D, Pleidooi voor MEER VRIJHEID voor provincie en gemeente Elf bisschoppen en acht abten naar Mariahulde in Den Bosch MARIAHULDE *ORSfc% *en Haag beloont uitvindster van verbeterde ijzeren long Regiment Stoottroepen tien jaar Regisseur Sweers enthousiast over verlossingsspel Viering eeuwfeest geboorte van kardinaal Van Rossum Int. Kolpingweek megen een octrooirechten, die toepassing zouden kunnen beperken Geen automatische uitvoerders van wil der centrale overheid „Op eervolle wijze deelgenomen aan bevrijding van Nederland" Tariefsverhoging Stadion wordt bloementuin mijn in het net 4 EN 5 SEPTEMBER IN ZWOLLE WOENSDAG IS AUGUSTUS 1^54 jfer».}j V erb eter de ijzeren long Van 21 tot 29 Augustus Antillen behandelen 26 Aug. het statuut Schorsing Yrausquin opgeheven HORSE GUARDS nü nog een naam, maar morgen reeds een kwaliteitsbegrip! Eindelijk de echte Engelse sigaret. Commissie herziening Provinciale Wet: A ■leugd Rode Kruis bouwt H openluchttheater buizend Oostenrijkse kinderen naar ons land fiDEMWUUmiE MU VOLGT.. De „Piet Hein" naar Nieuw-Guinea Garantieprijs suiker verhoogd Geen gevolgen voor de consument "Cf ca.800.000 koffie worden ge jal er ca. 1270 for fabal in rook opgaan in erca.2900mis- iwrden gepleegd zullen er ca 6000 iksemflifsen door de chr schieten dan S?op ca 284'ooC ^aeko7hefklt,din9 ...zal men ca.25.000 liter wijn drinken iSQmjiiio sneeuw zal men ca. 417.000 ^aardappelen ver- Dit is Zuster Schildt, verpleeg ster bij het Haag se Gemeentezie kenhuis, die een belangrijke verbe tering van de ijze ren long heeft uit gevonden, waar door het de patiënt mogelijk wordt zijn hoofd te bewegen, anders dan in de oude long. De di rectrice van het ziekenhuis gaf de fotografen geen toestemming zuster Schildt bij haar uit vinding te fotogra feren, maar tussen de bloemetjes in de ziekenhuistuin ging het ook wel. lino f V. Schildt, hoofd van de afde- kenh Urol°9ie van het gemeentelijk zie- heeft ls aan Zuidwal te Den Haag rijk zoals reeds gemeld, een belang- ijzer Verbetering aangebracht aan de za( h lon9- Door deze vervolmaking de .pebruik van de ijzeren long voor stijf .enten, die soms maanden aan één geri ln dit apparaat moeten doorbren- eqa'niet veel minder bezwaar gepaard Hij}' V>e uitvindster werd door de ge- Walo re V>en Haag geëerd met een spe- aeloning. k6re ijzeren long is een langwerpige ko- Wj daarin het gehele lichaam van de wor<^t geschoven. Alleen het ^blijft buiten de kunstmatige long. Wjfluiting werd tot voor kort ge- flaij,'® door een rubber kraag, welke iva^ona de hals sloot. Deze apparaten, is, an er een in Den Haag aanwezig gev0 '1 Nederland zijn er in totaal on- Satil tien worden gebruikt voor stoeten, die lijden aan ademhalmgs- (da^lissen. De tijd, welke in de kunst- Vatr®6 long moet worden doorgebracht iaar ert van enkele weken tot een half .Zuster Schildt heeft thans een ai- 'Uiting van deze long gevonden, wel- fe oen aanmerkelijke verbetering he rkent. De kraag sluit thans niet meer 0rh de hals, maar even boven de Schouders, zodat de patiënt meer be wegingsvrijheid geniet en zijn hoofd kan bewegen, hetgeen bij de vroegere afsluiting niet mogelijk was. Zuster Schildt heeft van gemeentewege een beloning gekregen voor deze uitvin- ri1"®' wa?