KWESTIE-TRIËST nadert oplossing Vreugde, maar geen voldaanheid E.D.G. komt 24 Augustus in het Franse parlement Vertrouwenskwestie ontneemt de spanning aan de economische debatten Zestien volksliederen luiden Kerkraads muziekfeest in Minister Cals opent als goed Limburger o.a. in de streektaal Minister Donker verdedigt het beleid der justitie Nationaal Orkest van België speelt het openingsconcert BISSCHOP HOUDT LIEVER VAST AAN DE VRIJSTAAT hulp Amerikaanse voor Indonesië SEATO tegen ondergrondse agressie Balder" in dienst gesteld Goede wensen van Prins Bernhard Nasleep van de zaak-De Boer voor Indonesië Lokmiddel voor muziekfanaten Van Djakarta naar „Theater" Mi&*L -1M PROBLEEM BEPERKT POLITIEK BLOK Roemeense steun ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 PAGINA <5 Bij medische opleiding Jongen onder autobus gedood Ned. Gomedie in komend seizoen Indië, Indonesië en Burma doen niet mee Sovjet-„concessies" aan Oost-Duitsland O.m. bij ontwikkeling van olie-industrie nesië. PortugeesIndisch geschil Engeland doet beroep op New-Delhi (Van onze Romeinse correspondent) De onderhandelingen, die tot een oplossing moeten leiden van de nog steeds hangende kwestie Triëst, schijnen hun einde te naderen. Het wordt lang zamerhand hoog tijd, dat de ingewikkelde knoop ontward wordt. In Italië, zowel als in Joegoslavië zijn de mensen geprikkeld door een blijvend gevoel van onvoldaanheid. De buren leven op gespannen voet en dit schept een onzekerheid in een stuk Europa, die dit continent zich vandaag niet kan veroorloven. Door de aanhoudende wrijving heeft het vraagstuk in Italië zulk een overheersende gestalte gekregen, dat het zicht op de algemene buitenlandse poiltiek gevaar loopt verengd te worden. Gemeenschappelijke Europese verdediging en Europese politieke integratie hebben, objectief ge nomen, weinig van doen met een oplossing van het vraagstuk Triëst, zij zijn van onvergelijkelijk groter belang en van politiek hogere orde. Maar natio nalistische elementen tenderen er naar een gunstige uitslag inzake Triëst als voorwaarde te stellen voor deelname aan de E.D.G. Het Balkanverdrag, dat spoedig ge sloten zal worden tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije, is voor Italië van betekenis. Twee der betrokken lan den zijn mèt Italië lid van de NATO en het derde is Italië's naaste buur. Een verbinding op de een of andere wijze van Italië met deze binnenkort geallieerde landen lijkt gewenst en voor de hand liggend, maar om daartoe te komen zal eerst het herstel van normale betrekkingen tussen Italië en Joegosla vië nodig zijn. Sinds de oorlog hebben de achtereen volgende Italiaanse regeringen steeds het gehele Triestijnse gebied voor hun overige gebiedsdelen daar, die in 1919 aan Italië kwamen, alsmede in dat van eilanden in de Adria en Italiaanse ste den langs de Dalmatische kust, als Zara Wederrechtelijk heeft Joegoslavië de zone B, waarover het niet meer dan het voorlopige bestuur mocht vormen (zoals de Engelsen en Amerikanen over zone A), gelijkgeschakeld en tot een deel der volksdemocratie gemaakt met alle consequenties van dien. Toen de botsingen tussen Italië en Joegoslavië in September-Ocotober van het vorig jaar op hun hoogte punt waren, kwam als eén donder slag plotseling het Amerikaans-Engels besluit de zone A aan Italië over te dragen. De toenmalige Minister-presi dent Pella aanvaardde dit, echter on der nadrukkelijke stipulatie, dat daar mede Italië niet afzag van zone B, hoewel het tot ethnische correcties gaarne bereid was. Pella drong aan op een plebisciet in het gehele ge bied, een voorstel, dat door Tito ter stond van de hand gewezen werd. Het Italiaanse parlement keurde una niem Pella's houding goed. Door de weigering van Tito zijn sindsdien de onderhandelingen slepende gebleven. Tijdens de ongelukkige incidenten in de stad Triëst laaide de publieke belang