot trouwen, de moeder overigens eyenzeer, maar dan met een vroegere minnaar. Eer het echter zo ver is, zijn er heel wat traantjes geval len. Natuurlijk, de humor ontbreekt evenmin, zij het dan, dat het niet alle maal even geestig is. Alle leeftijden. Het verhaal, dat in City in vlam mende kleuren ontrold wordt, speelt zich af tijdens de Amerikaanse vrij heidsoorlog omstreeks 1865 en brengt de lotgevallen in beeld van een pa trouille zuidelijke soldaten, die te laat vernomen hebben, dat er een vrede is getekend. Zij vechten der halve door en overvallen een koets, waarin zij enkele staven goud aan treffen. De escortesoldaten moesten allen het leven laten bij de overval. De roof van het goud en vooral de moord op de begeleidende soldaten brengt de „vergeten patrouille" ech ter in allerlei moeilijkheden, welke zij, die niet kijken op een paar ko gels meer of minder, maar moeten gaan bekijken. Randolph Scott speelt de hoofdrol. 14 jaar. De bezoeker van het Frans Hals theater zal zich na afloop van de voorstelling afvragen, waarop nu de titel „Opoe in het mannenbad" sloeg. Hij zal zich stellig nog meer dingen afvragen, maar het verstandigst is degene, die zich nergens het hoofd over breekt en onbevangen meelacht om de aaneenschakeling van zotte, soms wel geforceerde situaties, waar uit feitelijk deze film is samengesteld. Een employé op een handelskantoor in Rome wil een dag naar zee, samen met vrouw en kinderen. Hetzelfde plan als hij hebben echter ook an deren opgevat en de verwikkelingen, die daarvan het gevolg zijn, culmine ren tenslotte in het ontslag van de employé. De Duitsers hebben er een plezierig filmwerkje van gemaakt, goed vacantieamusement voor jong en oud. Alle leeftijden. George Formby, de humoristische filmheld, die vooral na de oorlog Nederland met één slag veroverde, weert zich nog steeds danig. Deze week is hij te zien in „Zet 'm op George", een product, dat zijn bekende trant weer alle eer aandoet. Als joc key weet hij een paardenrace te win nen, maar voor het zover is, beleeft hij allerlei wonderlijke avonturen op een kermis, maakt hij een wilde auto tocht en wordt hij achterna gezeten als vermeend zakkenroller. Tussen al zijn belevenissen door weet hij nog tijd te vinden voor enige liefjes, zich zelf begeleidend op zijn onafscheide lijke banjo. „Zet 'm op George" is een ouderwetse lachfilm, die door zijn vlotheid en zwier de toeschouwer geen ogenblik zal vervelen, „De terugkeer van Don Camillo" is weer even plezierig als het eerste pro duct over de Italiaanse dorpspastoor en de communistische burgemeester Peppone. De pastoor keert^ terug uit z\jn „ballingschap" dank zq zijn „vtj- anden". Het leven gaat verder, de ruzie tussen Peppone en Camillo met minder. Men krijgt dus weer een reeks taferelen te zien, waarin de vrienden vijanden zijn en de vijanden vrienden. Reeds eerder hebben wij uitvoerig over deze film geschreven. Wij zullen het hierbij laten. Iedereen kan er heen. Zoals verwacht mocht worden, is de film „City Lights" met en door Char lie Chaplin 'geprolongeerd. Iedereen kan er heen. Stan Laurel en Oliver Hardy zjjn na vele jaren scheiding weer op het film doek teruggekeerd. In „Robinson Cru soë en Co.", beleven zij ook nu weer de meest ongeloofwaardige en hoe kan het anders allerzotste avonturen. Toch is regisseur Leo Joannon er niet geheel en al in geslaagd de oude glorie van het befaamde komische duo terug te brengen, wat overigens geenszins wil zeggen, dat de film nu min of meer als mislukt moet worden aangemerkt. Bezoekers met een vacantiestemming zullen er, over het geheel bezien, ple zier aan beleven. Alle leeftijden. Gekleed in het glimmend blauw van een jockey heeft Femmy v. d. Kolk Vrijdagavond op de grasbaan aan de Westlaan bjj de Santpoorters aller har ten gestolen. Zjj was de favoriete van de course en met gejuich werd zij iedere rit weer naar de finish begeleid. Het heeft er om gespannen. Maar de over winning heeft zij behaald. Was een an dere draver sneller dan haar paard, dan galoppeerde het of maakte andere fouten. En zo mocht zij, toen de duister nis over de aarde begon te vallen en Santpoorts kermis zich op de achter- Na gisteravond weer met veel luister