-raan zij verscheidene maan den heeft gewerkt. Zij heeft bij de uitvoering van haar idee hulp gehad van de technische dienst van het zie kenhuis. De directie van het ziekenhuis heeft op deze uitvinding geen octrooi geno men. Men wenst met de vinding van Zuster Schildt ook geen enkele geheim zinnigheid te betrachten. Iedereen, die de nieuwe afsluiting van de ijzeren long wenst over te nemen, kan dit doen en kan vrijelijk de beschikking krijgen over alle technische gegevens. De ijze ren long van het Haags Ziekenhuis is de enige welke thans de nieuwe afslui ting heeft, voor zover bekend althans heeft nog geen enkel ziekenhuis in Ne derland deze uitvinding overgenomen De resultaten, welke men in het Haag se ziekenhuis met de nieuwe vinding, welke reeds anderhalf jaar an praktijk is, heeft geboekt, zijn zeer bevredigend. (Van onze correspondent) Van 21 tot en met 29 Augustus zal op 't buitengoed van de paters Jezuïeten de „Lage Hoenderberg" bij Nijmegen een internationale Kolpingweek worden ge houden. Ongeveer honderd afgevaar digden uit België, Duitsland, Oosten rijk, Frankrijk, Zwitserland en Neder land, tezamen meer dan tweehon derdvijftigduizend Kolpingleden verte genwoordigende, komen dan bijeen om van gedachten te wisselen over ver schillende godsdienstige, sociale en cul turele problemen. Deze Kolpingweek wordt georganiseerd door het hoofdbe stuur van de wereldfederatie van Ge zellen-verenigingen te Keulen. De ge neral-Prases van het Kolpingwerk mgr. dr. Bernhard Kidder uit Keulen zal Zondagmorgen zelf de conferentie ope nen. In het programma van Kolping stond o.a. de verdieping van het katholiek godsdienstig leven, de opvoeding tot so ciaal voelende burgers, opvoering van vakbekwaamheid en de algemene ont wikkeling en het kweken van goede huisvaders. Daarom ook is de organisa tievorm van de vereniging gebaseerd op het gezin, met de praeses als priester- vader aan het hoofd. Voor het komende congres zullen vooral deze hoofdpunten van het Kol- pingprogramma in het middelpunt staan. Daarvoor is een groot aantal sprekers uitgenodigd, die referaten zullen houden over onderwerpen, die betrekking heb ben op deze programmapunten. De Antilliaanse Landsregering heeft thans officieel het besluit tot schorsing van de heren Yrausquin en Croes als le den van de Eilandraad van Aruba opge heven. Zowel ten aanzien van Yrausquin als van Croes werd o.a. overwogen, dat elke aanwijzing ontbreekt, dat zij ge bruik maakten van hun lidmaatschap van de Eilandenraad om opdrachten te verkrijgen. Winstbejag ontbrak hierbij De vergadering van de Antilliaanse Staten, waarin het statuut voor het Ko ninkrijk zal worden besproken, is thans bepaald op 26 Augustus. Advertentie vissersboot Goeree 28 heeft Dins- V,®*hiddag op de Noordzee, drie mijl 11 de Nieuwe Waterweg, een mijn op- v v'st Men kon haar niet uit het net deren De Marine Mijnendienst «f dg Goeree 28 via Scheveningen-radio tracht de mijn naar de Berghaven van i*°ek van Holland te slepen. Hier heeft kïijnopruimingsdienst de mijn gede biteerd. >i;2y bleek een dummy-oefenmijn te vA Deze voor de scheepvaart ong - DPurlijke mijn is gelegd bij een onlang tot °U(ieh marine-oefening, maar is me "tploffing gekomen. Jeugd Rode Kruis ge- Zeilt j bchttheater in de bossen n- et van °vergedragen aan de voor- W. de nut; Week stichting Woudschoten, dr. gehn""' Ret theater werd in een Werker? ^d door ongeveer 40 rnede- Zwitserï Van het Jeugd Rode Kruis uit ^®derJa Oostenrijk, Duitsland en CW hd. Onder hen was ook de groep jaar .Hlkse scholieren die verleden boUw hun vacantie besteedden aan de °Pem, V,an het Henri Dunant-huis. Het kle^hohttheater biedt plaats aan een 300 toeschouwers. Ih^i^tholieke Caritas te Wenen heeft *itasn>,eiVVVerking niet de Katholieke ca- o ganisaties in Nederland en Bel- tiveede schema voor kinderuit- ontworpen. Het betreft kmde- OcwA.de overstroomde gebieden uit ivir,+1Jk- Overeengekomen is, dat de- Jh GQn r *000 kinderen naar Nederland JJifl v*x naar België zullen gaan voor de viJf maanden. Het eerste trans fer 200 kinderen vertrekt 15 Oc- ^J^ar België. 1 MINUUT OP DE WERELD GEBEURT) eemeld zal het regiment stoot- 1944 ingezet bij het tweede Britse leger troeMn 3 en 4 September zijn tienjarig onder luitenant-generaal Dempsey, dat bestaan vieren in de garnizoensrad Ven- lo De eigenlijke oprichtingsdatum van hét regiment is 21 September 1944. De vorming werd reeds in de zomer van 1944 voorbereid tijdens de opmats van de geallieerden door Frankrijk. 