Gelukkigeindelijk uitvoerbaar plan een ITALIAANSE OPERA-STERREN IN MINERVA THEATER Schoonheid van carillonspel In Zandvoort 300 gevallen van woningzoekenden laarverslag over 1953 Bureau Huisvesting van Zuivelindustrie verbolgen over minister Mansholt Waarom weinig belangstelling Oud-Engelse muziek op Orgelbespeling Leden van Haerlemkunnen vanavond rustig luisteren Het dodelijk onge val in Krommenie Alleen nieuwbouw kan de oplossing brengen Margarine met tien procent boter wel naar Engeland NESB-proces wordt voortgezet JÜ» HET VERKEERSPLAN VOOR HAARLEM 't Silver Stoepke Zaterdag Ronde van IJmuiden heemstede DEPARTEMENT CONTRA BEDRIJFSCHAP^ s® VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954 PAGINA 2 Woonwagen door auto bus aangereden Inboedel totaal vernield EXAMENS Burgerlijke Stand Als de liefde in 't spel komt GROTE HOUTSTRAAT 49 T.Y.B.B. 35 JAAR Tournooi voor voetballende jeugd Zomerconcerten worden Zaterdag besloten Reservisten schoten beter dan gemeentepolitie Waterstanden Haarlemse Rechtbank Tirolerkapel uit Haarlem trekt talrijk publiek Ondanks de regen Succesvol zwemfeest voor leden van „Helios" Zomerbridgedrive Van het politierapport Zilveren jubileum bij G.E.B. SLOTFEEST JUBILEUM PASTOOR v.MIERLO Enkele cijfers Leidsche Wol 11 pet. (onv.) Bonus van 214 pet. Zilveren professiefeest br. overste Aresius Onvoorzichtige wielrijder veroorzaakt botsing f Verkeersperikelen Burgerlijke Stand te< Beurs van Amsterdam1 Beurs van New Yoi* fit fe<* «15' Wij prijzen ons gelukkig een re actie te kunnen plaatsen op het indertijd gepubliceerde verkeersplan Voor Haarlem. Het is de heer J. P. A. Neliisen, die ons onderstaand schrijven zond, waarin niet alleen enige critische kanttekeningen lig gen vervat, maar waarin ook ge poogd wordt een antwoord te ge ven op de vraag, waarom er tot nu toe van zo weinig belangstel ling uit de burgery is blijk gegeven. De heer Nelissen schrijft ons: In uw olad van 3 Juli werd de Haarlemse burgerij ingelicht over een „grootscheeps verkeersplan voor Haarlem". De eveneens afgedrukte kaart was, vooral doordat zij verkeerd gedrukt was (slechts in een deel van onze oplage - Red zeer moeilijk leesbaar. Ieder rechtgeaard Haarlemmer zal zich echter de moeite wel getroost hebben, om er- toch terdege studie van te maken. De eerste indruk moet dan geweest zijn: „gelukkig, eindelijk nu eens een zeer behoorlijk en uitvoerbaar plan". Alle lof voor de ontwerpers! Verschil lende belangrijke onderdelen zijn met niet te grote offers op korte termijn realiseerbaar. De laatste phasen zullen wel veel moeite en geld kosten, ech ter alles hoeft ook niet ineens en ook niet zo heel makkelijk te gaan. Enkele onderdelen zijn wat al te op timistisch bekeken. bijvoorbeeld de verbinding tussen Ged. Oude Gracht en Kaasmarkt, maar dit is een onder geschikt detail. De grote verkeerstoename, welke na openstelling van de Velsertunnel en de totstandkoming van de IJ-mond zal ontstaan, kan worden opgevangen op De stadsorganist George Robert voer de op de Donderdagmiddag-bespeling zoals gewoonlijk een interessant pro gramma uit. Het bevatte o.a. iets on bekends uit de oude Engelse literatuur. Van William Boyce een „Voluntari" en van John Redford een „Glorificamus te", beide goed contrapuntisch geschre ven werken van tamelijk kleine om vang. Al heeft een „Voluntary" geen bepaal de vorm (ze is meer een fantasie), toch bezit dit werkje van Boyce een logische bouw. Men ontdekt er zelfs een opval lend goede thema-ontwikkeling in, bijna gelijk aan een fuga-expositie. Het „Glo rificamus te", vermoedelijk een onder deel uit een z.g. orgelmis, is geheel volgens de titel juichend van aard. Robert's opvatting van beide werken was hoogst stijlvol. Bach-werken vormden het midden- en hoogtepunt van het programma. De or ganist leidde deze werken in met ge noemde Engelse muziek en sloot ze met de vierde Mendelssohn-sonate af. Een uitstekende volgorde! Alleen be vreemdde het ons, tussen de oud-Engel se werkjes een Prelude en Andante van ietwat romantische aard te horen. Deze nummers waren van Thomas Adams, die blijkbaar reeds in een vol gende periode dient te worden ge rangschikt. Van Bach noorde men twee weinig gespeelde waardevolle bewerkingen van het koraal: „Allein Gott in der Höh' sei Ehr." De fraai aangebrachte tegen stemmen kwamen door de welgekozen registratie duidelijk uit. Robert speelde bovendien het Concert in G dur van Vivaldi-Bach. Een werk, oorspronkelijk voor andere instrumenten gecompo neerd, door Bach vermoedelijk nogal zeer vrij voor orgel bewerkt. Het klonk en voldeed uitstekend op het oude Baaf- orgel. Van Mendelssohn's Sonate gaf Ro bert een alleszins klankrijke vertolking. Als de spanning enkele momenten ver slapte, dan moet dit niet aan het spel, dan wel aan het minder sterk van in houd zijnde