INDONESISCHE REGERINGSDELEGATIE BEREIKT HAAR DOEL: Beperkt vertrouwen i: Rechten en consessies voorlopig gehandhaafd SUNARJO handhaaft formeel protest inzake Nieuw-Guinea Zwakke schakel verbroken NI Mgr. Hilhorst overleden li ORR Tot hoofd en hart J Ondertekening van het accoord een historisch moment COMMENTAAR DAILY TELEGRAPH Vasten is gezond Ernstige brand in Haagse kunst handel Zo warm was het in Rome Het weer woensdag 11 augustus 1954 e 78ste JAARGANG No. 26063 Vst. Annamietisch vorstin Wil kantoorbetrekking Voor Nederland meer hoop dan sekerheid Indonesië komt op de Luns 11 April wordt nieuwe generaal der Domini canen gekozen Moskouse pers strijdt tegen drankmisbruik Nederlandop de koffie Zie ook pag. 3 UITGELEIDE KONING HAAKON Drijvende mijn bij IJmuiden Plastic jassen/mantels 14.751 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERlbNilfclARIEf- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 UNIE NE DERLANDINDONE SIË Bij de opheffing van de Neder lands-Indonesische Unie en de nieuwe, respectievelijk her- hieuwde, overeenkomsten tussen bei- de staten op financieel-economisch Sebied kunnen op dit ogenblik nog slechts enkele voorlopige kantteke ningen worden gemaakt. Een duide lijk beeld van de nieuw ingetreden Situatie zal immers eerst mogelijk zijn ha het bekend worden van de vol ledige inhoud van het gisteren door de ministers Luns en Soenarjo onder- lekende protocol. Daarbij houde men in het oog, dat de beide parlementen hun goedkeuring aan het accoord zul len moeten hechten, alvorens het tot formele gelding zal kunnen komen. Wat dat betreft kan men met meer zekerheid voorspellingen doen over de houding van het Nederlandse dan die van het Indonesische parlement, dat voortdurend blijkt te lijden aan politieke ongedurigheid en nationa listische of hoe dan ook geïnspireer de overgevoeligheden. Het luidst en het duidelijkst wordt op het ogenblik het nieuws naar voren gebracht, dat de Unie-band tussen Nederland en Indonesië is opgeheven. Het heeft de indrukwekkendheid van het manifestaire, maar wie van den beginne af aan meer op feiten dan op woorden heeft gelet, weet, dat de Unie in opzet en naleving toch al een dermate licht geval was, dat men na haar formele afschaffing eerder een begrip dan een werkelijkheid za missen. Van meer reëel belang moeten de overeenkomsten worden geacht om trent de financieel-economische be trekkingen. En van even reëel belang de daaromtrent gemaakte garantie afspraken. Voor zover thans bekend, is hier sprake van een voorlopige handhaving van een deel der R.T.C.- overeenkomsten. met de mogelijkheid van nader overleg in het verschiet. De toon. die hieruit te beluisteren valt, is duidelijk. En de ondervinding is voldoende leerzaam geweest om in de naleving van zulke overeenkom sten een beperkt vertrouwen te heb ben. Tekenend achten wij het, dat uitgerekend gisteren een mededeling van de Indonesische minister van Economische Zaken is bekend gewor den, behelzend dat de import voor 85% uit handen van de buitenlandse (waaronder N e d er 1 a n d se) han delshuizen zal worden genomen. In zijn gisteren gehouden redevoe ring na de ondertekening van het accoord heeft minister Luns te recht gewaagd over de behandeling van de in Indonesië gevangen gehou den Nederlanders en het drama der Ambonezen. Zijn hoop, dat beide kwesties tot een oplossing zouden Vforden gebracht, moet men wel be lhouwen als uitgesproken om gele- ?enheidsredenen- Tn de rede van mi ester Soenar.i° was opvallend diens Verheugenis °ver het feit, dat het Vecht op zelfbeschikking niet in het Gedrang was §ebracht. Het ware te 'vensen geweest, dat de regering der tïepublieR altijd, maar dan niet al leen ton bate van zich zelf, zulk een gevoelige aandacht had gehad voor de onkrenkbaarheid van het zelfbe schikkingsrecht! Dat men van Indonesische zijde al les op alles zal blijven zetten om euw-Guinea aan de