Koning HAAKON van Noorwegen, de enige gekozen koning ter wereld Een democratisch vorstdie past bij zijn democratisch volk Vier adviseurs benoemd voor het amateurtoneel WAAR DE BLANKE TOP Wrak van „Spanker" reddeloos Parijse Wat dieper in het H voor hoofd de winter DÉBRAIINE ZIJN ONDERDANEN DRAGEN HEM OP DE HANDEN Koning Haakon op wc7 naar ons land Plan van Natu en W.K.A. Nieuw programma van Wim Sonneveld Vrees voor een tweede Faustus Tragisch ongeval bij schietwedstrijd Dossier Churchill- - J)uce blijkt vals vel&H "-T SSJT«JS m 2 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954 PAGINA 3 Ket 'hart ®£TSft Het FuWeum Documentaire over de landmacht Luchtvaartovereenkomst Irak—Nederland Enkele dujzenden guldens uit woning ontvreemd Raadslid dodelijk getroffen PROF. JOS TIMMERS Directeur Jan van Eyck- a cade mie Examens Nederlandse haringuitvoer Rusland blijft grootste afnemer Boeddhisten en katho lieken slaags op Gevlon f HET BEZOEK VflN KONING HAAKON 12Aug.Aanitomst in Amsterdam, o n r vangsten, krans- ^iegging, bootrochl-. TFT" ij herinneren ons koning Haakon met zijn vriendelijk gezicht eens W gezien te hebben op een stralende 17e Mei-dag voor de oorlog, toen hij, glimlachend vanaf het balcon in zijn paleis te Oslo, de geestdrif- •JSe toejuichingen in ontvangst nam van de Noorse jeugd, die, onder het Ponfane geroep van „Heia Kongen", in een eindeloze kleurige beweeglijke °et aan hem voorbijtrok, zoals dat elk jaar gebeurt op de onafhankelijk- e'dsdag, de dag waarop het Noorse volk met grote uitbundigheid viert, dat een eigen koninkrijk werd, los van Zweden. Ule onafhankelijkheid van Zweden vond plaats in 1905. Tot dat jaar waren oorwegen en Zweden verbonden in een personele Unie, die in de Napo- e°ntische tijd was ingegaan. Maar de Noren hadden daar aan het begin van "eze eeuw genoeg van en wilden, naar uit een volksstemming bleek, een 'gen onafhankelijke staat en bij voorkeur een monarchie vormen. Ze kozen ot hun koning, met 259.563 stemmen tegen 69.624 op andere candidaten, de f-larige Deen prins Karei, tweede zoon van de koning van Denemarken, 'e op 18 November 1905 de hoge uitverkiezing aanvaardde en de naam "?akon VII aannam. Geen enkele koning ter wereld is op die wijze door ,'ln onderdanen gekozen. Een democratischer koningschap dan het Noorse Destaat dan ook niet. thans 82-jarige koning Haakon VII «mt, evenals de leden van de Deense "Oinklijke familie, uit het huis Slees- jt1?* - Holstein-Senderburg-Gluecksburg. Was gehuwd met een dochter Dan de Engelse koning Eduard VII, ^"'nses Maud, die hij na een twee en jarig huwelijksleven in 1938 ver- ,yor. Toen koning Haakon een week na aanvaarding van het koningschap Uer het oude rijk van Sint Olav, aan van het koninklijke jacht de Dan- .'pOg, zijn intocht maakte in de ha- van Oslo, geëscorteerd door sche- van de Noorse, Engelse en Duitse •Jarine, was hij vergezeld door zijn iTatgenote, koningin Maud en hun tweejarig zoontje Olav. Men vertelt, dat V Kleine kroonprins onmiddellijk de .'?rten van het toegestroomde publiek A', door ook zo'n mooi kleurig vlag- 5.'3e te vragen, als waarmee de om- atiders hun nieuwe koning enthousi- st toezwaaiden. K^at was de Noorse rood-wit- P^Uwe vlag met het liggende Andreas- nog steeds voor iedere Noor het "minde symbool van hun nationale alwassenheid, dat men dan ook in ie- ;?r huis en in ieder hotel op tafel kan 'en staan. De democratische, gemoedelijke No en hebben het met hun democratische, Gemoedelijke koning, die wegens zijn "Qge leeftijd thans, wat begrijpelijk is, een vrij teruggetrokken leven leidt, uit stekend getroffen. De eenvoud van zijn levensstijl past volkomen in hun rustie ke kader, er is nooit meer hofceremo nieel dan strict nodig, en wanneer de gelegenheid zich voordoet, gaat de ko ning steeds als frere