GALADIS in koning urgerm al Haakon ter ere van Tedere overdaad van rose anjers Terroristenactiviteit op West- Java laait weer op MALENKOV ontpopt zich als dé charmeur van het Kremlin Stoffelijke resten van Franse grottenonderzoeker geborgen Noorse vorst ziet Amsterdam in greep der depressies Rondvaart door grachten achter druipende scheepsruiten Autoriteiten onmachtig situatie in de hand te krijgen „Vuile handen" Indrukken van Britse socialisten ATTLEE c.snaar Peking vertrokken mgating! Het weer WAAR VALT BIJ ONS DE MEESTE REGEN? HEI IS WEER SPOEDIG VOCRJAAR...... Ned. straaljager neergestort hoofd en hart Prinses Wilhelmina naar Noorwegen Vijver vergiftigd? Noren enthousiast over reis Koning Haakon Nieuwe aanslag op Hirohito voorkomen Senaat in V.S. keurt wet op hulp aan buitenland goed Rol linoleum valt op jongste bediende Aan gevolgen overleden FAICOH GAB. RE6EHMANT. iiiiii 700-750 mm. ^jJDAG 13 AUGUSTUS 1954 78sfe JAARGANG No. 26065 In Westfalen: Piloot omgekomen Overspanning Moerdijkbrug Zondag stremming van het treinverkeer NEERSLAG IN MM. 0»fiMa«i R'dam koning Haakon en Prins Bemhard in de rondvaartboot tijdens de tocht door Amsterdams grachten. Jammer dat de gestaag neerstromende regen aan de rondvaart een deel van haar bekoring ontnam. (Van onze verslaggever) in het Kn«* maal in korte tijd hebben wij in de Amsterdamse Burgerzaal, van hef I kïük Paleis op de Dam, de galadis gedekt gezien, thans ter ere aanzat Zoek van Koning Haakon van Noorwegen. Het gezelschap, dat hnAfi,^' s ditmaal minder groot, en zo had men kunnen volstaan met een noeiyzervom,;™ ,I:„ :„,i„ „'na, Kpi J rv°rmige tafel, die in de altijd opnieuw indrukwekkende ruimte veel wppia Vo'deed. Tafels en buffetten waren voor deze gelegenheid met een en i Van zacht-rose anjers versierd, het puik van de vaderlandse kweek door meesterhand geschikt tot bouquetten en toeven, die het aspect van tafel geheel beheersten. Op de hoofdtafel aan de kant van de Dam prijkte Virii thans het grote Franse verguld zilveren plateau, destijds door Koning diem de Eerste in Parijs aangekocht, met zijn omlijsting van putti, weel de kinderfiguurtjes, die attributen dragen van de visvangst en een °rspoedige oogst. Dezelfde figuurtjes sierden ook de kleinere tafelstukken, "venals de kandelabers, alles in zacht glanzend goud. >P6 tafels waren ook nu gedekt met ••«°rtensia"-linnen van 1837, het Sevres- het -S werd gebruikt, als tafelzilver »t' ."Rijkswapen" en verder het Ep fdams" glaswerk. Kleine, fraai uit- Cm rde menu's lagen overal naast de ouVe tg* Alt..d weer .s het een lust Of hpf. nncf Ho fooc+oliilrVipiH t.6 ÏÏ10£6I1 0v - het oog de feestelijkheid te mogen het ?ch°uwen van de wachtende nis, tj„ blanke linnen, het verguldsel van het tafelstukken, het licht, dat leeft in bi'glaswerk, en de tedere overdaad der errJen. Zogoed als de rustige voor- Stoci eid van het Empire-meubilair, de ty Wen met hun wijnrode zittingen een accent in het geheel. En telkens h0n dwaalt de blik van de tafel om- langs de machtige statuur van iw? zaal der zalen, het marmer, het Üew h°uwwerk, beschilderd ton- 34 meter boven de straks aan- l^a®bde gasten. Een vorstelijke zaal, Sev zih die haar gestalte hebben ge- Vatlen. handelden dan ook in opdracht ',de meest trotse burgerij, die onze chiedenis heeft gekend. Omdat de hoge gast, Koning Haa- :*0h, alleen is, waren voor deze gala- naaltijd slechts enkele dames geno- JJ'gd, een tiental op de meer dan hon- S6rd aanzittenden. Aan het hoofd van J.