derde deel: Allegretto wor den toegeschreven. De finale bracht daarna de vereiste climax. Een belangrijke orgelbespeling, die door zeer talrijke vacantiegangers met grote aandacht werd bijgewoond. O.K. Een aanrijding tussen een autobus van de N.Z.H. en een personenauto met een woonwagen als aanhang. Donder dagmiddag omstreeks 5 uur op de Kin derhuissingel, had tot gevolg, dat de woonwagen totaal werd vernield. De aanrijding geschiedde ter hoogte van de Pieter Kiesstraat en ontstond, door dat de bestuurder van de personenauto, de 26-jarige J. J. H., van beroep koop man en zonder vaste woon- of verblijf plaats, de bocht van de Kinderhuissin gel niet uiterst rechts aanhield. De chauffeur van de bus, die uit tegen overgestelde richting naderde, zag nog kans de personenwagen te passeren, maar langs de woonwagen bleek te weinig ruimte over te zijn. Daarom remde de buschauffeur krachtig, maar hij gleed door de gladheid van het weg dek nog even door. De woonwagen werd daardoor geraakt en geheel van het onderstel afgescheurd. Van de in boedel werd nagenoeg alles vernield. De autobus werd aan het linkerfront in gedeukt, en gedeeltelijk ingescheurd. De woonwagen moest met een kraanwagen worden weggesleept. HAARLEM. Aan de Rijkskweek school zijn bij de Hoofdakte-examens geslaagd voor de gehele akte: De dames: H. V. Bartelink te Am sterdam; J. Haccou te Lisse. De heren; D. Bark te Den Helder; J. T. Bremer te Den Helder; H. T. Bronner te Am sterdam; A. de Graaff te Amsterdam; Th. van der Zee te Haarlem. Voor gedeelte B: mej. E. Hartsuijker te Amsterdam. De heren: Chr. G. Dre vel te Texel; A. Hesmerg te Haarlem (van Rijkskweekschool Haarlem). j. Ondertrouwd: W. D. Steenken en Y, van Steenbrugge. Getrouwd: A. L. Kloosterman en H. M. J. van Duivenboden, J. Th. J. Bonarius en M. Grobben, H. Houssart en C. de Vries, P. L. Gieske en N. M. Timmermans, J. Scholten en H. Bagnaij. Geboren: J. R. WentzelBooijen, z.; F. W. ZijlstraDortmundt, 2 d.; J. M. L. Ba- beliowskyvan Schaik, d. Overleden: I. Haak, 2 j. Roemer Visscher- straat; R. W. Kaandorp, 30 j., Maerten v. Heemskerkstraat: L. W. van Haattenvan Vuuren, 72 j.. Hazepaterslaan; E. Verloop —Bal, «6 j-, Hazepaterslaan. een wijze, dat Haarlem er geen last van ondervinden zal en toch er bij betrokken blijft. Vooral dit laatste is een der grootste verdiensten van dit plan. Maar.hoeveel plannen hebben wij al niet? Hoeveel bruggen over het Spaarne zijn er al niet ter sprake geweest! Wat zou er al niet gebeuren met het pand heek Grote HoutstraatGrote Markt; Hoeveel verkeerslichten moest de Rijksstraatweg al niet tellen; Waarheen is de groentenmarkt ge dacht; Hoe vaak verhuist de politie nog; Hoeveel uren blijft de overweg aan de Pijlslaan en Westergracht nog dicht; Wanneer valt de walmuur langs de Bakenessergracht geheel in puin; Hoe riant zcu het Stationsplein wor den; Waar kunnen de auto's bij de Maria- Stichting parkeren; Moeten er heus doden vallen op het liennemerplein; Blijft de melkbrugbediening eeuwig „eerzaam handwerk"; Mogen de droeve restanten van de bezetting langs de Zijlweg nooit plaats maken voor iets beters? Zo maar een lijstje, dat nog aan merkelijk uitgebried kan worden ook. Zijn de punten van dit lijstje er misschien mede oorzaak van, dat het gemeentebestuur niet meer belangstel ling voor het gepubliceerde plan heeft pndervonden? Zou de burgerij het nutteloze van enige reactie soms in zien? Vanzelfsprekend het zou zeer ern stig zijn als het anders was is voor het uitblijven van iedere verbetering een reden aan te voeren. Ieder ge meentebestuur is aan heel veel rege len gebonden. Geld speelt ook een rol, maar wordt hieraan niet vaak een verkeerde betekenis gegeven? Zijn wij het afgeleerd om een dubbeltje uit te geven, om later het kwartje te ver dienen? Het gepubliceerde plan, waarvan wij hopenlijk nog eens een duidelijk kaartje te zien krijgen, verdient aller aandacht en moet na ernstige bestude ring en zo nodig wijzigingen van de tails worden uitgevoerd. Zo niet, dan zal Haarlem in haar ge heel slachtoffer worden van het ver keer, verdrukt of vermeden worden door het verkeer, en dat is beide voor de toekomst van Haarlem rampzalig. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Rosemarie", a. 1. Tijden 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. FALACE: „De vrolijke gevangene", 18 Jr. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur vacantieprogramma. LtJXOR: „City Lights", a. 1. Tijden 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Mor gens 10.30 uur Montagnes jeugdvariétè. LIDO: „Lavastroom over Java", 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Heil below zero", 18 jaar. Alleen 7 en 9.15 uur. In de matinees „Ro bin Hood Junior", a. 1. CITY: „Heidi", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. 