en compagnon met rdanen.om' Daar zÜn talloze over ln omloop. Nog steeds hvoidt de bejaarde vorst, die kort gele ien, op drie Augustus„zijn twee en tach- «gste jaar bereikte, door het Noorse mik op handen gedragen. De koning is "Un idool, en „slottet", het koninklijke Slot in Oslo hoog gelegen aan het ein- öe van de glooiende brede hoofd-allée, hoofdstedenin de ontzagwekkende, ru- natuur niet meer dan een gevulde schelp aan de immense blauwe tl0£d' |evat tussen de rotsige baai en de be boste bergen waar des winters heel Oslo gaat Skiën. Maar ondanks die 1 'Je, ongerepte natuur, die vlak bij Oslo or de bewoners van de stad te grlJP St, heeft het park om het slot, waar ^oreen zich graag vertreedt, een heel vo«fk^=^mnf„ E,r staat een oude Jaar bloesem ¥S die in het voor" rien tegen elkai? at zien dan Zegt k.en blomstrer" „heggen i slotspar- slotpark bloeit"' "de vogelkers in het komst van d a's°l de verheugende ongeduld wnLZomer die met groot van de dnnu afgewacht in dit land lïjke werk ere winter het persoon- van hun souverein is. Inspirerend voorbeeld - ,'s een groot nationaal feest ge- hl Noorwegen, twee jaar geleden, yen op 3 Augustus de beminde vorst ,'Jn tachtigste verjaardag vierde. Van «einde en ver was men uit het uitge lekte land naar Oslo gereisd om deel nemen aan de hulde en jubel voor de koning, die in de moeilijke jaren der bezetting de Noren nog meer in het hart was gegroeid. Gedurende de vijf jaren van zijn ballingschap is hij voor zijn beproefde onderdanen in het evenals Nederland overheerste va derland het inspirerende voorbeeld en het symbool geweest van verzet, moed en morele kracht. Van Engeland uit bleef hij leiding geven aan de Noorse oorlogvoering in het geallieerde kamp en aan de verzetsstrijd van de Noorse bevolking, die van Quisling, de Noor se Mussert, niets moest hebben. Bij zijn terugkeer in het bevrijde Noorwegen, in gezelschap van kroon prins Olav en diens gemalin, prinses Martha, met hun drie kinderen, is hij ontvangen met zo spontane en warme hartelijkheid en zulke aanhankelijk heidsbetuigingen dat duidelijker dan ooit bleek, hoe hecht in die veertig jaar, sinds de Deense prins ais nieuwe koning de Oslo-fjord invoer, de band tussen vorst en volk geworden was. Aan het begin van dit jaar is het Noorse koninklijke huis getroffen door het grote verdriet van de te vroege dood van prinses Martha, die een Zweedse prinses was, een zuster van wijlen koningin Astrid van België. Door het huwelijk indertijd van deze Zweedse prinses met de Noorse kroonprins, is de verzoening volledig geworden met het Zweedse hof. Aanvankelijk nam de Zweedse monarch, Oscar II, onder wie de amputatie zich afspeelde, namelijk een vrn verbitterde houding aan, als was hem door de afscheiding een per soonlijke belediging aangedaan. Het is wat eenzaam geworden rondom da oude koning, die een zeer innige band heeft met zijn kleinkinderen,, de prinsessen Ragnhild, Astrid en de jong ste zoon Harald de toekomstige troon opvolger. Heel dikwijls is grootvader te gast op Skaugum, het buiten dicht bij Oslo waar het kroonprinselijk gezin woont. Vorig jaar echter is prinses Ragnhild ook uit de nabije omgeving van de koning heengegaan sinds ze ge trouwd is met de reder Erling Lorent- zen en niet meer in Noorwegen woont. ,,Gi den klem til bestefar" veertigjarig regeringsjubileum in het najaar van 1945. Men proeft er uit op welk een hartelijke, door en door ge moedelijke en ongedwongen wijze de koning met zijn volk en het volk met zijn koning pleegt om te gaan. Waar ter wereld roept een soldaat die zijn vorst wandelend op straat, tegenkomt en ziet, hoe hij een fietser die er met grote vaart aankomt, niet bemerkt, hem toe: ,Pass deg, Haakon", „Pas op, Haakon". Waarop de koning vriendelijk zegt- „dank je wel". Niet in naam, maar in