® tafel was de Koning geplaatst tus- Koningin Juliana aan zijn linker- Jï Prins Bernhard aan zijn rechter- ftlde. Aan de andere kant van Hare jp lesteit was gezeten Z.Exc. M. Graaf- Va'„ ^Sisch ambassadeur en deken het Corps Diplomatique, rechts VaS Erins Bernhard mevr. Repelaer Oriel, Dame du Palais. Verder ho7;°adGn de gasten uit de beide hof- lanTng,en- de hoofden van buiten- funnt® Missies, de Noorse Legatie- heid 5arissen- de Voorzitters van de vatre„Kamers, Ministers en Ministers ■Maat, Staatssecretarissen en nog tiet ls wel gemakkelijk om, lQt eigenlijk een experiment int ,'ets mislukt is, te zeggen, geweest is enkele andere burgerlijke en militaire autoriteiten. De bediening was toever trouwd aan 22 leden van het perso neel, geassisteerd door 10 hofmeesters van de Marine, allen gekleed in de livrei-uniform van het Departement van de Hofmaarschalk. .fala-diner werd geserveerd: t de Canard Voisin, Potage rP°ïei'. Oélices de Sole du Cha teau, Gigit d Agneau de lait a la Riche- he',®lscuit Slacé aux Framboises, Fnandises en Fruits. En geschonken- Champagne Moët et Chandon Impériai 1947, Meursault 1945 en Chateau Lynch Bages 1934. De muziek tijdens de avond dis werd verzorgd door de Mariniers kapel onder leiding van de kapitein G. Nieuwland, o.m. Grieg, Schubert, Svend- son, Strauss en de oud-Hollandse dansen van Röntgen. Naar het A.N.P. verneemt zou H. K. H. Prinses Wilhelmina vandaag voor een vacantie van vier weken naar Noorwe gen vertrekken. Zij zal haar verjaardag in het buitenland vieren. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard vertrekken, zoals be kend eind Augustus naar Grieken land, waar zij de gasten zullen zijn van het Griekse koninklijke paar. In een vijver aan de Oude Zwolse weg te Wenum is een groot aantal dode en versufte vissen, waaronder karpers van vijftien a 20 pond, aangetroffen. De pa lingen deden vergeefse moeite om deze vijver, waarvan het water vermoedelijk is vergiftigd, te verlaten. Op verzoek van de politie heeft de veeartsen-kundi ge dienst monsters van het water geno men om dit evenals een aantal vissen te onderzoeken. Het Noorse volk volgt het officiële bezoek van hun Koning aan ons land met een enthousiasme en een belangstel ling, die het zelden aan de dag legt. Reeds verscheidene dagen brengen de bladen speciale, uitvoerige reportages over de plaatsen waaraan de bejaarde vorst een bezoek gaat brengen en inter views met personen die de Koning zal ontmoeten. De reis van het koninklijke jacht „Norge" over de Noordzee werd van uur tot uur gevolgd. De Noorse staatsomroep heeft speciale maatregelen getroffen voor uitzendingen uit Neder land. Een aanzienlijk deel van West-Java had weer onder aanvallen van fanatieke terroristen te lijden. De autoriteiten blijken, volgens U.P., niet bij machte op afdoende wijze het hoofd te bieden aan de toenemende activiteit dezer bandie ten, voor het merendeel leden van de fanatieke Mohammedaanse organisatie de Daroel Islam. Honderden zijn uit de dorpen rondom Bandoeng gevlucht. Het Indonesische nieuwsbureau An- tara meldt dat Maandagavond honderd terroristen hebben huisgehouden in de plaats Pagergeoeng en daar tijdens een gevecht, dat vijftig minuten duurde, vijf woningen in brand hebben gesto ken en- aan vier dorpelingen verwon dingen toegebracht. In de omgeving van Tasikmalaja, kern van activiteit van de Daroel Islam, heb ben 285 personen hun woningen ver loren toen rebellen voor de tweede maal een kampong binnendrongen en daar 81 woningen