Het hart op de tong Theo van Reijn overleden D Zandvoortse Middenstand bezorgd over opheffing tram dienst Amsterdam Scheepvaartverkeer in Haarlem vertoont stijging I» I Actief deelnemer aan vernieuwing van moderne beeldhouwkunst Tunnelplan Heemstede—Aerdenhout kan de oplossing brengen Japanse keizer aan aanslag ontsnapt? Voor land- en tuinbouw in Haarlemmer meer geen kans op uitbreiding IN MEMORIAM G. HUIJZER Koop 'n ECHTE zonnebril FEDERMANN Grote "M Verslag 1953 Haven- en Marktwezen Boer blijft meer bij beroep dan landarbeider IÊ DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 PAGINA 2 mmsm WETHOUDER GELUK HAD AANRIJDING Geen persoonlijke ongevallen Door trapgat gevallen Botsing Sociale Raad Burgerlijke Stand EXAMENS EXPOSITIE VAN WERKEN VAN FRANS MASEREEL In museum Huis van Looy Been gebroken Veilingnotering Waterstanden N.Z.H.V.M. wil autobusdienst Besluitvaardigheid nodig mm Scheepvaartbeweging in 19 S3 Vliegende schotels boven Haarlem Getuigenverklaring van monteur Ver. Katholieke Dammers Boerenpaarden-race Pain Francais Met vals paspoort op de vlucht Familie in Amsterdam-West opgelicht Indonesië wijst collec tieve defensie af Meer beroepsbesef Beurs van Amsterdam if' Beurs van New York j/g frfc ..„w. Een Franse toerist koos een uniek punt van opstelling (het hordes van het stadhuis) voor het schilderen van de Grote Kerk en cnze fotograaf koos een even uniek punt van opstelling om schilder en te schilderen object beide vast te leggen. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Rose Marie", a. L Tijden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Saison in Salzburg", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 u. vacantieprogramma. Luxor: „City Lights", a. 1. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur vacantie programma. Lido: „Zet 'm op, George", a. 1.. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opoe In het mannenbad", a. 1. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: T/m Do: „Furie van de Kongo", 14 jaar. Tijden: 2.15, 7 en 9,15 uur. Iedere morgen 10 uur: vacantieprogramma. Roxy: „Robinson Crusoë en Co.", a. 1. Tij den t/m Do. 2.30 en 8 u. Minerva: Wo. en Do. 2.30 en 8.15 uur: „We gaan naar Parijs", a. 1. Di. „De zevende sluier", 2.30 en 8.15. Dinsdag 10 Augustus. Grote Kerk: Gratis orgelconcert door stadsorganist George Robert, van 20.00 21.00 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur, Zo. van 13 17 uur. Teyleri Museum, Spaarne 16, 17e eeuwsa Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 1117 u. Museum Het Huls van Looy: Expositie van werken van Frans Masereel (t/m 5 September). Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Zo. van 2—5 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102, Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. Kunstkring „De Acht" exposeert werken van leden aan de Balujwslaan 23. Toegang vrij. Wethouder D. J. A. Geluk van Haarlem is Maandagavond betrokken geweest bij een aanrijding tussen zijn wagen en een bus van de N.Z.H.V.M. Persoonlijke on gevallen hebben zich gelukkig niet voorgedaan. De aanrijding gebeurde op de hoek van de Lorentzkade, toen de bus kwam aanrijden. Wethouder Geluk kwam aanrijden uit de De Ruyterweg. Doordat de chauffeur van de bus geen voorrang verleende, was een aanrijding niet meer te voorkomen. Van de wagen van wethouder Geluk werden de belde 1 koplampen en de bumpersteunen ontzet. Slechts weinigen Is een levensgang beschoren als die van de Zaterdagmor gen in vrede ontslapen heer C. Huij- zer, een in Haarlemse wij mogen wel zeggen: in Nederlandse druk kerskringen alom geziene figuur. Als letterzetter ving de heer Huijzer zijn loopbaan aan in een tijd, dat de typografenopleiding, evenals de mo derne typografische vormgeving, nog in haar kinderschoenen stond. Met zelfstudie en noeste vlijt wist de over ledene zich op te werken tot typogra fisch tekenaar en als zodanig werd hij in 1918 aan de N.V. Drukkerij