ALARMTOESTAND in MAROKKO Hevige onlusten aan Mohammedaanse feest Brandstichting en plundering in Port Lyautey vooravond van Mid el Kehir Mgr. Matse blijft achter in delta van Rode Rivier l Pont bij Buitenhuizen raakte defect en viel uit Politie schiet overspannen echtgenoot neer Engels schip bij De Hoek op een pier geworpen Zestien passagiers gewond I0RR Twee broers verdronken John antwoordt Brits journalist Minstens twintig doden Emilie Dionne ter aarde besteld Constellation stort neer boven Azoren 35.000 op no. 5136 Felsen leende vierde pont en kon de drukte niet aan Dramatisch einde van echtelijke ruzie te Bussum Bemanning aan walkapitein achtergebleven Uitbreiding van de ziekenfondshulp Chauffeur uitgezaagd Tot hoofd en hart IS itfwjpulwj! Het weer Reddingspoging van een hunner mislukt Oproep tot gebed van mgr. Bernardini Dertig inzittenden gedood TEKENINGEN VOOR DE KONINGIN Verpleegduur op 66 dagen AUTOBUS BOTST TEGEN BOOM MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 e 78sfe JAARGANG No. 26061 Maar leest geen Westelijke kranten De eerste foto van dr. John uit Oost-Berlijn v gg U niebesprekingen Overleg voortgezet II Falcon popeline regenj. 49.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIfclARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 't avonds tel. 21544 onlusten in Marokko hebben dit weekeinde een tragische climax be- eikt, die aan minstens twintig personen het leven heeft gekost. De onge steldheden concentreerden zich vooral in Port Lyautey, ongeveer 40 kilo- a ter ten Noorden van Rabat. Maar ook in Casablanca, Fez en in het dorp Azroe kwam het tot gevechten. In Port Lyautey is de avondklok ingesteld. e militaire verloven zijn ingetrokken en overal patrouilleren Franse en •*arokkaanse militairen. Een menigte woedende extremisten is gistermiddag Wonderend en brand stichtend door Port Lyautey getrokken. Vandaag be- K'nt het Mohammedaanse feest „Aid el Kebir", de herdenking van het offer ïan Abraham. Tevens is het een jaar geleden, dat de Fransen sultan sidi olohammed ben Joessef in ballingschap zonden en in zijn plaats de Frans gezinde sidi Mohammed Moelai Arafa benoemden. zvjn overgebracht Lieve Vrouwegasthuis „De vijftienjarige Andries Zijlstra is ,a*erriagmiddag van de voorplecht van motorboot ,,Anna", die gemeerd lag q 4e Amstel ter hoogte van de Eerste ^sterparkstraat te Amsterdam, in het 2u gevallen. Daar de jongen de jyernkunst niet machtig was, sprong .On vierentwintigjarige broer Cornells t,em na om te trachten hem te redden. eiden verdwenen onder water en kwa- rt ®n niet meer boven. Vermoed wordt, Andries zjjn broer heeft beetgepakt n hem mee naar de diepte heeft ge- r°kken. De Rijkspolitie te water heeft korte gedregd en slaagde erin beide licha- ®n op te halen. Kunstmatige adem- Wing gaf geen baat meer. De stof felijke overschotten baar het Onze Th Amsterdam. Dr. Otto John, de voormalige chef van het West-Duitse bureau tot bescherming *>an de grondwet, heeft uit Oost-Berhjn, Waarheen hij bijna drie toeken geleden Vertrokken, geantwoord op een brief v°n zijn vroegere superieur, de tegen woordige redacteur van de „Daily Ex press", Sefton Delmer. John heeft vroe- oer onder Delmer gewerkt bij de Duitse sectie van de B.B.c. Delmer beschikte over het nummer van een Oost-Berlijnse postbus, die door John wordt gebruikt. John's brief luidt" Tl, v '"et-gedateerde „Ik heb vandaag Je yu je daar hartor ontvangen en ik hoop, dat we jk voor danken. Ik kunnen