werkelijkheid is hij ieders vriend. Het is eens gebeurd dat hij een half-blinde oude dame die in de stad de weg kwijt was, en niet zag wie ze om hulp vroeg, hoffelijk aan zijn arm naar haar huis heeft teruggebracht. Tot groot plezier van de omstanders. Het tekent Haakon VII ook als een man die zo dicht mogelijk bij zijn volk wil staan, dat hij de avond voor zijn kroning in Trondheim in 1906, zes maanden na de aanvaarding van het koningschap, incognito met een adjudant zich tussen het feestgewoel mengde en met verschillende men sen op straat een gesprek aanknoop te. Het was tenslotte een oude vis ser uit het hoge Noorden die met een gezelschap uit zijn dorpje was geko men om de nieuwe koning te zien, die hem herkende onder andere aan zijn Deens accent. ,,-Je bent uit De nemarken", had hij gezegd. „Ken je de nieuwe koning soms, het moet zo'n vlotte kerel zijn, erg plezierig in de omgang". De Noren nebben er wat voor over om een glimp tan Haakon te zien en dat betekent veel meer dan wij ons hier kunnen voorstellen in dat van Noord tot Zuid enorm uitgestrekte land dat zo moeilijk te bereizen is. Maar koning Haakon heeft er op zijn beurt ook alles voor over om zijn onderdanen te gun nen dat ze hem werkelijk kunnen zien wanneer hij het land bereist. Zo heeft hij eens, enkele jaren voor de oorlog, een autotocht langs verschillende ge huchten en dorpen aan de Westkust ge maakt, bij stromende regen en ijskoud weer, urenlang in een open auto. Toen het gezelschap der hoge autoriteiten daarna, nat en verkleumd bij de open haard zat en behoefte had aan een war me clandestiene in dit deels droog gelegde land dronk uit de platte fles die altijd wel ergens in een achterzak zit, heerste er enige verlegenheid. Men keek wat onzeker van de cognac die te voorschijn was gekomen naar de minis ter van Justitie die ook van de partij was, tot de koning met tact en humor de zaak oploste. „Ik ben er niet zeker van of het volgens de wet is", zei Zijne Majesteit, „maar me dunkt wanneer we de minister van Justitie vragen om de fles open te trekken en de commissa ris om in te schenken, dan kunnen we deze dronk beschouwen als een noodza kelijke medicijn". Een overgetelijke dag !2Aug. Aankomst v.h koninklijkejach 14 Aug. Vertrek AMST.ERDAMse NOORDZEE 14 Aug. Rijtoer, be- seum ee vertrek 13 Aug. Receptie, diner O Utrecht _Jl3 Aug. Kerkmens! otterdam®: Numansdorp 13 Aug. per trein naar tavenisse |3Aug. bezoek aanwoningen BELGIE Wapen v. Noorwegen Route Twee jaar geledén toen Oslo zich op 3 Augustus op zijn feestelijkst had op gemaakt om koning Haakon's tach tigste verjaardag met grote luister te Vieren, goot het ook van de regen, tot grote teleurstelling van de tienduizen den die op de been waren. Maar de tachtigjarige liet zich niet kennen. Hij maakte een rijtoer door de stad in een open auto, tussen brede hagen van jui- c lenden onder glimmende paraplu's. Het is een onvergetelijke dag geweest. Haakon VII grondlegger van de nieu we Noorse dynastie is niet alleen een zeer innemend en wijs mens, maar ook een begaafd man. Hij spreekt niet al leen de drie Scandinavische talen per fect, maar beheerst ook Frans, Duits, Engels en Russisch. Bovendien is hij een uitstekend pianist en evenals prin ses Wilhelmina, een toegewijd schilder. A. Bgl. Bovenstaand kaartje geeft een overzichtelijk beeld van het ver loop van het bezoek van de Noorse koning Haakcn aan Nederland. <D Koning Haakon van Noorwegen is Maandagavond uit Oslo vertrokken aan boord van het koninklijke .jacht „Norge". Het jacht wordt Donderdag tegen het middaguur in Amsterdam verwacht. Het wordt begeleid door de twee .or- pedobootjagers „Oslo" en „Stavanger" Met ingang van 1 September 1954 zullen in de provincies Drenthe, Gel derland, Noord-Holland en Zuid-Hol land vier adviseurs voor het amateur