21 September van dat jaar werd in Eindhoven een bespreking gehouden tussen een verbindingsofficier van de bevelhebber der Nederlandse strijd krachten en vertegenwoordigers van de verzetsorganisatie uit Zuid-Nederland. Toen is besloten dat uit de verzetsor ganisatie militaire eenheden zouden worden gevormd die bestemd zouden zijn om als de „stoottroepen der binnen landse strijdkrachten" directe steun te verlenen aan de geallieerden, zo ont lenen wij aan de „Legerkoerier". Twee afzonderlijk te vormen eenhe den zouden worden gecreëerd onder één staf, n.l. het commando Limburg en het commando Brabant. 6 October 1944 reeds werden zes com pagnieën van het commando Limburg ingezet in de frontlijn van Susteren tot Waubach. Eind November waren drie bataljons samengesteld en ingedeeld bij het negende Amerikaanse leger, onder generaal Simpson. In Noord-Brabant werd de eerste compagnie op 10 October toen bij Wamel aan de Waal vocht Het regiment Limburg trok in Maart 1945 met het Amerikaanse negende le ger over de Roer en de Rijn Duitsland binnen. Het commando Brabant bleef in Brabant, met uitzondering van een compagnie die met het Canadese eerste leger, onder generaal Crerar door Oost- Nederland trok. Toen Duitsland zich had overgegeven werden de binnenlandse strijdkrachten ontbonden en juist toen werd het regi ment stoottroepen gevormd. Tot de een heden die 15 April 1946 werden opge richt als onderdeel van de Koninklijke Landmacht op voet van vrede behoor de het regiment stoottroepen, „zijnde een korps dat op eervolle wijze heeft deelgenomen aan de bevrijding van Ne derland". Van 1946 tot 1949 werden nit de dienstplichtige lichtingen vijf bataljons gevormd, die in volgorde van vorming behoorden tot de eerste divisie 7 De cember, de tweede divisie, de derde di visie, de F-brigade en de H-brigade. Na de vierduizend vrijwilligers die hadden meegewerkt aan de bevrijding, vormde het regiment achtduizend man die heb ben medegewerkt aan het herstel van orde en vrede in Indonesië. De Commissie inzake herziening van de provinciale wet naar haar voorzit ter de Commissie-Prinsen genoemd heeft haar rapport aan de minister van Binnenlandse Zaken aangeboden. De voorstellen in dit rapport zijn afgestemd op de door de Grondwetscommissie gedane proposities, omdat het naar de mening van de commissie-Prinsen weinig zin had een vernieuwde provinciale wet voor te bereiden, zonder rekening te houden met de op stapel staande wijzigingen der Grondwet. Bij de uitvoering van haar taak is de commissie uitgegaan van het standpunt, dat de provincie een krachtig levend organisme is, belast met een be langrijke taak, die in de laatste decennia en in het bijzonder in de jaren na de tweede wereldoorlog in omvang en gewicht is toegenomen. Geplaatst tussen Rijk en gemeenten, vervult de provincie enerzijds een in zekere zin bemiddelende functie tussen deze lichamen, anderzijds behartigt zij die belangen, welke in een andere sfeer dan die der gemeenten liggen, doch niet zulke algemene aspecten vertonen, dat zij voor behartiging door het Rijk in aanmerking komen. schuldig te doen zijn voor zijn aandeel in het door het college gevoerde be stuur, terwijl de verantwoordingsplicht van de leden van het college van Ge deputeerde Staten dient te worden uit gebreid tot het door Gedeputeerde Sta ten gevoerde béstuur. Aldus zal de verantwoording tevens het gehele ter rein van het zgn. zelfbestuur, d.i. de medewerking aan de uitvoering van de Rijkswetten, omvatten. Daar stond een in vaal corduroy en lange haren geklede jongeman op het achterbalcon; hij begon ijverig broek-, jas- en