platbrandden. Dins dagavond hebben de terroristen tijdens een raid in een ander district op West- Java een employé van het regerings bureau voor religieuze zaken vermoord. Tegelijkertijd kwamen in andere dor pen plunderingen en brandstichtingen voor. Tussen Leles en Nagrek ten Oosten van Bandoeng is een trein in het ravijn gestort na een aanslag door een bende op de spoorbaan. De passagiers hadden de wagens toen reeds verlaten. De bende had de rails op de spoorbrug opgebro ken. De trein reed Woensdagmiddag met passagiers- en goederenrijtuigen in de richting Bandoeng, voorafgegaan door twee railjeeps met militair ge leide. Toen de railjeeps de brug naderden, werden zij onder vuur genomen. Het vuur werd beantwoord, maar de eerste jeep stortte onmiddellijk in het ravijn en de tweede werd door de locomotief, die niet op tijd tot staan gebracht kon worden, even daarna van de brug ge stoten. De trein zelf bleef gedeeltelijk op de brug staan en gedeeltelijk boven het ravijn hangen, maar stortte 's nachts, waarschijnlijk tengevolge van het ge wicht, alsnog in de vijftien meter diepe kloof. De aanslag heeft minstens vier slachtoffers geëist, onder wie drie mi- V- S. Geneviève de Galard Terraube, de engel van Dien Bien Phoe, is vandaag in New York aangekomen, vanwaar zij na een reis van een maand door de V. S. naar Pariis zal terugkeren. (UP). litairen. Voorts werden twaalf perso nen gewond. Het treinverkeer tussen Tasikmalaja en Bandoeng is naar schat ting van deskundigen gedurende min stens een maand gestremd. Een jonge Japanse arbeider heeft gistermorgen op een ontvangst te Ka- mikawa met een mes een aanslag willen plegen op keizer Hirohito. De man werd echter gearresteerd, voor hij zijn plan ten uitvoer kon leggen, aldus een bekendmaking van Japanse politie-auto- riteiten. (A.F.P.) In een perceel aan de Rietzan- gerlaan in Den Haag heeft een on bekende zich toegang verschaft door het W.C.-raampje. De bewo ners van het bewuste huis con stateerden later bij thuiskomst, dat men in de W.C. gebruik had ge maakt van zeep en handdoek. De onbekende bezoeker is niet door de voordeur vertrokken, maar langs dezelfde weg als hij gekomen was. Hij is daarbij blijkbaar op het fonteintje gaan staan. Dit hing n.l. in stukken aan de muur. Er wordt in het perceel niets vermist. De Amerikaanse Senaat heeft een crediet van 3,5 milliard dollar voor Amerikaanse hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1954/55 goedge keurd. Het wetsontwerp voor hulp aan het buitenland hoeft nu alleen nog maar door President Eisenhower gete kend te worden. Leden van de Engelse Labour-dele- gatie kunnen nog niet uit over de Rus sische premier Georgi Malenkov. Ze hebben een Malenkov leren kennen, die geen moeite te veel vond om zich eer der „normaal", „vriendschappelijk' „goedgeluimd", „gevat", „beschaafd" en „galant" te tonen dan zich voor te doen »ls de mysterieuze mens, die verborgen zit in het Kremlin. Al deze bijvoeglijke naamwoorden werden gebezigd om hem te beschrijven, zoals hij de diners in het Gorki-huis en op de Britse ambassade in Moskou heeft bijgewoond. Alles wat Malenkov deed, werd met vele paren Argus-ogen gadegeslagen. Hij dronk een glas sherry bij de borsch op 't Onder een niet aflatende regen ver'aat ons Koninklijk Paar met de Noorse hoge gast het Koninklijk Paleis, om zich in te schepen in een rondvaartbootje. De delegatie van de Britse Labour- party, die gedurende twee dagen te Moskou de gast is geweest van de Russische