stelling op tot demonstraties en rellen land opgeëist, terwijl zij zich hebben i toe, maar hoewel later het klimaat iets moeten schikken in het verlies van de milder werd, hielden de kranten wel- (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het Franse parlement zorgt altijd wel voor verrassingen. Eergisteren hield de minister van Financiën een betoog vol details, waarvan de uitwerikng op de Kamer allesbehalve gunstig was, daar men sterk de indruk kreeg, dat het eigenlijke probleem van de volmachten in deze statistische opsommingen verdween. Gisteren, zonder dat men in dit vreedzaam voortkabbelend debat de noodzaak zag tot deze stap, maakte Mendès-France bekend, dat hij de vertrouwenskwestie aan de stemming over deze regeringsplannen zal ver binden. De afsluiting van dit debat is hiermede tot volgende week Dinsdag verdaagd. Een van de redenen tot deze onverwachte geste schijnt te zijn, dat Mendès-France op deze wijze de weg wil afsnijden voor de talrijke amen dementen, die langzamerhand de kracht uit zijn plannen halen. De situatie is inderdaad zeer bijzon der, want de nood van de Franse eco nomie dringt niet dadelijk tot deze vol machten, doch het is veeleer de over tuiging van Mendès-France, dat deze maatregelen noodzakelijk zijn tot sane ring van de Franse economie en het enige middel om Frankrijk zijn plaats op de wereldmarkt terug te geven. Een andere reden schijnt te liggen in de vrees van Mendès-France dat eigen partijgenoten hem het leven las tig zullen maken inzake de Tunesi sche kwestie. Hoe het zij, de belangstelling Is hier mede voor dit debat geheel verdwe nen. Te meer daar vandaag eindelijk de kogel door de kerk is en de Kamer besloten heeft de EDG-debatten ofwel debatten over Europese vraagstukken ook dat is nog niet zeker op 24 Augustus te houden. Het is hartroerend te zien hoe de tegenstan ders op het laatste moment nog al hun hoop gevestigd houden op de conferen tie van de zes EDG-ministers in Brus sel op 19 Augustus. Deze lieden schijnen te geloven dat het Mendès-France alsnog zal lukken in Brussel bij de andere ministers gehoor te vinden voor zijn zogenaamde com promisoplossingen met de valse argu mentatie dat er geen meerderheid in het Franse parlement te vinden is voor dit verdrag. Deze argumentatie is vals, want er Het Bureau voor buitenlandse hulp te Washington heeft gisteren bekend ge maakt. dat er een overeenkomst voor drie jaar is gesloten met de Universi teit van Californië voor bijstand aan de universiteit van Indonesië bij de uit bouw van de medische opleiding. Het bureau voor buitenlandse hulp (FOA) zal het project financieren. Het eerste jaar zijn 452.949 dollars toegestaan van de in totaal 692.000, die in de overeen komst zijn vastgesteld. In de mededeling wordt gezegd, dat de bedoeling van de overeenkomst is de medische gezondheidszorg in Indonesië te verbeteren: Indonesië telt slechts 1200 artsen, dat is één per 66.000 inwoners, tegen één arts per 800 inwoners in de Verenigde Staten. De medische scholen in Indonesië leveren op het ogenblik slechts 50 artsen per jaar af en dat is niet toereikend ter vervanging van de artsen, die overlijden of zich terugtrek ken. Met de hulp van Californië hoopt men een groter aantal afgestudeerden te kunnen afleveren. Vijf medici wor den nu in de Verengide Staten opgeleid en twee Amerikaanse hoogleraren zijn naar Indonesië gezonden om aan de universiteit medicijnen te doceren. De overeenkomst verplicht Californië nog acht hoogleraren naar Indonesië te zenden. Bovendien zullen zeven Indone sische hoogleraren in de medicijnen naar de Verenigde Staten komen voor een opleiding van een jaar: vier andere leden van de Indonesische medische fa culteit zullen gedurende vier maanden een hogere opleiding krijgen aan Ame rikaanse medische centra. Tenslotte zal de universiteit van Californië medische apparatuur ter