Af faire-John maant Bonn tot ernstige zelfcritiek Spionnagechef liep over met een politieke conceptie vermoeidheid Huldebetoon koning Haakon bij passeren van Noorder sluis Bisschop en geestelijkheid huldigen mgr. G. P. J. v. d. Burg K ru is woord raadse l Van Klef fenskansen staan beter dan men algemeen denkt Amerikaanse houding heeft de Nederlandse goodwill versterkt LJ v L_LJ!L/ 4o cCe Amsterdams deken viert zijn veertig jarig priesterfeest Vrolijk weeuwtje bleek gehuwd Myxomatose dringt door tot Walcheren w BU VERTREK UIT_ - Arbeider voor 1500 gld. opgelicht K.L.M.-toestel licht beschadigd Reeds honderden konijnen gestorven JÊF* 1 mmv jj mmpr W JÊÊpY~ Om het presidentschap der V.N.-Assemblée V.S. hebben vroegere toezeggingen vergeten Half millioen bezoekers in Madurodctm geopend VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954 PAGINA 4 Folkloristische deputaties Op vliegveld van Shannon ARBEIDSTHERAPIE PROV. ZIEKENHUIS Eerste paal de grond in voor modern werkgebouw Ridder Oranje Nassau Vlaggen en muziek Vissersvloot Ontvangst te Veisen WEGENWACHT IN DE NOORD-OOST POLDER WHU |g||/y jj ,r ji ITj-j pH P W \yy Burgemeestersbenoemingen Oplossing kruiswoordraaefs^ van Donderdag DODELIJK MIJN ONGEVAL MUSEUM HOFWIJCK „Waarom eigenlijk V ormingsprogrammd van de K.A.B. (Van onze correspondent in Duitsland) Zoals vaak na een onverwacht ongeluk, zijn de gevolgen van de affaire John minder erg, dan men vreesde, en erger, dan men hoopte. Nu men in West-Duitsland van de eerste schrik bekomen is, kan men pas goed over zien, wat er van de toekomst aan nadelige consequenties overbleef. Dat er dergelijke consequenties zijn, daarover bestaat bij niemand een twijfel. Wie dit nog niet inzag, kan het wel opmaken uit het uitzonderlijk hoge bedrag (een halve millioen D.M.), dat de West-Duitse regering als beloning voor inlichtingen over John's verdwijnen heeft beloofd. Een ander bewijs is de aanwezigheid van de grote internationale detective Harry Söderman hi Berlijn. Söderman, die Zweed is, heeft in de oorlog een grote naam ver worven in de contra-spionnage en oa. de organisator van de communistische spionnage in Zweden, de Duitse communist Wollweber weten op te sporen en naar Rusland te doen sturen. Wollweber is op het ogenblik, als opvolger van Zaisser, hoofd van het Staatssicherheitsamt in Oost-Berlijn. Men kan dus verwachten, dat Söderman inderdaad achter een grote buit op het ge bied van spionnage aan zit. Nu dr. John zijn persconferentie voor Westelijke journalisten heeft gehouden, Ss het wel duidelijk, dat hij niet door een gemene truck van de communisten naar het Oosten is gesleept. Dit is voor de West-Duitse instanties, die tot nu toe van een overrompeling van John spraken, een fatale ontnuchtering. Daarmee is ietwat meer helderheid in het zo mysterieuze geval gekomen. De onmiddellijke nadelen zijn inmiddels reeds te voelen: er zijn vermoedelijk needs Westelijke agenten in Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije gearres teerd op grond van nieuwe inlichtingen, en in ieder geval moesten een aantal waardevolle agenten van de Westelijke informatie-diensten uit het Oosten vluchten, omdat zij sinds de vlucht van John zich niet meer zeker voelden. Dit zijn echter practische verliezen die te vervangen zijn. Delicater is de vraag, of John's verklaringen, juist zijn, dat er geheime protocollen bij de Europese Defen sieverdragen afgesloten zijn. Dit is door het Westen meteen gedemen teerd, maar algemeen is men er niet erg gerustgesteld. Nu de Bondsminis- ter van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder, enkele dagen met verlof gaat, en gisteren in zijn interview voor de Noord-West-Duitse radio in direct toegegeven heeft, dat Duits land in de Westelijke wereld het ver trouwen verloren heeft door deze affaire, nu de partijen in September in een biizondere zitting van de Bondsdag de zaak John willen be handelen, kan men niet meer over het hoofd zien, dat, zoals dr. Schroder zich in een interview uitdrukte, een slag in de koude oorlog is verloren. Daaruit moeten voor