regering, is gisteren met een speciaal Russisch vliegtuig naar Pe king, de hoofdstad van communistisch China vertrokken. De Russische ont vangst in Moskou is opmerkelijk har telijk en overvloedig geweest. Tijdens het diner gisteravond heeft minister Molotov de Labourdelegatie ernstig gewezen op de gevaren van een nieuwe oorlog „waarbij Frankrijk, Engeland en Rusland niets te winnen hebben". Deze toespraak wordt be schouwd als een nieuwe poging om tweedracht te zaaien in de Westelijke gelederen. De Labourparty is het on derling oneens over de West-Duitse herbewapening. Molotov bepleitte ook toelating van rood China tot de V.N. Aneurin Bevan dankte Molotov en her innerde er aan, dat niet alleen Labour, maar heel het Engelse volk „en de premier niet .uitgesloten", vrede wen sen. In sommige kringen gelooft men, dat het Kremlin via de Labourdelegatie in contact wenst te treden met premier Churchill, die nog altijd een conferentie van staatsleiders wil houden om de internationale spanningen uit de wereld te helpen. (Rtr-UP) Woensdagavond gegeven diner op de Britse ambassade, en hij nipte even van de witte wijn, doch raakte de rode wijn en de champagne niet aan. Zijn tafelgenoten berichtten, dat hij niet rookte en dat voorbeeld werd door alle leden van het Russische pre sidium gevolgd, behalve door Molotov, die een kettingroker is. Malenkov droeg een goedzittend licht bruin costuum. Hij is al maanden niet meer gesignaleerd in zijn beroemde don kere militaire tuniek. De dinergasten kwamen te weten, dat de premier twee kinderen heeft, maar verder werd over zijn gezin niets ont huld. (U.P.) De overspanning van de spoorbrug bij Moerdijk, die Maandag naar het Hol lands Diep is getransporteerd, zal, als het weer goed is, Zondag 15 Augustus in de brug worden geplaatst. Daartoe moet het i rein verkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe die dag worden ge stremd van 11 uur tot ongeveer 22.30 uur. Ter vervanging van de treinen zul len autobussen rijden. Voor nadere in lichtingen wordt men verwezen naar de inlichtingenbureaux en stationsloketten. Bij ongunstige weersomstandigheden zal het uit- en invaren van de bruggen en dus ook de stremming van het trein verkeer niet doorgaan. Dit zal echter pas kort voor of in de ochtend van Zon dag bekend kunnen worden gemaakt. Vannacht is de zestien-jarige jongste bediende G. Hickel, te Rotterdam, die Donderdagmiddag tijdens zijn werk een schedelbasisbreuk had opgelopen, over leden. De jongeman verplaatste rollen linoleum, die in een rij rechtop werden gezet. Eén rol stond niet goed en de jongen trachtte deze te verplaatsen. De rol, die een gewicht heeft van 160 kg., viel om en kwam op het lichaam van de jongste bediende terecht. Advertentie BARTELJO RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEI 7171b? (tot Zaterdagavond) Nu en dan opklaringen maar ook enkele verspreide regen- of onweers buien. Matige Zuidelijke wind. Vrij warm. Zon: 5.21-20.08. Maan: 19.48-5.18. Is wij het ergens over eens zijn, dan is het wel hierover, dat er te veel regen valt. „Dit jaar viel de zomer op een Dinsdag", hoorden wij iemand zeggen. BEMIDDELDE JAARLIJKSE 550-600 mm fTTTTTT) 600-650mm. =1 650"700mm. 750- 800 mm. «11800-850 mm. 850-900mm. De bejaarde moeder van de Franse speleoloog Loubens, die enige tijd ge leden bij afdaling in een honderden me ters diepe grot bij Mazerès-sur-le-Salat in de Franse Pyreneeën een dodelijke val maakte, heeft gezegd, dat men geen andere levens moet riskeren om