Republiek toe gevoegd te krijgen, kan men eveneens Wt Soenarjo's woorden opmaken. Dit dankbaar stukje speculatie op het na tionalistische sentiment zal nu op het fnternationale podium worden opge voerd. Terugkomend op een voorlopige generale beoordeling van het gesloten Accoord willen wij benadrukken, dat het hier een tweede accoord geldt, gesloten nadat de Indonesische rege- ring in een eerste overeenkomst tus- ®en de beide delegaties niet had wil- len berusten. Men ontkomt aldus niet ®an de conclusie, dat menig door de heer Yamin uit Indonesië meege bracht desideratum door de Neder landse delegatie zal zijn ingewilligd. Was het eerste accoord al een com promis en dus een kwestie van geven en nemen, alvorens het tweede tot 5tand kon komen, is men zeker tot v^n nog meer geven gedwongen ge- 0vG>ningin Baphi, de weduwe van de j Rieden keizer Khai Dinh van \vn en stiefmoeder van het tegen- oordigg staatshoofd van Vietnam, Bao aj- heeft in Hué gesolliciteerd naar lanri hantoorbetrekking bij de buiten- li™ dienst van de regering, die ge- doreerp wordt met 6000 francs (f 60) Per maand tjijj dd'ngin Baphi, die op ongeregelde gekPorH6? *eer gerinê pensioentje uit- gewnf.„ krUgt, heeft geleefd in buiten- VerneemtmUnit^epr°eTsStandigheden' 2° °nt*dewt "afo „Peru,is een samenzwering raamri nl i f 'egerofficieren was be- ei<^er; ex-premier generaal iega, is voortvluchtig. (AFP) lelijk krijgen is nog iets anders I dan gelijk hebben -• geliquideerd Gisteravond om 18.20 uur is de beslissende stap tot de liquidatie van de Nederlands-Indonesische? Unie gezet. Met vierentwintig handtekeningen sig neerden de ministers Luns en Soenarjo onder het veelvuldig blitzen van een klein legioen persfotografen het Protocol en de twee begeleidende brieven, waarmee de onderhandelingen werden afgesloten; deze stukken waren in drievoud gesteld: in het Nederlands, in de Bahasa Indonesia en in het Engels. De plechtigheid vond plaats in de Lairessezaal op het Binnenhof te Den Haag. Na de ondertekening van het accoord drukten de voorzitters van de Nederlandse en Indonesische delegatie elkaar de hand, doch aan deze vriend schapsbetuiging waren in de op de slotconferentie gehouden redevoeringen bij alle courtoisie over en weer wel enige reserves vooraf gegaan. De belangrijkste punten van overeenstemming zijn de volgende: Normale internationale overeenkomsten nemen de plaats in van de vervallen arti kelen uit het Unie-statuut; de waarborgen van de Nederlandse financieel- economische belangen zijn zodanig geformuleerd, dat zij niet in strijd zijn met de Indonesische souvereiniteit en de nationale waardigheid; de rechten, concessies, vergunningen en bedrijfsuitoefening, zoals die zijn neergelegd in de financieel-economische overeenkomst van 1949, blijven voorlopig gehand haafd. Zij zullen, „in nader overleg en in overeenstemming met ieders souve reiniteit" worden herzien; de schuldenregeling ten laste van Indonesië blijft bestaan; alle artikelen uit het Unie-statuut betreffende de handelspolitieke betrekkingen zijn vervallen; alle artikelen van de financiële betrekkingen met uitzondering van artikel 18 betreffende de transfer van Indonesië naar Nederland zijn eveneens vervallen. Minister Luns zei in zijn rede o.m.: Er is een onderwerp, dat ik op dit ogenblik zeer ongaarne aanroer, n.l. Nieuw-Guinea. Hetgeen u, mijnheer de voorzitter van de Indonesische delega tie, hierover hebt gezegd in uw rede van 6 Juli, dwingt mij echter tot het maken van enkele opmerkingen. De Nederlandse regering kan het door u tot haar gerichte formele protest niet aanvaarden. De Nederlandse regering heeft reeds in haar Antwoordnota van 14 April duidelijk te kennen gegeven, dat zij de status van Nieuw-Guinea niet kon accepteren als punt van be spreking in de onderhandelingen over de Nederlands-Indonesische betrekkin gen, omdat terzake een niet te over bruggen verschil van mening