Tweede ambachtsschool in Haarlem urgent Presidente Vargas" giijdt zijn element Telefoon-tarieven in distriet Haarlem en W. antwoorden raadslid de heer D. Verbaan natuurlijk. B. en W. stellen de raad voor het oude - afwijzende - standpunt te wijzigen Op werf van Haarlemse Scheepsbouw Mij. Maandelijkse Kunst tentoonstelling een bril die staat! ÉlblIlillMAX^ t ook U kunt N >nder risico PAGINA 2 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 R.K. Openbare Leeszaal Augustus: A.Hv.d. Vloot Katholieke school heeft voorraeg Vijftig Zeeuwse kinderen weer naar huis Drie weken gelogeerd, in omgeving van Haarlem Bestemd voor Brazilië Wijziging met ingang van 15 Augustus Honkbal H.F.G. Haarlem tegefl Spollding B.B.G. Het 50.000 volt plan 2 transformatoren voor onderstation-Zuid Haarlem wil een ton lenen aan K.E.M.A. Koop een TILLEY voor f 47.50 KLOMPENCENTRALE ST. BAVO"-NOORD Uitbreiding en vernieuwing drukkerij in stadhuis BOUW TRANSFOR MATORSTATION Voor N.V. Grafische Industrie en de gemeente Tegemoetkoming kosten gemeentepersoneel Verhoging pensioen oud-gemeentepersoneel EXAMENS Burgerlijke Stand door hef Biologisch Slankheidsmiddel Gr. Houtstr. 37 - Rijksstraatweg Ook voor alle ziekenfondsen De raad van Haarlem adviseerde in 1951 in afwijkende zin aan de Kroon, inzake een verzoek van de „Stichting tot het bevorderen van R.K. Nijver heidsonderwijs in Haarlem en Omstreken", om een R.K. Ambachtsschool in onze gemeente te stichten. Ged. Staten hebben de raad thans gevraagd, of hetzelfde standpunt nog steeds wordt ingenomen. B. en W. geven nu te ken nen, dat de stichting van een tweede school urgent is en aan het verzoek van de stichting dient te worden voldaan, temeer, omdat het een redelijk ver langen is „van een zo grote groep van de bevolking". B. en W. stellen de raad dan ook voor Ged. Staten in kennis te stellen van de gewijzigde omstan digheden, opdat laatstgenoemd college dienovereenkomstig de onderwijsraad kan inlichten. bachtsschool aan de Kleverparkweg her vormingen plaats gevonden. Een aantal practijklessen werd omgezet in lessen voor het algemeen vormend en vak- theoretisch onderwijs. Het een en ander dwong tot een inwendige verbouwing van de school. Met ingang van de cur sus 1953/54 werden nieuwe opleidingen aan de school» verbonden; er werden z.g. kopklassen ingevoerd, waardoor de duur van de opleiding met 1 jaar werd verlengd en de totale opleidingsduur op 3 jaar werd gebracht. Het aantal leerlingen, dat in 1951 nog 550 bedroeg, was op 1 September 1953 tot 675 opgelopen. Verwacht wordt op 1 September a.s. een bezetting van 720 leerlingen. Er bestaat een plan deze school met een vleugel nit te breiden. Het bestuur heeft berekend, dat een volledige bezetting 820 leerlingen kan betekenen in de toekomst. Een aantal dat het departement van O., K. en W. te hoog acht, wil de „bestuurbaarheid van de school" niet te kort worden ge daan. Het grote gevaar dreigt, bij een voortzetten van de huidige ontwikke ling, dat geschikte leerlingen zouden worden afgewezen. De school aan de Kleverparkweg zal over enkele jaren niet meer in staat zijn alle jongens op te nemen. Op grond hiervan en n.a.v. ingewonnen adviezen, is de noodzaak gebleken van een nieuwe ambachts school. Een. nieuwe school zou niet alle vakken behoeven te omvatten, waarin onder wijs wordt gegeven in de school aan de Kleverparkweg. Verreweg de grootste toeloop van leerlingen aan laatstge noemde school vindt plaats voor de op leiding in de vakken metaal- en hout bewerking. Voor de opleiding in deze vakken wordt dan ook in de naaste toe komst een tekort aan ruimte gevreesd, waardoor leerlingen zullen moeten wor den afgewezen. Aan de eventueel te stichten tweede ambachtsschool zou dan ook een begin gemaakt kunnen