De Spaarnestad verbonden. Snel ontwikkelde hij zijn aanleg en successievelijk werden hem de leiding der zetterij en kort daarna de calcula tie toevertrouwd, totdat hij in Maart 1924 werd aangesteld tot technisch be drijfsleider. In deze functie is hij tot Juni 1953 werkzaam gebleven en niet-ingewijden zouden misschien daaruit kunnen op maken, dat' hij sedert 1924 niet meer promotie heeft gemaakt. Wie echter weet, hoe juist sinds de twintiger jaren het bedrijf van N.V. Drukkerij De Spaarnestad geëvolueerd is tot één der omvangrijkste en mo dernste van geheel West-Europa, kan beseffen welk een inspanning het een en ander heeft gevraagd van de tech nisch bedrijfsleider. Het ging er im mers niet alleen om deze evolutie bij te houden, maar integendeel haar voor te zijn en in elke nieuwe behoefte te voorzien, langs tevoren uitgestippelde wegen. Met bovenstaande te memoreren zou echter slechts ten halve recht gedaan worden aan de figuur van de thans ontslapene. Wat hem meer nog kenmerkte dan zijn werkkracht en zijn ambitie was, dat hij volgens het bijbelwoord „be scheiden. rechtschapen en vroom" zijn weg ging. Een levenswijze, die hem een wijze discretie en rustige zelfbe heersing verleende. Het mocht dan wel eens voorkomen bij sommige si tuaties, dat hij „kookte", maar het was nooit een „overkoken". Ook al bereikte de heer Huijzer In Juni 1953 de p«nsioengerechtigde leef tijd. toch bleef hij, na zijn functie als bedrijfsleider te hebben neergelegd, nog aan de Spaarnestad verbonden als adviseur in algemene dienst. Een in ieder opzicht voorbeeldig le ven is afgesloten. Het is niet moeilijk te gissen hoezeer zijn heengaan wordt betreurd: het moge zijn opvolgers gegeven zijn de traditie van de heer Huijzer als tech nisch leider en vaderlijk verzorger der belangen van het personeel in zijn stijl voort te zetten. Maandag omstreeks 5 uur is de 36- jarige mevrouw H. B. uit Den Haag, die op visite was bij een familie in de Waldeck Pyrmontstraat, door een trapgat drie meter omlaag gevallen. Zij liep een hersenschudding en een verstuikte lin ker enkel op. Het slachtoffer is ver voerd naar haar vacantie-adres in Haarlem. Op de hoek van de Grote Markt en de Jansstraat kwam Maandag een wielrijder en een wielrijdster met elkaar in botsing. Beiden vielen op de weg. Zij werden vervoerd naar het Grote Gast huis, waar bleek, dat de man een rech terbeen- en een linkeTarmfractuur had opgelopen. De wielrijdster heeft enkele ribben gekneusd. De Sociale Raad (Armenraad) komt Donderdag 12 Augustus a.s. te 16.30 uur op het stadhuis in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. ingekomen stuk ken, mededelingen en het jaarverslag 1952. GEBOREN: C. Leis—Huis z.; E. C. Rijnbergenvan Schaik z.; P. J. Vrolijk Cuijon z.; G. van den BergRol z.; J. E. Wallenburg—van Eek z.; A. Peterse— Breems z.; J. A. LodderRooseboom de Vries z.; E. A. Th. WeberHolla d.; W. J. van der LindenSteinhoff d.;, L. N. Verschurenvan Asselt d.; H. Groe- neveltvan Schoonhoven d. E. N. van de Grift—Riksman d.; A. Elzinga—de Jong d.; A. K. A. Kops—Lieske d.; C. BauerHiemenz d. ONDERTROUWD: A. M. van Lunen burg en C. W. Booms; J. J. Damave en B. S. van Schaik; G. J. Kreulen en C. A. W. Verkerk. OVERLEDEN; K. W. A. Terreehorst, 72 j.. Maarten van Heemskerkstraat; J. H. W. Goedejohan, 79 j., Jan Luijeken- straat; T. VetOnrust, 57 j., van Rie- beecklaan; C. Huijzer, 66 j., Gasthuis- vest; H. S. Bogaardt, 60 j., Hazepaters- laan. Op 70-jarige leeftijd is op het eind van de vorige week te Haarlem over leden de bekende beeldhouwer Theo van Reijn. De begrafenis is gistermiddag in alle stilte geschiëö op de Algemene Begraafplaats te Heemstede. Voor velen zal dit bericht onverwacht komen, maar ingewijden was- het be kend, dat de gezondheidstoestand van Theo van Reijn de laatste tijd zeer te wensen overliet en dat een slepende kwaal zijn gestel ondermijnde. Des ondanks werkte hij, als hem dat maar enigszins mogelijk was, met veel