bestaat. Het is derhalve niet juist, te stellen, gelijk u in uw rede deed, dat eerst ter conferentie zou zjjn gebleken, dat de Nederlandse regering niet bereid is met de Republiek Indonesië over de status van Nieuw-Guinea te spreken. Even- min kan de Nederlandse regering' in dit opzicht eenzijdig handelen worden ver weten, aangezien de Indonesische rege ring reeds vóór de aanvang der confe rentie op de hoogte was van het Neder landse standpunt. Indien wij, aldus vervolgde minister Luns, het bereikte resultaat, zoals dit in het ontwerp-Protocol en de daarbij behorende briefwisseling is vastge legd, nader bezien, dan constateer ik, mijnheer de voorzitter, dat onze de legaties tot overeenstemming zijn ge komen omtrent het regelen van de Nederlands-Indonesische betrekkingen door middel van normale internatio nale overeenkomsten. Het Uniestatuut en een drietal aan het Uniestatuut gehechte overeenkom sten zullen vervallen. Gelijk te verwachten was heeft het vinden van een, beide partijen bevre digende, oplossing voor de regeling der financieel-economische betrekkin gen veel tijd en moeite gekost. Geheel in overeenstemming met de Indonesische wens om de resultaten van f?.eze conferentie in zo beknopt mogelijke vorm te formuleren, wordt aan het probleem der financieel-eco nomische betrekkingen slechts één ar tikel gewijd. Het stemt de Nederlandse delegatie tot voldoening, dat een bevredigende oplossing is gevonden voor de voor ziening in de behoefte aan een ge schillenregeling, nu het Uniehof van arbitrage zal ophouden te bestaan Ik moge hier nog vermelden, mijn heer de voorzitter, dat een aantal onderwerpen, zoals de behandeling der in Indonesië van hun vrijheid beroofde Nederlanders en het vraag stuk der hier te lande tijdelijk ver blijvende Ambonezen, buiten het kader der conferentie zelf tussen ons is besproken. Ik spreek de hoop uit, dat laatstbedoeld probleem door uw toedoen nader tot een oplossing zal worden gebracht en meen de verwachting te mogen koesteren, dat op onze te Djakarta overhandigde Nota omtrent eerstbedoeld onder werp een bevredigend antwoord zal worden ontvangen. Het lijkt onze delegatie overbodig, mijnheer de voorzitter, verder nog uitvoerige besprekingen te wijden aan de verschillende artikelen van het ontwerp-Protocol en aan de concept briefwisseling. Zoals u bekend is, behoeft de tot stand gekomen overeenkomst, na on dertekening, ingevolge de Nederlandse grondwet de goedkeuring van de Sta- ten-Generaal en de bekrachtiging door de Koningin. De Nederlandse rege ring stelt zich voor het Protocol met de bijlage zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal ter goedkeuring voor te leggen. Nadat in onze beide lan- den de vereiste constitutionele proce dure zal zijn voltooid, zal de uitwisse ling van de bekrachtigingsoorkonden kunnen volgen, op welk ogenblik de overeenkomst in werking zal treden. Minister Soenarjo tekent de overeenkomst voor Indonesië, minister Luns voor Nederland. De voorzitter van de Indonesische de- nieuwe staat gaarne ons vrij nationaal legatie, mr. Sunarjo, zei in zijn rede o.m. Onze vrees, dat de ontbinding van de Unie, zo zeer door het Indonesische volk begeerd, geconditionneerd zou worden in deze zin, dat zulks dan in strijd zou komen met ons fundamenteel recht van zelfbeschikking, is gelukkig ongegrond gebleken. Wij hebben na uw verkla ringen begrepen, dat het bij u, behalve uw instemming in de ontbinding der Unie, overigens niet door u gewild, gaat om een zeker beeld te verkrijgen, zij het slechts in de grondtrekken, betref fende de nieuwe financieel-economische en andere grondslagen in onze toekom stige betrekkingen, waartegen wij uiter aard generlei bezwaar hebben, voor zo ver die weer niet in strijd zouden zijn met onze souvereiniteit en nationale waardigheid. De voor ons liggende documenten nu, n.l. het protocol en de briefwisseling, zijn de bewijzen