West-Duitsland nadelen ontstaan. Wat is dan het nadeel, dat blijft en dat niet zo gemakkelijk goedgemaakt kan worden? Naar de algemene stem ming, die in West-Duitsland heerst, en de meningen, die hier en daar van ge zaghebbende zijde worden geuit, zou men kunnen zeggen, dat de grootste schade in het psychologische vlak ligt: de West-Duitse Bondsregering, de moeilijk opgebouwde staat, die bezig is. binnen een lang verwachte souve- reiflfteit een volwaardige Europese stifot te worden, heeft tegenover Oost- Duitsland een groot prestige-verlies geleden, maar niet alleen tegenover Oost-Duitsland. Het is niet te ontkennen, dat de West-Duitse staat in de ogen van de eigen bevolking zekere onstabiliteit ver toont, die verontrustend moet werken. Als zelfs een zo hoge functionaris en een zo belangrijk man tot de Russen kan overlopen, verwekt dit onbehaaglijke gevoelens. De reacties van enkele politieke leiders in West-Duitsland heb ben dit ook nog onderstreept: heeft men niet geëist, dat de bondsminister van binnenlandse zaken, de jonge dr. Schroder, zijn ambt moest neerleggen? Schroder had namelijk enkele dagen voor de vlucht van John verklaard, dat hij na het herstel van de West-Duitse souvereiniteit met John niet langer wou samenwerken. En heeft men niet ook geëist, dat Jakob Kaiser, de bonds minister voor aangelegenheden, geheel Duitsland betreffend, zou aftreden, om dat hij destijds de volle verantwoorde lijkheid voor John op zich genomen had? Dit zijn al ernstige tekenen van gebrek aan vertrouwen in léidende mensen. Als Adenauer nu nog eist, dat een zeer groot aantal ambtenaren po litiek opnieuw „gescreend" moet wor den, dan kan men begrijpen, welke psychologische gevolgen een dergelijke situatie zal hebben. Nu kan men wel zeggen, dat John hoofdzakelijk door de zachte, duidelijke druk van de Britse autoriteiten be noemd werd: John is na de aanslag op Hitler in 1944 over Spanje naar Engeland gevlucht en heeft daar in en na de oorlog voor de Engelse inlichtin gendienst gewerkt en relaties aan geknoopt, die hij ook in zijn nieuwe functie in West-Duitsland aanhield. Maar is het niet merkwaardig, dat reeds lang het moeilijke karakter van John bekend was? Hij dronk de laatste tijd veel, en in Bonn doen bovendien hardnekkige geruchten, dat hij sexueel abnormaal was, de ronde. Een vooraan staande krant kondigde aan, later nog ergere dingen over hem te vertellen... Het was dus een uitermate gecompli ceerd karakter. Het was ook bekend, dat hij ziekelijk gevoelig was tegen over beschuldigingen in de pers, dat hij voortdurend met zijn eigen zaken gepreoccupeerd was, slecht met mensen kon omgaan etc.Is dit de man, die aan het hoofd van een zo belangrijk bu reau kon staan? Nog erger is wel zijn relatie met de ondoorzichtige dr. Wohlgemuth; maar niet alleen dat. Men weet, dat John maanden geleden door de com munistische agent baron von Putlitz benaderd was, met het doel, John voor het Oosten te winnen. Hoe kon zo iets gebeuren, zonder dat John de indruk verwekt had, voor zo iets toe gankelijk te zijn en zonder voor zulke figuren tenminste bereikbaar te zijn? Hoe komt het, dat John kort geleden nog ongunstig over de vluch telingen uit Oost-Duitsland sprak? Een grote rol in de affaire John speel de diens anti-nazistische houding. John komt uit het verzet en uit de emigratie twee kampen die hem voor bepaalde nationalistische en nazistische groepen in West-Duitsland verdacht moesten ma ken, twee kampen ook, waar hij met communisten en sterk links gerichte intellectuelen in contact kwam. In zijn nieuwe functie in West-Duitsland had hij met vroegere nazi's te maken en er ontstond een onvermijdelijke spanning, waaronder hij erg leed, waarover hij tegenover zijn Engelse vrienden klaag de en waarover hij ook een memoran dum schreef; zijn grote bezorgdheid over het opkomende nazidom heeft hij in dit memorandum tot uitdrukking ge bracht. Advertentie VERKRIJGBAAR BU APOTHEKERS EN DROGISTEN WIU-PHARMA AMSTERDAM C Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Zqn labiel karakter kan onder deze spanningen