toneel hun werk aanvangen. Willemien Sillevis, Herman Sternheim, Teunke Hauer en Froukje de Waard zijn de eerste adviseurs die de Nederlandse Amateur Toneel Unie en het Werkver band Katholiek Amateurtoneel hebben besloten in gezamenlijk overleg in iedere provincie te benoemen. De adviseurs, die in dienst zullen zjjn van een van beide organisaties, heb ben tot taak het amateurtoneel in de provincie, waar zij werkzaam zijn, te stimuleren, de amateurtoneelverenigin gen op hun verzoek met raad en daad bij te staan en leiding te geven aan de verbetering van het spelpeil en de re pertoirekeuze. In het bijzonder zullen zij korte vormingscursussen geven voor amateurtoneelspelers en -regisseurs. Daarnaast kunnen zij de verenigingen helpen met het opzetten van hun to neelvoorstellingen, door een z.g. raam- regie, welke bestaat uit het in overleg met de amateurregisseur kiezen van een stuk, de verdeling van de rollen, een leesrepetitie en de mise en scène. Van veel belang wordt ook geacht het be zoek aan amateurtoneelvoorstellingen en het na afloop met regisseur en spe lers bespreken van het gebodene. De NATU en het WKA vertrouwen dat op deze wijze het amateurtoneel in iedere streek met behoud van het De storm bulderde gisteravond over Scheveningen en het was dan ook aller minst een vriendelijke bruisende Noord zee. welke de smalle kust begroette, doch dit kon Wim Sonneveld niet ver hinderen in het Kurhauscabaret een nieuw programma ten doop te hou den onder de titel: „Waar de blanke top". Dit nieuwe programma is er een van Het was hard voor koning Haakon die zo dol is op zijn kleinkinderen, tij dens hun ballingschap in Amerika, toen hij zelf naar Engeland was uitgewe ken, jarenlang van hen gescheiden te zijn. Het verhaal gaat, dat tijdens het verblijf van de koning in Londen, een Noor die juist uit Amerika terug was gekeerd waar hij in contact was ge weest met de kroonprinses en de kin deren, zpn vorst bezocht om hem hun groeten oyer te brengen. Hjj vertelde "Sat de kleme prins Harald hem achter na was gelopen, zijn armen om hem heen had geslagen, wat de Noren een „klem" noemen, en hem had gezegd: „omhels grootvader zó voor mij". „Gi den klem til bestefar". De koning hoor de het verhaal aan en glimlachte. En... zei hij vragend. De verteller be greep niet goed wat de koning bedoelde. Zou je mij die „klem" dan niet geven, was het antwoord. Dat verhaaltje kan men, met tiental len andere anecdotes lezen in een klein boekje Haakon i krig og fred", „Haa kon in oorlog en vrede", dat werd uit gegeven ter gelegenheid van 's konings De 82-jarige Noorse Koning met zijn zoon Kroonprins Olav en zijn kleinzoon de 17-jarige Prins Harald. Zoals wij gisteren nog in een deel van oplage konden melden moet het "gelse vrachtschip „Spanker", dat Za- v 'dagavond op de Noorderpier bij Hoek I ah Holland geworpen werd, als ver jon worden beschouwd. Maandagmid- ljag ziin assuradeuren via de pier aan °ord gegaan, in gezelschap van rijks- D'itie en bergers om de toestand van a?' schip op te nemen, maar na gron- v'S onderzoek was men unaniem van filing dat aan redden niet meer ge- j a°ht kan worden. De kapitein heeft ^Middels ook het hopeloze van de toe- ^hd ingezien en is Maandagavond ein- J;'ijk van boord gegaan. Een tweede l^obleem is intussen naar voren ge iteen: het vraagstuk, hoe te vermij- ,eh dat de „Spanker" een tweede Faus- zal worden. l|is ..Mocht ondanks de reeds genomen Satregelcn het schip dat er van 'Hen als een verveloze en hulpeloze uitziet onvoorzien in de mon- g van de Nieuwe Waterweg terecht ('Men, dan is het leed nog niet te fjterzien. Het water is daar 19 m diep, iy - schip is lek als een mandje en de tj51 laat zich 'm?r de aan lan§e kabels in zee gelegde 'kers hoopt men van de dan gemakkelijk raden, nge kabels in zee gelegdf ^ers hoopt men van de „Spanker' §h „Faustus 2" te maken. (jTWee plooien aan stuurboordzijde aan de kant, die van landzijde af hiirtjbaar is wijzen erop, dat door Sesi en breken van he' schip piet uit- h„j °ten is. Deze plooien in de stalen s,.l lopen van boven tot onder, mid- bfll®ePs. Een ervan ligt pai onder de overhellend naar bakboord rust Middenschip op de basaltoiokken VorJMn de Noorderpier de uiterste punt Jt>gg]yn- Hier wordt het casco kennelijk bij „'cht, terwijl voor- en achtei steven Daar neiging tot zakken vertonen, Is gesrt,aar de Kiel over de keien heen '®teri yUurd, is de huid finaal openge- daal? lde ruimen, die leeg zijn, rijst het zeewater met het getii. °udt zich in Hoek van Holland nog altijd bezig met de vraag, hoe het mogelijk is geweest dat de „Spanker", uitvarende bij klaar zicht, op de pier terecht is kunnen komen. Hoewel men daarover nog geen zekerheid heeft, wijt men het vooral aan foutieve navi gatie. Er stond windkracht 9, hetgeen met een leeg en dus hoog liggend schip al bijzondere voorzichtigheid ver eist. Bij lang genoeg rechte koers hon den zou er vermoedelijk niets gebeurd zijn. Volgens inlichtingen, die men in de Hoek ontvangen heeft, werd er te vroeg en misschien zelfs heel onnodig, gezien de bestemming van het schip, naar stuurboord gezwenkt. Zodoende kon de krachtige wind. aan bakboord het schip in de flank grijpen en op de pier werpen. Toen moet de schroef nog tien minuten lang ,wormt hebben ge slagen, wat tot gevolg had, dat het schip zich niet loswerkte, zoals ln de bedoe ling gelegen moet hebben maai zich nog verder op de granietblokken vast werkte. Er gaan bovendien verhalen, die allerminst tot de geruchten gere kend kunnen worden, over dionken- schap aan boord, waarbij vooral ook de kapitein niet vrijuit zou gaan. Wanneer tot berging besloten wordt, zijn de problemen nog niet van de baan Immers, men kan de voorweroen van waarde, die aan boord zijn waar ónder de instrumenten e.d. over de pier aan land brengen en daama be ginnen het schip tot schroot te degrade ren. Maar als men dan denkt hoeveel keren de vrachtauto's daarvoor af en aan moeten rijden en vooral, dat alleen bij eb en bij behoorlijk weer de pier bereden kan worden, dan zal het dui delijk zijn hoeveel tijd daarmee ge moeid is. Daar komt nog bij, dat Rijks waterstaat, begrijpelijk, 't casco zo spoe dig mogelijk weg wil hebben, omdat herfst en winter voor de deur staan, met al hun nukken van weersgesteld heid. Het schip van de pier af slepen is onuitvoerbaar. De lekke „Spanker" zou onherroepelijk zinken en een gevaarlijk obstakel voor de scheepvaart vormen. et zijn betrekkelijk kleine salon netjes in Parijs, waar de Hoeden met een hoofdletter gecreëerd worden. Soms moet men twee, drie trap pen "op vanuit de binnenplaats, soms is „Jolie Madame" van Pierre Balmain draagt deze grote beige hoed van ge drapeerde fijne mousseline. er een piepklein liftje als een vogelkooi, waar net een mus of een parkiet in kan. De mussen zijn de kijksters, zoals de pers, de parkieten zijn de koopsters. Iedere vrouw die in haar krant iets wil vertellen over de nieuwe hoedjes loopt er zo binnen en dat zijn er, eind Juli, honderden van talloze nationaliteiten maar voor ieder opnieuw is er de min zame glimlach. En requireert men de mannequin die goed „hoedt" en die in snel tempo alle hoedjes achter elkaar opzet. Als die vrouw met de gerouti neerde gezichtsuitdrukking er niet is, wat in de vacantietijd kan gebeuren, dan komt er een atelierhulpje van ach ter de coulissen en zet al die verfijnd heid wat onzeker op haar onschuldige hoofdje. Je mag ook zelf ieder hoedje opzetten dat je aanstaat. Wat weet de Parijse mo diste tenslotte van de bereidheid en de financiële mogelijkheid van een pers vrouw om haar hoedjes, die rondom de tweehonderd