borstzakken af te zoeken, toen de conducteur nader de. En hij slaagde er werke lijk in 15 losse centen te verzamelen. Met een spon taan gebaar bood hij ze de conducteur aan. Deze maakte nauwgezet de ba lans op en zei met de koel heid, waarmee men de berooide kunst nogal eens tegemoet wil treden: „Het is 20 cent tegenwoordig, me neer." Het jongmens diepte zowaar nog een stuiver op. Met twee vingers nam hij eerbiedig het kaartje over; hij bekeek het met ontzag en toen vroeg hij met beleefd respect: „Zou u het even voor me kunnen in pakken?" Dinsdag is uit de marinehaven te Den Helder Hr. Ms. Torpedoboot jager „Piet Hein" onder commando van kapitein luite nant ter zee A. N. baron De Vos van Steen- wijk, naar Nieuw-Guinea vertrokken, ter versterking van de zeestrijdkrachten aldaar en aflossing van Hr. Ms. fregat „Van Kins- bergen". Aan boord bevinden zich 200 manschap pen. Het verblijf in Nieuw-Guinea zal an derhalf jaar duren. De commandant hoopt op 30 September in Sorong aan te komen. Aan boord bevond zich één burger, nl dr. L. D. Brongersma, onderdirecteur van het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie te Leiden, die voor zes maanden naar Nieuw-Guinea gaat voor een zoölogisch on derzoek, teneinde het door hem twee jaren geleden begonnen werk, de bestudering van slangen, hagedissen, kikkers enz., voort te zetten en uit te breiden. Bij de vaststelling van de suikerprijs voor de producenten voor oogst 1954 heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de toezegging gedaan in dien zich in de loop van het jaar kostprijs stijgingen als gevolg van goedgekeurde loonsverhogingen zouden voordoen de suikerprijs dienovereenkomstig te verhogen. Op basis van deze toezegging is thans de suikerprijs voor oogst 1954 van f 47 per 100 kg. met f 0.85 verhoogd tot f 47.85. De verhoging van de suikerprijs maakt het de fabrieken mogelijk bij de vaststelling van de suikerbietenprijzen de kostprijsstijgin gen als gevolg van de per Mei ingegane loonsverhogingen in de landbouw te ver goeden. Zij heeft geen invloed op de prijs ran de suiker voor de consument. Geworteld in het vertrouwen der be volking van het gewest, levert het pro- viciaal bestuur dagelijks een belangrij ke bijdrage voor de verwezenlijking van een essentiale der democratie: bestuur voor en door de bestuurderen. Het staat dichter bij de bestuurderen dan de ver tegenwoordigers van het Rijk en ver keert anderzijds in de gunstige situatie, dat het t.a.v. de aan zijn zorgen toe vertrouwde belangen gemakkelijker af stand kan nemen dan de gemeentebe sturen. Wel uitermate groot is de omvang van de bemoeiingen der centrale over heid, aldus vervolgt het rapport. Bij 's lands bestuur dreigt het gevaar, dat het verstrikt raakt in een warnet van voorschriften en een veelheid van commissies e.d., hetgeen noch aan de efficiency noch aan de eisen der de mocratie ten goede komt. Met nimmer voldoende kracht kan worden gehamerd op het aambeeld van de noodzaak, de provinciale en gemeentelijke besturen niet te verlagen tot automatische uitvoerders van de wil der centrale overheid en de ver antwoordelijkheid van deze besturen, door hun te nodige vrijheid te laten, te stimuleren. Vrijheid om de te nemen besluiten aan te passen aan hetgeen het provinciaal of gemeentelijk belang eist, is een essentiale voor vruchtdra- Elf bisschoppen, namelijk mgr. P. Giobbe, de Pauselijk Internuntius, het gehele Nederlandse Episcopaat met uitzondering van de Kardinaal Z. Em. dr. J. de Jong en mgr. dr. J. Lemmens, bisschop van Roermond, voorts mgr. dr. Jan Olav Smit, mgr G. Kramers O.F.M., mgr. C. de Lange C.S.Sp., mgr. Demar- teau M.S.S. en mgr. Jacq. Pessers O.F.M. zullen Zondagmiddag aanwezig zijn bij de nationale Mariahulde in het stadion De Vliert in Den