geworden van die aan beide zijden heersende gedachten en ge voelens. Indien wij hier en daar, in het bij zonder bij de financieel-economische paragraaf, wat langer zijn blijven staan dan wij zelf gewild hadden, dan is het hieruit te verklaren, dat wij, als een 55' De Londense „Daily Telegraph" heeft een hoofdartikel gewijd aan de ophef fing van de Nederlands-Indonesische Unie onder de titel: Een zwakke scha kel verbroken. Het blad wijst er op, dat de Neder landse beleggingen van particulieren in Indonesië zelfs nu nog zo omvangrijk zijn, dat de belastingen er op nog 40 percent bedragen van de gehele Indo nesische belastingopbrengst. Daarom is het begrijpelijk dat de Nederlandse re gering zoveel mogelijk de waarborgen betreffende de overmaking van fondsen en de rechten van het particuliere eigendom, die vastgelegd waren in het Uniestatuut, heeft willen behouden. Ze schijnt het bereikt te hebben. Er is overeengekomen, dat geschillen aan het Internationale Hof van arbitrage worden voorgelegd. Betwijfeld moet worden of dergelijke beloften duur zaam zijn, gezien het karakter van Indonesische regeringen. „Het is een volledige speculatie wat voor een regering er over een paar jaar of zelfs over een paar maanden aan de macht zal zijn. De Nederlandse rege ring heeft met Indonesië een verdrag gesloten meer met de hoop dan met de zekerheid, dat haar handtekening in de komende dagen enig gewicht zal hebben". bestaan, uitgedrukt in termen als „on afhankelijkheid", „souvereimteil" en „eigen nationale wetgeving" in de nieu we overeenkomst neergelegd wilden zien. Juist voor de bepaling van de plaats van nieuwe staten als Indonesia in de rij van vrije doch samenwerkende vol keren is het noodzakelijk, dat hun vrij heid erkend wordt, in diezelfde mate, zoals andere oudere staten zo lang reeds het voorrecht hebben te genieten. Het gaat dus ons om niet meer, maar dan ook niet minder dan dat. Wie de evolutie in Zuid-Azië en in andere de len van de wereld nauwkeurig gade slaat, zal dit verschijnsel zeker met vreugde kuiftien waarnemen, aange zien daar de sleutel ligt tot het vinden van het ideaal, waarnaar wij allen zo reikhalzend uitzien, n.l. de verwezenlij king van een betere wereldorde dan thans, en een hechte wereldvrede en voorspoed. Aan de totstandkoming van zulk een nieuwe wereld wil ook vrij In donesia het zijne bijdragen. Wat ons ten zeerste spijt, aldus ver volgde minister Sunarjo, is, dat de Ne derlandse regering niet bereid is bevon den, in de bespreking van de kwestie Irian Barat. Over deze motieven heb ik in mijn uiteenzetting op de 6e Juli reeds het een en ander aangevoerd. Het eenzij dig behandelen van Nederlandse zijde in die uiteenzetting vermeld, is be doeld als te slaan op de gehele houding van Nederland met betrekking tot Irian Barat, om verder over dit gebied van Indonesia volledig te willen beschikken met algehele afwijzing van besprekin gen met ons over de souvereiniteit over dit gebied, dat rechtens (naar onze mening) aan Indonesia toebehoort en dat dus een integrerend deel van Indonesia is. Op deze houding van Ne derland is ons formeel protest gericht, dat wij hierbij onverkort handhaven. Ik moge tenslotte nog even de kwes tie betreffende het tijdstip van de be ëindiging der Unie-band aanroeren. Zo als u allen bekend is, mijnheer de voor zitter, is de 17e Augustus onze heilige nationale dag, want op dien dag werd in 1945 onze onafhankelijkheid gepro clameerd. En daarom is het onze diep gevoelde wens, indien wij de ontbin ding van de Unie, die zoveel te maken heeft met ons leven als een vrij volk, zoals wij dit aanvoelen, op die dag die thans weer zo ras nadert als een voldongen feit zouden kunnqn consta teren. Van onze zijde zou dit zeer wel mo gelijk zijn, aangezien de bekrachtiging van het protocol en briefwisseling on zerzijds, inclusief de vereiste goedkeu ring van ons parlement, vóór die da tum zal