Bestrijding van het woningtekort in Haarlem achterop Komende drie jaar gunstig resultaat te verwachten Wegdek van beton-klinker-keien zal zwaar verkeer kunnen dragen ÜefmQQcteri Gevarieerd programma Grand Cirque International Heidi, het kind van de bergen Mnü AAN, een romantische; film uit Indië FRAAIE CARILLONBESPELING DOOR RIEN RITTER Tot straks... in Royal PATER JOZEF MENKEN VIERT GOUDEN PRIESTERFEEST SCHOOLBOEKEN De woningverzakkingen in Heemstede Yan Haren's schoenen 25 jaar Onteigening van grond voorgesteld Quarantainehok voor hondsdolheid HERINGA WUTHRICH Oud-missionaris van de Philippijnen AANTREKKELIJKE ZWITSERSE FILM IN CITY Operettegeschiedenis in Minerva Vereniging Haerlem bood haar leden een unieke gelegenheid Wagenweg afgesloten ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954 PAGINA voer alle inrichtingen voor onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL H. DE VRIES Burgerlijke Stand Gemeenteraad van Heemstede Poging tot aanranding Zondagsdienst ook U kunt zonder risico Uitbreiding Bronsteeschool Binnenbrandje -- 45fok. Frans Hals Luxof BLOEMENDAAL Bommen gevonden in de duinen Lido Cinema Palace Roxy II AIM» Hl II AANRIJDING SANTPOORT Zondagsdienst membraniï1 Op 1 Januari 1934 waren er in Haar lem 40.418 woningen, waarvan 33.393 gewone woningen en 5.023 woningen met bedrijf (bijv. winkel) Aldus een publicatie van het Nederlands Provin ciaal Instituut in Rotterdam. Uit de stand van de woningvoorraad aan het begin van eik jaar sedert 1937 blijkt dat in de vooroorlogse jaren 1937,1938, 1939 de vermeerdering van de woning voorraad gemiddeld 676 woningen per jaar bedroeg. Tegelijk met het uitbre ken van de oorlog daalde de toeneming sterk. Het gemiddelde van de eerste drie oorlogsjaren was slechts 164 wo ningen per jaar. Dit was echter nog gunstig in vergelijking met de jaren 1943 t.m. 1947. In deze jaren werden er meer woningen aan de woningvoor raad onttrokken dan er aan werden toegevoegd. De totale vermindering in dit tjjdvak bedroeg 349 woningen Het zou nog tot midden 1949 duren voor hetzelfde aantal als op 1 Januari 1943 weer aanwezig was. Terwijl er dus in de woningvoorraad een achterstand van zeven jaren was ontstaan, is het aantal inwoners aller minst constant gebleven. Het aantal inwoners is in deze periode met onge veer 16.000 toegenomen. Weliswaar be vindt zich in deze toeneming het grote aantal na-oorlogse geboorten, zodat niet gesteld kan worden dat het aantal wo- ningbehoevende gezinnen in dezelfde ma te toenam als het aantal inwoners, maar toch kan men uit het verloop van de gemiddelde woningbezetting globaal af leiden hoe de woningnood steeg. Bij het begin van de oorlog in 1940 waren er 371 bewoners per 100 wonin gen. bij het einde van de oorlog 393. De grootste stijging kwam na de be vrijding. Van 1945 tot 1950 steeg de gemiddelde woningbezetting van 393 tot 423 bewoners per 100 woningen. Daarna begon de daling die op 1 Januari 1954 de stand van 409 bereikte, hetgeen al tijd nog 11 pet hoger is dan in 1937. Huisvesting jonggehuwden In weinig dingen manifesteert de wo ningnood zich zo duidelijk als in de wijze van huisvesting der jonggehuw den. Ook in 1953 konden slechts zeer wei nigen onder hen aanstonds een zelf standige woning betrekken: van de 1.108 paren die in Haarlem bleven' wonen slechts 76 ofwel 6 pet. Reeds ge huisvest was 14 pet. (155 echtparen). Niet minder dan 60 pet. (662 echtpa ren) was aangewezen op inwoning, 19 pet. (215 echtparen) vond. in het geheel geen woonruimte. Nu zijn er inwoningen waarbij de beschikbare ruimte niet onderdoet voor die van een zelfstandige woning. An dere voldoen ondanks een geringere ruimte nog aan alle eisen van een rede lijke huisvesting. Stelt men als norm hiervoor de beschikking over twee ver trekken en eigen keuken, dan blijken van 626 inwoningen na 1 Februari 1953 ontstaan 249 inwoningen of 40 pet aan deze eis te voldoen. In niet minder dan 56 pet. van de gevallen moest zowel het gebruik van keuken als toilet met anderen gedeeld worden. Twee derde van deze laatste categoriè kreeg boven dien slechts de beschikking over 1 ver trek. 1 Er is tenslotte nog de categorie van jonggehuwden, die in het geheel geen woonruimte ter beschikking kreeg en die op het adres van