vinden f°ediS een gelegenheid Inmiddels zal V over alles te Praten. tikel van de n voorstel om een ar' ven overwegen ii .Express te schrij; bel dan Als je naar Bonn gaat, (ziin ctioM vrouw op en in Londen dat rH l°?hter) Gisela. Ik ben bang, Hri__ I beiden de hulp van vrienden «ringend nodig hebben." De Daily Express stelt naar aanlei- «mg van deze brief vast, dat John geen Westelijke kranten leest, want anders had hij kunnen weten, dat Gi- intussen naar haar moeder in Keulen is gegaan en dat beiden op het °genblik onder bewaking staan van de Politie en geen bezoek mogen ontvan gen. De verboden nationalistische Istiqlal- partij heeft Zaterdag alle winkeliers opgeroepen een proteststaking te be ginnen van veertien dagen. Tal van Arabische winkeliers hebben aan de oproep gehoor gegeven. Alleen op de inlandse markten wordt nog gekocht. Zaterdagmiddag vaardigden de autori teiten in Port Lyautey een sluitmgs- verbod af. Toen de politie de winke liers in de inheemse wijken trachtte te dwingen dit verbod na te komen, ontstonden ernstige moeilijkheden. De politie riep de hulp van militairen in. Een afdeling soldaten werd door de monstranten aangevallen. De politie loste een aantal waarschuwingsschoten en toen dit niet hiel; opende zij het vuur op de menigte. De betogers raakten zo opgewonden, dat zij de woningen van Europeanen binnendrongen en enkele blanken in koelen blolde vermoordden. Na vijf uur slaagde de politie erin de rust te doen wederkeren. De gewelddadig heden bleken aan 11 personen het le ven gekost te hebben onder wie vier Europeanen. Twee blanke en twee Marokkaanse vrouwen horen tot de slachtoffers. Toen resident-generaal, Francis La- coste vandaag de begrafenisplechtig heid bijwoonde van de slachtoffers van Zaterdag werd hij door de bevolking ontvangen met kreten als:: „Treed af" en „wraak". In de Franse wijk in Port Lyautey is men van mening, dat de Europeanen te weinig politiebescher ming hebben wanneer het tot een al gemene opstand mocht komen. De Amerikaanse gezinnen zijn reeds uit de inheemse wijk weggevoerd en Amerikaanse soldaten mogen niet meer alleen de straat op. Gisteren is het in Port Lyautey opnieuw tot ongeregeldheden geko men. In de middaguren trokken eni ge duizenden betogers door de stad. De gendarmes vuurden over de hoofden, waarop de demonstranten zich terugtrokken. Op dat ogenblik troffen de politiemannen het ontziel de lichaam aan van een zwaar-ver- minkte Fransman. Plotseling kwa men de betogers opnieuw opzetten. Zij staken een villa van een Europe aan en een Mohammedaanse school in brand, alsmede het postkantoor en de telefooncentrale. Telefoonpa len en bomen werden omgetrokken. Later trokken zij een instituut voor ooglijders binnen, roofden het instru mentarium en doodden een blanke. De politie schoot daarop op de me nigte. Ook gisteren vielen weer een aantal doden. In Casablanca is in de nacht van Zaterdag op Zondag een tweetal Ma rokkanen gedood. In Fez kwam het eveneens tot ongeregeldheden. Drie betogers werden daar neergeschoten. In Azroe is een jongetje van 15 jaar met steekwapens bewerkt. Een andere blanke werd eveneens gedood. De Franse en Marokkaanse troepen zijn in alarmtoestand gebracht en gro te groepen Berbers, trouw aan de Fransen, hebben rond Fez hun tenten opgeslagen. De Apostolisch Vicaris van Hung Hoa, Mgr. J. M. Matze, in de delta van de Rode Rivier in Indo-China, heeft aan de Franse autoriteiten laten weten, dat hij samen met zijn zeven