gulden kosten, weg te ko pen? Wij zetten per ongeluk bijna een speldenkussen op. Het miste alleen de diepte van een soortgelijke creatie in gebrocheerde zij met een randje nerz cn een roosje voor. Goddank is bij de hoedjes nog alles rozengeur en mane schijn en zijn er geen krampachtighe den, zoals die H-lijn van Dior. Het hoedje past deze winter wat. ste viger om het hoofd, het is dieper en omsluit het gezicht meer. de tulband achtige lijn is aan het terugkeren. Het blijft echter heel flatteus. Velerlei mo dulaties zijn er op de baretvan de blauw fluwelen Deense studentenmuts afgezet met geborduurd galon in rood en goud, die wij bij Claude Saint-Cyr za gen, tot het platte tweed model van Svend, recht op het hoofd gezet, vastge houden door twee oorkleppen. De baret in bont, vooral hermelijn is ook geliefd. Er zijn ook kleine punt-cloches, die ingesloten kunnen worden door de enorme bontkragen, welke deze winter weer hun entree maken. Vossenbont is daarvoor je van het. Het wordt nu zelfs lichtblauw geverfd. Al die nuancen blauw die in de mode zijn, maken het verfijnd combineren nóg ingewikkel der. Er zijn natuurlijk veel blauwe hoedjes en ook dieprode. Het asroze en teerblauw dat dit voorjaar ineens ont sproot en een bijzonder slecht ont haal heeft gevonden deze grauwe, nat te, onfeestelijke zomer lijkt voor de winter een donkere spoeling ondergaan te hebben tot de intensieve tinten van de rode fuchsia en de blauwe hortensia. Wij weten met hoeveel honderden gecreëerde hoedjes wij in een weck tijds in Parijs gezien hebben. Want iedere hoedenontwerper en ontwerpster heeft rand krijgt nadrukkelijk een kans, wat elegant is bij het tube-silhouet, en de kleine kapjes en kroontjes voor cocktail en avond zijn zo mogelijk nog exquiser en etherischer dan ze waren. Een kruin tje van ijsvogelveren met een rode roos in het midden, een aureool van tere aigretten of een kapje, geborduurd met parels, edelstenen en lovertjes. En ten slotte is er voor bij de tailleur of wat daarvan is overgebleven, het matelootje geheel van bont. Het wordt recht op het hoofd gedragen. A. Bgl. „Stout maar lief" heeft Gilbert Orcel willen uitbeelden in dit avondhoedje van iriserende absinthgroene pailletjes en grote parels. Van blauwe jersey is dit tulband-mo del van de modiste Marie-Christiane. De mannequin is opgemaakt met de haar en zijn eigen modellen en dat heeft uiteenlopende kwaliteiten. De eerste nummers ziin maar heel matigjes; het ontbreekt er niet in aan vaart, doch zii zijn te leeg. Verder heeft ook do tekst van een nummer zoals dat. w-U goed voorgedragen wordt door Karin Larsen te weinig om het lijfl. Hetzelf de geldt bij de gymnastische toeren van Joop Doderer: hij slooft zich erg uit maar men mist een pointe. Beter zijn de persiflage op de Hol landse bruidsfoto boven het buffet, en het Hollandse bedsermoen, dat van Kitty Kluppell een genoeglijke vertol king krijgt. Nog een stap verder komt men waar Michel van der Plas, die al eerde: toon de zich op dit terrein goed te kunnen bewegen. de teksten heeft verzorgd. Zijn „Froukje Nijs van Markendam". aardig weergegeven door Conny Stuart, zijn „Regentessen van Frans Hals" en vooral het stelletje opgeschoten jon gens, raak getypeerd onder aanvoe ring van Joop Doderer, doen het best Men krijgt ook Sonneveld als de or gelman te zien, maar het is een Sonne veld, die enige afstand neemt van zijn succes als Willem Parel, hetgeen inmid dels slechts te waarderen valt. Verder geeft een tekst van Anna Blaman d«? hoofdfiguur in dit cabaret weer eens gelegenheid tot een kostelijke ver kleedpartij. Sonneveld's conférences blijven ditmaal beperkt van omvang: hij moest er op deze première-avond kennelijk ook nog in komen. Wanneer we dit beschaafde cabaret appreciëren, dan is dat bovenal om het laatste nummer