voor het huwelijk bleef wonen. In 1953 gold dit voor 215 jonggehuwde paren. Onder hen bevin den zich echtparen die ook geen woon ruimte hier behoeven, omdat zij van plan zijn zich blijvend elders te vesti gen (o.a. adsp'irant-emigranten), of om dat zij het burgerlijk huwelijk eerst wil len doen volgen door een kerkelijk hu welijk. Bouwkosten Het totaal der bouwkosten van in 1952 aangevangen werken lag meer dan tweemaal zo hoog als in 1951. Deze grotere bouwactiviteit betrof vooral be- Aavertentie Jacpbijnestraat GeJ. Oude Gracht 27 271/ drijfsgebouwen en openbare gebouwen. Ook het totaal der bouwkosten van nieuwe woningen steeg in dat jaar aan zienlijk, n.l. van f 4,4 min. tot f 6,2 min. Deze stijging was vooral toe te schrij ven aan het veel groter aantal begon nen woningen (630 tegen 451 in 1951), waardoor de daling der gemiddelde bouwkosten, waarschijnlijk mede onder invloed van het afnemen van de parti culiere bouw, van f 10.500.- op f 10.000.- meer dan gecompenseerd werd. In 1953 lag het totaal der bouwkos ten weer op een iets lager niveau. Dit was vooral fe wijten aan de teruggang bij bedrijfsgebouwen en openbare ge bouwen. Het totaal der bouwkosten van aan gevangen woningen steeg daartegenover met meer dan 20 pet. Oorzaken: een stijging van de gemiddelde bouwkosten van f 10.000.tot f 11.000.en een stijging van het aantal begonnen wo ningen van 630 tot 682. Oorzaken achterstand Overal elders is dus gedurende de laatste vier jaren de opheffing van het woningtekort in een sneller tempo ver lopen dan in Haarlem. De conclusie moet dan ook zijn, dat Haarlem op deze wijze bij de bestrij ding van het woningtekort achterop ge raakt is. Op 1 Januari 1953 bedroeg het woningtekort in de steden met meer dan 100.000 inwoners gemiddeld 9.6 pet. van de woningbehoefte, in Haarlem echter 11,0 pet. Er moet tenslotte nog op gewezen worden, dat Haarlems relatieve achter stand niet te. verklaren is uit een snelle bevolkingsaanwas in de laatste jaren. Het blijkt n.l., dat de bevolking van alle andere steden tussen 1 Januari 1950 en 1 Januari 1953 sneller groeide dan de Haarlemse, al zijn de verschillen met Groningen en Utrecht in dit opzicht zeer gering. De oorzaak van het relatief achter blijven van de bouwactiviteit in Haar lem moet worden gezocht in de grootte van het aan Haarlem toegestane bouw volume. Dit bedroeg in het tijdvak 1 Ja nuari 1946—31 December 1953 3.077 wo ningen. Dit aantal is in ditzelfde tijd vak volledig in uitvoering genomen. Het lage bouwvolume heeft verschil lende oorzaken. In de eerste plaats kwam de woningbouw in Haarlem na de be vrijding moeilijk op gang, waarbij de' schaarste aan bouwmaterialen o.m. een rol heeft gespeeld. Hierdoor was de mogelijkheid van het verkrijgen van extra-contingenten gering. In de tweede plaats heeft bij de ver deling van het bouwvolume de toekom stige groei van een gemeente steeds een belangrijker rol gespeeld dan het actuele woningtekort. Aldus was het mogelijk, dat de grootte van het bouw volume niet in overeenstemming was niet de grootte van het woningtekort, hetgeen tot Haarlems ongunstige posi tie heeft geleid. De vooruitzichten voor de komende drie jaren zijn echter gunstiger. Het basisvolume voor deze periode bedraagt 1.617 woningen, hetgeen per jaar meer is dan in enig voorafgaand jaar werd verkregen. Bovendien is het verantwoord rekening te houden met extra-contin genten, gezien het grote aantal wonin gen dat nog niet is toegewezen en de veranderingen in het migratiebeeld die sedert het begin van 1954 in Haarlem zijn waar te nemen. Voor de bewoners van de Pieter Aertzlaan, de Jan van Goyenstraat en het Adr, van Ostadeplein is gunstig nieuws te melden. B. en W. van Heem stede hebben namelijk een voorstel bü de raad ingediend om het wegdek daar ter plaatse te vervangen door een be strating van betonklinkerkeien, waar door aan de trillingen van de bodem tengevolge van het zware busverkeer een einde zal komen. De trillingen van de bodem hadden tot gevolg het optreden van scheuren en het verzakken van de woningen. Een onderzoek, dat werd ingesteld door de Dienst Openbare Werken heeft uitgewezen, dat deze verzakkingen in derdaad zijn toe te schrijven aan het zware wegverkeer. De wegen zijn door het ontbreken van een