het lijk van haar zoon boven te brengen, al zou zij het gaarne op het dorpskerkhof begraven zien. Vier man zijn dezer dagen, in de grot afgedaald, waar zij het lijk van Lou bens in nog onaangetaste staat (waar schijnlijk dank zij de koude in de grot» aantroffen. Zij houden thans, verwarmd door een alcoholbrander, de wacht bij het lijk, totdat men het in een alumi- nium-kist naar boven zal hebben gehe sen. Het risico is echter, dat de mannen beneden in de grot getroffen worden door gesteente, dat door het langsscham- pen van de kist uit de wand van de schacht zou kunnen loslaten. (Reuter). Wat ons uit de weerberichten opvalt is het feit dat men klaarblijkelijk in verschillende delen van ons land ver schillende hoeveelheden regen krijgt. Wij hebben eens de gemiddelde jaar lijkse hoeveelheid neerslag die ons land ontvangt, in kaart gebracht. (Onder neer slag verstaat men regen, sneeuw, hagel, etc. Het is duidelijk dat de regen ver reweg het grootste percentage inneemt). De ontvangen neerslag drukt men uit in de hoogte, die de regen, sneeuw, etc. zou innemen als alles op een plat vlak bleef staan. Op ons kaartje vinden wij nu deze hoogte uitgedrukt in millime ters. Als wij nu ons kaartje bezien, dan vinden wij dat onze landgenoten in het uiterste puntje van Zuid-Limburg wel bijzonder slecht af zijn. In hun streek valt immers de meeste neerslag. Ook een grote strook achter onze duinen ont vangt veel regen, terzijde gestaan door midden-Nederland. Als men van de dui nen naar midden Nederland gaat, komt men dus van de regen in de drup. Wilt U nu weten wanneer de meeste regen valt, dan moeten wij U bekennen, dat de maand Augustus de „natste" maand is. (In het Z.O. van Nederland is dit Juli. Aleen in de kuststreek valt de meeste nattigheid in October. Waar mede wij maar tegen het Westen willen zeggenNog even geduld, er komt nog wat aan"! Maar troost voor U allen, het is weer spoedig voorjaar en dan valt er over het algemeen de minste regen. Als wij het kaartje nog eens bezien, dan zouden wij het liefst in de omgeving van Kampen wonen, of in midden-Lim burg. Want in die gebieden valt verre weg de minste regen Laten wij U tenslotte nog vertellen, dat onze kaart is samengesteld naar ge gevens die zijn berekend over een pe riode van 39 jaar. De Amerikaase senaat heeft een wet goedgekeurd, waarbij drie Tsjechen, die verleden jaar Maart een Tsjechisch verkeersvliegtuig dwongen naar West- Duitsland te gaap, in de V. S. worden toegelaten. Ook aan de Pool die in Ko rea is overgelopen, is verblijfsvergun ning verleend. (UP). BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 ijkantoor en Red. IJmuiden*. Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. J. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na S.30 uur 't avonds tel. 21544 (Van onze verslaggever) Het weerzien van Amsterdam na 21 jaar heeft voor Koning Haakon veel aan feestelijkheid ingeboet als gevolg van de aanhoudende, naargeestige re gen, die ook 's middags de boottocht door de stad grondig bederven zou. Wat bij de komst van President Coty in een milde zomeravond tot een hoog tepunt is geworden van heel het bezoek, onvergetelijk voor wie het mocht mee maken, bleek thans een ietwat trieste gebeurtenis, al blijft dan Amsterdam op zo'n tocht onder alle omstandigheden een bijzondere ervaring, óók door een druipende, vochtig beslagen scheeps- ruit als deze middag. Er waren ook weinig mensen langs de route, de wallekant, waar het Ko ninklijk gezelschap passeerde, slechts