Bosch. Acht abten, namelijk die van de Trappisten-abdijen te Tilburg, Zundert, Tegelen en Diepen veen, de abt der Benedictijnen van Oosterhout, die van de Norbertijnen van P,erne te Heeswjjk en van de Kruisheren uit St. Agatha alsmede de oud-abt van Diepenveen, hebben eveneens hun komst aangekondigd. wordt, mist men uiteraard lichteffec ten. Een levendig aspect zal echter toch verkregen worden door de kleur in de costumes. De bloemenhulde zal niet min der dan tweeduizend bloemstukken om vatten, die het stadion in een bloemen tuin zullen veranderen. Aan de proces- Minister prof. dr. L. Beel en de staats secretarissen mej. dr. A. de Waal en dr. G. Veltkamp komen, evenals de ambas sadeur van Spanje en de gezanten van Portugal en Columbia. De Orde van Malta zal vertegenwoordigd zijn in de persoon van mr. E. Baron van Voorst tot Voorst en mr. E. Baron Speijart van Woerden. De Ridders van het H. Graf o.a. door de prior-proost mgr. D. Huur- deman en staatsraad dr. L. Dekkers. Inmiddels worden in Den Bosch de laatste voorbereidingen voor een waar dige viering getroffen. Reeds is in de stad een deel der versieringen aange bracht, in het stadion wordt elke avond met grote toewijding en bezieling gere peteerd voor het grote verlossingsspel dat aan de Pontificale H. Mis, die zal worden opgedragen door mgr. dr. B. Alfrink, voorafgaat. Regisseur Sweers is bijzonder tevreden over de grote medewerking die hij allerwegen heeft ondervonden en over de spelers. Hij is enthousiast over het stuk en noemt bij voorbeeld de rol van de lijdende mens heid „een der mooiste religieuze rollen die ik ken". Een laatste mentale voor bereiding ontvangen de spelers Zondag ochtend als kapelaan Brouwers voor hen apart een H. Mis opdraagt en de voor zitter van het comité, rector M. Oomens, hun nog een opwekkend woord toe spreekt. Waar het spel overdag gespeeld sie, waarin het beeld der Zoete Moeder zal worden binnengedragen, zullen de Brabantse gilden en een groot aantal bruidjes deelnemen. Om precies vier uur begint de Ponti ficale H. Mis, waaronder 32 priesters de H. Communie zullen uitreiken. Direct na de H. Mis zal de aartsbisschop-coad jutor mgr. dr. Alfrink een korte toe spraak houden en de toewijding aan Maria verrichten. Met het zingen van het Te Deum en het Lied van de Zoete Moeder van Den Bosch wordt rond half zes de plechtigheid besloten. Zoals ge meld zal de K.R.O. het gehele spel alsmede de Pontificale Avondmis uit zenden, zodat degenen die niet in Den Bosch aanwezig kunnen zijn door mid del van de radio de hulde zullen kun nen volgen. gende werkzaamheid der provinciale of gemeentelijke besturen. Stelt het alge meen belang bijvoorbeeld op het terrein van het financieel-economisch beleid zo stringente eisen, dat deze vrijheid niet tot haar recht kan komen, dan lijkt het weinig doelmatig en ook voor de besturen der „lagere" licha men zelf weinig aantrekkelijk, deze li chamen een taak van zelfbestuur toe te wijzen. Sprekend over de provinciale geld middelen komt de commissie-Prinsen tot de wens, dat de regering, zodra zich de mogelijkheid daartoe zal voordoen, stappen tot verruiming van de provin ciale inkomsten zal ondernemen. Met het toedelen aan de provinciën van voldoende geldmiddelen staat of valt namelijk haar ontplooiingsmogelijkheid, aldus het rapport. De wijzigingen, welke de commissie vervolgens voorstelt, omvatten het vol gende De eis van goedkeuring van alle pro vinciale verordeningen moet vervallen. Wel zou de commissie de goedkeurings- eis t.a.v. de reglementen der water schappen en de besluiten tot oprichting en opheffing van deze instellingen ge handhaafd willen zien, evenals die t.a.v. de provinciale begroting. Meer vrijheid zou zij daarentegen bij het beleggen van Statenvergaderingen willen schen