's Morgens 10.30 uur vacantieprogramma. ROXY: „Het grote avontuur". 14 jaar. Tij den Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do 2.30 en 8 uur. MINERVA: Vr. tot en met Zo.: „Aan", 14 jaar. Tijden Vr. 2.30 en 8.15 uur. Za 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 20 Augustus Grote Kerk: Beiaardbespeling door Rien Ritter, van 2021 uur TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62, Groepsportretten van Frans Hals. Dage lijks geopend van 1017 uur. Zo. van 13— 17 uur. Teylers Museum, Spaame 16, 17e eeuwse Hollandse Tekeningen. Geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 11—17 u. Museum Het Huls van Looy: Expositie van werken van Frans Masereel (t/m 5 September). Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur. Zo. van 25 uur. Kunsthandel' Leffelaar, Wagenweg 102, Zomertentoonstelling (tot en met 31 Aug.). Schilderijen, tekeningen en reproducties. Kunstkring „De Acht" exposeert werken van leden aan de Baljuwslaan 23. Toegang vrij. Tinholthuis, Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur. DIVERSEN De Vleeshal: Marionettentheater „Prince Poucet" van Féike Boschma. Dagelijks 8.15 uur: „De klucht van de ontknoopte gehangene", 's Middags 2 en 3.15 u kin dervoorstellingen (tot en met Za. 21 Aug.). Phoenixterrein: Grand Cirque International. Van Vrijdag 20 Aug. tot en met Wo. 25 Aug. Tijden 's avonds 8 uur en Za., Zo. en Wo. matinée om 3 uur. Advertentie willen wij ook graag meehelpen. Wij willen U met zorg „omringen". Uit een groot sortiment zult U zéker de CONSTANT-ringen kunnen kiezen bij De kleine zaak met de grootste keuze. Constant-ringen vanaf f 32.50 per paar. In de na-oorlogse jaren hebben meer dere kleine solisten-ensembles van de Opera Itrliana tournées door ons land gemaakt. Gewoonlijk bleef het bij het geven van opera-concerten, waarop de meest bij het publiek geliefde fragmen ten uit meesterwerken ten gehore ge bracht werden. Niet altijd kan men spréken van een hoog kunstgenot, daar het stemmateriaal menigmaal verre van superbe was. Een uitzondering hierop maakte het viertal artisten, dat onlangs in Haarlem en nu in Heemsteeds Minerva Theater met een ten dele gewijzigd programma optrad. Niet alleen stemmateriaal, doch ook zangkunst en muzikaliteit stonden op hoger niveau dan dat van andere en sembles. Was het nu echter volmaakt? Geenszins. Daartoe werkten ook hier de omstandigheden niet mede. Hiermede bedoelen wij niet zozeer het gemis aan toneeldécor en -costuum, dan wel dat van orkestbegeleiding. Vooral bij forte zang mist men het volle, kleurrijke or- kestspel, dat de zangstem „draagt" en als het ware nog verfraait. Men kan evengoed bewondering heb ben voor het zeer grote, sonore klank volume, dat de bariton Bolaffio in nummers zoals de Paljas-proloog kan ontwikkelen voor de hoge (soms ietwat schrille) coloratuurnootjes in Donizetti- nummers van de sopraan Presiosa en niet minder voor tenor Rumbo's uithou dingsvermogen in hoge stemligging, maar o.i. moet in deze omstandigheden de muzikaliteit veel goed maken. Dit was hier ontegenzeggelijk het geval, zo wel bij de vocalisten als bij de pianist Onze grootste Katholieke Sportver eniging in Haarlem, TYBB, zal binnen kort haar 35-jarig bestaan gaan vieren. Dit feest staat nu reeds volop in de belangstelling en als onderdeel van de sportieve viering wordt a.s. Zondag op het terrein aan de Schalkwijkerweg een tournooi voor de voetballende jeugd gehouden. Een tournooi dat bestaat uit „Sixes" voor de geel zwarte kna pen die van 's middags 12 uur tot ver in de middaguren zich best zullen amuseren. Voorts is er in het Tafel- tennishuis aan de Jansstraat een invi tatie tournooi van de tafeltennisafdeling, dat eveneens om 12 uur een aanvang neemt. Er staan nog meer sportieve dingen te gebeuren waarover later meer. De Zandvoortse muziekkapel bereidt zich zorgvuldig voor op het concert dat zij a.s. Zaterdagavond op het Raadhuis plein zal geven ten besluite van de se rie zomerconcerten, aangeboden door de stichting „Touring Zandvoort". Het tamboercorps zal medewerken aan een door de dirigent, de heer Wildschut, ge arrangeerde taptoe. De dirigent zal ook als solist optreden en wel als trompettist in „Die Post im Walde". Bij onderlinge schietwedstrijden tus sen de gemeentepolitie en de reserve- gemeentepolitie van Zandvoort op de schietbaan nabij het circuit, is een groot succes geworden voor de reservisten Zij behaalden namelijk 639 punten te gen 576 punten voor het beroepscorps De reserve-politie kwam daardoor in het bezit van de wisselprijs, een pyra- mide, welke haar door de Korpschef, de heer Huijsman, met een geestige toe spraak werd uitgereikt. Vrijdag 20 Augustus Hoog water: 7.25 u. en 19.50 u. Laag water: 3.16 u. en 15.30 u. Zaterdag 21 Augustus Hoog water: 8.15 u. en 20.48 u. Laag water: 3.57 u. en 16.12 u. Maanstand: laatste kwart. 