priesters niet zai evacureren, maar op hun post zal bbjven, ook wanneer de Vletminh het gebied komt bezetten. In Zuld- Vietnam, waar over vijf dagen het „staakt het vuren" van kracht zal wor den, hebben de opstandelingen Zaterdag vijf Franse stellingen tn de nabij heid van Saigon veroverd. De evacuatie van de delta van de Rode Rivier is thans in volle gang. Ter gelegenheid van de komende Missie-Zondag op 24 October heeft de Secretaris van de H. Congregatie der Propaganda Fide, Mgr. Bernardini, een oproep tot alle gelovigen van de gehele wereld gericht om zich op die dag in gebed en offer te verenigen met de missionarissen die in Indo-China onder de moeilijkste omstandigheden hun plicht moeten doen. De Apostolisch Vicaris van Hung Hoa weigert om ge-evacueerd te worden. „Wij weten precies wat ons te wachten staat, aldus de bisschop, maar er blijft ons niets anders te doen". Hij is van mening, dat het leven de eerste tijd nog wel te harden zai zjjn. Maar na een half jaar of een jaar denkt hij huis arrest te krygen, vervolgens gearres teerd en tenslotte uitgewezen te wor den. „Ongetwijfeld komt er de eerste da? al .®en politieke commissaris in mijn residentie Sontay om rnjj geluk te wensen met mijn besluit om te blijven. Hu zal me toezeggen, dat ik ongestoord kan bleven werken." De bisschop voeg de er aan toe: „Ik weet hoe ze te werk zullen gaan. Al geruime tijd ben ik hun gevangene geweest in Ihuto. Als de priester de inlandse katholieken van M'^kennij^l T dB West-°ui}se geheime dienst, dr. O. John (midden), ^tee*0e2et ^ecommunistische herbouwplannen voor Oost-Berlijn, hem ilt.de Cobrens (rechts) hoofd van het Nationaal Front ïiio) e architoni CM Aiiddd x TT-'" vun nez nanonaai from drkV' henen de M V.r°h Hermann Henselmann (voorgrond ron,171 al don a autoriteten. Nog steeds is de vraag of £1'ei vn^dlig naar Oost-Berhjn is gegaan, niet opgelost Het Qs CenorZn tJn tULeaXJ-- j verstrekte, deelde mede, dat de foto naaT%0%po^-Berlijn toen dr. John zijn werkzaamheden bij het .jdtio- oi' begon en het cpbouwproject „Stalin Allee" bezichtigde. Indo-China in de steek zou laten, zul len deze mensen erg ontvankelijk wor den voor atheïstische propaganda. In ieder geval ga ik nipg een rustig jaar tegemoet en dat is niet gering." In Hanoi, de vroegere hoofdstad en thans nog slechts een enclave in communistisch gebied, wordt de toe stand steeds onrustiger. Gemiddeld verlaten 1500 mensen per dag de stad. De Fransen hebben een luchtbrug in gesteld, die de vluchtelingen naar Zuid-Vietnam brengt. Huizen van vrij willige ballingen in Hanoi zijn spot goedkoop. Roofovervallen zijn aan de orde van de dag. Omstreeks 20 Augus tus begint ook de evacuatie overzee. Per dag zullen dan 4 5000 mensen de stad kunnen verlaten. Amerika heeft hulp toegezegd bij het overbren gen van de circa 100.000 vluchtelingen. De Vietnamese regering had hier af gelopen Vrijdag om verzocht. Waar schijnlijk zullen de vluchtelingen met schepen van de Amerikaanse marine worden overgebracht naar Saigon. De noodtoestand van de katholieken in het prijsgegeven Noord-Vietnam is ook door mgr. Bernardini van de Pro paganda Fide onder de aandacht oer gelovigen gebracht. Hij beschrijft in zijn brief, hoe bloeiend de Kerk in Tonkin leefde en hoe thans een communistische bezetting aan dit rijke leven een einde dreigt te maken. Mgr. Bernardini wijst echter op het vertrouwen dat wij moe ten hebben in de Stichter van de Kerk. Hij vraagt alle katholieken