waarde van 20.000 dollar naar Indonesië zenden, die nodig is bij de opleiding. De regering van Indonesië zal de kosten, die de overeenkomst in Indonesië zelf met zich meebrengt, voor haar rekening nemen. (U.P.) bestaat sinds jaar en dag een meer derheid van nationale stemmen in de Franse Kamer als men althans de communisten buiten beschouwing laat. De EDG-problematiek is hierdoor weer hoog opgelaaid. In de wandelgan gen van het Palais Bourbon hoort men de meest tegenstrijdige meningen. Som migen beweren dat Mendès-France wel degelijk de ratificatie wil, anderen en dezen verwijzen naar Genève en de huidige Russische diplomatieke actie zijn van het tegendeel vurig overtuigd. Het feit dat maarschalk Juin aan de zijde van Mendès-France verscheen in Tunis kan voor de laatste opvatting wel een aanwijzing bevatten. Een ding is zeker: Brussel gaat Parijs vooraf en het ziet er thans naar uit dat in Brussel de beslissing kan vallen of Parijs een succes of een mislukking kan worden. haast van dag tot dag de lezers op de hoogte van de stand van zaken. De oplossing, welke nu voor de deur staat, is geen andere, dan het besluit van October j.l. In politieke kringen en bij een belangrijk deel van het publiek is men verheugd, dat men eindelijk tot zekere resultaten gekomen is, voldaan is men niet. Zowel Italië als Joego slavië zullen, naar verluidt, deze oplos sing aanvaarden zonder af te zien van hun aanspraken op resp. de zones B en A. Maar daar niets zo permanent is, als het tijdelijke, ziet het er naar uit, dat men tot een min of meer defi nitief einde van de zaak Triëst gekomen De socialisten van Nenni hebben aan gekondigd, dat zij zich tot geen enkele prijs zullen neerleggen bij een eventu ele goedkeuring door de regering en zij hebben een bijzondere zitting van het parlement aangevraagd. Togliatti heeft zijn vrienden hierin gesteund en daar de Sociaal-communisten gezamen lijk over één derde van de stemmen in de Kamer beschikken, zal de Kamerpre sident Groncchi verplicht zijn hun eis in te willigen. Een juridische of morele reden terug te komen op de met alge mene stemmen aanvaarde goedkeuring van de houding der regering van Octo ber j.l. is er niet. Maar nu terstond na de zomer de behandeling van het E.D.G.-verdrag voor de deur staat, gaat de oppositie door de wind om Scelba, de „arbeidersmoordenaar", ook nog aan den volke als „verrader van het Vaderland en der Istrische Broeders" te kunnen voorstellen. In Triëst zelf weet men beslist niet of men huilen of lachen moet. Men denkt aan de niet onbelangrijke Itali aanse bevolking aan gene zijde van de zone-grens, die nu definitief onder com munistisch bewind gaat komen, de in Triëst aanwezige Tito-communisten zijn in hoge mate ontevreden en ter onder streping van de oppositie in het Itali aanse parlement bereiden de orthodoxe communisten in Triëst een algemene staking voor. Interessant is de opinie van de bis schop van de stad. Zijn groep wenst vooralsnog vast te houden aan het oorspronkelijk statuut ener vrijstaat, die de beide zones omvat. Wanneer deze vrijstaat niet kan functionneren, dient een volksreferendum gehouden te worden, want de tijden van het Weense Congres zijn voorbij, dat men bevolkingen van de ene regeerder aan de andere „overdeed". Het is wel duidelijk wat de oorzaken zijn van de houding dezer groep, wier vaderlands liefde niet in twijfel getrokken kan worden: de zorgen om de vrijheid van de inwoners van de B-zone onder een regiem, dat niet slechts de Katholieke Kerk vervolgt, maar allen, die zich niet met ziel en lichaam willen schik ken naar Tito's dissident Marxisme. In Barendrecht is de achtjarige J. Wasserval bij een onverwachte zwenking met zijn fiets onder de wie len van een passerende autobus ge raakt en gedood. Voor het seizoen 1954/1955 heeft het Amsterdamse toneelgezelschap „Neder landse Comedie" de volgende stukken