worden met de opleiding van leerlingen in ge noemde vakken. B. en W. wijzen er verder op, dat de „Stichting tot het bevorderen van R.K. Nijverheidsonderwijs in Haarlem e.o." de eerste en tot nu toe de enige instel ling is, welke het voornemen koestert om een ambachtsschool te stichten. De motivering van B. en W. komt neer op het navolgende. De commissie, destijds door de raad ingesteld, is tot de conclusie gekomen, dat de stichting van een tweede ambachtsschool in Haarlem noodzakelijk was. Sinds het verschijnen van het verslag der com missie hebben aan de bestaande am- Advertentie Opleidingen voor practijkexamens Op de werf van de Haarlemse Scheeps bouw Maatschappij is Donderdagmid dag de „Presidente Vargas" te water gelaten. Het schip, dat bijna 80 meter lang is, zal worden gebruikt voor vracht- en passagiersvervoer aan de monding van de Amazone in Brazilië. pen, eveneens voor rekening van de S.N.A.P.P. worden elders in Nederland gebouwd door de Hollandse Scheeps bouw Associatie. De totale oreder om vat een bedrag van 25 millioen gulden. De „Presidente Vargas", waarvan de kiel eind vorig jaar werd gelegd, is 79,6 meter lang, 11,10 breed en heeft drie meter diepgang. Het schip heeft een waterverplaat sing van 1300 ton en bereikt een snel heid van 18 knopen. Het wordt uitge rust met twee Sulzermotoren. Het is niet onmogelijk, dat nog een derde se rie van deze schepen voor de S.N.A.P.P in Nederland en wellicht in Haarlem zal worden gebouwd. Ongecorrigeerd) Met de trein van 2 uur van het sta tion Haarlem zijn gistermiddag 50 kin deren uit Zeeland, die drie weken een gastvrij onderkomen hebben gevonden in de omgeving van Haarlem, vooral in Haarlemmermeer, weer naar huis ver trokken, erg tevreden over de tijd, die zij hier hebben doorgebracht, maar toch ook dolgelukkig, omdat zij spoedig hun eigen vertrouwde omgeving weer zou den bereiken. Onder leiding van Jvr. Van Kretschmar en vijf andere dames hebben zij de terugreis aanvaard, eerst naar Roosendaal, waar in totaal 1000 kin deren, die door de zorg van Pro Juven- tute in pleeggezinnen over geheel Ne derland waren ondergebracht, bijeenko men om vandaar verder te reizen naar hun woonplaatsen. Van de pleeggezin- nen uit Haarlem maken verschillende ouders de reis mee naar Zeeland. Er is in die drie weken een uiterst prettig contact gegroeid tussen de ouders in Zeeland en de moeders hier, dat in veel gevallen wel duurzaam zal blijven. Nederl., Engels, Duits, Frans KON. ERK. PITMANSCHOOL Wiihelminastraat 47 - Tel. 18441 Van het bestuur van HFC Haarlen* vernemen wij, dat afgelopen Zondag i® België een wedstrijd tegen het honkbal team van Spollding B.B.C. Antwerpen is gespeeld, die in een overwinning van zes vijf voor de gastheren is ge ëindigd. Komende Zondag krijgen de Haarlemse honkballers echter gelegen heid revanche te nemen, want dan brengt de Belgische club een bezoek aan Haarlem. De wedstrijd wordt Zon dagmiddag om half drie gespeeld op het terrein aan de Planetenlaan. De Antwerpse club heeft de Belgische na tionale werper Verbert in zijn gelede ren. Spollding B.B.C. Antwerpen zal Maandagavond in Amsterdam nog een ontmoeting hebben met T.I.W. Daarna wordt de terugreis naar het Zuiden aan vaard. Zondag 15 Augustus om 09.00 uur zal voor de aangeslotenen op het tele foonnet Haarlem (02500) het nieuwe ge- sprekkentarief worden ingevoerd. Van dat tijdstip af bedraagt net ta rief bij automatische afwikkeling: locaal: 4 cent per gesprek, ongeacht de duur, interlocaal: Zóne A: 4 cent per minuut, zóne B: 8 cent voor de eerste 30 seconden; elke 30 seconden meer 4 cent, zóne C: 16 cent voor de eerste 12 seconden; elke 12 seconden meer 4 cent. Bij afwikkeling door tussenkomst van de telefoniste bedraagt het tarief: zóne A: 4 cent per