kunnen worden verkregen. Doch, zoals wij het nu zien, uwer zijds zal dit om redenen van staats- rechtelijk-technische aard niet meer mogelijk zijn, terwijl een modus vol gens uw verklaringen niet is te vin den. Dit betreuren wij zeer. Doch wij mo gen een beroep blijven doen op uwe medewerking het protocol met de briefwisseling zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal ter goedkeu ring voor te leggen zoals door de Nederlandse regering blijkens uw laatste verklaring is toegezegd, zodat de ontbinding van de Unie inderdaad ten spoedigste werkelijkheid zal wor den. Nadat deze redevoeringen waren ge houden waren wij in de gelegenheid het ondertekenen van het accoord bij te wonen: een historisch moment in de geschiedenis van Nederland en Indo nesië, dat overigens verliep zoals al dergelijke momenten. Ter linkerzijde waren aan de voorzitterstafel in de Lairessezaal gezeten de Nederlandse onderhandelaars Zijlstra, Donker, Luns, v. d. Kieft en Blom; ter rechterzijde de Indonesische heren Susanto, Yamin, Sunarjo, Iskaq en Supomo. De slotvergadering, welke ruim vijl kwartier geduurd heeft, stond onder voorzitterschap van minister Luns. Minister-president dr. W. Drees, de vice-minister-president prof. dr. L. J. M. Beel, en de voltallige Nederlandse en Indonesische delegaties zjjn gister avond aanwezig geweest op een door d s voorzitter van de Nederlandse dele gatie, minister mr. J. M. A. H. Luns, aangeboden afscheidsreceptie. Een groepje van negen Zweden heeft bewezen, dat vasten gezond is en dat hec het lichaam niet te veel verzwakt. De negen hadden beslo ten samen met nog twee kennis sen, die onderweg zijn uitgevallen de stelling te bewijzen van de tandarts dr. Lennart Edren, dat vasten de mens goed doet. In tien dagen tijds liepen de he ren, die in het dagelijks leven een „zittend bestaan" leiden, ruim 500 kilometer van Gothenburg naar Stockholm. In die tien dagen leef den zij op een dieet van bronwater. De negen voelden zich best, toen zij in Stockholm aankwamen. Ze wa ren 10 kilo afgevallen en hadden wat pijnlijke voeten, maar in an dere opzichten voelden ze zich zelfs beter dan vóór zij vertrokken. De mannen, die de tocht gemaakt hebben, waren tussen 33 en 44 jaar oud. Vasten blijkt dus heus gezond te zijn. (Reuter) Dinsdagavond omstreeks acht uur is een vrjj ernstige uitslaande brand uit gebroken in een kunsthandel in de Schoolstraat in Den Haag. Het atelier van de kunsthandelaar, dat gelegen is op de derde verdieping, brandde geheel uit. Het juiste bedrag van de schade is nog niet bekend maar men neemt aan dat dit zeer aanzienlijk is. Het pand kreeg voorts belangrijke waterschade. De brand is ontstaan doordat schil ders, die herstelwerkzaamheden aan de achterzijde van het huis verrichten, ver moedelijk het hout van de kozijnen te ver hebben doorgebrand. Enkele militairen, die bij het uitbre ken van de brand passeerden, verleen den assistentie bij het naar buiten bren gen van de kunstvoorwerpen, welke in de omliggende winkels in veiligheid werden gebracht. Op 11 April van het volgend jaar zal het Generale Kapittel van de Orde der Dominicanen te Rome bijeen komen in het Angeiicum. De 120 leden van het Kapittel zullen die dag een nieuwe Ge neraal kiezen als opvolger van pater Suarez, die enige tjjd geleden bij een auto-ongeval in de buurt van Perpig- nan in Zuid-Frankrijk om het leven is gekomen. (KNP) Dinsdagmiddag 12 uur is mgr. Hil horst, bisschop van Morogoro in Oost- Afrika, plotseling overleden. Hij is vandaag reeds begraven. Zijn onlangs benoemde opvolger, Mgr. H. v. Elswjjk, heeft de plechtige Requiemmis opge dragen. Mgr. Hilhorst werd 31 Dec. 1895 ge boren te Amsterdam. Op 27 Aug. 1922 werd hij priester gewijd, 26 Febr. 1934 benoemd tot bisschop en 25 April van datzelfde jaar geconsacreerd. Het bisdom Morogoro was tot 1953 het apostolisch vicariaat van Bagamoyo en dit vicariaat was het