op zijn repertoire genomen: Muiterij op de „Caine" van Herman Wouk, Amphitryon van Jean Giraudoux, De drie zusters van Anton Tsjechof, The confidential clerk van T. S. Eliot, Ham let van W. Shakespeare, vertaling: Ber- tus Aafjes, The prisoner van Bridget Boland, Das Schlosz van Franz Kafka, School for Scandal van Richard B. She ridan, Un Verre d'eau van Eugene Scribe, Oedipus Rex van Sophokles, ver taling: Jan Engelman, Tripes d'or van F. Crommelynck, Gijsbrecht van Aem- stel van J. van den Vondel, Freule Ju lie van A. Strindberg. Van het reper toire van het seizoen 1953/1954 blijven negen stukken gehandhaafd. De directie bestaat uit de heren Jo- han de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg. De regie is in handen van Johan de Meester, Han Bentz van den Berg, Henk Rigters, Joan Remmelts, Fons Radema kers, Ton Lutz en als gast Peter Scharoff. Het tableau de la troupe ziet er als volgt uit: actrices Mimi Boesnach, Win- nifred Bosboom, Bep Dekker, Mary Dresselhuys, Mien Duymaer van Twist, Ina van Faassen, Marion Gobau, Lous Hensen, Kitty Janssen, Sophie Kohier van Dijk, Hedda van der Linde, Ank van der Moer,Jacqueline Royaards Sandberg, Riny van Slingelandt, Ellen Vogel en Kitty van Wijk. Acteurs: Han Bentz van den Berg, Philippe la Cha- pelle, Albert van Dalsum (a.g.), Ko van Dijk, Louis van Gasteren, Bob Goedhart, Maxim Hamel, Guus Hermus, André van den Heuvel, Sieto Hoving, Paul Huf, Walter Kous, Bert van der Linden, Ton Lutz, Onno Molenkamp, Pierre Myin, Guus Oster, Fons Rademakers, Joan Remmelts, Henk Rigters, Allard van der Scheer, Dick Scheffer, Johan Schmitz, Wim van Sierenberg de Boer en Dick Swidde. United Press verneemt uit gezag hebbende bron in Londen, dat Indië, Burma en Indonesië hebben geweigerd deel te nemen aan de conferentie over de collectieve verdediging van Zuid- Oost-Azië, die tijdens de eerste week van September te Baguio op de Phi- lippijnen zal worden gehouden. De kans, dat Ceylon en Pakistan deelnemen, wordt betrekkelijk gunstig geacht. In tussen zouden de Amerikanen streven naar een hervorming in de structuur der oorspronkelijke plannen. Zij vrezen namelijk voorlopig niet zozeer een openlijke agressie van com munistische zjjde, als wel pogingen om langs de weg van infiltratie en „bur geroorlog" binnenlandse omwentelin gen tot stand te brengen. Daarom zal de collectieve verdedigingsorganisatie zich in de eerste plaats moeten richten op het tegengaan van infiltratie en op het verbeteren van de nationale eco nomieën van de betrokken landen. In dat verband worden Indië, Indonesië, Thailand en Burma genoemd als lan den, die zeer vatbaar zijn voor „on dergrondse" agressie van de commu nisten. (U.P.) Het Russische nieuwsbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat de regering van de Sovjet-Unie heeft besloten alle ver ordeningen en reglementen betreffende het politieke, economische en culturele leven van Oost-Duitsland, die van 1945 tot 1953 door Russische autoriteiten zijn uitgevaardigd, in te trekken. Dit zou geschied zijn, omdat Oost-Duitsland heeft bewezen van plan te zijn zich te ontwikkelen langs „democratische en vredelievende weg". Westelijke waarne mers zien het Russische besluit als een logisch vervolg van de vroeger gedane aankondiging, dat Rusland aan Oost- Duitsland de souvereiniteit wil geven. Over de feitelijke gevolgen ervan laat men zich sceptisch uit. AFP-Reuter-UP) (Van onze speciale verslaggever) Eigenlijk was het zo, dat allen, die Vrijdagavond in TJEHJ.PS) de concerthal in Kerkrade aanwezig waren en bij ^IP «ÖU elkaar waren dat altijd nog ongeveer vierduizend if Mftwy mensen er pas goed van overtuigd waren, dat hef Wereldmuziekconcours 1954 was geopend, op het mo ment dat beurtelings de kapel van de Domaniale Mijn en die van de Staatsmijn „Wilhelmina" de volksliederen speelden van de zestien verschillende aan het muzikale steektournooi deelnemende landen. Een plechtigheid, die gecompleteerd werd door het hijsen van de vlaggen, waarmee in toepasselijk mijncostuum gestoken O.V.S.