fundering daar op niet berekend. Het euvel zal nu af doend kunnen worden bestreden door een bestrating te maken van betonklin kerkeien een betrekkelijk nieuw Ne derlandse product, dat zijn bruikbaar heid reeds heeft bewezen. De kleur van de keien is licht-rood. Aanvankelijk war gedacht aan een wegdek van asphaltbe ton, maar de onderhoudskosten van bë- tonklinkèrkeien zijn geringer en het De Van Haren's Schoenfabrieken N.V. te Waalwijk, welke naast een vier tal schoenfabrieken te Waalwijk, Den Bosch en Oosterhout ook nog een le- derfabriek heeft, bestaat 23 Augustus 23 jaar. De fabriek is gesticht in 1929 en begon met een tweetal filialen. In 1930 al moesten de fabrieken belangrijk uitgebreid worden. Zo ging het van jaar tot jaar. Ook het aantal filialen steeg met het jaar. Zo werd het vijftigste fi liaal geopend te Waalwijk in het jaar 1937. Door oorlogsomstandigheden wer den in 1940 een tiental filialen in puin gelegd. De bezetter legde, naar aanlei ding van een weigering om arbeids krachten af te staan, tenslotte op 11 No vember 1941 de gehele fabriek stil. In 1944 liepen de fabrieksgebouwen door de bezetter belangrijke schade op, ruim 75 pet. der machines werd gestolen. Maar na de bevrijding werden de fa brieken hersteld en uitgebreid, zodat thans de productie van 1939 ruim over schreden wordt en ruim anderhalf mil- lioen paar schoenen per iaar via 75 filia len hun we_ vinden in den lande. Plan nen voor het vestigen van nieuwe filia len en het bouwen van nieuwe fabrie ken zijn in wording. Maandag is een aanbesteding geschied voor het bouwen van een nieuwe fabriek met cantine te 's-Hertogenbosch. GETROUWD: P. Rose en C. Konijnen burg. GEBOREN: A. E. van der Reyden Handgraaf z.; Th. F. Krausvan Maa- ren z.; G. J. Sprokholtde Kaper z.; A. M. E. StokmanWennekers z.; W. C. CouzijRauchbaar z.; P. Bouman van Sprakelaar z.; F. J. Warmerdam van Harten z.; A. Th. Bakkumde Nijs z.; C. W. van ZeistScheurs z.; A. SpieringsDe Vilder d.; A. Groesvan Heel d.; W. J. ThunnissenHerbermann d.: N. RoestRuighaver d. M. S. N. PoelgeestOtemann d.; M. P. M. Over- zierde Witte d. OVERLEDEN: M. Burgerhoudt, 67 j., Ternatestraat. De raad der gemeente Heemstede zal Donderdag 26 Augustus des namiddags om 4 uur in openbare vergadering bij eenkomen voor de behandeling van een agenda, die tien punten telt. O.m. wordt voorgesteld de houten bordjes, waarmee onbewoonbaar verklaarde woningen worden aangeduid, te vervangen door dito emaille. B. en W. wensen voorts de presentiegelden voor de raadsleden, die tot nu toe f 10.per bijgewoonde raadsvergadering bedroegen, te verho gen tot f 12.50. De tijdelijke ziektekos tenregeling 1954 voor ambtenaren wen sen B. en W. ook thans weer van toe passing verklaard te zien op het ge- meentepersoneel. Gisternacht vond op de Noorder IJ- en Zeedijk te Zaandam een poging tot aanranding van twee vrouwen door drie mannen plaats. De vrouwen, die even voorbij het Zaandamse kerkhof liepen, zagen plotseling uit de wegberm drie mannen op zich af komen, van wie een plotseling een mes trok. De vrouwen zetten het op een hevig gillen en schreeuwen, waarop de onverlaten het hazenpad kozen. Verschrikt en ontdaan belden de vrouwen bij een boerderij aan, waarvan de bewoners terstond de politie waarschuwden. De Zaandamse politie beschikt slechts over een vaag signalement en werkt thans in samen werking met de Amsterdamse recher che aan de opsporing der individuen. aspect van de weg zal fraaier zijn. Bij het aanbrengen van het nieuwe wegdek zullen tegelijk enkele wijzigingen in de situatie in de Jan van Goyenstraat wor den aangebracht, zoals betere overgangen van de enkele naar de dubbele rijbaan. Plaatselijk zullen de trottoirs versmald worden en de rijbaan aan de Oostzijde van de weg zal verbreed worden. Daar door zal een betere oprit naar de Craye- nesterbrug verkregen worden. Op het Adr. van Ostadeplein zal het bestaand" plantsoen iets verlegd worden. Het werk zal in totaal een bedrag van f 124.373 vorderen. De Zondagsdienst voor artsen wordt op 22 Augustus waargenomen door Dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 35008 en Dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstréat 9, tel. 34673. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320. Advertentie e verzekerd drag— t. >.31 De Bronsteeschool in Heemstede moet noodzakelijk uitgebreid worden. De gemeente heeft echter niet de be schikking over de daarvoor benodigde grond, zodat getracht is door middel van onderhandelingen met de eigenaar van een perceel grond, ter grootte van ruim 200 m2, in het bezit daarvan te komen. Dezer dagen is echter gebleken, dat op medewerking van deze eigenaar verder niet is te rekenen. De uitbrei ding van de school kan echter niet langer op zich laten wachten en daar om stellen B. en W. van Heemstede de raad voor het stuk grond te onteige nen in het belang der volkshuisvesting. In een pand aan de Anegang waste Vrijdagmiddag de bewoonster een ja pon uit in een teil met 4 liter benzine. Zij plaatste de teil in de gootsteen en schonk geen aandacht aan de vlam van de geyser. De benzine vloog in brand. Van schrik liet de vrouw de teil val len. Op haar gillen kwam men te hulp. Er bleek in de keuken een geringe schade te zijn veroorzaakt. De vrouw liep geen verwondingen op. Ingevolge een wens van de directeur van de Veeartsenij kundige Dienst met het oog op het toenemend gevaar van hondsdolheid in ons land stellen B. en W. van Heemstede voor in een tuin van een huis in Groenendaal een een voudig quarantainehok te bouwen, waar van hondsdolheid verdachte die ren onder veterinair toezicht worden geïsoleerd en geobserveerd. De kosten worden begroot op 470 gulden. Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Zondag 22 Augustus viert pater Jo zef Menken, oud-Missionaris van de Philippijnen, die in het Missiehuis te Driehuis een welverdiende rust geniet, zijn gouden Priesterfeest. Voor velen zal hij wellicht een onbekende zijn, want de grootste helft van zijn lange leven bracht hij door in de Missie Maar wie het geluk heeft gehad met deze vrome, wijze en levensblijde priester kennis te maken, vergeet dat zijn le ven lang niet. De jubilaris werd geboren te Amster dam 28 Juli 1875. Zijn lagere studies maakte hij in het missiehuis der mis sionarissen van het H. Hart te Tilburg, alwaar een ernstige ziekte verder door studeren onmogelijk leek te maken. Wonder boven wonder genas hij en na zijn noviciaat kon hij in 1899 zijn tij delijke, en in 1902 zijn eeuwige Gelof ten afleggen. 21 Augustus 1904 ontving hij de H. Priesterwijding en werd na het voleinden van zijn theologische stu dies benoemd tot Procurator, d.w.z. hij kwam aan de Propaganda". Zijn werk bestond in het werven van zelateurs en zelatricen, het bezoeken van weldoe ners, contacten leggen met plaatselijke missieclubs, waarbij b.v. het contact met de Haagse St. Aloysius-Vereniging van veel belang is geweest, etc. etc. Toen in 1908 op aanvraag van de Apostolische Delegaat op de Philippij nen mgr Agius O.S.B. de missie op Surigao een der armste provincies van de Philippijnen werd aangeno- Slechts weinig mensen waren gister avond tegenwoordig bi) de première van het Grand Cirque International, dat zijn tenten heeft opgeslagen op het Phoenixterrein in Haarlem. Het is moeilijk het geboden programma te be oordelen, omdat er verscheidene facto ren zijn aan te wijzen, die wellicht een ongunstige invloed op de artisten heb ben uitgeoefend. Vooreerst was er het incident, waarbij 'n oppasser van de Oe- ralberen door een van deze dieren in het onderbeen gebeten werd aan het begin van de voorstelling. Bij nader in formatie bleek, dat de verwondingen nogal meevielen. De aanwezigheid van enkele ambtenaren van de Arbeidsin spectie, die opdracht hadden een pro ces verbaal op te maken wegens het optreden van twee kinderen beneden de toelaatbare leeftijd, heeft ongetwijfeld geen goed gedaan. Doch de voor naamste factor, waaraan een niet ga ve voorstelling was te wijten, was de slechte opkomst van het Haarlemse pu bliek, dat in kort tijdsbestek drie cir cussen in zijn stad zag verschijnen. Naast de minder geslaagde presta ties waren er, die grote bijval van de toeschouwers oogstten. In het bijzonder denken wij aan de wereldwijze pony August, die met eenvoudige bewegin gen van zijn been vertelde hoe laat het was en het publiek vermaakte met het openbaar maken van de plannen van een jong paartje. Amusant en vlot was het werk van het trio Balaguer; na de pauze vonden wij het optreden van