bezweken zijn. Journalisten, die John weken voor zijn vlucht nog gesproken hebben, vertellen, dat hij als het ware geobsedeerd was door de aanvallen van de oud-nazi's. Dit en de vrees voor een definitieve breuk tus sen Oost en West kunnen inderdaad tot zijn vlucht geleid hebben mis schien in samenwerking met een psychologische druk van Russische zijde: is het mogelijk, dat de Russen reeds zoveel materiaal over hem in handen hadden, dat zij chantage pleeg den en dreigden hem, in het Westen als verrader en nog erger te ontmaske ren? Dit zou de gedeprimeerdheid kun nen verklaren, die sommigen bij hem hebben vastgesteld. Hoe dit ook moge zijn, John is niet een doodgewone verrader en spion, hij liep over met een bepaalde politieke conceptie. Zeker zullen velen in de op rechtheid van zijn bedoeling niet meer kunnen geloven, maar voegt John niet een naam, zijn eigen naam, bij d lijst van vooraanstaande Duitsers in West-Duitsland, die beslist tegen de West-Europese samenwerking en de her bewapening van Duitsland zijn? De lijst is niet meer zo gemakkelijk over het hoofd te zien: het zijn voor een be langrijk deel persoonlijkheden, die be slist geen communisten zjjn en door hun neutralisme voor de communisten van onnoemelijke waarde zijn. Hier is de vroegere Zentrums-rijkskanselier, dr. Wirth, ds. Niemöller, de vroegere bondsminister van binnenlandse zaken dr. Heinemann, de historicus van de universiteit van Wiirzburg, de beken de neutralist prof. Ulrich Noack. Voor een meer neutralistische lijn, hoewel niet zonder de Amerikanen, pleitten de liberale politicus Pfleiderer en kort ge leden nog Heinrich Brüning. In hun houding en hun taktiek verschillen deze personen zeer sterk en zij willen ook zeker niet een gesloten blok met elkaar' vormen, maar allen zoeken zij een „derde" weg. Dit is het, wat het prestige-verlies voor de politiek van Adenauer groot maakt. Het zou struisvogel-politiek zqn dit te ontkennen. Het zou ook struis vogel-politiek zijn te loochenen, dat het probleem van bepaalde opkomende nazi-groeperingen verontrustend is. Hier is het optimisme van Adenauer zeker niet geheel verantwoord. De sa menstelling van zijn eigen kabinet en van sommige ministeries werd in dit opzicht in het Westen de laatste tijd nogal sterk becritiseerd. Daarom moet aan de feiten, die John in dit kader op de persconferentie noemde, door het Westen de grootste aandacht worden gewijd. Een grondige herziening van de politiek op dit terrein is zeer nodig, niet minder nodig echter ook een groot psychologisch succes, dat opnieuw de eenheid en geslotenheid van het Westen ondubbelzinnig aantoont. 102. Als één man snellen de drie krijgers naar het raam. De oude vrouw en ook elkaar verdringend, buigen zij zich reikhalzend uit de vensternis en turen naar het dikke touw, dat losjes heen en weer zwiependnaar beneden hangt. Van de Noorman is echter niets te zien. „Die ke-kerel is als een blik-bliksemschicht omlaag geg-gleden," stottert een van hen opgewonden. „Oh, oh, wat zullen zijn handen een pijn doen." Zonder op de glimlach van het dikke mens te letten, snauwt een hunner: Vooruit naar beneden. Hij mag niet ontsnappen." Prinses Elaine bijna omver lopend rennen zij terug naar de deur. Met een smak valt deze achter hen dicht. Terwijl zij ruw de trap afbonkenstrekt de Noorman zich behaaglijk uit op de smalle omloop van het dak. Eerst als aan het uiteinde van het touw een ware volksoploop ontstaan is, buigt hij zich, op zijn buik liggend, voorzichtig over de rand en tuurt in de duisternis naar beneden. Tientallen krijgers staan heftig te discussiëren. Eric grinnikt; hij heeft een kwajongensachtig plezier om zijn goed geslaagde list en het spijt hem onnoemlijk, dat hij de kerels niet kan verstaan. Wel ziet hij, hoe zij zich na korte tijd in groepjes splitsen en in verscnu* lende richtingen de hof verlaten. Klaarblijkelijk gaan zij op zoek naar de vluchteling „Heel goed," mompelt de Noorman tevreden en ziet de wegtrekkende krijgers na~ „Enne, zoek prettigwenst hij hun goedmoedig toe. Dan kiest hij een wat gematc* lijker