- ers waren belast en vooral ook door de enerverende begeleidende geluiden van een soort afweergeschut, dat op hetzelfde moment buiten werd afgevuurd. En daarmee willen wij niets te kort doen aan de werkelijk innemende „officiële" openingsspeech, die door minister Cals werd afgestoken. Zijne Excellentie richtte zich in niet minder dan vijf talen tot zijn auditorium. Te weten in het Nederlands, Frans, Duits en Engels, maar tenslotte ook, als goed Limburger, in de streektaal, en dat laatste vooral wekte ieders vertedering. Het eerste van de vijf patrouillevaartuigen, die op de Rijkswerf te Den Helder voor Amerikaanse rekening in het Off-Shore Procurement Program worden gebouwd ten behoeve van Nederland in het kader van het Wederzijdse Hulpprogramma, werd Vrijdag tijdens een plechtigheid in de haven van Den Helder opgeleverd, overgenomen en in dienst gesteld. De „Balder" werd opge leverd door de Amerikaanse ambassadeur in ons land H. Freeman Matthews, overgenomen door ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine en in dienst gesteld door de commandant, It.-ter-zee 2e klasse J. Poppinga. Men ziet hier ir. Staf, ambassadeur Matthews en commandant Poppinga (v. 1. n. rj aan boord van het schip na de indienststelling. De minister bracht dan hulde aan de organisatoren van het festijn en trou wens aan alle Kerkradenaren, die naar hij met nadruk betoogde, trots kunnen zijn op het door hen ontketende cultu reel evenement. Maar hij vergat niet „het buitenland", dat op bijzonder ro yale wijze in het welslagen van het concours de hand heeft, in zijn dank te betrekken. En, zoals gezegd, in het als wij ons niet vergissen Roer- monds dialect vuurde de minister de Limburgse jongens aan om het uiter ste te geven; opdat hij tegenover zijn collega's in Den Haag even trots zou kunnen zijn na het concours als in 1951, toen corpsen uit ons Zuidelijkste ge west met de beste prijzen gingen strij ken. Dr. F. Houben, de gouverneur, sprak ook al woorden die ieders hart raak ten. Hij gewaagde van de trots, die geheel Limburg vanwege dit muziekfes tijn bezielt en van een roeping die Kerkrade vervult, een roeping waarvan de omvang nauwelijks valt te schatten. „Het sprookje in Kerkrade gaat be ginnen. Kirchroa Alaaf', zo besloot hij. En mr. Becht, burgemeester van Kerk rade, getuigde van de „glorie en de triomf die elk Kerkradenaar op dit ogenblik diep in zijn gemoed ervaart". Dit waren dan altemaal bezielende woorden, die de officiële opening van het Kerkraads evenement begeleidden. Maar zij werden uiteraard gelar deerd met fraaie muzikale klanken. Alle Kerkraadse zangverenigingen en dat zijn er wel enkele waren komen opdagen om in eendrachtige gezamenlijkheid de plechtigheid te openen met een krachtig „Domine salvam fac Reginam nostram", van In Kerkrade is Vrijdag het grote we reldmuziekconccurs officieel geopend door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J» k, Th. Cals. Een overzicht op het podium tijdens de rede van de minister. Giessen, een stuk toonkunstig vuur- lach. werk, dat bijzonder Se^££,'s J? ^im' burg. En niet minder bleken de man nen od dreef in „Nederland van Nico Zeyen en fn het' grote „geestdrift los slaand „Mijn Limburg van Noter- mans- Kortom, het was een prachtige avond voor iedereen. En de heer W. A. Scheelen, algemeen voorzitter van het organisatiecomité, was dan ook terecht bijzonder blij gestemd, mede ook om dat hij een telegram van Prins Bern hard, Beschermheer van het concours, kon voorlezen, waarin Zijne Konink lijke Hoogheid zijn beste wensen voor het welslagen van de grootse onderneming, die het muziekfestijn werkelijk is, uitte, Dat lokte weer een enthousiast drie werf „Hoera" op de Prins