minuut, zóne B; 12 cent voor de eerste minuut; elke minuut meer 8 cent, zone C: 24 cent voor de eerste minuut; elke minuut meer 20 cent. In tegenstelling met de bestaande toe stand zal bij de invoering van de nieu we tarieven de tijdsduur van de inter- locale automatische gesprekken onbe perkt zijn. De waarschuwingstoon zal dan niet meer worden gegeven. Dé zóne-indeling is als volgt: zóne A: Bennebroek, Hillegom, Hoofddorp, Lijn den, Nieuw Vennep, Rijk, Santpoort, Spaartadam, Vijfhuizen, IJmuiden en Zandvoort. Zóne B: Aalsmeer. Abbenes, Amstel veen, Amsterdam, Assendelft, Bever wijk, Broek in Waterland, Castricum, Groote IJpolder, Halfweg (N.H.), Heems kerk, de Hoef, llpendam, Landsmeer, Lisse, Mijdrecht, Nes aan de Amstel, Noordwijkerhout, Oost Knollendam. Oostzaan, Ouderkerk aan de Amstel. Sassenheim, Schellingwoude, Sloten (N. H.), Uitgeest, Uithoorn, Vinkeveen, Westgraftdijk, Wormer, Wijk aan Zee en Zaandam. Zóne C: alle overige netten. De gemeenteraad hechtte destijds goedkeuring aan het zg. 50.000 Voltplan. Het tweede gedeelte van dit plan om vat o.m. de inrichting van een onder station-zuid aan de Linnaeuslaan en het leggen van 50.000 voltkabels vanaf het onderstation van de N.V P.E.G.E.M aan de Oudeweg naar het ondersta tion in Haarlem-zuid, als ook het aan brengen van een 50.000 voltschakelappa- ratuur. Het wordt thans noodzakelijk geacht, dat 2 transformatoren worden besteld. De aankoopsom hiervan be draagt rond f 290.000— en die van de schakelmaterialen 547.000.-. B. en W. leggen de raad voor de benodigde gel den beschikbaar te stellen voor de aan koop in termijnen. De N V. K.E.M.A. (Keuring van Elec- trische Materialen te Arnhem) be hoeft een vergroting van het kortsluit- laboratorium. Aan de aandeelhouders w.o. de gemeente Haarlem werd des tijds gevraagd een lening te verstrek ken van f 50.000. Van alle gedane toe zeggingen behoefde geen gebruik te worden gemaakt. De gemeente Haar lem vier daaronder.. In verband met de plannen tot uitbreiding heeft de N.V. thans gevraagd de niet verstrekte lening te willen verschaffen. Voor de uitbreiding wordt ook f 50.000 ge vraagd, zodat B. en W. de raad hebben voorgesteld aan de N.V. K.E.M.A. f 100.000 te willen lenen, tegen 3 V? pet. met een aflossing in 12 jaar. Advertentie of een reukloze petroleumkachel; nog steeds 'n RECLAME-WRINGER MET BOK voor 45. met garantie. Dr. Leydsstr. 10, Tel. 11784, Haarlem-N. Advertentie Profiteer van. aantrekkelijke, goedkope Amsterdam-Londen retour 122.90 Dagelijks om 21.05 uur met Ar beroemde ELIZABETHAN Europa's meest comfortabele machicm Omringd door alle comfort en service, spaart U toch geld. Inlichungen en boekingen bij Uw reisbureau of bij de BEA Lcïdseplein29 Amsterdam^. Tel 64848 in prijzen vanaf f 49.75 Zie onze speciale FALCON-ETALAGE In de vergadering van de raad van 28 Juli j.l. werd besloten het aantal ver trekken, waarin de drukkerij in het stadhuis is gevestigd, met één uit te breiden. Bouwkundige voorzieningen, het vervangen van oud meubilair door nieuw materieel en het aanbrengen van nieuwe stoffering zullen nodig zijn om deze ruimte aan redelijke eisen te la ten voldoen. De kosten hiervan ramen B. en W. op 19.500. De raad is ge vraagd bedoeld bedrag beschikbaar te willen stellen. In de aan de Nijverheidsweg in aan bouw zijnde fabriek van de N.V. Gra fische Industrie is een transformator huisje nodig, om het benodigde kracht vermogen op te wekken. Omdat ook het Gemeentelijk Energiebedrijf voor elec- triciteitslevering in deze buurt van de stad behoefte heeft aan een dergelijk transformatorstation, menen B. en W. dat het aanbevelenswaardig is gezamen lijk een station te bouwen. De N.V. Grafische Industrie zal dan het bouwkundig gedeelte voor haar re kening te nemen en de