houding en staart tevreden voor zich uit, terwijl zijn gedachten een Vlucht nemen. Naarmate hij zich duidelijker de loov der gebeurtenissen realiseert* zakt zijn overmoedige stemming. Drie dagen toeft hij thans op Morcar's hof, tervfv de vierde reeds op de drempel staat. De vierde dag, de dag, waarop hij zijn zoon en het handjevol krijgers moet voegen, wil hij niet de kans lopen, dat zv zonder hem vertrekken. Peinzend gaat Eric's wijsvinger naar zijn slaap. Nu zit aj nog betrekkelijk veilig op de toren, maar hoe ter wereld kan hij er af komen zona Morcar's krijgers regelrecht in de armen te lopen? Bij het vertrek van Koning Haakon van Noorwegen uit IJmuiden op Zater dag 14 Augustus wordt de passerende vorst tijdens het oponthoud in de Noor- dersluis een huldebetoon gebracht, waarvan wij de verschillende onder delen hier laten volgen. Het Koninklijk jacht wordt om 20 uur in de Noordersluis verwacht, waar het een half uur later zal vertrekken. Om tien minuten voor negen worden de pieren gepasseerd. De beide lengtezijden van de Noorder sluis zullen worden versierd met bloe men en vlaggen. De 39 lichtmasten langs de sluis zul len worden getooid met gladiolen. Aan de beide palen bij het begin en bij het einde van de sluis zullen de Velsense en de Provinciale vlag worden gehesen. Het Koninklijk jacht zal aan de Noord zijde van de sluis meren, tenzij de weers omstandigheden dit verhinderen. In dit geval zal het jacht ligplaats kiezen aan de Zuidkant van de sluis en zal het Een 43-jarige Amsterdamse fabrieks arbeider, die meende kennis gemaakt te hebben met een jonge en charmante we duwe, heeft thans spijt van zjjn goed gelovigheid, die hem op f 1500 is komen te staan. Hij heeft aangifte van oplich ting bjj de recherche van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam gedaan. Hij had ernstige trouwplannen met zijn „vrolijke weeuwtje", die hem daar in terdege sterkte, en verstrekte haar in totaal circa f 1500 voor de aankoop van huishoudartikelen voor hun toe komstige woning. Toen fluisterde iemand hem in, dat hij bedrogen werd en dat de vrouw nog een gezond en wel levende echtgenoot bezat. De fabrieks arbeider ging zich bij de burgerlijke stand op de hoogte stellen en vernam daar, dat zij gehuwd was (en nog is). In verre van een goed humeur begaf hij zich naar het opgegeven adres, al waar hij ontvangen werd door de met een mes gewapende wettige echtgenoot, die met beslistheid weigerde het geld terug te geven, waarop de zich bedro gen gevoelende fabrieksarbeider ijlings aangifte bij de politie deed. Vermoede lijk zal tegen de „weduwe" een vervol ging wegens oplichting worden inge steld. Een zwaargeladen P C.-4, die onder weg was van Frankfort naar New York. heeft op het vliegveld van Shannon met zijn vleugel een Constellation van de K.L.M., die juist wegtaxiede om op te stijgen, licht beschadigd. De vleugel van de D.C.-4 rukte het staartlicht van het KLM-toestel af, ter wijl voorts de staart zelf enige bescha dig ingen opliep. Een andere Superconnie van de KLM steeg va. Schiphol op om het bescha digde toestel te vervangen. Nadat de passagiers en lading overgenomen had is onmiddellijk naar New York ver trokken. (U.P.). De heer Jac. Rustige, lid van Ged. Staten van Noordholland, werkte gis teren mee aan het heien van de eerste paal voor de nieuwe werkplaatsen op het terrein van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. Het heien ging gepaard met een stevige knal, want op het heiblok had men vuurwerk gelegd. De bouw van de nieuwe werkplaatsen draagt er in belangrijke mate toe bij, dat de ar- beidsbeidsherapie op ruimer schaal ter hand zal kunnen worden genomen. Het was dringend nodig, dat er moderne gebouwen zouden verrijzen, waar de patinten door hun werk hun genezing kunnen bevorderen. De plechtigheid werd bijgewoond door de leden van de commissie van be stuur, van het directorium, van de bouwcommissie en van het personeel van het ziekenhuis. De heer R. Ver beek, economisch directeur, hield eerst een toespraakje, waarinhij het heien van de eerste palen voor de nieuwe