deze groep beslist te onstuimig. De hu mor zonder einde van de Cavalinio's was ook humor zonder begin. Veel ple zier hebben wij beleefd aan Rudolphie's vrolijke dierenpotpourri: honden, gei ten en ponies werkten in volkomen harmonie samen en gaven staaltjes van goede dressuur weg. Spanning viel er te beleven aan het dodenspel. Een cowboy gooide scherpe messen op een draaiende schijf, waaraan een ar tiste was geklonken. Vrienden in onze onmiddellijke omgeving hadden klam me handen van spanning en bij ons zelf namen wij dit verschijnsel eveneens waar. Van de paardendressuur zij gezegd, dat het optreden van de dompteurs niet af was. Het was soms wat slordig. Een uitzondering vormde echter het klas sieke hogeschoolrijden van mevrouw Alice Schickler op haar Ak-ki-khar. Hier kwam de adel van het circus om de hoek kijken. Gracieus en charmant bereed mevrouw Schickler haar Ameri kaanse volbloed. Wij hebben 'zo maar een greep ge daan uit het programma, dat bij ons al te voren reen indruk had gewekt, van het Grand Cirque International, welke achteraf bewaarheid is geworden. Een indruk overigens, die wij gaarne in de toekomst nog eens willen toetsen aan een nieuwe kennismaking. De bezoekers van de voorstelling van vanavond zul len getuigen zijn van een bijzondere sensatie. De heren J. Leenderts, vice- voorzitter van het.Veteranenlegioen Ne derland en J. Stap, perschef van het Grand Cirque' International gaan tijdens het optreden van de dompteur Alberto Althoff op audiëntie bij diens twee Ber berleeuwen. Gedrieën zullen zij in de kooi een glas sherry drinken en een sigaret roken. Het is te wensen, dat het voor de gasten goed afloopt, want de koningen van de woestijnen preferen nog altijd een goede hap boven een ge- vulke koek. FILMJOURNAAL In het middagprogramma van dit the ater draait de spannende avönture film uit de roemruchte Engelse tijd, „Robin Hood Junior'LRomanties. charme en avontuur zijn de bestanaa len, waaruit deze kleurenfilm is opg bouwd (14 jaar) Des avonds komt Mark R°'3SOJ11i)2 het witte doek in de film ,,Hell belo zero". Hij is geen onbekende in het van de avonturenfilm. Hij heeft de U® en de handigheid zijn toeschouwers J aangename spanning te houden. Ander zijds geeft hij, wanneer hij eens een De' ter onderwerp bij de kop heeft, blijk bezield en gevoelig filmer te zijn. below zero" behoort tot de avonturen films, die geen mogelijkheid ónben" laten om de spanning op te voeren. F® dit niet altijd even overtuigend s schiedt, zullen de achttienjarige!)e' ouderen die deze week in Frans H®' gaan kijken moeilijk kunnen ontkennei De film zet goed in. Zo, dat men zich voorbereidt op eep anderhalf uur boei" end amusement. Maar in de loop van het verhaal wordt er zoveel met haren bijgesleept, dat men nog maar ternauwernood in de vereiste stem ming blijft. Gelukkig wordt een en an der gecompenseerd door interessant opnamen van het leven aan boord va walvisvaarders, terwijl ook de UsZ wel een imposant decor oplevert. 18 jaar. Voor de vierde week is Charlie Chap* li'n's film „City Lights" geprolongeer"- Vooraf draait de Nederlandse f'1' .Vieren maarvan Herman van de Horst. Iedereen kan er heen. men, werd een groep van acht paters er heen gezonden, onder wie ook pater Menken. 8 December 1908 zetten de eer ste missionarissen van het H. Hart daar voet aan wal en reeds de volgende dag volgde de pastoorsbenoeming en werd aan pastoor Menken de parochie Can- tilan op Surigao (Zuidelijk deel der Philippijnen) toegewezen. Zonder enige kennis van de taal stond hij zo voor een parochie van 14.000 zielen, allemaal katholieken, maar die wegens de lang durige priesternood en derhalve we gens gebrek aan onderrii vt en bezieling onverschillig waren geworden. Die eer ste jaren waren wel de moeilijkste, maar met grote vitaliteit en wilskracht werden deze moeilijkheden overwonnen. Achtereenvolgens stond pater Menken in de 42 jaar, dat hij op de Philip pijnen werkte, in vijf parochies, en steeds was hij daar, wegens zijn grote werkkracht, zijn diepe vroomheid, zijn blijmoedigheid en zijn intens meeleven met zijn parochianen een beminde her der, die men maar node naar elders zag vertrekken. In de laatste oor log bleef hij bü zün parochianen, met wie hij naar de bergen vluchtte, en