vóór de pauze, „Zoals de ouden zongen". De liedjes van de drie schuintamboers, van het meisje, dat wijn ging halen en van Catootje worden stuk voor stuk met zoveel goede smaak voor het voetlicht ge bracht, dat het een plezier is er naar te kijken en te luisteren. Tussen een reeks min of meer aardige nummers springt de waarde van dit cabaret hier ineens een eind naar boven. Vooral het laatste van de drie liedjes met zijn costumering uitsluitend in wit en zwart en met de goede muzikale begeleiding wordt knap gepresenteerd. Het publiek heeft zijn waardering hiervoor met een langdurig applaus betoond. T. E. „De Brug" is de titel van een docu mentaire film over de Koninklijke landmacht, die Polygoon Profilti in op dracht van het ministerie van Oorlog maakt ter voorlichting van de toekom stige dienstplichtige jongelui. Het scenario is van Leonhard Huizin- ga en Karei Nort, die tevens productie leider is. Eerste cameraman is Piet Oud. Aan de verfilming werken ongeveer 3.000 militairen van alle rangen en dienstvakken der landmacht mede. Het centrale punt in de circa 24 minuten durende film is het slaan van een bailey brug als onderdeel van een oefening, die bestaat uit het opruimen van een vijan delijk bruggenhoofd. De regering van Irak zal binnenkort een luchtvaartovereenkomst met Neder land tekenen, aldus vernemen wij uit regeringsbronnen in Bagdad. Er zijn geen nadere bijzonderheden bekend. Tijdens de afwezigheid van de bewo ners hebben ongewenste gasten e be zoek gebracht aan de winkel en wo ning van de heer M. Segers aan de Wouwsestraat te Bergen op Zoom. Ver schillende kasten ziin overhoop ge haald doch het is de inbrekers vermoe delijk alleen om geld te doen geweest. De cassa en een geldkistje waren gefor ceerd en een bedrag van enkele dui zenden guldens wordt vermist. eigen karakter het best tot ontplooiing kan komen. Ook tussen de adviseurs onderling zal er regelmatig overleg zijn. Eenmaal per maand komen zij gedurende een weekeinde bij elkaar om ervaringen uit te wisselen en gezamenlijk nieuwe gedachten uit te werken. De benoeming van de adviseurs is mogelijk gemaakt door financiële steun van het rijk, van de provinciale Anjer fondsen (in Noord-Holland en Zuid- Holland) en de provinciale besturen in Drenthe en Gelderland. In de gemeenten die eveneens willen bijdragen in de kosten zullen de ver enigingen die van de diensten van de adviseur gebruik makeh, een aanmer kelijke korting genieten op de te be talen vergoeding. Ook de verenigingen die aangesloten zijn bij de NATU of het WKA zullen financiële voordelen genieten. Overi gens zullen de adviseurs beschikbaar zijn voor alle amateurtoneelverenigi i- gen in de provincie. Het ligt in de bedoeling van de bei de organisaties, wanneer het werk van de provinciale toneeladviseur aan de verwachtingen voldoet, het aantal advi seurs het volgende jaar uit te breiden. Men hoopt dan ook de provincies Lim burg, Noord-Brabant en Overijssel in deze' opzet te betrekken. Nog wordt onderzocht of voor het aanstaande sei zoen het werkterrein van de adviseur in Drenthe kan worden uitgebreid tot de provincie Overijssel. Het Tubbergse gemeenteraadslid de heer E. J. Haverkort uit de buurtschap Geesteren (gem. Tubbergen) is Maan dagmiddag door een hageLschot dodelijk getroffen. Het ongeval gebeurde tijdens de vogelschietwedstrijden, welke ter ge legenheid van het jubileum van de pas toor te Geesteren werden gehouden. De heer Haverkort had juist enkele kin deren verwijderd van de gevaarlijke plaats onder de paal. waarop de vogel stond. Hij liep daarna terug naar de schietplaats, terwijl het geweer werd geladen. Door een ongelukkige ma noeuvre van een der schutters ging het geweer af. waardoor de heer Haverkort in de buik werd getroffen. Het slacht offer is tijdens het vervoer naar