gemeente de elec- trotechnische inrichting verzorgen. Voor deze inrichting en het aansluiten van het transformatorstation op de kabel netten is in totaal 14.400 nodig. B. en W. stellen de raad voor leden van het gemeentepersoneel, die een vol ledige dagtaak hebben in dienst van de gemeente, w.o. wordt verstaan 30 uren per week en voor onderwijzers 22 uren, in de uitbetaling van de bezoldiging over de maand Augustus tegemoet te komen in de kosten, verband houdende met ziekte. Dit bedrag zou f 5.50 bedra gen voor gehuwden en f 2.75 voor onge- ïuwden over elke maand, dat men in '954 in dienst is geweest. De tegemoet koming oveT de maanden September .e.m. December wordt bij wijze van voor schot verleend. Uitgezonderd zijn degenen, die direct ->f indirect verplicht verzekerd zijn, of ngevolge het Besluit Geneeskundige /erzorging Politie 1951 en vervolgens vallen ook leerkrachten bij het onder vijs, van wie de bezoldiging van rijks- vege is geregeld, buiten de voorgestelde regeling. De kring Oost van de K. A. B. heeft besloten een klaverjasclub op te rich ten. Daarvoor wordt Maandag 16 Augus tus in het parochiehuis aan het Teyler- plein een bijeenkomst belegd. Belang stellenden, uitsluitend leden van de K. A. B. kunnen zich opgeven bij de secretaris of op de avond' zelf. HAARLEM. (Rijkskweekschool). Geslaagd voor de gehele akte: de dames: M. M. van Baar te Hoorn; M. Th. Kuin te Groote broek; de heren: A. A. van Bergen te Heemstede; P. C. Broers te Blokker; H. Kruggeleijn te Amstedram; W. P. M. Stol te Sipierdijk Voor gedeelte B: de heren: R. Schade te Amsterdam; J. Slort te Den Helder. Voor gedeelte A: de heer W, Boon te Alkmaar. Voor Handenarbeid zijn geslaagd de da mes: M. A. v. Droffelaar; M. G. Nieland; A. H. Kruyt; A. J. Vermeer; A. M. Ver steeg; A. P. Vink-Paarlberg; A. M. A. Vuurpijn, E. M. v. d. Burg; M. Engel; E. M. L. v. Leeuwen; M F. Heyman-Herma- nus; C. E. M. Höfelt; J. M. J. Kaay; W. Revalk, A. M. C. Uitenhaak; E. Visser; G. H. van Woerden; D. C. Zeler en de heer R. H. G. Scheffel. Afgewezefi: 5. GEBOREN: Th. M. Bosscher-Wissink z; A. C. SandersBalm z; J. E. RoosTa- bakspinder z: J. A. M KottmanJansen z; B. M. van LieshoutHetem z; M. Knoop Weststeijn z; D. E. van AmerongenStan den d: C. VinkMarkerink d; G. M. Schot man—Cadier d. GEHUWD: J. M. van den Berg en A. Warmerdam. B. Hilbrink en A. M. Bok. G. J. W. Geeven en A. Alles. W Hakken- haar en P. H Moen. E. van der Zaag en F. Botti. J. F F. Reitsma en M Pronk. G. Wessei en E. J. van der Gulik. OVERLEDEN: A. Kol—Van Hage. 80 j., Terheidenstraat: D. Koel, 76 j. Adriaan de Jongestraat; J. S. de Wilde, 52 j., Meeu wenstraat. De heer D. Verbaan, lid van de raad, vroeg destijds aan B. en W. n.a.v. de wettelijke regeling tot verhoging der pensioenen van oud-overheidspersoneel, waarbij is bepaald, dat deze verhoging gerekend wordt te zijn ingegaan op 1 Januari 1954, of er niet een dusdanige regeling getroffen kon .worden, dat be langhebbenden in Haarlem, die ondei de rijksregeling vallen en in verschil lende vormen z.g. bijsteun van de gemeentelijke dienst van sociale zaken ontvangen, niet gedwongen worden het van 1 Jan. j.l. af ontvangen bedrag aan de dienst, geheel of gedeeltelijk, te moeten terugbetalen, maar in het genot mogen blijven van de extra uitkering. B. en W. hebben hierop geantwoord dat het in Haarlem 20 gezinnen betreft, t.w.; 7 gezinnen, die aanvullende steun uitkering ontvangen voor levensonder houd, variërende van f 1,15 tot f 8,90 per week. plus ziekenfondspremie, kle- dingtoelage en winterbijslag en 13 ge zinnen, die een uitkering ontvangen voor ziekenfondspremie en/of verster- 58%* 44% 81% 851: 67% 251 34% 59% 471'? - 47% 58 Kt r 19% 54% Stemming

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2