hier en daar dicht bezet. Wel is er veel gekeken en gewuifd uit de vensters, waarbij die van O.Z. Kolk en Grim- burgwal, pal aan het water, natuurlijk de beste plaatsen waren, vis a vis met de langsvarende Koninklijke rondvaart boot. Het geheel miste echter sfeer, of het moest die van de Hollandse regen zijn, de mooiste stad van het land in de greep der depressies. Ojn kwart over vier reed het Konink lijk gezelschap met klein gevolg per auto op het Rokin voor, waar de „Oranje Nassau" van de Rondvaart-Rederij Kooy, voor de hoge gasten ingericht en rijke lijk met bloemen versierd, te wachten lag. Onder de beschermende parapluie van burgemeester d'Ailly begaf men zich haastig aan boord en nam de tocht door de grachten een aanvang, welke onder andere omstandigheden voor de Noorse bezoekers een belevenis had kunnen zijn. Hij is dat evengoed wel geweest, maar hoe verschillend was alles geworden op een mooie zomer middag, waarbij men de kap van de boot had kunnen openen en stellig de belangstelling langs de vaarweg veel en veel groter was geweest. Nu bleef het een avontuur in de regen, onprettig en onherbergzaam, al is het manoeuvreren van zo'n grote boot in de soms hache lijke intimiteit van het Amsterdamse grachtwater steeds opnieuw een avon tuur, zoals ook telkens weer het ver dwijnen onder de bruggen door, vooral in de smalle, nauwelijks speling latende kokers der heel oude overwelvingen. Bij het passeren van de O.Z. Kolk werd aan de naar het water gekeerde gevelwand van de eetgelegenheid en expositieruimte „Le Canard" een hou ten beeld van St. Olav onthuld, dat hier op het laatste ogenblik was aan gebracht, vervaardigd door de beeld houwer Witsel. St. Olav is de be schermheilige van Noorwegen en de schutspatroon der zeevarenden en in dit oudste deel van Amsterdam stellig op zijn plaats, waar hij immers in de allervroegste tijd reeds een kapel heeft gehad, waaraan de herinnering voortleeft in de naburige Oude Zijds Kapel en een straatnaam als de Olofs- poort. Op het ogenblik, dat de rond vaartboot met de Noorse Koning voor bij voer, viel een verhulling in de vorm van Noorse en Nederlandse vlaggen en werd het beeld zichtbaar. Dit blijft, met de bespeling van het carillon van .de Oudekerkstoren, eigen lijk het enige, dat van de tocht te ver tellen valt. Precies op tijd meerde Re „Oranje Nassau" af op het Rokin en keerde het gezelschap van hier naar het Paleis terug. Op enkele honderden meters afstand van een boerderij is Donderdagmiddag 25 km. ten Zuiden van Münster in Westfalen een tweemotorige straalja ger neergestort. De piloot, de 23-jarige H. Groot Huize, die de volgende week zijn 24ste verjaardag zou vieren en in dezelfde week in het huwelijk zou tre den, werd op slag gedood. Hij was woonachtig te Apeldoorn. Het toestel kwam in een weide te recht, waar het zich drie meter diep in de grond boorde. Naar omstanders verklaarden maakten de motoren van de straaljager kort voor het moment van neerstorten een vreemdsoortig ge luid en liet het toestel een zwarte rook pluim achter. Plotseling maakte het een zwenking naar links, sloeg over de kop, waarna het op de grond explo deerde en in brand vloog. De brokstuk ken van het vliegtuig lagen tot ver in de omtrek verspreid. Mannen van de RAF van de vliegbasis Gütersloh blusten later de wrakresten met sc ümblusapparaten. Van officiële zij de kon men Donderdagavond omtrent de oorzaak van het ongeval nog niets mededelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1