5.51 a. Henk Bijvanck en de talrijke aanwezi gen merkten dit blijkbaar eveneens op. Zo sprak er uit het langdurig applaus grote waardering voor de ingetogen, in nig doorvoelde zang in „Voce di Donna" uit Ponchielli's „La Gioconda" gezongen door Mandalari. Deze hoogst begaafde zangeres, als mezzo-sopraan aangekon digd, voldeed nog meer als alt. Zo ook in Offenbach's „Barcarole", die zij met Presiosa op verrukkelijke wijze weer gaf. Dergelijke nummers vormden door de intens muzikale vertolking toch ei genlijk de hoogtepunten van de avond. Juist in zulke eenvoudige, doch tevens ontroerende muziek blonk mede Bij vanck als begeleider uit. Opvallend mooi klonk ook zijn spel in een Tosca- fragment, dat vooral door de begelei ding sterk insloeg. Niet minder dan een twintigtal num mers kwamen tot uitvoering, waaronder als apothose het Rigoletto-kwar- tet. Deze onvergankelijke muziek werd voorafgegaan door een Impromptu van Schubert voor piano-solo! Niet bepaald in de stijl van deze opera-avond. O. K. Wie van ons schenkt eigenlijk nog wezenlijk aandacht aan de beiaardbe- spelingen, die in Haarlem wekelijks verschillende malen worden gehouden? Wie luistert nog bewust naar die vriendelijke klanken die daar hoog bo ven de Spaarnestad worden uitge strooid door onze bekwame stadsbei- aardier Arie Peters (die nog steeds in Nijmegen woont), of door gastbeiaar- diers uit geheel Nederland? Er zullen er misschien gevonden wor den, maar hun aantal is stellig te ge ring om dit echt Hollandse muzikaal evenement in onze Haarlemse samenle ving de eer aan te doen, waarop het recht heeft. Zoals met zoveel dingen het geval is. zal grotere kennis van het klokkenspel met een Vlaamse naam beiaard gehe ten, groter aandacht en meer liefde voor dit instrument in de hand werken De stad Haarlem, die op een welis waar niet onberispelijk, maar toch zeer bruikbaar klokkenspel kan bogen, heeft op dit punt nog een grote achterstand in te halen bij andere steden zoals Rot terdam, Hoorn. Utrecht, en Delft. Deze steden zijn alle in het bezit van een beiaard, waarvoor vele stedelingen een plaatsje in hun hart hebben ingeruimd De bespelingen krijgen daardoor ook de aandacht, die zij verdienen. Het publiek wordt in de gelegenheid ge steld rustig het concert te beluisteren, in Rotterdam b.v. op het binnenhof van het stadhuis, en in Utrecht bij de vroe gere Domkerk. In Haarlem is eigenlijk tot voor kort geen geschikte plek gevonden vanwaar het stadsrumoer niet doordringt en die tevens het uitzicht op de toren van de oude St. Baaf vrijlaat. Vanavond wor den de leden van de vereniging „Haer lem" echter in de gelegenheid gesteld het beiaardconcert, dat de gastklokke- nist Rien Ritter uit Delft zal geven, rus tig te beluisteren in een grote tuin ach ter een der gebouwen aan de Jansstraat. Van daar is ook duidelijk de toren van de Grote Kerk te zien. Ruim 100 leden De officier van justitie bij de Haar lemse Rechtbank, mr. R. Pitlo, eiste gisteren tegen de 29-jarige chauffeur L. G. uit Rotterdam, die ter zake van dood door schuld terecht stond, een gevan genisstraf van twee maanden en voor waardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, met een proef tijd van twee jaren. Op 16 Juli van dit jaar reed de chauf feur met zijn vrachtwagen op de weg Alkmaar-Hembrug in de richting van Amsterdam. Bij het kruispunt Dorps straat in Krommenie wilde hij linksaf slaan. Uit de richting Amsterdam na derde een bestelauto, bestuurd door A. L. Bammens. G. verleende geen voorrang, met het gevolg, dat de beide wagens tegen elkaar botsten. Hoewel de beide auto's met matige snelheid reden, waren de gevolgen verschrik kelijk. Met zware verwondingen werd de heer Bammens uit de vernielde be stelauto gehaald. Later is hij in een ziekenhuis aan de bekomen verwondin gen overleden. De chauffeur verklaarde tij&ens de zitting, dat hij niets op zijn weg had gezien en verkeerde in de veronderstel ling, dat het ongeluk geweten kan wor den aan de grijsheid van de weg. Dit laatste gaf de officier van Justitie in zijn requisitoir toe. Op dat kruispunt gebeuren herhaaldelijk vele ongelukken, maar het valt niet te ontkennen, zo ver volgde hij, dat G. een grove verkeers- fout heeft begaan. De raadsman van de verdachte was van oordeel, dat de chauffeur geen dood door schuld ten laste kon worden ge legd, omdat de doodsoorzaak van de heer Bammens niet vaststaat. Hij vroeg derhalve vrijspraak. Over veertien da gen zal de Haarlemse Rechtbank vonnis wijzen. Het feit, dat Zandvoort per 1 Augustus j.l. nog ruim 300 gevallen van woning zoekenden kende, wijst erop, dat ook in deze gemeente nog woningnood heerst. Een nadere rubricering der gevallen leert, dat de groepen „Te klein be- nuisden" en „Trouwlustige paren" wel het grootste aantal