animo en levenslust voort aan de laatste op dracht die hem verstrekt was: het ont werpen van kapitelen en beelden voor de in restauratie zijnde Sint Eusebius- kerk te Arnhem. Theo van Reijn werd te Breda op 25 Mei 1884 geboren en hij studeerde aan vankelijk in Amsterdam aan de Rijks academie voor beeldende kunsten. Bij gelegenheid van zijn zeventigste ver jaardag, in Mei van dit jaar, schreven wij reeds uitvoerig, hoe de jonge Van Reijn spoedig zijn artistieke talenten presenteerde. In 1911 verwierf hij de Prix de Rome met „Caïn door de pijl van Lamech gedood". Daardoor was hij in de gelegenheid een studiereis te ma ken door Frankrijk en Italië, welke echter moest worden afgebroken, toen de oorlog in 1914 ontbrandde. Theo van Reijn kwam naar Nederland terug en koos Haarlem als woonplaats, waar hij het vroegere atelier van prof. Bronner betrok. Vele werkstukken kwamen er daarna van zijn hand en verschillende celebri- teiten werden door hem in steen ge portretteerd, onder wie Kamerlingh Onnes, Maria Montessori en dr. Jac. P. Thijsse. Verder noemen wij zijn werk stuk voor de Technische Hogeschool in Delft, het beeld van „De Maaier", dat geplaatst is bij de Afsluitdijk in Wie- ringerwerf en het bekende oorlogsmo nument aan de Rijksstraatweg (bij de Jan Gijzenbrug) te Haarlem. Over de betekenis van het oeuvre van Theo van Reijn tekent onze medewerker voor beeldende kunst het volgende aan: e betekenis van Theo van Reijn voor de moderne Nederlandse beeldhouwkunst is tweeledig. In de eerste plaats was hij als jong beeld houwer getuige van de vernieuwing die er bij de sculptuur in ons land plaats vond. En hij bleef niet lang toeschou wer. Terwijl de Prix de Rome hem nog verleend werd op een beeld in impres sionistische stijl, heeft hij in het buiten land niet gevonden waarnaar zijn idea len hem stuwden. Het eigen land zocht naarstig naar vernieuwing van geest en vorm in het nauwste verband van bouwkunst en sculptuur. Van Reijn inspireerde zich op Berlage en Mendes da Costa en meer dan uit te beelden richtte hij zijn werk op vergeestelijking, op de leidende ge dachte meer dan op de détailrijkheid van de vorm. Het materiaal moest daarbij geheel naar zijn aard gebruikt worden en het nieuwe kunstmateriaal beton schuwde hij niet. De franje der loze sierlijkheid moest uit de kunst weggewerkt worden, maar men was nog wel eens te radicaal en scheurde met de franje stukken van het kleed mee af. Van Reijn was uiteindelijk te nuchter en bezon zich te zeer op de resultaten dan dat het hem ontging, dat de beeld houwkunst te zeer werd geannexeerd door de architectuur en gereduceerd tot een geornamenteerd bouwonderdeel zon der eigen leven. Overdrijving van het functionele hinderde hem. Hier komt een keerpunt voor Theo van Reijn, die in het buitenland geroemd werd, maar een bescheiden, eerlijk en dichterlijk mens was gebleven, met een warm ge moedsleven. Hij brengt het humane element sterk terug in zijn plastiek, die zich afwendt van de te functionele bouw plastiek en weer vrij wordt, zij het dat HAARLEM. (Rijkskweekschool). Ge slaagd bij de hoofdakte-examen voor de gehele akte: de dames W. J. de Jager te Amsterdam (van Rijkskweekschool Haarlem), M. Kroese te Amsterdam, de heer L. M. J. Meurs te Zwaag. Voor gedeelte A; mej. N. Roosjen te Bloemendaal (van Rijkskweekschool Haarlem); voor gedeelte B: de dames P. E. M. Houniet te Heer Hugowaard, C. M. Klijn te Amsterdam; de heren C. Bijlsma te Den Helder, A. Jurgens te Hazerswoude. Zelfportret van Theo van Reijn in gips. de werkelijke winst die de vernieuwing heeft opgeleverd benut wordt. Dan ont staan zijn portrettengrafplastieken en monumenten, zijn dierfiguren en vele tekeningen van moeder en kind of por tretten van babies. De perioden, waarmee de historie zich ontwikkelt, zijn te groot voor de duur van een mensenleven, en als Van Reijn de periode der vernieuwing in de twintigste eeuw heeft helpen vaart ge ven, dan is het zijn goed