uit. De avond werd besloten met een con cert, gegeven door het Nationaal Or kest van België onder leiding van Louis Weemaels. Een uitvoering die bij tijd en wijle licht werd gestoord door de op het tentendoek neerkletterende regen. Want evenals in 1951 werd de opening van het Kerkraadse festijn be geleid door een kleine wolkbreuk. Maar men kan dat gerust als een gunstig voorteken zien. Vorige keer immers is na die meteorologisch zo ongunstige in zet, het concours in alle opzichten zo voortreffelijk geslaagd Inmiddels zijn de eerste buitenlandse corpsen in Kerkrade gearriveerd. In blauwe uniformen gestoken Noren on der meer. En vooral trekken de kna pen en meisjes van een „High School Band" die helemaal uit Canada komen de aandacht. Zij worden met algemene vertedering gadegeslagen omdat zij ten koste van zoveel moeite en geld Kerk rade wel degelijk wisten te vinden. Welnu, de mijnstad gaat een maand lang opgeslorpt worden in de muziek. En de Muze beziet haar, daar kunt u zeker van zijn, met een milde glim- Enige jaren geleden is de echtgenote van de voorzitter van de Bond van Mo bilisatie-invaliden, P. de Boer, te Drach ten, gearresteerd geweest. Zij werd er van verdacht, in het door de justitie verzegelde kantoor van de bond te heb ben ingebroken en er geld te hebben ontvreemd. Enige dagen later bleek ech ter, dat niet mevr. De Boer dit misdrijf had gepleegd, maar een der met het onderzoek in de zaak tegen De Boer belaste politiemannen. ZoalS mbri weet is De Boer later vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verduistering ten na dele van genoemde bond. Bij de Tweede Kamer heeft de heer De Boer een adres ingediend, waarin hij verzocht om rehabilitatie van zijn echtgenote. Naar de mening van de commissie voor de verzoekschriften uit de Kamer was het optreden tegen adressants echtgenote niet in overeen stemming met in het algemeen rechts bewustzijn levende beginselen van behoorlijk bestuur. De minister heeft de Kamer daarop thans medegedeeld, dat het hem niet dui delijk is geworden, welke beginselen van behoorlijk bestuur ten opzien te van adressants echtgenote niet in acht zou den zijn genomen. Het zou niet juist z'in' kort het betoog van a' *e gelukkig uiterst,zel dat de aanvankelijke verdenkingen la ter gevolgd worden door een vrijspraak wegens gebrek aan voldoende bewijs of wegens gebleken volledige onschuld, de arrestatie en voorlopige hechtenis te beoordelen naar de later bekend gewor den gegevens. De minister is van oor deel, dat zo beschouwd, op de aanhou ding van mevr De Boer geen gegronde aanmerking is te maken. Naar het oordeel van de minister kan de betrokken autoriteiten be zwaarlijk worden verweten, dat zij f-fC jjkenmg hielden met de moge lijkheid, dat het misdrijf kon zijn ge pleegd door de politieambtenaar, die met het opsporingsonderzoek was be last, een casuspositie, welke in de historie der Nederlandse criminaliteit welhaast uniek mag heten. Dit alles neemt uiteraard niet weg, dat de gang van zaken voor adressant* echtgenote, die immers gedurende enige dagen onschuldig gedetineerd was, in hoge mate pijnlijk en betreU* renswaardig is geweest. Roemenië gaat Indonesië helpen met het tot ontwikkeling brengen van dt' olie-industrie in het kader van de on langs afgesloten handelsovereenkomst aldus heeft radio-Moskou bericht. Roemenië zou Indonesië tevens voor zien van industriële uitrusting, land bouwmachines, textielmachines, com pressoren en motoren. Indonesië zal op haar beurt rubber, thee, koffie en kinine aan Roemenië leveren. Onder Roemeense leiding zuUe" r. nieuwe oliebronnen aangeboord den. Ook zal Roemenië hulp ver\eT1'eJ/ j0_ de bouw van cement-fabrieken iö De Britse regering heeft een beroep gedaan op Indië om geen geweld te ge bruiken in het conflict met Portugal» Minister van Staat Selwyn Lloyd heef» de Portugese ambassadeur in Londen, Perreira, gisteren