op het Esperantistencongres en op het Bloemenbal in Royal ontvangen te zijn, heeft Haarlems Bloemenfee haar taak kunnen neerleggen, die zij met haar nymfen zonder twijfel met veel charme vervuld heeft. Vele malen heeft men haar in een open grijze auto door de stad zien trekken om bezoeken te brengen aan zieken of bejaarden. En ofschoon haar intocht in de stad geen gebrek heeft gehad aan belang stelling, zijn het toch die bezoeken geweest, waarmee veel goed is gedaan. Degenen, die daarvan getuigen zijn geweest, en vooral de zieken en bejaar den zelf, verklaren, dat de Bloemenfee veel vriendelijkheid en hartelijkheid heeft rondgestrooid en daarom was het niet zo verwonderlijk, dat haar met nadruk gevraagd werd nog eens terug te komen. Dat zal zij nu alleen nog maar kunnen doen als Yvonne Meijer, want na gisteravond is zij weer teruggekeerd in de prozaïsche wereld van alledag. Het sprookje is ten einde, met de feestweek, maar de glans van de fee zal nog lange tijd na-schitteren in zieken- en bejaardentehuizen. Hoe de Bloemenfee zelf over deze dagen heeft gedacht? Vermoeiend is het wel geweest, maar toch heel dankbaar werk, dat haar meer onverwachte en verrassende ogenblikken heeft bezorgd dan zij had kunnen vermoeden. De ontvangst in het overdadig ver sierde Krelagehuis, waar een groot internationaal bal voor de congresse- rende esperantisten werd gegeven, dat tot vier uur 's morgens voort duurde. onderscheidde zich door hartelijkheid en originaliteit. Ongeveer 40 dames en één heer, van allerlei nationaliteiten en elk gekleed in het nationaal costuum, leidden de bloe menfee naar binnen onder een lang durig en welgemeend applaus van de feestvierende congresgangers. Met haar nymphen begaf de fee zich daarna naar het podium, vanwaar zij de ver zamelde menigt toesprak, natuurlijk in het esperanto. Elk voorjaar, zo zei zij, is mijn stad het middelpunt der bloemenvelden. Haarlem wordt dan ook de bloemenstad in de wereld ge noemd. Is het een wonder, dat er in de zomer één week een feestweek voor stadgenoot en vreemdeling een bloemenfee de scepter zwaait? Gij zijt van verre landen naar hier geko men, zoals wij onze bloemen als afge zanten het hele wereldrond versprei den. Moge u voor ons land en spe- in uw herinnering bestemmen. Espe ranto de wereldtaal! Bloemen de we reldtaal met Haarlem als centrum! De bloemenfee mocht na haar speech je een geestdriftige ovatie m ontvangst nemen van het dansende congres. De tweede entrée in hotel Royal was, hoewel bescheidener van aard, niet minder hartelijk. Onder een ere haag van groen en bloemen, gehan teerd door acht elfjes, betrad de iee de overvloedig met gladiolen getooide danszaal, waar zij achteraan plaats nam. De directeur van Royal, de heer Alsem, sprak qen hartelijk 'woord yan welkom tot de fee, die hh aJ dikwijls „in en uit had mogen laten -Na het woord volgde de daad, uitgevoerd door de elfjes, die optraden m enkele kor te balletstukj es en daarmee veel suc ces oogstten. Nadat de aanwezigen op het bal, onder wie verschillende Haarlemse autoriteiten, zich enige tijd met dan sen hadden vermaakt, begaf de fee zich naar de microfoon en sprak daar een dankwoord voor de ontvangst. Daaraan knoopte zij tevens de wens vast, dat het huidige Royal spoedig plaats mocht maken voor een andere (betere) Royal. Niet lang daarna ver scheen ook zij op de dansvloer en met haar talrijke andere gasten op het bal. 9m twee uur kwam aan de fes tiviteiten en daarmee aan de taak van de bloemenfee een geslaagd einde. Op de hoek van de Zomerkade en de Staringstraat botste gistermiddag omstreeks half één een melktankauto tegen een auto bus van de N.Z.H. doordat de eerste wagen de bocht naar rechts iets te ruim nam. De bus werd aan de achterzijde over een lengte van 1% meter opengescheurd maar per soonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. HAARLEM (Rijkskweekschool). Bij de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: de dames D. D. van Amers foort te Den Helder, J. M. E. van Amers foort te Den Helder, C. G. Cool te Haar" lem (van Rijkskw.sch. Haarlem), E. C. M. Schutgens te Amsterdam. M. A. van Tul- der te Amsterdam, P. J- A. Zeinstra te Haarlem (van Rijkskweekschool Haarlem); de heer A. J. Harding te Noordwijk-Bin- nen. Voor gedeelte B: de heren: W. 