recht om tijdig uit te springen en jongere krachten de periode verder te laten stuwen. Wij noemden zyn bijdrage tot de ver nieuwing tweeledig, want na zijn actieve deelname aan het vernieuwde aanzien van de moderne beeldhouwkunst in Ne derland, heeft hij in Elsevier's maand schrift, De Groene, en Op De Hoogte, veel gepubliceerd over de klassieken, over de moderne plastiek en over het recht van het modernisme, in zeer strijdvaardige stijl. Ook door voordrach ten heeft hij de moderne kunstbeleving helpen accepteren bij het volk. Boven dien heeft hij meegewerkt om de kring van beeldhouwers een orgaan van groot gezag te maken; hij is daar een der eerste secretarissen van geweest. Zijn leven is niet te vergelijken met een schip, dat passeert en het water onbe roerd en gesloten achterliet, zijn leven heeft betekenis gehad voor de maat schappij. Hij ruste in vrede. L. T. In Zandvoortse middenstandskringen heerst bezorgdheid over de gevolgen, welke voor Zandvoort zullen voortvloeien uit de opheffing van de tram- dienst Amsterdam—Zandvoort. 6 October a.s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de exploitatie van deze tram een aanvang nam. De huidige generatie is opgegroeid met de tram; de Zandvoorters maken daarvan een dankbaar ge bruik voor de reis naar Haarlem of Amsterdam; bovendien brengt zij in het zomerseizoen duizenden dagjesmensen uit de grote steden tot in het centrum van het dorp. Deze bezoekers passeren, op weg naar het strand, de Zand voortse winkelstraten, hetgeen voor de middenstand geen windeieren legt. Van de Zandvoorters zullen weinigen de opheffing van de tram toejuichen; men is aan dit vervoermiddel gehecht en acht het ondanks het verouderde materiaal comfortabeler en meer be- drijfszeker dan een autobusdienst. De oorzaak van de opheffing van de tram is dan ook niet in Zandvoort ge legen, maar in Amsterdam. Het rijden van de lange tramtreinen tot in het centrum van de stad wordt met het drukker wordende stadsverkeer steeds bezwaarlijker. Vandaar dat Amsterdam er weinig voor voelde om de aan de N.Z.H.V.M. verleende vergunning tot het medegebruik van een gedeelte der gemeentetramlijnen langer in stand te houden dan noodzakelijk is. Amsterdam heeft daarom van het recht gebruik ge maakt om deze vergunning na verloop van 50 jaren, dus per 1 October 1954, in te trekken; (Latere onderhandelingen hebbèn tot resultaat gehad, dat deze Er wordt op het ogenblik een expositie gehouden van werken van Frans Masereel, een Vlaams schilder, die ook als houtsnijder grote bekendheid heeft verworven. De ten toonstelling is geopend tot September. Maandag was men in de oliekelder van de warmbandwalserij van Breezand bezig een zware afsluiter tussen een leiding uit te halen. Door een ongelukkige manoeuvre kantelde de afsluiter en trof de arbeider van de Havenstichting W. de Duys uit Vel- sen-Noord aan zijn linkerbeen. Het been brak. De getroffene moes ln het Rode-Kruis Ziekenhuis te Beverwijk ter verpleging wor den opgenomen. BEVERWIJK, 9 Aug. Andijvie 17—28. Sla 2)412. Spinazie 12—43. Bloemkool 12 40. Bospeen 3850, Waspeen 4359. Poste lein 2240. Doppers 3578. Sperciebonen 6274. Snijbonen 6880. Pronkbonen 23— 35. Tuinbonen 19—34. Groene kool 7—19. Rode kool 18. Tomaten 24—45, Komkom mers 721. Frambozen 5264. TJMUIDEN, Dinsdag 10 Aug. Hoog water: 1A.30 u. Laag water: 7.44 u. en 20.20 u. Woensdag H Aug.; Hoog water: 1.00 u. datum nader werd gesteld tot 1 Maart 1956). Voortzetting van de tramdienst tot de grens van de gemeente Amsterdam zou uit een oogpunt van rendabele exploi tatie zinloos zijn. De N.Z.H.V.M. ging dus met Amsterdam onderhandelen over de medewerking welke zou kunnen worden verleend, opdat een in te stel len autobusdienst zo ver mogelijk tot in het centrum van de stad zou kunnen doordringen. Men bereikte een vrij gun stig resultaat: het bus-station Amster damZandvoort zal kunnen komen op het terrein van de voormalige groen- tenmarkt aan de Marnixstraat. De