werk plaatsen een historisch ogenblik noem de en hij de heer Rustige dank bracht voor diens volharding, waardoor de noodzaak van verbetering door pro vinciale staten werd ingezien. Daarna was de daad aan de heer Rus tige, die onder veel lawaai de eerste paal de grond inheide. De heer Rustige zei, dat het bouwen van nuttige ge bouwen nog steeds achterstond bij de bouw van woonhuizen. Dr. W. Pioegs- ma geneesheer-directeur van het zie kenhuis besprak vervolgens het nut van de arbeidstherapie die een belang rijke plaats inneemt bij de genezing van de patiënten. Zo spoedig mogelijk zal worden be gonnen met diverse verbouwingen aan het ziekenhuis. Ook wordt de spoedige bouw overwogen van een opnamekliniek waarmee een bedrag van 2.000.000 ge moeid zal zijn. Een spontaan „Io Vivat" voor de Bisschop en de jubilaris besloot Don- dag de zeer druk bezochte recep tie, die Amsterdams Deken Mgr. G. P. J. v.d. Burg in de pastorie van het Begijnhof heeft gehouden ter gelegen heid van zijn veertigjarig priester feest, dat hij gisteren vierde. In de fraai versierde Begijnhofkerk had tevoren de jubilaris een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij ook Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem en het Kathedraal ka pittel van Haarlem tegenwoordig wa ren. De jubilaris werd geassisteerd door twee oud-kapelaans van het Begijnhof: Dr. M. J. de Jong, secretaris van de Bisschop, en kapelaan T-. H. Steen- land, terwijl de Bisschop geflankeerd werd door twee andere jubilarissen: pastoor H. J. M. Nieuwenhuizen, pas toor van de St. Vincentius-parochie te Amsterdam, die Zondag j.l. zijn veer tigjarig priesterfeest vierde, en pastoor A. Kokkelkoren van de St. Agnes-paro- chie te Amsterdam, die datzelfde in December zal doen. De H. Mis was uitsluitend bestemd voor de priesters.en religieuzen van de stad, die dan ook in grote getale wa ren opgekomen en wier witte of zwarte habijten en ordeskledij in het kerkje domineerden. De Schola Cantorum, door de priesters gevormd, zong de Gregori aanse Misgezangen. Alle in de hoofd stad gevestigde geestelijke communitei ten hadden vertegenwoordigers gezon den. De H. Mis werd besloten met een speciaal voor deze gelegenheid samen- Donderdag is een 20-jarige loodgieter in de Goudreinetstraat te Den Haag van een tien meter hoog dak gevallen. De man gebruikte zijn verlofdagen van de militaire dienst, die hij als matroos vervult, om zijn baas te helpen. In zeer ernstige toestand is hij naar het militaire hospitaal overgebracht Myxomatose, de gevreesde konijnen ziekte, heeft in de afgelopen weken op Walcheren vaste voet gekregen. De eer ste gevallen werden onlangs geconsta teerd in Souburg maar thans heeft de ziekte zich vrijwel over het gehele ei land uitgebreid. De myxomatose is het meest verbreid in Souburg, Middelburg, en Koudekerke maar ook in St. Laurens, Domburg, Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosiand doet zij zich gelden. In totaal zijn naar schatting reeds eiikele hon derden tamme konijnen een prooi van deze besmettelijke ziekte geworden. Besmette dieren worden onmiddellijk afgemaakt. Vele konijnenfokkers op het eiland hebben hun stapel dan ook tot de helft of nog minder zien slinken. Onder de georganiseerde konijnenhou ders heerst grote bezorgdheid. Om zo veel mogelijk dieren te redden past men isolatie toe, waarna de in quarantaine gebrachte konijnen ingespoten worden. Verondersteld wordt, dat de myxoma tose van Zeeuwsch-Vlaanderen en Bel gië uit Walcheren is binnengedrongen. De besmetting wordt vermoedelijk door muggen en vliegen en ook door middel van voedsel overgebracht. Het bestuur van het dierenrarripen- fonds heeft na overleg met de politie- dierenbescherming in Zeeland beslo ten de kosten van inenting ais voor behoedmiddel tegen deze ziekte voor mindervermogenden voor zijn reke ning te nemen. Het aantal tamme konijnen op het eiland Walcheren wordt thans op 500 tot 600 geschat. Bij K. B. is de heer J. de Jong, oud directeur van Publieke Werken te Bloe- mendaal, benoemd tot ridder in de or de van Oranje-Nassau. gesteld