zich op Mis sie-Zondag in gebed en offer te vereni gen voor de Kerk der Stilte. (UP—Reuter—KNP) Vanochtend om half tien is in de H. Hartkerk in Corbeil in Canada de plechtige uitvaartdienst gehouden voor Emilie Dionne, een van de meisjes van de Dionne-vijfling, die Vrijdagochtend is overleden. Een grote menigte woonde de plechtigheid bij. Ook gedurende het afgelopen weekeinde hebben duizenden van hun medeleven blijk gegeven. Een passagiersvliegtuig van de Co- lumbiaanse luchtvaartmaatschappij „Co- lombiano Avianca" met dertig personen aan boord is vanmorgen vroeg boven de Azoren neergestort. Het was een. Constellation dat vloog in een geregelde dienst van Bog ta via de Bermuda eilanden, Lissabon, Madrid, Parijs en Frankfort naar Hamburg v.v. Wegens een zware mist had het niet kunnen landen op het internationale vliegveld Vila do Porto op Santa Maria (Azoren). Alle inzittenden zouden volgens de eer ste berichte?i om het leven zijn geko men. Aan boord bevonden zich 21 passa giers en negen bemanningsleden. Het toestel zou de juiste koers zijn kwijt geraakt op weg naar het vliegveld La- jes (op het eiland Terceira). (AFP-U.P.) Het Engelse s.s. „Spanker" op het Noorder havenhoofd van de mond van de Nieuwe Waterweg. De achttien opvarenden van het schip, op de kapitein na, werden Zondagmorgen van boord gehaald en trokken via de pier naar de vaste wal. Op lot nr. 5136 van de 524ste Staats loterij derde klasse, is de prijs van f 35.000 gevallen. Het overleg op „Working Level" in afzonderlijke vergaderingen tussen le den van de Nederlandse en Indonesische delegaties voor de Uniebesprekingen en hun adviseurs is vandaag voortgezet. Tsjechoslovakije De uit Engeland uitgewezen, Amerikaanse geleerde, dr. Cort, is in Praag aangekomen. (RTR) H Al. de Koningin heeft Zaterdagmiddag op het Paleis Soestdijk een aantal l 'nderen ontvangen, die op het ogenblik in .het kinderkamp van de World Veteran Federation te haam verblijven. De kinderen boden H. M. een boek met zelfgemaakte tekeningen aan. V. I. n. r. mej. Joke Smits, organisatrice van het kamp; John Sandison (Engeland); Rachel Brueckmann (Israël); Fakkor Zaman (Pakistan); Hen Jarrell Murchison (USA), die het boek aanbood; verder naar rechts: Linda Laughlin (Canada); Carlyle Perera (Ceylon); H. M. de Koningin en Andjelka Colovio (Joegoslavië). De toch al grote drukte bij de pon ten te Velsen kreeg Zaterdag een extra accent, toch 's middags omstreeks 3 uur de pont bij Buitenhuizen defect raakte. Aangezien daar slechts één pont de verbinding tussen beide kanaaloevers onderhoudt, viel met deze ene pont te vens de totale verbinding uit. Daarom werd uit Velsen de vierde pont gere- quireerd om in Buitenhuizen waar te nemen. Velsen bleef met 3 ponten zitten en met de gevolgen. De drukte, die de laatste tijd enorme afmetingen heeft gekregen, was nu nog moeilijker te ver werken en meer dan eens strekte de file auto's zich uit aan de zuidelijke kanaaloever tot bij het benzinestation van Van Bugnum, dus nog ten zuiden van Beeckesteyn. Urenlang is de politie in de weer ge- Een overspannen echtgenoot, wiens vrouw bij een echtelijke ruzie in hun woning te Bussum de politie te hulp had geroepen, nam tegenover de politie mannen een dermate gevaarlijke hou ding aan, dat een hunner zich tenslotte genoodzaakt zag, hem neer te schieten. Met een schotwond in de liesstreek is de man naar de Majellastichting over gebracht, waar operatief ingrijpen nood zakelijk bleef. Zijn