N.Z.H.V.M. heeft inmiddels aan de Commissie Vergunningen Personenver voer te 's-Gravenhage een vergunning gevraagd voor de autobusdienst Am sterdamZandvoort. Men wil dan een 20-minuten-dienst instellen, maar de ver voersfrequentie zal op drukke dagen tot een 5-minuten-dienst kunnen wor den opgevoerd. Gegeven de onvermijdelijkheid van de opheffing van de tram, zou men zeggen dat Zandvoort met deze bus dienst tevreden zou kunnen zijn. Te meer daar het eindpunt te Zandvoort wederom in het dorpscentrum zal ko men en de middenstand de passage van de buspassagiers zal behouden. De Zandvoortse middenstand zou geen bezwaren hebben, mits men maar zeker zou kunnen zijn van een regelmatig verkeer met de autobusdienst. Sinds jaar en dag is evenwel de spoorweg te Heemstede-Aerdenhout een ernstig ver keersobstakel. Hoe zal dat worden als bovendien een frequente autobusdienst daarover zal worden geleid? Een 5- minuten-dienst zal zonder enige twijfel hopeloos in de war lopen. Vandaar dan ook dat de burgemeester van Zandvoort, vrijwel onmiddellijk nadat er sprake was van vervanging van de tram door een autobusdienst, een actie heeft in gezet om te komen tot verhoging van de spoorbaan ter plaatse, zodat het ver keer door een tunnel kan worden ge leid. Daar komen echter zó veel instan ties aan te pas en deze kwestie on dervindt nu reeds vertraging door de ziekte van de minister van Verkeer en Waterstaat dat de Zandv. midden stand vreest, dat de tunnel niet gereed kan zijn als de autobusdienst in werking treedt. Hij wil dan ook de tram behou den totdat het tunnelplan is uitgevoerd; de Zandvoortse gemeenteraad heeft zich ook in deze zin uitgesproken. Het is echter de vraag, of men de N.Z.H.V.M. kan dwingen om de tram- dienst na 1 Maart 1956 te blijven onder houden. Zelfs al zou de door het Rijk verleende concessie voor de tramlijn AmsterdamZandvoort een vervoers plicht inhouden, dan staat de N.Z.H.V.M nog sterk, omdat zij kan aantonen dat Amsterdam dat na 1 Maart 1956 het medegebruik van de gemeentetramlijnen niet meer toestaat een rendabele exploitatie van de tram Amsterdam Zandvoort feitelijk onmogelijk maakt. De rijksoverheid zal Amsterdam moei lijk kunnen dwingen om de Zandvoortse tram langer in de binnenstad te ge dogen. De belangen van Zandvoort en in niet mindere mate die van de duizen den Amsterdammers die thans van de tram gebruik maken worden dan cok het best gediend als met alle macht wordt gewerkt aan de verwezenlijking van het tunnelplan voor Heemstede Aerdenhout. In de Zandvoortse gemeenteraad sprak de burgemeester zich ook in deze geest uit. Maar wij hebben zo de indruk dat er dan eens een frisse wind door tal rijke bureaux zal moeten waaien. De Hollandse zucht naar perfectie zal dan gepaard moeten gaan met Amerikaanse daadkracht en besluitvaardigheid. Zo niet, dan zal op een van de drukste punten van de randstad Holland eerlang een onontwarbare verkeerschaos ont staan. De Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé Zn. heeft de laatste tijd een belangrijke uitbreiding ondergaan. De foto geeft een overzicht van de nieuw bouw aan de Bakenessergracht. In dit gedeelte wordt ondergebracht de Dienst voor contröle op de aanmaak van post- en andere rijkswaarden. Het ligt in de bedoeling deze nieuwbouw op Woensdag 1 September officieel in gebruik te stellen. Advertentie bij de vakman-opticien ityksstr.weg 246B In het verslag van de Gemeentelijke Dienst voor het Haven- en Marktwezen over 1953 wordt gezegd, dat de wijze waarop de dienst aan de Koudenhorn is gehuisvest nog steeds te wensen over laat en vraagt om een spoedige oplos sing. Door de gestadige uitbreiding der werkzaamheden en dientengevolge ook van het personeel Is het onmogelijk in de bestaande ruimte, welke reeds zeer bekrompen was, de ambtenaren onder te brengen, bezoekers te ontvangen en de administratieve werkzaamheden onge stoord te verrichten. Uitbreiding ter plaatse is niet mogelijk, zodat een an dere huisvesting dringend noodzakelijk is geworden. Ook de brugwachtershuisjes van de Melkbrug en Langebrug verkeren in een dusdanige toestand, dat vernieu wing op korte termijn dringend ge wenst is. Over 1953 werden twee processen- verbaal wegens handelingen in strijd met de bepalingen van de Algemene Politieverordening opgemaakt. 