jubellied ter ere van de jubila ris. De Bisschop van Haarlem ging op de receptie zijn priesters voor in een hartelijke gelukwens aan de Deken, die daarna vele handen moest drukken van degenen, die hem kwamen feliciteren. Zijn „buurman" Mgr. W. Nolet, pas toor van ,,De Papegaai" in de Kalver- straat, richtte namens allen een huide woord tot de jubilaris, wiens vervroegde wijding wegens de oorlogsomstandig heden in het begin van de vorige we reldoorlog hij in herinnering bracht en die h(j dankte voor het zeer vele goede, door de Deken voor de zielzorg in Amsterdam tot stand gebracht. Mgr- Nolet betrok ook de Bisschop in zijn hulde. Mgr. v.d. Burg dankte op zijn beurt de geestelijkheid van Amsterdam voor de voortreffelijke samenwerking. „Mijn program is geweest: helpen bij ziel zorg zoveel in mijn vermogen ligt en dank zij Uw grote medewerking heb ik deze taak kunnen volbrengen", aldus de Deken. Mgr. Huibers en het voltallige Kathe draal Kapittel verenigden zich daarna aan een gezamenlijke maaltijd en in de middag is eveneens gezamenlijk een rondvaart door Amsterdams grachten gemaakt. huldebetoon zich aan die zijde moeten afspelen. Opgesteld zullen worden groepen van de bevolking in traditionele kleder dracht uit de vissersplaatsen Bunscho ten, Spakenburg, Katwijk, Marken, Scheveningen, Volendam en van de Vis- serüschool IJmuiden. Vertegenwoordigingen van 15 a 20 jeugdverenigingen uit de gemeente zul len met hun vaandels worden opgesteld, ten einde een vlaggengroet te brengen. Elke vereniging zal 'behalve door de vaandeldrager vertegenwoordigd zijn door één jongens- en één meisjeslid. Uit vijf plaatselijke harmonie- en fan faregezelschappen wordt een orkest ge vormd van ongeveer 80 man. Dit orkest zal de taptoe blazen en marsen ten ge hore brengen. Het publiek zal zowel aan de Zuid zijde als aan de Noordzijde van de sluis toegang hebben, met uitzondering van een gereserveerd gedeelte voor genodig den aan de Noordzijde. Gepavoiseerde schepen van de vissers vloot zullen ligplaats kiezen in het bui- ten-toeleidingskanaal tot de Noorder sluis langs en tussen de aldaar aan wezige meerstoelen. Het Koninklijk jacht zal vrijwel on middellijk na het verlaten van de sluis tussen deze vissersboten doorvaren. De deputaties uit Bunschoten/Spaken burg, Scheveningen, Katwijk, Volen dam en Marken, in totaal een kleine 300 personen, zullen tevoren door Vel- sen's gemeentebestuur ontvangen wor den in de zalen van het Cultureel Cen trum. Daar zal hun ook een eenvoudige lunch aangeboden worden, waarna zij per autobus naar de Noordersluis ge bracht zullen worden. Bij de opstelling op de Noordersluis zal tevens de nieuwe verplaatsbare muziektent voor het eerst gebruikt worden. 'Zaterdag 21 Augustus zal de Wegen wacht zijn entree maken in de Noord Oost Polder. Met ingang van die datum zal de steeds in belangrijkheid groeien de route Kampen-Emmeloord-Lemmer in de W.W.-service van de A.N.W.B. worden ingeschakeld, een gebeurtenis, die in het „Nieuwe Land" met feeste lijke luister zal worden gevierd. De sterk toegenomen verkeersdrukte op deze doorgaande verbinding en het feit, dat bij pech de mogelijkheden tot het verkrijgen van hulp hier uiterst beperkt zijn, hebben hiertoe de doorslag gege ven. Voorlopig zullen twee wegenwach ten op deze route dienst doen. a Sff ff PB Sji r« J4 \Vs- Sj SM S/ K a :2? <to Horizontaal: 1. strafwerktuig; 4. par fum; 8. scheepsemmertje; 12. meisjes naam; 13. mannelijk zoogdier; 14. deel van het kippenhok; 16. soort hert; 17. bevel; 19. bez. voornaamw. (oude vorm); 21. soort papegaai; 23. vreemde munt; 25. vogel; 27. vogel; 29. zuinig, eenvou dig; 31. deel van de dag; 33. antwoord betaald (afk.); 34. plaats in Utrecht langs de Vecht; 37. waterstand; 39. kip peneigenschap; 40. plaats op Ameland; 41. meisjesnaam; 43. nieuw; 44. Bijbelse figuur; 45. sportterm; 46. ivoor; 47. in sect; 49. plaats op de Veluwe; 51. meis jesnaam; 53. voorzetsel; 55. padvinder; 58. nummer (afk.); 59. ruim, behoor lijk; 61. leerling (Fr.); 63. reinigings middel; 64. geloofsbelijdenis; 67.' luizen- ei; 69: boom; 71. oppervlaktemaat; 72. gra vure; 73. wereldtaal; 75. voorzetsel; 77. tijdperk; 79. speelgoed; 81. harige huid; 82. gladde, effene; 83. timmergerei. Verticaal: 1. aardigheid, lolletje; 2. tandeloos zoogdier; 3. werpstrik; 4. of eerder (afk.); 5. kostbaar, hoge prijs; 6. deel van de dag (meerv.); 7. zang- noot; 9. tap werktuig; 10. water in Friesland; 11. zuiver, net; 13- rond hout; 15. voorzetsel; 18. houten wa tervat; 20. vragend voornaamw.; 22. Bij K. B. is met ingang van 1 Septem- .