vertegenwoordigen. Van eerstbedoelde groep zijn ruim 100 en van laatstbedoelde groep nog ruim 70 die op een woning wachten. Ook blijken nog ongeveer 50 uit Zandvoort geëvacueerde gezinnen gere geld aan te kloppen om weer binnen gelaten worden. Natuurlijk brengt de nieuwbouw, speciaal die van de woningbouwvere niging „Eendracht Maakt Macht" en de N. V. Bouwkas Noord-Nederlandse Ge meenten wel enige verlichting, doch daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat zulks momenteel nog werkt als een druppel op een gloeiende plaat, vooral als bedacht wordt dat vele leden van genoemde bouwvereniging geen beroep doen op het huisvestings bureau, omdat zij wachten tot zij, zulks als uitvloeisel van hun lidmaatschap, aan de beurt zijn voor toewijzing van een woning, terwijl zij bij verhuizing naar de nieuw gebouwde woning dik wijls geen woonruimte achterlaten, die voor andere gezinnen geschikt is. Bovendien worden dagelijks weer nieuwe gevallen van woningzoekenden geregistreerd. In welke lijn dit aantal zich in de naaste toekomst zal bewegen is nog moeilijk te zeggen, alleen blijken om slechts één ding te noemen verschil- Het afscheidsconcert, dat de Tiroler- kapel (leden van de Haarlemse Post- fanfare) Donderdagavond in Zandvoort gaf, is een'groot succes geworden. Dui zenden hadden zich op het Raadhuis plein verzameld om de populaire mu zikanten te beluisteren. Dezen zetten hun beste beentje voor en de dirigent wist het publiek behoorlijk in bewe ging te brengen; de bekende refreintjes werden spontaan meegezongen. De vro lijkheid bereikte een hoogtepunt toen het gezelschap na de pauze optrad als de boerenkapel „De Hooischelf", waar bij de slagwerkers voor de komische noot zorgden. lende z.g. duplexwoningen nu reeds als gevolg van uitbreiding der gezinnen te klein te zijn, zodat dit zeker vroeg of laat ook noodgevallen zullen worden. Dit alles tezamen genomen doet de gedachte opkomen dat het leed van de woningnood ongetwijfeld nog jaren de betrokken gezinnen in meerdere of mindere mate zal drukken en het ge meentebestuur en zijn instanties tel kens voor het moeilijke probleem zal plaatsen de beschikbare woningruimte naar billijkheid te verdelen. De gereleveerde cijfers bevestigen dui delijk, dat ook voor Zandvoort geldt dat alleen nieuwbouw op den duur tot opheffing van de woningnood kan lei den. Gistermiddag organiseerde de Haar lemse kampeervereniging „Helios een groot zwemfeest in het Riche-bad te Zandvoort. Heeft het slechte weer van de laatste maanden reeds menig openluchtfeest doen mislukken, deze middag kon de druilerige regen het enthousiasme van de leden van „Helios" niet temperen; het werd een groot succes. Na het openingswoord van de heer Hoekstra gingen 17 candidaten van de Heliosjeugd op voor het zwemdiploma. Zij slaagden allen; 9 behaalden het A- diploma. 6 het B-diploma en 2 het di ploma C. Hierna volgden sketches, waarin me nigmaal een nat pak werd getrotseerd, alsmede zwemwedstrijden voor de jeugd. Een clown, gestoken in politie-uni- form, oogstte met zijn grappen veel bij val; vooral toen hij aan het einde van het feest na vele capriolen op de hoge duikplank in het water stortte. Om vier uur was het festijn ten einde en togen de bezoekers voldaan huiswaarts. De Zandvoortse bridgeclub organiseert op Dinsdag 24 Augustus een zomer- bridge-drive voor badgasten en inwo ners in paviljoen „Kiefer" aan de Noord-Boulevard. Er wordt gespeeld in de hoofd-, eerste en tweede klasse. Aanvang haK acht hebben reeds laten weten, dat zij van deze kans gebruik wensen te maken Onze muziekrecensent zal morgen zijn oordeel geven over deze beiaardbespe ling. In Haarlem zal het niet gemakkelijk te verwezenlijken zijn beiaardverenigin gen te stichten, zoals er ook in Vlaan deren bestaan, maar niettemin verdien' het aanbeveling zijn gedachten eens te laten gaan over een rustiger en inten siever genieten van de Carillonbespe lingen. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Raadhuisstraat kwam Donderdag middag kwart over vijf de 48-jarige wielrijdster R. A. S.E. in aanraking met een haar passerende motorfiets. Door de val, die zij maakte, liep zij een zware hersenschudding op. Zij werd overgebracht naar het Grote Gasthuis. Het rijwiel werd zwaar be schadigd. De botsing was te wijten aan het onvoorzichtige gedrag van de wiel rijdster. die zonder een teken te ge ven plotseling naar het linker gedeel te van de weg zwenkte. Op de Kleverlaan te Haarlem reed Donderdag de chauffeur van een be stelauto tegen een aan de rechterkant van de weg geparkeerde bakfiets aan, die beladen was met groenten en fruit. Door de botsing kantelde de bakfiets, ten gevolge waarvan de weegschaal werd vernield en het fruit en de groen ten over de weg vielen. De schade be draagt ongeveer f 150. Donderdag is de 43-jarige bewoon ster van een huis in de Valkenstraat van de trap gevallen, doordat zij boven aan de trap ujtgleed. Met 'vermoedelijk een hersenschudding is zij opgenomen in het Grote Gasthuis. De heer F. Veraart herdacht Don derdag het feit, d.