32 rap porten werden samengesteld, n.l. 15 voor schade toegebracht aan gemeente eigendommen, waarvan in vier geval len door aanrijding en in elf gevallen door aanvaring, twee betreffende taxatie van vaartuigen en de overige vijftien werden uitgebracht in voorvallen van algemene aard. Een aparte bladzijde in hét rapport wordt gewijd aan de Stormramp van 1 Februari 1953. Er werd geen noe menswaardige schade toegebracht aan de schepen in Haarlem. Door bewoners van schepen te waarschuwen, konden ongelukken tijdig worden voorkomen. De motorvlet van de Havendienst ver leende assistentie bij Hellevoetsluis. Vaartuigen, anders dan voor vracht vervoer, met bestemming Haarlem wa ren in totaal in 1952 408, in 1953 1187. Vaartuigen, anders dan voor vracht vervoer, die in doorvaart de stad pas seerden in 1952 totaal 1376 en in 1953 totaal 1537. Over het algemeen is er een vooruitgang van het scheepvaart verkeer in en door Haarlem, zodat met vertrouwen de toekomst tegemoet kan worden gezien. Het nog steeds ontbreken van een goede spoorweg-aansluiting in de Waarderpolder staat de ontwikkeling van het industrie-gebied Haarlem in de weg. De ontvangsten aan havengelden, precariorechten en bruggegelden be droegen dit jaar in totaal 95.568.84 tegen 76.207.75 in 1952. De ontvangsten van het Marktwezen bedroegen in 1952 53.586.80, in 1953 54.162.30. Wordt ook Haarlem een geliefd ob ject voor 'n bezoek van vliegende scho tels? Het begint er op te lijken, getuige de waarnemingen van twee Haarlemse inwoners, die beiden volhouden een der gelijk mysterieus voorwerp te hebben gezien. Een van hen, de 24-jarige mon teur G. Meerveld, stapte Zondagavond omstreeks 10 uur met zijn meisje uit de bus op het Frans Halsplein. Toen hij toevallig eens omhoog keek naar de (on)-bewolkte lucht om na te gaan, hoe het weer de volgende dag zou zijn, werd zijn blik getroffen door een helverlichte ronde schjjf met een doorsnede van on geveer 10 cm., die zich zigzag met scherpe hoeken voortbewoog in de rich ting van Bloemendaal. Het voorwerp liet vier wazige lichtstrepen na. Na on geveer twee minuten boven Haarlem geopereerd te hebben, steeg de schijf snel naar boven en verdween spoedig uit het gezicht. De heer Meerveld is er van overtuigd, thans kennis gemaakt te hebben met de veelbesproken en veel belovende vliegende schotel. Op de ledenvergadering van V.K.D., welke Woensdagavond zal worden ge houden zullen belangrijke beslissingen' moeten worden genomen. Op de eerste plaats de samenstelling van het 1ste en 2de tiental. Daarvoor zijn door de wed strijdleider twee lijsten ingediend. Ook voor de nieuwe onderlinge competitie zal grote belangstelling bestaan, aange zien de nieuwe wedstrijdleider, de heer J. v. d. Kroft, een eigen idee naar voren zal brengen, waarvan hij grote verwach tingen heeft. Tevens zullen mededelin gen worden gedaan betreffende de Bondscompetitie. Zoals gewoonlijk wordt deze vergadering gehouden te acht uur in de bovenzaal van het R. K. Militair Tehuis. Het hoofdkwartier van de nationale politie te Tokio heeft meegedeeld, dat er Maandag twee rotsblokken zijn ge vonden op de spoorbaan buiten de stad Hakodate op Japans Noordelijkste eiland Hokkaido, twee uren voordat een trein met keizer Hirohito en keizerin Nagako passeerde. Er is een onderzoek ingesteld. Het keizerlijk paar brengt voor het eerst sinds achttien jaar een bezoek aan het eiland. De Japanse communistische partij gebruikte het bezoek om stemming te maken tegen de keizer. (Reuter). In deze rubriek geplaatste BRIEVE^ VAN LEZERS vallen buiten verantinoor delijkheid van de redactie. Anoniem t - gezonden