„r burgemeester van her 1954 benoemd tot t i (Z. H.) de heer H. Nieuw-Lekkerland de heer Nieborg is te- R. Nieborg. Aan gelijkertijd eervol ontslag verleend als burgemeester van Duivendijke I(Z). Fveneens met in§an£ van 1 September is benoemd tot burgemeestér van Oost- Voorne mr. W. H. Sprenger met ge- liiktiidig eervol ontslag als burgemees ter der gemeenten Geervliet en Heen- vliet. Mr- Sprenger is lid van de PvdA. (Van onze correspondente) NEW YORK, Augustus. De goede geesten zijn met Nederlanden met onze minister van Staat, mr. van Kleffens, naar het schijnt. Na ons oor eens goed te luisteren te heb ben gelegd, hebben we tenminste ontdekt, dat mr. van Kleffens een bijna populaire candidaat is voor het Presidentschap van de Negende Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Bovendien: Achteral schijnt het, dat Amerika een kardinale „vergissing" heeft begaan door plotseling zijn steun te onthouden aan de candidatuur van mr. Eelco N. van Kleffens. Als alle tekenen, die wij de laatste dagen hebben waargenomen, ons niet bedriegen, zouden de kansen voor onze minister van Staat door Amenka's houding eer der beter geworden zijn dan slechter, zelfs zonder Amenka's stem. Amerika heeft reeds n u openlijk ver klaard minister van Buitenlandse Za ken prins Wan Waithayakon van Thai land te steunen voor het President schap, terwijl het reeds maanden gele den aan Nederland blijk had gegeven, dat het sympathiek stond tegenover de candidatuur van Mr. van Kleffens, maar eerst kort voor de opening van de Assemblée zijn positie bekend kon maken. Deze hele kwestie nu heeft een psychologisch effect, dat bepaalde lijk in 't voordeel van Nederland werkt. Want Nederland heeft een excellente standing in de Verenigde Naties, vooral omdat het altijd even bescheiden, hoe wel ferm, optreedt, altijd getuigt van een ruim denken, altijd welwillend is en steeds bereid tot de uiterste mede- De door Nederland geschapen „good will" in de V.N. werpt vruchten af, want op de eerste plaats zijn Neder lands vrienden (en dat zijn er toch heel wat wanneer men dat bij zulk een gelegenheid eens bekijkt) erg boos over wat zij als een belediging voor Neder land voelen. De Fransen, Engelsen en Canadezen met name, tonen zich ui terst solidair en van deze gedele geerden weten wij ook, dat ze hun me ning over Amerika's veranderde houding t.a.v. de Nederlandse candidatuur aan Amerika hebbep laten weten. Ten twee de is de hele stemming in de Verenigde Naties door deze verandering van hou ding door Amerika een gestemdheid van sympathie met en voor Nederland, die zelfs waarneembaar is bij landen als Indië, die echter met de Arabische landen en niet voor van Kleffens zul want die kan op het laatste ogenblik nog leiden tot grote verrassingen. En de Russen horen mogelijk nog tot die verrassingen. In ieder geval is het moei lijk voorstelbaar, dat zij voor Thailand zouden stemmen. Men mag intussen wel aannemen, dat de vreemde behandeling, die Ne derland van Amerikaanse zijde te beurt is gevallen, niet berust op een gewijzigde stemming in Amerika t.a.v. Nederland, maar dat een en ander uitsluitend een ,,slip-up" is zoals de „New York Times" hetr „?t" muleert een slordigheid en vaardigheid in de wijze, na®t, schijnt, waarop destijds afsprake;„ons gemaakt. Het is een ongelukkig B S van zaken geweest, maar wq h en hier sterk de indruk gekregen dat Amerika, wanneer het zich niet eeds openlijk had uitgesproken voor prins Wan, het liefst teruggekrabbeld zou zijn. Dat blijkt ook uit he geen de „Herald Tribune" schrqft, nl dat Amerika heeft toegezegd