ken, door de Provinciale Staten te ont slaan van de binding aan een door de wet bepaald aantal zittingen. Hoewel de commissie erkent, dat de taak van het college van Gedeputeerde Staten aanmerkelijk in omvang en gewicht is toegenomen, stelt zij nochtans geen uit breiding van dat college voor, uit vrees, dat dit te log zou worden en aan be stuurskracht zou inboeten. De com missie meent zich echter van het uit spreken van een definitief oordeel te moeten onthouden en adviseert, daar over de mening van de provinciale be sturen te vragen. Een van de weinige punten, waarop de commissie-Prinsen met de Grond wetscommissie van mening verschilt, is de omschrijving van de positie van de Commissaris des Konings in de Grondwet. Volgens het voorstel van laatstgenoemde, dient de Grondwet de commissaris met zoveel woorden te belasten met de uitvoering van 's Konings bevelen. Hiermede zou echter naar de mening van de com missie-Prinsen een te zwaar accent komen te liggen op de commissaris als vertegenwoordiger van het Rijks gezag en zijn functie van provinciaal bestuurder worden onderbelicht. Uitvoerige beschouwingen wijdt de commissie aan de verantwoordings plicht van de voorzitter en de leden van Gedeputeerde Staten aan de Pro vinciale Staten. Er is naar haar oor deel alle aanleiding, ook de commissa ris als voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten verantwoording Zondag 22 Augustus zal heel katholiek Neder land in Den Bosch openlijk en op grootse wijze hulde brengen aan Maria, de Moeder Gods en de Moeder ook van de gehele christen heid. Allerwegen heeft de afkondiging van het Maria- jaar door Z.H. de Paus weerklank gevonden. Ontel baar velen hebben in dit jaar een bedevaart gehou den naar één van Maria's genadeoorden. Wie het zich kan veroorloven, of zo ge lukkig is op een andere wijze in de gelegenheid ge steld te worden naar Lour- des te reizen, trekt naar dit stadje in de Pyreneeën, waar Maria verschenen is aan het eenvoudige meisje Bernadette. Wie er heen gaat met zijn klachten, komt er getroost vandaan. Niet omdat iedereen er ver horing vindt van zijn ge bed, niet omdat iedere zieke er genezing vindt, maar omdat geen oord ge schikter is om de mens te leren berusten. Hoevelen zijn naar Lourdes gereisd, begaan met zichzelf, zich beklagend om het leed dat zij te dragen hadden, die zijn teruggekeerd met de verzuchting op de lippen: „Nu ik in Lourdes gezien heb, wat er voor lijden zijn kan in de wereld, voel ik me nog bevoorrecht". Maar lang niet iedereen kan naar Lourdes. Velen trokken ook naar dichterbij gelegen bedevaartplaatsen: Beauraing, Banneux, Ke- velaer, Scherpenheuvel, of, om binnen de landsgrenzen te blijven, naar Den Bosch, waar de Zoete Moeder troont, naar Heiloo, waar O. L. Vrouw ter Nood wordt vereerd, naar O. L. Vrouw in het Zand te Roer mond of naar een van de vele andere bedevaartplaat sen, die onze goede Moeder bezit in het Brabantse en Limburgse land. Ieder voor zich heeft daar gebeden en aan Moeder Maria zijn per soonlijke hulde gebracht. Zondag 22 Augustus a.s. echter wordt het geheel iets anders. Dan trekken ruim twintigduizend katholle ten op naar de Hertogstad, om daar hulde te brengen aan Maria, zoals men hulde brengt aan een Koningin. Daar zal katholiek Neder land Haar eren als onze Medeverlosseres, die door Haar bereidheid om mee te werken met God ons de Verlosser heeft geschonken. Hoe belangrijk de bis schoppen deze nationale hulde vinden, blijkt wel uit hun verzoek er ons op waardige wijze op voor te bereiden. De nationale hul de wordt het hoogtepunt, maar de grote waarde er van ligt in de gesteldheid van hen, die er aan mede werken en die er bij tegen woordig zijn. Het uiterlijk vertoon moet de manifesta tie zijn van wat leeft in de harten der