brieven worden niet geplaats Naar aanleiding van uw verslag o®" trent de boerenpaardenrace van Vrijaas 6 Aug. te Santpoort met als opschril'- Femmy v. d. Kolk zegeviert in BoereO* paarden-race, zullen we ons de vrij heid veroorloven hierachter te plaa sen „met een harddraver". De belang" rijkheid van dit achtervoegsel magMel uit het oog worden verloren. Bij een wedstrijd als deze moet ff®1} de sportiviteit in het oog houden. Het had er de schijn van, dat men het daar- mee niet nauw nam, want het karak ter van deze race voor boerenpaarden werd verstoord door 'n paard, dat door training en lichaamsbouw de overwin ning wel móest behalen. Het is op z'n zachtst gezegd een gro te fout van de jury geweest, dit te ac- cepteren, daar het wedstrijd-element al heel gauw verloren was. Wij bestrijden de in uw verslag neej" gelegde mening, dat mejuffrouw v. Kolk aller harten zou hebben gewon nen. Het publiek heeft, vooral bij d# laatste vier ritten, duidelijk van ziJn misnoegen blijk gegeven. Het gejuich bij het einde ging met van harte en het was opmerkelijk, dat het grootste deel van het publiek ver trok vóór de winnares gelegenheid had haar ererondje te rijden. Een abonné. (Naam en adres aan redactie bekend) (Van een lezer, die met vacantie in Frankrijk is, ontvingen we de vol gende ontboezeming over de hardheid van het Franse brood. Hij bericht» er bij het ,vers" op schrift te hebben gesteld tijdens het ontbijt, teneinde de lange tijd nodig voor het moeizaam kauwen wat te korten.) Celui, qui veut pouvoir manger le pain frangais, .doit d'abord avoir Pr ie le chapelet. ZVif'i1' ,comme bon gourmand fl!®, P°in de France, tl lui faut de bons dents, bons dents, en oboTicUxticc certain qu'en cas d'absence il n'y arrive jamais: Dieu veut, qu'il s'en engage d'une héroique courage! En m&chant mange t'on avec petites souffrances, mais néanmoins - c'est bon, c'est bon, le pain de France! A. M. V. l>. De samenstellers van het rapport „De Haarlemmermeer", waarvan wij Zater- dag: jJ. reeds een uittreksel hebben ge publiceerd, hebben zich zeer speciaal beziggehouden met de positie van de agrarische bevolking. Eén der conclusies luidt, dat in elk geval land- en tuin bouw in de eerstvolgende jaren geen kansen hebben op uitbreiding. Vele zonen van agrarische arbeiders zullen het huiten de land- en tuinbouw moeten zoeken. Werk in de niet-agrarische sec tor is er voldoende: maar loopt de land arbeider (szoon) niet sterk de kans als on geschoolde te werk gesteld te worden? Een groot scholingsprobleem doemt hier op. Bedrijven waar de akkerbouw over heerst. hebben in de Haarlemmermeer ongeveer 90% van de landbouwgrond ip gebruik. Ze zijn groot en gebruiken veel machines. Het hoge peil van deze akker bouw is bijna spreekwoordelijk. De bouwboer in de Haarlemmermeer is practisch ingesteld, nogal wars van theoretische scholing. Nergens is de me chanisatie zo sterk. Hoofddorp is voor de boeren een ontmoetingscentrum. Meer niet. Als Haarlemmermeerders voelen ze zich niet een, zoals wel b.v. de boeren in de Wieringermeer. Een streekleven is er nauwelijks tot ontwik keling gekomen. De Amsterdamse politie zoekt een lZgTïn' ,die Misbruik makend vertrouwen, dat men in hem e, "P een andermans naam een paspoort machtig is kunnen worden en daarmede de vlucht heeft genomen. De naam van de jongeman Is niet be nend, wel zijn signalement. Hij kwam aan een familie in Am sterdam-West vertellen, dat hij de zoon «es huizes, die in militaire dienst is, goed kende en wel een betrekking voor hem kon vinden. Hij wist dat de familie een functie voor de zoon des huizes zocht, en beweerde dat hij om de betrekking te kunnen reserveren bet familieboekje en de papieren van de zoon des huizes moest hebben. De familie ging er op in en gaf hem het gevraagde. Ook slaagde de jongeman er in bij een luchtvaartmaatschappij een bewijs te krijgen dat hij zeer spoedig naar Engeland zou vertrekken. Op dit be wijs gaf men hem ten