het R.K. ziekenhuis in Almelo overleden Het bestuur van de Sint Bernuiphus- stichting heeft met ingang van 1 October a.s. tot directeur van de Jan van Eyck academie te Maastricht benoemd prof. dr. Jos Timmers, hoogleraar te Nijme gen en aan de Jan v. Eyck-academie, tevens directeur van het Bonnefanten- museum te Maastricht. Hij volgt als zodanig de heer B. Ver hoeven op. Advertentie ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur,evenals vuile poriën en vetwormpjes,door het beroemde huidgeneesmiddel nieuwe gazellen-blik. iedere couturier ook. De hoed met grote Zwart fluwelen cloche met een randje van geplisseerd lint. Maud et Nano. AMSTERDAM. 9 Augustus. M.O. Handelswetenschappen A: A. Wierda, Haarlem, D. M. Wiggers, Deventer, J. F. Willenborg, W. H. J. Woortman, Arn hem, J. Wilhuis, Zutphen, J. Wijngaard, Arum, J. Wijhenke, Utrecht en A. v. Wij- gerden, Brakel. AMSTERDAM, 9 Augustus. M.O. A. Engels: M. Mourik, Dordrecht, L. J. Wa genaar, Amsterdam, mej. A. H. Baank, Amsterdam, mej. A. E. Welch, Zaandam. Deze examens zijn thans beëindigd. 's-GRAVENHAGE, 9 Aug. Notarieel examen, tweede gedeelte: A. R. Junge- rius, te Rotterdam, en mr. S. L. J. Ker- pen, Maastricht. UTRECHT, 9 Aug. Frans M.O. A.: Chr. J. Oschaiz, Den Haag, G. H. W. Spaay, Hilversum, G. V. St. Feijth, Tilburg, N. A. Ulncht, Heerlen, mej. R. Coster, Am sterdam, M. G. A. Foppe, Amsterdam, L. R. M. de Graaf, Hoorn, G. V. M. Co- len, Helmond en mevr. M. Hekkema, Wassenaar. De vroegere fascistische luitenant En rico de Tom» heeft in Milaan bekend dat hij het zogenaamde „Dossier-Chur- chill-MussoIini" vervalst heeft. Dit „dossier" zou bestaan uit een geheime briefwisseling tussen Churchill en de Duce. De Italiaanse journalist Guare- schi is reeds eerder tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat hü twee brieven, die beledigend waren voor ex-premier de Gasperi, uit dit zoge naamde dossier had gepubliceerd. Met de Toma's bekentenis schijnt thans wel iedere twijfel aan het bestaan van de brieven opgeheven te zijn. Men is er nu wel zeker van dat alles ge fantaseerd is. Een tijdschrift in Milaan is het afge lopen voorjaar begonnen met de publi catie van de documenten uit het „dos sier". Toen deskundigen erop wezen dat er een aantal afschuwelijke grammati cale fouten stonden en bovendien fei telijke onjuistheden voorkwamen in de brieven die zogenaamd door Churchill geschreven zouden zijn, heeft dit tijd schrift de publicatie gestaakt. De Nederlandse uitvoer van pekel en steurharing heeft in het tweede kwartaal van dit jaar volgens de Dienst Nederlandse Haringcontröle 11.029.365 kg. netto bedragen tegen 10.108.225 kg. in het tweede kwartaal van 1953. De waarde bedroeg resp. 5.955.415 en 5.201.893 gulden. De Sov jet-Unie was in het afgelopen kwar taal de grootste afnemer met bijna 614 millioen kg. ter waarde van ruim 3 millioen gulden, gevolgd door Oost en West-Duitsland., die tezamen ruim 2.14 millioen kg. hebben afgenomen ter waarde van 1.34 millioen gulden en België met 1.88 millioen kg. ter waarde van 1.2 millioen gulden. Een groep Boeddhisten heeft gisteren een aantal schuren en bouwstellingen in brand gestoken op de plaats, waar een Rooms-Katholieke kerk gebouwd had zullen worden op Ceylon. Het incident vond plaats in Me- totamoella op 20 mijl ter. Zuiden van Colombo. Hier raakte een groep opgewonden Boeddhisten slaags met een aantal katholieken. De premier van Ceylon, sir John Kote- lawala heeft onmiddellijk nadat het in cident hem ter ore was gekomen, een verklaring uitgegeven, waarin hij alle betrokkenen oproept „zich te beheersen" en de vrede te bewaren. Ceylon be hoort aan alle gemeenschappen en reli gieuze groeperingen die er wonen," zo zeide de premier in zijn verklaring. (UP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3