van een en ander op de hoogte gesteld, nadat deze namen* zijn regering een desbetreffend verzoek had kenbaar gemaakt. Onder het geweld van een opkomende bui maakte het zeildoeken dak va# de geweldige concerthal, die te Kerkrade staat opgericht, een enigszins on heilspellend gerucht tijdens het openingsconcert vah het Wereldmuziek concours, maar niemand van de autoriteiten en de ettelijke duizenden ëe' wone muziekliefhebbers liet zijn aandacht afleiden van de verrichtingen va® het Nationale Orkest van België, waaraan onder zijn dirigent Louis Weemad® de eer te beurt was gevallen dit wereldconcours van blazerscorpsen in t# spelen. De symphonie-orkesten, die in de komende weken in Kerkrade zuneI* verschijnen, komen hier, omdat de organiserende stichting van het concour» van oordeel is, dat de dilettanten van de blazerij best eens kunnen horen ho' de beroepsmensen van de symphonie-orkesten het doen. En dan bij voorkew hoe zij die stukken spelen, waaraan ook de dilettanten hun krachten wijde'; zij het dan dat deze stukken voor harmonie of fanfare bewerkt zijn. De v«' gelijking met de oorspronkelijke orkestratie is daar des te interessanter o<>1 Ongewoon maar niet zo gemak^ Overigens moet men het met al die educatieve bedoelingen ook weer niet te zwaarwichtig nemen. Per saldo gaat het toch maar om het vinden van voor wendsels voor een goede zaak. Educa tief of niet, maar er moet muziek ge maakt worden in Kerkrade, met koper, met hout, met strijkers en als dat alle maal nog niet genoeg is, dan ook nog met menselijke stemmen. Dat is het lok middel, waarmee alle leden van het on georganiseerde genootschap der muziek fanaten zich prompt laten vangen. Drie weken lang zal er geen dag voorbijgaan of het grootste deel daarvan zal er mu ziek zijn in Kerkrade. Gisteravond had men dan na de openingsplechtigheid, waarover men el ders kan lezen, het Belgische Nationale Orkest. Gelet op het boven aangegeven educatieve streven der organisatoren, kon het niet verwonderen, dat het pro gramma enigszins ongewoon van sa menstelling was: na de „Carnaval Ro- main" van Berlioz terug naar de Sin- fonia in Des gr. t. van Joh. Chr. Bach en daarna weer de Zevende Symphonie van Beethoven. Dit soort muziek krij gen we in de komende tijd nog in heel andere klankkarakters te horen. lijk te verklaren was ook de sam®g, stelling van 't orkest: heel weinig tW16 g de violen tegenover de vrij grote ër° fl- van eerste violen bepaald te weinig e°, trabassen en celli, zeer ingetogen k' kend hout tegenover zeer duidelijk b eigenaardigheden demonstrerende V° petten. 0f Misschien heeft men enigszins zichtig willen zijn in deze ongewone be geving, doch de omgeving doet X acoustisch heel goed. Het grote kL^d» bord dat over het podium is gebo" voldoet aan redelijke eisen. se»5 Het orkest heeft onder We«£ ge- accuraat en met goede discipliflfoeeV' musiceerd. Niet heel vrij van èXes}' trant. Weemaels drukt op het Hij ontketende niet direct en bl°' klankproductiehij houdt tempi hij heeft veel aandacht voor lUjeta'1* talrijke details meer in de si'^l dan in de grote verbanden van g»al phoniegeheel en zijn voorkjj „ing. uit naar een intieme klankbe^e oorder* Het was een begin, dat de t0Aen v,'a? bevrediging kon schenken. M aV°n zeer ingenomen. Men had een lang mooie muziek gehoord. ^,nOt LEO HAN®** Per K.L.M.-toestel arriveerden Vrijdagavond uit Djakarta op Schiphol tonelisten Mieke Verstraete, Kees Brusse en Richard Flink, die voor B. P. M. een tournee van drie maanden door Indonesië hebben gemast' Rob de Vries, directeur van de toneelgroep „Theater" te Arnhem, was verwelkoming op het vliegveld aanwezig en bood aan Mieke Verstr"e bloemen aan. V. I. n. r.: Rob de Vries, Mieke Verstraete, Richard Flink, Kees Brusse. De artisten zullen volgend seizoen voor „I heater" optrett

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6