stadhuize met voorrang een paspoort, op grond van het familieboekje en de papieren, wel ke de jongeman overlegde. Hij moest natuurlijk zijn eigen foto inleveren zo dat het paspoort wel zijn foto maar niet zijn naam bevat. Met het paspoort heeft hij de vlucht genomen. De po litie heeft alle grensposten en Schiphol gewaarschuwd. Het bedrog kwam n.l. al gauw uit toen de familie het fami lieboekje wilde terughebben en naar de politie liep om aangifte van de ver missing te doen. Het signalement van de verdwenen jongeman is: ongeveer 22 jaar oud, 1.73 meter lang, slank pos tuur, vermoedelijk loens, donkerblond haar en blauwe ogen. De chef van het bureau Singel te Amsterdam verzoekt opsporing en aanhouding van de jonge man en inlichtingen over hem Indonesië is niet voornemens toe te treden tot een verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië, aldus heeft de In donesische premier, Ali Sastroamidjojo, vandaag verklaard. Hij sprak nadruk kelijk de berichten teigen, dat zijn re gering overwoog een waarnemer naai de besprekingen inzake een dergelijk verdrag te zenden. (AFP), De boer blijft bij zijn beroep. Het is opmerkelijk hoe een groot gedeelte van de boerenzoons in de landbouw tracht te blijven. Een aantal van hen moet dan toch weer een ander beroep kiezen Dat is natuurlijk niet bijzonder gunstig. De van elders gekomen landarbeiders in de Haarlemmermeer drag enin zekere zin de kenmerken van kolonisten. De hoge lonen en het nieuwe trékken. Ver trek naar de Haarlemmermeer leek iets op emigratie. Daardoor bevindt zich in de Haarlemmermeer een groep land arbeiders. die er op belust is vooruit te komen. Uit de verzamelde gegevens hebben de rapporteurs de slotsom ge trokken. dat het gebied niet alleen een asntrekkingsgebied is voor landarbei ders, maar ook een doorgangshuis: door gang in de zin van overgang naar een beroep buiten de landbouw Drie vijfde van de landarbeiderszoons komt d»arin terecht. Hierin schuilen gevaren voor de ar beidsvoorziening in de landbouw, in tijd, waarin technisch bekwame. 13 arbeiders meer nodig zullen zijh 03 ooit, blijven de goede kraente' achterwege. Er kan een tekort dreigen aan landarbeiders van goede kwaliteit- De aantrekkingskracht van de om geving kan men niet wegcijferen. Het gevaar is alleen te bezweren, wanneer de woon- en werkverhoudingen in de Haarlemmermeer op een vrij hoog peil komen te staan. Vandaar de noodzaak van de oplossing van het krotwonin gen-probleem. Beroepsbesef en be roepstrots van de landarbeider moeten omhoog. Maar met woningen alleen is men et nog niet. De landarbeid zelf zal het aan zien moeten krijgen van een geschoold beroep. Een geschooldheid, die ook in het loon gewaardeerd moet worden. He' mag niet zo zijn, dat men zijn hele leven blijft staan op een loon, dat men op 20- jarige leeftijd bereikt en dat voor allen, onafhankelijk van bepaalde diploma's, vrijwel gelijk is. Het spreekt wel vanzelf, zo wordt in voor de zoons van tuinbouwersknechts het rapport gezegd, dat de verhoudingen in wezen niet veel anders liggen. De ge bondenheid aan de tuinbouw is bij hen echter belangrijk sterker dan de gebon denheid aan de landbouw bij de zoon' van landarbeiders. (Niet officiële koersen) Vorig Openinl 3% Ned. 1953 3)4 Ned. 1953 3V« Ned. 1948 3% pCt Ned. 1950 3)4 Ned 1954 3-3)4 Ned ,947 3 Ned, 62-64 Del. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pC Ned Handel Mil., cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvê-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerka Lijn Kon. Ned Stoomb Mlj Ned. Scheepv Unie H.V.A. Dell Mlj Cert 9/8 103)4 102(4 99\i 99 if 99H 99% 98% 188)4 229% 150% 195)4 233 225 356% 219 268% 421 90% 161% 139)4 140% 125)4 116 10/» 99(i 222" 35" 6/8 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel -tf's 57** Stemming 39% 75% 59% 44% 80 85% 68 25% 32 >4 58% 48 45% 56% 18% 52% drukt 4,-ng: 24% 58% 46% 45'4 56 18% 52

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2