gelovigen, een uiting van liefde, van ver ering, van dankbaarheid je gens ons aller Moeder. Zoals wij bij tijd en wijle openlijk uitdrukking geven aan onze liefde tot onze wereldlijke moeder, zo wil len we dat Zondag ook doen jegens onze hemelse moeder. Ook nu kan weer niet iedereen aanwezig zijn in Den Bosch, maar nie mand hoeft Zondag afwezig te zijn van de Communie bank. Wie niet werkelijk de hulde kan meemaken, kan er toch in de geest bij te genwoordig zijn. Eerst als dat het geval is, zal de Ma riahulde in Den Bosch wer kelijk in alle opzichten een nationale hulde zijn. 3 September zal het zoals gemeld, honderd jaar zijn geleden dat kardi naal van Rossum in Zwolle werd geboren. Er is een programma ter nationale viering van dit eeuwfeest opgesteld. Zaterdag 28 Augustus zal in het gebouw van de Spaarkas aan de Bitterstraat, waar de jonge Wil lem Marinus van Rossum een deel van zijn jeugd doorbracht, een ten toonstelling worden geopend die zal zijn gewijd aan de Kardinaal. De expositie duurt tot en met Zondag 5 September. Zaterdag 4 September, des middags vier uur, zal de burgemeester van Zwol le, jhr. mr. G. A. Strick van Linscho- ten, een gedenksteen onthullen in het ".e Bitterstraat staande Kardinaal van Rossum-huis. Dit huis is de ach terzijde van het Hervormde Weeshuis, waar de jonge van Rossum van zijn negende tot zijn dertiende jaar verbleef. Zondag 5 September des morgens elf uur zal mgr. Paolo Giobbe, pause lijk internuntius in de parochiekerk van de H. Michael te Zwolle een Pontificale H. Mis opdragen. Des middags half vier die dag zal in de schouwburg Odeon een plechtige herdenkingsbijeenkomst aanvangen, die door mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht wordt geopend. De feestrede zal worden uitgesproken door mgr. dr. J. O. Smit uit Rome. Mgr. Smit spreekt over: „Kardinaal Van Rossum, een groot mens en een wijs bestuur der". Mgr. Constano Kramer OFM, uit China gewezen bisschop van Luanfu, zal een toespraak houden over: „Het bestuur van kardinaal van Rossum ze genrijk voor de missielanden." Het Zwols symphonieorkest zal, voor deze gelegenheid onder leiding van Edu- ard Ponten, de bijeenkomst met muziek omlijsten. Het gemengd koor „In Lae- titia" zal zang ten gehore brengen. Kardinaal Van Rossum is zijn theolo gische studies begonnen in het semi narium te Culemborg. In 1873 werd hij noircius in de orde der Redemptoristen. In het volgende jaar legde hij de gelofte af en in 1879 werd hij tot priester ge wijd. Kort daarop werd hij professor in de dogmatiek, eerst te Roermond en daarna te Wittem. In December 1895 werd hij door Paus Leo de dertiende benoemd tot consultor van de belang rijkste Romeinse congregatie, die van het H. Officie. Paus Pius de tiende heeft hem in 1904 benoemd tot lid van de commissie ter codificatie van het recht. Tijdens het openbaar consistorie van 30 November 1911 heeft paus Pius de tiende Mgr. van Rossum tot Kardinaal verheven. Kardinaal Van Rossum overleed 30 Augustus 1932 in het ziekenhuis Calva- riënberg te Maastricht. Twee dagen te voren was hij te Vught, waar hij mgr. F. Joosten tot bisschop had gewijd, plotseling ernstig ziek geworden. Nu het jaargetijde weer gunstig is, duiken op verschillende plaatsen d'e grot- onderzoekers weer in de grond om de geheimen van „de onderwereld" te ont sluieren. Aan de Franse zijde van de Pyreneeën is een groep speleologen erin ge slaagd het stoffelijk overschot van de verleden jaar omgekomen onderzoeker Loubens naar boven te halen. Maar aan de Spaanse zijde is een acht leden tellende expeditie uit Barcelona eveneens een grotonderzoek begonnen. Antonio Ballester waadt hier door een van de ondergrondse wateren van de beroemde grot „Na Pulida de Fornolls."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3