niet ten gunste van Thailand te zullen lobbyen. En wie de „wandelgangtechmeken' kent, weet wat dat betekent. Het is voor ons van veel belang wat de Latijns-Amerikaanse landen zullen doèn Maar het lot wil het zo, dat de Latijnen volgend jaar zelf graag een candidaat willen stellen voor het Presi dentschap. Wanneer zq evenwel voor Thailand zouden stemmen, zou volgend jaar onherroepelijk een Europeaan Pre sident van de Assemblée moeten wor den. En de Latijns-Amerikanen zouden derhalve een jaar moeten wachten met hun candidatuur. Dat is de reden waar om vermoedelijk meer Latijns-Ameri kaanse landen voor mr. van Kleffens zullen stemmen, dan thans officieel ge hoopt durft worden. Alles saamgenomen mag Nederland in ieder geval met optimisme de stem ming over het Presidentschap van de rivier in Frankrijk; 24. boom; 25* oppervlakte maat; 26. vallei; 28. m&i®" jesnaam; 30. aanstoot nemen; 32. lucbf" klep 33. muziekterm; 35. enig; 36. plaats in Roergebied; 38. specerij; 39. loterq* briefje; 42. Bijbelse figuur; 48. elipS' vormig; 50. jongensnaam; 52. inwoner van Drente; 54. voor; 56. ronde tafe* conferentie (afk.); 57. nieuw; 58. ont- kennign; 60. afgod; 62. godin; 63. Pu"i' 65. plaats in opklimmende reeks; Jjjj* ruimte in boerderij; 68. nakomeling; familielid; 72. en anderen (afk.); 74. lid woord; 76. als eerder; 78. zangnoot; °u' onder anderen (afk.). Horizontaal: 1. mild, 5. ster, 8. Euterpe' 9. tref, 11. albe, 13. sip, 14. Let, 16. elk* 17. heier, 19. ruzie, 20. nurks, 21. turen* 23. wel, 25. wan, 26. dek, 28. olijk, 3"' mama, 31. subliem, 32. kits, 33. spa»- Verticaal: 1. muts, 2. leep, 3. duf, gewei, 5. spa, 6. tele, 7. riek, 10. ritueel* 12. bliksem, 14. leeuw. 15. tenen. 17. 18. run, 22. rails. 23. wolk, 24. lijst, ^D' damp, 27. kaan. 29. kus, 30. mes. Korte tijd nadat de Haagse ^^^haat stad Madurodam te 's-Gravenhage millioenste bezoeker seder haar op ting genoteerd had, passeerde Do dag de 500.000ste bezoeker in het sen 1954 de hekken. Madurodam zal nog weken opengesteld blijven. In het ondergrondse bedrijf van de mijn Willem Sophia te Kerkrade-Spe* holzerheide is de vijftig-iarige H. J. Vinken uit Bocholtz dodelqk ver 0H«Usktortte tijdens we^amheden^n een opbraak. De dood tra j middellijk in. Vinken was gehuwd e. vader van zeven kinderen. Donderdagmiddag is te Voorburg bet geheel gerestaureerde museum wiick de vroegere buitenplaats van. de dichter Constantijn Huygens. geopend. De opening geichiedde do<* burgemeester dr. J. w. Notebqom voorzitter der vereniging Hofwqck. zijn openingswoord bracht hij dank aa de provincie Zuid-Holland en de S meente Den Haag voor de financ „jj steun, bij de restauratie verleend. n bracht het ontstaan van buitenplaats museum in herinnering. Aan dr. van Gelder, die veel bemoeienis b gehad met de restauratie, is, naar burgemeester mededeelde, door het meentebestuur van Voorburg de z veren ere-penning der gemeente to' kend. De restauratie is geschied'onder..^ ding van de architect H. van der Ny, Meijberg, de kunstschilder Pol V fi, die de schilderingen aan de buiteiFM' van het gebouw verrichtte en de be houwer Dirk Bus. len stemmen. Het effect van die stem-1 Negende Algemene Vergadering tege- ming mag evenmin worden onderschat, j moet zien. wjdt „Waarom eigenlijkaldus de titel van een boekwerkje, waarn^c» Vormingsprogramma van de K.A.B- jjrr. 1954—1955 is gebundeld. Het bevat ce eerst een korte samenvatting va aantal onderwerpen, die op de P'pde lijke afdelingsvergaderingen belwjK- kunen worden. Waarom eigen' katholieke organisaties, katholiehej-v'V schappelijk werk, katholiek °|J«tbo1 0 een katholieke culturele taak, „„oP1.»,*- ke eenheid in de politiek? Bek 0nd« overzichtelijk worden de diverss reKe werpen leidraad voor de s^f aa1 behandeld. Daarnaast wordt dacht besteed aan Herwonnen siot<- kracht en het goede boek. En 1 verzlC^ is in dit boekje een uitgebreid ep opgenomen van de gezelsch P ba" amusement via kleinkunst _aVond fl naar toneel die een K.A.B- jjupn hup eigen manier aantrekken) ma een.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4