toestand is ernstig hoewel naar het schijnt niet levensge vaarlijk. De oorzaak van deze tragedie is te zoeken in de verslechtering van de ech telijke verhouding, die herhaalde malen tot hevige ruzies leidde. Ook Zaterdag morgen was dit het geval. Om tien uur werd de Bussumse poiitie assistentie ge vraagd. Een agent begaf zich naar de betrokken familie R. aan de Achter- meulenlaan. Hij trof aanvankelijk de vrouw alleen thuis, die hem vertelde dat haar man haar had msihandeld. Nog voor de agent de woning weer verlaten had kwam de echtgenoot in overspannen toestand thuis. Het zien van de agent in zijn woning bracht hem mogelijk nog meer buiten zinnen. Hij greep een mes en beval de agent de woning te verlaten. Met veel moeite gelukte het deze de echtgenoot naar de binnenplaats te brengen. Tierend rende de man echte- naar de schuur, waaruit hij het volgende ogenblik met een hakbijl te voorschijn kwam. De agent, die zich weinig op zijn ge mak voelde, trachtte de man deze bijl te ontfutselen, waarbij hij een slag op zijn arm opliep. Daarop loste hij twee waar schuwingsschoten in de lucht. Een in de buurt surveillerende collega, die de scho ten hoorde, kwam ijlings toesnellen en zag bij zijn aankomst op de binnenplaats dat de politieman zich in een benarde positie bevond. De heer des huizes, door het dolle heen, zwaaide onbesuisd met de bijl naar het hoofd van de agent De collega loste daarop een schot in de richting van de man, in de hoop de andere politieman te ontzetten. Het weest om het verkeer in goede banen te leiden. Gelukkig waren er, evenals de vorige week Zaterdag, enkele leden van de reserve-politie, die op Zaterdag middag dienst doen teneinde practische ervaring te krijgen. Zij kregen deze bij de ponten in volle omvang. Met een zucht van verlichting werd 's avonds tegen 7 uur de uitgeleende pont bp zpn terugkeer in Velsen be groet. Maar het duurde nog meer dan een uur, voordat er een klein beetje schot kwam in de file van wachtende auto's. Zondag werd opnieuw alles van de politie gevergd om narigheden bij de ponten te voorkomen. In de morgenuren trok alle verkeer in noordeiyke rich ting, nog tameiyk verspreid over de gehele morgen. Maar tegen de avond, toen eerst de wielerwedstrijd in Bever- wpk achter de rug was en later toen de feestenden uit Alkmaar huiswaarts keerden, was het aan de noordkant van het kanaal weer meer dan erg. Voor de Velsense politie wordt het zo langzamerhand een hopeloze taak. Het verkeer bp de ponten neemt in de zo mermaanden steeds meer toe en vraagt b;jna voortdurend toezicht. De situatie aan de zuidkant van het kanaal wordt nog verergerd door de rijksweg naar Amsterdam, die zowel verkeer voor de ponten als voor IJmuiden aanvoert. Het Velsense politiecorps is op een derge- lpke omvangrijke extra taak niet be rekend en voortdurend is het dan ook een passen en meten om toch ook de gewone dienst nog enigermate intact te laten. Met het gevolg, dat, mede door de Santpoortse feestweek, in de afge lopen week en de komst van Koning Haakon in deze week, die allemaal weer extra werk voor de politie met zich brengen, voor verschillende mensen de kans op verlof uitgesloten is. En daar onder zijn er toch ook, die kinderen op school hebben, die nu vacantie houden, zonder dat hun vader ook van de partij kan zpn. Omstreeks kwart over. elf Zaterdag avond is het ruim 1000 ton metende Engelse vrachtschip „Spanker" op de Noorderpier bp Hoek van Holland aan de grond gelopen. De „Spanker" was Zaterdagavond le dig vertrokken naar Londen, om tien over elf seinde het, dat het op het noorder havenhoofd van de mond van de Nieuwe Waterweg was gelopen. De onmiddellijk uitgevaren reddings boot „President Jan Leis" vond de be manning niet onmiddellijk geneigd hun schip te verlaten. Eerst om half vijf Zondagmorgen verlieten zes man via een op de stenen glooiing van de pier neergelaten ladder het schip. Drie uur later volgden nog elf anderen, die door de „Leis" werden overgebracht, zodat de kapitein eenzaam op zijn schip ach terbleef. Inmiddels was het water tot alle rui men doorgedrongene, het ging er steeds donkerker voor het schip uitzien. Ver slepen achtte men onmogelijk, daar de boot vol water stond. Gevreesd wordt dat het schip in tweeën zal breken. Onmiddellijk na het verzoek om hulp van de ..Spanker" voeren de sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdiensten en de reddings boot „President Jan Leis" uit. Onge veer kwart voor twaalf Zaterdagnacht waren zowel de „Schelde" als de „Leis" in de buurt van de „Spanker" die met de achtersteven op de pier bleek vast te zitten. Er stond een wilde zee en een harde wind die het de hulpverlenende vaartuigen onmogelijk maakten de ..Spanker" op minder dan honderd me ter t.e naderen. Het lege Engelse schip maakte water in ruim vier en in de machinekamer en het lag aanvankelijk vrij hevig te „bonken". Toen het schip op de pier liep zou de windkracht 8 a 9 hebben bedragen, hetgeen stormachtig Vi'™r tot storm betekent. De kapitein achtte om omstreeks twee uur 's nachts de toestand waarin ziin schip zich toen bevond niet ern stig. Hij besloot het daglicht af te wachten en dan te beoordelen of het "oodzakcl'ik was de bemanning van Sc—H te halen. Nadat was gebleken dat de „Leis" zeer bezwaarlijk in het nachtelijk duis ter de gevaarlijke bocht naar de „Span ker" zou kunnen maken, waren de be manning van het te Ter Heijde gesta- tionneerde reddingsvlet met de trek haken de bemanning van het whipper- toestel naar Hoek van Holland opge roepen. Twee leden van deze whipper- pier bij het gestrande schip te komen en bemerkten dat de bemanning al een ladder had neergelaten op de stenen glooiing. De twee Nederlanders klom men over de ladder aan boord en trachtten de bemanning te overreden mee te gaan, de veiligheid tegemoet. Slechts zes van de achttien gaven aan de oproep gehoor. Tussen zes en zeven uur Zondagmor gen gaf de nog aan boord gebleven bemanning te kennen, dat zij nu het schip wilde verlaten. Opnieuw voer de „Leis" uit en pikte achtereenvol gens elf man op die zich via een lad der van het schip in het wilde water neerlieten. (Van onze redacteur) Als de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid accoord gaat met de voorstellen van de Ziekenfondsraad zal de hulp van de ziekenfondsen binnen kort aanmerkelijk uitgebreid worden. Deze voorstellen behelzen allereerst een uitbreiding van het maximum aan tal verpleegdagen in de ziekenhuizen van 42 op 66 dagen der ziektegeval. Voorts ligt er een voorstel om de ver goeding voor sanatoriumverpleging vast te stellen op 75 pet. van de kosten, on geacht de hoogte van het verplegings- bedrag. De huidige maximum-regeling van f 6 per verpleegdag zal dan verval len. Verder zullen de ziekenfondsen, evenals vroeger, tegemoet treden bij de aanschafkosten van brillen. Voor vol wassenen zullen de glazen door het zie kenfonds bekostigd worden. Voor kin deren onder zestien jaar zal een