best georgani seerde van geheel Oost-Afrika. Mgr. Hilhorst was sedert een jaar ot twee slecht van gezondheid. Hij had o.a. een hartkwaal opgelopen. De laatste jaren ontving hij geregeld medicijnen uit Nederland. Hij heeft zich vorig jaar als bisschop van Morogoro teruggetrok ken doch kreeg het verzoek van d» apostolische Stoel, zolang er nog geen nieuwe bisschop was, het bestuur od zich te nemen in de functie van apos tolisch administrator. De nieuwe bisschop, mgr. H. van Elswijk, is pas vorige week benoemd. Hij zal in Nederland worden geconsa creerd. De datum is nog niet bepaald. Mgr. Hilhorst was voor zijn benoe ming tot bisschop de eerste provin ciaal van de Nederlandse provincie dw paters van de H. Geest. De Nederland se provincie werd namelijk zelfstandig in 1932 toen zij werd afgescheiden van de Belgische. Mgr. Hilhorst is dus maar twee jaar provinciaal geweest, van 19321934. Hij stond bekend als een ge weldig organisator en bovendien als een man die geen blad voor zijn mond nam. Twee van de grootste kranten in Moskou hebben vandaag geschreven, dat Rusland in steeds toenemende mate te kampen heeft met het probleem van het alcoholisme, dat een „over blijfsel" wordt genoemd van het kapi talisme. In lange hoofdartikelen wijzen, zowel de „Pravda" als de „Izvestia," op de gevaren van het alcoholisme. „Het leidt", zo betogen zij onder meer, „tot vermindering van de schep pende activiteit en de arbeidsdiscipline., en tot immorele handelingen, die be schamend zijn voor de waardigheid van het volk van de Sovjet-Unie". Engeland - De juridische adviseur van het Britse leger Lord Russel is ont slagen, omdat hij ondanks een verbod van de regering toch zjjn boek „Scour ge of the Swastika" over de Duitse wreedheden heeft gepubliceerd. De re gering achtte het boek niet opportuun nu men West-Duitsland wil gaan herbe wapenen. (Rtr) Het is warm geweest, ontzettend warm, zó warm, dat de paarden zich zorgen begonnen te maken over een eventuele zonnesteek, maar d was allemaal in.... Rome. Gelukkig hadden de Romeinse aapjeskoetsiers voor hun dieren al gauw een middel tegen zonnesteek gevonden. Een behoorlijke krant met een paar gaten voor de oren was een afdoend middel voor het paard en een zakdoek deed de „baas" het hoofd koel houden, terwijl hij wachtte op een of andere vreemdeling, die iets voelen zou voor een attractieve rit door Rome per „Carrozella". Op de achtergrond ziet men de St. Pieter. Het is thans zeker, dat de visserij bij het vertrek van Koning Haakon Zaterdag 14 Augustus acte de présence zal geven. Wanneer het Koninklijk jacht Zaterdagavond in de Noorder- sluis zal meren, zullen daar enige honderden vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters staan van de verschillende visserijplaatsen, gedost in hun karakteristieke klederdracht. Ook het ere-escorte van vissers vaartuigen in het verlengde van de pieren is thans zeker. Maandag vond hierover nog een bespreking in Kat wijk plaats met de redersverenigingen, waarna de burgemeesters van Katwijk en Velsen nog nader contact met el kaar hebben gehad, teneinde dit vaar wel door de vissersvloot zo goed mo gelijk te organiseren. De kapitein van het Argentijnse stoomschip „Arriero" heeft de scheep vaart laten weten, dat tweehonderd yards ten Oosten van de IJmuiden-boei in de Noordzee een drijvende mijn is gesignaleerd. Guatemala - De militaire Junta van Guatemala heeft alle part ij-activiteiten tot na de verkiezingen verboden. De partijen en organisaties die deel uit maakten van het rode front van ex- President Arbenz zjjn verboden. (UP) Advertentie (tot Donderdagavond) Aanvankelijk flinke opklaringen en slechts enkele verspreide buien. Later toenemende bewolking met kans op enige regen of motregen. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere tempera turen. Zon: 5.18-20.12. Maan: 19.05-2.39.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1