toen hij in 1950 voorgoed naar Neder land kwam om daar een welverdiende rust te genieten, viel het hem toch zeer zwaar van zijn tweede vaderland af scheid te moeten nemen Zijn naam blijft echter voortbestaan onder zün mensen, zowel door de artistieke muur schilderingen en altaren, die hü in ver scheidene van zün zelfontworpen ker ken plaatste als wel door de herinne ring die hü achterliet in de harten van zjjn vele, zeer vele parochianen, voor wie hjj in de ware zin des woords een „Goede Herder" was. Wü wensen de jubilaris geluk met dit gouden jubileum en w)j hopen dat hp nog vele jaren, met dezelfde vita liteit en blijmoedigheid, die steeds zijn kenmerk waren, zijn „biddend -missio narisleven" moge voortzetten. Bij graafwerk in de buurt van het Duinmeertje te Bloem laai zijn twee vliegtuigbommen gevonden resp. 500 en 1000 kg. Militairen hebben de projec tielen onschadelijk gemaakt. In City wordt de Zwitserse film „Hei di", geregisseerd door de Italiaan Com- menchini, vertoond. Deze sublieme rolprent gaat recht naar het hart, om dat zij nergens met vals gevoel werkt en op büna simpele wüze het land schap in de handeling betrekt. Heidi, het kind van de bergen, dat niet naar school wil en ook niet mag van haar koppige grootvader, die in onmin leeft met het dorp, wordt door een tante ge kidnapt en naar een rüke familie in Frankfort, waar tante in dienst is, gesmokkeld. Daar verbaast Heidi ie dereen met haar argeloosheid, die zo groot is, dat zij er op uittrekt om de ber gen te gaan zoeken, want zij kan zich niet voorstellen, dat een mens zonder bergen zou kunnen leven. Hoewel haar vriendje thuis dag aan dag de stelling verdedigd heeft, dat een mens kiezen moet tussen bergen en de geleerdheid, laat zü zich door een lie ve oude dame in de .Frankforter fami lie overhalen om te leren lezen, en als zij dan ervaart, dat men uit de boeken fraaie dromen leren kan, durft zü ten slotte weer naar opa terug in de over tuiging, dat zü in weerwil van haar ge leerdheid zich toch wel in haar bergen thuis zal voelen. Het is een simpel verhaal met grote zorg in beeld gebracht, zonder even wel de geringste poging tot originali teit, maar in zijn eenvoud een betoog ten gunste van het gezonde berg volk en de vrede onder de mensen. Deze film kan enigszins vergeleken worden met Marie-Louise, hoewel zij deze door de zuiverheid van toon overtreft. Iedereen kan er heen. In Lido draait „Lavastroom over Ja va", waarin de uitbarsting van de Kra- katau in 1883 het belangrijkste gebeu ren is. Een Amerikaanse schoener zwerf door de Oosterse wateren. De kapitein zoekt naar een diamantenschat. Hjj is echter niet de enige, want zeerovers jagen hetzelfde doel na. Een strijd tussen de twee kan niet uitblijven. Geen van beiden krijgt de schat in bezit. Want wanneer het büna zover is werkt de Krakatau. Het huwelijk tussen de kapitein van de schoener en een beeld schoon meisje, dat hem op het spoor heeft gebracht van de schat besluit het verhaal. Voor alle leeftijden. „Aan" vertelt de geschiedenis van het Indische volk, dat van verdrukte massa wordt bevorderd tot regerend volk. Een goede koning, die vaderlijk over zün volk regeert, komt tot het inzicht, dat niet hü, maar het volk zelf regeren moet. Hü wordt zo maar ineens democraat - van - de daad en legt zün Een musical van het bekende soort; alleeii is het toneel een dorpsplein, waarop een rüke jongeman in de cel van zün gevangenis een prachtig uit zicht heeft. Al is de jongeman gearres teerd, hü is zo kwaad nog niet, want hij heeft alleen de snelheidsvoorschrif- ten overschreden. De dochter van de rechter gaat hem door de tralies heen beminnen en dat is voor de dorpsge meenschap aanleiding om er maar weer eens op los te dansen, echt op de Holly- woodse manier. Een niet onaardig ge geven met een show, die de liefheb bers van dit soort amusement zeker zul len kunnen waarderen. Voor alle leeftijden. Onder „Het grote avontuur" wordt verstaan de trek van de blanken naar het ruige onontgonnen gebied van Ai e- rika. Die trek gaat gepaard met het nodige bloedvergieten ten gevolge van niet bepaald vriendelpke ontmoetingen met Indianenstammen en overgelopen blanken. De Indianen worden in deze film wat menswaardiger afgeschilderd dan in de meest andere