-.v hij 25 jaar geleden in dienst trad van het Haarlems Elec- triciteitsbedrijf, thans beter bekend als het G.E.B. Wegens afwezigheid van de burgemester ontving wethouder Angen- ent de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, op het stadhuis. De heer Angenent prees de ijver en trouwe plichtsvervulling van de heer Veraart en bood hem de oor konde van de gemeente aan. Op het bedrijf werd de jubilaris, die geen prijs had gesteld op een grootse hulde, toe gesproken door de directeur, ir. J. H. Kouwenhoven, die een enveloppe met inhoud en de oorkonde van de Maat schappij van Handel en Nijverheid overhandigde, 's Middags hield de jubi laris thuis in de Floresstraat 'n recep tie, waar hij o.m. werd gecomplimen teerd namens bestuur en afdeling van de A.R.K.A. De heer Veraart is machinist bij het G. E. B. Op het „circuit" van IJmuiden, de wegen Sluisplein, Kanaalstraat, Kerk straat, Steigerweg, wordt Zaterdagmid dag de jaarlijkse „Ronde van IJmuiden' verreden, een wegwedstrijd over circa 100 km., af te leggen in 50 ronden. Hiervoor zullen niet minder dan 88 deelnemers 's middags om 5 uur aan de start verschijnen, waaronder tal van amateurs van naam. De bekende sta dion-speaker Van Steenbergen zal ook nu weer achter de microfoon zitten, zo dat overal langs de baan voortdurend de gang van zaken te volgen zal zijn. De organisatoren doen wederom een dringend beroep op de bevolking van IJmuiden. De toegang tot het circuit is gratis, maar dat houdt in, dat geen controle mogelijk is op wat er allemaal naar de wedstrijd komt kijken. Wie daarom zijn kinderen niet thuis kan la ten, wordt met de meeste klem ver zocht hen vast te houden. Het over steken van de weg is tijdens de wed strijd niet toegestaan. Wie zou menen dat de feestvreugde ter gelegenheid van het gouden PF1®, terfeest van pastoor Chr. W. v. Mie zo langzamerhand verdwenen is, verg zich deerlijk. 150 Parochianen van jo tot oud zijn -i avonden achtereen o zig met het instuderen van een rev „We vieT* - feest" welke Zondagm dag wordt opgevoerd. Anton Swe heeft de supervisie. Voor een openluchtspel moet nu e maal een décor ontworpen en Sen?f j worden. Een taak die de heer Booms op zich nam; hij ontwierp grandioos décor, 15 m. lang, 9 dieP. te 9 hoog, waarmede hij tevens berei* dat de afschuwelijke bunker Hjde o achter het carton werd weggew6 Maar nu moet het nog worden bouwd. „Volstrekt geen bezwaar den verschillende Katholieke ater mers. Zij stelden gratis materiaal beschikking en hielpen mee aan de bouw, zelfs in hun vrije uren. Er .- zelfs parochianen, zo juist uit gekomen, die timmeren, zagen en sc -n ar de pastoor", lS jn ,St. Bavo" de slag*1" In ziin verslag over 1953 herinnert de directeur van het Gemeentelijk Bureau Huisvesting aan het in Mei van het vorig jaar genomen besluit van B. en W. tot invoering van het systeem der huurmachtigingen. De aanleiding hier toe was de noodzakelijkheid van het te rugdringen van een groot gedeelte van de als urgent ingeschreven woonruim- tebehoevender., opdat zij, die reeds ge ruime tijd stonden ingeschreven, ook het eerste geholpen konden worden. Al leen de houders van een huurmachti- ging komen volgens dit systeem in aan merking voor toewijzing van zelfstan dige woonruimte. Voorts deed zich de behoefte gevoe len aan een registratie van alle wo ningzoekenden, ook van verloofden en jonggehuwden zonder kinderen, mits zij tezamen de leeftijd van 50 jaar heb ben bereikt. Op 17 Augustus 1953 werd de gelegenheid tot inschrijving openge steld. Enige duizenden formulieren werden uitgereikt en in de volgende maanden verwerkt. Op 5 September verrichtte de burgemeester de opening van het nieuwe bureau in het Prove niershuis. Tal van autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. Het bureau werd in 1953 door 17837 personen bezocht, dat is ruim 4000 meer dan in 1952. Aan de directeur van de G. G. D. werd in 317 gevallen verzocht om advies uit te brengen inzake klach ten over woontoestanden, die een ge vaar voor de volksgezondheid zouden opleveren. Daarnaast werd nog een aan tal ongevraagde adviezen ontvangen. 