'P. Klaassen te Amsterdam, L. Scholten te grond in een sprookjesachtig licht ge legd had, een ere-rondje rjjden. Negen en twintig ruiters hadden in de jeug dige amazone hun meerdere moeten er kennen. Het is een allerplezierigst gebeuren geworden, deze gecostumeerde boeren paarden-race. Er was vfa!5 met veel fantasie gewerkt en de talrijke vermom mingen werkten niet weir>ig op de lachlust van de toeschouwers die in een dichte haag rond de haan geschaard stonden. Wij schatten, dat het aantal toeschouwers zeker zo groot was als de vorige dag bh de officiële kortebaan- draverij. De jury heeft geen gemakkelijke taak gehad om de beste vermomming uit te zoeken. De aap was wel zeer natuur getrouw nagebootst en de man, die zich een vos om de schouders gelegd had met een kaartje „zomer 1954", kwam zeker niet gek voor de dag. Er was een nar, een zeerover, er was een juf frouw met het hoofd achterstevoren en een kok, die zijn pannekoeksmes ge bruikte als rijzweep. De jeugdige snor- reman met kaal jjgof^ en geruite jockey- P,. o*eelf ook een fortuinlijk rijder te zyn. En dan waren er matrozen, ver pleegsters, oude dames en ook ruiters, die zich van uitzonderlijke costumering weinig aangetrokken hadden. Maar de Pnjs ging naar de heks (nummer 9), een creatie, die tot in de puntjes ge ïmiteerd was. Het publiek was niet karig met zijn aanmoedigingen. „Hup opoe", schalde meer dan eens langs de baan. Hoog werden soms de kluiten uit de aarde getrapt door klepperende paardenhoe ven envergeleken met de officiële draverij verliepen de ritten heel wat Advertentie moderne binnenhuiskunst verantwoorde vormen en kleuren voor het huis van heden decoratieve stoffen in grote verscheidenheid meubelen 0 pas-toe 9 ciaal voor Haarlem een grote plaats Enkhuizen, J. C. Witvliet te Haarlem, moderne huiskamer stoel reeds voor fl. 17.50 WONINGINRICHTING BtVfcRWIJK 250 MODELKAMERS llllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIih|,,,lllll>>11 BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Rose Marie", a. 1. Tijdem 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. PALACE: „Saison in Salzburg", a. 1. lji den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgeu» 10.30 uur vacantieprogramma. LUXOR: „City Lights", a. 1. Tijden 2, en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u»' 's Morgens 10.30 uur vacantieprogramma; LIDO: „Zet 'm op. George", a. 1. TDden- 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Opoe in het mannenpa° a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY: tot en met Zo.: „De vergeten P» trouille". 14 jaar. Ma. t/m Do.: „Furie van de Kongo", 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 9.15 uur. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 915 uvr. Iedere morgen 10.30 uur: vacantiepr gramma. M ROXY: „Robinson Crusoë en Co. a- Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.1®. 7 en 9.15 uur. Ma. t/m Do.: 2.30 en 8 u. MINERVA: Tot en met Zo.: „De terugkeer van Don Camillo". a. 1. Za. 2.30, 7 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. M|. en Di.: „De zevende sluier". 2.30 en o.n>- Zaterdag 7 Augustus „De Vleeshal": Bert Brugman's manonei tentheater: „Spectacle Coupi", 8 uur. Openluchttheater, Bloemendaal. Jeu.S°„ voorstelling „De wonderlijke luchtballon door toneelgroep „De Witte Vogel", "'3uJrj Grote Markt: Concert door de Haarlem se Accordeonclub, 20.30 uur. Maandag 9 Augustus Grote Kerk: Beiaardbespeling door An" Peters, 15.3016.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland M. Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 13— 17 uur. Gedurende de feestweek ook 's avond» geopend van 20.30—22.3C uur. f Feeëriek" verlichting. Teylers Museum, Spaarne 16, 17e eeuws" Hollandse Tekeningen. Geopend werkdag (behalve Maandag) van U—17 Museum Het Huis van Looy: Expositi" van werken van Frans Masereel (t/m September). Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug-)* Schilderijen, tekeningen en reproducties- Kunstkring „De Acht" exposeert werken van leden aan de Baljuwslaan 23. Toegang vrij. diversen *aLsa"la:l": Kermis: 10—24 uur (alleen nog Zaterdag). APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst va» de Haarlemse Apotheken wordt waarS®, nomen door: Bosch en Vaart-Annthe" Bosch en Vaartstraat 26, tel 1329aV?" traal Apotheek v. h. Florijn. Grote'ff0, straat 18, telef. 1050010502; h. en Zoon. Kruisstraat 6. tel. 10357, Noot- der-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tele foon 23821. ZIEKENVERVOER G.G.G.D. Tel. 14141: Margriet, Turfmarkt 10 rd„ Tel. 21400, Heemstede: Fa. Buiten man en Co., Raadhuisplein 7. Tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse. Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85. Bloemendaal, telef. 22181 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 42 Santpoort Dorp, tel. K 25608284. OVERVEEN De dienst voor artsen wordt waargeno men door dokter D. K. Heeringa, Militai- renweg 19, tel. 24480. HEEMSTEDE De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dokter P. G. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dokter W. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man. ESinnenwcg 20620S, tel. 38320. Artseii: J. J. Hekman, Hoofdstraat 23Jt Santpoort, tel. K 2560—8510. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel K 25608284, en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. Advertentie door het Biologische Slankheidsmiddel succes verzekerd prijs 50 dragees f. 1.25 vlotter. Dit werd in een snel tempo afgewerkt. Tijd voor verveling langs de baan was er geen moment. Het werd spannend, toen de beslissen de omloop vier paarden in de strijd bracht, waarvan drie bereden werden door ruiters, luisterende naar de naam Schoorl, met als grote rivale de ama zone Femmy v. d. Kolk. De broers Arie en Wim Schoorl Lzn. werden naar de derde en vierde plaats verwezen, waarbjj Arie de sterkste van de twed bleek. Femmy v. d. Kolk versloeg W. Schoorl Azn., die te veel fouten maakte, H. Bavo, Kathedraal: Zondag H.H. Mis ser. 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis). 11 en 12 uur, H. Antonius v. Padua: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 u. H. Jozef. Zondag H.H. Missen 6.45, 8, 9-19 (Hoogmis), 11 en 18 (Avondmis) uur. O. L. Vr. Rozenkrans: Zondag H.H. Mis sen 6, 7-30, 9, 10.30 en 12 uur. H. Joannes de Doper: Zondag H.H. Mis sen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 13 uur. H. Hart: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.45, 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. a H.H. Elisabeth en Barbara: Zondag H-B' Missen 6.30. 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina: Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30. 8.30, 9.45 (Hoogmis), 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten; Zondag H.H. Missen 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.1» en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus: Zondag Hl1' Missen 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 10.45. Allerheiligste Drieëenheid: Zondag Hl;' Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 Hulpkerk Bloemendaal: Zondag H.H. MiS sen 7.30 en 10.15 (Hoogmis). O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, Overvee»' Zondag H.H. Missen 7, 8. 9 (Hoogmis) e" 10.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: Zondag H.H. M>' sen 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) en 11 H. Bavo, Heemstede: Zondag H.H. M1S sen 7.15, 8.45, 10 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart, Heemstede. Z°vj dag H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 1®-'. en 11.30 uur. A H. Antonius van Padua (AerdenhoOj Zondag H.H. Missen 7.30, 9 (Hoogmis) 11 uur. Door de Haarlemse recherche is aallfii houden en ingesloten de 34-jarige J. sjwe® Haarlem wegens verduistering van t0e<\ fietsen. De zaak kwam aan het licht. ^ooP hij bij een particulier een fiets t" fiVjU aanbood. Deze fiets bleek hij echter J» t koopcontract te hebben ontvangen. drag was pas voor een klein gedee'de. o taald. Een nader onderzoek onth" pij 110 de man aan de winkelier, met lV'„and contract had afgesloten, als onderP dat n ander nieuw rijwiel had gegeve0«en eveneens in huurkoop had gekret, een andere winkelier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2