Westerns, zo als blijkt aan het slot, wanneer blanken en Indianen broederlijk naast elkaar voort gaan leven 14 j. Reeds vele keren had ondergeteken de het genoegen in deze kolommen na beschouwingen te- geven over beiaard concerten die gegeven werden vanaf het büna drie eeuwen oud zijnde Haar lemse carillon, in de toren der oude St. Bavo-kerk aan de Grote markt. Tel kenmale deed zich het probleem voor welke plaats of omgeving er ingenomen diende te worden, om vrü van alle straatlawaai een zo gunstig mogelijke ontvangst te waarborgen. En eerlük ge zegd ben ik hierin nog nooit geslaagd. Wel herinner ik mü een gelegenheid dat ik een carillon-concert beluisterde in de stille omgeving van het hofke van Bakenes. Daar er die avond vrü veel wind was, mislukte in zekere zin ech ter ook deze auditie. Dit genoemde pro bleem had echter nooit behoeven te be staan. Nauwelüks enkele schreden van de woning van ondergetekende werd namelük gisterenavond een unieke ge legenheid geboden om in een stille om geving zonder straatlawaai en verkeers geluiden te luisteren naar het spel der klokkenklanken. De Vereniging „Haer lem" had haar leden in de gelegen heid gesteld, in de prachtig gelegen tuin achter de gebouwen van Water staat en Kantongerecht aan de Jans straat dit speciale carillonconcert te komen beluisteren. De gastbeiaardrer Rien Ritter (stadsbeiaardier van Delft en Leiden) had een uitgebreid program ma samengesteld, waaruit men ten vol-v ie zijn kundigheid als klokkenist kon afleiden. Jammer genoeg was de pro grammasamenstelling op zich nogal he terogeen. Dat het Haarlemse carillon ten volle beantwoordt aan de muzikale eisen, kan ik zelfs na deze ideale ge- hoorsomstandigheden moeilijk beweren. Vanzelfsprekend zün drie eeuwen niet ongemerkt aan een klokkenspel voorbü- gegaan. De hoge klokken klinken bij voorbeeld bepaald blikkerig. Verder is er de stemming onderling, die harmo nisch nogal eens verwarring sticht. Dit was het duidelykst te constateren wan neer Rien Ritter forto speelde. Men ver-, kreeg dan een ware chaos van boven tonen die de harmonische sfeer in ster ke mate vertroebelde. Dit wil intussen geen aanmerking zijn op het spel van Rien Ritter, dat bij uitstek muzikaal was. Vooral iri de werkjes van J. S. Bach en Couperin viel veel schoons te genieten. Advertentie Van ouds bekend Tel 146ÜS» Officieel Phiüps-reparateui Kruisstraat 88 Haarlem PMIUP* RADIO In aanmerking genomen dat de op stelling van de beiaard en het klavier momenteel niet toelaten dat de klokke nist zo gevoelig speelt als hij wel zou willen, komt deze gastbeiaardier bijzon dere lof toe voor zün dikwijls fraaie spel op deze avond. Hij speelde met gevoel, maar tevens smaakvol. Intus sen is uit de grote belangstelling ge bleken dat het klokkenspel maar niet zonder meer aan de aandacht van het publiek voorbijgaat. Dit nationale instru ment bü uitstek zou men ook in Haar lem eerst erg gaan missen, indien het nooit meer zou klinken. Het hoort bü de stad, en schenkt vreugde aan iedereen. Daarom zal het goed zijn, ook onze Haarlemse beiaard in stand te houden, mogelük zelfs te verbeteren. JAN LAARVELD Advertentie In verband met riolerings- en as- faltwerkzaamheden zal de Wagen weg met ingang van Dinsdag 24 Aug. voor de tijd van zes weken afge sloten zijn. Het verkeer richting Den Haag zal geleid moeten worden via de Spanjaardlaan en de Dreef, dat voor de richting Alkmaar via Schouwtjeslaan en Leidsevaart. De 33-jarige mej. C. M. v. d. P. uit Haarlem stak Vrijdagmiddag op de Rijksstraatweg bij de Zuiderlaan met haar rijwiel de weg over en lette niet op een auto, die kwam aanrijden. Zij werd gegrepen en liep een shock op alsmede een diepe vleeswond en een gekneusde rechterenkel. Het slachtoffer werd naar het Grote Gasthuis ver voerd. De fiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 25608310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 52, Santpoort, tel. K 25608284, en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181. kroon in de handen van zün volk- D1* wekt de woede van zün heerszuchtig® broer, die hem laat vermoorden. UU denkt althans, dat hü hem laat ver» moorden, maar de vrienden des koning® leggen in zün bed een trouw dienaar die offerbereid zün lijf aan het tn°P j 3ta?' PrÜs