321 van deze klachten werden gegrond verklaard, 108 werden onder de groep „onhoudbare gevallen met medische in dicatie" en 213 gevallen onder de groep „zeer urgente gevallen met medische indicatie" ondergebracht. Van de eer ste groep werden in 1953 24 gezinnen ge holpen, terwijl 2 gezinnen om andere re denen konden worden afgevoerd. Het sal do van deze groep bedroeg op 31 Dec. 1953 113 gevallen. Van de tweede groep werden 158 gezinnen geholpen en 17 gezinnen kon men op grond van ande- De Leidsche Wolspinnerij behaalde over 1953 een saldo-winst van f 457.026 (f 281.511), Het exploitatiesaldo steeg tot f 1.422.391 (f 815.096), aan extra af schrijvingen kwam vrij 342.271 (319.236). Afschrijvingen vergden f 562.363 (f 460.962), terwijl extra werd afgeschreven f 158.503 (67.150). Voorge steld wordt een dividend van 11% (onv.), waarvan 9F4 naar keuze in contanten of gewone aandelen. Voorts zal een bonus-uitkering van 2% *n aandelen worden gedaan ten laste van de agio-reserve groot f 96.875. Het jaar 1953 kenmerkte zich door een sterk vergrote afzet. De bearijfs- uitkomsten zijn bevredigend. De gang van zaken in 1954 stemt tot dus ver tot tevredenheid. De omzet ver toont wederom een verdere stijging vergeleken met dezelfde periode van 1953. Ondanks grotere eisen kan de gunsti ge liquiditeitspositie der N.V. gehand haafd blijven. De mij. is overgegaan tot de. vorming van een reserve latente belastingschuld welke f 200.000 bedraagt. De N.V. heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot vervroegde fiscale afschrijving op nieuwe aanschaffingen van duurzame activa. Het geplaatste aandelenkapitaal steeg tot f 3.261.500; dit kan nog stijgen tot f 3.263.000, indien voor de nog in om loop zijnde dividendbewijzen van het verwisselingsrecht in gewone aande len wordt overgegaan. 8 September viert broeder-overste Aresius van1 huize St. Jozefdal aan de Eckartseweg te Eindhoven, waar gees teszieken worden verpleegd, zijn zilve ren professiefeest. Broeder Aresius (in de wereld Jan van Poppel) werd in Tilburg geboren. Op 15-jarige leeftijd deed hij in 1927 zijn intrede in de Congregatie van de Broeders van Liefde te Gent, waar hij twee jaar later werd geprofest. Nadien was hij ruim twintig jaren werkzaam als verpleger in de psychiatrische in richting St. Bavo in Noordwijkerhout, de laatste jaren was hij daar hoofd van het aan de inrichting verbonden zieken huis. In 1952 werd broeder Aresius be noemd tot overste van huize St. Jozef dal te Eindhoven. Een van zijn eerste zorgen was hier de bouw van een nieuwe kapel, welke in het begin van dit jaar in gebruik kon worden geno men. Thans wordt gewerkt aan de bouw van een nieuwe werkplaats voor de pa tiënten. re motieven van de lijst afvoeren. Hier bedroeg het saldo 393. Het totaal aantal uitgereikte vergun ningen bedroeg 4344, waarin 775 ver gunningen voor woningruil zijn inbe grepen. Afgewezen werden, voor in woning 573 gevallen, voor zelfstandige bewoning 206, totaal 779. In 1952 be droeg dit 87 meer. Er werden 37 voor stellen tot vordering ingediend, 34 voor gedeeltelijk zelfstandige of zelfstan dige bewoning en 3 voorstellen tot vordering van een gedeelte van een woning. 34 voorstellen werden toege wezen en 3 afgewezen. Het aantal z.g. „onhoudbare geval len" nam toe met 424. De stijging van het aantal ingeschreven onhoudbare en urgente gevallen in de maanden Juni en Juli is het gevolg van inschrijving van woningzoekenden, die, blijkens de le denlijsten der woningbouwcorporaties, niet aan het bureau bekend waren en na gehouden controle voor inschrijving in aanmerking konden komen. De stijging in September en Decem ber ontstond als een gevolg van de in voering van het systeem der huurmach tigingen. Het aantal urgente gevallen bedroeg 1607. Er waren 224 gegadigden voor huisjes van Ouden van Dagen. Dat het bureau een omvangrijke correspon dentie heeft gevoerd, blijkt uit de aan tallen verzonden en ingekomen stuk ken, resp. 13078 en 155.544. deren. „Het is voor de pastoor de parochie van geworden. faet De parochie gaat Zondagmiddag gouden feest besluiten met de re „Wij vieren feest". Het zal het worden van een groots festijn. De 17-jarige wielrijder B. uit Ha® lem kwam in vrij snelle vaart op rijwiel van het terrein achter eeFa.jcje rage aan de Herenweg rijden en .ge zonder op het overige verkeer te ^et ten, de Herenweg over steken Mar Oostelijk gelegen rijwielpad. Het volg was dat hij tegen een ^romi rijdster botste die, uit richting H ^g stede komend, wilde passeren. laatste kwam te vallen. Een kino ^g achterop zat kreeg een hoofdwond- wielrijder kreeg een procesverbaa zal waarschijnlijk schadevergoe moeten bèta' - "i Op grond van het Verkeersweg®"^, glement is het voor motorrijtuigen -g. boden, bij het naderen van een K*tuig punt een voorliggend motorvoer in te halen. De wetgever heeft daan om ongelukken te v0° f,otor omdat de inhalende wagen of FLeg- zich bijna altijd dan op het linkerorrij- gedeelte bevindt. Indien een 11,0 .