niet onaanzienlijke tegemoetkoming bij de aanschaffing van brilmonturen worden gegeven. Gehoorapparaten zullen gratis aan kinderen van verplicht-verzekerden onder de zestien jaar verstrekt worden. De uit een en ander voortvloeiende kosten zullen dit en volgend jaar be taald worden uit de in het Verevenings fonds gekweekte reserve. De premie behoeft voorlopig niet verhoogd te wor den, hoewel reeds eerder werd mede gedeeld, dat de ziekenfondsen met de ploeg slaagden er in over de Noorder- premie niet zouden kunnen uitkomen. (Van onze correspondent) Aan het Winschoterdiep te Groningen Is Zaterdag 'n autobus van de G.A.D.O. vol met passagiers in volle vaart tegen een boom gebotst. De gevolgen waren ernstig. Er ontstond een ravage in de bus en er brak onder de passagiers een paniek uit. Verscheidenen van de inzittenden raakten bekneld. De chauf feur, B. G. uit Stadskanaal moest uitgezaagd worden. Zestien passagiers werden gewond en moesten door de G.G.D. naar het Academisch Zieken huis worden gebracht. Enkele gewonden konden in de loop van Zaterdag na behandeling het ziekenhuis verlaten. Enkele gewonden moesten worden opgenomen. schot trof geen doel en had ook op 's mans houding niet de geringste uit werking. Als uiterste redmiddel loste de agent toen een tweede schot, dat de overspannen echtgenoot trof. Het afbreken van de reputatie van een ander is gemakkelijker dan er zelf een op te bouwen Het ongeluk, dat de nodige conster natie veroorzaakte, geschiedde ter hoogte van het Provinciaal Electrisch Bedrijf aan het Winschoterdiep. Een GADO-bus reed in de richting Hooge- zand. Achter de bus reed een bestel auto uit Groningen, bestuurd door P. S. uit Groningen. Toen de chauffeur van de autobus plotseling moest af remmen voor twee personen die zich op de weg bevonden, botste de bestel auto tegen de bus aan. De chauffeur van deze auto kon niet snel genoeg remmen. Vermoedeiyk functionneer. den de remmen niet goed. Door de botsing zwaaide de bestelauto naar links en kwam op de linker weghelft. Op dat moment naderde met betrekke lijk grote snelheid uit de tegenoverge stelde richting een geheel met passa giers gevulde GADO-bus, bestuurd door B. G. uit Stadskanaal. De chauffeur probeerde een aanrij ding te voorkomen door de bus naar rechts te doen uitwijken, maar de autobus kwam daardoor in aanraking met een boom. De chauffeur gooide toen het stuur zover om dat de autobus recht op het water afreed. Met veel tegenwoordigheid van geest haalde de chauffeur nu weer rechts uit, schoot andermaal over de weg en klapte met een hevige knal tegen een boom. De cabine werd geheel ingedrukt en de bus van voren opengereten. In de bus ontstond een grote ravage, rugleunin gen werden verbogen en passagiers raakten bekneld of sloegen tegen el kaar. Er onstond een hevige conster natie. Passagiers probeerden naar bui ten te komen. Verscheidene hunner bloeden ernstig. Omwonenden snelden te hulp. Met ijzerzagen werd de chauf feur uit zijn benarde positie bevrijd. De bestelauto werd van voren ge heel ingedrukt. De bestuurder P. S. en zijn tienjarig zoontje P. S. uit Gro ningen kregen slechts lichte verwon dingen. Advertentie 0RISST. 1ISTR R. HAARLEM TEL. 13439 48 A'OAM - TFL 717162 Tot Dinsdagavond Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht harde wind, aanvankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West. Koud weer. Zon: 5.14-20.15. Maan: 17.57-0.26.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1