geeft, 'terwijl de Koi?I onderduikt. Nu regeert de ellende h. samen met zijn niet minder heersz" tige zuster en de strijd tegen het kan beginnen. De volksheld is een ze, kere Jai, die bemind wordt door e boerenmeisje Mangala, maar tegelijkef* tüd verliefd is op de prinses. Deze ecb" ter haat-en-bemint de jonkman en het slot is, dat zü door hem wordt ont* voërd, nadat Mangala door de PrinJ selijke schurk, die haar vergeefs het hpf heeft gemaakt, werd vermoord. jT prinses die door Jai in het gewone volk» leven een plaats krügt toegewezen, derwerpt zich aan hem op het ogenblik» dat de prins wraak komt nemen, maar door de inmiddels uit de duisternis °gl doemende koning onschadelijk w°^ gemaakt. En dan is het moment 6 .jt men, waarop het volk souverein wor" verklaard. Van het nog jonge Indië zouden ^5 liever een filmwerk zien, dat la" en volk op waardiger en smaakvol'e" wijze vertegenwoordigt dan „Aan" ver' mag te doen. 14 jaar. Maandag en Dinsdag draait in dit 11>J" ater de film „Circus Arena". Ieder1 Kan er heen. De film „Rose Marie' prolongeerd. De K.F.C. voor alle leeftijden.. is nogmaals }j' keurde de U 18 jaar. „Ko- BIOSCOPEN REMBRANDT: „Rosemarie", a. 1 Tijden 1.45 4.15, 6.45 en 9.15 uur. FALACE: „De vrolijke gevangene". 'JU Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. 's Morgen» 10.30 uur vacantieprogramma. LUXOR: „City Lights", a. 1. T*2S' Mor- 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9-15 "UU ®riétê. gens 10.30 uur Montagnes „)e?. ,-ar Tij- UDO: „Lavastroom over Java den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „Heil below zero Alleen 7 en 9.15 uur. In de matinees bin Hood Junior", a. 1. 1S CITY: „Heidi", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. 's Morgen» 10.30 uur vacantieprogramma. ROXY: „Het grote avontuur", 14 jaar. lij den Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, en 9.15 uur. Ma. tot en met Do. 2.30 e 8 uur- t MINERVA: Tot en met Zo.: „Aan 14 Tijden Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2 4.1®: 7 en 9.15 uur. Ma. en Di. 2.30 en 8.15 „Circus Arena", a. 1. - Zondag 22 Augustus Openluchttheater, Bloemendaal: Ballet &et Lage Landen, 8 uur. Maandag 23 Augustus Grote Kerk: Beiaardbespeling door heer P. v. d. Hoeven, gastbeiaardier, Had- weg, 15.3016.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland Groepsportretten van Frans Hals. F>3® lij les geopend van 1017 uur. Zo. van ir 17 uur. Teylers Museum, Spaarne 16, 17e eeuw» Hollandse Tekeningen. Geopend led werkdag (behalve Maandag) van 11 Museum Het Huls van Looy: Expos'1'} van werken van Frans Masereel It/ra September), geopend van 10—12.30 en va 1.30—-5 uur. Zo. van 2—5 uur. ,nn. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg Zomertentoonstelling (tot en met 31 AUS-' Schilderijen, tekeningen en reproductie»' Kunstkring „De Acht" exposeert werk van leden aan de Baljuwslaan 23. Toeg3 d« Vrijburglaan 17, Overveejj, werkdagen van 912 en vrij. Tiwholthuis, Geopend op 16 uur. DIVERSEN De Vleeshal: Marlonettentneater Y'Uk* Poucet" van Feike Boschma. Dage'' tj 8.15 uur: „De klucht van de ontkn""w gehangene'1', 's Middags 2 en 3.15 u der voorstellingen (tot en met Z3' Phoenixterrein: Grand Cirque InternatjP'V Van Vrijdag 20 Aug. tot en met Aug:. Tijden 's avonds 8 uur en Za" en Wo. matinée om 3 uur. APOTHEKEN: )(l De Zondags-, avond- en nachtdiens' ge' de Haarlemse Apotheken wordt w3 „ir>" nomen door: Th A. Klinkhamer, >tls ginneweg 69, tlefoon 11596; Grijse jjoOO' Van Mees. Lange Veerstraat 19, teler- i> Frans Hals-Apotheek, Frans HalsP' telefojon 11180. Margriet, ZIE KENVERVOER G.G.D., Tel 14141; ~el. Raadhuisplein BLOEMENDAAL Turf^eh" 10 rd., Tel. 21400. Heemstede: Fa. .23, uisplein 7. Tel- man -en Co., va*1 hs»spt- dt. De Zondags-, avond- en naCJ'"et] achtdtt'-'sa^ Bloemendaalse, Overveense rgeoeRiV poort-se apotheken wordt )Y?eek, CliBl door de Bloemendaalse Apothee®ef. 22^ mendaalseweg 85, Bloemendaal, jja3' en Apotheek de Wilde, Broekom® Santfpoort Dorp, tel. K 2560 OVERVEEN „1 w'01" artsen 23 old<y?. OVef De Zondagsdienst vo°r den waargenomen door vv bough, Bloemendaalseweg tel.. 22884. heemstede scbo4** Geopende Apotheek: ^potei. 383»°- mnn, Binnenweg 206—2"°»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2