„„en. tuig, komende van een der ZÜ dan rechtsaf zou slaan, omdat er links geen gevaar dreigt, zouden ernstige botsingen kunnen ontsw Niettemin is het de laatste dagen haaldelijk gebeurd dat men pt Rijksstraatweg, nabij het kru:ISV gt. Zwarteweg-Bennebroekerlaan dit e bod herhaaldelijk overtrad. Waar beide wegen vrij druk worden ber^Leti heeft de Rijkspolitie meteen ingegr y en alle overtreders verbaliseerd. r. Voor het'uit de richting komend t keer is door de Rijkswaterstaat daartoe aangewezen bord geplaatst agP het inhalen verbiedt; echter nieF„eg> de andere zijde van de Rijksstraa j,, dus voor het verkeer dat uit de g^ ting Hillegom nadert. Men zal er |gr, aan doen. ook aan deze zijde eeri f, gelijk bord te plaatsen, zodr' bes;.,, ders van motorrijtuigen die het i«ep verbod overtreden, zich niet KU beroepen op de afwezigheid van aangewezen waarschuwingsbord. Geboren: J. van den Bos en J- ^'«5' Veld, z.; J. den Nieuwenboer en A. C- nelissen, z. Ondertrouwd: J. Kalteren en B. go11' G. Rekkers en H. J. Hüner; A. J- e« man en M. E. Strijbos: C. Th. Nijss«" f- M. C. Kortekaas; C. Ch. de Bruin W. Groenewoud. Overleden: J. M. Brinkman, 63 jar®L (Van onze Haagse redacteur) Blijkens mededelingen van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond is de zui velindustrie ontstemd over het feit, dat de toestemming tot het vermengen van tien procent boter in margarine, welke naar Engeland wordt geëxporteerd, gehand haafd blijft. Men ziet hierin een verva ging van het onderscheid tussen boter en margarine, waarbij boter gebruikt wordt als lokmiddel om de margarine- afzet te bevorderen. De boter zou hier door aan afzet en aanzien verliezen. De zuivelindustrie heeft zich decennia lang ingespannen om in binnen- en buitenland het vertrouwen te vestigen dat de Ne derlandse boter zuiver en onvervalst is, doch het wordt moeilijk dit vertrouwen te handhaven, wanneer wij zelf een mengproduct op de markt brengen, aldus de K. N. Z. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft enige tijd geleden het mengverbod bij export van margarine naar Engeland opgeheven, met name omdat andere landen dit ook zouden doen. Achteraf is echter, aldus de Zuivelbond, geble ken, dat andere landen daartoe niet zijn overgegaan. Het bedrijfschap besloot toen de opheffing van het mengverbod weer in te trekken. Thans blijkt even wel, dat het ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening dit laat ste besluit van het bedrijfschap nlet Vrijdag 1 October zullen de NESB- leiders Paul van Tienen en mr. J. a. Wolthuis in vierde instantie voor het Haagse gerechtshof verschijnen. Zoals bekend werden beiden in eerste instantie door de Amsterdamse recht bank tot de reeds in voorarrest doorge brachte tijd van twee maanden veroor deeld, nadat door de toenmalige officier van justitie, mr. F. Hollander, een jaar tegen hen was geëist. In hoger beroep werd twee maanden geëist, het Amster damse gerechtshof concludeerde tot vrij spraak. In derde instantie verwees de Hoge Raad de zaak naar het gerechts hof te Den Haag. Bij de komende behandeling zal niet mr. J. Zaaijer, doch mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst als procureur-ge neraal fungeren. Het is nog niet be kend door welke raadslieden de beide NESB-leiders ditmaal zullen worden bij gestaan. Zij hebben te kennen gegeven ook ditmaal weer in hoofdzaak zelf hun verweer te zullen voeren en een aantal buitenlandse getuigen, te zullen dagvaarden. wil goedkeuren, hetgeen er dus neerkomt, dat de uitvoer naar Er»* land van margarine, waarin tien P p cent boter vermengd is, voort gaan. Van de zijde van het departeö^t wordt dit standpunt gemotiveerd gg de mededeling, dat de belangen e, een deel der Nederlandse Marga' gJi- industrie, die zich geheel op dejt port heeft ingesteld, deze ^aCL,epe noodzakelijk maken. Het Nederlandse belang gaat hier ,je. het Zuivelbelang, aldus het ministe j. De Koninklijke Nederlandse ZUJ je bond voert van zijn kant aan, da gtf producenten van een artikel de efl moeten hebben aan htfn voortbreng® p' de bestemming te geven, die zij..W),e' sen. Dit houdt zeker in, dat zu recht hebben een bestemming, di® nadeel is, te weigeren. De interne sluiten, die de vertegenwoordiger® de Zuivelwereld in het Bedriji^ nemen, dienen voor de overhel worden gerespecteerd. (Niet officiële koersen) Vorig OP»o slot 3% Ned. 1953 103A 3)i Ned 1953 102% 31,'. Ned. 1948 99(1 3V. pet. Ned. 1950 99 ti 3V. Ned. 1954 100di 3-3)5 Ned. 1947 99)» 3 Ned. 62-64 bel. fac. 100% inschr. Grtbk. 1946 3 pC 97% Ned Handel Mij., eert 189:;i A.K.U. 229 Van Berkei's Patent 158% Calvé-Delft eert 206 Van Gelder 243 Kon. Hoogovens eert 258% Unilever cert 369% Ned Kabel 226 Philips 274 Kon. Petroleum 435 „Amsterdam" Rubber 91% HoU Amerka Lijn 164 Kon. Ned. Stoomb Mij Ned. Scheepv Unie 144/4 H.VA Del) Mi) Cert H*"1 Stemming: lusteloos. y y Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric. General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Siemming 18/8 4% 80% 73% Z5 33% 59% 50 46% 61 20 53% prii®00*^ 1 i/9 30% it

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2